Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
xoklix
Posts: 2373
Joined: 16/01/2018 16:07

#876 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by xoklix »

https://flightaware.com/live/flight/DLH ... /EDDF/LQSA

Ovaj trebao prije 2 sata sletiti, eno ga kruži iznad.
I jučer se dva leta otkazana.
Biće otkazanih letova.
User avatar
laserShow
Posts: 4016
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#877 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by laserShow »

Vraca se nazad, odnosno zg. Steta, ogromna radi putnika.
HelaS
Posts: 5276
Joined: 22/09/2018 13:21

#878 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by HelaS »

xoklix wrote: 03/01/2023 11:34 https://flightaware.com/live/flight/DLH ... /EDDF/LQSA

Ovaj trebao prije 2 sata sletiti, eno ga kruži iznad.
I jučer se dva leta otkazana.
Biće otkazanih letova.
Image

Image


Zašto ne slete u Mostar :?
konami666
Posts: 2393
Joined: 11/05/2015 21:57

#879 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by konami666 »

tramvajtrojka wrote: 02/01/2023 23:58 slike od zkbosnia sa ssc u vezi novog prosirenog dijela terminala na sjj

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Napokon se mijenja ona pokretna traka sa prtljagu, mislim da je ona stara bila iz 1948. :thumbup:

Edit: tek sad vidim da je to sa novog terminal, hoće li ista raditi/dotjerivati na starom?
User avatar
xoklix
Posts: 2373
Joined: 16/01/2018 16:07

#880 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by xoklix »

Danas će vjerovatno svi dolasci biti otkazani.
Turkish neće ni polijetati ako se ko vraća iz Istanbula, a oni vam plaćaju smještaj sa 5*.
Pegasus vjerovatno preusmjerava na Tuzlu.
HelaS
Posts: 5276
Joined: 22/09/2018 13:21

#881 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by HelaS »

xoklix wrote: 03/01/2023 12:31 Danas će vjerovatno svi dolasci biti otkazani.
Turkish neće ni polijetati ako se ko vraća iz Istanbula, a oni vam plaćaju smještaj sa 5*.
Pegasus vjerovatno preusmjerava na Tuzlu.
Pitam, zašto sarajevski avioni danas ne slijeću na mostarski aerodrom?

zašto se LH avion morao vratiti čak do Zagreba?
User avatar
thekupus
Posts: 6773
Joined: 25/06/2011 22:38

#882 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by thekupus »

HelaS wrote: 03/01/2023 12:36
xoklix wrote: 03/01/2023 12:31 Danas će vjerovatno svi dolasci biti otkazani.
Turkish neće ni polijetati ako se ko vraća iz Istanbula, a oni vam plaćaju smještaj sa 5*.
Pegasus vjerovatno preusmjerava na Tuzlu.
Pitam, zašto sarajevski avioni danas ne slijeću na mostarski aerodrom?

zašto se LH avion morao vratiti čak do Zagreba?
jer mostar nema uvjete za prihvat tog broja putnika
konami666
Posts: 2393
Joined: 11/05/2015 21:57

#883 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by konami666 »

HelaS wrote: 03/01/2023 12:36
xoklix wrote: 03/01/2023 12:31 Danas će vjerovatno svi dolasci biti otkazani.
Turkish neće ni polijetati ako se ko vraća iz Istanbula, a oni vam plaćaju smještaj sa 5*.
Pegasus vjerovatno preusmjerava na Tuzlu.
Pitam, zašto sarajevski avioni danas ne slijeću na mostarski aerodrom?

zašto se LH avion morao vratiti čak do Zagreba?
Zato jer LH a ni SJJ nemaju dogovor jedni sa drugim kada se dese ovakve stvari.
User avatar
laserShow
Posts: 4016
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#884 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by laserShow »

Mostar, Tuzla, Banja Luka, ni jedan nema mogucnost? Ovo je visegodisnji problem, kako nemaju dogovor? Sta je problem da turkish sleti u TZ?
User avatar
xoklix
Posts: 2373
Joined: 16/01/2018 16:07

#885 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by xoklix »

laserShow wrote: 03/01/2023 12:54 Mostar, Tuzla, Banja Luka, ni jedan nema mogucnost? Ovo je visegodisnji problem, kako nemaju dogovor? Sta je problem da turkish sleti u TZ?
Sve je do aviokompanije.
WizzAir slijeće u BL ako nema mogućnosti slijetanja u TZ.
Pegasus slijeće u TZ ako nema mogućnosti u SJJ.
Turkish neće poletiti dok se ne stvore uslovi u SJJ.
U zamjenu ponude smještaj u hotelu sa 5* do stvaranja mogućnosti ili kartu do BG/ZG.
User avatar
ElRe
Posts: 10588
Joined: 12/12/2011 11:28

#886 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by ElRe »

xoklix wrote: 03/01/2023 12:59
laserShow wrote: 03/01/2023 12:54 Mostar, Tuzla, Banja Luka, ni jedan nema mogucnost? Ovo je visegodisnji problem, kako nemaju dogovor? Sta je problem da turkish sleti u TZ?
Sve je do aviokompanije.
WizzAir slijeće u BL ako nema mogućnosti slijetanja u TZ.
Pegasus slijeće u TZ ako nema mogućnosti u SJJ.
Turkish neće poletiti dok se ne stvore uslovi u SJJ.
U zamjenu ponude smještaj u hotelu sa 5* do stvaranja mogućnosti ili kartu do BG/ZG.
Turkish ne slijeće na aerodrom niže kategorije od odredišnog aerodroma. Ako ne mogu sletjeti na SJJ ranije su bili preusmjeravani na Podgoricu ili Beograd. Ove godine mislim da ne polete iz IST ako nema uslova za slijetanje na SJJ.
Dugarry
Posts: 203
Joined: 09/10/2022 12:23

#887 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Dugarry »

Ne znam koliko bi to kostalo, ali mislim da treba ozbiljno razmisliti o izgradnji novog aerodroma na lokaciji gdje necemo imati ovakve slucajeve svako malo.

Ako gledamo na evropu, milsim da se ovo desaje samo sarajevskom aerodromu. Barem ako je rijec o glavnim gradovima.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#888 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by SmokingMan »

Makar da stave dodatne klupe, da ljudi ne sjede na betonu. To bi kud-i-kamo sačuvalo obraz FGR. :D
HelaS
Posts: 5276
Joined: 22/09/2018 13:21

#889 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by HelaS »

Dugarry wrote: 03/01/2023 15:08 Ne znam koliko bi to kostalo, ali mislim da treba ozbiljno razmisliti o izgradnji novog aerodroma na lokaciji gdje necemo imati ovakve slucajeve svako malo.

Ako gledamo na evropu, milsim da se ovo desaje samo sarajevskom aerodromu. Barem ako je rijec o glavnim gradovima.
Od jednogodišnjih 365 dana, koliko ih je "svako malo", da bi se isplatila gradnja novog aewrodroma?


Kad već ne razmišljate u vrijeme pisanja, barem pročitajte napisano, pa pokušajte promislisti smisao tog teksta :-)

A inače, magla se dešaJe i na drugim aerodromima, ne samo na sarajevskom :D
Dugarry
Posts: 203
Joined: 09/10/2022 12:23

#890 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Dugarry »

HelaS wrote: 03/01/2023 15:27
Dugarry wrote: 03/01/2023 15:08 Ne znam koliko bi to kostalo, ali mislim da treba ozbiljno razmisliti o izgradnji novog aerodroma na lokaciji gdje necemo imati ovakve slucajeve svako malo.

Ako gledamo na evropu, milsim da se ovo desaje samo sarajevskom aerodromu. Barem ako je rijec o glavnim gradovima.
Od jednogodišnjih 365 dana, koliko ih je "svako malo", da bi se isplatila gradnja novog aewrodroma?


Kad već ne razmišljate u vrijeme pisanja, barem pročitajte napisano, pa pokušajte promislisti smisao tog teksta :-)

A inače, magla se dešaJe i na drugim aerodromima, ne samo na sarajevskom :D
Kako volim seljacku aroganciju :D

Ne znam kkoliko dana u godini, ali mislim da ne poznajem nikoga ko koristi SJJ a da nije dozivio otkaz leta zbog vremenskig uslova.

Moguce da se desava i u drugim gradovima, ali se ne otkazuju letovi kao u Sarajevu.

Vjerovatno diskutujem sa osobom koja je poletila ili sletila sa 2 aerodroma u zivotu, ali eto zeli nesto da kaze :lol:
HelaS
Posts: 5276
Joined: 22/09/2018 13:21

#891 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by HelaS »

Dugarry wrote: 03/01/2023 15:34
HelaS wrote: 03/01/2023 15:27 Od jednogodišnjih 365 dana, koliko ih je "svako malo", da bi se isplatila gradnja novog aewrodroma?

Kad već ne razmišljate u vrijeme pisanja, barem pročitajte napisano, pa pokušajte promislisti smisao tog teksta :-)

A inače, magla se dešaJe i na drugim aerodromima, ne samo na sarajevskom :D
Kako volim seljacku aroganciju :D

Ne znam kkoliko dana u godini, ali mislim da ne poznajem nikoga ko koristi SJJ a da nije dozivio otkaz leta zbog vremenskig uslova.

Moguce da se desava i u drugim gradovima, ali se ne otkazuju letovi kao u Sarajevu.

Vjerovatno diskutujem sa osobom koja je poletila ili sletila sa 2 aerodroma u zivotu, ali eto zeli nesto da kaze :lol:
Napišem ti pristojan komentar, od tebe dobijem hrakotinu :(
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#892 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by geralt »

Dugarry wrote: 03/01/2023 15:08 Ne znam koliko bi to kostalo, ali mislim da treba ozbiljno razmisliti o izgradnji novog aerodroma na lokaciji gdje necemo imati ovakve slucajeve svako malo.

Ako gledamo na evropu, milsim da se ovo desaje samo sarajevskom aerodromu. Barem ako je rijec o glavnim gradovima.
Mozes li nam reci gdje je ta lokacija na kojoj ne bi imali ovakve slucajeve magle, da je saobracajno dobro povezana sa Sarajevom, da se nalazi u Federaciji, i da ima dovoljno ravnice za 3km piste bez okolnih planina koje bi smetale? Da ti pomognem, dolina Bosne je jednako ili vise maglovita kao Sarajevo. Ja za takvu lokaciju ne znam prije Mostara.
Dugarry
Posts: 203
Joined: 09/10/2022 12:23

#893 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Dugarry »

geralt wrote: 03/01/2023 15:47
Dugarry wrote: 03/01/2023 15:08 Ne znam koliko bi to kostalo, ali mislim da treba ozbiljno razmisliti o izgradnji novog aerodroma na lokaciji gdje necemo imati ovakve slucajeve svako malo.

Ako gledamo na evropu, milsim da se ovo desaje samo sarajevskom aerodromu. Barem ako je rijec o glavnim gradovima.
Mozes li nam reci gdje je ta lokacija na kojoj ne bi imali ovakve slucajeve magle, da je saobracajno dobro povezana sa Sarajevom, da se nalazi u Federaciji, i da ima dovoljno ravnice za 3km piste bez okolnih planina koje bi smetale? Da ti pomognem, dolina Bosne je jednako ili vise maglovita kao Sarajevo. Ja za takvu lokaciju ne znam prije Mostara.
Ne znam! Ako takva lokacija ne postoji, onda nista.

Druga stvar je opremljenost SJJ. Da li je opremljen savremenom opremom koja pomaze u slucaju magle?
User avatar
Vitezanin
Posts: 3778
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#894 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Vitezanin »

Dugarry wrote: 03/01/2023 15:52
geralt wrote: 03/01/2023 15:47
Mozes li nam reci gdje je ta lokacija na kojoj ne bi imali ovakve slucajeve magle, da je saobracajno dobro povezana sa Sarajevom, da se nalazi u Federaciji, i da ima dovoljno ravnice za 3km piste bez okolnih planina koje bi smetale? Da ti pomognem, dolina Bosne je jednako ili vise maglovita kao Sarajevo. Ja za takvu lokaciju ne znam prije Mostara.
Ne znam! Ako takva lokacija ne postoji, onda nista.

Druga stvar je opremljenost SJJ. Da li je opremljen savremenom opremom koja pomaze u slucaju magle?
Ne postoje trenutno uvjeti za podizanje ILS kategorije za sarajevski aerodrom , evo ovdje jedna kratka, ali jasna analiza.

http://flyingbosnian.blogspot.com/2022/ ... h.html?m=1

Izmjestanje aerodroma nije opcija jer prvo nema gdje, a drugo broj otkazanih letova zbog vremena (uglavnom magle) je relativno mali (plus je vezan za zimski period, ostatak godine je ok) tako da financijski nema potrebe da se aerodrom makne zbog ovih problema.

Ipak, aerodrom mora pod hitno uvesti neki mehanizam da smanji broj otkazanih letova zbog magle. Probalo se s razbijanjem magle (mislim da je sistem u upotrebi od 2020. godine), ali i to ima limite (ne može djelovati kada je magla baš velika).
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#895 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by holowey »

SmokingMan wrote: 03/01/2023 15:09 Makar da stave dodatne klupe, da ljudi ne sjede na betonu. To bi kud-i-kamo sačuvalo obraz FGR. :D
bar kartona da podijele ljudima da ne povuku studen sa betona :D
Dugarry
Posts: 203
Joined: 09/10/2022 12:23

#896 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Dugarry »

Vitezanin wrote: 03/01/2023 17:01
Dugarry wrote: 03/01/2023 15:52

Ne znam! Ako takva lokacija ne postoji, onda nista.

Druga stvar je opremljenost SJJ. Da li je opremljen savremenom opremom koja pomaze u slucaju magle?
Ne postoje trenutno uvjeti za podizanje ILS kategorije za sarajevski aerodrom , evo ovdje jedna kratka, ali jasna analiza.

http://flyingbosnian.blogspot.com/2022/ ... h.html?m=1

Izmjestanje aerodroma nije opcija jer prvo nema gdje, a drugo broj otkazanih letova zbog vremena (uglavnom magle) je relativno mali (plus je vezan za zimski period, ostatak godine je ok) tako da financijski nema potrebe da se aerodrom makne zbog ovih problema.

Ipak, aerodrom mora pod hitno uvesti neki mehanizam da smanji broj otkazanih letova zbog magle. Probalo se s razbijanjem magle (mislim da je sistem u upotrebi od 2020. godine), ali i to ima limite (ne može djelovati kada je magla baš velika).
Ne znam broj otlkazanih letova u godini dana.

Mogu ti reci ovo. Ja nisam mogao sletiti na SJJ zbog kise. Prijetelj mi prije 4-5 mjeseci nije sletio na SJJ zbog vjetra, a prije godinu dana 1.1.2022 mi prijetelji nisu poletjeli zbog cini mi se magle.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#897 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by SmokingMan »

holowey wrote: 03/01/2023 17:08
SmokingMan wrote: 03/01/2023 15:09 Makar da stave dodatne klupe, da ljudi ne sjede na betonu. To bi kud-i-kamo sačuvalo obraz FGR. :D
bar kartona da podijele ljudima da ne povuku studen sa betona :D
Pjesniče, imamo reklamu za SJJ. Mogu li ti biti manager, inače dijelimo 50 / 50. :mrgreen:
User avatar
Vitezanin
Posts: 3778
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#898 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Vitezanin »

Dugarry wrote: 03/01/2023 17:47
Vitezanin wrote: 03/01/2023 17:01

Ne postoje trenutno uvjeti za podizanje ILS kategorije za sarajevski aerodrom , evo ovdje jedna kratka, ali jasna analiza.

http://flyingbosnian.blogspot.com/2022/ ... h.html?m=1

Izmjestanje aerodroma nije opcija jer prvo nema gdje, a drugo broj otkazanih letova zbog vremena (uglavnom magle) je relativno mali (plus je vezan za zimski period, ostatak godine je ok) tako da financijski nema potrebe da se aerodrom makne zbog ovih problema.

Ipak, aerodrom mora pod hitno uvesti neki mehanizam da smanji broj otkazanih letova zbog magle. Probalo se s razbijanjem magle (mislim da je sistem u upotrebi od 2020. godine), ali i to ima limite (ne može djelovati kada je magla baš velika).
Ne znam broj otlkazanih letova u godini dana.

Mogu ti reci ovo. Ja nisam mogao sletiti na SJJ zbog kise. Prijetelj mi prije 4-5 mjeseci nije sletio na SJJ zbog vjetra, a prije godinu dana 1.1.2022 mi prijetelji nisu poletjeli zbog cini mi se magle.
Vjetar, kiša i magla mogu biti problem bilo gdje. Kontam šta govoriš i sigurno je većina nas imala problem s kašnjenjem ili otkazanim letovima, međutim ne postoji ekonomska korist od izmjestanja aerodroma zbog toga. Također, čak i da ga izmjeste citava sira regija Sarajeva ti ima sve ove iste probleme i opet smo na istom.
Sarajevo ima problem zbog magle tri mjeseca u godini i to ne svaki dan. Da jeste problem: jeste. Ali to je to.
Mislim da ima negdje tabela s postotkom otkazanih letova po aerodromu, Sarajevo je nešto sitno.
HelaS
Posts: 5276
Joined: 22/09/2018 13:21

#899 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by HelaS »

Dugarry wrote: 03/01/2023 17:47
Vitezanin wrote: 03/01/2023 17:01

Ne postoje trenutno uvjeti za podizanje ILS kategorije za sarajevski aerodrom , evo ovdje jedna kratka, ali jasna analiza.

http://flyingbosnian.blogspot.com/2022/ ... h.html?m=1

Izmjestanje aerodroma nije opcija jer prvo nema gdje, a drugo broj otkazanih letova zbog vremena (uglavnom magle) je relativno mali (plus je vezan za zimski period, ostatak godine je ok) tako da financijski nema potrebe da se aerodrom makne zbog ovih problema.

Ipak, aerodrom mora pod hitno uvesti neki mehanizam da smanji broj otkazanih letova zbog magle. Probalo se s razbijanjem magle (mislim da je sistem u upotrebi od 2020. godine), ali i to ima limite (ne može djelovati kada je magla baš velika).
Ne znam broj otlkazanih letova u godini dana.

Mogu ti reci ovo. Ja nisam mogao sletiti na SJJ zbog kise. Prijetelj mi prije 4-5 mjeseci nije sletio na SJJ zbog vjetra, a prije godinu dana 1.1.2022 mi prijetelji nisu poletjeli zbog cini mi se magle.
A pogledaj ti ovo, ono nije moglo sletjeti u Sarajevo zbog kiše, i odmah daj da mu se pravi novi aerodrom :lol: :lol:

Koji su likovi ovi dijasporci 2. generacije :-)
User avatar
konektovan
Posts: 39871
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#900 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by konektovan »

DešaJe se to da ne možeš sletiti... :mrgreen:
Post Reply