Sarajevo - velike i male tajne

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#376 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by bitanga_sa_otesa »

exliberal-ex wrote:
o njemu sam cuo tek poslije rata...nisam ni znao da je dole
ako ti je usput slikaj ga kad stignes
uslikam sutra
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#377 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by bitanga_sa_otesa »

ne stigoh ranije postaviti slike ,imao sam posla..

malo je zarastao u kupine...

Image

Image
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#378 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by Eborg »

Kakav je to spomenik uopce?
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#379 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by exliberal-ex »

Eborg wrote:Kakav je to spomenik uopce?
Ja sto sam cuo navodno je podignut pilotu koji je nastradao negdje izmedju WWI i WWII, tu mu se avion srusio, porodica je navodno napravila spomenik...ispravi me birango ako grijesim
User avatar
Haris.ba
Posts: 24884
Joined: 08/09/2005 20:08

#380 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by Haris.ba »

Čitao sam o ovom spomeniku jedan fin tekst prije pola godine. MIslim da sam ga pročitao u sedmičnjaku Stav.

Podignula ga je majka austrougarskog pilota (plemić). Sin joj zaginuo dok je obavljao obuku. Pista je tada bila u Rajlovcu.

Po tome, prva žrtva avionske nesreće u BiH.

Ono što je meni u čitavoj priči najzanimljivije. Spomenik nije podignut na mjestu pada aviona. Iako je majka tako htjela.
Naime, avion je pao na mjestu u vlasništvu jednog srbina. On nije htio da čuje da je proda koliko god majka je para nudila.
Pa je napravjen na susjednoj parceli u vlasništvu muslimana.

Pokušavano je da se stavi na listu nacionalnih spomenika, pa nije uspjelo (ne zadovoljava kriterije). Pa mislim da je na nekoj kantonalnoj listi.
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#381 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by van Basten »

i ulica se zove Spomenik, bas po tom spomeniku.
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#382 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by valter.ba »

.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#383 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by zgiba »

Eborg wrote:Kakav je to spomenik uopce?
http://old.kons.gov.ba/main.php?id_stru ... iew&id=901
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#384 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by exliberal-ex »

Haris.ba wrote:Čitao sam o ovom spomeniku jedan fin tekst prije pola godine. MIslim da sam ga pročitao u sedmičnjaku Stav.

Podignula ga je majka austrougarskog pilota (plemić). Sin joj zaginuo dok je obavljao obuku. Pista je tada bila u Rajlovcu.

Po tome, prva žrtva avionske nesreće u BiH.

Ono što je meni u čitavoj priči najzanimljivije. Spomenik nije podignut na mjestu pada aviona. Iako je majka tako htjela.
Naime, avion je pao na mjestu u vlasništvu jednog srbina. On nije htio da čuje da je proda koliko god majka je para nudila.
Pa je napravjen na susjednoj parceli u vlasništvu muslimana.

Pokušavano je da se stavi na listu nacionalnih spomenika, pa nije uspjelo (ne zadovoljava kriterije). Pa mislim da je na nekoj kantonalnoj listi.

evo iz obrazlozenja zbog odbijanja

"Povijesni podaci

Iscrpnih povijesnih podataka o nastanku spomenika nema, a mali broj informacija zabilježen je kroz kazivanje mještanina ovoga naselja, svjedoka tragedije(1), te u evidencijskm kartonu Memorijalnog spomenika „Orao“ kojeg je izradio Kantonalni zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo.(2)

Podaci o jednoj od prvih zrakoplovnih nesreća zabilježenih na teritoriji grada Sarajeva navode da se zrakopolovna nesreća dogodila 1912. godine. U zrakoplovu su se nalazila dva pilota, „jedan austrijski narednik iz familije Habsburg, i jedan poručnik iz Bosne“.(3) Avion je poletio iz vojne baze Rajlovac. Nesreća se dogodila prilikom obuke ili redovitog leta, ali nema pouzdanih podataka o tipu zrakoplova kojim su piloti upravljali.(4) Očevidac nesreće potvrdio je da se zrakoplov srušio u njivu jednog od mještana naselja, Ragiba Bakarevića. Međutim, spomenik nije izgrađen na točnoj lokaciji pogibije dvaju pilota, već na dijelu parcele u posjedu Nijaza Hamamdžića.

Spomenik je izgrađen na inicijativu majke jednog od poginulih pilota (iz Austrije). O prvobitnom izgledu ovoga memorijala saznajemo iz svjedočenja Ivana Ćole koji se prisjeća da je spomenik bio ograđen letvama obojenim crvenom bojom i sa zasađenim cvijećem oko njega.

Na spomeniku se nalazila crna kamena ploča sa natpisom ispisanim zlatnim slovima, koja je uništena tijekom Drugog svjetskoga rata.(5) "
User avatar
Haris.ba
Posts: 24884
Joined: 08/09/2005 20:08

#385 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by Haris.ba »

Onda su novinari začinili tekst sa zločestim Srbinom i dobrim Bošnjakom. :D

Haj, to je bio i jedan od razloga što sam zapamtio taj tekst. Barem neka korist od laži.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#386 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by exliberal-ex »

Haris.ba wrote:Onda su novinari začinili tekst sa zločestim Srbinom i dobrim Bošnjakom. :D

Haj, to je bio i jedan od razloga što sam zapamtio taj tekst. Barem neka korist od laži.

:thumbup:
memx
Posts: 158
Joined: 19/10/2011 15:33

#387 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by memx »

_BataZiv_0809 wrote:

Od cca 40:15 prikazuju se snimci slavlja nakon pobjede Jugoslavije nad Spanijom na Mundijalu 1990.

Prvi snimci su sa Alipasinog u Sarajevu, to je sasvim sigurno. Zatim se prikazuju snimci iz dijela grada koji dobrano podsjeca na raskrsnicu Radiceve i Titove, ali me bune zgrade sa lijeve strane od kamere i polozaj tramvajske pruge :-?

Registracijske plocice auta je tesko uhvatiti, ali vidjeh reklamu za KTK Visoko.

Narator govori kako se u Bosni i Hercegovini najglasnije proslavljala pobjeda u trenucima kada idu ti snimci.

Dakle da li je to Sarajevo na snimcima?
Raskrsnica kod katedrale, poslije bio dernek kod vječne vatre.
zikamu
Posts: 2955
Joined: 10/09/2005 09:40

#388 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by zikamu »

Ako mislis na dio od 40:16-40:40 to je snimljeno iza katedrale ispred hamam-bara. U gro planu je zgrada sa svijetlo i tamno plavim linijama gdje se nalazio Bagat...
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#389 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by Skyfox »

exliberal-ex wrote:
drndalo wrote:Koja? Ovaj kur*ic od betona, sto se skriva iza bandere?

To ti je bio toranj/ulaz u skloniste od bombardovanja prije II sv.rata. Nije taj bio jedini, bilo je jos par komada oko Vase Miskina prije nego su poruseni... Glatki oblik je sluzio da i u slucaju udara avio bombe, ista lakse sklizne pored umjesto u sam objekt. Moja pokojna baba s djecom je tu isla par puta u ratu kada su sirene najavljivale saveznicke bombardere... S obzirom da je tu bila zelj.radionica, a pruga sa teretnim skladistima i zelj.stanicom u krugu 100 metara, razumljivo.
Bilo ih je jos par zapadno od ovog sad su sruseni ako se nevaram , samo ovaj je ostao
pokojni stari mi je rekao da je jedan bio pogodjen ali je bomba "skliznula" pa je samo bio ostecen, ovi sto su bili unutra su svi prezivjeli
imao sam zelju da udjem u njega ali nikad nisam imao prilike, uvijek je bio sa one strane zice.
Meni je baka pricala da je bila u sklonistu kada je pala bomba, svi su prezivili ali je ona posijedila od shoka ko djevojka :D
Ima i 20g kako mi je pricala o tome i na to sam skroz zaboravio dok ne procitah ovo :)
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#390 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by trambusek88 »

Dali je prije rata bio kakav spomenik (statua borca) na Mojmilu brdu u blizini rezervoara?
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#391 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by sabina1 »

Šta se nalazilo na prostoru pijace Sirano prije rata ? Neka zgrada koja je srušena , prazan prostor ili pijaca ?
Hvala.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#392 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by bitanga_sa_otesa »

parking od nebodera i okolnih zgrada
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#393 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by exliberal-ex »

trambusek88 wrote:Dali je prije rata bio kakav spomenik (statua borca) na Mojmilu brdu u blizini rezervoara?
ja koliko znam ne....
suspect_zero
Posts: 25845
Joined: 11/10/2008 21:45

#394 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by suspect_zero »

Super tema :thumbup:

otkad me kopka :D dali je istina da se ispod Katedrale nalaze prolazi, tuneli dužinom Štrosmajerove i Ferhadije? u ratu sam čula priču, da kad časne zatrudne i uradi se abortus da su dole sklanjali fetuse :-?



nikako ne mogu da se sjetim gdje je prije rata bila ulica Vuk Karađić?....OŠ je čini mi se bila negdje na Bjelavama, možda današnja Alija Nametak? ili sam i ovo nešto pobrkala :-)
User avatar
dostavljac
Posts: 316
Joined: 15/06/2015 21:22

#395 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by dostavljac »

suspect_zero wrote:Super tema :thumbup:


nikako ne mogu da se sjetim gdje je prije rata bila ulica Vuk Karađić?....OŠ je čini mi se bila negdje na Bjelavama, možda današnja Alija Nametak? ili sam i ovo nešto pobrkala :-)
To ti je sada Pehlivanusa iznad katedrale prema bjelavama uz brdo...
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#396 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by muha_sa »

suspect_zero wrote:Super tema :thumbup:

otkad me kopka :D dali je istina da se ispod Katedrale nalaze prolazi, tuneli dužinom Štrosmajerove i Ferhadije? u ratu sam čula priču, da kad časne zatrudne i uradi se abortus da su dole sklanjali fetuse :-?



nikako ne mogu da se sjetim gdje je prije rata bila ulica Vuk Karađić?....OŠ je čini mi se bila negdje na Bjelavama, možda današnja Alija Nametak? ili sam i ovo nešto pobrkala :-)
ulica poznata po kafani "Bujrum" :D
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#397 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by trambusek88 »

dostavljac wrote:
suspect_zero wrote:Super tema :thumbup:


nikako ne mogu da se sjetim gdje je prije rata bila ulica Vuk Karađić?....OŠ je čini mi se bila negdje na Bjelavama, možda današnja Alija Nametak? ili sam i ovo nešto pobrkala :-)
To ti je sada Pehlivanusa iznad katedrale prema bjelavama uz brdo...
Prvobitno je ulica Vuka Karadžića išla do Jezera, pa je 70-tih podjeljena na Fuada Midžića (sad A.Ferhatovića), Zaima Šarca, i Vuka Karadžića (sad Pehlivanuša)
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#398 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by DaysleepeR »

"Da li" a ne "dali".
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#399 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by Banksy »

suspect_zero wrote:
otkad me kopka :D dali je istina da se ispod Katedrale nalaze prolazi, tuneli dužinom Štrosmajerove i Ferhadije? u ratu sam čula priču, da kad časne zatrudne i uradi se abortus da su dole sklanjali fetuse :-?

Jeste, Štrosmajerova je ispod popločana fetusima. Trebale su decenije i stoljeća, al' dobro, stiglo se...
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#400 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by Ned071 »

trambusek88 wrote:
dostavljac wrote:
suspect_zero wrote:Super tema :thumbup:


nikako ne mogu da se sjetim gdje je prije rata bila ulica Vuk Karađić?....OŠ je čini mi se bila negdje na Bjelavama, možda današnja Alija Nametak? ili sam i ovo nešto pobrkala :-)
To ti je sada Pehlivanusa iznad katedrale prema bjelavama uz brdo...
Prvobitno je ulica Vuka Karadžića išla do Jezera, pa je 70-tih podjeljena na Fuada Midžića (sad A.Ferhatovića), Zaima Šarca, i Vuka Karadžića (sad Pehlivanuša)
Fuada Midzica je podijeljena na tri ulice. Asima Ferhatovica je samo jedna od te tri.
Post Reply