Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#851 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by muha_sa »

zikamu
Posts: 2949
Joined: 10/09/2005 09:40

#852 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by zikamu »

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Last edited by zikamu on 01/06/2021 16:10, edited 1 time in total.
zikamu
Posts: 2949
Joined: 10/09/2005 09:40

#853 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by zikamu »

Juce je Coli bio 70. rodjendan. :)
... inace, rodjen i djetinjstvo proveo na "memli stani" (Mazuraniceva br. 4)
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#854 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by u-pet-deka »

Svaki veliki a tako jednako i mali grad na svijetu ima svoj mentalitet, ima svoju strukturu koja je jako kompleksna a dio iste su ljudi, koji imaju korijene u istom gradu. Sarajevo je naglo izmijenilo svoje ljude odnosno taj dio strukture - sve od sredine 80-ih a posebice poslije rata. Malo je danas stanovnika u Sarajevu koji mogu se pohvaliti da im je djed, baka ili nana iz Sarajeva, to nije tako bilo kada sam ja bio klinac, pa i omladinac.
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#855 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by Sociolog »

u-pet-deka wrote: 02/06/2021 00:02 Svaki veliki a tako jednako i mali grad na svijetu ima svoj mentalitet, ima svoju strukturu koja je jako kompleksna a dio iste su ljudi, koji imaju korijene u istom gradu. Sarajevo je naglo izmijenilo svoje ljude odnosno taj dio strukture - sve od sredine 80-ih a posebice poslije rata. Malo je danas stanovnika u Sarajevu koji mogu se pohvaliti da im je djed, baka ili nana iz Sarajeva, to nije tako bilo kada sam ja bio klinac, pa i omladinac.
Ogroman broj izbjeglica, prisnilih migracija, onda sto svjesnih jos poslije rata iz IstocneBosne uglavnom, onda najezda Sandzaka narocito 1998, kad su bjezi iz rata s Kosova, onda po svakoj generaciji ostane solidan broj studenata iz ruralnih sredina, nema snage niti zeli da se socijalizuju niti prihvate gradske nacine zivota.
Ima pofin broj vehabija i njihovog obrasca zivljenja.

A o ljudima koji su otisli ne bih, moglo bi se o tome nasiroko pisati.

Cinjenica je da je puno puno vise pokrivenih djevojcica i cura u odnosu na prije 15 godina
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#856 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by u-pet-deka »

Sociolog wrote: 03/06/2021 23:58
u-pet-deka wrote: 02/06/2021 00:02 Svaki veliki a tako jednako i mali grad na svijetu ima svoj mentalitet, ima svoju strukturu koja je jako kompleksna a dio iste su ljudi, koji imaju korijene u istom gradu. Sarajevo je naglo izmijenilo svoje ljude odnosno taj dio strukture - sve od sredine 80-ih a posebice poslije rata. Malo je danas stanovnika u Sarajevu koji mogu se pohvaliti da im je djed, baka ili nana iz Sarajeva, to nije tako bilo kada sam ja bio klinac, pa i omladinac.
Ogroman broj izbjeglica, prisnilih migracija, onda sto svjesnih jos poslije rata iz IstocneBosne uglavnom, onda najezda Sandzaka narocito 1998, kad su bjezi iz rata s Kosova, onda po svakoj generaciji ostane solidan broj studenata iz ruralnih sredina, nema snage niti zeli da se socijalizuju niti prihvate gradske nacine zivota.
Ima pofin broj vehabija i njihovog obrasca zivljenja.

A o ljudima koji su otisli ne bih, moglo bi se o tome nasiroko pisati.

Cinjenica je da je puno puno vise pokrivenih djevojcica i cura u odnosu na prije 15 godina
Sarajevo danas nije nalik sebi iz 2004. godine, dok o davnoj 1991. ili npr. 1984. godine nije potrebno govoriti.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#857 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by foxlife »

joj kad cujem to nekad je bilo bolje najradije bi vam uvalio nokiu 3310 golfa 2 i zivite
zikamu
Posts: 2949
Joined: 10/09/2005 09:40

#858 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by zikamu »

😂 😂 😂 e nisam se 'vako nasmij'o ... ima makar sto godina...
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#859 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by drndalo »

foxlife wrote: 04/06/2021 00:58 joj kad cujem to nekad je bilo bolje najradije bi vam uvalio nokiu 3310 golfa 2 i zivite
Pa ako cemo pravo, tada smo bili bolji ljudi... Nekom bismo i pomogli, ne samo odmogli...
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#860 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by foxlife »

drndalo wrote: 06/06/2021 13:11
foxlife wrote: 04/06/2021 00:58 joj kad cujem to nekad je bilo bolje najradije bi vam uvalio nokiu 3310 golfa 2 i zivite
Pa ako cemo pravo, tada smo bili bolji ljudi... Nekom bismo i pomogli, ne samo odmogli...
ako cemo pravo s koliko ljudi se danas druzis od tih s kojima si se druzio tada?
isto tako pogledaj tadasnje eventualno pomaganje a pogledaj sadasnje
nije isto pomagati kad imas 18 godina i kad imas 38 jer su skroz drugacije okolnosti i tvoje i od okruzenja
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#861 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by TheHound »

u-pet-deka wrote: 04/06/2021 00:54
Sociolog wrote: 03/06/2021 23:58
u-pet-deka wrote: 02/06/2021 00:02 Svaki veliki a tako jednako i mali grad na svijetu ima svoj mentalitet, ima svoju strukturu koja je jako kompleksna a dio iste su ljudi, koji imaju korijene u istom gradu. Sarajevo je naglo izmijenilo svoje ljude odnosno taj dio strukture - sve od sredine 80-ih a posebice poslije rata. Malo je danas stanovnika u Sarajevu koji mogu se pohvaliti da im je djed, baka ili nana iz Sarajeva, to nije tako bilo kada sam ja bio klinac, pa i omladinac.
Ogroman broj izbjeglica, prisnilih migracija, onda sto svjesnih jos poslije rata iz IstocneBosne uglavnom, onda najezda Sandzaka narocito 1998, kad su bjezi iz rata s Kosova, onda po svakoj generaciji ostane solidan broj studenata iz ruralnih sredina, nema snage niti zeli da se socijalizuju niti prihvate gradske nacine zivota.
Ima pofin broj vehabija i njihovog obrasca zivljenja.

A o ljudima koji su otisli ne bih, moglo bi se o tome nasiroko pisati.

Cinjenica je da je puno puno vise pokrivenih djevojcica i cura u odnosu na prije 15 godina
Sarajevo danas nije nalik sebi iz 2004. godine, dok o davnoj 1991. ili npr. 1984. godine nije potrebno govoriti.
Kaze se hvala Bogu!
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#862 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by drndalo »

ako cemo pravo s koliko ljudi se danas druzis od tih s kojima si se druzio tada?
isto tako pogledaj tadasnje eventualno pomaganje a pogledaj sadasnje
nije isto pomagati kad imas 18 godina i kad imas 38 jer su skroz drugacije okolnosti i tvoje i od okruzenja
Stoji ti i to, mijenjaju se prioriteti, medjutim ti ces nas ubijediti da smo danas u prosjeku kao "drustvo" svi merhametliji nego 1998 ?
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#863 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by foxlife »

drndalo wrote: 06/06/2021 13:18
ako cemo pravo s koliko ljudi se danas druzis od tih s kojima si se druzio tada?
isto tako pogledaj tadasnje eventualno pomaganje a pogledaj sadasnje
nije isto pomagati kad imas 18 godina i kad imas 38 jer su skroz drugacije okolnosti i tvoje i od okruzenja
Stoji ti i to, mijenjaju se prioriteti, medjutim ti ces nas ubijediti da smo danas u prosjeku kao "drustvo" svi merhametliji nego 1998 ?
ne otprilike smo isto merhametli samo sto si 98-e imao vise novca od donacija itd pa se dijelilo vise
bilo je generalno vise para i rasporedjeno na siru populaciju nego danas

u biti ljudi se generalno ne mijenjaju tako da smo isti kao i oni od prije 100 godina i vise samo su drugacije okolnosti mogucnosti itd
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#864 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by drndalo »

Ja se ne slazem, puno vise smo se svi zabavili samima sobom nego je to prije bio slucaj... Ali ne moramo se slagati u tome.
ibizza
Posts: 4551
Joined: 05/06/2008 00:46

#865 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by ibizza »

foxlife wrote: 06/06/2021 19:13
drndalo wrote: 06/06/2021 13:18
ako cemo pravo s koliko ljudi se danas druzis od tih s kojima si se druzio tada?
isto tako pogledaj tadasnje eventualno pomaganje a pogledaj sadasnje
nije isto pomagati kad imas 18 godina i kad imas 38 jer su skroz drugacije okolnosti i tvoje i od okruzenja
Stoji ti i to, mijenjaju se prioriteti, medjutim ti ces nas ubijediti da smo danas u prosjeku kao "drustvo" svi merhametliji nego 1998 ?
ne otprilike smo isto merhametli samo sto si 98-e imao vise novca od donacija itd pa se dijelilo vise
bilo je generalno vise para i rasporedjeno na siru populaciju nego danas

u biti ljudi se generalno ne mijenjaju tako da smo isti kao i oni od prije 100 godina i vise samo su drugacije okolnosti mogucnosti itd
kakvih para?

Danas se zivi 10x bolje nego 1998.
User avatar
drmadzija
Posts: 414
Joined: 23/08/2007 03:09

#866 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by drmadzija »

drndalo wrote: 06/06/2021 20:44 Ja se ne slazem, puno vise smo se svi zabavili samima sobom nego je to prije bio slucaj... Ali ne moramo se slagati u tome.
Bilo je puno više empatije. Imali smo zdravijeg pojedinca i jaču zajednicu nego što je to danas slučaj. Promijenili su se i ljudi i pravila.
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#867 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by drndalo »

drmadzija wrote: 07/06/2021 00:22
drndalo wrote: 06/06/2021 20:44 Ja se ne slazem, puno vise smo se svi zabavili samima sobom nego je to prije bio slucaj... Ali ne moramo se slagati u tome.
Bilo je puno više empatije. Imali smo zdravijeg pojedinca i jaču zajednicu nego što je to danas slučaj. Promijenili su se i ljudi i pravila.
Ma vidis da nije, sad je puno bolje, imamo internet... Na Nokia-i 3310 ga niJEsmo imali...
coco1
Posts: 670
Joined: 11/09/2017 09:25

#868 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by coco1 »

u-pet-deka wrote: 30/05/2021 16:39
daljinski324 wrote: 30/05/2021 16:28
u-pet-deka wrote: 30/05/2021 11:47

Tvoji nisu starosjedioci. Nisi ti kriv za to, ali trebao bi imati veliki respekt prema starosjediocima grada, i oni bi u tvoja dva oka tebali imati prioritet a ne kao jedini 'uspjeh' im je to da su starosjedioci odnosno kako ja napisa pravi. Zato si ti druga generacija doseljenika u Sarajevo. I oni u Ljubljani iz BiH su isto druga generacija a ne pravi iz Ljubljane.
Pa respekt imam prema svakom kulturnom gradjaninu pa makar on nikakve veze nemao s gradom prije trenutka doseljenja. Ako je neko starosjedilac i ponasa se kao divljak, baca smece na sve strane, pljuje cestom, divlja u saobracaju i sta ja znam, zasto bi on imao veci respekt od nekog ko je tek dosao u grad, a ne radi nista od toga i ponasa se normalno?

Naravno da u obje grupe ima i ovakvih i onakvih, ali to i zelim reci. Smatram da se ne bi trebalo generalizirati po tom pitanju. Mada to nije samo Sarajevo, i u Beogradu i u Zagrebu i u mnogim drugim gradovima je ista takva prica.
U Zagreb se doselila hrpa Sarajlija, a i hrpa zapadnih Hercegovaca. Koliko katolika u Sarajevu koji dan danas imaju nekretninu poznaješ a da nisu registrovani odnosno imaju i adresu u Hrvatskoj? A sad pogledaj koliki je to broj koji su za sva vremena napustili grad? Pa niti jerverja nema više a ono malo što je ostalo sve koje poznajem imaju isto adresu negdje drugo. U Beograd hrpa bosanskih pravoslavaca, dok u Sarajevu, ko? Hrpa Sandžaklija, nešto iz Crne Gore muslimana po tradiciji kao i od ranije, mali broj interno iz BiH muslimana i bruka Arapa.
ti, rodjenjem, mozda i jesi "sarajlija", ali nisi sarajevska raja.

u vrijeme mog odrastanja, na carsiji, tamo negdje ranih 80-ih, djelili smo se na raju i papke, pri tom, bez ikakvog interesovanja odakle je cije porijeklo.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#869 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by foxlife »

ibizza wrote: 06/06/2021 23:10
foxlife wrote: 06/06/2021 19:13
drndalo wrote: 06/06/2021 13:18

Stoji ti i to, mijenjaju se prioriteti, medjutim ti ces nas ubijediti da smo danas u prosjeku kao "drustvo" svi merhametliji nego 1998 ?
ne otprilike smo isto merhametli samo sto si 98-e imao vise novca od donacija itd pa se dijelilo vise
bilo je generalno vise para i rasporedjeno na siru populaciju nego danas

u biti ljudi se generalno ne mijenjaju tako da smo isti kao i oni od prije 100 godina i vise samo su drugacije okolnosti mogucnosti itd
kakvih para?

Danas se zivi 10x bolje nego 1998.
cuj kakvih para
njemackih maraka

donacije dijaspora pomoci nekakve svjetske sve se to slijevalo da se obnovi drzava
plus jeftinije bilo
da li se bolje zivi danas moze se raspravljati

kvalitetnije moguce al bolje ...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#870 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

Superbrzi internet i pametni telefoni ne dizu kvalitet zivota, naprotiv smanjuju ga, pogledati samo kakve probleme roditelji imaju sa danasnjom djecurlijom.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#871 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by foxlife »

ko kaze da superbrzi internet i pametni telefoni dizu kvalitet zivota?

govorim o svemu sto nas okruzuje sada i 98e npr
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#872 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

Bio rat, logicno.

A sta nas okruzuje danas, smog i najzagadjeniji glavni grad Europe, gradski prijevoz u kolapsu, neplanska stanogradnja, korupcija kao i uvijek, galopirajuca i puzajuca poskupljenja, bas i ne vidim neki kvalitet zivota.
User avatar
mk ultra
Posts: 19130
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#873 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by mk ultra »

dječak sa šibicama wrote: 07/06/2021 12:45 Superbrzi internet i pametni telefoni ne dizu kvalitet zivota, naprotiv smanjuju ga, pogledati samo kakve probleme roditelji imaju sa danasnjom djecurlijom.
zato glovo donese bez da zoveš i objašnjavaš
premotavaš seriju dok djete premotava svoju seriju
kako nije bolje :lol:
immuno
Posts: 2014
Joined: 07/04/2010 11:05

#874 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by immuno »

Sve ljude dijelim na dobre I lose al moram reci da mi je vise pun klinac price jesil sarajlija ili nisi pa Misa mu jel treba da se stidim I krijem sto sam rodjena sarajka da se neko nebi naso uvrijedjen akoboga, nisam mu ja kriva sto zivi u grad u kojem nije rodjen. Ni ja nezivim u gradu gdje sam rodjena Sarajevu, al nepada mi napamet da nekog gledam drugacije il mu zamjeram sto mene I slicne meni nazivaju kako ih nazivaju..... Jesam sarajka sam dokle god zivim I gdje god zivim ...
pritchard
Posts: 606
Joined: 24/04/2011 19:02

#875 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by pritchard »

Sta napraviste od zanimljive teme... Bas je zamorna ova ogromna kolicina defetizma. :-)
Post Reply