Apartmani na Bjelašnici

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#51 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by Truba »

ja sam na 150 metara od magistrale s vikendicom i zimi je neprohodno i kad je 15 cm snijega
prohodno je ako želiš lopatat
ne lopataju ni domicilni u ravnici
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#52 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by sabanss »

TheGodfather001 wrote: 19/11/2021 11:17 Gdje puše vjetar 30m/s konstatno? Možda na opservatoriji. Ja govorim konkretno i samo u vezi sa stanjem u Babinom dolu. Prije 3 sedmice, u Mechavi pijem kafu, sunce piči, dječurlija skaču, a lola ispred gradilišta /neznamimekojevećnosi/ zapalio logorsku vatru i trpa u vatru pvc folije za pakovanje, smrdi plastika, štipa za oči. Dok vlasnik mechave nije otišao do njega, nije stalo.
Ako sam otišao na čist zrak, očekujem da je čist i da nema smrada bilo koje vrste iz dimnjaka. Neko će reći da je to normalno, ali takvi i ne traže čist planinski zrak.
Gore puše 60, Babin do je oko 30 manje-više konstantno. I 1300 metara nadmorske visine garantuju svjež i čist zrak.

To što ti pišeš je trenutno. Poslije 15 odu radnici, vlasnicima apartmana ništa neće smetati da uživaju u zraku.
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#53 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by azdralovic »

Pratim
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#54 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by studiorum_tuzlaensis »

fakat nisam znao da je orkanski vjetar manje više konstanta na Babinom dolu... :-) :mrgreen:

Image
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#55 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by _Reds_ »

VladaFBiH wrote: 19/11/2021 11:49
Seyfo wrote: 19/11/2021 11:33 Babin do je primjer kako Bošnjo nešto može sjebati.
Pa bar da su iskopirali Jahorinu, kad ne mogu neke zimske centre po Austriji ili Sloveniji.
Ali ne.
Sijeci šumu, bacaj smeće, napravi što kažu Alipašino gore, ka tome se ide. Apartmani su mahom rađeni po mjeri tipičnog poslijeratnog bahatog neotesanog primitivnog krezubog krkana, i sve je podređeno da je njemu dobro u njegovom apartmanu. To što i on nema kuda pješke proći do staze, što nema gdje sjesti, skijati se haman, to nije bitno. Običan vikendaš koji bi naobdan došao može samo šetati između parkiranih auta, prolaziti pored buvlje pijace koja se tamo redovno formira, čekati u neka doba da sjedne i popije čaj itd.
Motiv za kupovinu apartmana je većini kupaca bio da se kreću u tom nekom "elitnom" društvu, mahom sastavljenom od gore pomenutih. Znam ljude koji imaju apartman ili više njih i samo okolo pričaju da ga imaju, a jedva kad da odu. Pogotovo ako ne skijaju. Apartman služi da ga se spomene i da se ljudi odmah na taj način "kategorišu". Kao recimo da imaš neki skup auto u garaži a ne voziš ga. Samo spominješ da ga imaš.

Ja ne znam šta bi me natjerelo da kupim gore apartman.
Ovo su klasične predrasude - većina ljudi koje ja znam su kupili apartman da pobjegnu iz smoga i da se skijaju. Ne kažem da nema ovih koje spominješ ali da su u većini - nisu.
A cijeli post je suvišno komentarisati jer je klasični hejterski post.
Ja nemam araptman, ali ga planiram kupiti nekad.
Znam bar 20 ljudi koji imaju, i nikome nije motiv ono što se je on napisao.
Šuplja i o šumi. Na Babinom Dolu se šume za sve oove godine nije isjeklo koliko Sarajevo šume isijeku za 2-3 dana, ili pošto poredi Jahorinu, tamo se isjelo 50 puta više. Upravo su šume i glavni problem za širenje skijališta i famozni zakon o šumama koji pratično ne postoji, odnosno suspedovan je.
Apartmani nemau veze sa skijalište, ni na koji način nisu ugrozili skijalište, tako da je i to jedno velika šuplja.
Što se tiče infrastrukture, Bjelašnica sigurno ima bolje nego eto ta pomenuta Jahrorina.
Ljudi bi htjeli da iz smještaja pravo na skijalište, ala Vlašić, a istovremeno j... sve redom kako objekti ugroziše skijalište.

Jahorina ima bolje skijalište i veće jer je u isto uloženo 10 puta više od rata na ovamo, i plus nije bilo ništa izgorili i uništeno. Na žalost ZOI84 je davno trebalo pordati ili taki pod kocesiju. To je firma ala GRAS.
Ova poređenja sa Vlašićem i Ponijerima su neozbiljna i u rangu djece koja se svadaju čiji je babo jači. NA Vlašiću put ko da je 92. još, a da ne kažem da je zimi gotovo nemoguće doći do onih vikendica autom. Skijašte, da li pominjati, svakako nije tema.

Pokretaču ako šta znači, neka pogleda je je "elita" kupila, tipa Merlin ili Džeko, tamo nisam bio, ali sigurno nije da ne valja.
Naslovnica
Posts: 27649
Joined: 20/03/2013 15:38

#56 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by Naslovnica »

studiorum_tuzlaensis wrote: 19/11/2021 12:53 fakat nisam znao da je orkanski vjetar manje više konstanta na Babinom dolu... :-) :mrgreen:

Image
Prvi forumaš je naveo brojku 30km/h, drugi je počeo priču o 30m/s.
TheGodfather001
Posts: 1551
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#57 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by TheGodfather001 »

sabanss wrote: 19/11/2021 12:39
TheGodfather001 wrote: 19/11/2021 11:17 Gdje puše vjetar 30m/s konstatno? Možda na opservatoriji. Ja govorim konkretno i samo u vezi sa stanjem u Babinom dolu. Prije 3 sedmice, u Mechavi pijem kafu, sunce piči, dječurlija skaču, a lola ispred gradilišta /neznamimekojevećnosi/ zapalio logorsku vatru i trpa u vatru pvc folije za pakovanje, smrdi plastika, štipa za oči. Dok vlasnik mechave nije otišao do njega, nije stalo.
Ako sam otišao na čist zrak, očekujem da je čist i da nema smrada bilo koje vrste iz dimnjaka. Neko će reći da je to normalno, ali takvi i ne traže čist planinski zrak.
Gore puše 60, Babin do je oko 30 manje-više konstantno. I 1300 metara nadmorske visine garantuju svjež i čist zrak.

To što ti pišeš je trenutno. Poslije 15 odu radnici, vlasnicima apartmana ništa neće smetati da uživaju u zraku.
Većim dijelom godine vjetar u Babinom dolu ne prelazi 4m/s, jer da prelazi posebno kada je veliki minus, Bjelašnica bi bila Sibir. Drugo, kada je ovaj ložio bila je nedjelja, nije se radilo. Ložio je plastiku čuvar na gradilištu. Drugo, da vjetar stalno puše, neovisno kojim brzinom, ne bi bilo magle u B.dolu, a ne da je baš i nema i to često.
Treće, iznio sam svoju percepiju o kupovini apartmana i imam svoj stav o tome, a gradio sam ga više od godinu dana na vlastitom iskustvu i novcu.
Četvrto, hvala ovim dušebrižnicima na savjetima za vikendicu. Imate svoje mišljenje i zadržite ga za sebe, ipak je tema sa naslovom "Apartmani na Bjelašnici".
Horke
Posts: 513
Joined: 20/11/2019 13:43

#58 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by Horke »

I ja sam shvatila da se radi o km/h.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#59 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by Truba »

studiorum_tuzlaensis wrote: 19/11/2021 12:53 fakat nisam znao da je orkanski vjetar manje više konstanta na Babinom dolu... :-) :mrgreen:

Image
ovo mi je na desktopu kao ikona i startam je čim se pojavi najava vjetra (mada je u mene manje kategorizacija ali to je to)

u 15 godina kako pratim vjetar u sarajevu je najgori bio ovo posljednje pred poplavu 80 km na sat
to je ovo jak olujni vjetar
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#60 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by sabanss »

studiorum_tuzlaensis wrote: 19/11/2021 12:53 fakat nisam znao da je orkanski vjetar manje više konstanta na Babinom dolu... :-) :mrgreen:

Image


30 km/h je umjeren do umjereno jak na ovoj tvojoj skali. Inače:

http://www.fhmzbih.gov.ba/latinica/AKTU ... govina.php

50 km/h na vrhu prije sat vremena. Za Babin Do je nekad ZOI imao podatke ali ne mogu da nađem sada. Otprilike podijeliš sa dva :D Upratite pred padanje 120-130 km/h na vrhu bude normalno stanje.
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#61 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by _Reds_ »

Black swan wrote: 19/11/2021 13:06
studiorum_tuzlaensis wrote: 19/11/2021 12:53 fakat nisam znao da je orkanski vjetar manje više konstanta na Babinom dolu... :-) :mrgreen:

Image
ovo mi je na desktopu kao ikona i startam je čim se pojavi najava vjetra (mada je u mene manje kategorizacija ali to je to)

u 15 godina kako pratim vjetar u sarajevu je najgori bio ovo posljednje pred poplavu 80 km na sat
to je ovo jak olujni vjetar
Na vrhu Bjelašnice zna biti često preko 100.
Mada nebitno, priča o smogu je smiješna, nema ga, jer vjetra skoro uvijek ima sve i da postoji zagrađenje, a i ono ako postoji, zanemarivo je.
Magale ima, ako je to ovome smog.
Last edited by _Reds_ on 19/11/2021 13:10, edited 2 times in total.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#62 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by studiorum_tuzlaensis »

Onu noć pred poplave na vrhu Bjelašnice je bilo izmjereno 120 km/h ( www.windy.com )
TheGodfather001
Posts: 1551
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#63 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by TheGodfather001 »

Ja mjerim kao skijaš, m/s. U autu mjerim km/h. Čak i da puše 30 km/h na -14C, ledio bi vam se urin u mjehuru.
User avatar
petunija
Posts: 3023
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#64 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by petunija »

sabanss wrote: 19/11/2021 12:39 To što ti pišeš je trenutno. Poslije 15 odu radnici, vlasnicima apartmana ništa neće smetati da uživaju u zraku.
Ko ide na planinu želi 24 sata dnevno čist zrak
TheGodfather001
Posts: 1551
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#65 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by TheGodfather001 »

_Reds_ wrote: 19/11/2021 13:07
Black swan wrote: 19/11/2021 13:06

ovo mi je na desktopu kao ikona i startam je čim se pojavi najava vjetra (mada je u mene manje kategorizacija ali to je to)

u 15 godina kako pratim vjetar u sarajevu je najgori bio ovo posljednje pred poplavu 80 km na sat
to je ovo jak olujni vjetar
Na vrhu Bjelašnice zna biti često preko 100.
Mada nebitno, priča o smogu je smiješna, nema ga, jer vjetra skoro uvijek ima sve i da postoji zagrađenje, a i ono ako postoji, zanemarivo je.
Magale ima, ako je to ovome smog.
Nismo djeca. ako je normalno da ti na planini zrak smrdi na brikete i ljepilo, to je sve ok. Meni to nije normalno i kraj.
TheGodfather001
Posts: 1551
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#66 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by TheGodfather001 »

petunija wrote: 19/11/2021 13:10
sabanss wrote: 19/11/2021 12:39 To što ti pišeš je trenutno. Poslije 15 odu radnici, vlasnicima apartmana ništa neće smetati da uživaju u zraku.
Ko ide na planinu želi 24 sata dnevno čist zrak
:thumbup:
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#67 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by _Reds_ »

TheGodfather001 wrote: 19/11/2021 13:11
_Reds_ wrote: 19/11/2021 13:07

Na vrhu Bjelašnice zna biti često preko 100.
Mada nebitno, priča o smogu je smiješna, nema ga, jer vjetra skoro uvijek ima sve i da postoji zagrađenje, a i ono ako postoji, zanemarivo je.
Magale ima, ako je to ovome smog.
Nismo djeca. ako je normalno da ti na planini zrak smrdi na brikete i ljepilo, to je sve ok. Meni to nije normalno i kraj.
Od 100 ljudi samo je tebi smrdilo na brikete. How yes no. Lupio si samo tako, i sada pokušavaš da to obraniš nikakvim argunetima, svojim nosom.
Možda nešto nije ok sa dimanjakom u zgradu, u tom ne ulazim. Kamine, ne zna svako napraviti, a svako se danas majstor zove. Pa su u nekom objektu unutra osjestio dim.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#68 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by sabanss »

Nije normalno ali nije ni stalno stanje kako pokušavate predstaviti. Apartmane gore sada uzimaju ljudi koji žive sa djecom skoro pa stalno i rade remote da bi pobjegli iz Sarajeva.

Nažalost to je obrazac, ko ima love zbrine svoju guzicu, ostali se guše u Sarajevu i tješe da je i gore "zagađeno".

Nažalost, naš mentalitet i jeste pišanje po sirotinji.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#69 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by Thorgerson »

Cuj nema smoga na Bjelasnici. Mislite nema mjernog uredjaja, pa samim tim jbg nema ni smoga.

Prvo, vikendom gore dodje i prodje hiljade i hiljade automobila. Kolone automobila drndaju citav dan, bukvalno citav dan na veoma malom prostoru. Sta automobili ne zagadjuju ako su na planini?

Drugo, raja masovno lozi. Kamini. Trpa se sve i svasta.

Ja bih bas volio da ima stanica, pa da vidimo npr kvalitet zraka kad nema nekog jaceg vjetra.

Sta vam je jbt, pa imate li culo mirisa. Isao sam cesto na nocno, osjeti se u zraku smrad. Kad prodjes gore oko Hana, dole ispod osjetis u zraku.

Garantujem, da kad nema vjetraa, a narocito vikendom zrak zagadjen.
Naslovnica
Posts: 27649
Joined: 20/03/2013 15:38

#70 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by Naslovnica »

Zna se šta je SMOG.
Na Bjelašnici nema smoga.
Što se tiče zagađenja, moguće je da ga ponekad i bude, kratkotrajno, ali u odnosu na Sarajevsko zagađenje, vjerovatno 1%.
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#71 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by Seyfo »

Thorgersone, hejteru jedan ! Sve što pišeš je samo tvoj lični doživljaj jer si hejter Bjelašnice.
Join the club...
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1088
Joined: 27/01/2009 19:05

#72 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by ChataDodajStaHoces »

Thorgerson wrote: 19/11/2021 13:56 Drugo, raja masovno lozi. Kamini. Trpa se sve i svasta.
Da 150-200k KM i trpa sve i svasta u kamin. Sta mislis ko gore ima apartmane? Pa nece radi sebe loziti sve i svasta, na stranu to da je gore fakat urbana raja. Kakva je logika u ovome :shock: :shock: :shock:
Naslovnica
Posts: 27649
Joined: 20/03/2013 15:38

#73 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by Naslovnica »

ChataDodajStaHoces wrote: 19/11/2021 14:31
Thorgerson wrote: 19/11/2021 13:56 Drugo, raja masovno lozi. Kamini. Trpa se sve i svasta.
Da 150-200k KM i trpa sve i svasta u kamin. Sta mislis ko gore ima apartmane? Pa nece radi sebe loziti sve i svasta, na stranu to da je gore fakat urbana raja. Kakva je logika u ovome :shock: :shock: :shock:
Ponesu maxuz smeća "izgrada" pa u kamin strovale, ha ja.
User avatar
mk ultra
Posts: 19229
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#74 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by mk ultra »

kakva god da je logika, vjerovatno nategnuta kao i sve ostalo u BiH

ja to ne bih, za te pare se može komad samostalne zemlje sa kućicom dobiti... a to je meni bolja opcija
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#75 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by dječak sa šibicama »

Seyfo wrote: 19/11/2021 11:33 Babin do je primjer kako Bošnjo nešto može sjebati.
Pa bar da su iskopirali Jahorinu, kad ne mogu neke zimske centre po Austriji ili Sloveniji.
Ali ne.
Sijeci šumu, bacaj smeće, napravi što kažu Alipašino gore, ka tome se ide. Apartmani su mahom rađeni po mjeri tipičnog poslijeratnog bahatog neotesanog primitivnog krezubog krkana, i sve je podređeno da je njemu dobro u njegovom apartmanu. To što i on nema kuda pješke proći do staze, što nema gdje sjesti, skijati se haman, to nije bitno. Običan vikendaš koji bi naobdan došao može samo šetati između parkiranih auta, prolaziti pored buvlje pijace koja se tamo redovno formira, čekati u neka doba da sjedne i popije čaj itd.
Motiv za kupovinu apartmana je većini kupaca bio da se kreću u tom nekom "elitnom" društvu, mahom sastavljenom od gore pomenutih. Znam ljude koji imaju apartman ili više njih i samo okolo pričaju da ga imaju, a jedva kad da odu. Pogotovo ako ne skijaju. Apartman služi da ga se spomene i da se ljudi odmah na taj način "kategorišu". Kao recimo da imaš neki skup auto u garaži a ne voziš ga. Samo spominješ da ga imaš.

Ja ne znam šta bi me natjerelo da kupim gore apartman.
Manje vise sve si rekao, napravili Alipasino gore, ono nije planinski resort ono je snobovska jazbina, par njih znam onako povrsno recimo poznanici smo, koji imaju apartman gore. Svi to kupili jer imaju viska para a zele biti dio "elite" koja se gore skuplja. Niti ko skija niti znaju skijati niti ih zanima, samo odu biti vidjeni, setaju okolo i gledaju ko ce ih vidjeti. Instagram uslikavanja podrazumjeva se.

Neko ce reci "vi ste ljubomorni", ja licno nisam zaista ne, ja mogu biti ljubomoran na onoga ko ima apartman u Aspenu ili Schladmingu, pa i na Jahorini gdje je jos uvijek koliko toliko normalan urbanizam. Ovo na Bjelasnici je smetljarnik, uz sve to seri i pisaju u gradski vodovod. Bukvalno pisaju po sirotinji.
Post Reply