Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
akcija007
Posts: 2852
Joined: 17/05/2008 23:50

#801 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by akcija007 »

Raspisali su javni poziv za otvaranje baze na aerodromu.
Vidjet cemo ko ce dobiti . Da li se moze opet Wizzair javiti ili ce nam doci Ryanair !?
Limited Sky
Posts: 462
Joined: 01/02/2019 02:00
Location: rajvoSa

#802 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Limited Sky »

evo izasao javni poziv za skolovanje, koliko li ce primiti radnika od ovih 80 polaznika :?
Zna li neko otprilike plate za poziciju br1 i br2? sa toplim obrokom i svim ostalim.
https://szks.ba/posao/javni-poziv-j-p-m ... -sarajevo/
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4833
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#803 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Limited Sky wrote: 16/11/2022 18:53 evo izasao javni poziv za skolovanje, koliko li ce primiti radnika od ovih 80 polaznika :?
Zna li neko otprilike plate za poziciju br1 i br2? sa toplim obrokom i svim ostalim.
https://szks.ba/posao/javni-poziv-j-p-m ... -sarajevo/
I mene ovo zanima
akcija007
Posts: 2852
Joined: 17/05/2008 23:50

#804 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by akcija007 »

Topli obrok je 1% prosjecne plate Federacije
Prevoz - nekada su imali organizovani bus ima li ga jos ne znam
Obzirom da se radi 365 dana ide se na uvecanje plate za dnevnicu kada se radi vikendom i praznicima
Plata kolika je to ne znam, znam da su u koroni im smanjivali 30% , pa su od proslog ljera im vratili 20% a 10% jos nisu.
Sta ce raditi ovih 80 ljudi kada sada po zimi aerodrom.ima 10 tak letova dnevno
akcija007
Posts: 2852
Joined: 17/05/2008 23:50

#805 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by akcija007 »

Danas samo 8 polazaka. Kako jadno izgleda isto kao da je neki sezonski aetodrom a ne aerodrom u glavnom gradu.
elk
Posts: 2799
Joined: 14/08/2006 12:03

#806 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by elk »

A u oktobru rekord :D
Strucnjaci tender raspisali za.low cost :roll:
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#807 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by agent_zero »

Bruka i sramota!
User avatar
thekupus
Posts: 6809
Joined: 25/06/2011 22:38

#808 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by thekupus »

šta je tačno bruka i sramota? napravite zanimljiviji grad, pa će biti više letova
neće niko da leti u novembarsko sarajevo, nema niko para da leti iz sarajeva


wizz se povukao jer su im istekle beneficije koje su ugovorom dobili, a zatvaraju cijeli niz baza po cijeloj evropi ove godine, dakle nije to do SJJ
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#809 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Maharadza »

Fazon je što ti faktički po meni i ne treba toliko turizam tj. turisti da bi raja letila za rajvosu, konkretno dovoljna je dijaspora koja ionako redovno dolazi za svaki haman urlaub, pa i između istih ako ugrabi koju heFtu frei (od prekovremenih ili sl.), a da ne pričamo od ovih što odu na par mjeseci da rade ili rodbinu posjećuju itd. a šta ih samo znam što bi letili za Sa ali jednostavno lufthansa pre-preskupa u odnosu na wizz pa ljudi idu za tuzlu i onda autom se prebacuju do Sa kako znaju i umiju (bilo da neko dođe po njih ili neki balkan-transfer i sl. prijevozici koji imaju ja mislim).
akcija007
Posts: 2852
Joined: 17/05/2008 23:50

#810 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by akcija007 »

Jasno je meni da je u zimskom redu letenja manje letova nego u ljetnom ali ovo sada je bas premalo. Isto kao da su SA svi otpisali i low coast i regularne kompanije.
Ok Wizz je zatvorio bazu u SA a ovi ostali smanjili rotacije
elk
Posts: 2799
Joined: 14/08/2006 12:03

#811 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by elk »

Hoce li na proljece biti ista prica, eto nece biti tada smoga i magle? Kada bude cijelih 9 letova dnevno.
Ne bih rekao da se wizzovci vracaju vise.
akcija007
Posts: 2852
Joined: 17/05/2008 23:50

#812 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by akcija007 »

Na proljece Austrian povecava br letova iz/za Bec (2x svakodnevno) za razliku od zime gdje odredjenim danima uopste nema leta za Bec ili ga ima 1x dnevno.
Ne znam sta ce biti sa LOT om iz/za Varsavu, oni su ljetos uveli liniju i sa zimom se povukli
Lufthansa ce sigurno vratiti svako drugi dan dodatni vecernji let iz Frankfurta za SA i ranijutarnji za Frankfurt
Ostalo je sve neizvjesno sta ce biti
User avatar
stativa
Posts: 244
Joined: 27/06/2011 19:27
Location: Šeher

#813 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by stativa »

elk wrote: 25/11/2022 10:29 Hoce li na proljece biti ista prica, eto nece biti tada smoga i magle? Kada bude cijelih 9 letova dnevno.
Ne bih rekao da se wizzovci vracaju vise.
Ne moraju se ni vraćati, doći će neko drugi. Wizz Aira nije bilo ni 2019. godine, osim Budimpešte 2-3x sedmično, pa je bilo više od milion putnika.
elk
Posts: 2799
Joined: 14/08/2006 12:03

#814 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by elk »

Ma ja. Sto bi imali dva miliona putnika, kad mozemo milion :D
Seawolf
Posts: 7711
Joined: 14/06/2012 22:59

#815 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Seawolf »

Odličan dan na Međunarodnom aerodromu Sarajevo ....

Image

I onda se ljudi pitaju zašto odlaze aviokompanije sa sarajevskog aerodroma.
User avatar
konektovan
Posts: 40589
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#816 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by konektovan »

Seawolf wrote: 25/11/2022 21:49 Odličan dan na Međunarodnom aerodromu Sarajevo ....

Image

I onda se ljudi pitaju zašto odlaze aviokompanije sa sarajevskog aerodroma.
Ovo je do pilota i do aviona,..koji se boje magle :mrgreen:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10520
Joined: 10/03/2022 22:16

#817 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by ZoomZoomKiwi »

Godinama ista priča, pa me interesuje, da li je iko ikad razmišljao o unapređenju ILS-a na SJJ? Pa da sadašnji Cat I zamijenimo sa makar Cat II, a zašto ne i sa Cat IIIa. Da li je ikad to spominjano, planirano ili?

Kladim se da pola ovih otkazanih ili reroutanih letova ne bi bilo otkazano…

Mislim da aerodrom koji ima hronični problem sa vidljivošću od novembra do marta mora ulagati u takve stvari. Ili da ga zimi zatvorimo pa da se ne sramotimo bezveze.
Seawolf
Posts: 7711
Joined: 14/06/2012 22:59

#818 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Seawolf »

EFD22 wrote: 25/11/2022 21:59 Godinama ista priča, pa me interesuje, da li je iko ikad razmišljao o unapređenju ILS-a na SJJ? Pa da sadašnji Cat I zamijenimo sa makar Cat II, a zašto ne i sa Cat IIIa. Da li je ikad to spominjano, planirano ili?

Kladim se da pola ovih otkazanih ili reroutanih letova ne bi bilo otkazano…

Mislim da aerodrom koji ima hronični problem sa vidljivošću od novembra do marta mora ulagati u takve stvari. Ili da ga zimi zatvorimo pa da se ne sramotimo bezveze.
Za Cat.II nedostaje još nekih 500 do 600 m čistine ispred praga piste.

Može Cat.II, ali treba ili skratiti (ionako kratku) pistu za toliku vrijednost, ili porušiti dio Ilidže.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10520
Joined: 10/03/2022 22:16

#819 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by ZoomZoomKiwi »

Seawolf wrote: 25/11/2022 22:04
EFD22 wrote: 25/11/2022 21:59 Godinama ista priča, pa me interesuje, da li je iko ikad razmišljao o unapređenju ILS-a na SJJ? Pa da sadašnji Cat I zamijenimo sa makar Cat II, a zašto ne i sa Cat IIIa. Da li je ikad to spominjano, planirano ili?

Kladim se da pola ovih otkazanih ili reroutanih letova ne bi bilo otkazano…

Mislim da aerodrom koji ima hronični problem sa vidljivošću od novembra do marta mora ulagati u takve stvari. Ili da ga zimi zatvorimo pa da se ne sramotimo bezveze.
Za Cat.II nedostaje još nekih 500 do 600 m čistine ispred praga piste.

Može Cat.II, ali treba ili skratiti (ionako kratku) pistu za toliku vrijednost, ili porušiti dio Ilidže.
Ma porušiti zašto ne :mrgreen:
akcija007
Posts: 2852
Joined: 17/05/2008 23:50

#820 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by akcija007 »

Svaka aviokompanija ima svoja pravila za min vidljivost za slijetanje po magli.
Danas oko 15 h sto je nesto sletilo a nesto otkazano/preusmjereno je do pilota . On je taj koji odlucuje hoce li odmah otkazati let za SA na polaznom aerodromu ili pokusati sletiti ili ako ne uspije pokusaj negdje se rerutorati.
Ovi svi vecernji dolasci su otkazani jer je losa vidljivost vidimo i mi s prozora da je losa vidljivost
Jednom sam cuo da je za nas aerosrom min vidljivost 2000 m ali da Lufthansa propisuje za nas min 1500 m
User avatar
Haris.ba
Posts: 24818
Joined: 08/09/2005 20:08

#821 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Haris.ba »

akcija007 wrote: 26/11/2022 00:12 Svaka aviokompanija ima svoja pravila za min vidljivost za slijetanje po magli.
Danas oko 15 h sto je nesto sletilo a nesto otkazano/preusmjereno je do pilota . On je taj koji odlucuje hoce li odmah otkazati let za SA na polaznom aerodromu ili pokusati sletiti ili ako ne uspije pokusaj negdje se rerutorati.
Ovi svi vecernji dolasci su otkazani jer je losa vidljivost vidimo i mi s prozora da je losa vidljivost
Jednom sam cuo da je za nas aerosrom min vidljivost 2000 m ali da Lufthansa propisuje za nas min 1500 m
Mogu li kupiti ovaj gbas?
For a GBAS GAST D price of 1.194.000 €, not considering equipping the aircraft, we just need 48 operations to pay off the initial investment.
http://flyingbosnian.blogspot.com/2022/ ... h.html?m=1
akcija007
Posts: 2852
Joined: 17/05/2008 23:50

#822 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by akcija007 »

Mogu kupiti ovaj uredjaj od 1,2 mil eur pitanje je zasto nece .
jesam1
Posts: 121
Joined: 20/06/2009 15:42

#823 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by jesam1 »

Precjenjujete nase mAnadzere...

Ne znaju. To je odgovor.

3 covjeka na SJJ znaju kako treba engleski a o nekom OPERATIVNOM konceptu, strategiji, masterplanu sa STRATEGIJOM I VIZOJOM mozete sanjati.

Rjesenje: prodati aerodrom (makar 51%) nekom ozbiljnom operateru ili dati u koncesiju.
User avatar
drndalo
Posts: 22815
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#824 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by drndalo »

Kakav proljev od upisa...

Bas bi prodaja/koncesija bila rjesenje... Tek bi tad vidjeli cija majka crnu vunu prede... Jedini gori monopol od drzavnog je privatni...

Da ponovimo nekad davno pisano. ILS za jacu kategoriju nije realan do uvodjenja GPS navigacije aviona certifikovane za avio saobracaj. Najveci problem je visina odluke, na kojoj pilot mora odluciti odustaje li ili slijece jer vidi svjetla. Ta visina je propisana kao min. ispod kojeg na Cat1 ne smiju ici, a kompanije (pilot nema nista s tim, osim da slusa kompaniju) mogu imati svoja stroza pravila od minimalnih. Zato imamo slucajeve da se Austrian prvi vrati u Bec, a ostali tog dana sletili. Mislim da je na SJJ vertikalna min. visina odluke 200ft, dakle 60ak metara, sa vidljivoscu u daljinu od 550m, AKO avion na toj visini sa otkazom motora moze penjati dovoljno strmo da sigurno preleti Mojmilo u slucaju Go-arround-a. Onaj mali teretnjak Let410 koji vozi postu za DHL, to ne moze, pa je njemu DH 400ft, tj. duplo.

Ne znam koliko bi to sve i kostalo, ali ako sada bude islo ovo produzenje piste za sirokotrupce, mozda bi se onda zimi moglo ici na skracenje piste u losem vremenu, da bi se zadovoljilo 1km cistine prije piste (to bi trebalo biti displaced treshold za jacu kategoriju ILSa. Ja i dalje mislim da to nije isplativo sada kada je GPS na putu da bude integrisan u standard preciznog navodjenja maltene i bez ILSa...
User avatar
thekupus
Posts: 6809
Joined: 25/06/2011 22:38

#825 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by thekupus »

jesam1 wrote: 26/11/2022 09:39 Precjenjujete nase mAnadzere...

Ne znaju. To je odgovor.

3 covjeka na SJJ znaju kako treba engleski a o nekom OPERATIVNOM konceptu, strategiji, masterplanu sa STRATEGIJOM I VIZOJOM mozete sanjati.

Rjesenje: prodati aerodrom (makar 51%) nekom ozbiljnom operateru ili dati u koncesiju.
Pojma nemaš šta govoriš
Post Reply