Dostava hrane u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
ljubijankic
Posts: 1323
Joined: 20/11/2011 21:38

#1326 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by ljubijankic »

MehmedPasaMoric wrote: 22/01/2022 11:52 Dajete li baksis radnicima komunalnog preduzeca koji vam istresaju kontejner i metu ispred ulaza? Plata im je manja od dostavljaca, posao tezi, a isto tako su vani na kisi, snijegu, suncu itd... Sto ne mogu burzuja

Ako sam nekad nekome dao baksis to je bilo majstorima, da nagradim njihov trud, rad i znanje koje su ulozili da rijese neki problem koji ja nisam mogao. Ako mi vulkanizer zamijeni 4 gume i kaze ne znam 25 maraka naravno da cu dati 30 jer covjek ima radnju, masine, troskove, plus uradio je za 10 minuta nesto sto bi meni trebalo pola dana, plus znam da mi nece otpasti tocak jer ga je postavio neko ko zna sta radi. Gdje se tu uklapa dostavljac? Gdje se uklapa konobar koji od kuce donese kutiju caja i prodaje ga po marku po kesici i tako zaradi dodatnih 20-30 maraka dnevno? Smijesno
Zato sto onaj ko glumi burzoaziju glumi je na marki ili dvije koje da konobaru ili dostavljacu, kao ovaj gore lik. Ako hoces da budes burzoazija kod majstora onda za posao koji ti naplati 100 ili 200km moras bar 10 ili 20 baciti na kafu, a to je vec problem.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#1327 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by black_adrian »

ljubijankic wrote: 22/01/2022 12:24 Zato sto onaj ko glumi burzoaziju glumi je na marki ili dvije koje da konobaru ili dostavljacu, kao ovaj gore lik. Ako hoces da budes burzoazija kod majstora onda za posao koji ti naplati 100 ili 200km moras bar 10 ili 20 baciti na kafu, a to je vec problem.
Majstoru se podrazumijeva. Nikad ispod cvancike nisam ostavio ako je iole zajeban posao i ako vidim da se potrudi, tj. da nece da me klepi po usima.
twomad
Posts: 181
Joined: 26/10/2021 10:14

#1328 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by twomad »

namiami wrote: 22/01/2022 12:30
MehmedPasaMoric wrote: 22/01/2022 11:52 Ako mi vulkanizer zamijeni 4 gume i kaze ne znam 25 maraka naravno da cu dati 30
To je pogrešno :) Baksis ces ostaviti ako te uzme preko reda, pred kraj radnog vremena, a ne jer zamjena 4 gume košta 25KM. Kako si ti odlucio da baš njemu trebaš dati za zamjenu gima, a ne nekome trecem?

Sta ako je tom vulkanizeru 1KM trošak po gumi? Znači zaradio 20KM, plus 5KM mu daješ dodatno :lol:


Neki stvarno ne znaju šta znači bakši :roll:
Odlucio se mozda zato sto kod njega ide godinama i zna da kvalitetno radi svoj posao.
Trosak mu sasvim sigurno nije marka po gumi vec taj covjek placa firmu, masine, opremu, radnike i ostalo, ima puno vise troskova i treba mu puno vise znanja da odradi svoj posao u poredjenju sa dostavljacem.

Kad cita postove ovdje covjek bi kontao da svi dostavljaci idu pjeske 10 kilometara uzbrdo po snijegu do koljena da donesu dostavu.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1329 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by bitanga_sa_otesa »

namiami wrote: 22/01/2022 12:30

Sta ako je tom vulkanizeru 1KM trošak po gumi? Znači zaradio 20KM, plus 5KM mu daješ dodatno :lol:

jeste,montirka,balansirka,radnja,struja,kompresor,alat ,sve mu palo s neba ,on samo okrene i namotira za minutu i klepi ti cvaju :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1330 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by bitanga_sa_otesa »

namiami wrote: 22/01/2022 13:10 Znao sam da ces se ti javiti :) Majstor majstora brani :D

Dobro, znamo da nije 1KM, kao što nije ni 6KM. Je li tako? :) Nema potrebe sada da secramo tačan trošak i je li zarada 20-30-50-100% vec sam objasnio kada dajem baksis.

Evo primjera, zamjena sijalice na glupom fijatu gdje se ide oko gume, ma dao bih i 10KM na koju god cijenu kaze. Za mali servis ne bih dao ništa na cijenu koju mi kaze. Dobro, lazem :) Ako kaze 147 zaokruzio bih na 150KM. Ako je 150KM i nista vanredno, toliko bih platio.
ma ne branim nikoga vala,nego treba sagledati malo siru sliku...mozda nakon 20 godina rada da ga zamjena gume dodje malo struje i rad,jer je otplatio alat i masine.zamjenu sijalice nikom nisam naplatio u zivotu ,a ima auta gdje je zajebano za zamijeniti ... :thumbup:
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#1331 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by MehmedPasaMoric »

namiami wrote: 22/01/2022 12:30
MehmedPasaMoric wrote: 22/01/2022 11:52 Ako mi vulkanizer zamijeni 4 gume i kaze ne znam 25 maraka naravno da cu dati 30
To je pogrešno :) Baksis ces ostaviti ako te uzme preko reda, pred kraj radnog vremena, a ne jer zamjena 4 gume košta 25KM. Kako si ti odlucio da baš njemu trebaš dati za zamjenu gima, a ne nekome trecem?

Sta ako je tom vulkanizeru 1KM trošak po gumi? Znači zaradio 20KM, plus 5KM mu daješ dodatno :lol:


Neki stvarno ne znaju šta znači bakši :roll:
Nema potrebe da me prima preko reda, jednostavno covjek brzo i efikasno uradi posao koji je ne mogu/ne znam i u skladu s tim ga nagradim. Drugi primjer, vodoinstalater zamijeni cesmu sto je 10 minuta posla, dam mu vise nego sto kaze jer me postedio patnje zavrtanja cesme mojim malim kombinirkama i eventualnog sloma zivaca kad mi nakon 10tog pokusaja i dalje curi na istom mjestu. Dakle znanje, alat, vjestina, efikasnost to cu uvijek nagraditi. Obicni posao koji ne zahtjeva nista od toga necu jer ga vec neko drugi placa za to
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40709
Joined: 29/06/2011 23:39

#1332 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

To je on vidio na filmu, kad nosac kofera u americkom filmu donese torbe u apartman i stane, nakaslje se, ceka napojnicu.

Liftboja ne mozes bas istjerati iz sobe, ali ovom mozes zatvoriti vrata od stana ostade on u stubistu :D

Napojnica je dobra volja, ne obaveza. Ako negdje u aplikaciji imaju opciju da dostavljac ocjenjuje kupca, neka opali minus, koga briga :D
last mohicans
Posts: 11976
Joined: 09/08/2012 23:19

#1333 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by last mohicans »

Čitajuci temu reko bi čojek sve hadzije i galantni potrošači. Kad mi je ceif, dam, kad nije, ne dam. Svako radi za placu,neke usluzne usluge istina imaju i bakšiš, ali nije apriori i po defaultu da se mora dati. Ne mora..
suspect_zero
Posts: 25757
Joined: 11/10/2008 21:45

#1334 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by suspect_zero »

Onoj koja mi radi po glavi (frizerki) ostavim vazda, pod uslovom da sam zadovoljna....ostalo zavisi od usluge, ćehre a i vrste usluge. Obzirom da su svi bezobrazno i u velikom broju bez ikakve realne osnove podigli cijene, bakšiša će biti sve manje.
User avatar
nepass1
Posts: 9664
Joined: 06/07/2017 07:35

#1335 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by nepass1 »

MehmedPasaMoric wrote: 22/01/2022 11:52 Dajete li baksis radnicima komunalnog preduzeca koji vam istresaju kontejner i metu ispred ulaza? Plata im je manja od dostavljaca, posao tezi, a isto tako su vani na kisi, snijegu, suncu itd... Sto ne mogu burzuja

Ako sam nekad nekome dao baksis to je bilo majstorima, da nagradim njihov trud, rad i znanje koje su ulozili da rijese neki problem koji ja nisam mogao. Ako mi vulkanizer zamijeni 4 gume i kaze ne znam 25 maraka naravno da cu dati 30 jer covjek ima radnju, masine, troskove, plus uradio je za 10 minuta nesto sto bi meni trebalo pola dana, plus znam da mi nece otpasti tocak jer ga je postavio neko ko zna sta radi. Gdje se tu uklapa dostavljac? Gdje se uklapa konobar koji od kuce donese kutiju caja i prodaje ga po marku po kesici i tako zaradi dodatnih 20-30 maraka dnevno? Smijesno
Ne dajem im baksis ali ovima sto na posao dolaze sam znao dati keks, sok itd

Dostavljacima dam ako je cjena 19 zaokruzim na 20 i to je to.
caseytron
Posts: 2088
Joined: 01/06/2016 16:42

#1336 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by caseytron »

Frizer, mesar, automehanicar, majstor i poneki konobar.
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#1337 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by bumerangss »

Ne ostavljam bakšiš nikad nikom niti hocu!

Ne sto je moj posao takav što ginem na poslu a ne radim sa parama i nemam pakšiša i rijetko od koga i hvala dobijem

Svako radi za platu i ako mu ta palta nije dovoljna neka mjenja posao!

Jedino taksisti kad taksimetar otkuca npr 6,80 KM dam mu cenera i kažem naplati 7 :D

Ali više puta sam namjerono prešutio kad npr otkuca 8,20 i dam cenera i šutim da vidim hoce li se kad prevariti pa reci haj nemam sitno zaokružit cu na 8 pa da mi vrati 2 KM, jok to se nikad nije desilo nego mrzovoljno prebira sići i rovi đepove da mi vrati 1,80 KM, valjda je očekivao da mi bacim cenera i kažem ok je :-)

Zato nikome ne dam bakšiš i tačka!

Jedino kad su mi renovirali kupatilo i platio 7200 KM i dao sam 100 KM bakšiš jer sam bio zadovoljan radovima

Recite da sam cicija, papak... neka sam boli me lakat!
User avatar
nepass1
Posts: 9664
Joined: 06/07/2017 07:35

#1338 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by nepass1 »

Vidi, mene frizerka nekad primi preko reda. Kad dodjem kaze ima on zakazano, zna da dolazim na sisanje pred posao.
Sisanje je 6KM sto je bas jeftino, ja uvjek platim deset. Vrijedi mi cenera kako me osisa i odnos prema meni.
Na pijaci imam odnos sa prodavcem da mogu uzeti robe i reci platicu ti sutra ili za par dana. Ako je nesta 6,20 on naplati 6, ako je 5.80 insistiram da je 6.
User avatar
Logovan
Posts: 94345
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#1339 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Logovan »

aerodinamika wrote: 22/01/2022 09:41 ali je stvar kucnog odgoja, pokazujes da li si neka skrtica koja gleda u marku dvije tri kao da mu zivot od toga zavisi, neces propast za nekoliko maraka-a steci ces prijatelja :thumbup:
Bakšiš stvar kućnog odgoja? :-) Fula. Zavisi od tvog raspoloženja, stvar je u tome kako si uslužen, možda si se u toku dana nadavao bakšiša, a ne možeš svakome.
Ako treba ostavljati bakšiš dostavljačima, onda treba ostavljati redovno i konobarima koji te usluže kao svog bližnjega, pa ostaviti i koju marku na pijacama, itd. Bacati bakšiš na sve strane. :D

I jeste garant ćeš steći prijatelja. :lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1340 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by bitanga_sa_otesa »

jebo prijatelja koje steknes radi interesa :run:
User avatar
Edin H.
Posts: 46992
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1341 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Edin H. »

Logovan wrote: 23/01/2022 17:14
aerodinamika wrote: 22/01/2022 09:41 ali je stvar kucnog odgoja, pokazujes da li si neka skrtica koja gleda u marku dvije tri kao da mu zivot od toga zavisi, neces propast za nekoliko maraka-a steci ces prijatelja :thumbup:
Bakšiš stvar kućnog odgoja? :-) Fula. Zavisi od tvog raspoloženja, stvar je u tome kako si uslužen, možda si se u toku dana nadavao bakšiša, a ne možeš svakome.
Ako treba ostavljati bakšiš dostavljačima, onda treba ostavljati redovno i konobarima koji te usluže kao svog bližnjega, pa ostaviti i koju marku na pijacama, itd. Bacati bakšiš na sve strane. :D

I jeste garant ćeš steći prijatelja. :lol:
Ako daš deset posto konobaru koji skače oko tebe, koliko dati distavljaču koji je recimo ljubazan i stigao na vrijeme?

Teška je ovo dilema :D

Od sada ću svakom dostavljaču postaviti uslov da mi mi bude prijatelj na Facebook-u i da nekritički lajkuje moje postove. :D
User avatar
vicious
Posts: 6862
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#1342 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by vicious »

Nema pravila, ali uobicajeno je da se baksis daje ljudima koji te poslužuju, pogotovo sto su to obično najslabije placeni poslovi.
Dakle, konobar, nosac, dostavljac itd.
Davati baksis majstoru je meni malo bezveze, jer on svakako radi za sebe, a ne za nekog drugog. Ok ako je nesto bas posebno dobro uradio pa hoces da ga dodatno nagradis, ali meni tu opet bude malo neprijatno, uvijek imam osjećaj kao da mu govorim da on sam ne cijeni dovoljno svoju strucnost :D
Konobaru uvijek gledam da ostavim marku dvije, jedino ako je nesto neljubazan, nadrkan ne dam. Dostavljacu isto tako.
daario naharis
Posts: 597
Joined: 17/06/2015 19:42

#1343 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by daario naharis »

cuj nagraditi konobara, izadje ko inzenjer masinstva/elektrotehnike hahaha
User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#1344 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Entropio »

Ako sam s novom trebom u lokalu, castim konobare picem redovno i ostavim baksis. Ako sam s trebom duze u vezi i izadjemo, onda niti castim niti ostavljam baksis... ne moram se kurciti vise.
User avatar
Edin H.
Posts: 46992
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1345 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Edin H. »

A nije vam žao nagraditi pjevaljku u kafani? :D
User avatar
mc-twin
Posts: 3352
Joined: 18/04/2009 23:47

#1346 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by mc-twin »

bumerangss wrote: 23/01/2022 14:13 Ne ostavljam bakšiš nikad nikom niti hocu!

Ne sto je moj posao takav što ginem na poslu a ne radim sa parama i nemam pakšiša i rijetko od koga i hvala dobijem

Svako radi za platu i ako mu ta palta nije dovoljna neka mjenja posao!

Jedino taksisti kad taksimetar otkuca npr 6,80 KM dam mu cenera i kažem naplati 7 :D

Ali više puta sam namjerono prešutio kad npr otkuca 8,20 i dam cenera i šutim da vidim hoce li se kad prevariti pa reci haj nemam sitno zaokružit cu na 8 pa da mi vrati 2 KM, jok to se nikad nije desilo nego mrzovoljno prebira sići i rovi đepove da mi vrati 1,80 KM, valjda je očekivao da mi bacim cenera i kažem ok je :-)

Zato nikome ne dam bakšiš i tačka!

Jedino kad su mi renovirali kupatilo i platio 7200 KM i dao sam 100 KM bakšiš jer sam bio zadovoljan radovima

Recite da sam cicija, papak... neka sam boli me lakat!
:pisnuo:
User avatar
madesa
Posts: 4210
Joined: 26/07/2013 02:37

#1347 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by madesa »

bumerangss wrote: 23/01/2022 14:13 Ne ostavljam bakšiš nikad nikom niti hocu!

Ne sto je moj posao takav što ginem na poslu a ne radim sa parama i nemam pakšiša i rijetko od koga i hvala dobijem

Svako radi za platu i ako mu ta palta nije dovoljna neka mjenja posao!

Jedino taksisti kad taksimetar otkuca npr 6,80 KM dam mu cenera i kažem naplati 7 :D

Ali više puta sam namjerono prešutio kad npr otkuca 8,20 i dam cenera i šutim da vidim hoce li se kad prevariti pa reci haj nemam sitno zaokružit cu na 8 pa da mi vrati 2 KM, jok to se nikad nije desilo nego mrzovoljno prebira sići i rovi đepove da mi vrati 1,80 KM, valjda je očekivao da mi bacim cenera i kažem ok je :-)

Zato nikome ne dam bakšiš i tačka!

Jedino kad su mi renovirali kupatilo i platio 7200 KM i dao sam 100 KM bakšiš jer sam bio zadovoljan radovima

Recite da sam cicija, papak... neka sam boli me lakat!
Nisi cicija i upravu si. Sto bi davao dostavljacu baksis onda bi treba i radnici u prodavnici,salteru , bas svugdje onda. To je njegov i posao i tacka. Daje li meni neko baksis sto na svom poslu uradim sta mi je zadatak. I ja sam imao radove u kuci proteklih mjeseci i svaki put sam radnicima kupovao dorucak. Svaki dan 20 i nesto dana u mjesecu. Oni govore da rijetko ko im kupi dorucak , sto je meni glupost. A dostavljacima,taksistima nikad baksis dati necu
kanguru
Posts: 895
Joined: 16/12/2019 00:15

#1348 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by kanguru »

Već 6-7 stranica razglabamo o bakšišu i jadnim ugnjetavanim dostavljačima :-)

Platio sam dostavu 3,5-4,5 KM (Korpa) i kapak. Doviđenja. Ako je cijena 19,5, zaokružiću na 20.

Nek mu bakšiš daje gazda koji je nabio tako visoku cijenu dostave :thumbup:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40709
Joined: 29/06/2011 23:39

#1349 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

Jel to glOvo opet digao cijene, vidim da je sad sve za 20 pf skuplje. Mislim dostava.

Fakat tjeraju ljude da dodaju tih 20pf kad placaju, ili pak tjeraju ljude da plate 3 km dostavu i ono "eto za kafu"... baksis
kanguru
Posts: 895
Joined: 16/12/2019 00:15

#1350 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by kanguru »

dječak sa šibicama wrote: 24/01/2022 12:09 Jel to glOvo opet digao cijene, vidim da je sad sve za 20 pf skuplje. Mislim dostava.

Fakat tjeraju ljude da dodaju tih 20pf kad placaju, ili pak tjeraju ljude da plate 3 km dostavu i ono "eto za kafu"... baksis
Da, u zadnjih mjesec-dva su nekoliko puta hinjski dizali cijenu po 20 feninga i sad imamo cijene tipa 2,20 KM, 2,70 KM ili 3,40 KM :-)

Eto im prilike za bakšiš :lol:
Post Reply