Sarajevski taksisti- dno dna

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Jon Spencer
Posts: 347
Joined: 13/03/2011 23:15

#5652 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Jon Spencer »

Treba se ugledati na europske kolege.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#5653 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Bluemore »

Jon Spencer wrote:
Treba se ugledati na europske kolege.
ma ja da vam je
User avatar
zubi
Posts: 5158
Joined: 16/07/2009 00:27

#5654 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by zubi »

Bluemore wrote:
Jon Spencer wrote:
Treba se ugledati na europske kolege.
ma ja da vam je
Ovaj dio je najbolji: policija je tri sata kasnije uspjela da nađe i privede taksistu protv koga je strankinja podnijela krivičnu prijavu
Jon Spencer
Posts: 347
Joined: 13/03/2011 23:15

#5655 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Jon Spencer »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/posebno ... /170724087

Na kraju sastanka upućen je i apel građanima Kantona Sarajevo da ne koriste usluge nelegalnih taksi prijevoznika, čime će bitno utjecati na rješavanje ovog problema.

Građani će garant ispoštovati, a papci ko papci.
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#5656 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by ciza_bliza »

Građani su primorani voziti se "nelegalnim", počevši od grasa koji može samo ovdje proći na tehničkom, itd.
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#5657 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by drug_profi »

Meni samo nije jasno kako licence nisu dostupne svakom građaninu.
Evo ja sutra da ostanem bez posla, a imam nekog kapitala ustedjenog, imam pristojno auto, i skontam mogao bih zivjeti od taksija, ja nemam mogucnost da apliciram za tu licencu. Ona je samo za povlastenu kastu.
I onda ljude koji bi da rade to isto sprijecavaju, a mozda bi bili i bolji i kvalitetniji od mnogih postojećih.

Također, meni dođe serviser u stan, popravi mašinu, izvuče onaj aparatić i izda mi fiksalni račun. A njegova dnevna zarada je daleko manja od taksiste.
I tu je kriminalni lobi izlobirao nezakonitu i nepoštenu privilegiju.
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#5658 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by ciza_bliza »

Da "Uberiraš"? Je li Uber ikad proradio u Zg? Kod njih su taksisti protestvovali, kod nas bi vjerovatno napravili barikade s dugim cijevima...
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#5659 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by sabina1 »

drugi profil wrote:Meni samo nije jasno kako licence nisu dostupne svakom građaninu.
Evo ja sutra da ostanem bez posla, a imam nekog kapitala ustedjenog, imam pristojno auto, i skontam mogao bih zivjeti od taksija, ja nemam mogucnost da apliciram za tu licencu. Ona je samo za povlastenu kastu.
I onda ljude koji bi da rade to isto sprijecavaju, a mozda bi bili i bolji i kvalitetniji od mnogih postojećih.

Također, meni dođe serviser u stan, popravi mašinu, izvuče onaj aparatić i izda mi fiksalni račun. A njegova dnevna zarada je daleko manja od taksiste.
I tu je kriminalni lobi izlobirao nezakonitu i nepoštenu privilegiju.
Baš tako.
Drugo su bile majstorske radnje , gdje se zanat prenosio sa koljena na koljeno i upravo je tradicija očuvanja zanata i davala kvalitet izvedenom i povećavala cijenu proizvoda jer se podrazumijevalo da je kvalitetan i zbog tradicije.


Voziti znamo svi. Državni ispit možemo imati svi , dovoljno je samo da ga naučimo i platimo.
Ali eto ne možemo svi biti taksisti , ne može se zadovoljiti elementarno pravilo tržišta da najveći kvalitet uz najmanju cijenu o(p)stanu.
Zato podržavam uber. Ne zato što će naši taksisti ostati bez posla , već zato što će svi vidjeti da se moramo prilagođavati pravilima tržišta i zato što će taksisti po prvi put osjetiti "pravila igre" koje su sami monopolističkim pristupom uz emotivni karakter odbrane od agresije nametnuli.
Pozdrav.
Jon Spencer
Posts: 347
Joined: 13/03/2011 23:15

#5660 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Jon Spencer »

Licence su odavno na tržištu i dosta ljudi je već kupilo. Moraš naći dvojicu voljnih da prodaju licence i eto te na taksiju kolega.
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#5661 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by drug_profi »

Jon Spencer wrote:Licence su odavno na tržištu i dosta ljudi je već kupilo. Moraš naći dvojicu voljnih da prodaju licence i eto te na taksiju kolega.
Licence treba da prodaje regulator i one treba da budu sa rokom važenja. Zapravo bi trebalo biti protivzakonito preprodavati dobijenu licencu jer bi se za dobijanje iste trebalo ispoštovati i niz drugih uslova, a i da bi se spriječilo da najbogatiji sve dobije.
Strani jezik i bonton za vozača, karakteristike i zahtjevi za vozilo.
I naravno kad već svi plaćamo hebeni pdv, trebali bi i taksisti da imaju one fiskalne aparate.
Jon Spencer
Posts: 347
Joined: 13/03/2011 23:15

#5662 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Jon Spencer »

drugi profil wrote:
Jon Spencer wrote:Licence su odavno na tržištu i dosta ljudi je već kupilo. Moraš naći dvojicu voljnih da prodaju licence i eto te na taksiju kolega.
Licence treba da prodaje regulator i one treba da budu sa rokom važenja. Zapravo bi trebalo biti protivzakonito preprodavati dobijenu licencu jer bi se za dobijanje iste trebalo ispoštovati i niz drugih uslova, a i da bi se spriječilo da najbogatiji sve dobije.
Strani jezik i bonton za vozača, karakteristike i zahtjevi za vozilo.
I naravno kad već svi plaćamo hebeni pdv, trebali bi i taksisti da imaju one fiskalne aparate.

Zašto bi bilo ko upravljao mojom imovinom. Licenca je moje vlasništvo.
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#5663 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by ciza_bliza »

I vozacka je tvoje vlasnistvo pa ti je oduzmu...
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#5664 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by drug_profi »

Jon Spencer wrote:
drugi profil wrote:
Jon Spencer wrote:Licence su odavno na tržištu i dosta ljudi je već kupilo. Moraš naći dvojicu voljnih da prodaju licence i eto te na taksiju kolega.
Licence treba da prodaje regulator i one treba da budu sa rokom važenja. Zapravo bi trebalo biti protivzakonito preprodavati dobijenu licencu jer bi se za dobijanje iste trebalo ispoštovati i niz drugih uslova, a i da bi se spriječilo da najbogatiji sve dobije.
Strani jezik i bonton za vozača, karakteristike i zahtjevi za vozilo.
I naravno kad već svi plaćamo hebeni pdv, trebali bi i taksisti da imaju one fiskalne aparate.

Zašto bi bilo ko upravljao mojom imovinom. Licenca je moje vlasništvo.
Aha, to mi kaži... nema potrebe da se dalje diskutuje
User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#5665 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by rumenige_brajtner »

Jon Spencer wrote:
Zašto bi bilo ko upravljao mojom imovinom. Licenca je moje vlasništvo.
pa niko ne govori o licenci koju već imaš, nego o tome ko bi trebao biti nadležan za izdavanje istih.
Jon Spencer
Posts: 347
Joined: 13/03/2011 23:15

#5666 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Jon Spencer »

ciza_bliza wrote:I vozacka je tvoje vlasnistvo pa ti je oduzmu...
Kruške & jabuke
User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#5667 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by rumenige_brajtner »

Jon Spencer wrote:
ciza_bliza wrote:I vozacka je tvoje vlasnistvo pa ti je oduzmu...
Kruške & jabuke
nisu to kruške i jabuke, nego je izdavanje vozačkih regulisano, dok je ovo sa taxi licencama siva zona i kaljuža. naravno, vama odgovara sve što nije regulisano i gdje god se može muljati.
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2532
Joined: 16/06/2014 20:33

#5668 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Dosadno mii »

Jon Spencer wrote:
ciza_bliza wrote:I vozacka je tvoje vlasnistvo pa ti je oduzmu...
Kruške & jabuke
...
Jon Spencer
Posts: 347
Joined: 13/03/2011 23:15

#5669 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Jon Spencer »

Bojim se da ne poznajete ono o čemu diskutujete.

Licencu može dobiti svako ko zadovolji određene uslove navedene u zakonu.
Broj licenci nije ograničen.

Da bi se bavio taxi prevozom u KS pored licence ti je potrebna i dopunska taxi oznaka. Broj taxi oznaka je ograničen. Broj taxi oznaka se računa u razmjeri 500 ili 700 (nisam siguran) stanovnika=1 taxi. Broj važećih oznaka je još uvijek veći od potrebnog broja. Da bi se taj broj smanjio novi kolačić treba da kupi 2 taxi oznake.

Znači ne trguje se licencama, nego taxi oznakama koje pripadaju taxi prevoznicima.

Tako da nema potrebe da lupate gluposti.
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#5670 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by drug_profi »

Nije šija nego vrat.
Ni te oznake ne bi smjele biti tvoje vlasništvo. I one bi trebale da se dodijeljuju kroz koncesiju na 2-3-5 godina onome ko ispuni uslove nadleznog organa za posjedovanje istih.
Jon Spencer
Posts: 347
Joined: 13/03/2011 23:15

#5671 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Jon Spencer »

drugi profil wrote:Nije šija nego vrat.
Ni te oznake ne bi smjele biti tvoje vlasništvo. I one bi trebale da se dodijeljuju kroz koncesiju na 2-3-5 godina onome ko ispuni uslove nadleznog organa za posjedovanje istih.
Ne lupaj.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#5672 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by seoBIH »

Zamisli sa taxu u NY. Pa taj bi se ubio u roku od 5 minuta kada bi mu sopstili uslove i sve oko licece. Rekao bi da je to krsenje ljudskih prava :D
Jon Spencer
Posts: 347
Joined: 13/03/2011 23:15

#5673 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Jon Spencer »

seoBIH wrote:Zamisli sa taxu u NY. Pa taj bi se ubio u roku od 5 minuta kada bi mu sopstili uslove i sve oko licece. Rekao bi da je to krsenje ljudskih prava :D
Više taksista u Sarajevo taxiju zna engleski nego u NY. Pa tamo samo afganci, indijci i pakiji voze.
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#5674 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by drug_profi »

Jon Spencer wrote:
drugi profil wrote:Nije šija nego vrat.
Ni te oznake ne bi smjele biti tvoje vlasništvo. I one bi trebale da se dodijeljuju kroz koncesiju na 2-3-5 godina onome ko ispuni uslove nadleznog organa za posjedovanje istih.
Ne lupaj.
:lol:
Nadam se da si svjestan koliko je to sve što ste kreirali protiv zdravog razuma i protiv kvaliteta usluge.
Iz tih razloga kad tad će se morati i promijeniti.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#5675 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Bluemore »

zubi wrote:
Jon Spencer wrote:
Treba se ugledati na europske kolege.
Ovaj dio je najbolji: policija je tri sata kasnije uspjela da nađe i privede taksistu protv koga je strankinja podnijela krivičnu prijavu
Cuj??
Post Reply