Renoviranje - opcenito

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#26 Re: Renoviranje - opcenito

Post by moonca »

30 %. vrijednosti, od ugradjenog materijala...
snijeg_led
Posts: 6723
Joined: 08/12/2019 21:35

#27 Re: Renoviranje - opcenito

Post by snijeg_led »

Hakiz wrote: 30/07/2021 03:20
mokra_carapa wrote: 29/07/2021 22:37 Dakle kako sam shvatio, oni koji su izabrali usluge arhitekte su zadovoljni, oni koji nisu kazu da su arhitekte ublehasi :lol:

Posto nema konkretnih preporuka mogla bi ova tema i na lock :skoljka:
A, ti očekuješ da neko ko je rizikovao da odabere ljude koji će mu upropastiti renovaciju, pa je srećom izabrao one koji nisu upropastili, sada tebi kaže koji su ti ljudi, pa da ti izbjegneš rizik odabira loših ljudi? Šta nudiš za uzvrat, koliko ti ta informacija vrijedi? U hiljadama maraka, eura, dolara.

Recimo, imaš renovaciju od 50.000. Da li bi platio informaciju o dobrim arhitektima, majstorima itd 5.000 pa da te renovacija košta 55.000 ili rizikovao lošu renovaciju pa pored 50.000 još da daš 15-20.000 za popravke lošeg posla. Vrijedi li ti toliko, 10%?

Informacija, znanje, je moć i ima svoju i upotrebnu i tržišnu vrijednost.

A treba vidjeti i koliko bi arhitekti i majstori platili da ih se preporuči, koliko im vrijedi angažman. Pa i reklame se plaćaju, zar ne?

:wink:

:lol:
Nasa posla hoce sve dzaba :thumbup:
User avatar
mokra_carapa
Posts: 280
Joined: 15/12/2009 11:52
Location: Lociran!

#28 Re: Renoviranje - opcenito

Post by mokra_carapa »

Hakiz wrote: 30/07/2021 03:20
mokra_carapa wrote: 29/07/2021 22:37 Dakle kako sam shvatio, oni koji su izabrali usluge arhitekte su zadovoljni, oni koji nisu kazu da su arhitekte ublehasi :lol:

Posto nema konkretnih preporuka mogla bi ova tema i na lock :skoljka:
A, ti očekuješ da neko ko je rizikovao da odabere ljude koji će mu upropastiti renovaciju, pa je srećom izabrao one koji nisu upropastili, sada tebi kaže koji su ti ljudi, pa da ti izbjegneš rizik odabira loših ljudi? Šta nudiš za uzvrat, koliko ti ta informacija vrijedi? U hiljadama maraka, eura, dolara.

Recimo, imaš renovaciju od 50.000. Da li bi platio informaciju o dobrim arhitektima, majstorima itd 5.000 pa da te renovacija košta 55.000 ili rizikovao lošu renovaciju pa pored 50.000 još da daš 15-20.000 za popravke lošeg posla. Vrijedi li ti toliko, 10%?

Informacija, znanje, je moć i ima svoju i upotrebnu i tržišnu vrijednost.

A treba vidjeti i koliko bi arhitekti i majstori platili da ih se preporuči, koliko im vrijedi angažman. Pa i reklame se plaćaju, zar ne?

:wink:

:lol:
Mozel sta u zamjenu sa profila? :lol:
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10713
Joined: 27/04/2021 22:52

#29 Re: Renoviranje - opcenito

Post by tramvajtrojka »

mokra_carapa wrote: 29/07/2021 22:37 Dakle kako sam shvatio, oni koji su izabrali usluge arhitekte su zadovoljni, oni koji nisu kazu da su arhitekte ublehasi :lol:

Posto nema konkretnih preporuka mogla bi ova tema i na lock :skoljka:
pogledaj pod instagram sovaarhitektura kod mene članovi obitelji ona im radila jedan stan upratio sam i drugim ljudima je bas do bola dobro odradila poskupa je al zato izgleda ti stan kao na renderu koji su ona i ti zamislili
ona ima svoje radnike i firme sa kojima radi

a jos neka koja dobro radi je amg bau service i oni zaju fin posao odraditi kao firma
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#30 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Altsa »

Bullet Tooth Tony wrote: 26/07/2021 08:34
snijeg_led wrote: 26/07/2021 05:38 Ne isplati se uzetu arhitektu, to su sve ublehasi. svi mi mozemo to biti, cudna mi cuda renoviratu i namjestiti stan po ukusu. To moze svako ko ima i malo ukusa. Ako bas nisi potpuno siguran sigurno imas neku komsinicu koja ima ukusa i zna sloziti boje.
Uz jednu produzenu to mozete zavrsiti.
hahahah cuj ublehasi ... pa ne sluzi arhitekta da ti slozi boju kuhinje :lol: :lol: :lol:

Dobar arhitekta nije skup pogotovo ako se radi o vecem projektu ... kucu renovirati bez dobrog arhitekte je kidanje zivaca i tvojih i od majstora jer ces ti morati odgovarati na apsolutno sva pitanja ... jos ako nisi u gradjevini ... sta ti je ...

Kada se kaze renoviranje onda se ne misli na zamjenu kuhinje i boje plocica
Cijenim zvanje arhitekte ali za renoviranje stana mi nije trebao nikakav arhitekta. A rusio sam zidove, zatvarao balkone, renovirao kupatilo i kuhinju. Stan renoviram onako kako ja zelim a ne kako ce mi arhitekta to projektovati. Pogotovo sto danas na netu se moze nace sve i svasta sto se moze samo dati majstoru i reci napravi mi ovako. Ako jos imate pravog majstora koji ce dati i poneki prijedlog onda je arhitekta u potpunosti suvisan.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20499
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#31 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Bullet Tooth Tony »

Altsa wrote: 30/07/2021 11:08
Cijenim zvanje arhitekte ali za renoviranje stana mi nije trebao nikakav arhitekta. A rusio sam zidove, zatvarao balkone, renovirao kupatilo i kuhinju. Stan renoviram onako kako ja zelim a ne kako ce mi arhitekta to projektovati. Pogotovo sto danas na netu se moze nace sve i svasta sto se moze samo dati majstoru i reci napravi mi ovako. Ako jos imate pravog majstora koji ce dati i poneki prijedlog onda je arhitekta u potpunosti suvisan.
Stan je "malo" laksa verzija renoviranja ali se i njegovo renoviranje zna pretvorit u nocnu moru ... Opet kazem arhitekta ne radi samo dizajn kako ce nesto izgledati nego npr ako ces podno grijanje , arhitekta bi zajedno sa masincima i gradjevinom trebao izracunati koliko estriha ces staviti, koji parket odgovara za podno,koja debljina itd itd, kordinira faze i majstore.. ako ne znas sam sta trebas da gledas i pitas i trazis imat ces puno problema ... Kod mene je sama nadstresnica na tri strane projekta , od sliva, konstrukcije i proracuna itd itd

Ko ti je uradio statiku i staticke proracune ... koji zid smijes rusit ili ne ili si se vodio klasicno nasom "samo nemoj nosive" ?
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#32 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Altsa »

Bullet Tooth Tony wrote: 30/07/2021 12:00
Altsa wrote: 30/07/2021 11:08
Cijenim zvanje arhitekte ali za renoviranje stana mi nije trebao nikakav arhitekta. A rusio sam zidove, zatvarao balkone, renovirao kupatilo i kuhinju. Stan renoviram onako kako ja zelim a ne kako ce mi arhitekta to projektovati. Pogotovo sto danas na netu se moze nace sve i svasta sto se moze samo dati majstoru i reci napravi mi ovako. Ako jos imate pravog majstora koji ce dati i poneki prijedlog onda je arhitekta u potpunosti suvisan.
Stan je "malo" laksa verzija renoviranja ali se i njegovo renoviranje zna pretvorit u nocnu moru ... Opet kazem arhitekta ne radi samo dizajn kako ce nesto izgledati nego npr ako ces podno grijanje , arhitekta bi zajedno sa masincima i gradjevinom trebao izracunati koliko estriha ces staviti, koji parket odgovara za podno,koja debljina itd itd ... ako ne znas sam sta trebas da gledas i pitas i trazis imat ces puno problema ... Kod mene je sama nadstresnica na tri strane projekta , od sliva, konstrukcije i proracuna itd itd

Ko ti je uradio statiku i staticke proracune ... koji zid smijes rusit ili ne ili si se vodio klasicno nasom "samo nemoj nosive" ?
Staticki proracun uradio profesor sa gradevinskog fakulteta, podno grijanje uradeno po propisu. Hocu da kazem da ko ima para nece sigurno odbaciti pomoc arhitekte i ja to podrzavam ali kod nas je uvijek da sto se jeftinije prode. Meni licno arhitekta nije bio potreban jer sam mogao sve sam da odlucujem uz pomoc majstora sa iskustvom.
Hakiz
Posts: 40314
Joined: 30/07/2015 20:01

#33 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Hakiz »

Naravno, i dozvole si nabavio?

Koje dozvole? :mrgreen:

Nego, važi li isto za tvojh struku, da neko kaže, šta će kome Altsa, nemojte ga bez veze plaćati, pogledaš 2 jutjub videa i sam sve znaš :wink:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#34 Re: Renoviranje - opcenito

Post by foxlife »

dvolicni smo
kad treba nama nesto onda daj nekog jeftinog majstora ima youtube pa pravi sam i sl
a kad treba neko nesto cime se mi bavimo onda treba samo profesionalca jer oni jedino znaju ostalo je sve uhljup koji ce ti pokvariti pa ces se doci meni zaliti i sl
a stvarno stanje je negdje izmedju ustvari mozda malo vise naginje profesionalcima al nisu ni oni sveci
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#35 Re: Renoviranje - opcenito

Post by STARx »

Ja sam renoviro svoj prosli stan, sam sebi. Masinac sam po zVanju. Razumijem se u proracune, crteze itd.. Meni licno je arhitekt za takav poduhvat bio bespotreban. Mimo posla kojim se bavim radim s metalom, zavare, konstrukcije. Odradio sam dosta projekata, sto sam po zelji kupca, sto po nacrtu arhitekte. S kakvim duducima sam radio, nisu znali u proracun uracunati precnik cijevi pa konacna mjera ne bude kako su oni zamislili. Bilo je tu natezanja, prije. Sad pogledamo crtez zajedno, kad vidim gresku u startu kazem da ce on biti odgovoran u slucaju bilo cega, a dobit ce sta je nacrtano. A bilo ih je par koji su znali svoj dio posla. Komunikacija na minimumu, sto meni odgovara. Kontrola, sto meni odgovara.
snijeg_led
Posts: 6723
Joined: 08/12/2019 21:35

#36 Re: Renoviranje - opcenito

Post by snijeg_led »

Altsa wrote: 30/07/2021 11:08
Bullet Tooth Tony wrote: 26/07/2021 08:34

hahahah cuj ublehasi ... pa ne sluzi arhitekta da ti slozi boju kuhinje :lol: :lol: :lol:

Dobar arhitekta nije skup pogotovo ako se radi o vecem projektu ... kucu renovirati bez dobrog arhitekte je kidanje zivaca i tvojih i od majstora jer ces ti morati odgovarati na apsolutno sva pitanja ... jos ako nisi u gradjevini ... sta ti je ...

Kada se kaze renoviranje onda se ne misli na zamjenu kuhinje i boje plocica
Cijenim zvanje arhitekte ali za renoviranje stana mi nije trebao nikakav arhitekta. A rusio sam zidove, zatvarao balkone, renovirao kupatilo i kuhinju. Stan renoviram onako kako ja zelim a ne kako ce mi arhitekta to projektovati. Pogotovo sto danas na netu se moze nace sve i svasta sto se moze samo dati majstoru i reci napravi mi ovako. Ako jos imate pravog majstora koji ce dati i poneki prijedlog onda je arhitekta u potpunosti suvisan.
To i ja kazem, sta ce ti ublehas. Moj jaran napravio kucu, sam projektovao i stepenice izmedju spratova napravio vani umjesto unutra. Kad je pao prvi snijeg….. nastavi pricu😜 🙃
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#37 Re: Renoviranje - opcenito

Post by moonca »

_id=17483068 wrote:30/07/2021 12:10 Meni licno arhitekta nije bio potreban jer sam mogao sve sam da odlucujem uz pomoc majstora sa iskustvom.
Naravno da nije potreban.... ako hocesh da 'zamazesh stanje, da prodash ili zelish nesto svoje renovirati.
Stvar ukusa/ mogucnosti.. ako zelish da je sve uskladjeno.. boje / materijali... konsultacije s nekim koji to radi godinama je itakako zahvalana..

Majtor je bitan da odradi svoj posao dobro - ne i da ti on bira boje i kvalitet ugradjenog...
Kuhinja je najbolji pokazatelj -kako profesionalac moze pomoci u rasporedu .. sporeta, radne povrsine , sudopera..( nema hodanja , suvisnog okretanja itd.) . ili kao kod / sam svoj majstor /..., :-) frizider je u hodniku.. :oops: :lol: itd..
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#38 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Altsa »

Hakiz wrote: 30/07/2021 12:53 Naravno, i dozvole si nabavio?

Koje dozvole? :mrgreen:

Nego, važi li isto za tvojh struku, da neko kaže, šta će kome Altsa, nemojte ga bez veze plaćati, pogledaš 2 jutjub videa i sam sve znaš :wink:
Glupa ti je prica jer svi poslovi koje sam radio nije svemirski projekat pa mi tako nije ni trebao arhitekta. Ko radi kucu tj. gradi od temelja svakako treba arhitektu i građevinca ali da pregradim sobu rigipsom ili renoviram kupatilo i kuhinju ne treba mi jebena dozvola a pogotovo arhitekta.
Ti si najobicniji nesposobnjakovic ako ti treba arhitekta da renoviras kupatilo i kuhinju.
Hakiz
Posts: 40314
Joined: 30/07/2015 20:01

#39 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Hakiz »

Altsa wrote: 31/07/2021 10:34
Hakiz wrote: 30/07/2021 12:53 Naravno, i dozvole si nabavio?

Koje dozvole? :mrgreen:

Nego, važi li isto za tvojh struku, da neko kaže, šta će kome Altsa, nemojte ga bez veze plaćati, pogledaš 2 jutjub videa i sam sve znaš :wink:
Glupa ti je prica jer svi poslovi koje sam radio nije svemirski projekat pa mi tako nije ni trebao arhitekta. Ko radi kucu tj. gradi od temelja svakako treba arhitektu i građevinca ali da pregradim sobu rigipsom ili renoviram kupatilo i kuhinju ne treba mi jebena dozvola a pogotovo arhitekta.
Ti si najobicniji nesposobnjakovic ako ti treba arhitekta da renoviras kupatilo i kuhinju.
Malo popustili živci :lol:

Dozvola ti treba, ali ko još poštuje propise u ovoj zemlji.

Ljudi kao ti su raj za majstore. Koliko samo zarade popravljajući rad sveznalica.

Crna hronika: Čovjek poginuo u kupatilu, došlo do proboja struje u neispravno urađenim instalacijama, a FID slopka nije bila ispravno instalisan :)

Biće zanimljivo kada krenu da se poštuju propisi, neko krene da proda kuću ili stan i ne može. Nije renovacija urađena po propisima, ne može se prodati.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#40 Re: Renoviranje - opcenito

Post by STARx »

Hakize sine, recu starom da ti ugasi internet. Kakve to gluposti valjas.
Hakiz
Posts: 40314
Joined: 30/07/2015 20:01

#41 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Hakiz »

STARx wrote: 31/07/2021 13:34 Hakize sine, recu starom da ti ugasi internet. Kakve to gluposti valjas.
A, i ti si od onih koji hoće sve sam. I od onih kojem kultura dijaloga je u skladu sa DIY sposobnostima :lol:

Moram vas malo provocirati, na forumu kad čitaš niko ne treba, forumaši će vidjeti 2 jutjub videa i uraditi operaciju na mozgu, sad pa sad.

Radim i ja sebi po kući, ali kada kao renovaciju spomene pregradu rigipsom i to poveže sa poslom za koji govorimo da li treba arhitekta, ne može se biti ozbiljan.

A sada ozbiljno: za svaku građevinsku intervenciju i izmjenu, ako bi se držali propisa, treba dozvola. I za najobičnije ustakljivanje balkona, a pogotovo za pomjeranje zidova.

To što je niko ne traži i što niko ne kontroliše, to je druga stvar.

Ali primjer: U Sarajevu urađeno ustakljivanje balkona. Komšija, koji je u svađi sa ljudima koji su ustaklili, napisao prijavu. Ljudi morali ganjati legalizaciju stana, to jeste naknadno moljakati i platiti dozvolu. Nasreću, nisu ih kaznili što su nelegalno radili. Hiljade ljudi ustakli bez dozvole. Ali, ako neko, kao taj komšija, hoće da im napravi problem, problem će biti.

Osim građevinski, objekat je i autorsko djelo. Ako i radiš svoju kuću bez projekta (a to je ilegalno, morao bi imati projekat), zgradu mora projektovati arhitekt, a taj projekat je autorsko djelo arhitekte. Kao što ne može bilo ko iz Luvra na Mona Lizi nacrtati brkove, tako ni vlasnik objekta ne može pomjeriti zid, sve da je građevinski sve OK, jer mijenja dizajn, mijenja autorsko djelo. A to bez dozvole ne može.

Ako hoćemo da se poštuju propisi...

Pa slušajte "stručnjake" koji vam kažu da ne treba dozvola.

Ako meni ne vjerujete pitajte advokate, arhitekte i ostale.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#42 Re: Renoviranje - opcenito

Post by moonca »

Hakiz wrote: 31/07/2021 13:54 A sada ozbiljno: za svaku građevinsku intervenciju i izmjenu, ako bi se držali propisa treba dozvola. I za najobičnije ustakljivanje balkona, a pogotovo za pomjeranje zidova.
Tako je vani... :-D ko god renovira ili samo farba kucu ..trebao bi imati ..papir /dozovolu//zalijepljenu na objekektu ili tabli..ako su veci radovi...
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#43 Re: Renoviranje - opcenito

Post by foxlife »

Hakiz wrote: 31/07/2021 13:54
STARx wrote: 31/07/2021 13:34 Hakize sine, recu starom da ti ugasi internet. Kakve to gluposti valjas.
A, i ti si od onih koji hoće sve sam. I od onih kojem kultura dijaloga je u skladu sa DIY sposobnostima :lol:

Moram vas malo provocirati, na forumu kad čitaš niko ne treba, forumaši će vidjeti 2 jutjub videa i uraditi operaciju na mozgu, sad pa sad.

Radim i ja sebi po kući, ali kada kao renovaciju spomene pregradu rigipsom i to poveže sa poslom za koji govorimo da li treba arhitekta, ne može se biti ozbiljan.

A sada ozbiljno: za svaku građevinsku intervenciju i izmjenu, ako bi se držali propisa, treba dozvola. I za najobičnije ustakljivanje balkona, a pogotovo za pomjeranje zidova.

To što je niko ne traži i što niko ne kontroliše, to je druga stvar.

Ali primjer: U Sarajevu urađeno ustakljivanje balkona. Komšija, koji je u svađi sa ljudima koji su ustaklili, napisao prijavu. Ljudi morali ganjati legalizaciju stana, to jeste naknadno moljakati i platiti dozvolu. Nasreću, nisu ih kaznili što su nelegalno radili. Hiljade ljudi ustakli bez dozvole. Ali, ako neko, kao taj komšija, hoće da im napravi problem, problem će biti.

Osim građevinski, objekat je i autorsko djelo. Ako i radiš svoju kuću bez projekta (a to je ilegalno, morao bi imati projekat), zgradu mora projektovati arhitekt, a taj projekat je autorsko djelo arhitekte. Kao što ne može bilo ko iz Luvra na Mona Lizi nacrtati brkove, tako ni vlasnik objekta ne može pomjeriti zid, sve da je građevinski sve OK, jer mijenja dizajn, mijenja autorsko djelo. A to bez dozvole ne može.

Ako hoćemo da se poštuju propisi...

Pa slušajte "stručnjake" koji vam kažu da ne treba dozvola.

Ako meni ne vjerujete pitajte advokate, arhitekte i ostale.
ma pusti sve pametnjakovici a sutra kad se pocne provoditi zakon drzava ce biti kriva
nije problem u kuci uraditi neke sitne poslove sam al bilo sta sa uklanjanjem zidova ne bi smjelo bez nadzora bilo kakvog
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#44 Re: Renoviranje - opcenito

Post by STARx »

Hakiz wrote: 31/07/2021 13:54
STARx wrote: 31/07/2021 13:34 Hakize sine, recu starom da ti ugasi internet. Kakve to gluposti valjas.
A, i ti si od onih koji hoće sve sam. I od onih kojem kultura dijaloga je u skladu sa DIY sposobnostima :lol:

Moram vas malo provocirati, na forumu kad čitaš niko ne treba, forumaši će vidjeti 2 jutjub videa i uraditi operaciju na mozgu, sad pa sad.

Radim i ja sebi po kući, ali kada kao renovaciju spomene pregradu rigipdom i to poveže sa poslom za koji govorimo da li treba arhitekta, ne može se biti ozbiljan.

A sada ozbiljno: za svaku građevinsku intervenciju i izmjenu, ako bi se držali propisa treba dozvola. I za najobičnije ustakljivanje balkona, a pogotovo za pomjeranje zidova.

To što je niko ne traži i što niko ne kontroliše, to je druga stvar.

Ali primjer: U Sarajevu urađeno ustaljivanje balkona. Komšija, koji je u svađi sa ljudima koji su ustaklili napisao prijavu. Ljudi morali ganjati legalizaciju stana, to jeste naknadno moljakati i platiti dozvolu. Nasreću, nisu ih kaznili što su nelegalno radili. Hiljade ljudi ustakli bez dozvole. Ali, ako neko, kao taj komšija, hoće da im napravi problem, problem će biti.

Osim građevinski, objekat je i autorsko djelo. Ako i radiš svoju kuću bez projekta (a to je ilegalno, morao bi imati projekat), zgradu mora projektovati arhitekt, a taj projekat je autorsko djelo arhitekte. Kao što ne može bilo ko iz Luvra na Mona Lizi nacrtati brkove, tako ni vlasnik objekta ne može pomjeriti zid jer mijenja dizajn, mijenja autorsko djelo. A to bez dozvole ne može.

Ako hoćemo da se poštuju propisi...

Pa slušajte "stručnjake" koji vam kažu da ne treba dozvola.

Ako meni ne vjerujete pitajte advokate, arhitekte i ostale.
Burazeru, smanji dozivljaj, zivis u nekom paralelnom univerzumu. Kakav arhitekt za pisljivu rigips plocu, ne pravi nosive zidove. Ta ploca sluzi samo kao dekorativna pregrada, nista vise. Jel ti treba mehanicar da naspes tecnost za brisace, zubar da operes zube???? Logicno je da ti treba gradjevinska dozvola kada mijenjas izgled zgrade, a to renoviranje hale i sobe na tvoju zalost nije. Kakve ti gluposti navalja mati mila.. Te supljake o sveznalim arhitektama mozes prosipati nekome ko nije radio s njima, meni vec tesko.. Ne provociras ti mene, samo valjas gluposti.. Ko ima viska para, nek ga za takve stvari klepaju. A ko misli da je to jedini ispravni nacin da se nesto uradi po psu zivi u zabludi.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#45 Re: Renoviranje - opcenito

Post by STARx »

suspect_zero
Posts: 25744
Joined: 11/10/2008 21:45

#46 Re: Renoviranje - opcenito

Post by suspect_zero »

@Hakiz majke ti jel mi treba dozvola da u svojoj kući promijenim pločice?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#47 Re: Renoviranje - opcenito

Post by moonca »

Treba..
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#48 Re: Renoviranje - opcenito

Post by foxlife »

kad se pitaju papci kao ovaj star mirzet stanje ovakvo kakvo jeste dobijemo drzavu bih kakva je sada
pravi se pametan a pojma nema
pokusava biti duhovit a prosipa seljacke fore koje su smijesne samo nepismenima i sl

njemu je neshvatljivo da ti treba arhitekta kad rusis zid u kuci i sl
sta ce njemu to kad ima macolu
a macola ima vise mozga od njega
Hakiz
Posts: 40314
Joined: 30/07/2015 20:01

#49 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Hakiz »

moonca wrote: 31/07/2021 14:01
Hakiz wrote: 31/07/2021 13:54 A sada ozbiljno: za svaku građevinsku intervenciju i izmjenu, ako bi se držali propisa treba dozvola. I za najobičnije ustakljivanje balkona, a pogotovo za pomjeranje zidova.
Tako je vani... :-D ko god renovira ili samo farba kucu ..trebao bi imati ..papir /dozovolu//zalijepljenu na objekektu ili tabli..ako su veci radovi...
Ovdje raja kuka na nepotizam ili korupciju, a kada sam treba ispoštovati propise, dobiti dozvolu za renovaciju, ma šta će ti dozvola, lupetaš gluposti.

Vjerovatno je ni ja ne bih tražio za, recimo, ustakljivanje balkona, ali barem treba biti svjestan da radiš nezakonito.

A, drugo, kako stručnjaci kojima arhitekta ne treba znaju koji zid, gdje i koliko smiju pomjeriti da ne ugroze stabilnost objekta? Odokazivno, metodom "ako ti za to treba arhitekta nesposoban si"?
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#50 Re: Renoviranje - opcenito

Post by foxlife »

suspect_zero wrote: 31/07/2021 14:07 @Hakiz majke ti jel mi treba dozvola da u svojoj kući promijenim pločice?
ako bi se sve radilo po ps-u za svaku izmjenu bi trebala dozvola
al naravno da to nikad nece zazivjeti i da ces ne sitne stvari sama zamjeniti
mozda i plocice nisu velika stvar al rusenje zida da prosiris kuhinju sobu ili bilo sta je ipak ozbiljna stvar
Post Reply