Nestaje li sarajevski akcenat?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#126 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by dječak sa šibicama »

dosli divlji, otjerali pitome
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#127 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by klaki »

sve mislim ovaj forum dosao tobe i onda izleti, po zna koji put, ovako neka debilna tema :lol:
salihh
Posts: 795
Joined: 25/01/2007 12:36

#128 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by salihh »

Zejnep wrote:
salihh wrote:Aiiii, koja tema. Zacudo da ima ikakvih komentara. Ja sam mislio da su sarajlije davno izumrle... ko su ovi prevaranti sto se javljaju i satro brinu o akcentu... cini mi se da bi htjeli medju sarajlije.... a sarajlija nema...

Definiši sarajliju :mrgreen:
ksenofob, egocentrik, samodopadan do bola, naziva se sarajlijom, a mrzi sarajevo.... i najgore od svega kompleksas... e to je dansnji sarajlija
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#129 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by klaki »

Fol sarajevski akcenat nestaje, a gdje god dodjes cim zines odma svi govore gledaj ovog sarajlije

nego nista novo da je ovaj grad pun kretena pa zato i imamo ovu temu sada

znas treba se nekome crtati da je jezik ziva materija i da se mijenja

taj tvoj "akcenat" o kojem pricas postavljacu teme, on je jos uvijek tu, ali ima nekih novih fazona, jer sve se ubrzano mijenja a pogotovo ti neki specificni akcenti

kontas bruda moi?
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#130 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Dozer »

salihh wrote:
Zejnep wrote:
salihh wrote:Aiiii, koja tema. Zacudo da ima ikakvih komentara. Ja sam mislio da su sarajlije davno izumrle... ko su ovi prevaranti sto se javljaju i satro brinu o akcentu... cini mi se da bi htjeli medju sarajlije.... a sarajlija nema...

Definiši sarajliju :mrgreen:
ksenofob, egocentrik, samodopadan do bola, naziva se sarajlijom, a mrzi sarajevo.... i najgore od svega kompleksas... e to je dansnji sarajlija
Da, to je danasnji "sarajlija", tj. neko ko je u ovaj grad stigao u ratu ili nakon njega.
User avatar
konektovan
Posts: 40634
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#131 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by konektovan »

Ja jucer jednog pravog sarajliju vidim, kako baca smece sa balkona na zelenu površinu. :-)
salihh
Posts: 795
Joined: 25/01/2007 12:36

#132 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by salihh »

Dozer wrote: Da, to je danasnji "sarajlija", tj. neko ko je u ovaj grad stigao u ratu ili nakon njega.
... ne, to je opis internet sarajlije... ovih sto stalno brinu gdje je "ono" sarajevo. onih kojima je zivot stao i svijet se tumbe okrenuo jer nema brege i neleta. sarajlija se ne postaje rodjenjem niti je mjesto rodjenja odredjujuci faktor jesi li ili nisi sarajlija... ali vrijedi li objasnjavati?
salihh
Posts: 795
Joined: 25/01/2007 12:36

#133 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by salihh »

konektovan wrote:Ja jucer jednog pravog sarajliju vidim, kako baca smece sa balkona na zelenu površinu. :-)
ucinilo ti se... to je samo bio papak rodjen u sarajevu... mnogi su otisli i kutarisali nas svog papanluka, al eto vidis da ih je i ostalo... :))
User avatar
konektovan
Posts: 40634
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#134 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by konektovan »

salihh wrote:
konektovan wrote:Ja jucer jednog pravog sarajliju vidim, kako baca smece sa balkona na zelenu površinu. :-)
ucinilo ti se... to je samo bio papak rodjen u sarajevu... mnogi su otisli i kutarisali nas svog papanluka, al eto vidis da ih je i ostalo... :))
Ma tema je cisti idiotizam.
User avatar
lmo
Posts: 7812
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#135 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by lmo »

Dozer wrote:Besmisleno je o ovome pričati s nekim ko ne zna o čemu se priča... :roll:


Sleng je podrazumijevao razne englicizme, poput "fakat" (što su nakon rata usvojili u HR i danas tvrde da je to oduvijek njihov izraz, a prije rata nisu imali pojma šta znači :lol: ), a što je bila izvedenica od "fact" (stvarno, činjenica, zaista).
"fakat" anglizam?

fakat čovjek uči dok je živ. :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66210
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#136 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by _BataZiv_0809 »

Mišo_Kovač wrote:
Jel ovo Franca Lehara ulica? Jedino mi ta perspektiva ima smisla, mada ne liči na današnje stanje nikako :D
Jeste. Nekadasnji Bulevar Borisa Kidrica. Zgrada je ona odmah do relativno nove Pro Credit Banke. Nedavno su joj radili fasadu. Ne znam da li ima neki zargonski naziv, ali znam da bih radio kakav stan u njoj :D

Sto se tice naglaska i opcenito jezika, to se mijenja i evoluira, ziv je to organizam tako da bi se taj naglasak o kojem je tema svakako izmjenio i bez ovolike promjene stanovnistva.

Elem neki dan slusam pjesmu ide ovako: "nocas taguj me na fotki neka vide mnogi da zajedno smo sada mi i na statusu nek pise svidjam ti se". Prije 15 godina ovo ne bi imalo nikakvog smisla. Evolucija jezika :D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18706
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#137 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by SmokingMan »

Ja neam nekih problema sa akcntom,da li on bio gradski ili onaj ruralni kojem se mi često izrugujemo,ja samo zamjeram ljudima što su licimjerni.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#138 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by amar1994 »

konektovan wrote:Ja jucer jednog pravog sarajliju vidim, kako baca smece sa balkona na zelenu površinu. :-)
to je papak iz Sarajeva :D
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#139 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Dozer »

salihh wrote:
Dozer wrote: Da, to je danasnji "sarajlija", tj. neko ko je u ovaj grad stigao u ratu ili nakon njega.
... ne, to je opis internet sarajlije... ovih sto stalno brinu gdje je "ono" sarajevo. onih kojima je zivot stao i svijet se tumbe okrenuo jer nema brege i neleta. sarajlija se ne postaje rodjenjem niti je mjesto rodjenja odredjujuci faktor jesi li ili nisi sarajlija... ali vrijedi li objasnjavati?
Jedino je tacno da to ne odredjuje mjesto rodjenja. Bar 3 generacije, sto potvrdjuje i sociologija. Ostalo je tptalna fula. Meni niti je zivot stao, nti me zanimaju Brega i Nele, ali to niposto ne znaci da se moram hladno i cutke pomiriti s rapidnim unistavanjem svega u cemu sam se rodio, odrastao, skolovao, a sto su decenijama postepeno u tom socioloskom smislu (ali i fizickom) gradili moji roditelji, i njihovi, pa i njihovi...

Ali, vrijedi li objasnjavati...?
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#140 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Dozer »

lmo wrote:
Dozer wrote:Besmisleno je o ovome pričati s nekim ko ne zna o čemu se priča... :roll:


Sleng je podrazumijevao razne englicizme, poput "fakat" (što su nakon rata usvojili u HR i danas tvrde da je to oduvijek njihov izraz, a prije rata nisu imali pojma šta znači :lol: ), a što je bila izvedenica od "fact" (stvarno, činjenica, zaista).
"fakat" anglizam?

fakat čovjek uči dok je živ. :lol:
Nego sta je :D
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#141 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by high_volume »

lmo wrote:
Dozer wrote:Besmisleno je o ovome pričati s nekim ko ne zna o čemu se priča... :roll:


Sleng je podrazumijevao razne englicizme, poput "fakat" (što su nakon rata usvojili u HR i danas tvrde da je to oduvijek njihov izraz, a prije rata nisu imali pojma šta znači :lol: ), a što je bila izvedenica od "fact" (stvarno, činjenica, zaista).
"fakat" anglizam?

fakat čovjek uči dok je živ. :lol:
Umjesto ruganja pristojnije je bilo napisati factum :(
User avatar
konektovan
Posts: 40634
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#142 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by konektovan »

Dozer wrote:
salihh wrote:
Dozer wrote: Da, to je danasnji "sarajlija", tj. neko ko je u ovaj grad stigao u ratu ili nakon njega.
... ne, to je opis internet sarajlije... ovih sto stalno brinu gdje je "ono" sarajevo. onih kojima je zivot stao i svijet se tumbe okrenuo jer nema brege i neleta. sarajlija se ne postaje rodjenjem niti je mjesto rodjenja odredjujuci faktor jesi li ili nisi sarajlija... ali vrijedi li objasnjavati?
Jedino je tacno da to ne odredjuje mjesto rodjenja. Bar 3 generacije, sto potvrdjuje i sociologija. Ostalo je tptalna fula. Meni niti je zivot stao, nti me zanimaju Brega i Nele, ali to niposto ne znaci da se moram hladno i cutke pomiriti s rapidnim unistavanjem svega u cemu sam se rodio, odrastao, skolovao, a sto su decenijama postepeno u tom socioloskom smislu (ali i fizickom) gradili moji roditelji, i njihovi, pa i njihovi...

Ali, vrijedi li objasnjavati...?
Bas mi te zao druze, evo suza suzu goni........ :lol:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#143 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by ¤ jelena ¤ »

Haj ovi akcenti što nestaju, al kad nestade veliko početno slovo u nazivu za stanovnike Sarajeva? :(
salihh
Posts: 795
Joined: 25/01/2007 12:36

#144 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by salihh »

¤ jelena ¤ wrote:Haj ovi akcenti što nestaju, al kad nestade veliko početno slovo u nazivu za stanovnike Sarajeva? :(
kod nene nema velikih slova, osim kada se sama postave.... nr brini za pravopis, davno smo to presli.
salihh
Posts: 795
Joined: 25/01/2007 12:36

#145 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by salihh »

@dozer... ne vidim da ssm tebe igdje prozvao, a fakat mi nije bila namjera niti je upis tebi upucen...
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#146 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Hakiz »

klixoris wrote:Ja pricam sarajevskim akcentom, ponosim se na njega i nikada necu drugacije pricati :mrgreen:
Ali moram priznati da se sve vise susrecem sa situacijama gdje me ljudi, u mom rodjenom gradu, gledaju ko papka nepismenog kada cuju moj tipicni sarajevski akcenat, sto kod izgovora ne razlikujem ć i č, đ i dž (sve mi je ć i đ, a š je izrazito "meko" :mrgreen: ). Valjda je sad moderno peciti se i koristiti izraze opCina, Historija, polaHko, prOOOOOOblem, inace si automatski nepismeni papak :mrgreen:
Pa, ako za džak (vreća) neko kaže đak (učenik), to jeste nepismenost.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#147 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Dozer »

salihh wrote:@dozer... ne vidim da ssm tebe igdje prozvao, a fakat mi nije bila namjera niti je upis tebi upucen...
NIje problem, a mene si citirao... Mozda ja nisam nesto skont'o kako treba...
User avatar
basicm
Posts: 10481
Joined: 16/01/2012 21:38

#148 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by basicm »

[yt]http://www.youtube.com/watch?v=Z8bUK3NZTyU[/yt]

Evo ga, original sarajevski autohtoni sarajlija.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#149 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by amar1994 »

ja nikad necu rec opCina , dolje i sl. :thumbup:
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#150 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Zejnep »

amar1994 wrote:ja nikad necu rec opCina , dolje i sl. :thumbup:
Ni ja :D
Post Reply