Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#176 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by piupiu »

detroit-mercy wrote: 19/11/2021 15:52
Pa gledaj, svi mi zivimo na nekim romantiziranim mitovima, oni kojima je bilo dvadesetak godina za vrijeme rata danas pricaju kako je u ratu sve bilo bolje, drzuili se, bili raja i sl :mrgreen:
Dobar primjer.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#177 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by KraljicaIzJajca »

detroit-mercy wrote: 19/11/2021 16:05
KraljicaIzJajca wrote: 19/11/2021 16:00

Ne vidim problem u toj konstataciji, jer Turgut ima i dalje dva identiteta, dok bosansko djete će isti izgubiti, a sistem mu pomaže da se lakše amerikanizira.
Ne vidis ti ali Turgut vidi, a pricao sam sa dosta Turguta :mrgreen: ali da se ne natezemo vise oko ovoga.
Turgut se stidi svog identiteta :D Nisi jedini bio u Njemačkoj.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#178 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by detroit-mercy »

Chmoljo wrote: 19/11/2021 16:06
piupiu wrote: 19/11/2021 16:00

E, ako nam da preživimo treba mit o Tvrtku, onda jebaji ga. Što nam treba? Da imamo i mi trg s konjanikom? Opet dodjosmo do žabe i kiča, kič je kič jer nije autentičan, jer je populistički, podilazi sentimentima svjetine, izaziva plitku patetiku i suze.

Bosna ima tako fenomenalnu, autentično svoju kulturu, tu sinkretičku subtancu koja je čini Bosnom, a koju joj rastaču nacionalističkim ideologijama već 30 godina... a upravo je to ono što je Bosna u opstajanju i Bosna koja opstaje. Ne treba joj konjanik na trgu da bi bila Bosna. Sve se njeno nalazi u pjesmama, literaturi, jeziku, običajima, načinu života... kakve veze imam ja s Tvrtkom na konju?

Mislim, neka ga, al' ono, ja bih radije Lazaru Drljači i Zuki Dzumhuru podigla spomenik. To je Bosna. I to je upravo Lovrenovićeva poanta. Pobrinimo se da naša živuća kultura i vremenski bliska baština govori o nama.

Ne znam što si se ti obrušio na Lovrenovića? Šta je čovjek pogrešno rekao? Profanizacija historije, lika i djela? Lajk. Kič. Lajk. 'Kronični nedostatak bilo kakve odgovorne političke koncepcije i vizije za budućnost, te, u krajnjoj liniji, besplodne a opasne populističke i nacionalističke demagogije'. Lajk. Isprazni populizam, evo i ja da kažem.
U pravu si i ti, a i Lovrenovic. Ali...

Kic je kic upravo zato sto je napravljen, stvoren za siroke narodne mase, da ga lakse razumiju, svare.

A nama ta masa strasno, ali strasno treba.

A masa nam treba, jer... Demokratija.

Jebiga.


Vise bi fudbalska reprezentacija sa nekim velikim uspjehom odradila nego sve pare sto je OSCE stuko u pomirenje i izgradnju otvorenog drustva.

Karikiram, ali nadam se da shvatas poentu.
Ono sa cime se slazem, imamo toliko toga sto nas razdvaja, sta je ono sto nas spaja. Ako je mudo Marjanovo onda hajmo izgradit hram muda Marjanovog.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#179 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by piupiu »

Chmoljo wrote: 19/11/2021 16:06 U pravu si i ti, a i Lovrenovic. Ali...

Kic je kic upravo zato sto je napravljen, stvoren za siroke narodne mase, da ga lakse razumiju, svare.

A nama ta masa strasno, ali strasno treba.

A masa nam treba, jer... Demokratija.

Jebiga.


Vise bi fudbalska reprezentacija sa nekim velikim uspjehom odradila nego sve pare sto je OSCE stuko u pomirenje i izgradnju otvorenog drustva.

Karikiram, ali nadam se da shvatas poentu.
Ma shvatam!

Evo ti primjer, Zvezde Granda - djeca koja pjeavaju su živi dokaz fenomena jedne muzikalne kulture - raja se s tim sprdaju. A to je stvarni kulturološki fenomen. To jeste svjedočenje o jednoj karakteristici naše kulture - muzikalnost, vezanost za pjesmu, razvoj muzikalnosti u porodici, mislim... doktorat za napisati.

Ali ja isto mislim što i Lovrenović - preor'o si Tvrtku grob, autentični, postojeći, ali ćeš u Sarajevu sada napraviti spomenik. To je suština našeg odnosa prema kulturi i baštini. Prvo to. Drugo, gdje, bolan, u Sarajevo idu konjanici? Nije to dio naše prostorne kulture. :lol:

Treće, hoćeš Tvrtka? Daj Halidu nek napravi pjesmu i završio si pos'o. :mrgreen:
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#180 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by detroit-mercy »

KraljicaIzJajca wrote: 19/11/2021 16:08
detroit-mercy wrote: 19/11/2021 16:05
Ne vidis ti ali Turgut vidi, a pricao sam sa dosta Turguta :mrgreen: ali da se ne natezemo vise oko ovoga.
Turgut se stidi svog identiteta :D Nisi jedini bio u Njemačkoj.
Ne stidi, smeta mu percepcija drustva oko njega.
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#181 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Hakiz »

piupiu wrote: 19/11/2021 16:00
ExNihilo wrote: 19/11/2021 13:59
Lovrenović ne vidi šumu od drveta u ovom slučaju. Ovakve cinične analize me podsjećaju na čovjeka na nišanu snajpera, bez struje, vode, ili hrane u opkoljenom Sarajevu, kako analizira da naš rat ipak ima elemente građanskog sukoba. Možda i ima, ali moraš ubijediti svjetsku javnost da je čista agresija ako hoćeš da preživiš, ljudino.

Hoću reći, možda je Tvrtka bolio kurac za Bosnom, ali mit o Tvrtku nam treba da preživimo.
E, ako nam da preživimo treba mit o Tvrtku, onda jebaji ga. Što nam treba? Da imamo i mi trg s konjanikom? Opet dodjosmo do žabe i kiča, kič je kič jer nije autentičan, jer je populistički, podilazi sentimentima svjetine, izaziva plitku patetiku i suze.

Bosna ima tako fenomenalnu, autentično svoju kulturu, tu sinkretičku subtancu koja je čini Bosnom, a koju joj rastaču nacionalističkim ideologijama već 30 godina... a upravo je to ono što je Bosna u opstajanju i Bosna koja opstaje. Ne treba joj konjanik na trgu da bi bila Bosna. Sve se njeno nalazi u pjesmama, literaturi, jeziku, običajima, načinu života... kakve veze imam ja s Tvrtkom na konju?

Mislim, neka ga, al' ono, ja bih radije Lazaru Drljači i Zuki Dzumhuru podigla spomenik. To je Bosna. I to je upravo Lovrenovićeva poanta. Pobrinimo se da naša živuća kultura i vremenski bliska baština govori o nama.

Ne znam što si se ti obrušio na Lovrenovića? Šta je čovjek pogrešno rekao? Profanizacija historije, lika i djela? Lajk. Kič. Lajk. 'Kronični nedostatak bilo kakve odgovorne političke koncepcije i vizije za budućnost, te, u krajnjoj liniji, besplodne a opasne populističke i nacionalističke demagogije'. Lajk. Isprazni populizam, evo i ja da kažem.
Daj, kakvu kulturu kada nam je najvažniji dokument koji imamo dokument koji čak i nije kod nas nego kod Rusa. Nemamo druge dokumente zbog kojih bismo rekli, OK, povelja je izgubljena, ali pregrmjećemo, imamo starije i ljepše.

Dočim, oni glupi Englezi, koji su govna prosipali sa prozora po ulicama Londona dok je u Sarajevu bila plinska rasvjeta i kanalizacija koju su Osmanlije napravile (da idemo po mitovima), imaju papire u kojima, na primje, piše da je u krčmi koju je držao Smith jedno veče ljeta gospodnjeg 1136. prespavao kralj. Pa sa tim dokumentom porodica Smith dokazuje ne samo vlasništvo nad imovinom nego i povezanost sa kraljevskom porodicom, priznaju joj se usluge učinjene Engleskoj. Imaju ne samo kulturu, nego i administrativnu povezanost, dokazivost, kontinuitet, kroz istoriju. Primitivni Kelti.

Od kada su stećci, datiraju nekoh 600-700 godina unazad, je li tako? Bosanska kultura prije toga? Kultura prije Hrista? Prije Rimljana?

Arhitektura, dizajn, pisana, likovna, bilo kakva umjetnost/zanatstvo prije eventualno srednjeg vijeka, gdje su? Gdje su naša "runa". Gdje su naše "Venere"? Eno one ublehe Osmanagića, pa barem jedan razbijeni ćup da je našao u toj piramidi, u šta je gledao, treba mu bolja dioptrija? Naša kultura se, po svoj prilici, izvodi iz "nalaza" kao što je onaj o Troji od Salinasa Prajsa. I piramida Osmanagić faraonske dinastije.

Nisam sretan zbog toga, ali teško da mi imamo kulturu otprije kraja srednjeg vijeka, a i ona za koju znamo da je imamo je oskudna i siromašna. Nedaobog pitati o administrativnim dokumentima. Danas, kompjuter i sve, ne zna se koji ZK ured je za koju česticu a ne da znamo šta je čije bilo 800 godina prije.

To ne znači da se danas trebamo stidjeti i poklapati ušima pred drugim, starijim kulturama, danas se trebamo poklapati ne zbog prošlosti nego zbog toka kakvi smo sada.

Ljut sam :twisted: :lol:
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#182 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by breuer »

otiDŽi malo do Zemaljskog, sad je otvorena i stalna postavka Praistorije...
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#183 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by piupiu »

Pa kako, bolan, Hakize, gdje nam je kultura? Naša je kultura nevjerovatno bogata... pa mi smo do prije 120 godina pisali i govorili na 20 jezika, pogledaj samo 20. vijek, šta je sve jedna minijaturna Bosna iznjedrila. Mala zemlja s velikom kulturom, vjeruj mi. Samo je treba poznavati. Nije slučajno Lovrenović rezigniran - niko se do njega nije sjetio napisati kulturnu historiju Bosne - to je taj problem o kojem on upravo govori. A mi kulturu imamo. Bogatu i veliku. Ja o tome nemam nikakvu dilemu.
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#184 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Hakiz »

breuer wrote: 19/11/2021 16:27 otiDŽi malo do Zemaljskog, sad je otvorena i stalna postavka Praistorije...
E, dobro si mi rekao.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#185 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Haris.ba »

Hanibal ovdje zeljezo kupovao da mlati Rimljane, a kaze nema historije. :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#186 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by piupiu »

Hakiz wrote: 19/11/2021 16:23 Od kada su stećci, datiraju nekoh 600-700 godina unazad, je li tako? Bosanska kultura prije toga? Kultura prije Hrista? Prije Rimljana?
Svega toga ima. Tačno, počneš u Zemaljkom muzeju. Ali to je nebitno, mi imamo živuću kulturu koja se uništava i prekraja.
Ljut sam :twisted: :lol:
Šta me kopiraš :lol:
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#187 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by KraljicaIzJajca »

detroit-mercy wrote: 19/11/2021 16:22
KraljicaIzJajca wrote: 19/11/2021 16:08

Turgut se stidi svog identiteta :D Nisi jedini bio u Njemačkoj.
Ne stidi, smeta mu percepcija drustva oko njega.
Nisi ni ti bosanski crnac, zato nemaš problema. ;-)

Što kaže njemačko društvo o turčinu, a ne kaže o bosancu?
User avatar
geralt
Posts: 5199
Joined: 14/09/2017 12:45

#188 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by geralt »

Hakiz wrote: 19/11/2021 16:23 Daj, kakvu kulturu kada nam je najvažniji dokument koji imamo dokument koji čak i nije kod nas nego kod Rusa. Nemamo druge dokumente zbog kojih bismo rekli, OK, povelja je izgubljena, ali pregrmjećemo, imamo starije i ljepše.

Dočim, oni glupi Englezi, koji su govna prosipali sa prozora po ulicama Londona dok je u Sarajevu bila plinska rasvjeta i kanalizacija koju su Osmanlije napravile (da idemo po mitovima), imaju papire u kojima, na primje, piše da je u krčmi koju je držao Smith jedno veče ljeta gospodnjeg 1136. prespavao kralj. Pa sa tim dokumentom porodica Smith dokazuje ne samo vlasništvo nad imovinom nego i povezanost sa kraljevskom porodicom, priznaju joj se usluge učinjene Engleskoj. Imaju ne samo kulturu, nego i administrativnu povezanost, dokazivost, kontinuitet, kroz istoriju. Primitivni Kelti.

Od kada su stećci, datiraju nekoh 600-700 godina unazad, je li tako? Bosanska kultura prije toga? Kultura prije Hrista? Prije Rimljana?

Arhitektura, dizajn, pisana, likovna, bilo kakva umjetnost/zanatstvo prije eventualno srednjeg vijeka, gdje su? Gdje su naša "runa". Gdje su naše "Venere"? Eno one ublehe Osmanagića, pa barem jedan razbijeni ćup da je našao u toj piramidi, u šta je gledao, treba mu bolja dioptrija? Naša kultura se, po svoj prilici, izvodi iz "nalaza" kao što je onaj o Troji od Salinasa Prajsa. I piramida Osmanagić faraonske dinastije.

Nisam sretan zbog toga, ali teško da mi imamo kulturu otprije kraja srednjeg vijeka, a i ona za koju znamo da je imamo je oskudna i siromašna. Nedaobog pitati o administrativnim dokumentima. Danas, kompjuter i sve, ne zna se koji ZK ured je za koju česticu a ne da znamo šta je čije bilo 800 godina prije.

To ne znači da se danas trebamo stidjeti i poklapati ušima pred drugim, starijim kulturama, danas se trebamo poklapati ne zbog prošlosti nego zbog toka kakvi smo sada.

Ljut sam :twisted: :lol:
Eno ti rimskog mosta na Ilidzi, eno humki po Glasincu i Romaniji, eno Daorsona. Prosetaj nekad do Zemaljskog muzeja, ima svasta interesantno za vidjeti. Engleze niko nije osvajao ni dirao na "njihovom terenu" od Normana pa mogu imati kontinuitet. Preko ovih prostora je gazio ko je stigao, a ni Osmanlije nas nisu mazile prilikom osvajanja (broj "pustih sela" u prvom defteru 1468-69. je strasan za vidjeti).
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#189 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by detroit-mercy »

piupiu wrote: 19/11/2021 16:32 Pa kako, bolan, Hakize, gdje nam je kultura? Naša je kultura nevjerovatno bogata... pa mi smo do prije 120 godina pisali i govorili na 20 jezika, pogledaj samo 20. vijek, šta je sve jedna minijaturna Bosna iznjedrila. Mala zemlja s velikom kulturom, vjeruj mi. Samo je treba poznavati. Nije slučajno Lovrenović rezigniran - niko se do njega nije sjetio napisati kulturnu historiju Bosne - to je taj problem o kojem on upravo govori. A mi kulturu imamo. Bogatu i veliku. Ja o tome nemam nikakvu dilemu.
Koliko pismenog stanovnista si imao prije 120 godina.
Mada mi se svidja taj pozitivni mit kako smo pisali na 20 jezika :mrgreen:
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#190 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by KraljicaIzJajca »

piupiu wrote: 19/11/2021 16:32 Pa kako, bolan, Hakize, gdje nam je kultura? Naša je kultura nevjerovatno bogata... pa mi smo do prije 120 godina pisali i govorili na 20 jezika, pogledaj samo 20. vijek, šta je sve jedna minijaturna Bosna iznjedrila. Mala zemlja s velikom kulturom, vjeruj mi. Samo je treba poznavati. Nije slučajno Lovrenović rezigniran - niko se do njega nije sjetio napisati kulturnu historiju Bosne - to je taj problem o kojem on upravo govori. A mi kulturu imamo. Bogatu i veliku. Ja o tome nemam nikakvu dilemu.
:thumbup:
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#191 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by detroit-mercy »

KraljicaIzJajca wrote: 19/11/2021 16:42
detroit-mercy wrote: 19/11/2021 16:22

Ne stidi, smeta mu percepcija drustva oko njega.
Nisi ni ti bosanski crnac, zato nemaš problema. ;-)

Što kaže njemačko društvo o turčinu, a ne kaže o bosancu?
Jugosklaven :mrgreen:
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#192 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by KraljicaIzJajca »

detroit-mercy wrote: 19/11/2021 16:44
KraljicaIzJajca wrote: 19/11/2021 16:42

Nisi ni ti bosanski crnac, zato nemaš problema. ;-)

Što kaže njemačko društvo o turčinu, a ne kaže o bosancu?
Jugosklaven :mrgreen:
Grozno :cry:
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#193 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Hakiz »

piupiu wrote: 19/11/2021 16:32 Pa kako, bolan, Hakize, gdje nam je kultura? Naša je kultura nevjerovatno bogata... pa mi smo do prije 120 godina pisali i govorili na 20 jezika, pogledaj samo 20. vijek, šta je sve jedna minijaturna Bosna iznjedrila. Mala zemlja s velikom kulturom, vjeruj mi. Samo je treba poznavati. Nije slučajno Lovrenović rezigniran - niko se do njega nije sjetio napisati kulturnu historiju Bosne - to je taj problem o kojem on upravo govori. A mi kulturu imamo. Bogatu i veliku. Ja o tome nemam nikakvu dilemu.
Pa gdje je? Ta kultura, mislim.
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#194 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Hakiz »

piupiu wrote: 19/11/2021 16:35
Hakiz wrote: 19/11/2021 16:23 Od kada su stećci, datiraju nekoh 600-700 godina unazad, je li tako? Bosanska kultura prije toga? Kultura prije Hrista? Prije Rimljana?
Svega toga ima. Tačno, počneš u Zemaljkom muzeju. Ali to je nebitno, mi imamo živuću kulturu koja se uništava i prekraja.
Ljut sam :twisted: :lol:
Šta me kopiraš :lol:
Kopiranje je forma najvećeg priznanja :kiss:
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#195 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Hakiz »

detroit-mercy wrote: 19/11/2021 16:43
piupiu wrote: 19/11/2021 16:32 Pa kako, bolan, Hakize, gdje nam je kultura? Naša je kultura nevjerovatno bogata... pa mi smo do prije 120 godina pisali i govorili na 20 jezika, pogledaj samo 20. vijek, šta je sve jedna minijaturna Bosna iznjedrila. Mala zemlja s velikom kulturom, vjeruj mi. Samo je treba poznavati. Nije slučajno Lovrenović rezigniran - niko se do njega nije sjetio napisati kulturnu historiju Bosne - to je taj problem o kojem on upravo govori. A mi kulturu imamo. Bogatu i veliku. Ja o tome nemam nikakvu dilemu.
Koliko pismenog stanovnista si imao prije 120 godina.
Mada mi se svidja taj pozitivni mit kako smo pisali na 20 jezika :mrgreen:
Ma to i jeste problem. Prije 120 godina. Kod nas sve počelo sa stećcia.
User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#196 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by black »

prosetajte malo do Fojnice i obidjite muzej u samostanu..
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#197 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by piupiu »

detroit-mercy wrote: 19/11/2021 16:43 Koliko pismenog stanovnista si imao prije 120 godina.
Mada mi se svidja taj pozitivni mit kako smo pisali na 20 jezika :mrgreen:
Pa jbg. Pisana kultura je uvijek bila elitna. Nisu ni rusku književnost pisali Tolstojevi kmetovi. Zato mi imamo narodne pjesme i bogatu narodnu kulturu kao pandan. Ali ovo oko jezika ima veze sa stanovništvom (dobro, možda sam malo lupila broj) - ljudi su pisali na arapskom, perzijskom, ladinu, njemačkom, poljskom, češkom, na nardonom jeziku, kako se tada zvao, ko god je ovdje živio, ostavio je ili zapisao neki trag o nama. U Bosni su u tom periodu izlazile novine, publikacije, na raznim jezicima i pismima, mislim, to je svakako neki naš period renesanse... evo jedan prigodan tekstić Valerijana Žuje koji baš o tome govori.

https://nomad.ba/zujo-cekat-cu-te-mala-na-ceki
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#198 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by piupiu »

black wrote: 19/11/2021 16:49 prosetajte malo do Fojnice i obidjite muzej u samostanu..
:thumbup:

Kao i onaj u Kraljevoj Sutjesci. I onaj u Ljubuškom. Sve treba obići.
Last edited by piupiu on 19/11/2021 17:00, edited 1 time in total.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#199 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by detroit-mercy »

black wrote: 19/11/2021 16:49 prosetajte malo do Fojnice i obidjite muzej u samostanu..
Veni, vidi :mrgreen: ima interesantnih stvari.
Kao i u Kraljevoj Sutjesci.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#200 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by detroit-mercy »

piupiu wrote: 19/11/2021 16:57
detroit-mercy wrote: 19/11/2021 16:43 Koliko pismenog stanovnista si imao prije 120 godina.
Mada mi se svidja taj pozitivni mit kako smo pisali na 20 jezika :mrgreen:
Pa jbg. Pisana kultura je uvijek bila elitna. Nisu ni rusku književnost pisali Tolstojevi kmetovi. Zato mi imamo narodne pjesme i bogatu narodnu kulturu kao pandan. Ali ovo oko jezika ima veze sa stanovništvom (dobro, možda sam malo lupila broj) - ljudi su pisali na arapskom, perzijskom, ladinu, njemačkom, poljskom, češkom, na nardonom jeziku, kako se tada zvao, ko god je ovdje živio, ostavio je ili zapisao neki trag o nama. U Bosni su u tom periodu izlazile novine, publikacije, na raznim jezicima i pismima, mislim, to je svakako neki naš period renesanse... evo jedan prigodan tekstić Valerijana Žuje koji baš o tome govori.

https://nomad.ba/zujo-cekat-cu-te-mala-na-ceki
Pisala elita, kao sto si tada po Evropi kao dio elite morao znati Francuski, Svapski, svoj domaci pa mozda i jezik lokalnog stanovnistva.
Prije 120 godina publikacije nisu izlazile zbog samih nas vec je kolonijalna sila KundK monarhija dovodila radnike sa svih strana kraljevstva da zakopaju malo u neiskoristene prirodne potencijale vilajeta :mrgreen:.
Ali ako treba, mozemo i o tome napraviti pozitivan mit, kao i o prvom tramvaju u Evropi :mrgreen:.
Post Reply