Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
zikamu
Posts: 2949
Joined: 10/09/2005 09:40

#776 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by zikamu »

Jedna za RAJU :)

User avatar
Truba
Posts: 81025
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#777 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by Truba »

Samo gdje je ravnica
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#778 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by nosara »

zikamu wrote: 31/05/2021 06:03 Jedna za RAJU :)

Objektivno, ovo je samo lijepo sjecanje na davno prosla vremena protkano mitovima i legendama o sadasnjosti koja je nesto sasvim trece.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#779 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by u-pet-deka »

Sarajevo nekad i danas po pitanju bontona, dva svijeta.

A ova tvrdnja da Ilidža je dio Sarajeva je van svake pameti. Ilidža je grad svoj kao što su Zenica, Tuzla itd. Tako da Pejton može samo biti kvart u gradu Ilidža a ne u gradu Sarajevo.


Nekad davno kako se Sarajevo širilo tako su nove opštine (zbog administracije) dobivale svoja logična imena. Novo Sarajevo jer je bilo novo prema onom što je tada bilo Sarajevo, zatim Novi Grad jer je daljnjim postupkom širenja bio kao novi 'grad' u sklopu Sarajeva odnosno u produžetku novog Sarajeva. Nekad davno između Sarajeva i Ilidže je bilo jako puno pašnjaka i golih livada te ste imali malo selo Stup.

Ni aerodroma do sredine 1960-ih nije bilo tamo gdje je danas odnosno otvorenje je bilo 1969. Bio je tkz. Butmirski aerodorm - livada. Butmir isto bilo selo svoje. Možda nekada jedino selo sa svojim aerodromom, ko zna.

Image

Image

Image
(na ovoj fotografiji se vidi da Sarajevo od Mojmilo brda se ne vidi - 1960.)

Ovo su fotografije iz cca. 1960.

Danas zgrade na Alipašinom i Vojničkom polju su 'starudije' ali 1992. to je bila doslovno novogradnja. Zapravo sve do 1975 cca. tu su bile gole livade (polja) i pokoja kućica. Ja pamtim dok su tu bili radovi, kranovi i gole livade. Cesta prema Stupu pa dalje Ilidži je bila ista kao ona danas npr. od Ilidže prema Kiseljaku poslije Blažuja odnosno od Mostarskog raskršća.

Dobrinja I, II itd. su sve livade bile do prvih godina 1980-ih. Ljudi kako ko u Dobrinju IV i V se uselili a godinu do godinu i pol dana kasnije rat izbio.

Poznejam u Danskoj ljude iz dijelova istočne Hercegovine koji su kupili stanove na Alipašinom i Vojničkom, i tvrde da su iste zgrade nastale nkada 1960. godine :D A grad Sarajevo nije do 1964. ili 1965. imao plan za ta polja. :lol: I kad ja njima objasnim da je sve to gotovo bila novogradnja pred sami rat. Ma jok kakav ja Sarajlija, oni bolje znaju. -'To je u najmanju ruku staro kao i Baščaršija.' :lol:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#780 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by foxlife »

jbt koji debilizam
ti bi da sarajevo bude od carsije do marijin dvora
nekad je sarajevo bilo do slatkog coseta pa sta cemo onda?
ti tvoji jarani konkretno u nju jorku sigurno ne zive na menhetnu odakle je poceo nyc nego bronx brooklyn u najboljem slucaju
i sta mislis govori li njujorcanin nisu bronx i queens ny jer je nekad izmedju menhetna i njih bilo pasnjaka itd


jbt koji kompleks u pm
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#781 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by Haris.ba »

foxlife wrote: 31/05/2021 11:10 jbt koji debilizam
ti bi da sarajevo bude od carsije do marijin dvora
nekad je sarajevo bilo do slatkog coseta pa sta cemo onda?
ti tvoji jarani konkretno u nju jorku sigurno ne zive na menhetnu odakle je poceo nyc nego bronx brooklyn u najboljem slucaju
i sta mislis govori li njujorcanin nisu bronx i queens ny jer je nekad izmedju menhetna i njih bilo pasnjaka itd



jbt koji kompleks u pm
Ne znam za njegove jarane, ali Nju Jorkeri to govore.

To dokle je Sarajevo bilo za Ilidžu je nebitno. :D

Otprilike ko što nikada Nju Džersi neće biti Nju Jork. :run:
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4770
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#782 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Haris.ba wrote: 31/05/2021 11:16
foxlife wrote: 31/05/2021 11:10 jbt koji debilizam
ti bi da sarajevo bude od carsije do marijin dvora
nekad je sarajevo bilo do slatkog coseta pa sta cemo onda?
ti tvoji jarani konkretno u nju jorku sigurno ne zive na menhetnu odakle je poceo nyc nego bronx brooklyn u najboljem slucaju
i sta mislis govori li njujorcanin nisu bronx i queens ny jer je nekad izmedju menhetna i njih bilo pasnjaka itd



jbt koji kompleks u pm
Ne znam za njegove jarane, ali Nju Jorkeri to govore.

To dokle je Sarajevo bilo za Ilidžu je nebitno. :D

Otprilike ko što nikada Nju Džersi neće biti Nju Jork. :run:
ili sto se Staten island htio odvojiti od NY :D

al dobro, bas ko sto imas kompleksasa u Sa imas ih i po NY
doduse ovi nasi se otktirju na ovakvim temama sa ovim arijevskim grupisanjem cistokrvnih visevjekovnih sarajevskih porodicnih dinastija :lol:

papak i raja - jedina sarajevska podjela koja ima smisla
zna se sta znaci i sta radi papak, makar bio unazad 20 generacija vratnicko il bistricko cedo

a Sarajevo samo po sebi je uvijek bilo grad kojem je gravitiralo pola Bosne i u koji se doseljavalo vazda, nekad vise nekad manje, ali konstantno
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#783 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by foxlife »

Haris.ba wrote: 31/05/2021 11:16
foxlife wrote: 31/05/2021 11:10 jbt koji debilizam
ti bi da sarajevo bude od carsije do marijin dvora
nekad je sarajevo bilo do slatkog coseta pa sta cemo onda?
ti tvoji jarani konkretno u nju jorku sigurno ne zive na menhetnu odakle je poceo nyc nego bronx brooklyn u najboljem slucaju
i sta mislis govori li njujorcanin nisu bronx i queens ny jer je nekad izmedju menhetna i njih bilo pasnjaka itd



jbt koji kompleks u pm
Ne znam za njegove jarane, ali Nju Jorkeri to govore.

To dokle je Sarajevo bilo za Ilidžu je nebitno. :D

Otprilike ko što nikada Nju Džersi neće biti Nju Jork. :run:
za bronx brooklyn queens i sl ne govore sigurno
za new jersey je drugacija prica jer je to i drugi grad i druga drzava nesto kao nova gorica i gorica
nesto sl je i zemun i beograd al je to vec malo drugacija od ny i nj
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#784 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by geralt »

Prirodna zapadna granica Sarajeva je sada Sarajevska zaobilaznica. I u Londonu se sve sto je obuhvaceno sa "ring road" smatra za London, ukljucujuci i Tottenham koji je nekad bio odvojen grad, pa ne znam sto bi mi glumili veci ekskluzivitet od njih.

Ili kome je draze, Sarajevo je A-zona GRAS-a.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#785 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by Haris.ba »

geralt wrote: 31/05/2021 11:42 Prirodna zapadna granica Sarajeva je sada Sarajevska zaobilaznica. I u Londonu se sve sto je obuhvaceno sa "ring road" smatra za London, ukljucujuci i Tottenham koji je nekad bio odvojen grad, pa ne znam sto bi mi glumili veci ekskluzivitet od njih.

Ili kome je draze, Sarajevo je A-zona GRAS-a.
Ne vidim Sarajevsku zaobilaznicu kao prirodnu granicu. Ali, jeste fina djelovodnica.

A- zona Grasa obuhvaća svašta nešta što nije Sarajevo. Npr. Ilidžu, Vogošću. Okretnica tramvaja na Nedžarićima čak pripada administrativno Ilidži- :D
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#786 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by u-pet-deka »

Ilidža je naseljeno mjesto (kao npr. Konjic, Kiseljak, Busovača, Vitez itd.) za sebe i nije dio Sarajeva odnosno nije naselje u Sarajevu. Tu je kraj čitavoj priči. Pejton, Lužani, Otes, Sokolović Kolonija ... nisu nikakva gradska naselja u Sarajevu. Ilidža ima svoj status odnosno status naseljenog mjesta sa svojih više naselja. Pustite ljude koji iz nekog drugog kraja BiH kupe kuću u Otesu pa govore na glas kako su kupili kuću u Sarajevu. Ganjaju status.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#787 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by u-pet-deka »

geralt wrote: 31/05/2021 11:42 Prirodna zapadna granica Sarajeva je sada Sarajevska zaobilaznica. I u Londonu se sve sto je obuhvaceno sa "ring road" smatra za London, ukljucujuci i Tottenham koji je nekad bio odvojen grad, pa ne znam sto bi mi glumili veci ekskluzivitet od njih.

Ili kome je draze, Sarajevo je A-zona GRAS-a.
Prirodna?? Beton, nedavno naliven i to je sada prirodno nešto? Prirodna granica je samo rijeka Dobrinja.
McGradySA
Posts: 784
Joined: 24/02/2021 11:25

#788 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by McGradySA »

nosara wrote: 31/05/2021 07:59
zikamu wrote: 31/05/2021 06:03 Jedna za RAJU :)

Objektivno, ovo je samo lijepo sjecanje na davno prosla vremena protkano mitovima i legendama o sadasnjosti koja je nesto sasvim trece.
Kad radiš 6 dana sedmično i samo gledaš kada će plata i kako se odmoriti shvatiš da su ovakvi romantični opisi mahom neistiniti.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#789 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by foxlife »

geralt wrote: 31/05/2021 11:42 Prirodna zapadna granica Sarajeva je sada Sarajevska zaobilaznica. I u Londonu se sve sto je obuhvaceno sa "ring road" smatra za London, ukljucujuci i Tottenham koji je nekad bio odvojen grad, pa ne znam sto bi mi glumili veci ekskluzivitet od njih.

Ili kome je draze, Sarajevo je A-zona GRAS-a.
s tim da u londonu imas i city of london koji je manjii od sarajeva pa se niko u njemu i van njega ne slaze da je samo to london
User avatar
twonk
Posts: 278
Joined: 28/02/2012 19:05

#790 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by twonk »

Pravi Londonci su onih 10 hiljada sto zive u City of London, ostalo se ne priznaje 8)
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#791 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by u-pet-deka »

foxlife wrote: 31/05/2021 12:12
geralt wrote: 31/05/2021 11:42 Prirodna zapadna granica Sarajeva je sada Sarajevska zaobilaznica. I u Londonu se sve sto je obuhvaceno sa "ring road" smatra za London, ukljucujuci i Tottenham koji je nekad bio odvojen grad, pa ne znam sto bi mi glumili veci ekskluzivitet od njih.

Ili kome je draze, Sarajevo je A-zona GRAS-a.
s tim da u londonu imas i city of london koji je manjii od sarajeva pa se niko u njemu i van njega ne slaze da je samo to london
London City je London grad, a ostatak je samo London region koji se piše sa malim slovom c a ne velikim. The City of London situated within the city called London is actually the original London. :oops: Tako da samo si u Cty of London u Londonu. Ostatak ima svoja imena i svoji gradovi su. Ostatak je na bosnaskom u London kantonu.
Last edited by u-pet-deka on 31/05/2021 12:24, edited 1 time in total.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#792 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by foxlife »

u-pet-deka wrote: 31/05/2021 11:51 Ilidža je naseljeno mjesto (kao npr. Konjic, Kiseljak, Busovača, Vitez itd.) za sebe i nije dio Sarajeva odnosno nije naselje u Sarajevu. Tu je kraj čitavoj priči. Pejton, Lužani, Otes, Sokolović Kolonija ... nisu nikakva gradska naselja u Sarajevu. Ilidža ima svoj status odnosno status naseljenog mjesta sa svojih više naselja. Pustite ljude koji iz nekog drugog kraja BiH kupe kuću u Otesu pa govore na glas kako su kupili kuću u Sarajevu. Ganjaju status.
sta je stup
jel i to naseljeno mjesto ili nije dio sarajeva?

administrativno ti mozes postaviti da je sarajevo samo zgrada predsjednistva
govorimo o gradu kao cjelini
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#793 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by Edin H. »

u-pet-deka wrote: 31/05/2021 12:22
foxlife wrote: 31/05/2021 12:12
geralt wrote: 31/05/2021 11:42 Prirodna zapadna granica Sarajeva je sada Sarajevska zaobilaznica. I u Londonu se sve sto je obuhvaceno sa "ring road" smatra za London, ukljucujuci i Tottenham koji je nekad bio odvojen grad, pa ne znam sto bi mi glumili veci ekskluzivitet od njih.

Ili kome je draze, Sarajevo je A-zona GRAS-a.
s tim da u londonu imas i city of london koji je manjii od sarajeva pa se niko u njemu i van njega ne slaze da je samo to london
London City je London grad, a ostatak je samo London region koji se piše sa malim slovom c a ne velikim. The City of London situated within the city called London is actually the original London. :oops:
Sarajevo >City of London 😀
BiBi911
Posts: 2779
Joined: 09/12/2018 17:47

#794 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by BiBi911 »

deogest wrote: 30/05/2021 20:06 Svrakino logicno. Ovo okolicu, Trebevice i ostalo se i ne smatra svakako Sarajevom.
Mali hoćes ti ciglu da kupis :twisted:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#795 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by foxlife »

u-pet-deka wrote: 31/05/2021 12:22
foxlife wrote: 31/05/2021 12:12
geralt wrote: 31/05/2021 11:42 Prirodna zapadna granica Sarajeva je sada Sarajevska zaobilaznica. I u Londonu se sve sto je obuhvaceno sa "ring road" smatra za London, ukljucujuci i Tottenham koji je nekad bio odvojen grad, pa ne znam sto bi mi glumili veci ekskluzivitet od njih.

Ili kome je draze, Sarajevo je A-zona GRAS-a.
s tim da u londonu imas i city of london koji je manjii od sarajeva pa se niko u njemu i van njega ne slaze da je samo to london
London City je London grad, a ostatak je samo London region koji se piše sa malim slovom c a ne velikim. The City of London situated within the city called London is actually the original London. :oops: Tako da samo si u Cty of London u Londonu. Ostatak ima svoja imena i svoji gradovi su. Ostatak je na bosnaskom u London kantonu.
kraljica znaci ne zivi u londonu a gradonacelnik londona nije u londonu takodjer

pusti se te glupe arijevske price
jbt ti si isti ona hajasint buke iz one britanske serije

mogu misliti kako se neki clanove porodice stide tebe kad se tako ponasas

i ajde procitaj molim te ponovo posljednju recenicu na engleskom :D
Last edited by foxlife on 31/05/2021 12:28, edited 1 time in total.
User avatar
Osim_13
Posts: 2857
Joined: 06/11/2020 21:53

#796 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by Osim_13 »

ma Saraj'vooooo od Sebilja do Vječne dalje ne brojimo baaa
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#797 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by Haris.ba »

Stup je naseljeno mjesto na Ilidži.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#798 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by foxlife »

Osim_13 wrote: 31/05/2021 12:28 ma Saraj'vooooo od Sebilja do Vječne dalje ne brojimo baaa
od sebilja do slatkog coseta kakva vjecna
BiBi911
Posts: 2779
Joined: 09/12/2018 17:47

#799 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by BiBi911 »

Osim_13 wrote: 31/05/2021 12:28 ma Saraj'vooooo od Sebilja do Vječne dalje ne brojimo baaa
Nemoj tako Sarajevo je samo na poljinama, I Sarajlije su samo oni sa clanskom kartom.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2702
Joined: 14/12/2005 21:21

#800 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by jednonogi_Jack »

Sarajevo je ono što danski fićfirić kaže da jeste, šta se trudite bezze.
Post Reply