Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

adisonE
Posts: 158
Joined: 17/04/2008 20:16

#1 Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by adisonE »

Sta po vama doprinosi kvaliteti zivota u Sarajevu? Koji sadrzaji? U cemu uzivate? Kino, setnje, izleti na okolne planine, shopping, trening neki, sport, biblioteka?
Nesto po mogucnosti pozitivno :) (ima i vise nego dovoljno primjedbi i negativnog)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65588
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by _BataZiv_0809 »

Kladionice i nargila barovi.
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#3 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by Naslovnica »

adisonE wrote: 19/07/2021 22:29 Sta po vama doprinosi kvaliteti zivota u Sarajevu? Koji sadrzaji? U cemu uzivate? Kino, setnje, izleti na okolne planine, shopping, trening neki, sport, biblioteka?
Nesto po mogucnosti pozitivno :) (ima i vise nego dovoljno primjedbi i negativnog)
Nista.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#4 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by Piaty »

Kazalista i nargilhane
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#5 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by tindbe »

jeftin spid
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#6 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by sehohari »

To što na svakom ćošku ima neki kafić...
A i javni prevoz, naravno (za bh. standarde)
User avatar
mk ultra
Posts: 19223
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#7 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by mk ultra »

Javna prodaja cigara na crno, donese ti do prozora a ti na sred puta stanes, osjecas se ko hađo :skoljka: :mrgreen:

Šetališta slabo ima sređenih, mislim da ilidza tu ima dosta solidna mjesta za prohodati u odnosu na ostatak

I meni je drago sto ima kafica svugdje i blizu, ali dosta toga se pretvorilo u klosarluk ili nargilu

Fali ulicnih sviraca, fali kontrole nad zauzimanjem javnog prostora, i mozda primarno fali cistoce, sarajevo je prljav grad.
User avatar
Paper_girl
Posts: 183
Joined: 25/01/2015 13:41

#8 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by Paper_girl »

Kakve koristi što Sarajevo ima u krugu od 20 km toliko izletišta i planina kad 90% današnjih sarajlija ne zna u tome uživati. Nije naučilo, ne cijeni. Najradije bi da se sve betonira da ga ništa ne podsjeća na zavičaj...
User avatar
kabal1337
Posts: 7798
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#9 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by kabal1337 »

Vise para
McGradySA
Posts: 785
Joined: 24/02/2021 11:25

#10 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by McGradySA »

Uživam u šetnjama na Darivi i Vrelu Bosne a ponekad odem i žičarom da udahnem malo svježeg zraka.Za ozbiljnije poduhvate ipak treba para.Meni lično ne smeta "penzionerski" način življenja ali budimo realni.Sarajevo nema noćnog života ni muzičke scene.To je grad koji zaspi oko 23:00.Restoranska ponuda nam je slaba a skupa.Dosade i ćevapi i begova,na sve strane najgore kobasice,pomfri i pivo za izlazak vikendom.Prije se bar ta alternativa okupljala po parkovima i ispred akademije.
Last edited by McGradySA on 20/07/2021 08:39, edited 1 time in total.
User avatar
Ludzak
Posts: 5372
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#11 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by Ludzak »

Sarajevo i kvalitet života ne idu zajedno. Sarajevo je u BiH, a ne u Švici.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#12 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by high_volume »

McGradySA wrote: 20/07/2021 08:33 Uživam u šetnjama na Darivi i Vrelu Bosne a ponekad odem i žičarom da udahnem malo svježeg zraka.Za ozbiljnije poduhvate ipak treba para.Meni lično ne smeta "penzionerski" način življenja ali budimo realni.Sarajevo nema noćnog života ni muzičke scene.To je grad koji zaspi oko 23:00.Restoranska ponuda nam je slaba a skupa.Dosade i ćevapi i begova,na sve strane najgore kobasice,pomfri i pivo za izlazak vikendom.Prije se bar ta alternativa okupljala po parkovima i ispred akademije.
:thumbup:

Iako je pitanje pokretača teme bilo "Sta po vama doprinosi kvaliteti zivota u Sarajevu? Koji sadrzaji? U cemu uzivate? ...Nesto po mogucnosti pozitivno (ima i vise nego dovoljno primjedbi i negativnog)", svi redom pišu negativno :-)

Kvalitetu života u jednom urbanom mjestu, donose ljudi, njihova raznolikost i brojnost. Donosi urbani razvoj, kvalitetne saobraćajnice, uredan javni gradski prevoz, bogatstvo i šarolikost trgovina, odjećom, obućom i drugim, njihove prilagodjive cijene, kvalitetna gastronomija, izletišta, itd. Izuzimajući javni gradski prevoz, loše riješenu cestovnu komunikaciju, kako u centralnom dijelu, jednako i na perifernim, zastarjelu i neodržavanu, ulice pune rupa, oštećene na drugi način, itd, i stim u vezi, stalne saobraćajne gužve, za ostalo se može reći da je ok, sasvim pristojno. Osim noćnog života. Npr. Sarajevo nema diskoteku. Onakvu, obično na periferiji, kakvu imaju mnogi slični gradovi. Nema noćne barove, iako ne postoji ograničenje radnog vremena.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#13 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by Haris.ba »

mk ultra wrote: 19/07/2021 23:18 Šetališta slabo ima sređenih, mislim da ilidza tu ima dosta solidna mjesta za prohodati u odnosu na ostatak
Onako. Tek kad sam poceo sa kolicima ici vidio sam da su ocaj i trotoari. Onda negdje imaju dionice koje nedostaju, negdje su veoma uski.

Nedavno su napravili trotoar u centru koji je falio 50 godina kada su radili novi kruzni a zaboravili uraditi jedan dio, pa narod po blatu ide.

Da ne spominjem da ne postoji spojena setnica izmedju centra Ilidze i Stupa.

A jedini kvalitet zivota koji nudi Sarajevo u odnosu na druga mjesta po BiH jeste veci izbor i proizvoda i usluga.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#14 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by foxlife »

Kvalitet zivota u sa u bih okvirima je da ide sarajevo pa nekoliko praznih mjesta pa onda mozda bl itd
Ako gledamo sire u okviru regije definitivno smo ili zadnji ili predzadnji grad ispred Podgorice mozda za Skopje ne znam kakvo je
Ako gledamo europa ili ne daj boze svijet tu smo jedno selo bukvalno
pritchard
Posts: 607
Joined: 24/04/2011 19:02

#15 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by pritchard »

foxlife wrote: 20/07/2021 14:57 Kvalitet zivota u sa u bih okvirima je da ide sarajevo pa nekoliko praznih mjesta pa onda mozda bl itd
Ako gledamo sire u okviru regije definitivno smo ili zadnji ili predzadnji grad ispred Podgorice mozda za Skopje ne znam kakvo je
Ako gledamo europa ili ne daj boze svijet tu smo jedno selo bukvalno
Pa tako negdje je bilo i u ex-yu. Ljubljana i Zagreb se jedino ističu boljom kvalitetom života. To je više nego evidentno. Nije Sarajevo nikad bilo ispred Ljubljane kao što nisu ni ostale ex-yu metropole. To je otprilike ta pozicija Sarajeva, tu negdje/nešto ispred Skoplja i PG, malo više ispred Tirane i Prištine od glavnih gradova regije. Eh sad, tu je i BG koji naravno ima mnogo bogatiju ponudu i dosta je veći grad, prijestolnica dvije Jugoslavije od 20 i x milijuna ljudi, danas duplo naseljenije države od BiH te mu samim tim teži dosta više ljudi, Srbi iz susjednih zemalja itd. No ako pogledamo prosječna primanja koja su ipak neophodna da bi se uživalo u onome što neki grad nudi, ne mogu ni BG sa prosječnom plaćom od 1 133 KM i nešto skupljim životom staviti u neku značajnu klasu iznad.
Sve je to jako sitno, realno. Da ne govorim o poređenju sa središnjom Europom (Krakov, Bratislava, Budimpešta, Varšava...) jer je sa zapadnom smiješno.


Što se tiče same teme, ja živim u dijelu grada gdje mi je sve to što si nabrojao na 15ak minuta šetnje/5-10m vožnje. Biblioteke, kina, bazen, teretane, drvoredi, biciklističke staze, poliklinike/DZ, šetališta i škole za obitelji s malom djecom, nije mi daleko ni prošetati Ilidžom, Alejom, Vrelom Bosne, često sam na relaciji Dariva - Stojčevac bajkom... Od izletišta Borije, Barice, Trebević, žičara, Bjelašnica, Igman, Jahorina, Rakitnica... Ugl, ima dobrih stvari, ali i zaista mnogo prostora za pomak na raznim poljima. :thumbup:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#16 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by foxlife »

pritchard wrote: 21/07/2021 18:17
foxlife wrote: 20/07/2021 14:57 Kvalitet zivota u sa u bih okvirima je da ide sarajevo pa nekoliko praznih mjesta pa onda mozda bl itd
Ako gledamo sire u okviru regije definitivno smo ili zadnji ili predzadnji grad ispred Podgorice mozda za Skopje ne znam kakvo je
Ako gledamo europa ili ne daj boze svijet tu smo jedno selo bukvalno
Pa tako negdje je bilo i u ex-yu. Ljubljana i Zagreb se jedino ističu boljom kvalitetom života. To je više nego evidentno. Nije Sarajevo nikad bilo ispred Ljubljane kao što nisu ni ostale ex-yu metropole. To je otprilike ta pozicija Sarajeva, tu negdje/nešto ispred Skoplja i PG, malo više ispred Tirane i Prištine od glavnih gradova regije. Eh sad, tu je i BG koji naravno ima mnogo bogatiju ponudu i dosta je veći grad, prijestolnica dvije Jugoslavije od 20 i x milijuna ljudi, danas duplo naseljenije države od BiH te mu samim tim teži dosta više ljudi, Srbi iz susjednih zemalja itd. No ako pogledamo prosječna primanja koja su ipak neophodna da bi se uživalo u onome što neki grad nudi, ne mogu ni BG sa prosječnom plaćom od 1 133 KM i nešto skupljim životom staviti u neku značajnu klasu iznad.
Sve je to jako sitno, realno. Da ne govorim o poređenju sa središnjom Europom (Krakov, Bratislava, Budimpešta, Varšava...) jer je sa zapadnom smiješno.


Što se tiče same teme, ja živim u dijelu grada gdje mi je sve to što si nabrojao na 15ak minuta šetnje/5-10m vožnje. Biblioteke, kina, bazen, teretane, drvoredi, biciklističke staze, poliklinike/DZ, šetališta i škole za obitelji s malom djecom, nije mi daleko ni prošetati Ilidžom, Alejom, Vrelom Bosne, često sam na relaciji Dariva - Stojčevac bajkom... Od izletišta Borije, Barice, Trebević, žičara, Bjelašnica, Igman, Jahorina, Rakitnica... Ugl, ima dobrih stvari, ali i zaista mnogo prostora za pomak na raznim poljima. :thumbup:
pa sto se tice para svi smo mu tu negdje
al kvalitet zivota nije samo u parama
sta ce tebi milioni ovdje kad ne mozes kupiti bilo sta egzoticnije nego redovna hrana redovan alat i redovne elektricne stvari nego moras narucivati iz vana
u tome i zagreb i beograd prednjace mnogo
uzet cu primjer samo hue sijalica npr
otisao u bbi dole u prizemlju gdje kazu da su oficijelni zastupnici phillips hue nemaju sijalcu obicnu nego narucuju pa da dodjem sutra ili kad vec
nego narucio iz mostara a ne znam da li igdje jos u sa ima oficijelni zastupnik phillips hue programa mada sumnjam da su i oni zvanicni zastupnici al eto
nedavno sam pominjao zvucnike za auto
svaku jebenu radnju obisao nemaju npr sony 16incha zvucnike kao zamjenu trazio pioneer ili alpine nema niko
ne vjerujem da se to moze desiti u zagrebu ili beogradu npr

eto to su banalni primjeri a da ne trazimo nesto jos egzoticnije npr

da ne pricamo o raznim dogadjajima kao sto su koncerti predstave i sl pa do sadrzaja kao sto su bazeni dvorane stadioni igralista zabavista itd

tako da je kvalitet zivljenja mnogo vise od sustog imanja para ili recimo lokacije u samom gradu
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#17 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by karanana »

ma kakve biblioteke, nesigurno. malo malo pa se porokaju ili posaketaju u raspravi i diskusiji oko odredjenih dijela sto shekspira, sto nitchea, sto dostojevskog.
heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#18 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by heavyBrick »

Ludzak wrote: 20/07/2021 08:36 Sarajevo i kvalitet života ne idu zajedno. Sarajevo je u BiH, a ne u Švici.
a u Švici nema ljudi koji nekvalitetno žive?

kvalitet života je vezan za ljude. ako nemaš ljude koji će ti stvarati zadovoljstvo nije važno jesi li u Sarajevu ili Kopenhagenu.

ja dok sam imao više prijatelja, bio mlađi, ništa mi u Sarajevu nije falilo. a sad kad nema svega toga, i ne mogu reći da želim da ima, ništa nije isto. ne žalim se ni dalje na Sarajevo, sve je do mene i kako ja doživljavam ljude. da li sam stareći došao u fazu da mi kao hrđavom k i dlaka smeta ili se stvarno usput sve toliko otrcalo i postalo nezanimljivo, ne znam.

dakle, mislim da uz odgovarajuće društvo ne postoji mjesto koje je loše.

a imajući u vidu da je najvažnije da mladima ništa ne fali, mislim da bi Sarajevo moralo imati jedan veliki zabavni park. ali i za sve generacije jedan veliki park za opuštanje i šetnju.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#19 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by Haris.ba »

heavyBrick wrote: 21/07/2021 18:37 a imajući u vidu da je najvažnije da mladima ništa ne fali, mislim da bi Sarajevo moralo imati jedan veliki zabavni park. ali i za sve generacije jedan veliki park za opuštanje i šetnju.
Pa ima Safet Zajko, i ima park i setnica na Ilidzi. :D
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#20 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by musicman80 »

Dobar kvalitet zivota je kada zivis u stabilnoj zemlji koja ima dobru socijalnu politiku, pristup kvalitetnom obrazovanju i zdravstvu za vecinu populacije.
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2579
Joined: 16/05/2015 12:49

#21 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by SpecialOffer »

Vecina ljudi svakako ne zna da zivi tako da vecinom nije do sadrzaja vec je do ljudi.
caseytron
Posts: 2083
Joined: 01/06/2016 16:42

#22 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by caseytron »

Nema zivota u cijeloj drzavi.
User avatar
mk ultra
Posts: 19223
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#23 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by mk ultra »

SpecialOffer wrote: 22/07/2021 20:23 Vecina ljudi svakako ne zna da zivi tako da vecinom nije do sadrzaja vec je do ljudi.
:thumbup:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#24 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by Haris.ba »

Da ne bude da se samo kudi, ima Sarajevo dobrih stvari.

Tipa da su lijepe planine pola sata udaljene. Trebevic je bogatsvo veoma blizu.
Da ima autoput, rekao bih satipo udaljenost do mora. :D
heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#25 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by heavyBrick »

Haris.ba wrote: 22/07/2021 19:49
heavyBrick wrote: 21/07/2021 18:37 a imajući u vidu da je najvažnije da mladima ništa ne fali, mislim da bi Sarajevo moralo imati jedan veliki zabavni park. ali i za sve generacije jedan veliki park za opuštanje i šetnju.
Pa ima Safet Zajko, i ima park i setnica na Ilidzi. :D
ima parkova i igrališta, ali ja to više zamišljam kao pravi veliki park u gradu gdje ljudi regularno dođu kao na zapadu da šetaju, čitaju, vole se, obave piknik, lijenčare, sunčaju se, igraju i slično.

ovako nema kod nas, a meni je ovo tako super stvar:

Image
Post Reply