Nekadasnje Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
m_myers
Posts: 72
Joined: 29/06/2007 10:49
Location: Daleko od pameti

#226

Post by m_myers »

sashamtl wrote:Hvala, pobrko sam direkcije, jeste tacno, lijevo.
Prije rata su prodavali pogace koje su mirisale na pivski kvasac. :)
Probao sam kifle kad sam nedavno bio, nisu si uposte promijenile
(dobre kifle su bile i u onoj pekari na Bascarsiji, u ulici koja se prije zvala Milosa Obilica, kao i u Patkama)
Pekara što je drži Poričanin u Patkama, odlične kifle i uvijek bila dilema da li imaju oni ili Aiša na Bistriku bolje somune!
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#227

Post by d2 »

pinkzelena wrote:
BHG wrote:sjeca li se ko skejtera kod holideja...sk8 or die :oops: :D
I oni su bili popularni pravo nesto,znam ih sve skoro,sad su omatorili, al slatki su bili :D
jedan od njih, tuspas mene :)
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#228

Post by d2 »

sashamtl wrote:Jel Imaret bio u onoj maloj ulici zapadno od Begove dzamije, udjes u neko dvoriste i skrenes desno?


Samo da jos dodam da su mi najgori cevapi bili u cevabdzinici Vucko, pored tramvajske pruge na pola puta izmedju Marindvora i Skenderije.
Najgori hot-dog je bio u Megi na Marindvoru, zapecena hrenovka izmedju okrajka hljeba :))))
jes al je megi zato imao odlicne krofne
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#229

Post by d2 »

sashamtl wrote:Tacno, na drugom spratu su bile igracke i gore skroz na zadnjem spratu je bila sportska oprema (ta dva sprata su mi bila omiljena :)
Dole u podrumu se prodavao alat, znam da je u prizemlju je bila mala knjizara, mislim da su na spratu bile djecije stvari i igracke, pa onda gore iznad je bila garderoba, pa onda sprat sa tehnikom i lusterima, i na zadnjem spratu sportska oprema i cilimi

Ako se ne varam, na mjestu Sarajke je nekad bila kafana "Istra"?
istra je bila tamo gdje je sad picerija bono, od sarajke prema sudu
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#230

Post by Topla voda »

d2 wrote:
pinkzelena wrote:
BHG wrote:sjeca li se ko skejtera kod holideja...sk8 or die :oops: :D
I oni su bili popularni pravo nesto,znam ih sve skoro,sad su omatorili, al slatki su bili :D
jedan od njih, tuspas mene :)
de me malo podsjetite :)
jel to neki grafit bio il sta?
bilo ih je ispred onog free shopa ,s one strane holideja...
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#231

Post by Topla voda »

skojotovski wrote:a, videoteka "Hit" u Mis Irbinoj, kod Robne kuce, ulaz ispod sadasnjeg frizerskog salona "M Sabic"?
a fazlina"sva bol svijeta" videoteka u njegovom stanu ? u kralja tomislava?
i najjaca gradska videoteka..prema bolnici kosevo ,pa desno na raskrnici u onaj podrum,kako se ono zvase?
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#232

Post by d2 »

Topla voda wrote:
d2 wrote:
pinkzelena wrote: I oni su bili popularni pravo nesto,znam ih sve skoro,sad su omatorili, al slatki su bili :D
jedan od njih, tuspas mene :)
de me malo podsjetite :)
jel to neki grafit bio il sta?
bilo ih je ispred onog free shopa ,s one strane holideja...
hm da sad se ne mogu sjetiti sta je pisalo ali mi se cini da je pisalo nesto na onom zidu kada se gleda od skupstine prema inn cafeu tamo kod onog bocnog ulaza, moguce da je pisalo sk8 or die...

ja sam tu dolazio sa rajom na skejtovima posto smo isli u masinsku a i zivio sam u relativnoj blizini, mozda cu pretjerati ako kazem da smo bili mozda i prvi skejteri tu... u svakom slucaju nisam nikoga tada osim nas vidjao da organizovano (5-6 djecaka) dolazi.

u svakom slucaju to je bio bar koliko znamo najglatkiji asfalt u sarajevu, zato smo se tu i okupljali
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#233

Post by d2 »

Topla voda wrote:
skojotovski wrote:a, videoteka "Hit" u Mis Irbinoj, kod Robne kuce, ulaz ispod sadasnjeg frizerskog salona "M Sabic"?
a fazlina"sva bol svijeta" videoteka u njegovom stanu ? u kralja tomislava?
i najjaca gradska videoteka..prema bolnici kosevo ,pa desno na raskrnici u onaj podrum,kako se ono zvase?
quattro imam i danas clansku karticu, radila je do prije 7-8 godina ja mislim ili tako negdje
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#234

Post by Topla voda »

d2 wrote:
Topla voda wrote:
skojotovski wrote:a, videoteka "Hit" u Mis Irbinoj, kod Robne kuce, ulaz ispod sadasnjeg frizerskog salona "M Sabic"?
a fazlina"sva bol svijeta" videoteka u njegovom stanu ? u kralja tomislava?
i najjaca gradska videoteka..prema bolnici kosevo ,pa desno na raskrnici u onaj podrum,kako se ono zvase?
quattro imam i danas clansku karticu, radila je do prije 7-8 godina ja mislim ili tako negdje
jeste,a sjecas li se pljeske u gurmanu,kad smo vec kod quattra,najbolja ikad? :D
barby02
Posts: 1403
Joined: 17/07/2007 22:28

#235

Post by barby02 »

m_myers wrote:Ehhh... Kad se sjetim onda Osmica, gore sam ko klinac prvi put cuo uživo pokojnog Tomu Zdravkovića. Pa potom restoran Kod Pinje gdje se išlo na meso :D kafana Kod Mehe (Uranak meni se cini) na Sedreniku, pura kod Reše, Mirina kafana na Kozijoj Cupriji, super restoran Kula u sklopu zatvora na Kuli, nekadašnji restorana kod Hajdara na mjestu gdje je sada hotel Saraj...

A ko nije cuo i price i o onom Sarajevu koje su predstavljale kafane Drina i Moscanica na Carsiji, legende o Šuhri - Vojničkoj majci 8)
:lol: ko nije cuo za Šuhru???? !!!!ali ja ne upecah kafansko vrijeme iako sam znala otici(sa jednom ekipom kod kafandzija)do Naila,Tabaska, Pikadilija(i on je bio kafana kad je neki Čičak svirao),nesto sa A na Pofalicima. . .jos gdjegod zaviriti. . . cek cek, sve mi se sjecanje braca. . . pa Boemi-stari-kafanski. . uh mozda sam ja nekad i jasala. .
User avatar
x0z0y0
Posts: 1473
Joined: 10/11/2007 21:51

#236

Post by x0z0y0 »

a usecerene jabuke u kiosku kod vijecnice..kad predjes most (sehercehajin) ? :D
lomila zube na njih :D
kospice i orasnicu u sadasnjem butiku badem
pecenje u onoj kafani nad sadasnjim mezarjem kovaci (ne znam ime)...tu sam znala pjevat sa pjevaljkom :oops:
pecenje na vidikovcu - trebevic :(
m_myers
Posts: 72
Joined: 29/06/2007 10:49
Location: Daleko od pameti

#237

Post by m_myers »

Compos_Sui wrote:a usecerene jabuke u kiosku kod vijecnice..kad predjes most (sehercehajin) ? :D
lomila zube na njih :D(
Pečenjarnica "Željo" :D Kiosk kod Šeherije, otuda Željovcima nadimak "košpicari"! :D
tavijapi
Posts: 169
Joined: 25/06/2007 22:43
Location: sarajevo

#238

Post by tavijapi »

pljeska kod ekonomskog bila skroz dobra. pa se poslije svrati u egipat na havanu i indijaner. uh sto je bilo dobro.
ploska
Posts: 98
Joined: 13/02/2007 19:32
Location: tu i tamo

#239

Post by ploska »

Ma pekare kod Aise na Bistriku i kod Muharemage na Carsiji su bile najbolje...Pipo,Celo i Radomir,pa burazeri Toskici,rahmetli Karaman Sanel,pa Dzeno s Bistrika,Zuba Damir,pa debeli Ado ,pa mali Neno rahmetli iz Mjedenice,ma joj i mnogo ,mnogo njih samo kad se sjetim :D sve dobri momci..
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#240

Post by skojotovski »

a, slasticarna Dvije ruze u Kralja Tomislava? :D jos jedna je bila, ali ne mogu da se sjetim imena :roll:
sashamtl
Posts: 63
Joined: 15/01/2008 00:17

#241

Post by sashamtl »

m_myers wrote: Mirina kafana na Kozijoj Cupriji, super restoran Kula u sklopu zatvora na Kuli, nekadašnji restorana kod Hajdara na mjestu gdje je sada hotel Saraj...
Mirina kafana jos uvijek radi (restoran "Kozija cuprija")

Kako se zvao restoran na mjestu gdje je sada hotel Saray, znam da su u onom kraju na veoma malom prostoru bila 4 restorana:
restoran na Babica basti (mislim da se i zvao "Babica basta", danas je na njegovom mjestu travnjak)
Bazeni
restoran gdje je sada hotel Saray
gore uz brdo prema Jajce kasarni je bio restoran Jekovac
sashamtl
Posts: 63
Joined: 15/01/2008 00:17

#242

Post by sashamtl »

skojotovski wrote:a, slasticarna Dvije ruze u Kralja Tomislava? :D jos jedna je bila, ali ne mogu da se sjetim imena :roll:
A sjecas li se kad se par stotina ljudi otrovalo sladoledom u Dallasu? (mislim da je to bilo prije otprilike 20 godina) Do dalasa je bila sunetarnica, na suprotnoj strani preko ulicice je bio Ramiz, preko puta Ramiza je bilo Slatko cose gdje su se prodavale cokolade, bomboni, bombonjere... :)
Sta je bilo nekad na mjestu prodavnice Slatko cose?
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#243

Post by skojotovski »

kako se ne sjecam! jedno od vecih trovanja u gradu.
do tad sam se ubij'o sladoledom od punca! njam, njam
srecom, nisam nadrapo :-)
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#244

Post by skojotovski »

pa, Kras u Titovoj. jel ono Planika naslijedila taj prostor ili je ona kafana sto su je gasijevi zapisavali :D
User avatar
x0z0y0
Posts: 1473
Joined: 10/11/2007 21:51

#245

Post by x0z0y0 »

A Slatko Cose? mmm tu je bilo slatkisaaa :D :-)
ROMA75
Posts: 5
Joined: 03/06/2007 18:16

#246

Post by ROMA75 »

taj debeli se zvao boban smjestili ga poslje rata u dom i mahnuli mu stan a tacno je stari mu je bio fora
sashamtl
Posts: 63
Joined: 15/01/2008 00:17

#247

Post by sashamtl »

m_myers wrote: Pečenjarnica "Željo" :D Kiosk kod Šeherije, otuda Željovcima nadimak "košpicari"! :D
Ljeti je prodavao i kuhane kukuruze a zimi kestenje, uvijek sam kod njega kupovao kospice kad sam sa rajom isao na kupanje na Miljacku.
Koliko se sjecam bila su aktuelna ova kupalista: (od Vijecnice uzvodno)
- Velika brana (par godina pred rat, kad su podigli onu platformu, prije toga je bilo skakaca koji su skakali u Miljacku sa one zgrade iznad stijene)
- Dariva (kod Male brane)
- Oficirsko
- Kupaliste izmedju Oficirskog i Krecane, dole kad sidjes prema Miljacki preko rijeke je bila neka kuca, znam da je tip stavio neku dasku da bi mogao da prelazi na drugu stranu)
- Krecanu necu da racunam kao kupaliste jer se tu uglavnom lovila riba (gage i sapace :)) a tu je bilo i neko gradiliste
- Ziher
- Popovac
m_myers
Posts: 72
Joined: 29/06/2007 10:49
Location: Daleko od pameti

#248

Post by m_myers »

sashamtl wrote:
m_myers wrote: Pečenjarnica "Željo" :D Kiosk kod Šeherije, otuda Željovcima nadimak "košpicari"! :D
Ljeti je prodavao i kuhane kukuruze a zimi kestenje, uvijek sam kod njega kupovao kospice kad sam sa rajom isao na kupanje na Miljacku.
Koliko se sjecam bila su aktuelna ova kupalista: (od Vijecnice uzvodno)
- Velika brana (par godina pred rat, kad su podigli onu platformu, prije toga je bilo skakaca koji su skakali u Miljacku sa one zgrade iznad stijene)
- Dariva (kod Male brane)
- Oficirsko
- Kupaliste izmedju Oficirskog i Krecane, dole kad sidjes prema Miljacki preko rijeke je bila neka kuca, znam da je tip stavio neku dasku da bi mogao da prelazi na drugu stranu)
- Krecanu necu da racunam kao kupaliste jer se tu uglavnom lovila riba (gage i sapace :)) a tu je bilo i neko gradiliste
- Ziher
- Popovac
Kasnije je nabavio i frižider sa nekakvim slovenačkim sladoledima, a odmah iznad njega bio frižider sa pekabelinim sladoledima.

Na Popovcu naucio plivati kada sam u trecoj godini života upao u vodu :D
Jbt, još se sjecam kalsifikacija stijena na vodi iznad vode na Popovcu, Crvena bila ona niža, a Bijela ona na vrhu. Malo iznad bilo kupališta za koji nije baš raja znala-zvalo se Zeleno.

Iznad Golubnjak je nekad bila Markova pečina koja je zatrpana kada se Tranzit pravio, ali ja je se sjecam kao dijete.

Sa "Kuće" sam se bacio triput pod Branu. Inace to je prije rata bila naša teritorija, jer sam stanovao u blizini i to je bio naš kvart.
Oficirsko, Golubnjak, Krečana. Ehhhh.. svaka ti čast kada si ih sve spomenuo. Kod daščanog mostića koji si pomenuo bio mali izvor na kojem smo uvijek punili vodu kad smo išli na Popovac.

Sječaš li se natpisa na stijeni iznad Zihera (još se može vidjeti, mada je pravo izblijedio): "Vlaška mahala - hotel bez konkurencije!"

Sjecam se da smo sezonu kupanja otvarali nekad u martu, a znam da je slika mog jarana Mikija izašla u Večernjim kako skače sa gelendera na okuci ispod bazena za 8.mart jedne godine sa natpisom: "hrabari mladić otvorio sezonu kupanja"
m_myers
Posts: 72
Joined: 29/06/2007 10:49
Location: Daleko od pameti

#249

Post by m_myers »

sashamtl wrote:
m_myers wrote: Mirina kafana na Kozijoj Cupriji, super restoran Kula u sklopu zatvora na Kuli, nekadašnji restorana kod Hajdara na mjestu gdje je sada hotel Saraj...
Mirina kafana jos uvijek radi (restoran "Kozija cuprija")

Kako se zvao restoran na mjestu gdje je sada hotel Saray, znam da su u onom kraju na veoma malom prostoru bila 4 restorana:
restoran na Babica basti (mislim da se i zvao "Babica basta", danas je na njegovom mjestu travnjak)
Bazeni
restoran gdje je sada hotel Saray
gore uz brdo prema Jajce kasarni je bio restoran Jekovac
J

Restoran na mjestu današnjeg hotela Saray je držao neki Hajdar uvijek se govorilo da se ide Kod Hajdara.
m_myers
Posts: 72
Joined: 29/06/2007 10:49
Location: Daleko od pameti

#250

Post by m_myers »

ploska wrote:Ma pekare kod Aise na Bistriku i kod Muharemage na Carsiji su bile najbolje...Pipo,Celo i Radomir,pa burazeri Toskici,rahmetli Karaman Sanel,pa Dzeno s Bistrika,Zuba Damir,pa debeli Ado ,pa mali Neno rahmetli iz Mjedenice,ma joj i mnogo ,mnogo njih samo kad se sjetim :D sve dobri momci..
Pipica je koliko sam ja cuo otišao u Zg početkom rata, a poslije dalje. Radomira se pravo dobro sjecam, kuhali smo nešto protiv njih nekada prije rata (ona raja na raju). Toskić Vedo (imao problema sa gudrom, ali se skinuo,hvala Bogu) i Sedad su tu u Sa, a najstariji Rifko rahmetli poginuo u saobracajki u Italiji. Ja išao u razred sa Harisom, bratom Sanela Karamana (njega ubi onaj mali u staklenom gradu u ratu), debeli Ado Mešak radi u Hitnoj pomoći, Dženo Buza nedavno umro od overa, a ti me sada nakon dugo,dugo vremena pdosjeta na rahmetli Nenu.
Post Reply