Ilidža

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#426 Re: Ilidža

Post by salik79 »

Admir_1984 wrote:U 18:20 prolazio i dva dječaka igraju fudbal
Ja prolazio u 19:10, puno k'o sibica. Sljedeci put' cu slikati, ako treba.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#427 Re: Ilidža

Post by sehohari »

Pozdrav!
Imam pitanje za Pejtonce: Jeli istina da opština namjerava prodati ono zemljište direktno uz prugu nekim investitorima?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24784
Joined: 08/09/2005 20:08

#428 Re: Ilidža

Post by Haris.ba »

Imas regulacioni usvojen ove godine. Ima ucrtana i nekakva petlja i cesta blizu pruge. A ima i nekih objekata.

Iskreno, nije mi jasno kako i sta sa petljom. Valjda hoce provuci izlaz sa zapadnog prilaza ispod pruge.

Plan se i donio da se aktivira gradnja po Pejtonu.

Uprati sjednice na vijecu, i nece te masiti ako bude poziv.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#429 Re: Ilidža

Post by sehohari »

Haris.ba wrote:Imas regulacioni usvojen ove godine. Ima ucrtana i nekakva petlja i cesta blizu pruge. A ima i nekih objekata.

Iskreno, nije mi jasno kako i sta sa petljom. Valjda hoce provuci izlaz sa zapadnog prilaza ispod pruge.

Plan se i donio da se aktivira gradnja po Pejtonu.

Uprati sjednice na vijecu, i nece te masiti ako bude poziv.

Hvala na brzom odgovoru!
Znas li mozda da li ima mozda neka karta na netu? Interesuje me da li ta gradnja obuhvata onaj cijeli dio do pruge.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#430 Re: Ilidža

Post by jefff »

Umro bivši načelnik Općine Ilidža Husein Mahmutović.

https://www.fokus.ba/vijesti/bih/umro-b ... c/1295128/
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#431 Re: Ilidža

Post by megaman4 »

jefff wrote:Umro bivši načelnik Općine Ilidža Husein Mahmutović.

https://www.fokus.ba/vijesti/bih/umro-b ... c/1295128/
Rahmet mu dusi.

Izabran je za nacelnika opstine Ilidza 1990 godine, nakon visestranackih izbora, odrzanih te iste godine.

Naslijedio je Nedju Prstojevica iz Kalinovika, koji je prije njega obavljao funkciju nacelnika.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#432 Re: Ilidža

Post by jefff »

Ne dam policiji više ni marku… Stid me je otići na Vrelo Bosne, pogledati onu pijacu, prljavštinu od konja…
https://thesarajevograd.info/ne-dam-pol ... v8Go3bEWjQ
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#433 Re: Ilidža

Post by jefff »

I ove godine Općina Ilidža je svim svojim stanovnicima starijim od 80 godina, kojih na području općine ima 2.293 podijelila novčane poklone u iznosu od 70 KM. Za njih tridesetak najstarijih, načelnik Senaid Memić 28. januara 2019. priredio je prijem i druženje u prostorijama Općine.

- Zadovoljstvo mi je što imamo priliku da vas ovim skromnim poklonom bar malo obradujemo, i ukažemo da vas, kao najstarije građane naše općine nismo zaboravili i da je ovo mali znak pažnje u znak zahvalnosti za sve ono što ste uradili za državu, lokalnu zajednicu i za nas mlađe. U nadi da ćemo vam bar malo olakšati staračke dane želim vam puno dobrog zdravlja uz želju da još dugo godina poživite i da se i iduće godine opet vidimo i sretnemo, kazao je Memić u svom obraćanju najstarijim sugrađanima.

Delegacija Općine Ilidža posjetila je i porodicu Viteškić, Adila i Fehmu u Gornjem Kotorcu, a i najstarijeg Ilidžanca Envera Mrzića, stogodišnjaka koji živi u Otesu.Uručili su im pakete prehrambenih i higijenskih artikala i novčani pokon.
Image
User avatar
Droog
Posts: 1666
Joined: 09/01/2009 04:13
Location: Small Town Underground

#434 Re: Ilidža

Post by Droog »

http://www.zurnal.info/novost/21943/dok ... h-objekata


SDA ARHEOLOGIJA

SISTEMSKO UNIŠTAVANJA BUTMIRA (1): Dok institucije šute, na nacionalnom spomeniku izgrađeno je 60 nelegalnih objekata
Objavljeno: 18.03.2019. u 17:05h
Već tri godine Žurnal piše o uništavanju nacionalnog spomenika Bosne i Hercegovine Arheološko područje prahistorijsko naselje Butmir. Već tri godine državna Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika brani se ograničenim nadležnostima, dok federalne institucije nijemo posmatraju devastaciju neprocjenjivog nacionalnog blaga
FOTO: Adi Kebo/zurnal.info
Piše: Azra Omerović

- Uvjeren sam u to da ukoliko se uskoro ne dese promjene, sam spomenik na Butmiru neće postojati i reprezentirat će isključivo mjesto sjećanja a ne istinski lokalitet, upozorava profesor Adnan Kaljanac, voditelj arheološkog tima koji je prije dvije godine na Butmiru otkrio postojanje novog naselja veličine četiri hektara koje datira iz bronzanog doba.

Koliki je značaj otkrića najbolje pokazuje činjenica da je to jedino netaknuto naselje u Bosni i Hercegovini iz bronzanog doba. Značaj prethodnih istraživanja doveo je do činjenice da se Arheološko područje prahistorijsko naselje Butmir proglasi nacionalnim spomenikom. Međutim, nova otkrića, možda još značajnija, dovela su do zahtjeva Općine Ilidža da se smanji obuhvat nacionalnog spomenika sa 65 na oko 8 hektara.

ISKOPAVANJE SPOMENIKA!?


Stručnoj zajednici neshvatljiv je prijedlog da se tako značajno otkriće stavi pod tako mali obuhvat zaštite. Podsjetimo da su iz Komisije, početkom 2018.godine, najavili da “po okončanju postupka izmjene i dopune Odluke moguće je pristupiti sistematskom arheološkom istraživanju lokaliteta i uređenju arheološkog parka.”


Prema prospekciji iz 2016. i 2017. godine arheolozi su mapirali parcele i zone na kojima je pronađen arheološki potencijal koji je neophodno zaštititi od daljnjeg uništavanja nelegalnom gradnjom.

Navedene parcele označene na fotografiji ispod crvenom, zelenom i plavom bojom, su parcele koje bi trebalo zaštiti. Za ove parcele neophodna je zaštitna zona koja bi obuhvatala susjedne parcele.

Prema prijedlogu Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika i Općine Ilidža, obuhvat nacionalnog spomenika bio bi smanjen na oko 8 hektara.
Prijedlog novog obuhvata nacionalnog spomenika

Arheološki tim koji je radio prospekciju na lokalitetu Butmira 2016. i 2017. godine, a koji zajedno imaju preko 140 godina radnog iskustva u arheološkim istraživanjima, upozorio je Komisiju da bi prihvatanje ovakvog prijedloga kao i sistematskih istraživanja značilo potpuno uništenje nacionalnog spomenika na Butmiru.


“Sistematska ili preciznije rečeno, kompletna istraživanja, nisu istraživanja namijenjena utvrđivanju prostorne distribucije već potpunom iskopavanju jednog lokaliteta... Pojava ovog termina u kontekstu prostornog definiranja jednog arheološkog spomenika jer se ne čini potpuno jasnim što bi u slučaju potpunog iskopavanja jednog spomenika poput neolitskog naselja na Butmiru i, sasvim logično, premještanja pronađenih nalaza u „sigurnost“ muzejskih institucija činilo spomenik na Butmiru.

Sasvim razumna pretpostavka je da potpuno iskopavanje lokaliteta Bosni i Hercegovini ne ostavlja na raspolaganju lokalitet već isključivo muzejske eksponate i to bi za sam „Butmir“ bio jasan kraj jednog oblika postojanja. Naravno, takva istraživanja bi pred nama zatvorila i pitanje svih daljih zaštita na lokalitetu”, upozoriili su arheolozi državnu Komisiju za očuvanje nacionalnih spomenika BiH.

Dok sve nadležne institucije šute, na nacionalnom spomeniku, prema procjenama arheologa, izgrađeno je preko 60 nelegalnih objekata.



SPOMENIK ISPOD GARAŽE KONZUMA!?

“Da bi apsurdnost težnje ka „sistematskom“ istraživanju bila veća, čini nam se nemogućim objasniti kako je inicijator ideje sistematskog istraživanja zamislio izvođenje arheoloških iskopavanja „ispod“ temelja jednog hotela, termalne rivijere ili podzemnih garaža Konzuma. Simplificirano rečeno, ideja da su podzemne garaže Konzuma nacionalni spomenik, ili pak da se „ispod“ njih vrše sistematska iskopavanja sa ciljem utvrđivanja arheološkog potencijala, je u potpunosti ideja pred koju se ne može postaviti odgovor lucidnog čovjeka, dok ozbiljnog znanstvenika nećemo ni uzimati u obzir. Sa druge strane, potpuno legitimnim nam se čini pitanje: Kako je došlo do pojave 60 nelegalnih objekata na lokalitetu, polazeći od studentskih domova koji se nalaze na prostoru same jezgre prahistorijskog naselja u Butmiru, pa dalje do zgrada Konzuma i ostalih uz njega”, pitali su arheolozi državnu Komisiju.

Izvještaj o arheološkim prethodnim radovima istražnog karaktera- plan preventivne prospekcije arheološkog potencijala na lokalitetu nacionalnog spomenika, 2016. i 2017. godine

Odgovor na ovo pitanje dao je Ejub Salkić, ovlašteni rukovodilac urbanističko - ekološkog inspektorata pri Federalnoj upravi za inspekcijske poslove.


- To je sve greška Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika. Ni na jednoj parceli koja se nalazi u obuhvatu nacionalnog spomenika nema tereta u zemljišno-knjižnom izvadku.

Da je upisano u teretnom listu, na svakoj parceli, samo činjenica da je to parcela na nacionalnom spomeniku bilo bi nemoguće tu bilo šta graditi. Ovako mi ne možemo ništa. Na nacionalnom spomeniku nema čak ni znaka da je to nacionalni spomenik, kaže Salkić za Žurnal.

Državna Komisija nije dala odgovor na ova pitanja. A da su radili svoj posao vrlo lako su mogli hronološki složiti događaje koji su doveli do uništavanja Butmira.

U narednom periodu Žurnal će objaviti ko je i na koji način godinama uništavao nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine Arheološko područje-prahistorijsko naselje Butmir?

Kakva je bila uloga načelnika Ilidže Senaida Memića, Općinskog vijeća Ilidža, Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH?

Ko su arheolozi koji su omogućili uništavanja neprocjenjivog nacionalnog blaga?

Šta radi Federalna uprava za inspekcijske poslove?


(zurnal.info)
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#435 Re: Ilidža

Post by Kralj Tvrtko I. »

Može li neko ovdje ili na pp objasniti kako sa Ilidže doći do vrela Bosne?
Dokle se može javnom prevozom?
Hvala.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#436 Re: Ilidža

Post by Dope_Man »

Kralj Tvrtko I. wrote:Može li neko ovdje ili na pp objasniti kako sa Ilidže doći do vrela Bosne?
Dokle se može javnom prevozom?
Hvala.
Vrelo Bosne ti je na Ilidzi. Pogledaj google maps da dobijes bolju sliku o tome gdje se nalazi u odnosu na tramvajsku okretaljku. Iz grada dolazis tramvajem na Ilidzu i prosetas sve do Vrelaka ako hoces. Sa terminala ti treba 10tak minuta do Velike Aleje, a onda te ceka fina setnja, ili voznja kocijom, do samog Vrela Bosne. Prema Google maps, Aleja je duga 2.5 kilometra, ukupno od terminala do Vrelaka je oko 3.5 km.

Prije su ponekad ubacivali i bus do Vrela Bosne koji ide drugom stranom ali dodje direktno do ulaza. Ne sjecam se sad da li je to iole redovno bilo, niti znam da li sad postoji linija i koliko aktivna. Ispod je link sa GRAS-ove stranice za tu liniju, ali da li to znaci da radi ili ne, ne znam. Ako nema linije, a ne zelis setati Velikom Alejom, jedini nacin da dodjes blize javnim prevozom je da sjednes na bilo koji od ovih buseva: Osjek, Hadzici, Rakovica, Tarcin i da izadjes na trecoj stanici (Hram Svetog Save) i onda prosetas opet do Vrelaka sto smanjuje setnju na oko 1.5 kilometar.

https://gras.ba/bs/index.php/redovi-voz ... relo-bosne

Naravno, mozes i pored toga uzeti taxi na Ilidzi koji ce te odbaciti do ulaza, duzina je oko 4 km, pa racunaj koliko to ispada ovisno od prevoznika.
_ado_
Posts: 657
Joined: 18/10/2007 18:32

#437 Re: Ilidža

Post by _ado_ »

Kralj Tvrtko I. wrote:Može li neko ovdje ili na pp objasniti kako sa Ilidže doći do vrela Bosne?
Dokle se može javnom prevozom?
Hvala.
Autobusima koji voze relacije Ilidza-Osjek, Ilidza-Rakovica, Ilidza-Hadzici, Ilidza-Tarcin.
Izadjete na stanici kod pravoslavne crkve u Blazuju, i onda pjeske. Ulica je uska, prolaze auta tako da i nije neki ugodjaj.

Ukoliko imate GRAS-ovu mjesecnu kartu, mislim da sa A zonom mozete uci samo u bus za Osjek.
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#438 Re: Ilidža

Post by Kralj Tvrtko I. »

Hvala momci.
Svaka čast na odgovorima.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#439 Re: Ilidža

Post by jefff »

Nekada davno je bio minibus do Stojicevca.
Sada samo automobilom ili fijakerom.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#440 Re: Ilidža

Post by MaksprotivMarksa »

Ilidzanci stari, znate li ima li poslovnih prostora u Maloj Aleji praznih, kako se krecu cijene onih manjih prostora na Aleji, je li ono opstinsko ili privatno, zanimaju me oni prostori gdje su fast foodovi, kladionice, palacinjkare i to. Pozdrav !
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#441 Re: Ilidža

Post by jefff »

To bolje znaju Ilidzanci nafrisko.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24784
Joined: 08/09/2005 20:08

#442 Re: Ilidža

Post by Haris.ba »

Odes i vidis ima li gdje slobodan prostor.

Tesko ces u Maloj Aleji naci slobodan prostor osim na spratu Melaina. Ali, mislim da te to i ne zanima.

Neki prostori su opcinski, neki nisu.

Ono sto je za malu raju ces i naci na piku. Ovo ostalo, tesko.

Ima ondje prostora od milju pa navise mjesecno.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#443 Re: Ilidža

Post by Hajvan »

Za izgradnju biciklističke staze na Ilidži 220.000 KM

28.08.2017. 13:46 / Izvor: Akta.ba
Općina Ilidža je raspisala javni poziv za izvođenje radova na izgradnji biciklističke staze od Ilidže(kružni tok) do raskrsnice kod Energoinvesta, u dužini od 1,2 km. Procijenjena ukupna vrijednost ugovora bez PDV-a u 220.000 KM. Izabrani izvođač radova će aktivnosti na izgradnji morati završiti u razdoblju od 8 mjeseci.

Rok za predaju ponuda je 20.9.2017.


ni staze, ni para.

https://www.akta.ba/investicije/za-izgr ... 0-km/81075
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20515
Joined: 12/08/2013 12:51

#444 Re: Ilidža

Post by insaneinthebrain »

cuj nema, eno pukla biciklistička po citavoj eLidzi :izet: :zzzz:
Sociolog
Posts: 4338
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#445 Re: Ilidža

Post by Sociolog »

U Yu caffeu,sam upoznao svoju dugogodisnju ljubav, i to manje vise slucajno,izlazila jedan period tamo,a niko nije skontao ko je sta je ustvari bila ta osoba,strankinja koka je radila ozbiljan posao kod nas, koji radi 95 % muskaraca..

Za Ilidzance, radi li jos onaj British pub i slasticarna Venezia?? Dok sam isao u srednju skolu,imao sam par komsija koji su isli doli u Graficku skolu,pa sam pio kafu...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24784
Joined: 08/09/2005 20:08

#446 Re: Ilidža

Post by Haris.ba »

Rade.
Sociolog
Posts: 4338
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#447 Re: Ilidža

Post by Sociolog »

Haris.ba wrote:Rade.
;-) 8-)
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#448 Re: Ilidža

Post by Dope_Man »

MaksprotivMarksa wrote:Ilidzanci stari, znate li ima li poslovnih prostora u Maloj Aleji praznih, kako se krecu cijene onih manjih prostora na Aleji, je li ono opstinsko ili privatno, zanimaju me oni prostori gdje su fast foodovi, kladionice, palacinjkare i to. Pozdrav !
Morao bih provjeriti s jaranom, on je prosle godine gledao te cijene jer je trazio prostor, i cini mi se da je govorio da je oko 1000 u jednom od tih manjih.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#449 Re: Ilidža

Post by MaksprotivMarksa »

Dope_Man wrote:
MaksprotivMarksa wrote:Ilidzanci stari, znate li ima li poslovnih prostora u Maloj Aleji praznih, kako se krecu cijene onih manjih prostora na Aleji, je li ono opstinsko ili privatno, zanimaju me oni prostori gdje su fast foodovi, kladionice, palacinjkare i to. Pozdrav !
Morao bih provjeriti s jaranom, on je prosle godine gledao te cijene jer je trazio prostor, i cini mi se da je govorio da je oko 1000 u jednom od tih manjih.
:thumbup: :bih:
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#450 Re: Ilidža

Post by jefff »

Image

KADIR (ZAJO) KOLJENOVIĆ
Preselio na Ahiret u ponedjeljak, 16.12.2019. godine u 55. godini.

Nije mogao bez svog parkinga. :(
Post Reply