Apartmani na Bjelašnici

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#126 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by _Reds_ »

mk ultra wrote: 21/11/2021 22:47 Cisti se put paydo al onda pitaj Ljućane i ostale alpiniste sto pobjegose sa 1300m NM :mrgreen:

Tezak je to teren
Imam ja nekih 45-50km od šabića, poslije kalinovika i sela, jos nekih 40 dunuma, nesto u sumi ostalo ledine sa ostrom travom i kamen


Priroda jeste fantazija ali ako zapne gss ti treba
Za takvu lokaciju ne treba mi kuca vec sator :mrgreen:
I puska jer medvjedi dolaze
Ono što je u Kantonu Sarajevo se čisti. Taj dio Kalinovnika koji je ostao u Fedarciji je pripao valjda Konjicu, a u njega dolaze preko Bjelasnice, puno bi bolje i logicije da je pripao Trnovu, odnono Kantonu Sarajevo, ali kako je tako je. Ja ne znam ima li taj kraj i asfalt uopce ? Znam onaj put iz Sinanovića tamo nema, ne znam ima li od Konjica tamo.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#127 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by VladaFBiH »

Thorgerson wrote: 21/11/2021 18:16
un1ted wrote: 20/11/2021 01:36 Cuj svaki apartman ima kamin. Pa nema ih pola, posebno oni gdje ima plin.
Automobile na hiljade i hiljade njih koji bruje vikendom koje sam spomenio, si vjesto zanemario.
Daću ti ja odgovor na ovo:
Brojač prometa se nalazi na lokaciji "Raskrsnica za Trnovo, Dejčiće i Pendičiće, Općina Trnovo" što znači da ukljućuje i tranzit za Igman i okolna sela tako da moramo pretpostaviti da jedan procenat ne ide na Bjelašnicu. Podatke koje imam su za 2018. godinu i vjerujem da nema značajne razlike sada.
  • Decembar dan sa najviše automobila je 29.12 sa ukupno 8.762 prolazaka a prosječno za cijeli mjesec 2.635 automobila
  • Januar dan sa najviše automobila je 28.01 sa 9.583 prolazaka a prosječno za cijeli mjesec 3.431 automobila
  • Februar dan sa najviše automobila je 17.02 sa 8.382 prolazaka a prosječno za cijeli mjesec 2.131 automobila
Dok su svi ostali mjeseci značajno manji gdje je dnevni prosjek 1.600-1.700 automobila osim juli/august sa prosjekom 2.200/2.300 automobila.

Obzirom da u Sarajevu imamo registrovano oko 150.000 automobila možemo reći da u prosjeku u zimskim mjesecima na Bjelašnicu dođe ispod 2% registrovanih automobila u KS-u.

Realnost je da nedostaje parkinga u zimskim mjesecima i da zbog toga imamo haos.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#128 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by VladaFBiH »

mk ultra wrote: 21/11/2021 23:17 Ne pravite od ovoga fantaziju ;-)

Izgleda da moras na tezi nacin nauciti
Kad jedno jutro hoces da izadjes is kuce ne moze snijeg zatrpao

Jbt starosjedioci sad zimi silaze u SA, ljeti gore
Jel vrijedi ulaganja?
Pa obzirom da ti vikendica, ako želiš čist zrak, treba najviše zimi odgovor je jednostavan - ne vrijedi osim ako si u penziji pa ti je svejedno da li će te zatrpati ili ne.

Ljudi zaboravljaju da vikendica nije samo da se naloži vatrica i uživa već da oko nje ima jako puno posla za koji treba imati vremena i da se zapravo u tome krije popularnost apartmana (osim za snobove :D) jer uključiš grijanje kada si u Sa i dok stigneš apartman je ugrijan a ti si na čistom zraku... minimum zamora a dobiješ većinu toga što bi imao sa vikendicom. S druge strane vikendica je privatnost koji ovdje nikada nećeš imati i sve ima svoju cijenu.
Last edited by VladaFBiH on 22/11/2021 08:38, edited 1 time in total.
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#129 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by _Reds_ »

Taj problem bi riješio ZOI da na svom parkingu digne jednan montažni sprat i dobije duplo više parking mjesta, i stim što ova ispod ne bi moralo čistiti, a što veliki problem zimi, jer snijeg zaume dosta mjesta.
Čak mislim da je nekad postojao i plan za ovo, ali dovoljno je reći ZOI 84.

zato sada naplaćuju parking i mimo sezone.
Horke
Posts: 513
Joined: 20/11/2019 13:43

#130 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by Horke »

Sid the sloth wrote: 19/11/2021 23:48 Smog na Bjelasnici :lol: :lol: :lol:
:lol: Ali baš.

Vozite li se vi ikad po planinskim selima? Svi lože, voze golfa dvojku, a zrak čist. Odite na Romaniju, Sokolac, Nišiće. Kreneš iz Sarajev smog i u Srednjem, kako se počneš penjati već od Čevljanovića nestaje. Ista je naseljenost i vrsta grijanja i u Srednjem, Čevljanovićima, Bakićima i Dolovima. U Srednjem smog, u ova tri mjesta ne. Što li? Zbog nadmorske visine i atmosferskog pritiska. Ne može tamo biti zagađenja.

I ja sam tako kontala Bjelašnica odron, novo Alipašino za elitu. Pa onda vidiš skijalište Sillian u Austriji i Les 2 Alpes. To gradovi. Vrvi od auta.

Image

Image

Eto pogleda iz jednog od privatnih apartmana u Les 2 Alpes. Restorani, prodavnice, slastičarne. Sve ima.

Mi smo na kraju kupili apartman na Bjelašnici i to nam je najbolja investicija. Ujutro, dok nema gužve se iskijamo. Odmorimo se u apartmanu, pa noćno skijanje. Kad se sjetim prije, spakuj da jedu, jer su non stop gladni, snesi skije u auto, kreni rano da što više iskoristiš u povratku u gužvu upadneš, vraćaj se mic po mic, elem najmanje skijaš. Sad nam je rahatluk. A kad je išla online nastava mi smo se preselili gore i uživancija. Grijemo se na plin, razmišljamo inverter klimu da uvedemo. Ljeti izleti u Javorov do, Umoljane. Šabiće... Šetnje, vožnja biciklom. Nama je vrijedilo svake pare. Raja skroz regulara, nikakvi snobovi, uglavnom ljudi sa djecom koji imaju ok plate i kupili na kredit, kao i mi.
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#131 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by yasaq »

šta je ono Tibra digla zgradu na Bjelašnici :roll: :roll: :roll:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#132 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by VladaFBiH »

yasaq wrote: 22/11/2021 08:48 šta je ono Tibra digla zgradu na Bjelašnici :roll: :roll: :roll:
pa ima 4 sprata kao što je i trebala da ima... i još se ukopali 6 :izet:
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#133 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by yasaq »

samo kod nas može utajivač poreza raditi šta mu je volja !
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#134 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by _Reds_ »

Tibra je to kupila od nekoga, kao što i većinu lokacija po gradu kupi od nekoga.
Mislim da je Butmir.
Ali ne prave ništa mimo plana, i visine nego što je i planirano.

Što se tiče Tibre oni su stekli loš publicitet na Stupu ono tamo one dvije lokacije, koje i jesu odron zbog udaljenost zgrada u osnou na visinu.
Ali šta reći za Izvor preko puta ?
Nova Otoka je solidan, Bulevar još bolji.
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#135 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by mk ultra »

VladaFBiH wrote: 22/11/2021 08:33
mk ultra wrote: 21/11/2021 23:17 Ne pravite od ovoga fantaziju ;-)

Izgleda da moras na tezi nacin nauciti
Kad jedno jutro hoces da izadjes is kuce ne moze snijeg zatrpao

Jbt starosjedioci sad zimi silaze u SA, ljeti gore
Jel vrijedi ulaganja?
Pa obzirom da ti vikendica, ako želiš čist zrak, treba najviše zimi odgovor je jednostavan - ne vrijedi osim ako si u penziji pa ti je svejedno da li će te zatrpati ili ne.

Ljudi zaboravljaju da vikendica nije samo da se naloži vatrica i uživa već da oko nje ima jako puno posla za koji treba imati vremena i da se zapravo u tome krije popularnost apartmana (osim za snobove :D) jer uključiš grijanje kada si u Sa i dok stigneš apartman je ugrijan a ti si na čistom zraku... minimum zamora a dobiješ većinu toga što bi imao sa vikendicom. S druge strane vikendica je privatnost koji ovdje nikada nećeš imati i sve ima svoju cijenu.
sve je to meni jasno, a izgleda neki bi trebali težim putem da nauče :mrgreen:
nije mi se jednom desilo da dođu pa ne znaju vatru da nalože, a da ne govorim u snijegu da je naloži :skoljka:

isplati se ako ćeš doslovno da stanuješ tu
za druge pristupačnije lokacije, druga priča

a ovdje ako snijeg zapada, nećeš ni vidjeti gdje ti je kuća ako hoćeš za vikend da dođeš
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#136 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by VladaFBiH »

_Reds_ wrote: 22/11/2021 09:21 Tibra je to kupila od nekoga, kao što i većinu lokacija po gradu kupi od nekoga.
Mislim da je Butmir.
Ali ne prave ništa mimo plana, i visine nego što je i planirano.

Što se tiče Tibre oni su stekli loš publicitet na Stupu ono tamo one dvije lokacije, koje i jesu odron zbog udaljenost zgrada u osnou na visinu.
Ali šta reći za Izvor preko puta ?
Nova Otoka je solidan, Bulevar još bolji.
ne prave jer "plate" da se plan promijeni tako je Nova Otoka dobila u prosjeku po 4-5 spratova u odnosu na prvobitni plan (zavisno od zgrade) a Stup +5 (ili 7) spratova...
Last edited by VladaFBiH on 22/11/2021 09:37, edited 1 time in total.
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#137 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by yasaq »

_Reds_ wrote: 22/11/2021 09:21 Tibra je to kupila od nekoga, kao što i većinu lokacija po gradu kupi od nekoga.
Mislim da je Butmir.
Ali ne prave ništa mimo plana, i visine nego što je i planirano.

Što se tiče Tibre oni su stekli loš publicitet na Stupu ono tamo one dvije lokacije, koje i jesu odron zbog udaljenost zgrada u osnou na visinu.
Ali šta reći za Izvor preko puta ?
Nova Otoka je solidan, Bulevar još bolji.
potkupe da se promjeni regulacioni plan da bi mogli namaći ekstra profit. Ništa Tibra nije napravila po projektu. Tibra II naselje je dopisano 7 spratova a na bulevaru su ukrali jedan sprat i pored ekstremne kontrole, čak im je bila u jednom trenutku bila i zaustavljena gradnja pa se mijenjao regulacioni plan da se ucrta jedan sprat da bi mogli završiti zgradu a da se ne ruše spratovi.

Sa Tibrinom gradnjom nema ništa čisto.
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#138 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by _Reds_ »

VladaFBiH wrote: 22/11/2021 09:31
_Reds_ wrote: 22/11/2021 09:21 Tibra je to kupila od nekoga, kao što i većinu lokacija po gradu kupi od nekoga.
Mislim da je Butmir.
Ali ne prave ništa mimo plana, i visine nego što je i planirano.

Što se tiče Tibre oni su stekli loš publicitet na Stupu ono tamo one dvije lokacije, koje i jesu odron zbog udaljenost zgrada u osnou na visinu.
Ali šta reći za Izvor preko puta ?
Nova Otoka je solidan, Bulevar još bolji.
ne prave jer "plate" da se plan promijeni tako je Nova Otoka dobila u prosjeku po 4-5 spratova u odnosu na prvobitni plan (zavisno od zgrade) a Stup +5 spratova...
Mislim na tu zgradu gore, mislim da nije mimo plana, visinom.
Nisam znao da je Otoka veća od plana, tamo su sve zgrade prilično visoke, i Veneto i Meander. I ima solidno razmaka među njima.
Generalno sve novije zgrade im su im bolje od prethodnih.
Što se tiče poreza to ne znam, šta i kako duguju, ali znam ljude koji su radili za njih dosta poslova, i sa te strane kažu da su pošteni i plaćaju na vrijeme, a razliku od "naših", koji ljudima ostaju dužni i godinama poslije.

@yasaq prije krali 675 :D sada kradu 1 :D i to je napredak za njih
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#139 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by yasaq »

_Reds_ wrote: 22/11/2021 09:38
VladaFBiH wrote: 22/11/2021 09:31

ne prave jer "plate" da se plan promijeni tako je Nova Otoka dobila u prosjeku po 4-5 spratova u odnosu na prvobitni plan (zavisno od zgrade) a Stup +5 spratova...
Mislim na tu zgradu gore, mislim da nije mimo plana, visinom.
Nisam znao da je Otoka veća od plana, tamo su sve zgrade prilično visoke, i Veneto i Meander. I ima solidno razmaka među njima.
Generalno sve novije zgrade im su im bolje od prethodnih.
Što se tiče poreza to ne znam, šta i kako duguju, ali znam ljude koji su radili za njih dosta poslova, i sa te strane kažu da su pošteni i plaćaju na vrijeme, a razliku od "naših", koji ljudima ostaju dužni i godinama poslije.

@yasaq prije krali 675 :D sada kradu 1 :D i to je napredak za njih
Vlasnik Tibre je osuđen zbog utaje višemilionskog poreza. Samo da se podvuče i da se zna da ništa u njihovom poslovanju nije čisto.
nekome
Posts: 2880
Joined: 17/05/2011 10:41

#140 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by nekome »

yasaq wrote: 22/11/2021 09:36
potkupe da se promjeni regulacioni plan da bi mogli namaći ekstra profit. Ništa Tibra nije napravila po projektu. Tibra II naselje je dopisano 7 spratova a na bulevaru su ukrali jedan sprat i pored ekstremne kontrole, čak im je bila u jednom trenutku bila i zaustavljena gradnja pa se mijenjao regulacioni plan da se ucrta jedan sprat da bi mogli završiti zgradu a da se ne ruše spratovi.

Sa Tibrinom gradnjom nema ništa čisto.
i ona mala zgrada pored dijamanta je trebala imati 4 sprata pa je promijenjen regulacioni da bi bilo 5

to je onaj stari fazon "po zakonu" pa promijene "zakon"
veza stela ilegalna djela samo sto nisu ilegalna

ko god je pokusao graditi ili bilo sta ovdje zna da postoje propisi za sve, i da mu fali svaki boziji papir, pa da su zakoni u koliziji i slicno, tj. ko god nema nekoga da mu nasteli
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#141 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by baja »

Ko ima apartman na Bjeli, a to mu odgovara u životu, i treba da ga ima. Naravno ko može priuštiti.
Disati će čist zrak zimi i bit će zdraviji.

Evo moj kraći osvrt na sezone, sa obzirom da sam često gore na skijanju, a ljeti ponekad:

Zimska sezona:

Ono gdje jeste problem sa ovom vrstom gradnje je što se guši razvoj skijališta. Bjela postaje malo lokalno skijalište, koje svako malo traži lovu od Kantonalnih vlasti ne bi li se dogradilo šta na brzinu po pitanju infrastrukture SKI centra. pogodno je za lokalnu raju, jeftino je i neka je ako je to pravac razvoja. Barem će naša djeca skijati pojeftino.
Lokalna vlast (Berilo) je u sukobu sa kantonalnim, pa se svašta može očekivati. Vjerujem da se morate prijaviti gore jer imaju neki porez ko ne živi gore. Znači glasate gore :)

Zato su slovenci, talijani, hrvati, švabe većinom na Jahorini, i dođu naobdan da vide kako to izgleda na bjeli.
Ako se da pod koncesiju nekome, onda će skočiti cijene skijanja pa će se svi buniti, a najviše ovi iz apartmana. Ne znam ko bi sad to uzeo da radi jer nema tupavog hotela gore osim Hana, đe ćeš dovesti turiste?

Ljetna sezona:

Od sadržaja ljeti 6sjed, parking i kran radi.
ljeti se može planinariti ko voli i zna. s tim da najljepše ture nemaju nikakve veze sa Babinim dolom. Isto vrijedi i za bajk.

Uz sve navedeno, i činjenicu kome odgovara apartman gore, mislim da jeste dobra investicija pogotov ko ima malu djecu. S tim da je cijena već astronomska. Ovi sto su uzeli prije su puno bolje prosli.
Sid the sloth
Posts: 2705
Joined: 30/01/2013 15:56

#142 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by Sid the sloth »

Neka Jahorine turistima a lokalcima Bjelasnica pa makar se marka ne ulozila gore samo nek bude pristupacno. Samo, vecina ljudi koji imaju pare da kupe apartman na Bjelasnici ne brinu bas za cijene jer ocigledno imaju viska para pa ni dizanje cijena (cak izjednacavanje sa Jahorinom) takvim ljudima ne bi bio nikakav problem. Ne mislim na njih kad kazem "za lokalce" nego na nas koji dodjemo gore na dan i vratimo se kuci navecer :)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#143 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by Haris.ba »

Ima li kakvih planova za bazen na Bjelasnici?

Na Zlatiboru ljeti puno plivaca.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#144 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by sabanss »

Horke wrote: 22/11/2021 08:43 Mi smo na kraju kupili apartman na Bjelašnici i to nam je najbolja investicija. Ujutro, dok nema gužve se iskijamo. Odmorimo se u apartmanu, pa noćno skijanje. Kad se sjetim prije, spakuj da jedu, jer su non stop gladni, snesi skije u auto, kreni rano da što više iskoristiš u povratku u gužvu upadneš, vraćaj se mic po mic, elem najmanje skijaš. Sad nam je rahatluk. A kad je išla online nastava mi smo se preselili gore i uživancija. Grijemo se na plin, razmišljamo inverter klimu da uvedemo. Ljeti izleti u Javorov do, Umoljane. Šabiće... Šetnje, vožnja biciklom. Nama je vrijedilo svake pare. Raja skroz regulara, nikakvi snobovi, uglavnom ljudi sa djecom koji imaju ok plate i kupili na kredit, kao i mi.
To upravo govorim. Sada kada odeš gore ima puno djece koja se igraju vani. Ljudi su skontali da je bolje živjeti gore negu u Sarajevu. Slažem se i sa mišljenjem da to nije trebalo završiti tako već kao turističko naselje ali kad je već Sarajevo uništeno jbg ga.

Iskreno mene je podsjetilo na moje djetinjstvo. Ne pamtim kada sam zadnji put vidio grupu od 20+ plus djece raznih uzrasta da se igraju bez nadzora roditelja.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#145 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by sabanss »

VladaFBiH wrote: 22/11/2021 08:24
Thorgerson wrote: 21/11/2021 18:16
Automobile na hiljade i hiljade njih koji bruje vikendom koje sam spomenio, si vjesto zanemario.
Daću ti ja odgovor na ovo:
Brojač prometa se nalazi na lokaciji "Raskrsnica za Trnovo, Dejčiće i Pendičiće, Općina Trnovo" što znači da ukljućuje i tranzit za Igman i okolna sela tako da moramo pretpostaviti da jedan procenat ne ide na Bjelašnicu. Podatke koje imam su za 2018. godinu i vjerujem da nema značajne razlike sada.
  • Decembar dan sa najviše automobila je 29.12 sa ukupno 8.762 prolazaka a prosječno za cijeli mjesec 2.635 automobila
  • Januar dan sa najviše automobila je 28.01 sa 9.583 prolazaka a prosječno za cijeli mjesec 3.431 automobila
  • Februar dan sa najviše automobila je 17.02 sa 8.382 prolazaka a prosječno za cijeli mjesec 2.131 automobila
Dok su svi ostali mjeseci značajno manji gdje je dnevni prosjek 1.600-1.700 automobila osim juli/august sa prosjekom 2.200/2.300 automobila.

Obzirom da u Sarajevu imamo registrovano oko 150.000 automobila možemo reći da u prosjeku u zimskim mjesecima na Bjelašnicu dođe ispod 2% registrovanih automobila u KS-u.

Realnost je da nedostaje parkinga u zimskim mjesecima i da zbog toga imamo haos.
Pa ovo je smješno. Niti deset puta više automobila ne bi napravilo značajniju razliku. Toliko prođe na AP-u ili Otoci za pola sata.
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#146 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by _Reds_ »

Haris.ba wrote: 22/11/2021 10:29 Ima li kakvih planova za bazen na Bjelasnici?

Na Zlatiboru ljeti puno plivaca.
Imaš baznen u sklopu sportksog centra, povezan sa dvoranom koja se gradi. Sada kako će funkcionisati tačno ne znam.
Bazenčić ima hotel Bjelašnica, ne znam da li ovaj novi hotel Nomad ima bazen, vjerovatno da će imati.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#147 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by Haris.ba »

_Reds_ wrote: 22/11/2021 11:13
Haris.ba wrote: 22/11/2021 10:29 Ima li kakvih planova za bazen na Bjelasnici?

Na Zlatiboru ljeti puno plivaca.
Imaš baznen u sklopu sportksog centra, povezan sa dvoranom koja se gradi. Sada kako će funkcionisati tačno ne znam.
Bazenčić ima hotel Bjelašnica, ne znam da li ovaj novi hotel Nomad ima bazen, vjerovatno da će imati.
Mislio sam na bazen, ne lavore po hotelima.

Znaci, treba na Bjelu preselit. :mrgreen:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40328
Joined: 29/06/2011 23:39

#148 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by dječak sa šibicama »

Jos da je Burj Ozon ili kako se vec zvala ta ubleha, izgradjen. Utrkivali bi se uspjesni uhljebi da kupe nekretninu gore.

Steta, bar bi Bjelasnica bila rasterecenija malogradjanstinom.
TheGodfather001
Posts: 1551
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#149 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by TheGodfather001 »

VladaFBiH wrote: 22/11/2021 08:24
Thorgerson wrote: 21/11/2021 18:16
Automobile na hiljade i hiljade njih koji bruje vikendom koje sam spomenio, si vjesto zanemario.
Daću ti ja odgovor na ovo:
Brojač prometa se nalazi na lokaciji "Raskrsnica za Trnovo, Dejčiće i Pendičiće, Općina Trnovo" što znači da ukljućuje i tranzit za Igman i okolna sela tako da moramo pretpostaviti da jedan procenat ne ide na Bjelašnicu. Podatke koje imam su za 2018. godinu i vjerujem da nema značajne razlike sada.
  • Decembar dan sa najviše automobila je 29.12 sa ukupno 8.762 prolazaka a prosječno za cijeli mjesec 2.635 automobila
  • Januar dan sa najviše automobila je 28.01 sa 9.583 prolazaka a prosječno za cijeli mjesec 3.431 automobila
  • Februar dan sa najviše automobila je 17.02 sa 8.382 prolazaka a prosječno za cijeli mjesec 2.131 automobila
Dok su svi ostali mjeseci značajno manji gdje je dnevni prosjek 1.600-1.700 automobila osim juli/august sa prosjekom 2.200/2.300 automobila.

Obzirom da u Sarajevu imamo registrovano oko 150.000 automobila možemo reći da u prosjeku u zimskim mjesecima na Bjelašnicu dođe ispod 2% registrovanih automobila u KS-u.

Realnost je da nedostaje parkinga u zimskim mjesecima i da zbog toga imamo haos.
Prema RS statistikama - Kula - Krupac 8400 vozila dnevno prođe u prosjeku, do mjernog mjesta Kijevo/Trnovo stigne prosječno od 620 do 1600 vozila dnevno. U dane vikenda, prosječno po satu na ovoj dionici bude 3441 vozilo. Treba imati u vidu da se Bjelašnici prilazi sa tri strane (Trnovo, Krupac i Hadžići) i ne dolaze samo ljudi iz Sarajeva na Bjelašnicu, posebno kada je ski sezona. Parking ZOI 84 u B.dolu - minimalno 1200 parking mjesta. Decembar-januar je taj parking svaki dan krcat plus parkiranje po kojekakvim čukama, ispred apartmana, po ulici, oko Maršala i na javnom parkingu prekoputa Hana, bude sigurno još 2000 vozila. Ostalo je sve prosta matematika. Tako da ova statistika, odakle god se crpila je fikcija.
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#150 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by Naslovnica »

Horke wrote: 22/11/2021 08:43
Sid the sloth wrote: 19/11/2021 23:48 Smog na Bjelasnici :lol: :lol: :lol:
:lol: Ali baš.

Vozite li se vi ikad po planinskim selima? Svi lože, voze golfa dvojku, a zrak čist. Odite na Romaniju, Sokolac, Nišiće. Kreneš iz Sarajev smog i u Srednjem, kako se počneš penjati već od Čevljanovića nestaje. Ista je naseljenost i vrsta grijanja i u Srednjem, Čevljanovićima, Bakićima i Dolovima. U Srednjem smog, u ova tri mjesta ne. Što li? Zbog nadmorske visine i atmosferskog pritiska. Ne može tamo biti zagađenja.

I ja sam tako kontala Bjelašnica odron, novo Alipašino za elitu. Pa onda vidiš skijalište Sillian u Austriji i Les 2 Alpes. To gradovi. Vrvi od auta.

Image

Image

Eto pogleda iz jednog od privatnih apartmana u Les 2 Alpes. Restorani, prodavnice, slastičarne. Sve ima.

Mi smo na kraju kupili apartman na Bjelašnici i to nam je najbolja investicija. Ujutro, dok nema gužve se iskijamo. Odmorimo se u apartmanu, pa noćno skijanje. Kad se sjetim prije, spakuj da jedu, jer su non stop gladni, snesi skije u auto, kreni rano da što više iskoristiš u povratku u gužvu upadneš, vraćaj se mic po mic, elem najmanje skijaš. Sad nam je rahatluk. A kad je išla online nastava mi smo se preselili gore i uživancija. Grijemo se na plin, razmišljamo inverter klimu da uvedemo. Ljeti izleti u Javorov do, Umoljane. Šabiće... Šetnje, vožnja biciklom. Nama je vrijedilo svake pare. Raja skroz regulara, nikakvi snobovi, uglavnom ljudi sa djecom koji imaju ok plate i kupili na kredit, kao i mi.
Ja sam napisao to na početku teme.
Nisam u pitanju ja, nego moj blizak član porodice.
Doslovno isto mišljenje.
Post Reply