Rekonstrukcija tramvajske pruge

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Registarska tablica
Posts: 499
Joined: 09/08/2022 10:07

#6801 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Registarska tablica »

Al vrsiti pritisak na izvodjace radova da uspore ili sabotiraju izgradnju tramvajske pruge, sve govori sta sda zeli i sta sda moze ursditi za svoje gradjane :lol:
konami666
Posts: 2510
Joined: 11/05/2015 21:57

#6802 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by konami666 »

mirza_15 wrote: 13/08/2022 11:42
agnostic_front wrote: 13/08/2022 11:08 Sto je izgradnja pruge blize zavrsetku, nekima je sve teze. Zao mi je tih ljudi, otvoreno protiv napretka. Brinem se sta ce biti u narednom mandatu trojke, kako ce gledati nove tramvaje itd. Mozda ce se preseliti u neki kanton gdje se nista ne radi, vjerovatno je to okruzenje na koje su navikli.
Ovo meni nikako nije jasno. Ja koliko god da sam protiv SDA obradujem se novoj dionici autoputa ili nwke ceste koju gradi Vlada FBiH. Jedva čekam tunel Ivan da brže mogu do Konjica na kafu ili dalje prema moru. Meni bi najdraže bilo da su oni bili pravi od 1995. do danas pa da za manje od sat vremena, kroz Prenj, budem u Mostaru. Zaista se iskreno radujem svakom napretku. Sa druge strane, njima u reakcijama i na licima vidiš jad i muku zbog naknada za porodilje, izgradnje pruge, vrtića, besplatnih udžbenika naknada za 3+, raznih programa pomoći privredi, expoa... Mislim da im je muka i što će ženska košarkaška reprezentacija na prvenstvo jer to finansira vlada KS. Samir Avdić kaže na vladi "ja bih umro kada oni ne bi otišli" ovi će umrijeti zato što idu. Ne shvatam kako možeš biti toliko zasljepljen da si opozicija napretku i narodu samo zato što tvoji nisu na vlasti? Pa pokušali su i subvencije za plin da spriječe kada su bile aktuelne, a prije toga neosnovano povećali cijenu (vrijeme šestorke). Ponašaju se destruktivno radi ega i komada vlasti.
Zato sto Bosna nije jedna Švedska ili Norveška gdje se političke partije natječu ko će ponuditi bolji program građanima a svakom ispunjenom obećanju i napretku se svi raduju. Bosna je jedna žabokrečina gdje onaj sto vise ukrade ima bolji status u društvu, zajebati ostale predstavlja magnum opus njihovog života. I nije to samo do sda, iako su oni u trideset godina itekako pridonijeli tome, nego je jednostavno takav mentalitet.
Hakiz
Posts: 40512
Joined: 30/07/2015 20:01

#6803 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Hakiz »

konektovan wrote: 13/08/2022 11:51 Prekjučer....sreo konvoj polovnih autobusa u mjestu Šiie, čini mi se iz Austrije bar po tablicama, ali nisam 100 % siguran, sa Sejari printom na šoferšajbi. Zna li neko nešto o tome, je li za Sarajevo ili neki drugi grad??
Sejari je privatna firma, Centrotrans.
mirza_15
Posts: 10605
Joined: 19/01/2015 09:26

#6804 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by mirza_15 »

agnostic_front wrote: 13/08/2022 12:36
mirza_15 wrote: 13/08/2022 11:42

Ovo meni nikako nije jasno. Ja koliko god da sam protiv SDA obradujem se novoj dionici autoputa ili nwke ceste koju gradi Vlada FBiH. Jedva čekam tunel Ivan da brže mogu do Konjica na kafu ili dalje prema moru. Meni bi najdraže bilo da su oni bili pravi od 1995. do danas pa da za manje od sat vremena, kroz Prenj, budem u Mostaru. Zaista se iskreno radujem svakom napretku. Sa druge strane, njima u reakcijama i na licima vidiš jad i muku zbog naknada za porodilje, izgradnje pruge, vrtića, besplatnih udžbenika naknada za 3+, raznih programa pomoći privredi, expoa... Mislim da im je muka i što će ženska košarkaška reprezentacija na prvenstvo jer to finansira vlada KS. Samir Avdić kaže na vladi "ja bih umro kada oni ne bi otišli" ovi će umrijeti zato što idu. Ne shvatam kako možeš biti toliko zasljepljen da si opozicija napretku i narodu samo zato što tvoji nisu na vlasti? Pa pokušali su i subvencije za plin da spriječe kada su bile aktuelne, a prije toga neosnovano povećali cijenu (vrijeme šestorke). Ponašaju se destruktivno radi ega i komada vlasti.
Mene to ne cudi za raju koja su van Sa, mislim da za njih sda i pravi sav taj cirkus oko saopstenja i svega. Ne vide ljudi svojim ocima, ne osjete sve to sto si nabrojao. Navikli da vjeruju svojim muminima i nazalost mislim da im dosta ljudi vjeruje.

Ali da zivis tu, gledas kako se nesto novo gradi, cujes kako je ljudima malo lakse zbog svih tih mjera koje si nabrojao i opet ti muka i tegoba, ne kontam.

Pa i da si bot, previse je.
:thumbup: Razgovarao sam sa takvim ljudima. Argumenti ne piju vode. Imaju svoje predrasude i drže ih se bez obzira na argumentaciju. Uglavno priča oko jedinstva, patriota, izdajnika...
User avatar
vjeshalica
Posts: 17206
Joined: 31/03/2019 14:56

#6805 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by vjeshalica »

Hakiz wrote: 13/08/2022 13:53
konektovan wrote: 13/08/2022 11:51 Prekjučer....sreo konvoj polovnih autobusa u mjestu Šiie, čini mi se iz Austrije bar po tablicama, ali nisam 100 % siguran, sa Sejari printom na šoferšajbi. Zna li neko nešto o tome, je li za Sarajevo ili neki drugi grad??
Sejari je privatna firma, Centrotrans.
Sežari ujedno ima veliki procenat vlasnistva u Centrotransu
Hakiz
Posts: 40512
Joined: 30/07/2015 20:01

#6806 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Hakiz »

mirza_15 wrote: 13/08/2022 14:00
agnostic_front wrote: 13/08/2022 12:36

Mene to ne cudi za raju koja su van Sa, mislim da za njih sda i pravi sav taj cirkus oko saopstenja i svega. Ne vide ljudi svojim ocima, ne osjete sve to sto si nabrojao. Navikli da vjeruju svojim muminima i nazalost mislim da im dosta ljudi vjeruje.

Ali da zivis tu, gledas kako se nesto novo gradi, cujes kako je ljudima malo lakse zbog svih tih mjera koje si nabrojao i opet ti muka i tegoba, ne kontam.

Pa i da si bot, previse je.
:thumbup: Razgovarao sam sa takvim ljudima. Argumenti ne piju vode. Imaju svoje predrasude i drže ih se bez obzira na argumentaciju. Uglavno priča oko jedinstva, patriota, izdajnika...
Zato što je njima argument jedinstvo, partriotizam itd. Ima svako pravo na svoje vrijedoosti, neko će zbog cijene otići u Tom umjesto u SCC, neko će ratije platiti istu stvar skuplje u SCC, nego u Tomu, neće "njima" da daje novac.

Oba su u pravu, naročito sa svoje pozicije.

Kako potomak nekoga kome je SDS, kojeg je osnovao Karadžić, pobio porodicu u Istočnoj Bosni da gleda približavanje trojke i opozicije u RS, a SDS je ta opozicija? I očekivati da pozdrave rad takve trojke, pa makar se o pruzi radilo. Nisu oni protiv pruge. I ne, ne govorim o SDA.

Prozivanje takvih ljudi da su zaostali će sigurno dati rezultat.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10750
Joined: 27/04/2021 22:52

#6807 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by tramvajtrojka »

Hakiz wrote: 13/08/2022 14:07
mirza_15 wrote: 13/08/2022 14:00

:thumbup: Razgovarao sam sa takvim ljudima. Argumenti ne piju vode. Imaju svoje predrasude i drže ih se bez obzira na argumentaciju. Uglavno priča oko jedinstva, patriota, izdajnika...
Zato što je njima argument jedinstvo, partriotizam itd. Ima svako pravo na svoje vrijedoosti, neko će zbog cijene otići u Tom umjesto u SCC, neko će ratije platiti istu stvar skuplje u SCC, nego u Tomu, neće "njima" da daje novac.

Oba su u pravu, naročito sa svoje pozicije.

Kako potomak nekoga kome je SDS, kojeg je osnovao Karadžić, pobio porodicu u Istočnoj Bosni da gleda približavanje trojke i opozicije u RS, a SDS je ta opozicija? I očekivati da pozdrave rad takve trojke, pa makar se o pruzi radilo. Nisu oni protiv pruge. I ne, ne govorim o SDA.

Prozivanje takvih ljudi da su zaostali će sigurno dati rezultat.
a podrzavaju opciju koja suradjuje sa strankom koja ne da nasem narodu da ima pravo na jezik i nazivaju nas po vjerskoj a ne narodnoj jedinici de mojne na rende kora patetike bogati
Hakiz
Posts: 40512
Joined: 30/07/2015 20:01

#6808 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Hakiz »

tramvajtrojka wrote: 13/08/2022 14:11
Hakiz wrote: 13/08/2022 14:07

Zato što je njima argument jedinstvo, partriotizam itd. Ima svako pravo na svoje vrijedoosti, neko će zbog cijene otići u Tom umjesto u SCC, neko će ratije platiti istu stvar skuplje u SCC, nego u Tomu, neće "njima" da daje novac.

Oba su u pravu, naročito sa svoje pozicije.

Kako potomak nekoga kome je SDS, kojeg je osnovao Karadžić, pobio porodicu u Istočnoj Bosni da gleda približavanje trojke i opozicije u RS, a SDS je ta opozicija? I očekivati da pozdrave rad takve trojke, pa makar se o pruzi radilo. Nisu oni protiv pruge. I ne, ne govorim o SDA.

Prozivanje takvih ljudi da su zaostali će sigurno dati rezultat.
a podrzavaju opciju koja suradjuje sa strankom koja ne da nasem narodu da ima pravo na jezik i nazivaju nas po vjerskoj a ne narodnoj jedinici de mojne na rende kora patetike bogati
Kao što rekoh, to će ti sigurno dati rezultat i takve ubijediti da si u pravu a oni griješe. 100 %.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10750
Joined: 27/04/2021 22:52

#6809 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by tramvajtrojka »

Image
Image

mudojed sve u 16 :izet: :izet: :lol: :lol: kako se brukaju ovo je vise postalo smijesno i tuzno :roll:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17206
Joined: 31/03/2019 14:56

#6810 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by vjeshalica »

Danas su izljevali beton na Otoky.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11010
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#6811 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Prpa.ba »

:lol: :lol: :lol:
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#6812 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Quaresma »

fuj fuj, gadi mi se od sda vise.

ne treba vise ovako lijepu temu kvariti sa njihovim izjavama.
User avatar
MTV
Posts: 14343
Joined: 21/08/2013 19:39

#6813 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by MTV »

Hayat je bas propo...
Hakiz
Posts: 40512
Joined: 30/07/2015 20:01

#6814 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Hakiz »

MTV wrote: 13/08/2022 15:23 Hayat je bas propo...
Zar nije odavno?
User avatar
MTV
Posts: 14343
Joined: 21/08/2013 19:39

#6815 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by MTV »

Jeste al svaki put dokazu da ispod dna ima nize...
User avatar
HPLaserJet
Posts: 554
Joined: 29/07/2022 10:00

#6816 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by HPLaserJet »

mirza_15 wrote: 13/08/2022 14:00
agnostic_front wrote: 13/08/2022 12:36

Mene to ne cudi za raju koja su van Sa, mislim da za njih sda i pravi sav taj cirkus oko saopstenja i svega. Ne vide ljudi svojim ocima, ne osjete sve to sto si nabrojao. Navikli da vjeruju svojim muminima i nazalost mislim da im dosta ljudi vjeruje.

Ali da zivis tu, gledas kako se nesto novo gradi, cujes kako je ljudima malo lakse zbog svih tih mjera koje si nabrojao i opet ti muka i tegoba, ne kontam.

Pa i da si bot, previse je.
:thumbup: Razgovarao sam sa takvim ljudima. Argumenti ne piju vode. Imaju svoje predrasude i drže ih se bez obzira na argumentaciju. Uglavno priča oko jedinstva, patriota, izdajnika...
Identična situacija i ja kad razgovaram sa ljudima iz drugih kantona. U Sarajevu su na vlasti pederi, sijači nejedinstva, četnici,.....

Baš kao što reče, ko nojevi zabijaju glavu u pijesak i mumljaju iz pijeska o jedinstvu, bošnjaštvu, patriotizmu,...
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#6817 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by laserShow »

Jutros je na gradilištu ukupno oko stotinjak radnika duž skoro svih segmenata.

KT Ilidža je u izgradnji, jutros se postavlja baza. Pružni prijelaz kod ASA Banke (Alipašino polje) su postavljene šine. Stroj za radove koji se kreće šinama neki dan je bio iza okretaljke na Nedžarićima, danas je iza Kasindolske što upućuje na to da je pruga cijelim navedenim segmentom uvezana, ali ne i dovršena (2.2 kilometra). Finalni radovi urađeni su svega na par lokacija u dužini od 5 do 20 metara: pred KT Ilidža, kod Stupske petlje i prije okretaljke Nedžarići, s tim da se čini da na dijelu Stupska petlja - okretaljka Nedžarići je sve spremno za nasip materijala i završetak radova.

Segment Otoka - Čengić Vila se betonira baza, šine su dopremljene na segment Remiza - Otoka, gdje su u toku i završni radovi na betoniranju. RTV - Remiza u toku početna obrada šina.

U prilogu fotografije sa lokacije kod stanice Kasindolska.

Image

Image

wmp07
made_in_sarajevo
Posts: 5583
Joined: 06/05/2013 23:05

#6818 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by made_in_sarajevo »

Dan kad umre sda i sve oko njih proglasiti drzavnim praznikom
mirza_15
Posts: 10605
Joined: 19/01/2015 09:26

#6819 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by mirza_15 »

Ja sam maloprije prošao. Iako je kiša radi se na dionici Otoka-ČVila. Remiza-Otoka je, čini mi se, završena kada je betoniranje u pitanju, a 80,90% je uređeno i poravnato oko betona i spremno za polaganje šina. Ide prvi sloj asfalta od Otoke do ČVile, a na dijelovima gdje je već izliven je postavljena armatura za drugi sloj. Sada mislim da je moguće, sa većim brojem radnika, napraviti testnu vožnju od Ilidže do ČVile 01.09.2022. Samo raskrsnice (Otoka i Remiza) moraju što prije početi da rade. Mislim da samo ne mogu stići zaštitne betonske (kako se zovu :-D ) oko šina i nasipanje šljunka, ali mislim da testnu vožnju mogu napraviti i bez toga.
Hakiz
Posts: 40512
Joined: 30/07/2015 20:01

#6820 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Hakiz »

mirza_15 wrote: 13/08/2022 16:46 Ja sam maloprije prošao. Iako je kiša radi se na dionici Otoka-ČVila. Remiza-Otoka je, čini mi se, završena kada je betoniranje u pitanju, a 80,90% je uređeno i poravnato oko betona i spremno za polaganje šina. Ide prvi sloj asfalta od Otoke do ČVile, a na dijelovima gdje je već izliven je postavljena armatura za drugi sloj. Sada mislim da je moguće, sa većim brojem radnika, napraviti testnu vožnju od Ilidže do ČVile 01.09.2022. Samo raskrsnice (Otoka i Remiza) moraju što prije početi da rade. Mislim da samo ne mogu stići zaštitne betonske (kako se zovu :-D ) oko šina i nasipanje šljunka, ali mislim da testnu vožnju mogu napraviti i bez toga.
Bez okretaljke na Čvili ne mogu napraviti testnu vožnju. Mogu naprijed-nazad, ali to nije to. A nisu još počeli kopati.
mirza_15
Posts: 10605
Joined: 19/01/2015 09:26

#6821 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by mirza_15 »

Hakiz wrote: 13/08/2022 16:54
mirza_15 wrote: 13/08/2022 16:46 Ja sam maloprije prošao. Iako je kiša radi se na dionici Otoka-ČVila. Remiza-Otoka je, čini mi se, završena kada je betoniranje u pitanju, a 80,90% je uređeno i poravnato oko betona i spremno za polaganje šina. Ide prvi sloj asfalta od Otoke do ČVile, a na dijelovima gdje je već izliven je postavljena armatura za drugi sloj. Sada mislim da je moguće, sa većim brojem radnika, napraviti testnu vožnju od Ilidže do ČVile 01.09.2022. Samo raskrsnice (Otoka i Remiza) moraju što prije početi da rade. Mislim da samo ne mogu stići zaštitne betonske (kako se zovu :-D ) oko šina i nasipanje šljunka, ali mislim da testnu vožnju mogu napraviti i bez toga.
Bez okretaljke na Čvili ne mogu napraviti testnu vožnju. Mogu naprijed-nazad, ali to nije to. A nisu još počeli kopati.
Mogu spojiti na staru okretaljku. Kada dignu Ilidžu da rade mogu završiti i ovu na ČVili ili kada počnu drugu fazu projekta.
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#6822 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by laserShow »

Koliko sam procitao na skycraperu, nece raditi okretaljku na cvili u ovom prvom dijelu, jer se ista moze koristi.
Hakiz
Posts: 40512
Joined: 30/07/2015 20:01

#6823 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Hakiz »

laserShow wrote: 13/08/2022 17:02 Koliko sam procitao na skycraperu, nece raditi okretaljku na cvili u ovom prvom dijelu, jer se ista moze koristi.
Tako mogu završiti u roku, ali to je improvizovanje.

I njima je rok postao pritisak, praviće prečice da kažu da su ispoštovali rok.

Ako to sada krenu, kada će onda raditi remizu? Nekad u budućnosti?
mirza_15
Posts: 10605
Joined: 19/01/2015 09:26

#6824 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by mirza_15 »

Hakiz wrote: 13/08/2022 17:08
laserShow wrote: 13/08/2022 17:02 Koliko sam procitao na skycraperu, nece raditi okretaljku na cvili u ovom prvom dijelu, jer se ista moze koristi.
Tako mogu završiti u roku, ali to je improvizovanje.

I njima je rok postao pritisak, praviće prečice da kažu da su ispoštovali rok.

Ako to sada krenu, kada će onda raditi remizu? Nekad u budućnosti?
Ma jeste tako u neku ruku, ali nije na štetu kvalitete radova. Samo zbog prevelikog peitiska bih i ja napravio sve za testnu vožnju, rekao "evo, obećao sam da ćemo se provozati novom prugom od Ilidže do ČVile u roku", odmah poslije toga nastavio radove (ove finalne sa šljunkom i eventualno i okretaljku) i sve definitivno pustio u funkciju za 15 dana ili jedan mjesec. Raja iz Sarajeva će shvatiti, a dobra je poruka i za one izvan Sarajeva. Kakve su se sve gluposti pisale oko pruge od toga da šine neće ni doći jer su poskupile svelo se na kraju hoće li radovi kasniti 15,20 dana. Smiješno! Generalno, nisam pobornik toga, ali u ovom slučaju ne bih imao ništa protiv :mrgreen: Uzeli ovi što na projektima probijaju rok u godina da drže štopericu na projektu koji oni ne rade.
Hakiz
Posts: 40512
Joined: 30/07/2015 20:01

#6825 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Hakiz »

mirza_15 wrote: 13/08/2022 17:17
Hakiz wrote: 13/08/2022 17:08

Tako mogu završiti u roku, ali to je improvizovanje.

I njima je rok postao pritisak, praviće prečice da kažu da su ispoštovali rok.

Ako to sada krenu, kada će onda raditi remizu? Nekad u budućnosti?
Ma jeste tako u neku ruku, ali nije na štetu kvalitete radova. Samo zbog prevelikog peitiska bih i ja napravio sve za testnu vožnju, rekao "evo, obećao sam da ćemo se provozati novom prugom od Ilidže do ČVile u roku", odmah poslije toga nastavio radove (ove finalne sa šljunkom i eventualno i okretaljku) i sve definitivno pustio u funkciju za 15 dana ili jedan mjesec. Raja iz Sarajeva će shvatiti, a dobra je poruka i za one izvan Sarajeva. Kakve su se sve gluposti pisale oko pruge od toga da šine neće ni doći jer su poskupile svelo se na kraju hoće li radovi kasniti 15,20 dana. Smiješno! Generalno, nisam pobornik toga, ali u ovom slučaju ne bih imao ništa protiv :mrgreen: Uzeli ovi što na projektima probijaju rok u godina da drže štopericu na projektu koji oni ne rade.
Ja koristim gradski prevoz. U cilju mi je da bude što prije gotovo. Ali, kada već rade, da se uradi kvalitetno. Zbog toga mi te improvizacije da bi se reklo "evo stigli smo u roku", smetaju. A ko garantuje da neće reći, vidi, funkcioniše i ovako, da se sa tim ne zamaramo, idemo dalje raditi?
Post Reply