Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#401 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by vjeshalica »

Opet sad na TVSA oko ovoga problema..ide prilog
User avatar
mk ultra
Posts: 19474
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#402 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by mk ultra »

Thorgerson wrote: 22/12/2021 13:44

Prvo, pola gradjana, ukljucujuci i mene, nije znalo da slican terminal postoji nekih 1-2km dalje.

Gdje?
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#403 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by Didier »

dulekrele wrote: 22/12/2021 13:52
Didier wrote: 21/12/2021 21:57

Znaš li da u svakom normalnom gradu postoji hotel pored aerodroma? Kod nas je bio jedan, ali je zatvoren.
Eno hotel izgraden sa svom infrastrukturom stoji 50 m od aerodroma. Sto ga ne otvore a ne da grade uz samo naselje terminal + hotel.
Možda zato što je to privatni hotel koji je vlasnica zatvorila. Čuj "što ga ne otvore". Otvori ga ti.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#404 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by sehohari »

Evo neko moje stručno mišljenje za ljude sa Dobrinje.
Nemojte se nadati nekoj pravnoj državi ili da će te bilo šta dobiti preko nekih dokumenata i šta svega ne.
Ovdje nema pravne države, ovo je potpuno bezpravan prostor. Čak bi i rekao da je Sarajevo najgore što se tiče toga u cijeloj Bosni i Hercegovini.

Čak da mu i sutra ukinu dozvolu i sve ostalo, nastavio bi raditi - svi bi šutjeli, a načelnik bi kasnije rekao da je to teško srušiti.

Ovdje nema urbanizma još od 1990. Tada su ljudi koji su u jednoj Sokolović koloniji htjeli da prave nešto protiv dozvola, to morali raditi noću i vikendom, da ih opština ne bi uhvatila. I to samo neka proširenja, i to opet da komšiji ne smiješ napraviti problem.

Ovdje samo pomaže nešto direktnije. Protesti, neki koji kruže medijima i koji će baš dobiti pažnju javnosti - i to ne samo u KS.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16254
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#405 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by sime_cipol »

Stranke sa medjusobnim prepucavanjem razvodnjavaju pricu, a terminal, pumpa, hotel se uveliko grade. Kad je trebalo uzeti tal za dozvole na svim nivoima, preko NiP, Nase stranke, SDP i SDA svi su uzeli svoj dio kolaca.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#406 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by Thorgerson »

mk ultra wrote: 22/12/2021 19:45
Thorgerson wrote: 22/12/2021 13:44

Prvo, pola gradjana, ukljucujuci i mene, nije znalo da slican terminal postoji nekih 1-2km dalje.

Gdje?
Pa dole na dnu aerodroma, prema Ilidzi. Gdje idu ovi objekti od aerodroma, receno je da tu postoji terminal koji je dao svoje.

S druge strane, zar ne bi bilo glupo od Hife da pravi hotel na mjestu koje je opasno i koje ce da smrdi i sl.

Zato kazem, pola nas pojma nema o ovoj materiji, ali pisemo. Zato je i potrebno da neko napokon izadje i kaze ljudima sta tacno se tu pravi, kojim materijalima, standardima, ima li jos primjera u svijetu da je tako uradjeno i sl.

A ne da nekakvi zklj likovi me o tome izvjestavaju.

Raja bi htjela dobar aerodrom, vise letova. E pa jbg. Da im sad premjestis aerodrom van Sarajeva 40-50km jebali bi sve po spisku. Smeta sto je u gradu.

Dakle, narodu nikad ugodit.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#407 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by Thorgerson »

sehohari wrote: 23/12/2021 02:06 Evo neko moje stručno mišljenje za ljude sa Dobrinje.
Nemojte se nadati nekoj pravnoj državi ili da će te bilo šta dobiti preko nekih dokumenata i šta svega ne.
Ovdje nema pravne države, ovo je potpuno bezpravan prostor. Čak bi i rekao da je Sarajevo najgore što se tiče toga u cijeloj Bosni i Hercegovini.

Čak da mu i sutra ukinu dozvolu i sve ostalo, nastavio bi raditi - svi bi šutjeli, a načelnik bi kasnije rekao da je to teško srušiti.

Ovdje nema urbanizma još od 1990. Tada su ljudi koji su u jednoj Sokolović koloniji htjeli da prave nešto protiv dozvola, to morali raditi noću i vikendom, da ih opština ne bi uhvatila. I to samo neka proširenja, i to opet da komšiji ne smiješ napraviti problem.

Ovdje samo pomaže nešto direktnije. Protesti, neki koji kruže medijima i koji će baš dobiti pažnju javnosti - i to ne samo u KS.
Mene vise brine ultra divlja gradnja po Ilidzi prema Vrelu Bosne. Neki dan kad sam vidio citavu zgradurinu preko puta Oaze dole kad se ide ka Obiju, sjebo se.

Pa znam oduvijek da je na onoj poljani bila zabranjena gradnja, jebote sad nikla zgrada 6-7 spratova. I zna se kad nikne jedna, odmah ce i druge.

Divljanje po Bjelasnici bez ikakvog reda, potreba. Ko ima apartmane na Bjelasnici? Pa vecinom su to ljudi iz Sarajeva i okoline. Dakle, zive 20min al dzaba, moraju se guzovi odmah prebacit sa staze u apartman.

Znaci imas turisticko mjesto i jedan jedini hotel. Pa to nema nigdje. Sve sami apartmani. Umjesto da bude suprotno. I sad umjesto da se slijeva prihod od turizma iz tih hotela, toga nema, nego sav prihod ide u privatne dzepove fizickih lica, od kojih niko ziv ne placa porez.

Za gradjane Sarajeva se trebala izgraditi zicara koja ce voditi ka Igmanu, Bjelasnici. Na babinom dolu su morali biti samo hoteli i ugostiteljski objekti. Kraj price. Apartmane ko zeli, trebalo je praviti na drugom.mjestu.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#408 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by vjeshalica »

To sto tebe brine izgradnja na drugoj lokaciji, to rade samo isti modeli i kalupi tajkuna...
User avatar
mk ultra
Posts: 19474
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#409 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by mk ultra »

Thorgerson wrote: 23/12/2021 18:45
mk ultra wrote: 22/12/2021 19:45

Gdje?
Pa dole na dnu aerodroma, prema Ilidzi. Gdje idu ovi objekti od aerodroma, receno je da tu postoji terminal koji je dao svoje.

S druge strane, zar ne bi bilo glupo od Hife da pravi hotel na mjestu koje je opasno i koje ce da smrdi i sl.

Zato kazem, pola nas pojma nema o ovoj materiji, ali pisemo. Zato je i potrebno da neko napokon izadje i kaze ljudima sta tacno se tu pravi, kojim materijalima, standardima, ima li jos primjera u svijetu da je tako uradjeno i sl.

A ne da nekakvi zklj likovi me o tome izvjestavaju.

Raja bi htjela dobar aerodrom, vise letova. E pa jbg. Da im sad premjestis aerodrom van Sarajeva 40-50km jebali bi sve po spisku. Smeta sto je u gradu.

Dakle, narodu nikad ugodit.
Koje su dimenzije tog terminala koje su dimenzije novog?

Mislim na kolicine
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#410 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by sehohari »

vjeshalica wrote: 23/12/2021 18:53 To sto tebe brine izgradnja na drugoj lokaciji, to rade samo isti modeli i kalupi tajkuna...
Tu se još makar "samo" uništava javno dobro.
Znate li koliko je kuća nastradalo, privatne imovine, kuća koje su sebi ljudi izgradili. To je za mene najgore. Bukvalno ti uzmu sve što si cijeli život uspio stvoriti.

Ovdje nema ništa bez neke promjeni svjesti.

A ja sam siguran da je Sarajevo baš najgorije mjesto u cijeloj Bosni i Hercegovini - nigdje se toliko bezobrazno, bez plana, nelegalno gradi koliko u SA.
User avatar
konektovan
Posts: 40545
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#411 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by konektovan »

Thorgerson wrote: 23/12/2021 18:52
sehohari wrote: 23/12/2021 02:06 Evo neko moje stručno mišljenje za ljude sa Dobrinje.
Nemojte se nadati nekoj pravnoj državi ili da će te bilo šta dobiti preko nekih dokumenata i šta svega ne.
Ovdje nema pravne države, ovo je potpuno bezpravan prostor. Čak bi i rekao da je Sarajevo najgore što se tiče toga u cijeloj Bosni i Hercegovini.

Čak da mu i sutra ukinu dozvolu i sve ostalo, nastavio bi raditi - svi bi šutjeli, a načelnik bi kasnije rekao da je to teško srušiti.

Ovdje nema urbanizma još od 1990. Tada su ljudi koji su u jednoj Sokolović koloniji htjeli da prave nešto protiv dozvola, to morali raditi noću i vikendom, da ih opština ne bi uhvatila. I to samo neka proširenja, i to opet da komšiji ne smiješ napraviti problem.

Ovdje samo pomaže nešto direktnije. Protesti, neki koji kruže medijima i koji će baš dobiti pažnju javnosti - i to ne samo u KS.
Mene vise brine ultra divlja gradnja po Ilidzi prema Vrelu Bosne. Neki dan kad sam vidio citavu zgradurinu preko puta Oaze dole kad se ide ka Obiju, sjebo se.

Pa znam oduvijek da je na onoj poljani bila zabranjena gradnja, jebote sad nikla zgrada 6-7 spratova. I zna se kad nikne jedna, odmah ce i druge.

Divljanje po Bjelasnici bez ikakvog reda, potreba. Ko ima apartmane na Bjelasnici? Pa vecinom su to ljudi iz Sarajeva i okoline. Dakle, zive 20min al dzaba, moraju se guzovi odmah prebacit sa staze u apartman.

Znaci imas turisticko mjesto i jedan jedini hotel. Pa to nema nigdje. Sve sami apartmani. Umjesto da bude suprotno. I sad umjesto da se slijeva prihod od turizma iz tih hotela, toga nema, nego sav prihod ide u privatne dzepove fizickih lica, od kojih niko ziv ne placa porez.

Za gradjane Sarajeva se trebala izgraditi zicara koja ce voditi ka Igmanu, Bjelasnici. Na babinom dolu su morali biti samo hoteli i ugostiteljski objekti. Kraj price. Apartmane ko zeli, trebalo je praviti na drugom.mjestu.
:thumbup:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#412 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by Haris.ba »

Thorgerson wrote: 23/12/2021 18:52 Mene vise brine ultra divlja gradnja po Ilidzi prema Vrelu Bosne. Neki dan kad sam vidio citavu zgradurinu preko puta Oaze dole kad se ide ka Obiju, sjebo se.

Pa znam oduvijek da je na onoj poljani bila zabranjena gradnja, jebote sad nikla zgrada 6-7 spratova. I zna se kad nikne jedna, odmah ce i druge.
Vec je bila pripremljena odluka o smanjenju obima vodozastitnih zona.

Kada to prodje ona zgrada ce biti legalizovana.

Naravno, taj dio se odnosi i na aerodrom. :bih:
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#413 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by nosara »

Treba ukinut te zone potpuno, neka poduzetni ljudi grade.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#414 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by Haris.ba »

nosara wrote: 23/12/2021 19:56 Treba ukinut te zone potpuno, neka poduzetni ljudi grade.
Pa haman se i ide na to rjesenje.
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1474
Joined: 09/09/2019 10:05

#415 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by Mate_Miso_Kovac »

Ima vode kupit u Bimgu, nema zime za eskime 8)
User avatar
mk ultra
Posts: 19474
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#416 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by mk ultra »

[quote]A ja sam siguran da je Sarajevo baš najgorije mjesto u cijeloj Bosni i Hercegovini - nigdje se toliko bezobrazno, bez plana, nelegalno gradi koliko u SA.[/quote]



Sarajevo i ZHK je najuređenije u državi

ZeDo je posebna prica, tu se svodi na opcinski nivo pa ni blizu nije isto po visokom, brezi, zenici, maglaju, tesnju, zepcu, zavidovicim, olovu

USK nema katastra sređenog nikako
Livno, glamoc??

TZ opet rasulo samo su individualni objekti malo smisljenije urađeni, ostavljen prilaz i ograda uredno, rastojanje prema susjednom objektu itd...

Mostar nema nista, bio nadzor na jednom obektu dole, covjek sve papira sto je radio, uradio na vlastitu inicijativu, gradi ko sta hoce i ko dobije.

U sustini uglavnom se svodi na vlastitu zelju investitora da ispravno uradi
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#417 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by sehohari »

mk ultra wrote: 23/12/2021 22:10
A ja sam siguran da je Sarajevo baš najgorije mjesto u cijeloj Bosni i Hercegovini - nigdje se toliko bezobrazno, bez plana, nelegalno gradi koliko u SA.


Sarajevo i ZHK je najuređenije u državi

ZeDo je posebna prica, tu se svodi na opcinski nivo pa ni blizu nije isto po visokom, brezi, zenici, maglaju, tesnju, zepcu, zavidovicim, olovu

USK nema katastra sređenog nikako
Livno, glamoc??

TZ opet rasulo samo su individualni objekti malo smisljenije urađeni, ostavljen prilaz i ograda uredno, rastojanje prema susjednom objektu itd...

Mostar nema nista, bio nadzor na jednom obektu dole, covjek sve papira sto je radio, uradio na vlastitu inicijativu, gradi ko sta hoce i ko dobije.

U sustini uglavnom se svodi na vlastitu zelju investitora da ispravno uradi
Moja konstatacija se i odnosi na fakticno stanje - pravno je to svugdje manje-isto, pogotovo sto te stvari oko legalizacje svakako nikoga ne interesuju vise ako nije neki veci objekat u pitanju.

Nigdje neces na Vlasicu ili Kupresu vidjeti da se grade apartmani na sred piste ko na Bjeslasnici.
Ljudima oko aerodroma u Tuzli niko nece napraviti ovakav naftni terminal, pa da unisti pristup pitkoj vodi.
Gustina raznoraznih tibra, Heca i tkd. je svugdje drasticno manja. U proteklih par godina su na primjer po cijelom Trebinju nikle nove zgrade, ali je svaka po uredjenosti, odstojanju i drugim stvarima dalekoooo ispred gradnje u Sarajevu. I tako je gotovo svugdje, bez obzira da li u Zenici, Mostaru...

Ovdje nema nikakvog smisla uporedjivati neke zakone kada su oni cesto u toj oblasti samo mrtvo slovo na papiru.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#418 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by Thorgerson »

sehohari wrote: 23/12/2021 23:32
mk ultra wrote: 23/12/2021 22:10



Sarajevo i ZHK je najuređenije u državi

ZeDo je posebna prica, tu se svodi na opcinski nivo pa ni blizu nije isto po visokom, brezi, zenici, maglaju, tesnju, zepcu, zavidovicim, olovu

USK nema katastra sređenog nikako
Livno, glamoc??

TZ opet rasulo samo su individualni objekti malo smisljenije urađeni, ostavljen prilaz i ograda uredno, rastojanje prema susjednom objektu itd...

Mostar nema nista, bio nadzor na jednom obektu dole, covjek sve papira sto je radio, uradio na vlastitu inicijativu, gradi ko sta hoce i ko dobije.

U sustini uglavnom se svodi na vlastitu zelju investitora da ispravno uradi
Moja konstatacija se i odnosi na fakticno stanje - pravno je to svugdje manje-isto, pogotovo sto te stvari oko legalizacje svakako nikoga ne interesuju vise ako nije neki veci objekat u pitanju.

Nigdje neces na Vlasicu ili Kupresu vidjeti da se grade apartmani na sred piste ko na Bjeslasnici.
Ljudima oko aerodroma u Tuzli niko nece napraviti ovakav naftni terminal, pa da unisti pristup pitkoj vodi.
Gustina raznoraznih tibra, Heca i tkd. je svugdje drasticno manja. U proteklih par godina su na primjer po cijelom Trebinju nikle nove zgrade, ali je svaka po uredjenosti, odstojanju i drugim stvarima dalekoooo ispred gradnje u Sarajevu. I tako je gotovo svugdje, bez obzira da li u Zenici, Mostaru...

Ovdje nema nikakvog smisla uporedjivati neke zakone kada su oni cesto u toj oblasti samo mrtvo slovo na papiru.
Za Kupres ne znam, ali Vlasic? Pa daj covjece jesi ti bio na Vlasicu, pa gore je sve zivo nelegalno izgradjeno. Pa na Vlasicu su vikendice upravo na stazi. Na Bjelasnici nisu, barem ne jos.

Mislim Vlasic ti je pogresan primjer, al definitvno. Vlasic je upravo primjer nelegalne i neplanske gradnje.

Drugo, ne zelim da umanjujem znacaj drugih gradova, ali Sarajevo je pozeljno za zivot, za investiranje od strane svih gradjana ove drzave. I to ne govorim napamet, nego su to cinjenice. Svi bolji fakulteti su ovdje, veca je sansa za pronalazak posla, tu su drzavne institucije, strane organizacije. Za investiranje u nekretnine, ne postoji drugi grad gdje je isplativije investirati.

Dakle, ne mozes porediti Trebinje sa Sarajevom. Pogledaj i same cijene nekretnina bice ti dovoljno.

I po cemu je to boga ti Mostar primjer neke planske gradnje. Pa dole nema naselja da je kolko tolko planski izgradjeno. U Sarajevu imas veliki broj naselja koja su i dalje ostala u izvornom stanju neka manje neka vise i koja lice na jedno uredjeno mjesto za zivot (Sip, Breka, Kosevsko brdo, Grbavica, Hrasno, Alipasino polje, Dobrinja, na Ilidzi Luzani itd).
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#419 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by sehohari »

Thorgerson wrote: 24/12/2021 01:30
sehohari wrote: 23/12/2021 23:32

Moja konstatacija se i odnosi na fakticno stanje - pravno je to svugdje manje-isto, pogotovo sto te stvari oko legalizacje svakako nikoga ne interesuju vise ako nije neki veci objekat u pitanju.

Nigdje neces na Vlasicu ili Kupresu vidjeti da se grade apartmani na sred piste ko na Bjeslasnici.
Ljudima oko aerodroma u Tuzli niko nece napraviti ovakav naftni terminal, pa da unisti pristup pitkoj vodi.
Gustina raznoraznih tibra, Heca i tkd. je svugdje drasticno manja. U proteklih par godina su na primjer po cijelom Trebinju nikle nove zgrade, ali je svaka po uredjenosti, odstojanju i drugim stvarima dalekoooo ispred gradnje u Sarajevu. I tako je gotovo svugdje, bez obzira da li u Zenici, Mostaru...

Ovdje nema nikakvog smisla uporedjivati neke zakone kada su oni cesto u toj oblasti samo mrtvo slovo na papiru.
Za Kupres ne znam, ali Vlasic? Pa daj covjece jesi ti bio na Vlasicu, pa gore je sve zivo nelegalno izgradjeno. Pa na Vlasicu su vikendice upravo na stazi. Na Bjelasnici nisu, barem ne jos.

Mislim Vlasic ti je pogresan primjer, al definitvno. Vlasic je upravo primjer nelegalne i neplanske gradnje.

Drugo, ne zelim da umanjujem znacaj drugih gradova, ali Sarajevo je pozeljno za zivot, za investiranje od strane svih gradjana ove drzave. I to ne govorim napamet, nego su to cinjenice. Svi bolji fakulteti su ovdje, veca je sansa za pronalazak posla, tu su drzavne institucije, strane organizacije. Za investiranje u nekretnine, ne postoji drugi grad gdje je isplativije investirati.

Dakle, ne mozes porediti Trebinje sa Sarajevom. Pogledaj i same cijene nekretnina bice ti dovoljno.

I po cemu je to boga ti Mostar primjer neke planske gradnje. Pa dole nema naselja da je kolko tolko planski izgradjeno. U Sarajevu imas veliki broj naselja koja su i dalje ostala u izvornom stanju neka manje neka vise i koja lice na jedno uredjeno mjesto za zivot (Sip, Breka, Kosevsko brdo, Grbavica, Hrasno, Alipasino polje, Dobrinja, na Ilidzi Luzani itd).
Za Vlasic ne znam tacno, moze da je tako.

Ali ono na Bjelasnici jeste na neki nacin bila staza. Do prije par godina, ondje je su bile instrukcije za skijanje, i sankanje.

Kada mislim na plansku gradnju, ja ne mislim na to da ima javne infrastrukture, puteva i tkd., vec prije svega na neko razdvajanje i slicno.

Znam jedan slucaj da je bas u jednom takvom "planskom" naselju na Ilidzi (mislim da na Ilidzi i postoje samo dva, Zaluzani nisu...) covjeku bukvalno unistili kucu time sto mu je komsija prosirio svoju tik do njegove i od jedne male kuce napravio vilu. Ovaj se obracao opstini, svasta radio... ali nista.

Takvih slucajeva najvise u Sarajevu ima, definitivno. Nigdje ta vrsta kriminala nije toliko jaka.

U Mostaru ima takvih neplanskih naselja, da. Kod njih je tako nesto nezamislivo.

Trebinje sam naveo kao primjer kako se radi u drugim mjestima. U zadnjih pet godina su pola grada zamijenili stanovima (zbog blizine Dubrovnika ima poprilicno veliki interes, mislim da je cijena kvadrata negdje oko 2000KM, u nekim do 2500), ali je sve napravljeno u skladu sa pravilima, arhitektonsko se uklapa i sve oko njih je za nase standarde dosta uredjeno.

Sa druge strane imas Tibru. Takva naselja su neki sarajevski unikat, kojih u drugim, pogotovo vecim gradovima nema. Nigdje se bas toliko ofirno, i to na glavnom gradskom putu, na ulazu u grad, toliko ne bi smjeli krsiti pravila.

Razlog te bahatosti i jesu velike cijene. U Sarajevu se najvise novca obrce, i tu se onda takvi potezi najvise isplate.
User avatar
mk ultra
Posts: 19474
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#420 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by mk ultra »

ne razvodnjavajte temu

govorimo o štetnosti 1200T naftnih derivata u 300m zračne linije od škole.

vjerovatno nije štetno, pa ljudi to inače meću gdje stignu :skoljka:
User avatar
sime_cipol
Posts: 16254
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#421 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by sime_cipol »

Joj tebe, to nije stetno, to je samo malo stetno :D
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#422 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by Thorgerson »

mk ultra wrote: 24/12/2021 08:42 ne razvodnjavajte temu

govorimo o štetnosti 1200T naftnih derivata u 300m zračne linije od škole.

vjerovatno nije štetno, pa ljudi to inače meću gdje stignu :skoljka:
Pa sta sa silnim pumpama koje se grade tik do naselja i skola. Imas eno petrol na a transverzali, zracnom linijom nema mozda 50 m do osnovne skole aleksa santic.

Koliko uopste tankaju ove obicne pumpe. Ili hifa na svrakinom. Ondje nesto da bude, ode pola brda u helac.

Da ne govorim da je sigurno sistem za avionska goriva 10x sigurniji i da su propisi rigorozni.

Nemoj me pogresno shvatiti, ako igoka dotice ovo, dotice mene, jer stanujem na Dobrinji.

Medjutim ponavljam, hrpa nestrucnih likova nas nece nigdje odvesti. To i vidimo, jer se dole gradi punom parom.

Ja opet pitam, evo sta je rjesenje. Gdje se taj terminal moze izmjestiti?

I generalno sva prrica nema smisla. Ko biva to ce stetiti priridi, ekologoji, vodama... a tu tik je jebeni aerodrom gdje dnevno drnda 20ak letova. I u buducnosti ce biti jos vise. Da ne govorim da dalje malo u rs ima jedno 20 automehanicarskih radnji koje boga pitaj sta rade sa otpadom.

Ovdje ce se barem raditi po nekim standardima.

Zato kazem. Sta mi hocemo uopste. Hocemo li aerodrom u gradu? Onda moramo trpiti odredjene stvari. Ili hocemo da se aerodrom izmjesti negdje. Onda i za ti treba napraviti plan, viziju. Pa za 40 godina, za 40. Ali da se polako krene s tim.

I najgore. Ako se izmjesti aerodrom, sta li bi se tu onfa moglo napraviti? Pa naravno, milion zgradurina i tek onda eto ti ekoloske katastrofe.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#423 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by Naslovnica »

Meni nije jasno, ako je problem u zastarjelom ili malom terminalu, zasto nije prosiren kapacitet postojeceg terminala, zar to ne bi bilo logicnije?
Na stranu to sto ovaj terminal pravi HIFA, privatna kompanija, za svoj biznis. Jasno je da su oni trenutno glavni snabdjevaci avionskog goriva, ali ako je to razlog da se pravi terminal, onda za koju godinu kada neko drugi dobije tender za avio gorivo, ocekujte jos jedan terminal.
Ima mi puno nelogicnosti u kompletnoj ovoj prici.
User avatar
konektovan
Posts: 40545
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#424 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by konektovan »

Ja ne mogu da vjerujem da još neko piše o izmještanju aerodroma .... :-)
User avatar
mk ultra
Posts: 19474
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#425 Re: Dobrinja - Naftni terminal 50m od naselja!?

Post by mk ultra »

Thorgerson wrote: 24/12/2021 10:30
mk ultra wrote: 24/12/2021 08:42 ne razvodnjavajte temu

govorimo o štetnosti 1200T naftnih derivata u 300m zračne linije od škole.

vjerovatno nije štetno, pa ljudi to inače meću gdje stignu :skoljka:
Pa sta sa silnim pumpama koje se grade tik do naselja i skola. Imas eno petrol na a transverzali, zracnom linijom nema mozda 50 m do osnovne skole aleksa santic.

Koliko uopste tankaju ove obicne pumpe. Ili hifa na svrakinom. Ondje nesto da bude, ode pola brda u helac.

Da ne govorim da je sigurno sistem za avionska goriva 10x sigurniji i da su propisi rigorozni.

Nemoj me pogresno shvatiti, ako igoka dotice ovo, dotice mene, jer stanujem na Dobrinji.

Medjutim ponavljam, hrpa nestrucnih likova nas nece nigdje odvesti. To i vidimo, jer se dole gradi punom parom.

Ja opet pitam, evo sta je rjesenje. Gdje se taj terminal moze izmjestiti?

I generalno sva prrica nema smisla. Ko biva to ce stetiti priridi, ekologoji, vodama... a tu tik je jebeni aerodrom gdje dnevno drnda 20ak letova. I u buducnosti ce biti jos vise. Da ne govorim da dalje malo u rs ima jedno 20 automehanicarskih radnji koje boga pitaj sta rade sa otpadom.

Ovdje ce se barem raditi po nekim standardima.

Zato kazem. Sta mi hocemo uopste. Hocemo li aerodrom u gradu? Onda moramo trpiti odredjene stvari. Ili hocemo da se aerodrom izmjesti negdje. Onda i za ti treba napraviti plan, viziju. Pa za 40 godina, za 40. Ali da se polako krene s tim.

I najgore. Ako se izmjesti aerodrom, sta li bi se tu onfa moglo napraviti? Pa naravno, milion zgradurina i tek onda eto ti ekoloske katastrofe.
onda neka prave
kod nas je ionako zrak kancerogen
šta fali još malo
Post Reply