Sarajevski taksisti- dno dna

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Michun

#1276 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Michun » 18/07/2012 11:15

nije isto cipele i auto. za auto je trebao da mi se klanja. ali je to ne ocekujem, ja ocekujem samo da mi objasni. nemam muskih oko sebe.
zahtjevam od prodavca da mi objasni kako i sta me sljeduje kad kupujem nesto. predpostavka muskog prodavca je glupo zensko 'ta cu ja njoj objasnjavat. btw-svako musko koje sam poslije pitala je reklo: ha pjena, od kad to. zar ne dobijes gumu, za to nisam nikad cuo.
usluga je kljuc ovdje a ne moje znanje ili neznanje o materiji. ono sto najbolje znaju je da uvaljuju skuplju robu - sta god da kupujes.
i dalje tvrdim da su taxisti isti kao i ostali. niko nema slifa, ne zna sa ljudima i ne trude se da zadrze musterije.

sabina1
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.

#1277 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by sabina1 » 18/07/2012 11:17

quarterback wrote:
tvsabina wrote: U ratu nam nije smetalo ništa iako nismo imali ništa. Sada kada imamo sve ništa nam ne valja.
za sadasnje stanje drzave i sarajeva je najpogubnije ovakvo razmisljanje - dobro je, ne puca!
Uopšte nisi shvatio poentu. Kada nismo imali ništa , kada smo dijelili posljednji komadić hljeba , kada smo živjeli u crnom,sivom ,hladnom i mračnom gradu , u duši i u srcu nam je bilo toplo jer smo imali jedni druge iako nam je smrt lebdila iznad glave a sa ratišta dolazile samo grozne vijesti.
U ljudima smo vidjeli LJUDE. Bila nam je važna OSOBA , nismo razmišljali o sebi nego i o komšijama , familiji , prijateljima....

Izgleda da nas taj užas uopšte nije naučio.

Upirem se ovdje raspravljajući s ljudima o elementarnim pravilima pristojnog ponašanja i za to mi kažu da sam "jadna" i "iskompleksirana" jer nemaju odgovor...elementarna edukacija se mora vršiti još u školi kako se kaže dobar dan , gdje se to kaže , koliko puta se pokuca na vrata , ko kome prvi pruža ruku - stariji mlađem ili muškarac ženi...dakle sve je to stvar opšte kulture , naobrazbe i KUĆNOG ODGOJA...odnosno bontona.
Pa mi kažu da je nedostatak bontona ustvari neka kvazi "tradicija".

Ali nije problem prepoznati ljude U LJUDIMA...pa šta ako sam kupila loše jabuke (prodavačica - podvalila). Možda je imala loš dan , možda ju je "gazda" na sekundu prije mene "izribao" , možda je bolesna , možda ima tešku brigu, možda joj je "gazda" naredio da "podvaljuje" a možda je zbilja bezobrazna...i ? Ništa.
Kad dođem kući NAJNORMALNIJE ću izgubiti par minuta i vratiti kupljeno te tražiti novu robu ili novac.Ništa više. Sad trebam "glumiti" ili učiti nekog prodavača ili konobara. Ni govora. Za to postoji škola ili njegov gazda/rica...ako mi se NE DOPADA proizvod/usluga ne kupujem je na tom mjestu...

A to što će neko na par sekundi biti "mrk" ili "neuljudan" govori više o njemu..no nikako ne trebam osuđivati takvu osobu kako je ovakva ili onakva...svi smo mi manje-više isti ali različito gledamo stvari ;-)

respo

#1278 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by respo » 18/07/2012 11:34

Michun wrote:nije isto cipele i auto. za auto je trebao da mi se klanja. ali je to ne ocekujem, ja ocekujem samo da mi objasni. nemam muskih oko sebe.
zahtjevam od prodavca da mi objasni kako i sta me sljeduje kad kupujem nesto. predpostavka muskog prodavca je glupo zensko 'ta cu ja njoj objasnjavat. btw-svako musko koje sam poslije pitala je reklo: ha pjena, od kad to. zar ne dobijes gumu, za to nisam nikad cuo.
usluga je kljuc ovdje a ne moje znanje ili neznanje o materiji. ono sto najbolje znaju je da uvaljuju skuplju robu - sta god da kupujes.
i dalje tvrdim da su taxisti isti kao i ostali. niko nema slifa, ne zna sa ljudima i ne trude se da zadrze musterije.
ma da ti avion prodaje ne treba ti se klanjati (bar ja ne bi) al normalno bi probao prodati taj avion tebi ili bilo kome uz duzno postovanje prema tebi kao kupcu

to sto zahtjevas ne trazis od prodavca nego od mehanicara pa ti on kaze sve oko auta bitno a da nije u pitanju kozni prsten oko upaljaca 6-ozonska klima koja ima funkciju titranja genitalija kako ti je ceif koje ce ti svaki prodavac pomenuti
i u biti jesi li ti kupila novo bas novo auto iz salona sa >10 predjenih kilometara ili novo sa 20000km na satu?
bas iz razloga te pretpostavke muskog prodavca ja da sam zensko bi nasao osnovne stvari u vezi tog auta i kad bi on rekao hipoteticki to vam je gospodjice motor koji ne trosi puno a ti mu kazes taj motor trosi toliko i toliko gospodine ne mozete mi reci drugacije jer su to fabricki podaci a realnost je jos drugacija pa bi vidjela reakciju
to sto ostali muskarci nisu culi za taj set za popravku guma je do njih takodjer koji vjerovatno gledaju na auta generacijski golfa dvice jer vec sigurno 10 godina je trend da se izbacuju rezervni tockovi (je li opravdano i je li prakticnije je druga prica)

Saka

#1279 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Saka » 18/07/2012 11:38

Michun wrote:zahtjevam od prodavca da mi objasni kako i sta me sljeduje kad kupujem nesto. predpostavka muskog prodavca je glupo zensko 'ta cu ja njoj objasnjavat. btw-svako musko koje sam poslije pitala je reklo: ha pjena, od kad to. zar ne dobijes gumu, za to nisam nikad cuo.
Svuda je to tako, nije samo kad je žensko u pitanju. Meni skoro šalje Uprava za indirektno oporezivanje dopis da im dostavim "ovjeren karton deponovanih potpisa". Ja im odnesem karton i kažem šta sad, ne mogu vam ovo dati. Kaže pa trebali ste iskopirati i ovjeriti. Ja reko: Gdje piše? Ona pogleda, pa kako niste shvatili? Reko shvatio sam ja ali neću da nagađam šta ste vi mislili. Trebate precizno napisati "ovjerenu KOPIJU kartona deponovanih potpisa", sad sam ja zbog vas trošio benzin i vrijeme jer vi ne možete biti jasni. Sve tokmak do tokmaka radi na svim mjestima kod nas a sve ufurano do bola.

duboka_misao

#1280 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by duboka_misao » 18/07/2012 11:41

a nije bilo jabuke ? :D

Michun

#1281 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Michun » 18/07/2012 12:04

respo wrote:
Michun wrote:nije isto cipele i auto. za auto je trebao da mi se klanja. ali je to ne ocekujem, ja ocekujem samo da mi objasni. nemam muskih oko sebe.
ma da ti avion prodaje ne treba ti se klanjati (bar ja ne bi) al normalno bi probao prodati taj avion tebi ili bilo kome uz duzno postovanje prema tebi kao kupcu

to sto zahtjevas ne trazis od prodavca nego od mehanicara pa ti on kaze sve oko auta bitno a da nije u pitanju kozni prsten oko upaljaca 6-ozonska klima koja ima funkciju titranja genitalija kako ti je ceif koje ce ti svaki prodavac pomenuti
i u biti jesi li ti kupila novo bas novo auto iz salona sa >10 predjenih kilometara ili novo sa 20000km na satu?
bas iz razloga te pretpostavke muskog prodavca ja da sam zensko bi nasao osnovne stvari u vezi tog auta i kad bi on rekao hipoteticki to vam je gospodjice motor koji ne trosi puno a ti mu kazes taj motor trosi toliko i toliko gospodine ne mozete mi reci drugacije jer su to fabricki podaci a realnost je jos drugacija pa bi vidjela reakciju
to sto ostali muskarci nisu culi za taj set za popravku guma je do njih takodjer koji vjerovatno gledaju na auta generacijski golfa dvice jer vec sigurno 10 godina je trend da se izbacuju rezervni tockovi (je li opravdano i je li prakticnije je druga prica)
novo, novo. bas bas novo.
ne, muski koje sam pitala ne voze gofla 2 i fino ga ti kulturno spustas.
ma covjece, sta cu ja pametovati i ispadati tamo macka, fol da naucim napamet koliko auto trosi. ja se dokazujem na drugim poljima a ne kod prodavaca auta...uz duzno postovanje struci. nije mi jasno zasto treba da ucim o autima ako kupujem isto. meni ne znaci nista dal' auto trosi 5 ili 5.2 l. necu biti bogatija zbog toga. samo sam zahtjevala uslugu onako kako spada. to isto ko' sto ljudi kazu joooooj renoviro sam kupatilo sad sam expert za cijevi, colove i plocice. u kojoj normalnoj zemlji je to normalno. das pare (ako imas), majstor radi, zavrsi i ode. a nije ti letas u ucis o colovima jer ce te svaki dundjer zaHebat.

Jopet da se vratim na temu: moju prijateljicu taxista pitao primate li eure. :?
A jednom nas dvije u taxiju i stade na carsiji kaze: samo malo grozdja da kupim. :lol:

respo

#1282 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by respo » 18/07/2012 12:25

Michun wrote:novo, novo. bas bas novo.
ne, muski koje sam pitala ne voze gofla 2 i fino ga ti kulturno spustas.
ma covjece, sta cu ja pametovati i ispadati tamo macka, fol da naucim napamet koliko auto trosi. ja se dokazujem na drugim poljima a ne kod prodavaca auta...uz duzno postovanje struci. nije mi jasno zasto treba da ucim o autima ako kupujem isto. meni ne znaci nista dal' auto trosi 5 ili 5.2 l. necu biti bogatija zbog toga. samo sam zahtjevala uslugu onako kako spada. to isto ko' sto ljudi kazu joooooj renoviro sam kupatilo sad sam expert za cijevi, colove i plocice. u kojoj normalnoj zemlji je to normalno. das pare (ako imas), majstor radi, zavrsi i ode. a nije ti letas u ucis o colovima jer ce te svaki dundjer zaHebat.

Jopet da se vratim na temu: moju prijateljicu taxista pitao primate li eure. :?
A jednom nas dvije u taxiju i stade na carsiji kaze: samo malo grozdja da kupim. :lol:
ko je pomenuo da voze dvicu? ajd procitaj ponovo sta sam napisao u vezi dvice
neces pametovati i ispadati macka samo ces dati doznanja da znas o cemu prica i da ti ne moze baciti suplju a to ucis radi sebe a ne radi njega i ne napamet nego orijentacijski tek ces svojom voznjom znati koliko auto trosi
tebi ne znaci je li auto trosi 5 ili 5.2 al ces sutra na benzinskoj skontati kako mi je 10 litara trajalo samo 100 kilometara sto znaci da trosi 10 otkud to? a nemas pojma koliko treba da trosi pa ce ti tih 10 biti normalno a mozda otisla neka gefufna koja ti pravi tu razliku a od toga ode jos milion stvari koji ce te u krajnosti kostati 10000 maraka cisto onako beze
opet dajes pogresan primjer
shvati da prodavac ti nece praviti auto i on nema pojma (u pravilu tako je kod vecine) da on zna samo ono sto ti vidis da ti moze pokazati kako je to fancy cool da ti to treba
a to je li u motoru to ulje je li u motoru ide tecnost ova ili ona koje pakne idu sta a to sve ces saznati kod mehanicara a ne kod prodavaca u salnu

Michun

#1283 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Michun » 18/07/2012 12:34

dosta o mom autu boga ti i o tome da treba da ucim. necu...razumijes li. ne zelim.
meni je primjer odlican...ako ga ti nisi shvatio, jbga. nadam se da barem jos jedna osoba jeste.
eto necu vise. taxisti i prodavci su divni.

respo

#1284 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by respo » 18/07/2012 12:44

Michun wrote:dosta o mom autu boga ti i o tome da treba da ucim. necu...razumijes li. ne zelim.
meni je primjer odlican...ako ga ti nisi shvatio, jbga. nadam se da barem jos jedna osoba jeste.
eto necu vise. taxisti i prodavci su divni.
dosta o mom autu pricajmo malo o meni :P
ucis radi sebe ne radi drugih a ako ne zelis onda ces placati logicno ako to mozes podnijeti onda slobodno ne uci
ne vozam se taxijem u vrh glave par puta godisnje i do sada nisam imao neke neugodnosti tipa da me htio prevariti za kusur da nije upalio taximetar da nije htio voziti (da napomenem da sam sve s kojim sam se vozio zaustavljao a ne isao sa standa)
ps. jedino mi nijedan nikad nije dao racun

kockica_kockica

#1285 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by kockica_kockica » 18/07/2012 13:51

Stvarno smo otisli predaleko... postali smo previse sitnicavi.. eto to je prava rijec koja nas opisuje... Nemojte misliti da ja nisam musicava, jesam... u aspeku sam fino vratila sladoled koji nisam narucila da mi donese pravi jer je njoj bilo svejedno jagoda ili vanilija.. meni nije...
Kad sam u taxiju prvo sto provjerim jeli upalio taximetar... mislim da mi se samo jednom desilo da nije ali sam ga odmah upozorila...
Svuda strpljivo cekam onig 5 pf kusura... jer je moja odluka da li cu ti to ostaviti ili ne...
Biram koji taxi cu uzeti da se s njim vozim.. nikad ni za zivu glavu ne zaustavljam auto za koje se na kilomtre vidi da je budjavo, prljavo, istroseno i da je lik koji sjedi za volanom boze sacuvaj i jos s cigarom u ustima...
Na salteru se posvadjam hladno sa salterusama kad me uvjeravaju u nesto sto znam da nije istina... Doktoricu sam zatjerala tamo gdje joj nije mjesto jer mi je rekla da nisam u njenom timu a kod mene temerpatura 39,5...
itd...
Ali nije krivica samo tih ljudi i nasa je krivica... kao ovaj lik.. vidio je da nije upaljen taximtar nije reagaovao... kad je vec doslo do price taximentar - cijena voznje trebao je reagovati i odmah pitati za cijenu a ne cekati da dodju do Drvenije i hladno ne platiti voznju.. po meni je to bezobrazno istom mjerom kao sto je bilo bezobrazno s vozaceve strane da ne upali taximetar... ali ako cemo se bezobrazno svi ponasati onda se trebamo svi kolektivno zabrinuti, ja jesam vec zabrinuta...

@Michun.. kupis auto i tamo ne provjeris imas li svu opremu odnosno ni ne pitas sta imas od opreme... i to sto nisi provjerila duso nije njegova vec tvoja krivica... ja nisam znala ni gdje mi je rezervna guma dok mi prvi put nije guma pukla... nisam znala kad se mijenja ulje, ali sam otisla mehanicaru pa ga pitala... ne znam provjeriti ulje ili napuhati gumu kad izduva, stanem na pumpu zamolim i sve mi urade besplatno jos mi kazu samo ti dodji mi cemo ti to uraditi kad god ti treba...

Bahato ponasanja kupac-prodavac ili svejedno davala-primalac usluga je danas jedna rasirena pojava.. Bahati smo svi i svi se tako bahato ponasamo jedni prema drugima... Neko rece da ocekuje 100% uslugu koju placa, meni je to ok, ali ja dobijem 100% uslugu jer se ja ponasam tako prema toj drugoj strani da jasno znam sta hocu bez bahatog ponasanja. Prodavacica, taxista, salterusa, postar, zubar, ginekolog, doktor svi su oni i primaoci i davaoci usluga kako god okrenes ... I svi imamo isti oblik ponasanja, onaj drski bahati tersni ...

Michun

#1286 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Michun » 18/07/2012 14:09

Ne znam, ja ne mislim da sam sitnicava ako ocekujem da me usluzi neko na nacin koji dolikuje firmi koju predstavlja pa tako i vezano za auto. Ne zelim da ucim detalje, zelim da mi se kaze. Isto kad kupujes racunar pa ti tamo naprica, giga mega, monitor, ploca maticna vaka naka. Pola nas i vise ne zna sta to sve znaci pa slusamo i kazemo a u cemu je razlika, sta je bolje. Pa prodavac kaze e bolje je ovo ili ono.
Isto tako kazem da i u Italiji ima prodavaca da bi ih najradije covjek udavio u radnji. Ne kazem da je samo do nas. Nasi pruzaci usluga nikako da shvate da zive od musterija...ma Hebo ga njegove 3 KM ne zivim ja od njega. Ali zivis! Eto to je poenta moje price.

kockica_kockica

#1287 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by kockica_kockica » 18/07/2012 14:14

Problem je kod nas meni se cini sto se xy stvari podrazmjeva da se mora... pa kad neko iskoci iz tog podrazumjevanja nastane kratki spoj...

Meni se podrazumjevalo da mi majstori krenu raditi u stanu 1.6. a ispostavilo se da su krenuli 1.7. Ali nije do majstora vec do mene jer nisam pitala, a onaj glavni mi nije rekao... Bilo bi dobro da mi je rekao ali nije.. Zato dam savjet svakome ko to radi da uvijek sve pita jer ce ustedjeti na vremenu... A nama je pocesto bas onako mrsko pitati.. podrazumjeva se da ce nam se samo reci... ;-)

quarterback

#1288 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by quarterback » 19/07/2012 16:56

scena od prije par minuta

Kovacici, buregdzinica pored Mrkve

Izlazi mladji tip, oko 23 godine i podrignu koliko je god mogao, njegov jaran isto tako, sa zanimanjem gledam u koje ce auto uci. Ispostavlja se da je ovaj prvi vozac Adin i Benjo taksija a ovaj drugi jaran mu.

Tamno zelena fabija, njemacke table BAN 739I.

baustelac

#1289 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by baustelac » 19/07/2012 17:02

quarterback wrote:scena od prije par minuta

Izlazi mladji tip, oko 23 godine i podrignu koliko je god mogao, njegov jaran isto tako, sa zanimanjem gledam u koje ce auto uci. Ispostavlja se da je ovaj prvi vozac Adin i Benjo taksija a ovaj drugi jaran mu.

Zar vozaju i na strane table?

poznanik

#1290 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by poznanik » 19/07/2012 23:08

Koji su sad Rent-a-car taxi po sarajevskim ulicama :?

quarterback

#1291 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by quarterback » 19/07/2012 23:45

baustelac wrote:
quarterback wrote:scena od prije par minuta

Zar vozaju i na strane table?
i ja sam se šokirao - DA !

Bimmer_

#1292 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Bimmer_ » 20/07/2012 01:34

poznanik wrote:Koji su sad Rent-a-car taxi po sarajevskim ulicama :?
KALE TAXI ti je sad KALE rent-a-car, ide na tu logiku, kao da zaobidje zakon jer je izgubio licence, pa nije taksi nego "iznajmljuje" ljudima auta sa vozacem i eto nije taksi i ne treba mu licenca za taksi prevoz. Tako regularno obavlja taxi usluge :D

A ove gore navedene Adin i Benjo necu komentarisati, livada majka :run:

A te table im vise nisu problem, prave ih na veliko... Cak je bilo jednom i na TV, nisam siguran koja emisija. Zaustavlja policija i inspekcija cini mi se Samir i Emir (opet nisam siguran, znam da je neki privatni), otvorise mu gepek, kad u njemu naslagan bunt laznjaka TA tabli :D

HaHaHa2

#1293 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by HaHaHa2 » 20/07/2012 21:01

Jucer vidim "Adin i Benjo" na colovkama i uredno radi :roll:

sarajevomd

#1294 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by sarajevomd » 20/07/2012 21:22

:run: cuj rent a car

Bimmer_

#1295 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Bimmer_ » 21/07/2012 01:30

HaHaHa2 wrote:Jucer vidim "Adin i Benjo" na colovkama i uredno radi :roll:
ima ih "more" na ovim obicnim tablama, evo gledam i BOSS se prosuo po gradu sa nekakvim autima vecinom na obicnim tablicama, HOLLAND CONPANY...
Ali pomalo se smanjuju, doci ce to na svoje uskoro ;-)
sarajevomd wrote::run: cuj rent a car
Eh eto rent a car, ja kad sam prvi put vidi mislio reklamiraju nekog, kad k... oni sad Kale rent a car taxi :lol: Skontao lola kako da izradi drzavu :lol:

poznanik

#1296 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by poznanik » 21/07/2012 01:33

Bimmer_ wrote:
sarajevomd wrote::run: cuj rent a car
Eh eto rent a car, ja kad sam prvi put vidi mislio reklamiraju nekog, kad k... oni sad Kale rent a car taxi :lol: Skontao lola kako da izradi drzavu :lol:
Da, ali "lola" Kale zaboravio na obavezu izdavanja fiskalnih računa za izvršene usluge u prevozu putnika, pa i za najam vozila sa vozačem, a kazne su novčane i do 20.000 KM :-)

Saka

#1297 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Saka » 21/07/2012 09:33

Ma ko ce ga kazniti za neizdavanje fiskalnog. Niko ziv ne izdaje fiskalne, ako ne trazis. A kad trazis najjace mi je kad pitaju "treba li ti".:)
Ta fiskalizacija je glupost zestoka. Uveli su je da uzmu pare na njoj a kontrolisace kome im se cefne u datom trenutku. Napravice "akciju" 10-tak dana i pokaznjavati sitniju buraniju i onda opet isto. Tako je to kod nas.

drndalo

#1299 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by drndalo » 21/07/2012 19:18

Veci problem je sto veci dio tvojih kolega upravo i izgleda kao ova dvojica, pa normalan covjek ne moze primijetiti razliku...

Jon Spencer

#1300 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Jon Spencer » 21/07/2012 19:29

drndalo wrote:Veci problem je sto veci dio tvojih kolega upravo i izgleda kao ova dvojica, pa normalan covjek ne moze primijetiti razliku...
Može li ijedan post bez tvoje replike. Popusti malo. Smaraš.
Bogami ako završiš ko ova djevojka neće ti biti toliko bitan izgled. Onda ćeš nedo bog primjetiti razliku!
A vidim i fashion guru si postao u međuvremenu. Nisi zadovoljan izgledom mojih kolega? Ne znaju uparit boje? Nisu uskladili obuću sa casual outfit-om? Molim hitar odgovor gospodine Gudelj. Hvala.

Post Reply