Rekonstrukcija tramvajske pruge

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#226 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Grean »

P308 wrote: 15/10/2021 23:10 Daj Boze da ne bude ova zuta. Meni nekako kicasto izgleda i bas "vristi" sto bi rekli mladi :D
Ova tamno zelena sto je bila do sad je najbolja.
User avatar
thekupus
Posts: 6773
Joined: 25/06/2011 22:38

#227 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by thekupus »

Novi_Nick wrote: 16/10/2021 15:32
Troskovi stubova i novih elektro instalacija ce doci, oni su neizbjezni kad tad i sve ce biti u kontri. Nova pruga, novi tramvaji i stari stubovi i elektricne instalacije, kada se ovo staro pocne uskoro kvariti zaustavice i novu prugu i nove tramvaje. Kad se novo mjenja najbolje je promjeniti sve novo za slijedecih 30 god. da bi se izbjeglo sto vise buducih troskova odrzavanja tramvajskog saobracaja.
Ali sami stubovi nisu jednaki elektro instalacijama. Zašto misliš da je potrebno mijenjati stubove, većina kojih je tu samo sidro za napojnu mrežu? Kažu da su popravljeni oni koji nisu za zamjenu, a imaju oštećenja, što znači da su oni koji nisu mogli biti popravljeni, zamijenjeni.
megaman4
Posts: 4919
Joined: 08/08/2011 23:59

#228 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by megaman4 »

thekupus wrote: 16/10/2021 15:39
Novi_Nick wrote: 16/10/2021 15:32
Troskovi stubova i novih elektro instalacija ce doci, oni su neizbjezni kad tad i sve ce biti u kontri. Nova pruga, novi tramvaji i stari stubovi i elektricne instalacije, kada se ovo staro pocne uskoro kvariti zaustavice i novu prugu i nove tramvaje. Kad se novo mjenja najbolje je promjeniti sve novo za slijedecih 30 god. da bi se izbjeglo sto vise buducih troskova odrzavanja tramvajskog saobracaja.
Ali sami stubovi nisu jednaki elektro instalacijama. Zašto misliš da je potrebno mijenjati stubove, većina kojih je tu samo sidro za napojnu mrežu? Kažu da su popravljeni oni koji nisu za zamjenu, a imaju oštećenja, što znači da su oni koji nisu mogli biti popravljeni, zamijenjeni.
Nakon rata je obnovljena kontaktna mreža i sami stubovi koji su većina bili uništeni zbog granatiranja. Tek se sada vidi gdje su bili prije rata stari stubovi jer su ostali samo temelji za iste.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2826
Joined: 24/08/2003 00:00

#229 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Novi_Nick »

User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10290
Joined: 27/04/2021 22:52

#230 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by tramvajtrojka »

Novi_Nick wrote: 17/10/2021 00:53
i ti ne vidis neku stvar gdje grijesis lik poredi zeljeznicku i tramvajsku prugu to isto kao da usporedis da je golf i ferari isto jesu auta i tu im svaka bliskost prestaje :lol: :lol:
User avatar
thekupus
Posts: 6773
Joined: 25/06/2011 22:38

#231 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by thekupus »

Novi_Nick wrote: 17/10/2021 00:53
Pokaži da nemaš pojma o čemu pišeš bez da napišeš da nemaš pojma o čemu pišeš. Odličan primjer, svaka čast.
bhnapoleon1
Posts: 6494
Joined: 11/05/2014 23:47

#232 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by bhnapoleon1 »

Koliko pruga i tramvaji bole SDA botove, svjesni su da će čak samo to biti dovoljno da se SDA pomete u dijelu KS koji koristi tramvaje. SDA i SBB bi sad potpisali da se sve raspadne da nema tramvaja do 2025 samo da ova vlast ne završi
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#233 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by bitanga_sa_otesa »

megaman4 wrote: 16/10/2021 22:20

Nakon rata je obnovljena kontaktna mreža i sami stubovi koji su većina bili uništeni zbog granatiranja. Tek se sada vidi gdje su bili prije rata stari stubovi jer su ostali samo temelji za iste.
stubovi koji se pjeskare su prijeratni,samo su pokrpljene rupe od gelera,a temelji koje vidis su od starih zeljezno resetkastih stubova iz 60-ih godina ...

Image

Image

Image
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#234 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Haris.ba »

Koja ce biti boja stubova, sto mijenjaju neke, druge ne, sto ne stave nove stubove. Fino, fino....

Treba Poturka pitat. Vidim on se razumije, najbolje bi znao.

Niko da priupita kako to da stubovi 30 godina stoje sa rupama od gelera. I niko da to zavari.

Sto se mene tice moze Steta komotno stubove u komunisticku crvenu ofarbati. Srp i cekic na svaki stub staviti. Ako popravis i napravis, imas pravo farbati u koju hoces.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#235 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Tesla Edison »

Haris.ba wrote: 17/10/2021 10:18 Koja ce biti boja stubova, sto mijenjaju neke, druge ne, sto ne stave nove stubove. Fino, fino....

Treba Poturka pitat. Vidim on se razumije, najbolje bi znao.

Niko da priupita kako to da stubovi 30 godina stoje sa rupama od gelera. I niko da to zavari.

Sto se mene tice moze Steta komotno stubove u komunisticku crvenu ofarbati. Srp i cekic na svaki stub staviti. Ako popravis i napravis, imas pravo farbati u koju hoces.
A kad se bokser petlja u stvari koje ne razumije....

Kad smo kod stubova, ovim ništa ne fali i narednih 60 godina. Samo prefarbati i to je to. Kontaktna mreža isto tako.

Ono što je problem su napojne stanice (Trg Austrije, M.Dvor, Čvila, Gras, Stup i Ilidža). Tu sam vidio uljne prekidače, koje je nekad proizvodio Energoinvest i koji se ne proizvode već 40 godina. Meni nikako nije jasno kako ti ljudi održavaju napon stabilnim sa takvom upremom. To bi trebalo mijenjati, jer trenutne napojne stanice ne mogu poslužiti više od 30-tak tramvaja istovremeno. Međutim, prednost je u tome što su te stanice relativno udaljene od pruge i naknadna rekonstrukcija ne utiče na samu prugu i ono što će do tad biti rekonstruisano.
User avatar
thekupus
Posts: 6773
Joined: 25/06/2011 22:38

#236 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by thekupus »

Otkud ti to da stubovi stoje sa rupama od gelera? Ja nijedan takav nisam vidio.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#237 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by bitanga_sa_otesa »

Tesla Edison wrote: 17/10/2021 10:35

Ono što je problem su napojne stanice (Trg Austrije, M.Dvor, Čvila, Gras, Stup i Ilidža). Tu sam vidio uljne prekidače, koje je nekad proizvodio Energoinvest i koji se ne proizvode već 40 godina. Meni nikako nije jasno kako ti ljudi održavaju napon stabilnim sa takvom upremom.
ja ne znam da postoje elektovucne podstanice na c vili i na ilidzi i u grasu :shock:
postoje:
trg 6.april,vrazova,dolac malta,stup,otoka,dobrinja,jezero,hotonj,vogosca(zadnje 2 su van funkcije).a sto se tice malouljnih HG/HP prekidaca to je veoma pouzdana oprema i uz minimalno odrzavanje radice jos 20 godina,pogotovo jer se u tim trafostanicama slabije manipulise.u nekim distributivnim u kojima se stalno manipulise rade bez vecih problema vec 60 godina. :thumbup:
Last edited by bitanga_sa_otesa on 18/10/2021 16:58, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#238 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Haris.ba »

thekupus wrote: 17/10/2021 10:35 Otkud ti to da stubovi stoje sa rupama od gelera? Ja nijedan takav nisam vidio.
Bio kada su se varili i pjeskarili. Mozes otici i pogledati one sto jos nisu zavrsili. Vide se rupe. A imaju i oni povareni, vide se varovi. Na nekim imaju tolike rupe da valjda trebaju plocice donijeti da popune.
made_in_sarajevo
Posts: 5559
Joined: 06/05/2013 23:05

#239 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by made_in_sarajevo »

Ima na Stupu jedan stub prosaran rupama od gelera. Meni cak veca to sminka da se uradi i obiljezi eto ko sjecanje, uspomena, turizam ma zapakovati nesto.

Step naviko gladiti muda sa SDA pa polako sve, moze semafor i pola dana biti u kvaru. Zato par dana niko nije radio, malo lose vrijeme, bosman ne moze nista raditi jer ovi moraju stubove gladiti, a oni prst u uho. Zato evo nedelja struzu stubove, nema vise gladit cu ja muda jer mi se moze. Ljudi raskrsnicu moraju kod Bulevara raditi, a ovi bi muda gladili. Na poso bagro uhljebljena
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#240 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by drndalo »

bitanga_sa_otesa wrote: 17/10/2021 10:44
Tesla Edison wrote: 17/10/2021 10:35

Ono što je problem su napojne stanice (Trg Austrije, M.Dvor, Čvila, Gras, Stup i Ilidža). Tu sam vidio uljne prekidače, koje je nekad proizvodio Energoinvest i koji se ne proizvode već 40 godina. Meni nikako nije jasno kako ti ljudi održavaju napon stabilnim sa takvom upremom.
ja ne znam da postoje elektovucne podstanice na c vili i na ilidzi i u grasu :shock:
postoje:
trg 6.april,vrazova,dolac malta,stup,otoka,jezero,hotonj,vogosca(zadnje 2 su van funkcije).a sto se tice malouljnih HG/HP prekidaca to je veoma pouzdana oprema i uz minimalno odrzavanje radice jos 20 godina,pogotovo jer se u tim trafostanicama slabije manipulise.u nekim distributivnim u kojima se stalno manipulise rade bez vecih problema vec 60 godina. :thumbup:
Taman ja htjedoh reci da ne diraju prekidace, tadasnji su bili proizvod ozbiljne firme koja je to u svijetu prodavala.

Sadasnji uvoz smeca bi vjerovatno rezultirao nekim XY zagladjenim labudovim mudom koji samo po natpisu moze tu struju trpiti... A u stvarnosti bi crkavali redovno...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#241 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by bitanga_sa_otesa »

drndalo wrote: 17/10/2021 12:35

Taman ja htjedoh reci da ne diraju prekidace, tadasnji su bili proizvod ozbiljne firme koja je to u svijetu prodavala.

Sadasnji uvoz smeca bi vjerovatno rezultirao nekim XY zagladjenim labudovim mudom koji samo po natpisu moze tu struju trpiti... A u stvarnosti bi crkavali redovno...
ma ima sad odlicne opreme,uglavnom je siemensova SF6(mada je s tim prekidacima problem sto se mogu samo 5 puta na kvar ukljuciti i onda se vadi komplet postrojenje i salje na remont u fabriku) ,ali to je malo krupan zalogaj za propalu firmu poput grasa :D
energoinvestovi su bas robusni i mogu trpiti dosta ukljucenja na kvar,jednom u 2 god zamijenis ulje i pregledas kontakte i to je to .nekad ih zna zajebavati BNR pogon,ali to je sve mehanika,lako se popravi ;-) u ove SF6 mozes samo gledati ,sve je zatvoreno :lol:
User avatar
mk ultra
Posts: 19128
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#242 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by mk ultra »

thekupus wrote: 17/10/2021 10:35 Otkud ti to da stubovi stoje sa rupama od gelera? Ja nijedan takav nisam vidio.
Za tramvajske ne znam
Ali trolejbuski su i dalje od gelera
Na aneksu most isto tako
Cak ima rupa na ogradi mosta, a ima i ispod mosta i na temeljima gdje je granata roknula nikad nije sanirano
Cekamo da se smiluju da krenu sa izgradnjom ceste ali nema od toga nista... Jbg

Ali sto da se radi, vazda kontra bili :lol:
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#243 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by P308 »

Danas prosao pored ovih ofarbanih stubova. Zuta boja nije toliko intenzivna kao na slikama, uzivo je dosta blaza i prihvatljivija ali meni i dalje ruzna, samo malo manje ruzna :D I ne farbaju sve stubove, dio su preskocili iz nekog razloga. Rade i danas, desetak radnika.
User avatar
thekupus
Posts: 6773
Joined: 25/06/2011 22:38

#244 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by thekupus »

Ovdje se vidi da je temeljna. Koja će biti konačna, vidjećemo. Ja se nadam da će opet biti zelena.

Image
Image
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#245 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Truba »

To je trebal biti crven bijeli plavi naizmjenicno
Ko bira ove boje?
User avatar
thekupus
Posts: 6773
Joined: 25/06/2011 22:38

#246 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by thekupus »

Black swan wrote: 17/10/2021 17:59 To je trebal biti crven bijeli plavi naizmjenicno
Ko bira ove boje?
To bi bilo užasno, čuj trobojka naizmjenično hahah

Još ne znamo koja će biti finalna boja, ova žuta je očito taj antikorozivni premaz. Ona zelena što je bila je skroz korektna, samo da se osvježi.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#247 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by bitanga_sa_otesa »

koja god bude niko od nas ne moze uticati na to :-D
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#248 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Truba »

Necemo zelenu :mrgreen:
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#249 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Hakiz »

made_in_sarajevo wrote: 17/10/2021 12:07

Step naviko gladiti muda sa SDA pa polako sve, moze semafor i pola dana biti u kvaru.
Evo, kod mene već sedmicu ne radi svjetlo za pješake.

A nije više SDA na vlasti...
made_in_sarajevo
Posts: 5559
Joined: 06/05/2013 23:05

#250 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by made_in_sarajevo »

Hakiz wrote: 17/10/2021 19:02
made_in_sarajevo wrote: 17/10/2021 12:07

Step naviko gladiti muda sa SDA pa polako sve, moze semafor i pola dana biti u kvaru.
Evo, kod mene već sedmicu ne radi svjetlo za pješake.

A nije više SDA na vlasti...
Ma svi su isti
Post Reply