Sarajevski taksisti- dno dna

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Adriatic
Posts: 3395
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#3651 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Adriatic »

Bimmer_ wrote:
Adriatic wrote:
Ako neće da radi, neka pusti drugog koji hoće.
Naravno, dobiti licencu ravno je dobitku na lutriji.
A i nasljedna je.
Toliko o tržišnoj ekonomiji.
U Sarajevo taxi-u postoji pravilnik o odbijanju voznji i za krsenje postoje sankcije. I ostali vjerovatno imaju isto
Licenca nije nasljedna
Nemoguce je dobiti jer kanton ne zeli da izdaje nove(prijasnji ministri pokupili lovu, izdali previse licenci i sad je problem)
Možda i postoji pravilnik ali primjena je nešto drugo.
Navedi koliko je taksista sa štandova na aerodromu i autobuskoj stanici (samo njih da navedem) kažnjeno do sada?
O njihovom bahatom ponašanju, krađi, nepaljenju taksimetra, odbijanju vožnji....već i vrapci znaju.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#3653 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by respo »

Bimmer_ wrote:
azdralovic wrote:
Adriatic wrote:Pitam se da li je nekim zakonom, pravilnikom i sl. regulisano ovo odbijanje vožnji?
Da li taksista stvarno može odbiti vožnju, i ako može, u kojim slučajevima i da li to zavisi od dužine relacije (nije valjda)?
pa s obzirom da je privatnik DA, ne mozes nikoga natjerati da radi realno :D
Jeste privatnik ali je i clan udruzenja, udruzenje ima svoj statut i pravila koja se moraju postovati u protivnom imaju sankcije
kako sad to jbm ga
kad smo ranije raspravljali glavni argument je bio ja sam privatnik i mogu raditi sta hocu
sta ja imam sa udruzenjem
tu je ono samo da se udruzimo
a sad kao ima pravilnik i morate ga se drzati
User avatar
van helsing
Posts: 2093
Joined: 01/04/2010 19:34

#3654 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by van helsing »

Eh sada,oni sto pljuju po taxistima,samo da ih pitam,ko danas prvi priskoci u pomoc povrijedjenima u sudaru tramvaja?


Tapatalk 2
dede merdzane
Posts: 515
Joined: 21/03/2013 10:11

#3655 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by dede merdzane »

Pa valjda ko je bio najblizi?

Kada smo kod ovoga, znaju li nasi taksisti primjeniti prvu pomoc?
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#3656 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by respo »

pa koliko cujem svi u blizini su priletili koji imaju ikakvog sto kod nas kazu merhameta u sebi
i to nema veze sa njihovim ponasanjem prema musterijama
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#3657 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by duminjo »

na desnoj strani, ja nisam vidio ni jedan taxi da je stao i odvukao nekoga. a zaustavio sam dva auta u prolazu, fino ih zamolio i odvukli su odmah bez ikakvog neckanja po dvije babe.

cuj taxisti pomagali :lol: :lol:
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#3658 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by mirzet87sa »

Nije tacno da su svi u blizini priletili u pomoc, medju prvima su bili taksisti dok je vecina gradjana gledala i slikala :)
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#3659 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by respo »

ajd procitaj sta sam napisao pa onda pisi
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#3660 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by mirzet87sa »

respo wrote:ajd procitaj sta sam napisao pa onda pisi
respo wrote:pa koliko cujem svi u blizini su priletili
Mojne vise, cega se pametan stidi glup se ponosi, dokazao si to u vise navrata :lol:
I samo se nemoj dalje pravit pametan, jer uopste nisi ni bio tu. Raja je slikala sa svih mogucih pozicija, tek kad se grupa pocela skupljat prilazili su svi redom
Last edited by mirzet87sa on 01/11/2013 16:43, edited 1 time in total.
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#3661 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by duminjo »

mirzet87sa wrote:Nije tacno da su svi u blizini priletili u pomoc, medju prvima su bili taksisti dok je vecina gradjana gledala i slikala :)
lažeš
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#3662 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by mirzet87sa »

duminjo wrote: lažeš
Sad usao u kucu lafe, od 2 do 4 bio u guzvi :) Mojne srati bezveze, ne koristim taksi nit imam koga u familiji, jednostavno nekad treba priznat istinu ma kakva god ona bila ;-)
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#3663 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by duminjo »

necu da se raspravljam s tobom kad lažeš
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#3664 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by mirzet87sa »

Ni ja s tobom kad nisi bio tu :lol: crni mercedes limuzina w203 c270 cdi cca 2002-2003 godiste sijedi stariji covjek pokupio s ulaznih vrata 3 putnika i otis'o prema zeljeznickoj, mozda ga bimer i zna sarajevo taksi je
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#3665 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by duminjo »

ne mozes raspravljati sa nekim kad ne slusas (ne citas) onoga sa kim raspravljas.
em lazes em si nekulturan..
ajd zdravo :kiss:
mirzet87sa wrote:Ni ja s tobom kad nisi bio tu :lol: crni mercedes limuzina w203 c270 cdi cca 2002-2003 godiste sijedi stariji covjek pokupio s ulaznih vrata 3 putnika i otis'o prema zeljeznickoj, mozda ga bimer i zna sarajevo taksi je
User avatar
van helsing
Posts: 2093
Joined: 01/04/2010 19:34

#3666 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by van helsing »

mirzet87sa wrote:Nije tacno da su svi u blizini priletili u pomoc, medju prvima su bili taksisti dok je vecina gradjana gledala i slikala :)
+1.


Tapatalk 2
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#3667 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by mirzet87sa »

Da si bio, sa strane masinska - ilidza, vidio bi i manje pametovo ;-) Nekad treba bit covjek i priznati
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#3668 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by duminjo »

:run:
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#3669 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by mirzet87sa »

Nas 3-4 vidjelo ko je prisao, ko nije, ti se nasao pravit pametan i pljuvat :lol: cosak!
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#3670 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by respo »

mirzet87sa wrote:
respo wrote:ajd procitaj sta sam napisao pa onda pisi
respo wrote:pa koliko cujem svi u blizini su priletili
Mojne vise, cega se pametan stidi glup se ponosi, dokazao si to u vise navrata :lol:
I samo se nemoj dalje pravit pametan, jer uopste nisi ni bio tu. Raja je slikala sa svih mogucih pozicija, tek kad se grupa pocela skupljat prilazili su svi redom
alo ako vec citiras uzmi kompletnu recenicu ne samo ono sto ti odgovara
ovo samo govori o tebi
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#3671 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by ladyblue18 »

Buduci da ovdje kulturnog dijaloga nema, ako necete banove, prestanite.
Bimmer_
Posts: 362
Joined: 15/01/2012 23:47

#3672 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Bimmer_ »

respo wrote: kako sad to jbm ga
kad smo ranije raspravljali glavni argument je bio ja sam privatnik i mogu raditi sta hocu
sta ja imam sa udruzenjem
tu je ono samo da se udruzimo
a sad kao ima pravilnik i morate ga se drzati
Cuj da se udruzimo, sta cu se ja udruzivati sa nekim ako nemam koristi u ovom slucaju radio sistem, pomoc itd...
Jeste ali mora postojati pravilnik, kakva bi onda anarhija bila. Ja jesam privatnik i mogu biti clan udruzenja a i ne moram niko me ne tjera.. Mogu koristiti njihov radio sistem a i ne moram. Ako vec koristim moram placati uslugu i ponasati se u skladu sa pravilima. Npr. nema rasprave na radnim kanalima, bespotrebnih dobacivanja, postoji neki red na stajalistu, itd.
Kod nas na standu se storgo drze pravila (nema odbijanja voznji taman da je 100m, ide se striktno po redu ili ako stranka zahtjeva izricito zahtjeva drugo vozilo ne mora sa prvim itd...)
Bimmer_
Posts: 362
Joined: 15/01/2012 23:47

#3673 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Bimmer_ »

Hemera wrote:mene zanima zasto pojedini taxisti sa TA tablama (legalni) imaju divlje standove?
zar nije nesto regulisano oko njihovih standova?
Nisu svi sa TA tablama legalni
Bimmer_
Posts: 362
Joined: 15/01/2012 23:47

#3674 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Bimmer_ »

daxon wrote:
Bimmer_ wrote:Licenca nije nasljedna
Da, nasljedna je, jedan moj drug je tzv. licencu (ili kako se to već zove) nasljedio od svog oca koji se penzionisao. Uostalom, ako nije nasljedna, kako to da se predlaže zakon kojim se ukida mogućnost nasljeđivanja licence za najbliže članove porodice?

Inače, primjećujem, da su taksisti kao plemstvo, čija se titula prenosi sa oca na sina, također, ograničavanje broja taksi vozila ne postoji nigdje u svijetu.

Da bi se ilustrovalo i shvatilo koliko je ovaj zakon nakaradan i diskriminatorski, dovoljno je zamisliti slijedeću situaciju:
Danas svako može postati sve, svakome je omogućeno da uz odgovarajuću kvalifikaciju postane što god poželi, pekar, frizer, doktor, astronaut... međutim, postoji jedno zanimanje kojim se niko ne može baviti, osim postojećih "bogom danih" i njihovih bližih članova koji imaju pravo naslijedstva.

Zamislite dječaka kojemu je npr. san da nekad, kad poraste, bude taksista, da ima svoje vozilo, moderno i uredno, da u odjelu i kravati, uglađenih manira stoji na raspolaganju svojim mušterijama...
Zamislimo da završi i sve potrebne škole, između ostalog i saobraćajni fakultet, nauči da govori i dva strana jezika, nabavi novo vozilo... ali ne, ništa mu to ne pomaže, jer to je zanimanje rezervisano samo za grupu odabranih i njihove naslijednike. Primjećujete li apsurd?

Kako onda da se u toj branši pomjeri bilo što naprijed?
Dakle, ovaj i svaki drugi zakon će pasti na sudu, ukoliko se dobivanje licence i dozvole za rad, ne omogući svim zainteresobanim građanima pod jednakim, identičnim uslovima.
Šta hoću reći? dok god meni, ili bilo kome drugom, nije omogućeno da budem taksista (ukoliko to želim), pod istim uslovima po kojima je uvaženom kolegi bimeru, omogućeno da bude instruktor vožnje, kazandžija ili pekar..., dakle, dok se ne donese takav zakon, svaki drugi će biti diskriminatorski, privremen, neustavan, i naravno, pod pritiskom tužbi biti će ukinut.
Ogranicenje broja postoji svugdje u svijetu.
Trenutno je nasljedna samo u slucaju smrti oca ili gubitka poslovne sposobnosti (dokazane na sudu) i tad se ocu odredi staratelj preko centra za socijalni rad.
Sto se ne bi mogla naslijeđivat, ako tvoj otac ima advokatsku kancelariju, granap,... sto ti ne bi mogao preuzeti to od njega?
Nije problem u tome, licence ce se svakako izdavati. Problem je u tome sto su se one izdavale nekontrolisano od bivsih vlada kantona i napravljen je prevelik broj. Sada se ceka da se smanji broj odlaskom postojecih taksista u penziju ili drugim prestankom djelatnosti, a onda ce se izdavati licence pravilnikom koji vec postoji .
Procitaj malo zakon, nemoj rekla-kazala ako te vec zanima i upustas se u komentarisanje ;-)
Bimmer_
Posts: 362
Joined: 15/01/2012 23:47

#3675 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Bimmer_ »

Adriatic wrote:
Bimmer_ wrote:
Adriatic wrote:
Ako neće da radi, neka pusti drugog koji hoće.
Naravno, dobiti licencu ravno je dobitku na lutriji.
A i nasljedna je.
Toliko o tržišnoj ekonomiji.
U Sarajevo taxi-u postoji pravilnik o odbijanju voznji i za krsenje postoje sankcije. I ostali vjerovatno imaju isto
Licenca nije nasljedna
Nemoguce je dobiti jer kanton ne zeli da izdaje nove(prijasnji ministri pokupili lovu, izdali previse licenci i sad je problem)
Možda i postoji pravilnik ali primjena je nešto drugo.
Navedi koliko je taksista sa štandova na aerodromu i autobuskoj stanici (samo njih da navedem) kažnjeno do sada?
O njihovom bahatom ponašanju, krađi, nepaljenju taksimetra, odbijanju vožnji....već i vrapci znaju.
Pogledaj koliko njih ima radio uredjaje i sve ce ti biti jasno. A to sto i dalje nosi Sarajevo taxi natpise to ne moze udruzenje otimati, kad policija pocne provodit zakon onda ce biti samo Taxi
Post Reply