Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Seawolf
Posts: 7447
Joined: 14/06/2012 22:59

#826 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Seawolf »

drndalo wrote: 05/12/2022 15:44 ....
Mislim da je na SJJ vertikalna min. visina odluke 200ft, dakle 60ak metara, sa vidljivoscu u daljinu od 550m, AKO avion na toj visini sa otkazom motora moze penjati dovoljno strmo da sigurno preleti Mojmilo u slucaju Go-arround-a. Onaj mali teretnjak Let410 koji vozi postu za DHL, to ne moze, pa je njemu DH 400ft, tj. duplo.
....
550 ft.
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#827 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by drndalo »

Seawolf wrote: 05/12/2022 17:44
drndalo wrote: 05/12/2022 15:44 ....
Mislim da je na SJJ vertikalna min. visina odluke 200ft, dakle 60ak metara, sa vidljivoscu u daljinu od 550m, AKO avion na toj visini sa otkazom motora moze penjati dovoljno strmo da sigurno preleti Mojmilo u slucaju Go-arround-a. Onaj mali teretnjak Let410 koji vozi postu za DHL, to ne moze, pa je njemu DH 400ft, tj. duplo.
....
550 ft.
Hvala na korekciji, jos bolje za shvatiti primjer potrebnih performansi...
jesam1
Posts: 121
Joined: 20/06/2009 15:42

#828 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by jesam1 »

Ma ja... standard...
glup post, nemas pojma, glup si, ja znam, ja sam pametan, sta ti znas itd.

Jel fakat nemate pametnija posla nego copy/paste lupat cinjenice sa wikipedije?

Sta je osnovni problem???

SJJ je UBJEDLJIVO najgori aerodrom jednog glavnog grada na BALKANU... ponavljam, na BALKANU !!! Sve sam aerodrome obisao ukljucujuci Pristinu, Tiranu, Sofiju, Bukurest, Skopje, Atina... o BG/LJ/ZG da ne pricamo... jednostavno SJJ je jedna RUPA u pogledu usluge i cjelokupnog uredjenja. Prvi utisak koji se stice je da slijeces u Burkinu Faso a ne jedan evropski grad.

Ponavljam rjesenje: Dati operaterima/koncesionarima (e.g. Fraport) 51% nek naprave uljudan/normalan aerodrom a ne nasim kvazi managerima koji jednostavno NE ZNAJU !
A ono za radnike na SJJ stoji. Jel ti fakat mora direktor "spustit nalog" da uvedes neke positivne promjene na svom radnom mjestu? Sitnice tipa da znakovi koji vise ne vaze da se odstrane itd.
konami666
Posts: 2392
Joined: 11/05/2015 21:57

#829 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by konami666 »

jesam1 wrote: 05/12/2022 19:48 Ma ja... standard...
glup post, nemas pojma, glup si, ja znam, ja sam pametan, sta ti znas itd.

Jel fakat nemate pametnija posla nego copy/paste lupat cinjenice sa wikipedije?

Sta je osnovni problem???

SJJ je UBJEDLJIVO najgori aerodrom jednog glavnog grada na BALKANU... ponavljam, na BALKANU !!! Sve sam aerodrome obisao ukljucujuci Pristinu, Tiranu, Sofiju, Bukurest, Skopje, Atina... o BG/LJ/ZG da ne pricamo... jednostavno SJJ je jedna RUPA u pogledu usluge i cjelokupnog uredjenja. Prvi utisak koji se stice je da slijeces u Burkinu Faso a ne jedan evropski grad.

Ponavljam rjesenje: Dati operaterima/koncesionarima (e.g. Fraport) 51% nek naprave uljudan/normalan aerodrom a ne nasim kvazi managerima koji jednostavno NE ZNAJU !
A ono za radnike na SJJ stoji. Jel ti fakat mora direktor "spustit nalog" da uvedes neke positivne promjene na svom radnom mjestu? Sitnice tipa da znakovi koji vise ne vaze da se odstrane itd.
Upravo, kada slijećem na SJJ isto kao da slijećem u Džibuti sa onim kućama bez fasada tik uz pistu i nekakvim improviziranim staklenim vrtovima koji su ustvari napravljeni od nekakvih plastičnih folija, ne znam da li je neko primijetio taj detalj. Ne znam ni koliko je sigurno imati stambene objekte tako blizu uz pistu ali ne izgleda niti sigurno niti lijepo za turiste kada tek slete na aerodrom i prva stvar sto vide - teferič.
User avatar
thekupus
Posts: 6773
Joined: 25/06/2011 22:38

#830 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by thekupus »

konami666 wrote: 05/12/2022 23:37
jesam1 wrote: 05/12/2022 19:48 Ma ja... standard...
glup post, nemas pojma, glup si, ja znam, ja sam pametan, sta ti znas itd.

Jel fakat nemate pametnija posla nego copy/paste lupat cinjenice sa wikipedije?

Sta je osnovni problem???

SJJ je UBJEDLJIVO najgori aerodrom jednog glavnog grada na BALKANU... ponavljam, na BALKANU !!! Sve sam aerodrome obisao ukljucujuci Pristinu, Tiranu, Sofiju, Bukurest, Skopje, Atina... o BG/LJ/ZG da ne pricamo... jednostavno SJJ je jedna RUPA u pogledu usluge i cjelokupnog uredjenja. Prvi utisak koji se stice je da slijeces u Burkinu Faso a ne jedan evropski grad.

Ponavljam rjesenje: Dati operaterima/koncesionarima (e.g. Fraport) 51% nek naprave uljudan/normalan aerodrom a ne nasim kvazi managerima koji jednostavno NE ZNAJU !
A ono za radnike na SJJ stoji. Jel ti fakat mora direktor "spustit nalog" da uvedes neke positivne promjene na svom radnom mjestu? Sitnice tipa da znakovi koji vise ne vaze da se odstrane itd.
Upravo, kada slijećem na SJJ isto kao da slijećem u Džibuti sa onim kućama bez fasada tik uz pistu i nekakvim improviziranim staklenim vrtovima koji su ustvari napravljeni od nekakvih plastičnih folija, ne znam da li je neko primijetio taj detalj. Ne znam ni koliko je sigurno imati stambene objekte tako blizu uz pistu ali ne izgleda niti sigurno niti lijepo za turiste kada tek slete na aerodrom i prva stvar sto vide - teferič.
pa kakve veze ima aerodrom s tim? kako će se to promijeniti uvođenjem koncesionara?
mistek
Posts: 3371
Joined: 23/05/2010 15:16

#831 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by mistek »

Novembar blago iznad nivoa 2019., ali baš blago :D Ipak ništa od 1,4 miliona putnika ove godine.
Banja Luka preko 300.000, Tuzla će na kraju godine biti oko 450.000, s tim da će oni sad rasti fino, makar do nivoa 2019.

Ovo će u Sarajevu biti više od Ljubljane, prvi put u historiji.
Biće više i nego u Podgorici. Štaviše, prvi put će broj putnika na BiH aerodromima biti veći nego na aerodromima u CG.

I sve ovo s ovako smiješnim destinacijama i letovima, realno. Meni fakat nije jasno kako moraš loš menadžer biti da na ovo ne napraviš haos od posla.
konami666
Posts: 2392
Joined: 11/05/2015 21:57

#832 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by konami666 »

thekupus wrote: 05/12/2022 23:43
konami666 wrote: 05/12/2022 23:37

Upravo, kada slijećem na SJJ isto kao da slijećem u Džibuti sa onim kućama bez fasada tik uz pistu i nekakvim improviziranim staklenim vrtovima koji su ustvari napravljeni od nekakvih plastičnih folija, ne znam da li je neko primijetio taj detalj. Ne znam ni koliko je sigurno imati stambene objekte tako blizu uz pistu ali ne izgleda niti sigurno niti lijepo za turiste kada tek slete na aerodrom i prva stvar sto vide - teferič.
pa kakve veze ima aerodrom s tim? kako će se to promijeniti uvođenjem koncesionara?
Ovo sto sam napisao, mislio sam na teferic vani. Da vidiš tek teferica pod šatorom, tj.na aerodromu.
Kada sletiš, ne ulaziš u koridor gate-a nego hodaš po pisti da udjes na aerodrom bez da je označeno kuda da se krećeš. Prije nego sto udjes na aerodrom, možeš vidjeti ogoljelu fasadu već duži period od preko godinu dana i kako visi izolacija a sumnjam da je u pitanju azbestos.
Dalje, kada si unutra nema nikakvog reda ko ide i gdje nego svi u isti red. Nema posebnog reda za BH državljane kako bi se ubrzao protok. Već se može skontati sta bi koncesionar od spomenutih stvari doveo u red.
Dalje, onaj pojas za preuzimanje kofera je iz 2 svjetskog rata, i to bi koncesionar morao promijeniti.
Isto i sto se tiče odlazaka, jako slaba ponuda self check in-a, svi odma po ulasku u aerodrom ulaze na kamaru.
Ponuda duty free shoppinga je očajna.
Dosta je stvari koje bi koncesionar morao dovesti u red i povećati streamline flow te povećati sigurnost putnika.
A sto se tiče okoline oko aerodroma i piste, mišljenja sam da bi se to zemljište moralo otkupiti od vlasnika i porušiti sve, napraviti livadu. Nisam nigdje u Europi vidio da je takvo stanje tako blizu aerodroma. Doduše, nisam letio u Albaniju, Makedoniju i Kosovo pa ne mogu komentarisati da li je tamo bolje ili gore stanje.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#833 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by agent_zero »

jesam1 wrote: 05/12/2022 19:48
SJJ je UBJEDLJIVO najgori aerodrom jednog glavnog grada na BALKANU... ponavljam, na BALKANU !!! Sve sam aerodrome obisao ukljucujuci Pristinu, Tiranu, Sofiju, Bukurest, Skopje, Atina... o BG/LJ/ZG da ne pricamo... jednostavno SJJ je jedna RUPA u pogledu usluge i cjelokupnog uredjenja. Prvi utisak koji se stice je da slijeces u Burkinu Faso a ne jedan evropski grad.
Nisam toliko aerodroma posjetio kao ti, ali ono što jesam, SJJ jeste najgori od glavnih gradova.

Jedini gori od SJJ, a da nije glavni grad je onaj u Dubravama (Tuzla).

Gdje nam je RyanAir na SJJ? Uspjeli su i Wizz otjerati...
Gli invincibili
Posts: 399
Joined: 08/02/2021 03:27
Location: Europa

#834 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Gli invincibili »

konami666 wrote: 06/12/2022 07:58
thekupus wrote: 05/12/2022 23:43

pa kakve veze ima aerodrom s tim? kako će se to promijeniti uvođenjem koncesionara?
Ovo sto sam napisao, mislio sam na teferic vani. Da vidiš tek teferica pod šatorom, tj.na aerodromu.
Kada sletiš, ne ulaziš u koridor gate-a nego hodaš po pisti da udjes na aerodrom bez da je označeno kuda da se krećeš. Prije nego sto udjes na aerodrom, možeš vidjeti ogoljelu fasadu već duži period od preko godinu dana i kako visi izolacija a sumnjam da je u pitanju azbestos.
Dalje, kada si unutra nema nikakvog reda ko ide i gdje nego svi u isti red. Nema posebnog reda za BH državljane kako bi se ubrzao protok. Već se može skontati sta bi koncesionar od spomenutih stvari doveo u red.
Dalje, onaj pojas za preuzimanje kofera je iz 2 svjetskog rata, i to bi koncesionar morao promijeniti.
Isto i sto se tiče odlazaka, jako slaba ponuda self check in-a, svi odma po ulasku u aerodrom ulaze na kamaru.
Ponuda duty free shoppinga je očajna.
Dosta je stvari koje bi koncesionar morao dovesti u red i povećati streamline flow te povećati sigurnost putnika.
A sto se tiče okoline oko aerodroma i piste, mišljenja sam da bi se to zemljište moralo otkupiti od vlasnika i porušiti sve, napraviti livadu. Nisam nigdje u Europi vidio da je takvo stanje tako blizu aerodroma. Doduše, nisam letio u Albaniju, Makedoniju i Kosovo pa ne mogu komentarisati da li je tamo bolje ili gore stanje.
Ja ti mogu posvjedočiti da su Skoplje, Tirana i Priština daleko bolji i reprezentativniji od Sarajeva tj. liče na pravi aerodrom. Nemogu se ni poredit, jer nije ni blizu
User avatar
ElRe
Posts: 10580
Joined: 12/12/2011 11:28

#835 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by ElRe »

jesam1 wrote: 05/12/2022 19:48 SJJ je UBJEDLJIVO najgori aerodrom jednog glavnog grada na BALKANU... ponavljam, na BALKANU !!! Sve sam aerodrome obisao ukljucujuci Pristinu, Tiranu, Sofiju, Bukurest, Skopje, Atina... o BG/LJ/ZG da ne pricamo... jednostavno SJJ je jedna RUPA u pogledu usluge i cjelokupnog uredjenja. Prvi utisak koji se stice je da slijeces u Burkinu Faso a ne jedan evropski grad.
Tirana ima top aerodrom, Turci su u Prištini napravili dobar posao, ali aerodrom je mali za svoj kapacitet. Podgorica je 5 klasa ispod Sarajeva. Do dolaska Francuza i SNSa BGD je bio rupa, komunističko propalo preduzeće.
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#836 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by drndalo »

jesam1 wrote: 05/12/2022 19:48 Ma ja... standard...
glup post, nemas pojma, glup si, ja znam, ja sam pametan, sta ti znas itd.

Jel fakat nemate pametnija posla nego copy/paste lupat cinjenice sa wikipedije?

Sta je osnovni problem???

SJJ je UBJEDLJIVO najgori aerodrom jednog glavnog grada na BALKANU... ponavljam, na BALKANU !!! Sve sam aerodrome obisao ukljucujuci Pristinu, Tiranu, Sofiju, Bukurest, Skopje, Atina... o BG/LJ/ZG da ne pricamo... jednostavno SJJ je jedna RUPA u pogledu usluge i cjelokupnog uredjenja. Prvi utisak koji se stice je da slijeces u Burkinu Faso a ne jedan evropski grad.

Ponavljam rjesenje: Dati operaterima/koncesionarima (e.g. Fraport) 51% nek naprave uljudan/normalan aerodrom a ne nasim kvazi managerima koji jednostavno NE ZNAJU !
A ono za radnike na SJJ stoji. Jel ti fakat mora direktor "spustit nalog" da uvedes neke positivne promjene na svom radnom mjestu? Sitnice tipa da znakovi koji vise ne vaze da se odstrane itd.
Kada tako pises naravno da pokazujes koliko ne znas. Najgori po cemu ? Fin. rezultatu, putnicima, teretu, rastu, padu, sigurnosti ?

BEG-LJU-ZAG su u koncesijama i nisu nimalo dobre za njih... Jednostavno, pojeli su govno, jer niko od njihovih pravnika nije bio ni do koljena pravnicima medj. pljackasa koji su u ugovore ubacili svasta nesta, da ne placaju naknade, ili da placaju sto manje. Ali ti to ne znas, nego vidis sarene staklice na ZAG pa mislis da su Boga povukli za muda... ZAG je 10 god. prije koncesije imao para na racunu dovoljno da sam napravi novu zgradu kakva je napravljena, ali se to njima nije dalo. Francuzima jeste. Pa uslovi za ulaganje npr. 300 mil. u 10 godina. Znas kako to ide ? Kupujes robu za zgradu od svoje sestrinske/kcerka firme. Pa npr. staklena pokretna vrata koja kostaju 20.000 BAM, ta firma fakturise tebi kao koncesionaru 500.000 EUR. To je sasvim OK. Priv. vlasnik, ko mu moze zabraniti da ih toliko plati. Medjutim, tih pola miliona se vodi kao ulaganje u aerodrom, iako nije 1/2 miliona nego 10.000 EUR. LJU pod Fraportom vozi u rikverc... SJJ ima vise putnika nego 2019. Dakle nisu najgori... BEG stalno "grade". Svaki pljusak barem zadnje 2 godine tamo zavrsava poplavama hiljada kvadrata aerodroma, toliko da je bilo rizika strujnih udara od vode/struje...

Ali jok, ja bio na svih 5-6 aerodroma na Balkanu... Pa znam sve... Nalazimo se u rupi i to ni Bog ne moze promijeniti. Para, znanja, i mjesta bez rupa za preseljenje na smislenu daljinu nemamo. To nam je sto nam je. Ima puno gorih i prometnijih aerodroma u svijetu, i u naseljenijim mjestima, pa zive... Pitanje je vaganja plusevi/minusi, pa da izaberes manje zlo.
sarajevsko_pivo
Posts: 3388
Joined: 27/07/2009 16:22

#837 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by sarajevsko_pivo »

Istina je da je SJJ najgori aerodrom u Europi. Duty Free Shop mal i jadan. Onaj kafic na ulazu ocajan. Onaj kafic u gate-u ocajan.

Ni restorana nemaju. Onda wc Očajni i mali. Aerodrom vise Lici na autobusku stanicu u Moldaviji. A sarajevska autobuska Lici na neku u Nepalu

Nadam se da će se ovo sve popraviti sada kad se otvori novi terminal. Priča se da bi McDonalds mogao otvoriti restoran.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#838 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by agent_zero »

Za početak da se vrate niskotarifne kompanije, pa onda ostalo.

Može biti od zlata, ali ako nema RyanAir, Wizz i drugih niskotarifaca, mogu sve mačku o rep.
sarajevsko_pivo
Posts: 3388
Joined: 27/07/2009 16:22

#839 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by sarajevsko_pivo »

agent_zero wrote: 17/12/2022 01:33 Za početak da se vrate niskotarifne kompanije, pa onda ostalo.

Može biti od zlata, ali ako nema RyanAir, Wizz i drugih niskotarifaca, mogu sve mačku o rep.
Tender se završava krajem godine valjda će se znati negdje početkom januara ko je pobjednik i dali se uopće jedna firma javila…
elk
Posts: 2773
Joined: 14/08/2006 12:03

#840 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by elk »

Autobuska je nivo za sebe. Nesto vjerovatno najgore sto nas skromni grad ima. Peroni i stanica ostali na nivou iz 1971. Za aerodrom stoji. Premalo sve, ali barem ne izgleda tako jadno i stsro sve Nisam bio nakon renoviranja doduse unutra. Izvana je fino.
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#841 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by drndalo »

Aerodrom se radi, sada je jos uvijek neki hibrid upotrebe starog dok se novi dio dogradjuje. Nece samo...

Oglas za nove linije koliko ja znam nije limitiran na jednog pobjednika nego ko god se prijavi po istim uslovima dobice popust kao sto je Wizz dobio kada se prijavio prije par godina.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10290
Joined: 27/04/2021 22:52

#842 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by tramvajtrojka »

drndalo wrote: 17/12/2022 17:51 Aerodrom se radi, sada je jos uvijek neki hibrid upotrebe starog dok se novi dio dogradjuje. Nece samo...

Oglas za nove linije koliko ja znam nije limitiran na jednog pobjednika nego ko god se prijavi po istim uslovima dobice popust kao sto je Wizz dobio kada se prijavio prije par godina.
i uskoro kad se otvori novi dio stari ide pod rekonstrukciju sa novom fasadom i novom unutrašnjosti da se uklopi sa novim terminalom
User avatar
sime_cipol
Posts: 15866
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#843 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by sime_cipol »

elk wrote: 17/12/2022 17:27 Autobuska je nivo za sebe. Nesto vjerovatno najgore sto nas skromni grad ima. Peroni i stanica ostali na nivou iz 1971. Za aerodrom stoji. Premalo sve, ali barem ne izgleda tako jadno i stsro sve Nisam bio nakon renoviranja doduse unutra. Izvana je fino.
Ne znam ima li vece sramote u gradu od Autobuske Stanice.
I sta me jos zalosti jeste cesta od Aerodroma do Stupske Petlje i onaj dio kod pijace. Bogu plakati. Mogu misliti soka kad turista prvi put dolazi :roll:
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#844 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by drndalo »

Evo i pokazatelja kako "koncesije" aerodroma koji i bez njih rade pozitivno pozitivno djeluju na domacine...

https://www.exyuaviation.com/2022/12/eu ... n.html?m=1

Dakle, pomoc drzave koncesionaru od >14 mil. odobrena kao bespovratna, tj. odbice se od koncesijske naknade koju su trebali platiti drzavi za upravljanje aerodromom ZAG.

Dakle, profit privatni, ali DUG javni.... Super bas. Rizik posla = 0%.
jesam1
Posts: 121
Joined: 20/06/2009 15:42

#845 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by jesam1 »

drndalo wrote: 15/12/2022 23:35 Kada tako pises naravno da pokazujes koliko ne znas. Najgori po cemu ? Fin. rezultatu, putnicima, teretu, rastu, padu, sigurnosti ?

BEG-LJU-ZAG su u koncesijama i nisu nimalo dobre za njih... Jednostavno, pojeli su govno, jer niko od njihovih pravnika nije bio ni do koljena pravnicima medj. pljackasa koji su u ugovore ubacili svasta nesta, da ne placaju naknade, ili da placaju sto manje. Ali ti to ne znas, nego vidis sarene staklice na ZAG pa mislis da su Boga povukli za muda... ZAG je 10 god. prije koncesije imao para na racunu dovoljno da sam napravi novu zgradu kakva je napravljena, ali se to njima nije dalo. Francuzima jeste. Pa uslovi za ulaganje npr. 300 mil. u 10 godina. Znas kako to ide ? Kupujes robu za zgradu od svoje sestrinske/kcerka firme. Pa npr. staklena pokretna vrata koja kostaju 20.000 BAM, ta firma fakturise tebi kao koncesionaru 500.000 EUR. To je sasvim OK. Priv. vlasnik, ko mu moze zabraniti da ih toliko plati. Medjutim, tih pola miliona se vodi kao ulaganje u aerodrom, iako nije 1/2 miliona nego 10.000 EUR. LJU pod Fraportom vozi u rikverc... SJJ ima vise putnika nego 2019. Dakle nisu najgori... BEG stalno "grade". Svaki pljusak barem zadnje 2 godine tamo zavrsava poplavama hiljada kvadrata aerodroma, toliko da je bilo rizika strujnih udara od vode/struje...

Ali jok, ja bio na svih 5-6 aerodroma na Balkanu... Pa znam sve... Nalazimo se u rupi i to ni Bog ne moze promijeniti. Para, znanja, i mjesta bez rupa za preseljenje na smislenu daljinu nemamo. To nam je sto nam je. Ima puno gorih i prometnijih aerodroma u svijetu, i u naseljenijim mjestima, pa zive... Pitanje je vaganja plusevi/minusi, pa da izaberes manje zlo.
Pokusavas ljude ubjedit da vjeruju tebi a ne svojim ocima.
Ne znam kome suplju prosipas. GOVNO JE GOVNO ... RUPA OD AERODROMA JE RUPA OD AERODROMA.

Najgori po cemu? Po dojmu putnika !!! Ne prave se aerodromi za nesposobne radnike/menadzere nego za putnike.

Ti kao zabrinut za finasije ZG aerodroma? Isto se tako pricalo i za njihove autoputeve. Eto kao HR ce da bankrotira. Aha al u k****
Aerodrom glavnog grada jedne drzave je stratesko pitanje. Ako ga jedna zemlja NE ZNA urediti (kao sto je SJJ) onda PAMETNI ljudi daju koncesionarima posao po bilo kakvim uslovima. Jel mislis da nekog turistu koji ce ostaviti 100, 1000, 5000 EUR interesuju knjigovodstvene vratolomije koncesije.

I onda patetika na kraju: "To nam je sto nam je. Ima puno gorih i prometnijih aerodroma u svijetu"

Ma bravo drug - Mentalni sklop gubitnika. IMA PUNO BOLJIH I MANJE PROMETNIJIH aerodroma u AFRICI !!!
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#846 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by drndalo »

Ne objasni ti nama koliko je trenutna izgradnja novog dijela SJJ uticala na percepciju putnika dok traje rekonstrukcija...? Ili to nema veze...? I sta ce biti kad otvore novi dio ? Nece biti napretka putnickog dojma ? Putniku je puno bitnija bolja povezanost i vise izbora nego sama zgrada i "sminka" iste...

Sto se koncesije tice i tako tih "magicnih" rjesenja, navedoh ti 3 losa projekta iz najblize okolice. Ozbiljnijih zemalja nego sto je nasa, i sa boljim pravnicima od nasih, pa su sve i jedni izasli naguzeni iz tog projekta... I BUD je u koncesiji nadrndoljena takodjer... Ali jok, mi cemo biti super gdje su drugi zaginuli...

Dakle, ako zemlja, grad, regija ucestvuje sa 100% u riziku poslovanja aerodroma, Javnog vlasnistva ili Privatnog, zasto onda ne bi bila vlasnik svog aerodroma 100% svo to vrijeme, umjesto da na 20-30 godina dadne kajmak nekome drugom, a rizik ostane njoj u 100% iznosu?

Tema Zagreba mi je dosta poznata pa cu ti reci sta je sustina i sta nema veze s knjigovodstvom. Inicijalni projekt aerodroma na medj. tenderu je za slicne pare bio 2-3x veci. Francuzi su to kao napravili i fazama, pa ce dogradjivati kako promet bude rastao... Aha... Psi laju, karavani prolaze. Kajmak se izvlaci, a sadasnji ZAG ce ostati 1/3 projektovanog aerodroma. Ali koncesioni advokati su to i napisali tako. Davaoc koncesije bi bolje prosao da je sam napravio zgradu na istom mjestu.

Pa da se malo vratis na te teme umjesto mene kao teme...? Niko ne prica o propadanju ZAG, ali ta koncesija je trebala da donese pare u Budzet plus razvoj aerodroma, a ne da uz bitno manji razvoj od zeljenog jos uzme pare iz Budzeta... To je ta "sitna" razlika koju uporno preskaces... AKO CEMO MI TO SVAKAKO PLACATI, zasto bismo dali da nam 80% tih para npr. Francuzi odnesu u FRA? Pare koje se vrte ovdje ipak vecim dijelom ostaju ovdje.
konami666
Posts: 2392
Joined: 11/05/2015 21:57

#847 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by konami666 »

Dakle, obnova SJJ aerodroma počela par mjeseci nego sto je Vinci preuzeo Nikolu Teslu.
Rezultati do sad:
SJJ dobio novu strehu sa prednje strane da se mogu pušači skupljati i bacati opuške na cestu, na zadnjoj strani visi azbestos godinama i niko ništa, sve normala.
Nikola Tesla dobio novu zgradu terminala, novi kontrolni toranj, ekspanzija gateova, novi parking na vise spratova pod izgradnjom, itd, itd.
Aerodrom u Zagrebu prelijep, bio nedavno sa kolegama na konferenciji i sjebali se stranci, oduševljeni.
E takve reakcije treba da imaju zapadnjaci kada posjete jednu od ex yu zemalja a ne ko da su na koridu došli. A iskren da budem, SJJ je prava korida. Zato je najbolje dati aerodrom na koncesiju nekome ko zna posao, samo strancima iz zapadnih zemalja, ništa drugo ne dolazi u obzir.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10290
Joined: 27/04/2021 22:52

#848 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by tramvajtrojka »

drndalo wrote: 19/12/2022 17:07 Ne objasni ti nama koliko je trenutna izgradnja novog dijela SJJ uticala na percepciju putnika dok traje rekonstrukcija...? Ili to nema veze...? I sta ce biti kad otvore novi dio ? Nece biti napretka putnickog dojma ? Putniku je puno bitnija bolja povezanost i vise izbora nego sama zgrada i "sminka" iste...

Sto se koncesije tice i tako tih "magicnih" rjesenja, navedoh ti 3 losa projekta iz najblize okolice. Ozbiljnijih zemalja nego sto je nasa, i sa boljim pravnicima od nasih, pa su sve i jedni izasli naguzeni iz tog projekta... I BUD je u koncesiji nadrndoljena takodjer... Ali jok, mi cemo biti super gdje su drugi zaginuli...

Dakle, ako zemlja, grad, regija ucestvuje sa 100% u riziku poslovanja aerodroma, Javnog vlasnistva ili Privatnog, zasto onda ne bi bila vlasnik svog aerodroma 100% svo to vrijeme, umjesto da na 20-30 godina dadne kajmak nekome drugom, a rizik ostane njoj u 100% iznosu?

Tema Zagreba mi je dosta poznata pa cu ti reci sta je sustina i sta nema veze s knjigovodstvom. Inicijalni projekt aerodroma na medj. tenderu je za slicne pare bio 2-3x veci. Francuzi su to kao napravili i fazama, pa ce dogradjivati kako promet bude rastao... Aha... Psi laju, karavani prolaze. Kajmak se izvlaci, a sadasnji ZAG ce ostati 1/3 projektovanog aerodroma. Ali koncesioni advokati su to i napisali tako. Davaoc koncesije bi bolje prosao da je sam napravio zgradu na istom mjestu.

Pa da se malo vratis na te teme umjesto mene kao teme...? Niko ne prica o propadanju ZAG, ali ta koncesija je trebala da donese pare u Budzet plus razvoj aerodroma, a ne da uz bitno manji razvoj od zeljenog jos uzme pare iz Budzeta... To je ta "sitna" razlika koju uporno preskaces... AKO CEMO MI TO SVAKAKO PLACATI, zasto bismo dali da nam 80% tih para npr. Francuzi odnesu u FRA? Pare koje se vrte ovdje ipak vecim dijelom ostaju ovdje.
eno Ljubljanu je preuzeo fraport pa imaju gore vodjenje aerodroma nego na sjj , al to svi sute ima koncesionar hahhahah a sto imaju manje linija i manji broj putnika od Sarajeva a nekad bila obrnuta sitiacija to nikom nista i sto procentualno imaju veci broj ukidanja linija od nas

al sta me ne iznenađuju ovi komentari kad kod nas i novinari ne znaju za zimski i ljetni red letenja pa kad neka kompanija odustaje od letova zimi kukanja kako odlaze zauvijek i onda dva mjeseca kasnije trijumfalno se vracaju

Image
Image
Image

i bice ovo fin terminal kad se zavrsi
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#849 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by drndalo »

konami666 wrote: 20/12/2022 08:29 Dakle, obnova SJJ aerodroma počela par mjeseci nego sto je Vinci preuzeo Nikolu Teslu.
Rezultati do sad:
SJJ dobio novu strehu sa prednje strane da se mogu pušači skupljati i bacati opuške na cestu, na zadnjoj strani visi azbestos godinama i niko ništa, sve normala.
Nikola Tesla dobio novu zgradu terminala, novi kontrolni toranj, ekspanzija gateova, novi parking na vise spratova pod izgradnjom, itd, itd.
Aerodrom u Zagrebu prelijep, bio nedavno sa kolegama na konferenciji i sjebali se stranci, oduševljeni.
E takve reakcije treba da imaju zapadnjaci kada posjete jednu od ex yu zemalja a ne ko da su na koridu došli. A iskren da budem, SJJ je prava korida. Zato je najbolje dati aerodrom na koncesiju nekome ko zna posao, samo strancima iz zapadnih zemalja, ništa drugo ne dolazi u obzir.
Kao sto rekoh vec, nije zlato sve sto sja, pa kad vec pricas o Vinciju, deder istrazi malo ono sto sam vec pisao, poplave kod svakog veceg pljuska vec 2 godine... I to do granice zatvaranja krila aerodroma da neko ne bi poginuo od strujnog udara. Dakle kombinacija lokvi na podu i "zive" strujne zice negdje zaboravljene... Iko cuo za slucaj zatvorenosti BEG kod jednog takvog pljuska, mislim ove godine, kada je zbog kompletnog ispada struje koja je pogodila i kontrolu leta BEG bio zatvoren mislim barem pola dana, ako ne i duze. Sve "zapadnjaci"... StrucLJaci... Dakle nije do toga ko je ko, nego da li ih i ko (zna i hoce) kontrolise i tjera na ispunjenje obaveza. Posto znamo kako to ide kod nas, najbolje rjesenje bi za nas sviju koji ce to platiti, bilo dokazan direktor aerodroma, na medjunarodnom oglasu, sa platom da se useremo svi, ali ciji ce menadzerski ugovor odrazavati bonuse za dobar rad, te penale za los rad. Naravno da je to nerealno takodjer u nasim uslovima.

Novi terminal SJJ ? Jel iko od nas bio tamo pa da je vidio sta nas tamo ceka ? Ja nisam, a sumnjam da iko od vas jeste. Znam za jednog koji je bio u zvanicnoj posjeti, i objavio tekst o tome, mada koliko sam shvatio, imao je dogovor da se nista vise od fotografija ne objavljuje nego sto je objavljeno u tekstu:

https://zamaaero.com/23/02/2022/novosti ... ja-godine/

Ono sto znam od momka koji licno zna autora je da je bio pozitivno iznenadjen svime sto je vidio tamo, u odnosu na ono sta je ocekivao. Ako on mene slaga, i ja sam vas.

I nije aerodrom samo zgrada, radi se intenzivno prosirenje stajanke (apron-a), koji je vec bio usko grlo za broj aviona koje je moguce imati odjednom na zemlji... Koliko znam, tu idu dodatne 4 pozicije za A320/B737 velicinu aviona. Projekt produzenja piste prema Lukavici ? Pi*kin dim ? Navodno je zemlja otkupljena i potpisano sve sa Opstinama. Operativni centar je izgradjen u novoj zgradi na mjestu stare, kod kontrolnog tornja, gdje ce biti (ili vec jeste) preseljen dio kancelarija samog aerodroma...
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10290
Joined: 27/04/2021 22:52

#850 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by tramvajtrojka »

drndalo wrote: 20/12/2022 10:09
konami666 wrote: 20/12/2022 08:29 Dakle, obnova SJJ aerodroma počela par mjeseci nego sto je Vinci preuzeo Nikolu Teslu.
Rezultati do sad:
SJJ dobio novu strehu sa prednje strane da se mogu pušači skupljati i bacati opuške na cestu, na zadnjoj strani visi azbestos godinama i niko ništa, sve normala.
Nikola Tesla dobio novu zgradu terminala, novi kontrolni toranj, ekspanzija gateova, novi parking na vise spratova pod izgradnjom, itd, itd.
Aerodrom u Zagrebu prelijep, bio nedavno sa kolegama na konferenciji i sjebali se stranci, oduševljeni.
E takve reakcije treba da imaju zapadnjaci kada posjete jednu od ex yu zemalja a ne ko da su na koridu došli. A iskren da budem, SJJ je prava korida. Zato je najbolje dati aerodrom na koncesiju nekome ko zna posao, samo strancima iz zapadnih zemalja, ništa drugo ne dolazi u obzir.
Kao sto rekoh vec, nije zlato sve sto sja, pa kad vec pricas o Vinciju, deder istrazi malo ono sto sam vec pisao, poplave kod svakog veceg pljuska vec 2 godine... I to do granice zatvaranja krila aerodroma da neko ne bi poginuo od strujnog udara. Dakle kombinacija lokvi na podu i "zive" strujne zice negdje zaboravljene... Iko cuo za slucaj zatvorenosti BEG kod jednog takvog pljuska, mislim ove godine, kada je zbog kompletnog ispada struje koja je pogodila i kontrolu leta BEG bio zatvoren mislim barem pola dana, ako ne i duze. Sve "zapadnjaci"... StrucLJaci... Dakle nije do toga ko je ko, nego da li ih i ko (zna i hoce) kontrolise i tjera na ispunjenje obaveza. Posto znamo kako to ide kod nas, najbolje rjesenje bi za nas sviju koji ce to platiti, bilo dokazan direktor aerodroma, na medjunarodnom oglasu, sa platom da se useremo svi, ali ciji ce menadzerski ugovor odrazavati bonuse za dobar rad, te penale za los rad. Naravno da je to nerealno takodjer u nasim uslovima.

Novi terminal SJJ ? Jel iko od nas bio tamo pa da je vidio sta nas tamo ceka ? Ja nisam, a sumnjam da iko od vas jeste. Znam za jednog koji je bio u zvanicnoj posjeti, i objavio tekst o tome, mada koliko sam shvatio, imao je dogovor da se nista vise od fotografija ne objavljuje nego sto je objavljeno u tekstu:

https://zamaaero.com/23/02/2022/novosti ... ja-godine/

Ono sto znam od momka koji licno zna autora je da je bio pozitivno iznenadjen svime sto je vidio tamo, u odnosu na ono sta je ocekivao. Ako on mene slaga, i ja sam vas.

I nije aerodrom samo zgrada, radi se intenzivno prosirenje stajanke (apron-a), koji je vec bio usko grlo za broj aviona koje je moguce imati odjednom na zemlji... Koliko znam, tu idu dodatne 4 pozicije za A320/B737 velicinu aviona. Projekt produzenja piste prema Lukavici ? Pi*kin dim ? Navodno je zemlja otkupljena i potpisano sve sa Opstinama. Operativni centar je izgradjen u novoj zgradi na mjestu stare, kod kontrolnog tornja, gdje ce biti (ili vec jeste) preseljen dio kancelarija samog aerodroma...
Image
Image
Image

skoro su pri završetku nove parking pozicije dobro se napreduje , i na kraju piste aerodrom je postavljao nedavno novu ogradu nakon dogovora o otkupu zemlje pa ce uskoro ici i produzenje piste


Image

i vec sada trebaju ici u novo prosirenje prema ovoj strani da se doda jos jedan fiksni i fingerski most da se ukupno bude imalo pet zracnih mostova
Post Reply