Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Dugarry
Posts: 203
Joined: 09/10/2022 12:23

#901 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Dugarry »

HelaS wrote: 03/01/2023 18:35
Dugarry wrote: 03/01/2023 17:47

Ne znam broj otlkazanih letova u godini dana.

Mogu ti reci ovo. Ja nisam mogao sletiti na SJJ zbog kise. Prijetelj mi prije 4-5 mjeseci nije sletio na SJJ zbog vjetra, a prije godinu dana 1.1.2022 mi prijetelji nisu poletjeli zbog cini mi se magle.
A pogledaj ti ovo, ono nije moglo sletjeti u Sarajevo zbog kiše, i odmah daj da mu se pravi novi aerodrom :lol: :lol:

Koji su likovi ovi dijasporci 2. generacije :-)
Opet se ti javljas :-)
Dugarry
Posts: 203
Joined: 09/10/2022 12:23

#902 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Dugarry »

Vitezanin wrote: 03/01/2023 18:17
Dugarry wrote: 03/01/2023 17:47

Ne znam broj otlkazanih letova u godini dana.

Mogu ti reci ovo. Ja nisam mogao sletiti na SJJ zbog kise. Prijetelj mi prije 4-5 mjeseci nije sletio na SJJ zbog vjetra, a prije godinu dana 1.1.2022 mi prijetelji nisu poletjeli zbog cini mi se magle.
Vjetar, kiša i magla mogu biti problem bilo gdje. Kontam šta govoriš i sigurno je većina nas imala problem s kašnjenjem ili otkazanim letovima, međutim ne postoji ekonomska korist od izmjestanja aerodroma zbog toga. Također, čak i da ga izmjeste citava sira regija Sarajeva ti ima sve ove iste probleme i opet smo na istom.
Sarajevo ima problem zbog magle tri mjeseca u godini i to ne svaki dan. Da jeste problem: jeste. Ali to je to.
Mislim da ima negdje tabela s postotkom otkazanih letova po aerodromu, Sarajevo je nešto sitno.
Razumijem da se mozda ne isplati graditi novi aerodrom, samo hocu da kazem da otkazivanja kao sto su u Sarajevu nisu nesto normalno.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#903 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Ozimician »

Dugarry wrote: 03/01/2023 21:40
Vitezanin wrote: 03/01/2023 18:17

Vjetar, kiša i magla mogu biti problem bilo gdje. Kontam šta govoriš i sigurno je većina nas imala problem s kašnjenjem ili otkazanim letovima, međutim ne postoji ekonomska korist od izmjestanja aerodroma zbog toga. Također, čak i da ga izmjeste citava sira regija Sarajeva ti ima sve ove iste probleme i opet smo na istom.
Sarajevo ima problem zbog magle tri mjeseca u godini i to ne svaki dan. Da jeste problem: jeste. Ali to je to.
Mislim da ima negdje tabela s postotkom otkazanih letova po aerodromu, Sarajevo je nešto sitno.
Razumijem da se mozda ne isplati graditi novi aerodrom, samo hocu da kazem da otkazivanja kao sto su u Sarajevu nisu nesto normalno.
U Njemačkoj je ljetos 50% letova bilo otkazano (u špici sezone) - zbog "nedostatka aerodromskog osoblja"
Da se to kod nas desilo - pa to bi bilo drvlje i kamenje, ovako imamo prirodnu nepogodu na koju ne možemo uticati.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10293
Joined: 27/04/2021 22:52

#904 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by tramvajtrojka »

Ozimician wrote: 03/01/2023 21:47
Dugarry wrote: 03/01/2023 21:40

Razumijem da se mozda ne isplati graditi novi aerodrom, samo hocu da kazem da otkazivanja kao sto su u Sarajevu nisu nesto normalno.
U Njemačkoj je ljetos 50% letova bilo otkazano (u špici sezone) - zbog "nedostatka aerodromskog osoblja"
Da se to kod nas desilo - pa to bi bilo drvlje i kamenje, ovako imamo prirodnu nepogodu na koju ne možemo uticati.
a da tek se ne priča o velikim evropskim aerodromima koje pet do deset cm snijega u potpunosti paralizira dan dva , od ukupnog broja otkazanih letova u godini na sjj ovi sto se ticu vremenskih uslova cine nekih 1-3%
Dugarry
Posts: 203
Joined: 09/10/2022 12:23

#905 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Dugarry »

Ozimician wrote: 03/01/2023 21:47
Dugarry wrote: 03/01/2023 21:40

Razumijem da se mozda ne isplati graditi novi aerodrom, samo hocu da kazem da otkazivanja kao sto su u Sarajevu nisu nesto normalno.
U Njemačkoj je ljetos 50% letova bilo otkazano (u špici sezone) - zbog "nedostatka aerodromskog osoblja"
Da se to kod nas desilo - pa to bi bilo drvlje i kamenje, ovako imamo prirodnu nepogodu na koju ne možemo uticati.
:-D

Ne kontam poentu. Sta zelis da dokazes?

Kakvo drvlje i kakvo kamenje. Ovdje pricamo o otkazivanju letova zbog loseg vremena. Kakve to veze ima sa strajkovima ili nedostatkom osoblja.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#906 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Ozimician »

Dugarry wrote: 03/01/2023 22:29
Ozimician wrote: 03/01/2023 21:47

U Njemačkoj je ljetos 50% letova bilo otkazano (u špici sezone) - zbog "nedostatka aerodromskog osoblja"
Da se to kod nas desilo - pa to bi bilo drvlje i kamenje, ovako imamo prirodnu nepogodu na koju ne možemo uticati.
:-D

Ne kontam poentu. Sta zelis da dokazes?

Kakvo drvlje i kakvo kamenje. Ovdje pricamo o otkazivanju letova zbog loseg vremena. Kakve to veze ima sa strajkovima ili nedostatkom osoblja.
Na štrajkove i nedostatak osoblja - možeš uticati ! - Na vrijeme ne možeš !
Dugarry
Posts: 203
Joined: 09/10/2022 12:23

#907 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Dugarry »

Ozimician wrote: 03/01/2023 22:51
Dugarry wrote: 03/01/2023 22:29

:-D

Ne kontam poentu. Sta zelis da dokazes?

Kakvo drvlje i kakvo kamenje. Ovdje pricamo o otkazivanju letova zbog loseg vremena. Kakve to veze ima sa strajkovima ili nedostatkom osoblja.
Na štrajkove i nedostatak osoblja - možeš uticati ! - Na vrijeme ne možeš !
Jesam li ja nekoga krivio za lose vrijeme? :shock:
mistek
Posts: 3371
Joined: 23/05/2010 15:16

#908 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by mistek »

Ne postoji lokacija za novi aerodrom u blizini Sarajeva i to je tako. Ovaj aerodrom se može eksploatisati sasvim ok i u narednim decenijama. Sistem za razbijanje magle postoji, koristi se i broj otkazanih letova je jako mali od kada se on koristi. Pretjerano se diže frka zbog toga, barem u posljednje dvije godine. Umjesto svega što je nerealno, adekvatno bi bilo dogovoriti saradnju i utvrditi protokol sa Mostarom ili Tuzlom, te u ugovorima sa aviokompanijama potencirati te opcije. Postoje i aviokompanije poput TA koje neće ni poletjeti bez uslova za slijetanje i to je ok, ali je glupost da neko dođe do Sarajeva i vraća se. Par letova godišnje se može preusmjeriti na Mostar ili Tuzlu i bilo bi ok.

Kao što neko napisa, ljetos je u Frankfurtu u jednom periodu otkazana polovina letova. Pariz 43%, Amsterdam 41%, Atina 38%, Sidnej 34% itd. U Sarajevu mi govorimo o 0,5% na nivou godine. I generalno, proguglajte procente, čak i u Evropi je masa aerodroma sa strašnim procentima otkazivanja ili odgađanja.
Bodkin
Posts: 21490
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#909 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Bodkin »

mistek wrote: 04/01/2023 00:49 Ne postoji lokacija za novi aerodrom u blizini Sarajeva i to je tako. Ovaj aerodrom se može eksploatisati sasvim ok i u narednim decenijama. Sistem za razbijanje magle postoji, koristi se i broj otkazanih letova je jako mali od kada se on koristi. Pretjerano se diže frka zbog toga, barem u posljednje dvije godine. Umjesto svega što je nerealno, adekvatno bi bilo dogovoriti saradnju i utvrditi protokol sa Mostarom ili Tuzlom, te u ugovorima sa aviokompanijama potencirati te opcije. Postoje i aviokompanije poput TA koje neće ni poletjeti bez uslova za slijetanje i to je ok, ali je glupost da neko dođe do Sarajeva i vraća se. Par letova godišnje se može preusmjeriti na Mostar ili Tuzlu i bilo bi ok.

Kao što neko napisa, ljetos je u Frankfurtu u jednom periodu otkazana polovina letova. Pariz 43%, Amsterdam 41%, Atina 38%, Sidnej 34% itd. U Sarajevu mi govorimo o 0,5% na nivou godine. I generalno, proguglajte procente, čak i u Evropi je masa aerodroma sa strašnim procentima otkazivanja ili odgađanja.
Problem je povezanost. Mogu letjeti i sam za tuzlu ako hocu. Ali da me ostave u tuzli i da onda moram dva i po sata da se truckam u nekom raspalom busu za istu cijenu mi ne pada na pamet
User avatar
Thorgerson
Posts: 8483
Joined: 15/04/2015 11:26

#910 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Thorgerson »

Jbt mi ko da smo Australija po povrsini.

Sta ces koji qrac izmjestat aerodrom, kad imamo aerodrome u Tuzli i u Mostaru.

Mi trebamo posrane autoputeve izgraditi. I neki turista i da se preusnjeri i sleti u Mostar, sat voznje do Sarajeva mu nece nesto znaciti.

A i onaj gospodin koji je spomenuo jedan od glavnih razloga zasto je aerodrom tu bas gdje jeste, da se ne bi vodozastitna zona totalno unistila.

Izmjesti aerodrom i mozemo se poselamiti s pitkom vodom u gradu.
mistek
Posts: 3371
Joined: 23/05/2010 15:16

#911 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by mistek »

Bodkin wrote: 04/01/2023 01:13
mistek wrote: 04/01/2023 00:49 Ne postoji lokacija za novi aerodrom u blizini Sarajeva i to je tako. Ovaj aerodrom se može eksploatisati sasvim ok i u narednim decenijama. Sistem za razbijanje magle postoji, koristi se i broj otkazanih letova je jako mali od kada se on koristi. Pretjerano se diže frka zbog toga, barem u posljednje dvije godine. Umjesto svega što je nerealno, adekvatno bi bilo dogovoriti saradnju i utvrditi protokol sa Mostarom ili Tuzlom, te u ugovorima sa aviokompanijama potencirati te opcije. Postoje i aviokompanije poput TA koje neće ni poletjeti bez uslova za slijetanje i to je ok, ali je glupost da neko dođe do Sarajeva i vraća se. Par letova godišnje se može preusmjeriti na Mostar ili Tuzlu i bilo bi ok.

Kao što neko napisa, ljetos je u Frankfurtu u jednom periodu otkazana polovina letova. Pariz 43%, Amsterdam 41%, Atina 38%, Sidnej 34% itd. U Sarajevu mi govorimo o 0,5% na nivou godine. I generalno, proguglajte procente, čak i u Evropi je masa aerodroma sa strašnim procentima otkazivanja ili odgađanja.
Problem je povezanost. Mogu letjeti i sam za tuzlu ako hocu. Ali da me ostave u tuzli i da onda moram dva i po sata da se truckam u nekom raspalom busu za istu cijenu mi ne pada na pamet
Ma iz Mostara imaš sasvim pristojnu povezanost. Ne postoji jednostavnije rješenje i to bi trebao biti prioritet. Sumnjam da se ikome više isplati vratiti na početnu destinaciju, ili u Beograd ili Podgoricu, svejedno.

Izmještanje aerodroma je nemoguće. Realnije je uložiti u autoput recimo do Tuzle, ili evo Mostara, pa da ta dva aerodroma servisiraju dijelom Sarajevo i rasterete. Naravno, pričamo o potpuno fiktivnim i hipotetičkim stvarima, ali aerodrom Tuzla je 109km udaljen od centra Sarajeva. Autoputem bi to bilo manje od sat. S druge strane, aerodrom Mostar je na 124km. Daleko je, relativno, ali realnije od tih nekih novih aerodroma. A, Mostar je recimo nezgodniji što se tiče odgode letova, bure radi.
User avatar
ElRe
Posts: 10585
Joined: 12/12/2011 11:28

#912 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by ElRe »

mistek wrote: 04/01/2023 00:49 ali je glupost da neko dođe do Sarajeva i vraća se.
Neki legacy carrieri ne slijeću na aerodrome niže kategorije od odredišnog aerodroma. Takva im je politika i tu ne pomaže dogovor aerodorma Sarajevo i Mostara npr (Turkish Airlines je jedan od takvih). Lično mi se desilo u januaru 2019. god, TK1025 let, poletio je iz Istanbula nije mogao sletjeti na SJJ i avion je preusmjeren na Podgoricu. Ko je htio mogao je izaći, ko nije vratili smo se za Istanbul i ujutru krenuli prema Sarajevu. Ogroman trošak za kompaniju, puno nelogično, ali je tako.
U aprilu ove godine par dana je bilo loše vrijeme i TK nije mogao da sleti, otišao je na BEG i nakon par sati pauze sletio na SJJ.
I Lufthansa ima istu politiku, avion dodje do Sarajeva, kruži, ne može da sleti i vrati se u FRA aerodrom.

LCC nema problema da avion preusmjeri sa SJJ na BNX, TZL (Wizzair, Pegasus...)
User avatar
EFD22
Posts: 9818
Joined: 10/03/2022 22:16
Location: Land of the Long White Cloud

#913 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by EFD22 »

Je l’ opet magluština na SJJ?

U Zenici iznenađujuće vedro, pa zato pitam.

Image
User avatar
EFD22
Posts: 9818
Joined: 10/03/2022 22:16
Location: Land of the Long White Cloud

#914 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by EFD22 »

Sletio, i to samo 7 min kašnjenja :mrgreen:

Image
Dr Arsla
Posts: 1174
Joined: 05/01/2013 16:16

#915 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Dr Arsla »

https://ibb.co/4S4p9Ks

https://ibb.co/z4rKMF7

Koja je ovo poslovna politika sjj ili logika da 6 avio karti na istim letovima bude čak za 239,59 KM skuplje ako se uzima preko Aerodroma Sarajevo u odnosu na kupovinu putem TA ?
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#916 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by drndalo »

Kako mi mozemo znati koje uslove je TK dao SJJ aerodromu na svoje cijene...?

Za “izmjescivace” ajrodroma, taj trosak bi iznosio vise milijardi € u totalu, i to jos i nemamo nekoga ko bi mogao tacno izracunati. A i PWC bi fulio bar 20%, naravno na nasu stetu kada bi pisao troskove.

Pretpostavljam da te pare nemamo? Kao ni ljude koji bi to znali uraditi. Za pocetak bi bio neki minimum lokacije podaci o ruzi vjetrova te lokacije, barem 30 god. podataka... Zna li iko ista o tome? Pa i ne bas... :run:
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#917 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Truba »

Dodje
vidi ne moze i ode dalje
Tako 2 sam cuo
Image
User avatar
laserShow
Posts: 4016
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#918 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by laserShow »

Bodkin wrote: 04/01/2023 01:13 Problem je povezanost. Mogu letjeti i sam za tuzlu ako hocu. Ali da me ostave u tuzli i da onda moram dva i po sata da se truckam u nekom raspalom busu za istu cijenu mi ne pada na pamet
lol, jest mi smijesno ovo procitati. Postoje pravila i mogucnosti za svakog putnika, ali kad te on preusmjeri iz SA za TZ ili u ZG opcije su minimalne. Ili ce ti ponuditi smještaj i prevoz, ili neku novčanu naknadu, koja opet znači da se moras voziti do Sarajeva, neces dobiti let ZG-SA :lol:
Bodkin
Posts: 21490
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#919 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Bodkin »

laserShow wrote: 07/01/2023 19:10
Bodkin wrote: 04/01/2023 01:13 Problem je povezanost. Mogu letjeti i sam za tuzlu ako hocu. Ali da me ostave u tuzli i da onda moram dva i po sata da se truckam u nekom raspalom busu za istu cijenu mi ne pada na pamet
lol, jest mi smijesno ovo procitati. Postoje pravila i mogucnosti za svakog putnika, ali kad te on preusmjeri iz SA za TZ ili u ZG opcije su minimalne. Ili ce ti ponuditi smještaj i prevoz, ili neku novčanu naknadu, koja opet znači da se moras voziti do Sarajeva, neces dobiti let ZG-SA :lol:
Zasto ne? Hotel i hrana sve dok mi ne omoguci let do sarajeva. Ili nek mi da pare pa cu ja organizovati prevoz.

Imao situaciju sa kroacijom. Ubjedjivali me da jedino mogu prihvatiti bus ali su se zajebali :D
User avatar
laserShow
Posts: 4016
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#920 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by laserShow »

@Bodkin

Pa zato sto imaju neka pravila. Bogu hvala nisam bio u toj situaciji, ali na kartu od 200€ ne vjerujem da mozes dobiti 2.000€ za spavanje, hranu i dodatni prevoz :) Mozda mozes dobiti full 200€ nazad, i to mozda, ali ne kako si ti predstavio "hotel i hrana dok mi se ne omoguci let do SA".

Mozda ja grijesim, neka nam navede neko od iskusnih letaca. Ja nemam vise od 10tak godisnje, pa nisam imao ovu situaciju.
Seawolf
Posts: 7447
Joined: 14/06/2012 22:59

#921 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Seawolf »

Odličan dan na sarajevskom aerodromu ....

Image
User avatar
thekupus
Posts: 6773
Joined: 25/06/2011 22:38

#922 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by thekupus »

Šta je, tu je
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#923 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Truba »

Kako je ovaj u 2 sletio
Neki strucnjak
Bodkin
Posts: 21490
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#924 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Bodkin »

laserShow wrote: 07/01/2023 19:19 @Bodkin

Pa zato sto imaju neka pravila. Bogu hvala nisam bio u toj situaciji, ali na kartu od 200€ ne vjerujem da mozes dobiti 2.000€ za spavanje, hranu i dodatni prevoz :) Mozda mozes dobiti full 200€ nazad, i to mozda, ali ne kako si ti predstavio "hotel i hrana dok mi se ne omoguci let do SA".

Mozda ja grijesim, neka nam navede neko od iskusnih letaca. Ja nemam vise od 10tak godisnje, pa nisam imao ovu situaciju.
Ja imam preko 100k godisnje. Recimo austrian ti plati hotel i hranu i iduci let koji moze biti 3-4 dana kasnije. Smetljari iz kroacije nece i koriste to je sarajevo “blizu” pa ti daju 6 sati truckanja busom. Zamisli let iz krakova. Sta treba, da te busom prebacuje uz 30 sati voznje ili da ti omoguci avion kad to bude moguce
User avatar
laserShow
Posts: 4016
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#925 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by laserShow »

Bodkin wrote: 07/01/2023 20:30 . Smetljari iz kroacije nece i koriste to je sarajevo “blizu” pa ti daju 6 sati truckanja busom.
To te pitam, šta su tvoje opcije? Evo nece iz kroacije, sta im mozes traziti i dobiti? Austrian daje, radi cega, zakona ili? Ako je naredni let za 4 dana, oni ti plate smjestaj za 4 dana, hranu i pice?
Post Reply