Zamjena elektricnih brojila u domacinstvima zbog bazdarenja

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Post Reply
Billy The Pljuc

#1 Zamjena elektricnih brojila u domacinstvima zbog bazdarenja

Post by Billy The Pljuc » 18/02/2017 19:27

E raja,

Ne znam fakat ima li tema koja se odnosi na ovo pa ako ima "urazumite me ljudi" i uputite na istu.

Problem(cica) ima u ovom potezu Elektrodistribucije Sarajevo. Kod mene konkretno je doslo do nerealnog prikaza potrosene el. energije prilikom zamjene brojila a kako sam uspio saznati i kod maltene svih komsija jer je predstavnik stanara bio prisutan prilikom zamjene i nije mu bilo mrsko zapisivati i provjeravati. Ne radi se tu o velikoj kradji, nekoliko kW tu i tamo u stilu markica po markica i nabrace se. Drugi problem koji imam nakon zamjene brojila jeste prestanak rada lampice koja mi je pokazivala vrijeme "jeftine" el. energije. Pretpostavljam da su je "zaboravili" prikopcati. Helem, krenem da provjerim na web stranici Elektroprivrede zvanican rezim obracuna vise i nize tarife kao i kontakt telefon ali ne moze se uopste izaci na stranicu (barem ja ne mogu iz nekoliko pokusaja). Nisam duduk i shvatam da se brojila moraju bazdariti na odredjeni vremenski period, konkretno kod mene je proslo 15 godina od zadnjeg bazdarenja brojila.

Ima li iko od vas slicna iskustva i sta konkretno uraditi, mislim moram ih nazvati svakako radi te hebene lampice ali na koji broj uopste i sta im reci povodom ove ocite kradje ili nista ne govoriti generalno?

Ako neko ima broj telefona bio bih zahvalan kao i informaciju o rezimu obracuna niske i vise tarife a za koji mislim da je bio slijedeci pa ako nisam u pravu jope me ispravite.

PON - SUB: 14:00 - 17:00 i 23:00 - 08:00 (niska tarifa iliti "jeftina")
NED: 00:00 - 24:00 iliti citav dan (as above).

Hvala unaprijed!

Wind

#2 Re: Zamjena elektricnih brojila u domacinstvima zbog bazdarenja

Post by Wind » 18/02/2017 20:39

Nekoliko kW??? Ma nema teorije da to primjetis, ni pod razno tako da ne znam kako si uopšte došao do zaključka da očitanje nije dobro. Druga stvar je to prebacivanje sa VT na MT. Ako ti je trofazno brojilo mora radit. Jednostavno odes u poslovnicu i prijaviš kvar ili telefonom.

I meni su nedavno zamijenili brojilo, kažu 12 god staro, mora se bazdarit.

Billy The Pljuc

#3 Re: Zamjena elektricnih brojila u domacinstvima zbog bazdarenja

Post by Billy The Pljuc » 18/02/2017 20:54

Wind wrote:Nekoliko kW??? Ma nema teorije da to primjetis, ni pod razno tako da ne znam kako si uopšte došao do zaključka da očitanje nije dobro. Druga stvar je to prebacivanje sa VT na MT. Ako ti je trofazno brojilo mora radit. Jednostavno odes u poslovnicu i prijaviš kvar ili telefonom.

Ma nisam ja ni bio tu kad su to mijenjali, bio predstavnik stanara i zapisivao ono sto je stigao a da ne bude ofiran, npr. stanje na brojilu 85337 a oni upisu 85350 na listu pa ti onda postave brojilo sa 32278 a upisu na listu 32270 (lupam cifre bezveze) pa sve to puta dva jer imas nisku i visu tarifu. Ono jes da izgleda cjepidlacenje sa moje strane jer se radi o malim sitnim kradjicama al' jbga nakupe oni tu sredstava u konacnici s obzirom na broj domacinstava u gradu. Mislim svako ce prezivjeti markicu-dvije bez da talasa, ofirno i nisko kako god okrenes.

bitanga_sa_otesa

#4 Re: Zamjena elektricnih brojila u domacinstvima zbog bazdarenja

Post by bitanga_sa_otesa » 18/02/2017 21:00

Wind wrote: Ako ti je trofazno brojilo mora radit.
trofazno i monofazno nema nikakve veze sa nizom i visom tarifom .uklopni sat prebacuje tarifu,ako nisu utakli jednu tanku zicu za impuls nece ni prebaciti...

drndalo

#5 Re: Zamjena elektricnih brojila u domacinstvima zbog bazdarenja

Post by drndalo » 18/02/2017 21:06

PON - SUB: 14:00 - 17:00 i 23:00 - 08:00 (niska tafrifa iliti "jeftina")
Koliko mene pamcenje sluzi, jeftina struja je zimi od 13-16 sati, i 22-06... Ljeti je u skladu s promjenom sata to od 14-17, i od 23-07... Nedeljom cijeli dan.

Wind

#6 Re: Zamjena elektricnih brojila u domacinstvima zbog bazdarenja

Post by Wind » 18/02/2017 21:18

bitanga_sa_otesa wrote:
Wind wrote: Ako ti je trofazno brojilo mora radit.
trofazno i monofazno nema nikakve veze sa nizom i visom tarifom .uklopni sat prebacuje tarifu,ako nisu utakli jednu tanku zicu za impuls nece ni prebaciti...

Ahhhh...sory! Ma naravno, mislio sam na dvotarifno ili jednotarifno brojilo.

mayab

#7 Re: Zamjena elektricnih brojila u domacinstvima zbog bazdarenja

Post by mayab » 19/02/2017 08:38

Billy The Pljuc wrote:
Wind wrote:Nekoliko kW??? Ma nema teorije da to primjetis, ni pod razno tako da ne znam kako si uopšte došao do zaključka da očitanje nije dobro. Druga stvar je to prebacivanje sa VT na MT. Ako ti je trofazno brojilo mora radit. Jednostavno odes u poslovnicu i prijaviš kvar ili telefonom.

Ma nisam ja ni bio tu kad su to mijenjali, bio predstavnik stanara i zapisivao ono sto je stigao a da ne bude ofiran, npr. stanje na brojilu 85337 a oni upisu 85350 na listu pa ti onda postave brojilo sa 32278 a upisu na listu 32270 (lupam cifre bezveze) pa sve to puta dva jer imas nisku i visu tarifu. Ono jes da izgleda cjepidlacenje sa moje strane jer se radi o malim sitnim kradjicama al' jbga nakupe oni tu sredstava u konacnici s obzirom na broj domacinstava u gradu. Mislim svako ce prezivjeti markicu-dvije bez da talasa, ofirno i nisko kako god okrenes.
Ahaa, to je ta neka jednokratna "krađica" :D , ma šuti dobro je da ne puca!
Šalu na stranu, to su smradovi i najniži ljudski šljam, tako ja to gledam,a zamisli samo kolike pare uzimaju svaki mjesec na tzv.zatezne kamate, evo sad pogledah svoj zadnji racun,
pise datum izdavanja 23.01, ali ne znam kojeg sam ga datuma nasao u sanducicu,
i onda ispod datum dospijeca 05.02.,
znači čim račun nadjem u sanducicu trebam da letim da im platim, jer ako prekoracim 05.02, obracunaju zatezne kamate,
evo, na tom istom racunu 0,20 KM zatezna kamata!!
Koliko korisnika ima EP BIH , pa puta 10, 20, 30, 40 pf "zateznih kamata", BANDA!

Billy The Pljuc

#8 Re: Zamjena elektricnih brojila u domacinstvima zbog bazdarenja

Post by Billy The Pljuc » 19/02/2017 20:30

mayab wrote:
Billy The Pljuc wrote:

Ahaa, to je ta neka jednokratna "krađica" :D , ma šuti dobro je da ne puca!
Šalu na stranu, to su smradovi i najniži ljudski šljam, tako ja to gledam,a zamisli samo kolike pare uzimaju svaki mjesec na tzv.zatezne kamate, evo sad pogledah svoj zadnji racun,
pise datum izdavanja 23.01, ali ne znam kojeg sam ga datuma nasao u sanducicu,
i onda ispod datum dospijeca 05.02.,
znači čim račun nadjem u sanducicu trebam da letim da im platim, jer ako prekoracim 05.02, obracunaju zatezne kamate,
evo, na tom istom racunu 0,20 KM zatezna kamata!!
Koliko korisnika ima EP BIH , pa puta 10, 20, 30, 40 pf "zateznih kamata", BANDA!
Ma kod nas je sve moguce jer im se moze i nisu jedini. Sjetim se price o nekom liku iz banke koji je skidao sasvim minimalne iznose svakom od klijenata banke a bilo ih hejbet i to je uredno radio godinama. Provalili ga sasvim slucajno jer se niko od klijenata nikada nije ni zalio, lupam opet oko cifre npr. 5 ili 10 pfeninga ili mozda cak i manje, ko ce to primjetiti i zaliti se uopste. Pishaj ih, valjda iskopam kakav broj da ih mogu nazvati da ovu sijalicu regulisu.

NEOPLAN

#9 Re: Zamjena elektricnih brojila u domacinstvima zbog bazdarenja

Post by NEOPLAN » 19/02/2017 21:29

Meni su mijenjali brojilo "zbog bazdarenja", u Decembru. Skinuli staro analogno brojilo 13.12. i isti dan stavili novo digitalno sa stanjem 0000.

Dolazi mi racun za struju sa periodom obracuna 13.11. do 13.12. u iznosu 65 KM. Nakon 2 dana dolazi jos jedan racun za period 11.12. do 13.12. na iznos 24 KM. Ko je tu lud?

Odem i pitam sta je to, kaze ona teta "ne znam al mislim da su ti tako obracunali troskove zamjene brojila i prikazali kroz kW" ?!?

Ja odbijem da platim te 24 marke i oni mi iskljuce struju i na kraju moradoh i to platiti da bi mi ukljucili ponovo. Gamad lopovska...

perfect_guy

#10 Re: Zamjena elektricnih brojila u domacinstvima zbog bazdarenja

Post by perfect_guy » 19/02/2017 21:30

drndalo wrote:
Koliko mene pamcenje sluzi, jeftina struja je zimi od 13-16 sati, i 22-06... Ljeti je u skladu s promjenom sata to od 14-17, i od 23-07... Nedeljom cijeli dan.
22-7 i 23-8

made_in_sarajevo

#11 Re: Zamjena elektricnih brojila u domacinstvima zbog bazdarenja

Post by made_in_sarajevo » 20/02/2017 15:11

zovi i idi na salter i budi dosadan za to. nema to ofrlje nego je tako ili nikako. moze se lako desiti sto bitanga kaze da nisu pokopcali sve kako treba,a moguce da ste dobili privremena brojila dok se vasa ne bazdare. inace nova brojila digitalna nemaju uklopni sat jer u sebi sve zivo imaju i pricaju 3 jezika. stari sistemi i brojila imaju uklopni sat, nova gradnja evo unazad hajd 4-5 godine se rade bez uklopnih satova. samo brojila idu za stanove + zajednicka potrosnja + lift ili ga nakace na zajednicku + garaže + poslovni prostori.

evo vam pa se igrajte

http://www.iskraemeco.ba/images/stories/PDF/TKM8.pdf

http://www.iskraemeco.ba/images/stories/PDF/mx38y.pdf

http://www.iskraemeco.ba/images/stories/PDF/E84.pdf

http://www.iskraemeco.ba/images/stories/PDF/TE31.pdf

kako god provjeri to, brojilo mora tacno pokazati i mora se slagati sa racunom.

info za sire narodne mase, nova gradnja zadnje 2 godine je uvedeno pravilo od Elektrodistribucije da se u razvodnim ormarima MORA ostaviti prostor za trofazna brojila, znaci sve se radi kao da ce svaki stan biti trofazni prikljucak ali se kopca monofazno. hoce neko trofaznu, podnese zahtjev i onda mu Distribucija samo zavrne jos 2 osiguraca i stavi trofazno brojilo koje skopca. naravno da ne mozete vi ovo raditi jer je plombirano sve i krivicno je djelo to ali je smanjen posao jer se prije radilo sve monofazno pa ko hoce trofazno onda su se morala dogradjivati jos 2 osiguraca pa se provlaciti zice... posao bio bas, sad se to odma odradi.

bitanga_sa_otesa

#12 Re: Zamjena elektricnih brojila u domacinstvima zbog bazdarenja

Post by bitanga_sa_otesa » 20/02/2017 18:56

made_in_sarajevo wrote:
info za sire narodne mase, nova gradnja zadnje 2 godine je uvedeno pravilo od Elektrodistribucije da se u razvodnim ormarima MORA ostaviti prostor za trofazna brojila, znaci sve se radi kao da ce svaki stan biti trofazni prikljucak ali se kopca monofazno. hoce neko trofaznu, podnese zahtjev i onda mu Distribucija samo zavrne jos 2 osiguraca i stavi trofazno brojilo koje skopca. naravno da ne mozete vi ovo raditi jer je plombirano sve i krivicno je djelo to ali je smanjen posao jer se prije radilo sve monofazno pa ko hoce trofazno onda su se morala dogradjivati jos 2 osiguraca pa se provlaciti zice... posao bio bas, sad se to odma odradi.
dosta novijih prijeratnih zgrada je to imalo ostavljeno za trofaznu.a ako su stavili novo brojilo s uklopnim satom moguce da nema impuls za sijalicu,jer koliko skontah postavljac teme ima u stanu sijalicu na tabli s osiguracima kao indikaciju jeftine struje

Dino79

#13 Re: Zamjena elektricnih brojila u domacinstvima zbog bazdarenja

Post by Dino79 » 23/02/2017 23:31

drndalo wrote:

Nodijumski magnet za najeftiniju mogucu tarifu.

Image

Quaresma

#14 Re: Zamjena elektricnih brojila u domacinstvima zbog bazdarenja

Post by Quaresma » 24/02/2017 14:44

NEOPLAN wrote:Meni su mijenjali brojilo "zbog bazdarenja", u Decembru. Skinuli staro analogno brojilo 13.12. i isti dan stavili novo digitalno sa stanjem 0000.

Dolazi mi racun za struju sa periodom obracuna 13.11. do 13.12. u iznosu 65 KM. Nakon 2 dana dolazi jos jedan racun za period 11.12. do 13.12. na iznos 24 KM. Ko je tu lud?

Odem i pitam sta je to, kaze ona teta "ne znam al mislim da su ti tako obracunali troskove zamjene brojila i prikazali kroz kW" ?!?

Ja odbijem da platim te 24 marke i oni mi iskljuce struju i na kraju moradoh i to platiti da bi mi ukljucili ponovo. Gamad lopovska...
Ovako su i meni bila dosla dva racuna, kad je ovaj drugi dosoa kontam pa hebemu znam da sam platio racun za struju nemoguce da ga nisam do sad dobio i platio.
Posto sam student i znajmljujem stan cim platim racune one papirice predam gazdi, tako da tek sad vidim da nisam jedini.

A i evo ovaj put dodje mi racun od 25km ja sam u stanu, prosjek bude racun do 19km, novu sam slavio takodjer u svom stanu i tad mi je doslo 24km racuna, sto sam i ocekivao toliki racun.

Medjutim, kako sam zavrsio sa ispitima, odem kuci 27. Januara, i vratim se u sa ponovo u periodu 7-10 februar, jednom bojler upalio, ostalo samo sijalicu palio logicno po noci, to sto je struja radila, i po izlasku iz stana samo ostane raditi frizider. I vratim se 19 februara sad u sa, vidim dosao racun, za period od 15.01 do 13.02 i iznos racuna 25.76km. Ne ide mi u glavu nikako kako ovoliki iznos.

Da li je jos kome dosao iznos racuna visi nego inace?

elk

#15 Re: Zamjena elektricnih brojila u domacinstvima zbog bazdarenja

Post by elk » 24/02/2017 14:49

jeste, 15km veći. i dobio sam samo jedan račun.

Filter

#16 Re: Zamjena elektricnih brojila u domacinstvima zbog bazdarenja

Post by Filter » 24/02/2017 15:18

@Billy, registruj se na stranici elektroprivrede i posalji im mail. ja sam tako rijesio za par dana sve pizdarije sto sam imao sa njima godinama.
batali hodanje i saltere.

ps, fakat je vrijeme da nabacis pravi Billy the pljuc avatar :D

Post Reply