Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#51 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by un1ted »

Ne znam sta ces, ali sam imao slican slucaj (ne u Sa), gdje je bio kvar u sahtu. Racun je storniran.

Ne mogu ti iskljuciti vodu, jednostavno reci da ces platiti a i plati prosjecnu potrosnju i to je to.
jer nemoguce je da bude potroseno ovoliko vode za 30 dana ako voda negdje "curi".
Moguce ako je kvar na nekoj od cijevi u zemlji. Ako je to slučaj, očekuj i ovaj mjesec račun, pa prema tome, pristupi provjeri i traženju rješenja. Provjeri vodomjer, da ne radi ko ventilator :)
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#52 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by freelancerBIH »

Bosanac sa dna kace wrote: 05/09/2020 13:25 Meni se desi da na vodokotlicu ponekad curi voda, ako nije pustana kako treba, a opet da ti je citavo vrijeme tako curilo, nije moguce da toliko iscuri.
Jesi uporedio sa ranijim racunima?
Stariji racuni su gore na slici kao sto vidis. Do Jula sve ok bilo ,dolazio racun po 2.5 KM jer tu niko ne zivi ,i onda odjednom za juli 1860 :shock:
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#53 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by freelancerBIH »

un1ted wrote: 05/09/2020 14:17 Ne znam sta ces, ali sam imao slican slucaj (ne u Sa), gdje je bio kvar u sahtu. Racun je storniran.

Ne mogu ti iskljuciti vodu, jednostavno reci da ces platiti a i plati prosjecnu potrosnju i to je to.
jer nemoguce je da bude potroseno ovoliko vode za 30 dana ako voda negdje "curi".
Moguce ako je kvar na nekoj od cijevi u zemlji. Ako je to slučaj, očekuj i ovaj mjesec račun, pa prema tome, pristupi provjeri i traženju rješenja. Provjeri vodomjer, da ne radi ko ventilator :)
Kako si stornirao racun molim te ako nije tajna?? Jer oni insistiraju da se ovo plati, jer inace daju na "sud" - kako kazu....
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#54 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by Bosanac sa dna kace »

freelancerBIH wrote: 05/09/2020 15:51
Bosanac sa dna kace wrote: 05/09/2020 13:25 Meni se desi da na vodokotlicu ponekad curi voda, ako nije pustana kako treba, a opet da ti je citavo vrijeme tako curilo, nije moguce da toliko iscuri.
Jesi uporedio sa ranijim racunima?
Stariji racuni su gore na slici kao sto vidis. Do Jula sve ok bilo ,dolazio racun po 2.5 KM jer tu niko ne zivi ,i onda odjednom za juli 1860 :shock:
Koliko je mjeseci dolazio racun 2,5 marke? To su oni onda obracunali sve pausalno, unazad za te mjesece a mozda i godine, racunaju nekih 7,5 maraka po osobi mjeseceno. Ganjaj one sto ocitaju brojila nek i oni svoje kazu, a redovno svaki mjesec salji i ti uslikano stanje brojila VIK-u preko maila.
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#55 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by NediM17 »

Konacno ocitali brojilo nakon silnih godina, tako da nije to za mjesec potroseno nego za svo vrijeme od prethodnog ocitanja. Dovoljno je da ti je za proteklih 6-7 godina samo negdje kapalo nakapalo bi ovu cifru.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#56 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by freelancerBIH »

NediM17 wrote: 05/09/2020 17:51 Konacno ocitali brojilo nakon silnih godina, tako da nije to za mjesec potroseno nego za svo vrijeme od prethodnog ocitanja. Dovoljno je da ti je za proteklih 6-7 godina samo negdje kapalo nakapalo bi ovu cifru.
Mogu li ih na to ganjat da nisu radili svoj posao?? Jer nemoguce je stvarno da ovoliko vode da se izlije za 1 mjesec.... To se prostom logikom moze zakljuciti...
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#57 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by freelancerBIH »

Bosanac sa dna kace wrote: 05/09/2020 17:10
freelancerBIH wrote: 05/09/2020 15:51
Bosanac sa dna kace wrote: 05/09/2020 13:25 Meni se desi da na vodokotlicu ponekad curi voda, ako nije pustana kako treba, a opet da ti je citavo vrijeme tako curilo, nije moguce da toliko iscuri.
Jesi uporedio sa ranijim racunima?
Stariji racuni su gore na slici kao sto vidis. Do Jula sve ok bilo ,dolazio racun po 2.5 KM jer tu niko ne zivi ,i onda odjednom za juli 1860 :shock:
Koliko je mjeseci dolazio racun 2,5 marke? To su oni onda obracunali sve pausalno, unazad za te mjesece a mozda i godine, racunaju nekih 7,5 maraka po osobi mjeseceno. Ganjaj one sto ocitaju brojila nek i oni svoje kazu, a redovno svaki mjesec salji i ti uslikano stanje brojila VIK-u preko maila.
Otkako su dedo i nana umrli, znaci nekih 6-7 godina dolazi po 2.5 KM i to sam sve uredno placao da se ne nakuplja nistam... Ovo me stvarno sokiralo
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#58 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by neki »

Ako ti je brojilo u avliji, tj. iza zaključanih vrata možes mahat usima...
Tvoja obaveza kao korisnika je da im omogućiš očitanje brojila
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#59 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by freelancerBIH »

neki wrote: 05/09/2020 18:29 Ako ti je brojilo u avliji, tj. iza zaključanih vrata možes mahat usima...
Tvoja obaveza kao korisnika je da im omogućiš očitanje brojila
Brojilo je otvoreno stalno, tj. saht i uvijek su imali pristup.
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#60 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by neki »

freelancerBIH wrote: 05/09/2020 18:32
neki wrote: 05/09/2020 18:29 Ako ti je brojilo u avliji, tj. iza zaključanih vrata možes mahat usima...
Tvoja obaveza kao korisnika je da im omogućiš očitanje brojila
Brojilo je otvoreno stalno, tj. saht i uvijek su imali pristup.
Onda imaš osnovu da se žališ i tražiš objašnjenje zašto nisu vrsili redovno ocitanje
User avatar
Romeo 80
Posts: 4378
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#61 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by Romeo 80 »

neki wrote: 05/09/2020 18:48
freelancerBIH wrote: 05/09/2020 18:32
neki wrote: 05/09/2020 18:29 Ako ti je brojilo u avliji, tj. iza zaključanih vrata možes mahat usima...
Tvoja obaveza kao korisnika je da im omogućiš očitanje brojila
Brojilo je otvoreno stalno, tj. saht i uvijek su imali pristup.
Onda imaš osnovu da se žališ i tražiš objašnjenje zašto nisu vrsili redovno ocitanje
Plus sto i ako se zaista navedeni racun odnosi na neku minornu potrosnju za period od 7 godina unazad, to je svakako onda zastarilo :wink:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#62 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by Bosanac sa dna kace »

freelancerBIH wrote: 05/09/2020 18:24Otkako su dedo i nana umrli, znaci nekih 6-7 godina dolazi po 2.5 KM i to sam sve uredno placao da se ne nakuplja nistam... Ovo me stvarno sokiralo
preturi po racunima i vidi kad je zadnji put stanje brojila na racunu prikazano.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#63 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by freelancerBIH »

Bosanac sa dna kace wrote: 05/09/2020 22:03
freelancerBIH wrote: 05/09/2020 18:24Otkako su dedo i nana umrli, znaci nekih 6-7 godina dolazi po 2.5 KM i to sam sve uredno placao da se ne nakuplja nistam... Ovo me stvarno sokiralo
preturi po racunima i vidi kad je zadnji put stanje brojila na racunu prikazano.
Zar ne bi trebalo svaki put pisati da je ocitano isto jer oni u sustini moraju napisati da je "ocitano" - iako su vjerovatno svaki mjesec pausalno slali po 2.5 KM ?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#64 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by Bosanac sa dna kace »

freelancerBIH wrote: 06/09/2020 21:10Zar ne bi trebalo svaki put pisati da je ocitano isto jer oni u sustini moraju napisati da je "ocitano" - iako su vjerovatno svaki mjesec pausalno slali po 2.5 KM ?
Trebalo bi, ali se oni uvijek vade na to da brojilo nije dostupno.
To 2.5 marke je standardnı, za mjesto, za brojilo ovo ono, ispod toga ne moze ici, barem da ja znam.
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#65 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by bumerangss »

Moj ti je savjet da ODMAH pogledaš vodomjer tj brojilo u šahtu jer velika je vjerovatnoča da je negdle cijev koja je dotrajala (istruhla) pukla u zemlji od šahta do kuće i da voda konstantno otiće u zemlju i da brojilo i sad "vinta" tj otkucava!

To se meni desilo prije dvije godine. Živim u kući staroj 40-ak godina i raćun za vodu mi je zimi oko 25 a ljeti oko 30 35 maksimalno 40 KM. Jedan račun mi došao 210 KM :shock: i ja sam pregledao sve česme i vodokotliće (kuća na 3 sprata) i nigdje ništa nije curilo ni kapalo. Odmah sam otišao i otvorio šaht i vidim da sat vinta tj da voda negdje curi, logično od šahta do kuće. Nasuo sam kanistere i burad i ko u ratu kupao se poljevajući iz džezve :D 3 dana dok nisam našao majstora koji mi je detektovao kvar tj mjesto gdje voda curi i odmah mi je dao savjet da se može sad otkopati to mjeto i cijev zakrpiti ali da taj popravak može trajati mjesec dva godinu dvije pet da on ne garantuje jer su cijevi stare i odlućio sam se da promjenim sve cijevi novim plastićnim od šahta do kuće i to me koštalo 600 KM (ruke i materijal) ali mi je dao savjet da odmah odem u glavni ViK kod Katedrale da to prijavim tj da napišem molbu da mi otpišu dio računa jer ja tu vodu nisam potrošio nego je nenamjerno iscurila u zemlju... i ljudi iz vika su odmah sutradan došli i slikali da su radovi tj sanacija kvara u toku, da se uvjere da je toliki račun zbog toga i stvarno otpisali su mi pola računa tj morao sam platiti oko 110 KM a oni su mi kao "oprostili" oko 110 KM.

99% da je i kod tebe isti slučaj zato trći zatvori ventil :run:

Vjerovatno da je tebi cujev baš dreknula podobro i da je to šikljalo 25 30 dana a da sam ja imo sreće da je cijev manje pukla da je manje vode izlazilo i vjerovatno manje dana 5 6 10 pa mi je došlo 210 a tebi 1800 KM :-)
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#66 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by freelancerBIH »

bumerangss wrote: 06/09/2020 23:19 Moj ti je savjet da ODMAH pogledaš vodomjer tj brojilo u šahtu jer velika je vjerovatnoča da je negdle cijev koja je dotrajala (istruhla) pukla u zemlji od šahta do kuće i da voda konstantno otiće u zemlju i da brojilo i sad "vinta" tj otkucava!

To se meni desilo prije dvije godine. Živim u kući staroj 40-ak godina i raćun za vodu mi je zimi oko 25 a ljeti oko 30 35 maksimalno 40 KM. Jedan račun mi došao 210 KM :shock: i ja sam pregledao sve česme i vodokotliće (kuća na 3 sprata) i nigdje ništa nije curilo ni kapalo. Odmah sam otišao i otvorio šaht i vidim da sat vinta tj da voda negdje curi, logično od šahta do kuće. Nasuo sam kanistere i burad i ko u ratu kupao se poljevajući iz džezve :D 3 dana dok nisam našao majstora koji mi je detektovao kvar tj mjesto gdje voda curi i odmah mi je dao savjet da se može sad otkopati to mjeto i cijev zakrpiti ali da taj popravak može trajati mjesec dva godinu dvije pet da on ne garantuje jer su cijevi stare i odlućio sam se da promjenim sve cijevi novim plastićnim od šahta do kuće i to me koštalo 600 KM (ruke i materijal) ali mi je dao savjet da odmah odem u glavni ViK kod Katedrale da to prijavim tj da napišem molbu da mi otpišu dio računa jer ja tu vodu nisam potrošio nego je nenamjerno iscurila u zemlju... i ljudi iz vika su odmah sutradan došli i slikali da su radovi tj sanacija kvara u toku, da se uvjere da je toliki račun zbog toga i stvarno otpisali su mi pola računa tj morao sam platiti oko 110 KM a oni su mi kao "oprostili" oko 110 KM.

99% da je i kod tebe isti slučaj zato trći zatvori ventil :run:

Vjerovatno da je tebi cujev baš dreknula podobro i da je to šikljalo 25 30 dana a da sam ja imo sreće da je cijev manje pukla da je manje vode izlazilo i vjerovatno manje dana 5 6 10 pa mi je došlo 210 a tebi 1800 KM :-)
Koliko si na kraju morao platit vode od tih 210 Bgt ako nije tajna? :cry: ako ja budem morao platit "dio" racuna... Bokte pa izaci ce me opet 300-400 KM minimum :?
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#67 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by Dozer »

Jel' to ViK opet otima? Ma nije valjda?! :lol: :lol:
Nakon totalno antilogicke i antiekonomske racunice oko tarifiranja potrosnje i cijene vode, pri kojoj su samo tako diskriminirali viseclane porodice, nastavlja se i otimacina kroz lazna mjerenja.

Pazite sad ovo, a dacu i kalkulaciju. 16 stanara u 8 stanova, od toga 9 penzionera, ostalih nema u stanovima po cijeli dan jer su ljudi na poslu (a nema cesto ni pojedinih penzionera). Potrosnja za Aug - 152 m³ ili 152.000 L vode.

152 / 16 = 9,5 m³ po glavi (9.300 L)
Hajde da probamo izracunati na sta se potrosi ovolika voda...
Recimo da svi imaju ves masinu (kao sto imaju), masinu za sudje (koju nemaju svi), itd.

- Neka svi svaki dan upale masinu za ves 1x, i neka masina trosi 50L po pranju (a ne trosi), to je:
50 x 8 = 400 L / dan * 30 dana = 12.000 L, ili 12 m³

- Neka svi upale i masinu za sudje svaki dan, i neka masina trosi 30 L (a ne trosi), to je:
30 x 8 = 240 L / dan * 30 dana = 7.200 L ili 7,2 m³

- Neka se svi stanari istusiraju/okupaju svaki dan (iako sumnjam da to rade svi penzioneri), i neka potrose po 100 L po glavi (sto je takodjer previse), to je:
100 x 16 = 1.600 L / dan * 30 dana = 48.000 L ili 48 m³

- Neka svi stanari svaki dan odu po 5x u WC i puste vodokotlic od 10 L, to je:
16 * 5 * 10 L = 800 L / dan * 30 dana = 24.000 L ili 24 m³

Ovo su glavni i najveci "potrosaci", i kada ovo saberemo, dobijemo: 12 + 7,2 + 48 + 24 = 91,2 m³, ili 91.200 L vode. Naravno, gornja kalkulacija je vise nego nategnuta u plus, tj. pretjerano je maksimizirana, ali ovo samo pokazuje koliko ViK krade.

Na kraju, ostaje nam razlika od 60,8 m³, ili 60.800 L vode.
Dakle, svako od nas 16 svaki mjesec potrosi po 3.800 L ili 3,8 m³ na pranje zuba, brijanje, pijenje, kuhanje... Ozbiljno?

Racunao sam i koliko je protok kod mene. Na najjacem mlazu, i to u kupatilu, flasa od 2 L se napuni za 6 sec. Znaci 20 L za 1 minut, ili 1.200 L za 1h. U kuhinji je taj mlaz slabiji radi protocnog bojlera i treba 10 sec. za 2 L.
Ovo znaci da bismo jednu, i to najvecu i najjacu cesmu, trebali drzati otvorenu na maksimali 50,66h ili 2,11 dana da bismo potrosili 60.800 L vode.
Ili, da svaki stan mjesecno potrosi po 7.600 L, tj. 7,6 m³ mimo onih glavnih "potrosaca". Smijesno zar ne, pogotovo za penzionere.

A, zasto je to sve ovako? Razlog je vrlo jednostavan - ViK ne bazdari vodomjere kako treba, tj. ne bazdare ih nikako jer ne znaju, nego vodomjeri prikazuju 50-100% visu potrosnju od stvarne.
Da sve bude gore, ViK je jedini nadlezan za bazdarenje vodomjera, i kod nas ne postoji nezavisna ustanova ili inistitucija ili firma koja bi to mogla uraditi.

Sta je rjesenje?
Kolektivna gradjanska tuzba i bojkot placanja troskova vode dok se sudski proces ne okonca, a pri tom sudskom procesu zahtijevati nezavisno vjestacenje random izabranih vodomjera iz stambenih objekata. Evo, ja se nudim da moj vodomjer bude prvi na tom testiranju, i garantujem da ce se pokazati da ne mjeri kako treba, tj. da mjeri tacno kako i napisah - minimalno 50% vise od stvarne potrosnje.

Logicno, ovo je suludo ocekivati da se desi u domacem okruzenju i mentalnim kapacitetima ovog naroda, a pogotovo jer svi znamo da je ViK jedna najobicnija uhljebaska firma pod sapom SDA, tacnije Prevljaka, dok ni sud, tuzioci i sudije, nisu nista drugaciji.

Dovoljno o svemu govori i cinjenica da se nijedan jedini medij ne usudjuje dirnuti u ovu problematiku i istraziti sve. Evo, znam da mnogi novinari ovo citaju - pozivam i njih da se jave i da zajedno odradimo nezavisno testiranje mog vodomjera. Logicno, testiranje mora biti van BIH, jer ovdje su svi uvezani u jedno familijarno-stranacko-ahbabsko kolo, i niko ne smije dati i reci stvarno i istinito stanje.

I, da... da odmah presretnem price o curenju na cesmama, vodokotlicima, cijevima i sl. - Ne, nigdje nista ne curi, sve provjereno vise puta. Cak su i zamijenili vodomjer prosle godine (nakon 5 ili 6 godina, a zakonski rok je 3), ali stanje isto, tako da je jedini logican zakljucak da su vodomjeri namjerno nastimani pogresno (ili nisu nastimani nikako).

Sve ovo traje vec godinama, i nema tu nikakvog rjesenja osim ovoga sto navedoh iznad. A ono je - utopija.
Sljedece rjesenje jeste navariti premosnicu na glavnu cijev i da pola ide kroz nju, pola kroz sat. I raniti svakoga iz ViK-a ko dodje da provjeri zasto se potrosnja vode smanjila.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16335
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#68 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by sime_cipol »

Kod mene je rodjak ugradio vodomjer prije par godina. Do tada mu je za 4 clana dolazilo 30-36 KM mjesečno, kako kad. Poslije ugradnje i tako vec par godina nije mu dosao veci racun od 15 KM. Nikada.
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#69 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by NediM17 »

Zivim u Visokom u privatnoj kuci, ne bi mi mrsko da pogledam racune od pocetka godine. Troje nas je u domacinstvu, vodomjer jos iz Titina vakta, INSA, star 50 godina, nikad mijenjan niti bazdaren, pokaze da u prosjeku mjesecno potrosimo 11 m3. Svaki dan, u prosjeku, 1 ves masina i masina za sudje svaku vece. Vodokotlic broja mu nema koliko puta se dnevno potegne, tusiranje jutarnje i vecernje, 1-2 mjesecno saperu se stepenice vanjske i dvoriste, cca 100tinjak kvadrata asfaltiranih.
Cijena po m3 je progresivna i zavisi od potrosene kolicine po clanu domacinstva.
Do 5 m3 po clanu je 1.20 KM, od 5-7.5 je 1.25, od 7.5-10 je 1.30, od 10-15 je 1.35 i preko 15 m3 po clanu cijena je 1.40 KM.
Kanalizacija je 0.30 po m3, vodomjerno mjesto 2.57 i na ove cijene se dodaje PDV.
Dakle, u prosjeku mjesecno to izadje sa PDVom cca 22.30 KM.
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#70 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by bumerangss »

Morai sam platiti pola tog računa a poznajem jos jedan takav slučaj i oni su morali platiti 50% sto znaci da ces ti platiti oko 930 KM :D
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#71 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by bumerangss »

Ja sam u biti zadovoljan sa potrošniom. Ima nas 7 članova na 3 sprata kuće tj 3 veš mašine, 3 vodokotlića, 2 auta koja se ponekad splaknu :D detaljno pranje je ipak u praonici. Čilime peremo jednom godišnje u junu julu kad krećimo, ljeti svaku veće potrošimo 20-ak litara za zaljevati cvijeće na balkonu, normalno ljeti se kupamo svaki dan a zimi baš i ne :lol: imamo i maltezera u kući, i jednog većeg papagaja i mali akvarijum sa 3 zlatne ribice...
Decembar januar i febr dobijemo oko 25 30, mart april 35, maj 40, juni juli august oko 45, sep oko 40 oktob i novemboko 35 i tako već godinama. Jedan šaht jedno brojilo
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#72 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by bitanga_sa_otesa »

Dozer wrote: 07/09/2020 11:59 Razlog je vrlo jednostavan - ViK ne bazdari vodomjere kako treba, tj. ne bazdare ih nikako jer ne znaju, nego vodomjeri prikazuju 50-100% visu potrosnju od stvarne.
meni u zadnjih 15 godina 3x mijenjali vodomjer(privatna kuca) ,svaki put donesu nov. nisam ih zvao, niti se ikad zalio,dodju sami :shock:
zadnji sto su ugradili je neki zajebani ima nepovratni ventil tako da kad nestane vode ne vraca se voda iz kuce i ne izlaze kubici zraka na cesmu kad ponovo dodje .
User avatar
semirsar
Posts: 7553
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#73 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by semirsar »

bitanga_sa_otesa wrote: 07/09/2020 20:10
Dozer wrote: 07/09/2020 11:59 Razlog je vrlo jednostavan - ViK ne bazdari vodomjere kako treba, tj. ne bazdare ih nikako jer ne znaju, nego vodomjeri prikazuju 50-100% visu potrosnju od stvarne.
meni u zadnjih 15 godina 3x mijenjali vodomjer(privatna kuca) ,svaki put donesu nov. nisam ih zvao, niti se ikad zalio,dodju sami :shock:
zadnji sto su ugradili je neki zajebani ima nepovratni ventil tako da kad nestane vode ne vraca se voda iz kuce i ne izlaze kubici zraka na cesmu kad ponovo dodje .
garant si nekom od glavonja ispustio zrak iz kocnica pa te pripazio :mrgreen:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#74 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by bitanga_sa_otesa »

semirsar wrote: 07/09/2020 20:35

garant si nekom od glavonja ispustio zrak iz kocnica pa te pripazio :mrgreen:
nisam majkemi .
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#75 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by Dozer »

Kod mene se vodi 5 clanova, s tim da jednog vise nema nego ima jer studira vani. Mjesecni racuni, i to vec godinam, od 50-70 KM, a razlike u mjesecnoj potrosnji idu i do 30 m3. Mozete li zamisliti sta se mora raditi da jedan mjesec potrosnja na isti broj stanara bude 120, a sljedeci mjesec 150 kubika? 30.000 L vode je pristojan bazen, za neupucene.
A mi nemamo ni bazen, niti zaljevamo poljoprivredno dobro, nemamo cak ni jebenu autppraonicu...
Umjesto toga imamo 16 stanara od kojih 9 penzionera, a ostalih 7 u stanovima aktivno borave max. 4-5h dnevno.
Post Reply