Porodiljska naknada 1000 KM

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

citroen xm
Posts: 17925
Joined: 17/04/2012 22:57

#76 Re: Porodiljska naknada 1000 KM

Post by citroen xm »

Zato bi trebalo uvesti ugovor prilikom upisa škole da si nakon završetka dužan raditi u državi bar 5 godina ako postoji potreba za tvojim obrazovanjem. Još gore je što odlaze doktori specijalisti. Država tu uloži naš zajednički novac u visoko školovanje da bi potom specijalisti odlazili u druge zemlje.
User avatar
Laplace
Posts: 10243
Joined: 19/11/2012 18:37

#77 Re: Porodiljska naknada 1000 KM

Post by Laplace »

citroen xm wrote: 29/03/2023 12:46 Zato bi trebalo uvesti ugovor prilikom upisa škole da si nakon završetka dužan raditi u državi bar 5 godina ako postoji potreba za tvojim obrazovanjem. Još gore je što odlaze doktori specijalisti. Država tu uloži naš zajednički novac u visoko školovanje da bi potom specijalisti odlazili u druge zemlje.
A i trebalo bi razmisliti o tome da li ima smisla uvoditi neka zanimanja, a ne ciljano ih otvarati za tržište EU (kao u slučaju medicinske škole - bilo je pritisaka da se kod nas otvori medicinska škola a niti ima uslova za praktičnu nastavu niti potrebe za kadrom).

Zato ima potrebe za krojačima, ali Prevent sebi radi toliku antireklamu da niko neće ni da upiše za krojača a kamoli da radi. Kažu da trače 200 radnika a prijavi im se dvadesetak pa se iščuđavaju zašto. Možda da pitaju one koji tu rade.

Poslodavci, kako rekoh, ne motivišu ljude da ostanu kod njih. Ne možeš na silu zadržati dobrog radnika, trebaš ga motivirati da ostane. Kako reče čovjek u članku, radnik nije rob nego čovjek sa svojim potrebama i životnim planovima.
citroen xm
Posts: 17925
Joined: 17/04/2012 22:57

#78 Re: Porodiljska naknada 1000 KM

Post by citroen xm »

Poslodavci ne da ne motivišu već ubijaju i svaku volju za radom. Na to dodaj generacije koje su "predodređene" da ne rade ništa fizički već da budu šefovi i PR-ovi, tj. kancelarijski tipovi jer su oni eto završili fakultete.... A to što je svaka fukara kupila diplomu na nekom od 10-ak privatnih univerziteta u BiH, to nikom ništa. Otišlo je ovde sve do vraga, nepovratno, između ostalog jer je društvo licemjerno i ne trpi kritiku nad sobom, a o samokritici da i ne pričamo.

Da ne pričamo kako svi hoće da rade u struci, a završili su nešto lijevo. Onda ide kuknjava kako nema posla u struci. A kada hoće da stopiraju upis studenata na neki odsjek onda ide kuknjava kako ne dozvoljavaju da djeca upisuju ono što žele.
User avatar
Laplace
Posts: 10243
Joined: 19/11/2012 18:37

#79 Re: Porodiljska naknada 1000 KM

Post by Laplace »

citroen xm wrote: 29/03/2023 16:11 Poslodavci ne da ne motivišu već ubijaju i svaku volju za radom. Na to dodaj generacije koje su "predodređene" da ne rade ništa fizički već da budu šefovi i PR-ovi, tj. kancelarijski tipovi jer su oni eto završili fakultete.... A to što je svaka fukara kupila diplomu na nekom od 10-ak privatnih univerziteta u BiH, to nikom ništa. Otišlo je ovde sve do vraga, nepovratno, između ostalog jer je društvo licemjerno i ne trpi kritiku nad sobom, a o samokritici da i ne pričamo.

Da ne pričamo kako svi hoće da rade u struci, a završili su nešto lijevo. Onda ide kuknjava kako nema posla u struci. A kada hoće da stopiraju upis studenata na neki odsjek onda ide kuknjava kako ne dozvoljavaju da djeca upisuju ono što žele.
Zato mladi napuštaju zemlju, bar oni koji nešto znaju raditi. Da sad imam 18 godina ne bih ni pomislio na fakultet, nego sa srednjom školom zarađivao najmanje tri puta više nego direktor škole + brže bih napredovao sa platom (u školi ti treba bar osam godina da napreduješ sa povećanjem plate od pedesetak maraka)

I onda negativan prirodni priraštaj. Jasno kad iz zemlje istjerujemo one koji bi nam trebali dizati prirodni priraštaj. Porodiljska naknada od oko 1.000 KM neće nadomjestiti razlike u plati bar duplo više od toga (da ne pričamo o stimulacijama koje bi u nekoj zemlji EU dobijali za djecu).

Kod nas se smatra da nisi uspio ako ne završiš neki fakultet a ne shvatamo da je dobar zanat zlata vrijedan.
citroen xm
Posts: 17925
Joined: 17/04/2012 22:57

#80 Re: Porodiljska naknada 1000 KM

Post by citroen xm »

Pa i ja da sada upisujem osnovnu dobro bih razmislio da li upisivati nešto čiji je logičan nastavak fakultet. Ali sve zavisi i do vremena u kome se nađeš. Prije 15 godina nije bila ovakva nestašica niti potreba za ovolikim "zanatlijama". Malo ko je mogao predvidjeti današnju situaciju.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15958
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#81 Re: Porodiljska naknada 1000 KM

Post by sime_cipol »

Moglo se predvidjeti.
Jer svi hoce na fax. Da sefuju i nista ne rade. Cast izuzecima. Ljudi kojima ne bih dao dvije nacrtane ovce da cuvaju imaju fakultete i uvalilo se da sisa.
O raznim bolidima koji su glupi i nije za njih fakultet, ali ga je ipak nekako "zavrsio" da ne govorim.
Imam fax, necu da radim, za sta sam se skolovao da ne spominjem.
User avatar
Laplace
Posts: 10243
Joined: 19/11/2012 18:37

#82 Re: Porodiljska naknada 1000 KM

Post by Laplace »

sime_cipol wrote: 29/03/2023 18:16 Moglo se predvidjeti.
Jer svi hoce na fax. Da sefuju i nista ne rade. Cast izuzecima. Ljudi kojima ne bih dao dvije nacrtane ovce da cuvaju imaju fakultete i uvalilo se da sisa.
O raznim bolidima koji su glupi i nije za njih fakultet, ali ga je ipak nekako "zavrsio" da ne govorim.
Imam fax, necu da radim, za sta sam se skolovao da ne spominjem.
Svake godine tražimo jednak broj tehničkih i stručnih odjeljenja. I svake godine upišemo duplo više tehničkih. Neće niko na zanat, samo oni koji ne uspiju u tehničku školu (ili unaprijed znaju da tu neće proći, čitaj: jedva prošli ili sa popravnih). Svi hoće biti šefovi i direktori i to hoće odmah.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#83 Re: Porodiljska naknada 1000 KM

Post by Mishelinke »

Laplace wrote: 29/03/2023 19:54
sime_cipol wrote: 29/03/2023 18:16 Moglo se predvidjeti.
Jer svi hoce na fax. Da sefuju i nista ne rade. Cast izuzecima. Ljudi kojima ne bih dao dvije nacrtane ovce da cuvaju imaju fakultete i uvalilo se da sisa.
O raznim bolidima koji su glupi i nije za njih fakultet, ali ga je ipak nekako "zavrsio" da ne govorim.
Imam fax, necu da radim, za sta sam se skolovao da ne spominjem.
Svake godine tražimo jednak broj tehničkih i stručnih odjeljenja. I svake godine upišemo duplo više tehničkih. Neće niko na zanat, samo oni koji ne uspiju u tehničku školu (ili unaprijed znaju da tu neće proći, čitaj: jedva prošli ili sa popravnih). Svi hoće biti šefovi i direktori i to hoće odmah.
A ne kontaju da je najlakše postati šef i direktor preko zanata i to možeš odmah.

Završiš za automehaničara, otvoriš svoju radnju i odmah si i šef i direktor i gazda ;)
User avatar
Laplace
Posts: 10243
Joined: 19/11/2012 18:37

#84 Re: Porodiljska naknada 1000 KM

Post by Laplace »

Mishelinke wrote: 04/04/2023 03:28
Laplace wrote: 29/03/2023 19:54

Svake godine tražimo jednak broj tehničkih i stručnih odjeljenja. I svake godine upišemo duplo više tehničkih. Neće niko na zanat, samo oni koji ne uspiju u tehničku školu (ili unaprijed znaju da tu neće proći, čitaj: jedva prošli ili sa popravnih). Svi hoće biti šefovi i direktori i to hoće odmah.
A ne kontaju da je najlakše postati šef i direktor preko zanata i to možeš odmah.

Završiš za automehaničara, otvoriš svoju radnju i odmah si i šef i direktor i gazda ;)
Da. Da sad imam 18 godina ne bih ni pomislio na fakultet. Fino, zanimanje i svoj gazda ili raditi za minimalnu tri puta veću platu, i to na startu.
User avatar
Caterpilar
Posts: 167
Joined: 15/09/2023 15:25

#85 Re: Porodiljska naknada 1000 KM

Post by Caterpilar »

Ovaj zakon treba ukinuti ,praviti novi samo nezaposlene ili udariti amandmane

Supruga neće imati normalna primanja barem 4-5 mjeseci , dok ne bude riješenje pa uplata pa pizdematerine.
Na porodiljnom ima platu tipa 1300-1400, poslodavac joj ukida 1000 koju mu logično zakon omogućava da ukine, i onda kreće dernek, dobijaš platu manju od najmanje minimalne , 3-4 mjeseca , kanton ti ne uplaćuje ništa čeka se riješenje... i bas sad kad ti trebaju najviše pare. Uzas
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#86 Re: Porodiljska naknada 1000 KM

Post by Mishelinke »

Caterpilar wrote: 25/09/2023 11:29 Ovaj zakon treba ukinuti ,praviti novi samo nezaposlene ili udariti amandmane

Supruga neće imati normalna primanja barem 4-5 mjeseci , dok ne bude riješenje pa uplata pa pizdematerine.
Na porodiljnom ima platu tipa 1300-1400, poslodavac joj ukida 1000 koju mu logično zakon omogućava da ukine, i onda kreće dernek, dobijaš platu manju od najmanje minimalne , 3-4 mjeseca , kanton ti ne uplaćuje ništa čeka se riješenje... i bas sad kad ti trebaju najviše pare. Uzas
:thumbup:

U potpunosti se slažem.
User avatar
Caterpilar
Posts: 167
Joined: 15/09/2023 15:25

#87 Re: Porodiljska naknada 1000 KM

Post by Caterpilar »

Mishelinke wrote: 02/10/2023 16:38

:thumbup:

U potpunosti se slažem.
Ne znam jesil proživio ovo ili tek proživljavaš ,ali sveukupan proces vrijeđa zaista ljudsku inteligenciju.

Skoro sam počeo skakati onoj na šalteru u NG , NE ŽELIM PORODILJNU NAKNADU ,NE INTERESUJE ME ,MOGU LI IKAKO DA JE ODBIJEM
User avatar
Caterpilar
Posts: 167
Joined: 15/09/2023 15:25

#88 Re: Porodiljska naknada 1000 KM

Post by Caterpilar »

Imamo primjer gdje je osoba 4 mjeseca primala platu 120 maraka dok nije to uzasno rijesenje doslo, pa od rijesenja dok do isplate , ma katastrofa. I jos na to rata kredita ,zaista ne znam bilo mi ofirno dalje raspitivati se , jbt od cega ste plaćali tj od cega je odbijalo
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#89 Re: Porodiljska naknada 1000 KM

Post by Mishelinke »

Mi ništa ne znamo uraditi kako treba. U svemu birokratija i komplikacije.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45201
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#90 Re: Porodiljska naknada 1000 KM

Post by Chmoljo »

Caterpilar wrote: 25/09/2023 11:29 Ovaj zakon treba ukinuti ,praviti novi samo nezaposlene ili udariti amandmane

Supruga neće imati normalna primanja barem 4-5 mjeseci , dok ne bude riješenje pa uplata pa pizdematerine.
Na porodiljnom ima platu tipa 1300-1400, poslodavac joj ukida 1000 koju mu logično zakon omogućava da ukine, i onda kreće dernek, dobijaš platu manju od najmanje minimalne , 3-4 mjeseca , kanton ti ne uplaćuje ništa čeka se riješenje... i bas sad kad ti trebaju najviše pare. Uzas
kako neće 4-5 mjeseci?

meni rješenje bilo gotovo za cca 10 dana, računajući dane vikenda.
User avatar
mk ultra
Posts: 19217
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#91 Re: Porodiljska naknada 1000 KM

Post by mk ultra »

Chmoljo wrote: 06/10/2023 09:29
Caterpilar wrote: 25/09/2023 11:29 Ovaj zakon treba ukinuti ,praviti novi samo nezaposlene ili udariti amandmane

Supruga neće imati normalna primanja barem 4-5 mjeseci , dok ne bude riješenje pa uplata pa pizdematerine.
Na porodiljnom ima platu tipa 1300-1400, poslodavac joj ukida 1000 koju mu logično zakon omogućava da ukine, i onda kreće dernek, dobijaš platu manju od najmanje minimalne , 3-4 mjeseca , kanton ti ne uplaćuje ništa čeka se riješenje... i bas sad kad ti trebaju najviše pare. Uzas
kako neće 4-5 mjeseci?

meni rješenje bilo gotovo za cca 10 dana, računajući dane vikenda.
dobiješ rješenje i onda čekaš milost božiju

šta kanton šta federacija... itd itd...

ovo su zakurac uradili.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45201
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#92 Re: Porodiljska naknada 1000 KM

Post by Chmoljo »

mk ultra wrote: 06/10/2023 09:35
Chmoljo wrote: 06/10/2023 09:29

kako neće 4-5 mjeseci?

meni rješenje bilo gotovo za cca 10 dana, računajući dane vikenda.
dobiješ rješenje i onda čekaš milost božiju

šta kanton šta federacija... itd itd...

ovo su zakurac uradili.
svakog desetog su porodiljske naknade. ovo 1114 sve kanton plaća i tu nema federacije. oko dječijih doplataka je zajebancija.
User avatar
Staylezz
Posts: 181
Joined: 25/09/2020 13:49

#93 Re: Porodiljska naknada 1000 KM

Post by Staylezz »

mk ultra wrote: 06/10/2023 09:35
dobiješ rješenje i onda čekaš milost božiju

šta kanton šta federacija... itd itd...

ovo su zakurac uradili.
Od predaje zahtjeva do prve uplate kod nas proslo oko mjesec i pol.
User avatar
mk ultra
Posts: 19217
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#94 Re: Porodiljska naknada 1000 KM

Post by mk ultra »

znam samo da je bila jebada
pa je morala i poslodavcu retroaktivno vraćati pare jer je bilo na nekom prelazu između 2 zakona

poserem se ja njima na njihovu politiku

eno kažu i subvencije za vrtiće su sada upitnik, jer vlade nema, a pare za druge kurce trebaju
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45201
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#95 Re: Porodiljska naknada 1000 KM

Post by Chmoljo »

Staylezz wrote: 06/10/2023 09:37
mk ultra wrote: 06/10/2023 09:35
dobiješ rješenje i onda čekaš milost božiju

šta kanton šta federacija... itd itd...

ovo su zakurac uradili.
Od predaje zahtjeva do prve uplate kod nas proslo oko mjesec i pol.
to je to otprilike.

zavisi kad se dijete rodilo i kad se završi rodni list, ali može i kraće. nama manje od mjesec. ali kažem, tako se namjestilo.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45201
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#96 Re: Porodiljska naknada 1000 KM

Post by Chmoljo »

mk ultra wrote: 06/10/2023 09:39 znam samo da je bila jebada
pa je morala i poslodavcu retroaktivno vraćati pare jer je bilo na nekom prelazu između 2 zakona

poserem se ja njima na njihovu politiku

eno kažu i subvencije za vrtiće su sada upitnik, jer vlade nema, a pare za druge kurce trebaju
a čuj, dosta su tu brljali i po opštinama.

jer rješenja prvostepena rade opštinske službe. nama su zajebali rješenje, pa sam im pripremio lijepo odgovor da im ukažem na osnovna načela ZUPa koja hladno preskoče.

ali na neke stvari se i nije moglo uticati.

prvo je donesen zakon o famoznoj milji. pa je onda donesen federalni koji je uveo haos u pogledu doplatka. pa onda je porezna sjela na tu milju i rekla da moraju ići doprinosi na nju. Kanton nije imao para za tu igranku i praktično davanje para federaciji, pa su izmijenili zakonski osnov i podijelili naknadu na 60% prosjeka kantonalne plaće i ostatak kao pomoć, ali iznos je ostao isti.

općinske lužbe su se snalazile kako su stigle i koliko su bile kompetentne. dovoljno je vidjeti šta od papira traži npr Novo Sarajevo, a šta Centar. kao što vidiš iz mog primjera, lik me ubjeđuje da ne može ništa uraditi i da mora ići drugostepeno, a ja ustvari znam da ne bi smio i da bi morao odmah izmijeniti rješenje. nejse, bar uplata neće biti stopirana u tom periodu.

to je i posljedica politika koje misle da je lako neku odluku sprovesti u djelo koliko god dobra namjera bila, prosto iz komplikovane državne strukture kada se nadležnosti dijele.
Post Reply