Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Edin H.

#26 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by Edin H. » 07/12/2019 13:56

Uredzapape wrote:
07/12/2019 13:27

Svabama je pun kUfer ....dosta ih otvoreno prica o tome i sa gadenjem gleda ove doslje.....
Ovo se ne odnosi na Bosance pretpostavljam? :oops:

Uredzapape

#27 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by Uredzapape » 07/12/2019 14:24

Losa pretpostavka

Dope_Man

#28 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by Dope_Man » 07/12/2019 18:57

biscanka2 wrote:
07/12/2019 11:17
Dope_Man wrote:
07/12/2019 09:12
Slucaj migranata je samo pokazao sve slabosti ove drzave. Nit ih ko smije raasporedit po RSu ili Hercegovini (kamp pred Mostarom nije ''ona'' strana Hercegovine), nit ih iko smije zaustaviti na ulasku preko granice/vratiti odakle su dosli a to je prva stvar koju je trebalo uraditi. Da imamo ikakvu drzavu sve bi ovo pokupili i mars preko Drine odakle su i dosli. Ili ono sto se vec iznad spomenu - drzi ga u kampu dok ne utvrdis zemlju porijekla a onda mars nazad, pa nek je i o trosku BiH, ne kosta toliko jedan let/bus i rijesis ako druge sprijecis da uopste ulaze dalje.

A svi dusebriznici koji se usudjuju ove porediti sa ljudima iz BiH u toku rata, a nadje se i takvih - ljudi iz BiH su bjezali od rata, i bjezali SA dokumentima. Pa i danas imamo ogromnu, ali legalnu migraciju ljudi iz BiH. Niko nije otisao u Njemacku, Austriju ili gdje god bez papira i pravio se mutav jer bi zavrsio nazad u BiH brze nego bi dosao gore. Nego se putuje i migrira po svim zakonima. Ni Trump ne kenja o legalnoj migraciji, vec o ilegalnoj gdje isto ovako meksikanci i ostali latinosi ulaze u USA bez ikakvog pravnog osnova.

Ovi uglavnom ne bjeze od rata, vec hoce samo socijalu i dzabaluk od zivota za koji su culi da ih sve ceka u obecanoj zemlji zvanoj Njemacka. A od silnih ''zena i djece'', i ''inzinjera i doktora'' sve sto se vidi u bilo kojoj grupi su mladici cca 17-25 godina.

Procitaj ovo pa ce ti sve jasnije biti.Ko ne vlada njemackim ima opcija "gugl prevod". :)https://www.deutschlandfunk.de/fluechtl ... _id=360598
Nisam siguran sta je iz ovog clanka direktno vezano za moj komentar? Procitah i vidim govori se o ocekivanjima zbog kojih dolaze. To znamo svi jer i nama se ovdje prica kako tamo tece med i mlijeko, ili se bar pricalo prije 20 godina, samo smo eto danas blize istini, malo obrazovaniji, tehnicki pismeniji, pa znamo da nije sve med i mlijeko ni u zemlji Njemackoj ali znamo da objektivno jeste bolje i zato idemo.
U clanku ne vidim da pise da Njemci mrze migrante, mada vjerovatno dobar dio njih pocinje da otvoreno mrzi i imaju svako pravo na to. Ali sigurno da niti ce prepoznati Hasu ili Mitra na ulici, niti ce vecina tih samo sjediti po ulici i cekati da mu daju Mercedes. Idu i nasi radi socijale, jasna stvar, i nabijem i ja takve. Ali vecina ide da radi i zivi, a takvi ne smetaju nikom i zbog takvih se Njemacka ne bi pobunila ni za 100 godina jer takve Njemacka uvozi.

Al moj komentar upravo govori o nacinu dolaska - legalnom i ilegalnom. Bosnjo mora legalno ako misli ostati (ima vjerovatno rijetkih izuzetaka nravno), vecina cak i spomenutih u clanku, ilegalno, a SVAKI od ovih po nasim kampovima je potpuno ilegalano i u Bosni, ilegalno bi bio u Hrvatsko, Sloveniji, Austriji pa sve do Njemacke. Nema nista lose u tome da ja, Mahmut il Kuvajta ili Chin Ming Link iz Kine sutra dodjemo u Njemacku tako sto se prijavimo online za posao, firma nas pozove, sredimo papirologiju i put pod noge. Ali je itetako pogresno baciti papire i krenuti sa zahtjevom da ti se dozvoli ulazak jer eto.. ti dos'o.

MaxPayne

#29 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by MaxPayne » 07/12/2019 19:11

Jeftino rade,popravljaju natalitet,Europa je izumirući kontinent.Ovolike granice nisu mogli preći da se veliki igrači u EU nisu pitali.

arman1

#30 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by arman1 » 07/12/2019 20:36

Za nas koji ne vladamo geografijom lokalnih sela može li neko da objasni gdje je ta kasarna ili da da koordinate?

bitanga_sa_otesa

#31 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by bitanga_sa_otesa » 07/12/2019 20:57

arman1 wrote:
07/12/2019 20:36
Za nas koji ne vladamo geografijom lokalnih sela može li neko da objasni gdje je ta kasarna ili da da koordinate?
prodjes gorenje i klas,otprilike iza benzinske petrol preko puta mujanica.

nlt

#32 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by nlt » 07/12/2019 21:17

najjače je da ove ILEGALNE migrante svi žale, treba im pomoći
a ako bi sutra bio otvoren prihvatni centar u njihovoj blizini, bilo bi šalji bagru nazad

bitanga_sa_otesa

#33 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by bitanga_sa_otesa » 07/12/2019 21:23

svi sto ih zale i hrane nek ih kuci sebi povedu :thumbup:

arman1

#34 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by arman1 » 07/12/2019 21:28

Ove migrante možemo dobro iskoristiti, za naše i njihovo dobro. Treba raditi sistemski i disciplinovano.

starii

#35 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by starii » 07/12/2019 21:34

treba ih primiti na poljine, da se ljudi ne poguse u ovom smogu :D

biscanka2

#36 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by biscanka2 » 08/12/2019 01:05

Dope_Man wrote:
07/12/2019 18:57
biscanka2 wrote:
07/12/2019 11:17
Dope_Man wrote:
07/12/2019 09:12
Slucaj migranata je samo pokazao sve slabosti ove drzave. Nit ih ko smije raasporedit po RSu ili Hercegovini (kamp pred Mostarom nije ''ona'' strana Hercegovine), nit ih iko smije zaustaviti na ulasku preko granice/vratiti odakle su dosli a to je prva stvar koju je trebalo uraditi. Da imamo ikakvu drzavu sve bi ovo pokupili i mars preko Drine odakle su i dosli. Ili ono sto se vec iznad spomenu - drzi ga u kampu dok ne utvrdis zemlju porijekla a onda mars nazad, pa nek je i o trosku BiH, ne kosta toliko jedan let/bus i rijesis ako druge sprijecis da uopste ulaze dalje.

A svi dusebriznici koji se usudjuju ove porediti sa ljudima iz BiH u toku rata, a nadje se i takvih - ljudi iz BiH su bjezali od rata, i bjezali SA dokumentima. Pa i danas imamo ogromnu, ali legalnu migraciju ljudi iz BiH. Niko nije otisao u Njemacku, Austriju ili gdje god bez papira i pravio se mutav jer bi zavrsio nazad u BiH brze nego bi dosao gore. Nego se putuje i migrira po svim zakonima. Ni Trump ne kenja o legalnoj migraciji, vec o ilegalnoj gdje isto ovako meksikanci i ostali latinosi ulaze u USA bez ikakvog pravnog osnova.

Ovi uglavnom ne bjeze od rata, vec hoce samo socijalu i dzabaluk od zivota za koji su culi da ih sve ceka u obecanoj zemlji zvanoj Njemacka. A od silnih ''zena i djece'', i ''inzinjera i doktora'' sve sto se vidi u bilo kojoj grupi su mladici cca 17-25 godina.

Procitaj ovo pa ce ti sve jasnije biti.Ko ne vlada njemackim ima opcija "gugl prevod". :)https://www.deutschlandfunk.de/fluechtl ... _id=360598
Nisam siguran sta je iz ovog clanka direktno vezano za moj komentar? Procitah i vidim govori se o ocekivanjima zbog kojih dolaze. To znamo svi jer i nama se ovdje prica kako tamo tece med i mlijeko, ili se bar pricalo prije 20 godina, samo smo eto danas blize istini, malo obrazovaniji, tehnicki pismeniji, pa znamo da nije sve med i mlijeko ni u zemlji Njemackoj ali znamo da objektivno jeste bolje i zato idemo.
U clanku ne vidim da pise da Njemci mrze migrante, mada vjerovatno dobar dio njih pocinje da otvoreno mrzi i imaju svako pravo na to. Ali sigurno da niti ce prepoznati Hasu ili Mitra na ulici, niti ce vecina tih samo sjediti po ulici i cekati da mu daju Mercedes. Idu i nasi radi socijale, jasna stvar, i nabijem i ja takve. Ali vecina ide da radi i zivi, a takvi ne smetaju nikom i zbog takvih se Njemacka ne bi pobunila ni za 100 godina jer takve Njemacka uvozi.

Al moj komentar upravo govori o nacinu dolaska - legalnom i ilegalnom. Bosnjo mora legalno ako misli ostati (ima vjerovatno rijetkih izuzetaka nravno), vecina cak i spomenutih u clanku, ilegalno, a SVAKI od ovih po nasim kampovima je potpuno ilegalano i u Bosni, ilegalno bi bio u Hrvatsko, Sloveniji, Austriji pa sve do Njemacke. Nema nista lose u tome da ja, Mahmut il Kuvajta ili Chin Ming Link iz Kine sutra dodjemo u Njemacku tako sto se prijavimo online za posao, firma nas pozove, sredimo papirologiju i put pod noge. Ali je itetako pogresno baciti papire i krenuti sa zahtjevom da ti se dozvoli ulazak jer eto.. ti dos'o.

Pa vezano je jer potvrdjuje tvoje izlaganje a navode se i medijski izvori u njihovim zemljama a i preko interneta koji ih obmanjuju tako da mnogi na to sve padaju.Kad visoko obrazovani likovi koji imaju dobar posao i plate s kojima dobro zive sve to napustaju i na ovakve avanture krecu onda nam to (i jasnije) na njihov mentalni sklop ukazuje.

Dope_Man

#37 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by Dope_Man » 08/12/2019 07:31

arman1 wrote:
07/12/2019 21:28
Ove migrante možemo dobro iskoristiti, za naše i njihovo dobro. Treba raditi sistemski i disciplinovano.
Kako bi ih to mogao iskoristiti kad je njihov jedini zivotni cilj ''WE DEMAND GERMANY"?

Jedina korist od njih je sto dobijamo odredjeni priliv love izvana za brigu o njima, ali oni odbijaju i da se brine o njima. A realno treba ih staviti u kamp zatvorenog tipa gdje nema izlaska dok se ne odluci sta s njima, kao i svaki drugi migracioni kamp. Ovo pustanje da se slobodno secu je opet samo odraz neozbiljnosti drzave.

Haris.ba

#38 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba » 08/12/2019 08:37

starii wrote:
07/12/2019 21:34
treba ih primiti na poljine, da se ljudi ne poguse u ovom smogu :D
Meni je najsmješnije kada se ide štrajkovati ispred formalne vlade ili parlamenta. Narod zna, ali neće da kaže gdje je ustvari prava vlada i parlament. :D

Bilo bi rješenje problema za 5 minuta.

mayab

#39 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by mayab » 08/12/2019 08:56

nlt wrote:
07/12/2019 21:17
najjače je da ove ILEGALNE migrante svi žale, treba im pomoći
a ako bi sutra bio otvoren prihvatni centar u njihovoj blizini, bilo bi šalji bagru nazad
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :thumbup:
arman1 wrote:
07/12/2019 21:28
:pisnuo: hahahah, samo bi se mi tada zvali NJEMAČKA

high_volume

#40 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by high_volume » 08/12/2019 10:35

Treba u migrantskim centrima uvesti neku jednostavnu proizvodnju, da migranti mogu nešto raditi dok čekaju... "Godota" :D
Tako bi im vrijeme prolazilo brže, mogli bi nešto i zaraditi, možda bi neki i nešto naučili, ili bi se školovali, itd. Bilo bi ih manje po ulicama, bilo bi time i manje nervoze lokalnog stanovništva, možda bi i svijet promijenili, itd. Puno je raznih mogućnosti.

Haris.ba

#41 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba » 08/12/2019 11:01

Onda bi mogla drzava i nezaposlenima da nadje nekakav posao da nesta ceprkaju.

arman1

#42 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by arman1 » 08/12/2019 11:45

high_volume wrote:
08/12/2019 10:35
Treba u migrantskim centrima uvesti neku jednostavnu proizvodnju, da migranti mogu nešto raditi dok čekaju... "Godota" :D
Tako bi im vrijeme prolazilo brže, mogli bi nešto i zaraditi, možda bi neki i nešto naučili, ili bi se školovali, itd. Bilo bi ih manje po ulicama, bilo bi time i manje nervoze lokalnog stanovništva, možda bi i svijet promijenili, itd. Puno je raznih mogućnosti.
Uvesti im časove Njemačkog i Bosanskog. Instrukcije kako se đepari, otima iznuđuje, zastrašuje i reketari. Kako se dila i falsifikuje. Za dva dana bi ih EU sklonila od nas jer armija od par hiljada visokokvalifikovanih u blizini njihovihgranica im ne treba.

kloniran

#43 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by kloniran » 08/12/2019 13:06

cyprus wrote:
07/12/2019 08:45
kloniran wrote:
02/12/2019 02:34
Šta mislite o novim migrantskim centrima u Kantonu Sarajevo?
Zašto Vlada kantona Srajevo šuti o ovom problemu?
Zašto šuti Općina/Opština Ilidža?
Zašto je medijski skoro nikako pokriven ovaj problem?
Moje pitanje za tebe - da li misliš da bi svi migrantski centri trebali biti u Bihaću?

Ako pitaš mene za mišljenje, ja mislim da je sila prilika takva da je normalno da neki od takvih centara budu i na prostoru Kantona Sarajevo...
Nemam ja ništa protiv, u Kantonu Sarajevo već ima jedan kamp, a najbolje bi bilo da odeš u to naselje pa pitaš građane kako im je.
U Blažuju nije zadovoljen ni gram što ekoloških što sigurnosnih zahtjeva, zahtjeva za prevozom... e to je problem.

Evo Tuzla diže glas i tamo nema kampova, dok najbolja vlada ikad u Sarajevu šuti.
Još zanimljivije je to da čim se pobunilo jedno katoličko naselje u Tuzli, odmah se prestalo pričati o kampovima u tom kantonu.
O Hercegovini i manjem entitetu ne želim ni polemisati, sve go nosioc europskih vrijednosti :roll:

kloniran

#44 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by kloniran » 08/12/2019 13:10

high_volume wrote:
07/12/2019 09:55
Odnos stanovništva nekoliko lokalnih zajednica u BiH, bihaćke, tuzlanske, iz Hadžića, Blažuja, i vjerujem mnogih drugih, kao i dijela vlasti RS, ravan je fašizmu. Nisu migranstski centri, kasarne bivše JNA i slični objekti nečije privatno vlasništvo, nisu ceste privatne, nisu migranti zaraženi neizlječivim zaraznim bolestima, nisu ti ljudi "vanzemaljci", pa da im pojedinci i grupice primitivaca brane dolazak u migranstke centre i prolaz cestama, da im brane boravak na područjima tih nekih lokalnih zajednica. Odakle im pravo... Nije strah od krađa razlog da se migranti šikaniraju i guraju od svog prostora. Umjesto pritiska na migrante, za takav i sličan strah treba pritisnuti policije, jer kriminala ima i previše i bez prisustva migranata. Tjeskoba se ne rješava zabranom ljudima, tjeskoba se rješava lijekovima :-)

Hiljade ljudi iz Srbije, iz područja Sandžaka, migriralo je u BiH, veliki broj njih takvih bavilo se kriminalom, ubistvima, i sl. Zašto niko nije organizirao proteste tada i danas... Zašto jednim branimo dolazak i boravak, a drugima odobravamo?

Zašto ne bismo dio današnjih "predmetnih" migranata reintegrirali u naše društvo, zašto ih ne bismo školovali, obučili i dali poslove. Ionako nam naši ljudi odlaze, skoro pa nema ko raditi... Cijeli svijet je pomiješan raznim etničkim, religioznim i sličnim grupama i pojedincima, samo bi neki u nas da održe "čistu rasu" :-)
a duša draga, nosioc europskih vrijednosti
odakle li si bože dragi pa tako lijepo pričaš
što ih ne primiš par kod sebe u stan kad su ti toliko dragi.
pitanje je da li si ikad prošao kroz ta mjesta koja si naveo, posebno u zadnjih par mjeseci.

najlakše je glumiti neku kulturu i humanost preko tuđih leđa.
evo kad si tako fin ti primi trojicu u svoj stan pa nam pokaži tu divnu humanost koju nosiš u sebi.

kloniran

#45 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by kloniran » 08/12/2019 13:15

https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-toku- ... /191208023
Super vlada Kantona sarajevo i dalje šuti, garant prećerali sa čvarcima sinoć na Jahorini, pa im nije do razgovora.

Ovo će postati veoma ozbiljan problem za stanovnike Blažuja, jer ako ih sve premjeste biće više migranata nego stanovnika u krugu od kilometar.
Otkako je otvoren kamp u Hadžićima stanovnici koji koriste prevoz se sustreću sa velikim problemima, sad će biti nemoguće koristiti autobuski prevoz, posebno za stanovnike od Blažuja prema Ilidži.

A dokaz koliko je to bitno i glavnom govedu sa Ilidže dokazuje i činjenica da je organizovao skup 3 dana prije dolaska migranata u Blažuj.
Mislim da će im se ovo dobro obiti o glavu na sljedećim izborima.

cyprus

#46 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by cyprus » 08/12/2019 14:03

kloniran wrote:
08/12/2019 13:06
cyprus wrote:
kloniran wrote:
02/12/2019 02:34
Šta mislite o novim migrantskim centrima u Kantonu Sarajevo?
Zašto Vlada kantona Srajevo šuti o ovom problemu?
Zašto šuti Općina/Opština Ilidža?
Zašto je medijski skoro nikako pokriven ovaj problem?
Moje pitanje za tebe - da li misliš da bi svi migrantski centri trebali biti u Bihaću?

Ako pitaš mene za mišljenje, ja mislim da je sila prilika takva da je normalno da neki od takvih centara budu i na prostoru Kantona Sarajevo...
Nemam ja ništa protiv, u Kantonu Sarajevo već ima jedan kamp, a najbolje bi bilo da odeš u to naselje pa pitaš građane kako im je.
U Blažuju nije zadovoljen ni gram što ekoloških što sigurnosnih zahtjeva, zahtjeva za prevozom... e to je problem.

Evo Tuzla diže glas i tamo nema kampova, dok najbolja vlada ikad u Sarajevu šuti.
Još zanimljivije je to da čim se pobunilo jedno katoličko naselje u Tuzli, odmah se prestalo pričati o kampovima u tom kantonu.
O Hercegovini i manjem entitetu ne želim ni polemisati, sve go nosioc europskih vrijednosti :roll:

Iskreno, više me brine ovo:

Image

Odnosno činjenica da mi je dijete prisiljeno udisati svakojake otrove... Pa jbga, ako nekako uspjevam istrpit ložače svega i svačega na padinskim stranama Sarajeva i vozače svega i svačega u Kantonu Sarajevo, kontam da mogu podnijeti i par hiljada migranata...

kloniran

#47 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by kloniran » 08/12/2019 14:39

cyprus wrote:
08/12/2019 14:03
kloniran wrote:
08/12/2019 13:06
cyprus wrote:

Iskreno, više me brine ovo:

Image

Odnosno činjenica da mi je dijete prisiljeno udisati svakojake otrove... Pa jbga, ako nekako uspjevam istrpit ložače svega i svačega na padinskim stranama Sarajeva i vozače svega i svačega u Kantonu Sarajevo, kontam da mogu podnijeti i par hiljada migranata...
Lahko je to pričati iz udobnosti stana, ili negdje iz sarajevskih ulica.
Što se tiče zagađenja sve stoji, al porediti zagađenje sa migrantima je po meni samo jedno veoma da ne kažem bezobrazno skretanje s teme i zamazivanje očiju neupućenim.
Smoga je bilo otkako je grada Sarajeva, i biće ga dok je tog istog grada, nekad manje nekad više.

Normalno da ova situacija neće smetati ljudima koji žive u gradu, jer njih ovo ne pogađa puno osim što ih sreću oko tržnih centara i semafora.
I meni smeta što komšija loži smeće koje kupi oko kontejnera, ali taj problem je već godinama prisutan i za to su krivi isključivo nadležni.
Prijavljuješ godinama a niko kurcem ne mrda.

Ovaj problem što će se sad desiti je isključivo problem sa sigurnosnog aspekta.
Ko god misli da nije, nek prošeta malo Ilidžom i oko Ušivaka u kasnim noćnim satima.
A tek šta slijedi Blažuju u kojem rasvjeta već 5 - 6 godina ne radi, u kojem potputnjaci nisu osvjetljeni.
Znam o čemu pričam jer sam svakodnevno na tom reonu.

Vlada kantona, država, opština, apslolutno niko ništa nije učinio da dolazak migranata ne naruši kvalitetu života građanima koji žive u tima naseljima.

Dolazak migranata će prvo ozbiljno ugroziti sigurnost građanima, jer se apsolutno ništa nije uradilo po tom pitanju.
Policija sa Ilidže čak i ne zna da će migranti biti smješteni, a kamoli da su napravili neki plan djelovanja.

Druga stvar je prevoz djece u škole i radnika na posao koji će postati nemoguć, jer je već sad autobuski prevoz toliko preopterećen da se dosta često dešava da autobusi ili ne stanu na toj stanici ili ne mogu primiti putnike.
Sad sa par stotina migranata ili 2000 koliko ih planiraju dovesti na prevoz se može zaboraviti, ne samo Blažuj nego sva naselja i linije koje idu prema Blažuju.

Al ispade da je smog veći problem :roll:

cyprus

#48 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by cyprus » 08/12/2019 14:56

Meni je opet bezobrazno (da ne kažem koju tešku riječ) proglasiti ljude od krvi i mesa (samo malo drugačije puti i kulturnog bekgraunda) većim problemom od direktnog ataka na zdravlje svih nas, koje traje iz godine u godinu i koji na godišnjoj bazi tjera stotine, pa i hiljade ljudi u grob...

Btw, na činjenicu da se svijet globalizirao i na to da u budućnosti na ovom prostoru neće živjeti samo Bošnjaci, Srbi i Hrvati se treba privikavat... Čak i zadrtim ksenofobnim umovima... Sviđalo se to nekome ili ne, to je realnost...

PS Jest, lako mi je pričati iz udobnosti stana u kojem ne smijem otvoriti prozor... Al avaj, šta nam rade migranti, Nedime dragi :roll:
Last edited by cyprus on 08/12/2019 15:08, edited 1 time in total.

Dope_Man

#49 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by Dope_Man » 08/12/2019 15:05

Globalizacija gdje ljudi LEGALNO mijenjaju drzave nije problem. Imati na hiljade ljudi bez dokumenata koji su ilegalno i dosli do ove drzave jeste. I neko spomenu da ih se uci, da ih se osposobi za rad... halo, je li vama koji tako mislite jasno da ovi ljudi: 1. nece da borave u BiH vec iskljucivo u Njemackoj ili eventualno jos par drzava EU (i tu su izbirljivi) i 2. da nece da rade vec da dobiju dzabaluka sve sto se moze dobiti dzabaluka.

Edin H.

#50 Re: Novi migrantski centri u Kantonu Sarajevo

Post by Edin H. » 08/12/2019 15:21

Dope_Man wrote:
08/12/2019 15:05
Globalizacija gdje ljudi LEGALNO mijenjaju drzave nije problem. Imati na hiljade ljudi bez dokumenata koji su ilegalno i dosli do ove drzave jeste. I neko spomenu da ih se uci, da ih se osposobi za rad... halo, je li vama koji tako mislite jasno da ovi ljudi: 1. nece da borave u BiH vec iskljucivo u Njemackoj ili eventualno jos par drzava EU (i tu su izbirljivi) i 2. da nece da rade vec da dobiju dzabaluka sve sto se moze dobiti dzabaluka.
Al' peglate sa tim dokumentima.
Nije krivicno djelo kada putujes bez dokumenata da spasis zivot za koji tvrdis da ti je u domicilnoj zemlji ugrozen, uostalom zemlja protiv koje trazis azil mozda ti ne bi ni izdala dokumente. Ali jeste krivicno djelo da udjes u zemlju sa laznim dokumentima. Zato I imas bazu podataka koja se zove EURODAC u kojoj se nalaze podaci svake osobe koja udje u EU ukljucujuci otiske prstiju. Znaci svaki od ovih ljudi koje vi nazivate migrantima je vec uveden u database. BiH vjerovatno nema pristupa jer nije u EU.

Ideja da se zahtjevi za azil podnese u trecim zemljama vec odavno postoji kod razvijenih evropskih zemalja - ovo je samo prvi korak. Daj nerazvijenim zemljama malo para, pa neka se oni bore sa ovim problemom. Uz to jos nadjes saveznike u izrazito desnicarskim vladama Hrvatske i Madjarske, koje rade sve ono sto nije u skladu sa Konvencijom o ljudskim pravima i dobijes ono sto oni i zele - brigo moja predji na drugoga.

Post Reply