Sarajevski kafici nekad i sad...

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

*mima*

#701 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by *mima* » 11/12/2011 17:15

Uh...sjecam se...al ime nikad nisam znala..... :D

Neko mi rece da je opet otvoren Stari sat....... :?

Filter

#702 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by Filter » 11/12/2011 17:58

*mima* wrote:

Neko mi rece da je opet otvoren Stari sat....... :?
u cetvrtak nije radio. nesto su kreckali one kamene lukove iznad prozora ... mozbit da adaptiraju :roll:
sutra cu ici na tu stranu i pogledati malo bolje

muha_sa

#703 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by muha_sa » 11/12/2011 19:07

:lol:

što se smijem :?: sjetih se rupe po imenu Samek :lol: u sklopu pivare--al :-) nekad valja i u rupe zac :lol:

muha_sa

#704 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by muha_sa » 11/12/2011 19:13

a bogme i ovdje :)

Image

Filter

#705 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by Filter » 11/12/2011 20:13

ajd pitanje za vas malo mladjahnije :D
kako se zvala kafanica u pasazu, preko puta narodne banke ??

nesto me vuce na lovac, ali lovac je gore, ispod ssk-a. isto ime dva mjesta??

amrica

#706 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by amrica » 11/12/2011 20:36

Filter wrote:ajd pitanje za vas malo mladjahnije :D

dva lovca :D

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#707 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by KatarinaKosaca » 11/12/2011 21:15

A 3 šešira ko se sjeća gdje je bilo? :razz:

popajic

#708 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by popajic » 11/12/2011 21:16

Filter wrote:ajd pitanje za vas malo mladjahnije :D

Tu birvaktile bio bife kod Bozane i kafana Torbica .

popajic

#709 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by popajic » 11/12/2011 21:18

KatarinaKosaca wrote:A 3 šešira ko se sjeća gdje je bilo? :razz:
Cim predjes Latinsku cupriju sa lijeve strane !?

amrica

#710 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by amrica » 11/12/2011 21:27

popajic wrote:
cek'o se bus za jahorinu :D

sandra01

#711 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by sandra01 » 11/12/2011 21:32

poznanik wrote:
muha_sa wrote:nego da vas pitam :D
jestel vikendom išli žicarom na Trebevic pa zaglavinjali u nekom od mnogobrojnih domova :?: :D
Ne možeš nam postavljati takva bezobrazna pitanja :D

Bogami sam ja gore isla kolima :roll: :run:

HAVANA

#712 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by HAVANA » 11/12/2011 22:33

A dobre vode,brus :D

popajic

#713 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by popajic » 11/12/2011 23:29

HAVANA wrote:A dobre vode,brus :D
Ih , a Crepoljsko , Savnici , Skakavac... :D

tech10

#714 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by tech10 » 12/12/2011 00:59

...Stanari

Banksy

#715 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by Banksy » 12/12/2011 17:30

amrica wrote:
popajic wrote:
cek'o se bus za jahorinu :D
ehhh .... :(

PapakizSarajeva

#716 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by PapakizSarajeva » 13/12/2011 09:15

*mima* wrote:Aaaaa.....ko spomenu Serbu..... :D ......A sjecam se konobara iz Carlija....Mirso......zajebancija na njegovu frizuru.....ala antoan.....tako smo ga i zvali..... :lol:
Mirso ti je sad "sef sale" u Parku princeva ... Vidim ga cesto jer odem gore, al' izlapio ne sjeca se vise faca ... Mirso je konobarsku "karijeru" zapoceo u Dibeku.

J'bte, nema me 2 dana, a vi navaljali 10 stranica postova. Treba mi sad jos 2 dana da ih sve procitam.

Nego, preskocili smo jos neka legendarna mjesta npr. Bell Ami, Rock, RS, Borsalino, Blue Point (Serbo) ...

Muha, Chisume sjecate li se kako se zvalo ono mjesto kad krenes od vojne bolnice prema RS-u, prva ulica lijevo. Ides uz ulicu nekih 30 metara i na desnoj strani ulice ... Bilo zatvorenog tip, pozvonis, lola proviri kroz prozor i ako mu se svidis unutra si. Kamin, svirali neki tamburasi, bilo odlicno ... Tamo sam se toliko olesio da nisam znao koje je boje taxi koji me do kuce odvukao, a kamo li koje auto. Covjek me odvezao, a ja nemam banke da mu platim. Sutra se svega toga sjetim i kao hajde da ga nadjem i da mu platim. Ma kakvi, ne sjecam se lika, a kamo li koje auto, boja, ....

muha_sa

#717 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by muha_sa » 13/12/2011 09:24

PapakizSarajeva wrote:
*mima* wrote:Aaaaa.....ko spomenu Serbu..... :D ......A sjecam se konobara iz Carlija....Mirso......zajebancija na njegovu frizuru.....ala antoan.....tako smo ga i zvali..... :lol:
Mirso ti je sad "sef sale" u Parku princeva ... Vidim ga cesto jer odem gore, al' izlapio ne sjeca se vise faca ... Mirso je konobarsku "karijeru" zapoceo u Dibeku.

J'bte, nema me 2 dana, a vi navaljali 10 stranica postova. Treba mi sad jos 2 dana da ih sve procitam.

Nego, preskocili smo jos neka legendarna mjesta npr. Bell Ami, Rock, RS, Borsalino, Blue Point (Serbo) ...

Muha, Chisume sjecate li se kako se zvalo ono mjesto kad krenes od vojne bolnice prema RS-u, prva ulica lijevo. Ides uz ulicu nekih 30 metara i na desnoj strani ulice ... Bilo zatvorenog tip, pozvonis, lola proviri kroz prozor i ako mu se svidis unutra si. Kamin, svirali neki tamburasi, bilo odlicno ... Tamo sam se toliko olesio da nisam znao koje je boje taxi koji me do kuce odvukao, a kamo li koje auto. Covjek me odvezao, a ja nemam banke da mu platim. Sutra se svega toga sjetim i kao hajde da ga nadjem i da mu platim. Ma kakvi, ne sjecam se lika, a kamo li koje auto, boja, ....
:lol: :lol: --ne znam--nisam tamo nikad zalazio.
-što se Rocka tice :D tu je birvaktile bila kovačka radionica--ovo pišem za mladju raju :D poslije Munib otvorio bsansku kafanu--pa kafana u kojoj bio jedan jal dva flipera-nebitno. tu se redovno sjedilo--ako se jednom ne udje propo dan :D
eh poslije-ne znam koje godine-pretvorio u Rock i bogme bilo vazda puno--tad ja nisam zalazio jer sam vodo kcerku u Pionoirsku da Ćiti daje banane :lol: jah :-) i na ringišpil :lol:

Richard Peti

Post by Richard Peti » 13/12/2011 09:31

.
Last edited by Richard Peti on 17/04/2015 20:18, edited 2 times in total.

muha_sa

#719 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by muha_sa » 13/12/2011 09:35

dzemmo wrote:
muha_sa wrote: sjetih se rupe po imenu Samek
Kavana Samek srušena, ali još nosi uspomene na Tina

Image

O boravku poznatog pjesnika Tina Ujevića u Sarajevu kružile su brojne anegdote, a njegovim su se stihovima inspirirale generacije sarajevskih pjesnika. Iako je u tom razdoblju napisao neke svoje najznačajnije stihove, malo je u povijesti grada ostalo njegovih tragova. Osim ulice u kojoj se nalazi Dom policije iznad Velikog parka u Sarajevu koja nosi ime velikog pjesnika, još jedna uspomena na njega nalazi se u blizini kultne sarajevske pivare. Ta nazovimo je spomen-ploča nalazi se na jednoj trošnoj zgradi do koje se sve do kraja rata i nekoliko godina nakon završetka nalazila kultna kavana poznata pod imenom „Kod Sameka“.

Upravo u toj zadimljenoj kavani veliki pjesnik je znao satima sjediti, ispijajući svoje vino uz mnoštvo popušenih cigareta i slušati o čemu njezini gosti pričaju.

Kod Sameka do zore

Kuća u kojoj se nalazila kavana danas je srušena, a na fasadi susjedne zgrade nalazi se mesingana ploča koja svjedoči da je nekad veliki Tin Ujević tu dolazio i provodio svoje sarajevske dane. Sve do pred rat u ovoj krčmi, jer doista je na to i sličila, okupljali su se pjesnici, boemi, ili pijanci kojima je poezija bila tek alibi za rakiju, galamu, kavu, društvo... No, dolazili su kod Sameka i oni koji su nakon zatvaranja svih kavana u gradu željeli dočekati zoru uz takozvanu posljednju čašicu do sljedeće prilike, te oni koji su bili skloni kocki. Naime, poznato je kako se na zadnju tombolu dolazilo upravo kod Sameka, a nju su zvali popularno „vadiona“. Ta „vadiona“ je trajala sve do zore.

U zoru oni koji su se „izvadili“ kretali su kući veseliji u odnosu na one koji su se još više zavalili u dugove nakon „vadione“. No, važnim se čini i spomenuti da se kavana Samek nalazila točno preko puta franjevačkog samostana sv. Ante na Bistriku, u koji je Tin Ujević često dolazio kao u blizini rezidencijalne palače Konak. Kada je, pak, riječ o samom gradu Sarajevu,

Tin Ujević ga spominje tek u jednoj pjesmi s karakterističnim naslovom “Most na Miljacki”. U toj pjesmi opisuje se dio gradske jezgre, koju čine današnje ulice Kulovića i Čobanija. Za Tinov sarajevski boravak karakteristično je svakako bilo i to kako je tu doživljavao i svakovrsne šikane. Abdulah Sidran posvetio je jednu svoju pjesmu slučaju kad su malograđani optuživali pjesnika kako im sramoti grad.
dzemmo :-D :thumbup:

Richard Peti

Post by Richard Peti » 13/12/2011 09:37

.
Last edited by Richard Peti on 17/04/2015 20:18, edited 2 times in total.

HAVANA

#721 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by HAVANA » 13/12/2011 10:08

PapakizSarajeva wrote:

Arkus.

muha_sa

#722 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by muha_sa » 13/12/2011 12:39

HAVANA wrote:
PapakizSarajeva wrote:

Arkus.
žiku ovog Havane :lol: zna svaki čošak i svaku birtiju u gradu :lol:

HAVANA

#723 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by HAVANA » 13/12/2011 13:32

Dje necu znat :lol: U arkusu sviro onaj cigo violinu...sad bi mu i postelju dao,hranu,saso mange...samo da mi svira... :lol:

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#724 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by KatarinaKosaca » 13/12/2011 21:54

I napisah 3 šešira radi asocijacije za autobus za Jahorinu.
Nego, nije se spomenuo ni Bokačo, a ni dva na Koševskom Papilon i Tabasko iz onog vremena. Oba bila super. :dance:

A ni Bečki se nije spomenuo. Sjećam se tete koja je uzimala kapute :D

muha_sa

#725 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by muha_sa » 14/12/2011 07:21

KatarinaKosaca wrote:I napisah 3 šešira radi asocijacije za autobus za Jahorinu.
Nego, nije se spomenuo ni Bokačo, a ni dva na Koševskom Papilon i Tabasko iz onog vremena. Oba bila super. :dance:

A ni Bečki se nije spomenuo. Sjećam se tete koja je uzimala kapute :D
:thumbup:

Post Reply