SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

made_in_sarajevo
Posts: 5584
Joined: 06/05/2013 23:05

#57201 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by made_in_sarajevo »

Jedno pitanje malo od teme ali ima veze sa JRiM. Kome se zaliti u ova doba za glasnu muziku iz kafica? Hadzija petak, subota, nedelja muzika uzivo dere, pa dere do te mjere da ja u zgradi prekoputa sa otvorenim prozorom imam osjecaj da sjedim u toj kafani. Ono jebe se hadziji, pare su bitne
User avatar
zla_kraljica
Posts: 383
Joined: 13/06/2020 23:43

#57202 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by zla_kraljica »

darius_maximus wrote: 14/05/2022 20:29
zla_kraljica wrote: 14/05/2022 18:56 Hajde eto reci cemo da je bilo problema i da je djecak "maltretirao" druge medju kojima je i ova curica. Kad takav slucaj dodje u javnost, jer skola mu nista ne moze onda citamo komentare da je moje djete ja bi mu ovo, ja bi mu ono, polomilio bi ga, sravnio bi ga sa zemljom, nasamarao bi ga, oko za oko zub za zub i slicno. Kad se nadje neki roditelj koji to uradi onda ide osuda na roditelja i komentari koji su predhodno napisani, samo su sad zamjenjene uloge. U sustini ispada da niko ne bi reagovao tako za svoje djete, vec samo s*ru po komentarima. Ono tipicno tastatura huligan. Tako nam je za sve, na rijecima jaki na djelu nas nema.
Još samo da mi neko objasni kako to "škola ne može ništa"?
Jasno se sjećam da smo mi u 8. osnovne sjedili iza škole dok je trajala sjednica na kojoj se odlučivalo o izbacivanju jednog "problematičnog" djeteta iz škole.
Sjednica završi, dijete izbačeno i život se nastavi.

Možeš možda reći jer škola "ne želi da uradi išta".
Onda je ok i sve je jasno.
Moze se tako napisati ne zeli da uradi nista. Ako je roditelj sa bilo kakvim utjecajem skola " ne moze nista", tacnije nece nista. Imali smo mi u skoli djete "utjecajnih" roditelja. Ako nemas opravdanje za dane kad nisi bio u skoli dobijas neopravdane, logicno. Par ucenika dobilo neopravdane, "utjecajno" djete je reklo da ono ne moze dobiti neopravdan. Izaslo sa casa, nazvalo tatu koji se je u roku 5 minuta stvorio u skoli. Djete dobilo sve dane opravdano i cak prepravljenu ocjenu (prije je dobilo 1 jer nije naucilo, poslje dolaska tate je prepravljeno na 4). Da napomenem da za 4 godine niko od roditelja tog djeteta nije doslo na roditeljski, jer oni su zauzeti i nemaju vremena. Ali zato kad djete uputi poziv, dolazi se brzinom svjetlosti. Bilo je ili da djete dobije sve opravdano i da se 1 obrise ili ce snositi posljedice. Djete je upisalo 4 stepen, tehnicar, sa prosjekom 2. A za tehnicara su tad mogli upisati samo oni koji su imali 5 i 4 u osnovnoj. Mnogi sa prosjekom 4 nisu uspjeli biti primljeni, ali eto djete utjecajnih roditelja je uspjelo sa prosjekom 2 i vladanjem 1 da upise.
Last edited by zla_kraljica on 14/05/2022 21:27, edited 1 time in total.
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#57203 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Edin H. »

zla_kraljica wrote: 14/05/2022 21:23
darius_maximus wrote: 14/05/2022 20:29

Još samo da mi neko objasni kako to "škola ne može ništa"?
Jasno se sjećam da smo mi u 8. osnovne sjedili iza škole dok je trajala sjednica na kojoj se odlučivalo o izbacivanju jednog "problematičnog" djeteta iz škole.
Sjednica završi, dijete izbačeno i život se nastavi.

Možeš možda reći jer škola "ne želi da uradi išta".
Onda je ok i sve je jasno.
Moze se tako napisati ne zeli da uradi nista. Ako je roditelj sa bilo kakvim utjecajem skola " ne moze nista", tacnije nece nista. Imali smo mi u skoli djete "utjecajnih" roditelja. Ako nemas opravdanje za dane kad nisi bio u skoli dobijas neopravdane, logicno. Par ucenika dobilo neopravdane, "utjecajno" djete je reklo da ono ne moze dobiti neopravdan. Izaslo sa casa, nazvalo tatu koji se je u roku 5 minuta stvorio u skoli. Djete dobilo sve dane opravdano i cak prepravljenu ocjenu (prije je dobilo 1 jer nije naucilo, poslje dolaska tate je prepravljeno na 4). Da napomenem da za 4 godine niko od roditelja tog djeteta nije doslo na roditeljski, jer oni su zauzeti i nemaju vremena. Ali zato kad djete uputi poziv, dolazi se brzinom svjetlosti. Bilo je ili da djete dobije sve opravdano i da se 1 obrise ili ce snositi posljedice.
Glup način ocijenjivanja, mora biti nezavisno tijelo, testovi…
User avatar
zla_kraljica
Posts: 383
Joined: 13/06/2020 23:43

#57204 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by zla_kraljica »

Edin H. wrote: 14/05/2022 21:26
zla_kraljica wrote: 14/05/2022 21:23

Moze se tako napisati ne zeli da uradi nista. Ako je roditelj sa bilo kakvim utjecajem skola " ne moze nista", tacnije nece nista. Imali smo mi u skoli djete "utjecajnih" roditelja. Ako nemas opravdanje za dane kad nisi bio u skoli dobijas neopravdane, logicno. Par ucenika dobilo neopravdane, "utjecajno" djete je reklo da ono ne moze dobiti neopravdan. Izaslo sa casa, nazvalo tatu koji se je u roku 5 minuta stvorio u skoli. Djete dobilo sve dane opravdano i cak prepravljenu ocjenu (prije je dobilo 1 jer nije naucilo, poslje dolaska tate je prepravljeno na 4). Da napomenem da za 4 godine niko od roditelja tog djeteta nije doslo na roditeljski, jer oni su zauzeti i nemaju vremena. Ali zato kad djete uputi poziv, dolazi se brzinom svjetlosti. Bilo je ili da djete dobije sve opravdano i da se 1 obrise ili ce snositi posljedice.
Glup način ocijenjivanja, mora biti nezavisno tijelo, testovi…
Bilo je ispitivanje gdje je to djete reklo da ne zna nista, nije naucilo i da nema lekcija. Naravno dobilo ocjenu za to, ali onda je dosao tatica. Citavo skolovanje je prolazilo 2 ili jedva navucena 3, ali sad je u drzavnoj sluzbi.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#57205 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by amko761 »

zla_kraljica wrote: 14/05/2022 18:56 Hajde eto reci cemo da je bilo problema i da je djecak "maltretirao" druge medju kojima je i ova curica. Kad takav slucaj dodje u javnost, jer skola mu nista ne moze onda citamo komentare da je moje djete ja bi mu ovo, ja bi mu ono, polomilio bi ga, sravnio bi ga sa zemljom, nasamarao bi ga, oko za oko zub za zub i slicno. Kad se nadje neki roditelj koji to uradi onda ide osuda na roditelja i komentari koji su predhodno napisani, samo su sad zamjenjene uloge. U sustini ispada da niko ne bi reagovao tako za svoje djete, vec samo s*ru po komentarima. Ono tipicno tastatura huligan. Tako nam je za sve, na rijecima jaki na djelu nas nema.
Nemoguće :shock: Sad mi se srušio svijet. :shock:

Ja sam bio duboko uvjeren da je ono što pišu anonimusi po forumima po internetima istina. I da su to sve mangupi.
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#57206 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by last mohicans »

Edin H. wrote: 14/05/2022 21:26
zla_kraljica wrote: 14/05/2022 21:23

Moze se tako napisati ne zeli da uradi nista. Ako je roditelj sa bilo kakvim utjecajem skola " ne moze nista", tacnije nece nista. Imali smo mi u skoli djete "utjecajnih" roditelja. Ako nemas opravdanje za dane kad nisi bio u skoli dobijas neopravdane, logicno. Par ucenika dobilo neopravdane, "utjecajno" djete je reklo da ono ne moze dobiti neopravdan. Izaslo sa casa, nazvalo tatu koji se je u roku 5 minuta stvorio u skoli. Djete dobilo sve dane opravdano i cak prepravljenu ocjenu (prije je dobilo 1 jer nije naucilo, poslje dolaska tate je prepravljeno na 4). Da napomenem da za 4 godine niko od roditelja tog djeteta nije doslo na roditeljski, jer oni su zauzeti i nemaju vremena. Ali zato kad djete uputi poziv, dolazi se brzinom svjetlosti. Bilo je ili da djete dobije sve opravdano i da se 1 obrise ili ce snositi posljedice.
Glup način ocijenjivanja, mora biti nezavisno tijelo, testovi…
Pokakim se na takvu školu, direktora iste, a i na "dijete uticajnih roditelja". Sta to znači,by the way, "dijete uticajnih"? Asimov mali? Itekako ima škola koje kažnjavaju,bez da je po stričevima i očevima. Znam ja da ima takvih skola,pogotovo srednjih. Osnovne se vec manje uspijevaju izboriti sa tim "uticajnih", padaju pod pritiskom, ali ni to nije slučaj sa svakom školom. Dok svi ne budu radili po zakonu i pravilima, nikad obrazovanje nece na selamet. Zakoni o osnovnom i srednjom obrazovanju su decidni, jasni, za vecinu propusta nude mjeru i rješenje, samo je pitanje da li se škole, najvise direktori, žele time baviti. Kad ti proceduralno ispoštuješ sve mjere i korake, ni inspekcija ti ništa ne može. U ovom slučaju inspekcija nije ni nadležna da progoni ovoga Musu, ali moze eventualno doci direktoru da vidi da li je sve radio kako zakon nalaze, je li škola pravovremeno reagirala na osnovu saznanja da se mali debilno ponaša. Roditelj ovog "prijestupnika" moze ganajti privatnom tužbom roditelja koji je primjenio silu, a škola kazniti njegovo dijete jer je seksualno uznemiravo drugaricu iz razreda. Za taj prekrašaj glat može dobiti loše vladanje, čak i mjeru izbačaj iz škole ili mjeru premještanja u drugi razred koja prethodi izbačaju u drugu skolu. Samo,mislim da je OŠ dužna prebaciti ga u drugu najbližu školu i ta škola to treba prihvatiti,dok sa srednjom to nije slučaj,ako se ne varam.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#57207 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Ommadawn »

zla_kraljica wrote: 14/05/2022 21:23
darius_maximus wrote: 14/05/2022 20:29

Još samo da mi neko objasni kako to "škola ne može ništa"?
Jasno se sjećam da smo mi u 8. osnovne sjedili iza škole dok je trajala sjednica na kojoj se odlučivalo o izbacivanju jednog "problematičnog" djeteta iz škole.
Sjednica završi, dijete izbačeno i život se nastavi.

Možeš možda reći jer škola "ne želi da uradi išta".
Onda je ok i sve je jasno.
Moze se tako napisati ne zeli da uradi nista. Ako je roditelj sa bilo kakvim utjecajem skola " ne moze nista", tacnije nece nista. Imali smo mi u skoli djete "utjecajnih" roditelja. Ako nemas opravdanje za dane kad nisi bio u skoli dobijas neopravdane, logicno. Par ucenika dobilo neopravdane, "utjecajno" djete je reklo da ono ne moze dobiti neopravdan. Izaslo sa casa, nazvalo tatu koji se je u roku 5 minuta stvorio u skoli. Djete dobilo sve dane opravdano i cak prepravljenu ocjenu (prije je dobilo 1 jer nije naucilo, poslje dolaska tate je prepravljeno na 4). Da napomenem da za 4 godine niko od roditelja tog djeteta nije doslo na roditeljski, jer oni su zauzeti i nemaju vremena. Ali zato kad djete uputi poziv, dolazi se brzinom svjetlosti. Bilo je ili da djete dobije sve opravdano i da se 1 obrise ili ce snositi posljedice. Djete je upisalo 4 stepen, tehnicar, sa prosjekom 2. A za tehnicara su tad mogli upisati samo oni koji su imali 5 i 4 u osnovnoj. Mnogi sa prosjekom 4 nisu uspjeli biti primljeni, ali eto djete utjecajnih roditelja je uspjelo sa prosjekom 2 i vladanjem 1 da upise.
A život zna biti okrutan i za čas se može okrenuti tumbe pa da roditelji prestanu biti utjecajni.

Kod mene su to bila djeca vojnih lica prije rata. Mi djeca običnih smrtnika ako prođemo trojkom dobro je a za višu ocjenu smo morali dobro zagrijati stolicu dok ta djeca nisu.

Moram li reći da je jedan od te djece danas konobar u BL a brat gluhari okolo.

Tako da… kad tad to sve dođe na naplatu.
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#57208 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by last mohicans »

U toku školske godine učeniku od IV do IX razreda izriču se odgojno-disciplinske mjere za učinjene teže povrede učeničkih dužnosti kao što su:
k) neprimjeren odnos prema drugim učenicima, nastavnicima i drugim radnicima i školskoj imovini i

Odgojno-disciplinske mjere radi povreda učeničkih dužnosti, neispunjavanja obaveza i neprimjernenog ponašanja za teže povrede iz stava (1) ovog člana i lakše povrede propisane pravilima škole su:
d) ukor nastavničkog vijeća, koji sa sobom povlači smanjenje ocjene iz vladanja na loše,

e) premještaj u drugo odjeljenje iste škole,

f) premještaj u drugu najbližu školu na području općine, odnosno Kantona.

(3) Mjera premještanja u drugu najbližu školu na području općine, odnosno Kantona, može se izreći dva puta samo za učenike od petog do devetog razreda, isključivo nakon što su prethodno preduzete sve odgojno-obrazovne metode u korekciji ponašanja učenika.

(4) Najbliža škola iz stava (3) ovog člana, obavezna je primiti učenika kome je, nakon konačnog rješenja, izrečena odgojno-disciplinska mjera premještaj u drugu najbližu školu.

(5) Škola koja izriče odgojno-disciplinsku mjeru premještaj u drugu najbližu školu dužna je o tome obavijestiti i Centar za socijalni rad Kantona Sarajevo.


(6) Odgojno-disciplinske mjere ukor nastavničkog vijeća i premještaj u drugo odjeljenje iste škole, kao i odgojno-disciplinska mjera premještaj u drugu najbližu školu na području općine, odnosno Kantona, izriče nastavničko vijeće o čemu se donosi rješenje.

(7) Odgojno-disciplinske mjere izriču se postupno, osim u slučajevima teže povrede učeničkih dužnosti.
Samo ovdje mogu osporiti, ako je već evidentirano neprimjereno ponašanje, a učenik nije postupno kažnjavan. U protivnom, odmah može ići mjera loše vladanje i prebacivanje u drugo odjeljenje iste škole, ako ne urodi plodom izbačaj u drugu školu.
Dzontra_Volta
Posts: 6495
Joined: 20/01/2011 11:10

#57209 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Dzontra_Volta »

Dead Man Walking wrote: 14/05/2022 20:41
Dzontra_Volta wrote: 14/05/2022 10:47

Ma vala da neko moje dijete maltretira neprestano, ne samo da bi ga povukao za uho, nego bi ga nabio nogom u guzicu.
Jel ok onda da neki odrasli djilkos i tvoje dijete nabije nogom u guzicu i usi mu malo izvuce?
Teoretski da.
U realnosti ne bi se moglo desiti, jer ako bih dobio informacije da moje dijete maltretira druge, a što su ovi roditelji sigurno dobili ranije, ja bih ga sam nabio nogom.
U stvari takve roditelje treba nabiti nogom, jer i pored toga što znaju da im je dijete lokalni kabadahija, to pravdaju onim: pusti ih, djeca su to, šta fali da se malo koškaju.
User avatar
zla_kraljica
Posts: 383
Joined: 13/06/2020 23:43

#57210 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by zla_kraljica »

last mohicans wrote: 14/05/2022 21:49
Edin H. wrote: 14/05/2022 21:26

Glup način ocijenjivanja, mora biti nezavisno tijelo, testovi…
Pokakim se na takvu školu, direktora iste, a i na "dijete uticajnih roditelja". Sta to znači,by the way, "dijete uticajnih"? Asimov mali? Itekako ima škola koje kažnjavaju,bez da je po stričevima i očevima. Znam ja da ima takvih skola,pogotovo srednjih. Osnovne se vec manje uspijevaju izboriti sa tim "uticajnih", padaju pod pritiskom, ali ni to nije slučaj sa svakom školom. Dok svi ne budu radili po zakonu i pravilima, nikad obrazovanje nece na selamet. Zakoni o osnovnom i srednjom obrazovanju su decidni, jasni, za vecinu propusta nude mjeru i rješenje, samo je pitanje da li se škole, najvise direktori, žele time baviti. Kad ti proceduralno ispoštuješ sve mjere i korake, ni inspekcija ti ništa ne može. U ovom slučaju inspekcija nije ni nadležna da progoni ovoga Musu, ali moze eventualno doci direktoru da vidi da li je sve radio kako zakon nalaze, je li škola pravovremeno reagirala na osnovu saznanja da se mali debilno ponaša. Roditelj ovog "prijestupnika" moze ganajti privatnom tužbom roditelja koji je primjenio silu, a škola kazniti njegovo dijete jer je seksualno uznemiravo drugaricu iz razreda. Za taj prekrašaj glat može dobiti loše vladanje, čak i mjeru izbačaj iz škole ili mjeru premještanja u drugi razred koja prethodi izbačaju u drugu skolu. Samo,mislim da je OŠ dužna prebaciti ga u drugu najbližu školu i ta škola to treba prihvatiti,dok sa srednjom to nije slučaj,ako se ne varam.
Osnovna skola je obavezna, pa kad dodje da se moraju poduzeti rigorozne mjere prvo ide prebacivanje u drugo odjeljenje, pa tek onda ako bude potrebe u drugu skolu. Srednja nije obavezna, jesu prva 2 razreda, a i nema mogucnost prebacivanja u drugo odjeljenje, tako da se iz srednje moze izbaciti pa ti idi u koju hoces skolu ako te prime. Kod mene je bila skola gdje su dolazili oni izbaceni iz drugih skola, ona je primala svakoga. Sad mislim da se je popravila, da nije na tako losem glasu na kojem je bila ranije.
Dead Man Walking
Posts: 6372
Joined: 28/05/2004 21:49

#57211 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Dead Man Walking »

Dzontra_Volta wrote: 14/05/2022 22:12
Dead Man Walking wrote: 14/05/2022 20:41

Jel ok onda da neki odrasli djilkos i tvoje dijete nabije nogom u guzicu i usi mu malo izvuce?
Teoretski da.
U realnosti ne bi se moglo desiti, jer ako bih dobio informacije da moje dijete maltretira druge, a što su ovi roditelji sigurno dobili ranije, ja bih ga sam nabio nogom.
U stvari takve roditelje treba nabiti nogom, jer i pored toga što znaju da im je dijete lokalni kabadahija, to pravdaju onim: pusti ih, djeca su to, šta fali da se malo koškaju.
Hehe ti bas mislis da znas sve sto tvoje dijete radi? Hajd dobro. Vjerujem da 99.9% ljudi tako misli, ma nemoguce da moje dijete, a svi smo isli u skolu i znamo kako u tim godinama vecina nas se ponasala, pa zasto bi nasa djeca drugacija bila?
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#57212 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by drug_profi »

jasib wrote: 14/05/2022 08:22
Zar se ne može pratiti MAC uređaja, komunikacija s drugim, pa tako pronaći vlasnika poziva?
Pa ne koriste se smartfoni ili telefoni koje zadrzis. Nakon poziva vadis bateriju i bacas dumbphone u smece
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#57213 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by darius_maximus »

Bloo wrote: 14/05/2022 20:38
darius_maximus wrote: 14/05/2022 20:29

Još samo da mi neko objasni kako to "škola ne može ništa"?
Jasno se sjećam da smo mi u 8. osnovne sjedili iza škole dok je trajala sjednica na kojoj se odlučivalo o izbacivanju jednog "problematičnog" djeteta iz škole.
Sjednica završi, dijete izbačeno i život se nastavi.

Možeš možda reći jer škola "ne želi da uradi išta".
Onda je ok i sve je jasno.
Naravno da ne zeli. Losi ucenici sa losim vladanjem uticu na "image" skole i upis. Bitno je da ucenici imaju dobre ocjene i da "nema problema" sa vladanjem.
Ja bih rekao da puno više utiče loš glas, kada se pročuje da imaš takvih učenika, umjesto da si riješio taj problem.
Mala je ovo mahala, sve se zna i čuje, a još kada dospiješ u novine, onda počinje dernek za PR. :D
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10189
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#57214 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Benq »

insaneinthebrain wrote: 14/05/2022 20:29 i opet samoubice na romobilima :-)

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /220514083
Eno nesreca hejbet u kojima ucestvuju motoristi, mora da su i oni samoubice (doduse neki i jesu kako voze.., isto ko i pojedinci sa romobilima, biciklima..), eno na istoj lokaciji na Drveniji, u 100m dva pjesaka umalo zijanise zivot na pjesackom.. Ne treba suditi nikome tako brzo jer se ne zna pod kojim okolnostima je doslo do nesrece, posebno kad se radi o nesreci na pjesackom.

Vozio sam skuter, bicikl, sad romobil, cega se sve nagledam i koliko idiota za volanom ima, to se ne moze opisat, tipkaju i pricaju na mobitel dok voze, ne gledaju nista ispred sebe. Ispred svoje zgrade na pjesackom redovno cekam po par minuta da se neko smiluje da me pusti, i ako me jedan pusti, onaj iz druge trake nece u 90% slucajeva.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#57215 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by darius_maximus »

zla_kraljica wrote: 14/05/2022 21:23
darius_maximus wrote: 14/05/2022 20:29

Još samo da mi neko objasni kako to "škola ne može ništa"?
Jasno se sjećam da smo mi u 8. osnovne sjedili iza škole dok je trajala sjednica na kojoj se odlučivalo o izbacivanju jednog "problematičnog" djeteta iz škole.
Sjednica završi, dijete izbačeno i život se nastavi.

Možeš možda reći jer škola "ne želi da uradi išta".
Onda je ok i sve je jasno.
Moze se tako napisati ne zeli da uradi nista. Ako je roditelj sa bilo kakvim utjecajem skola " ne moze nista", tacnije nece nista. Imali smo mi u skoli djete "utjecajnih" roditelja. Ako nemas opravdanje za dane kad nisi bio u skoli dobijas neopravdane, logicno. Par ucenika dobilo neopravdane, "utjecajno" djete je reklo da ono ne moze dobiti neopravdan. Izaslo sa casa, nazvalo tatu koji se je u roku 5 minuta stvorio u skoli. Djete dobilo sve dane opravdano i cak prepravljenu ocjenu (prije je dobilo 1 jer nije naucilo, poslje dolaska tate je prepravljeno na 4). Da napomenem da za 4 godine niko od roditelja tog djeteta nije doslo na roditeljski, jer oni su zauzeti i nemaju vremena. Ali zato kad djete uputi poziv, dolazi se brzinom svjetlosti. Bilo je ili da djete dobije sve opravdano i da se 1 obrise ili ce snositi posljedice. Djete je upisalo 4 stepen, tehnicar, sa prosjekom 2. A za tehnicara su tad mogli upisati samo oni koji su imali 5 i 4 u osnovnoj. Mnogi sa prosjekom 4 nisu uspjeli biti primljeni, ali eto djete utjecajnih roditelja je uspjelo sa prosjekom 2 i vladanjem 1 da upise.
Ako se dobro sjećam, otac ovog djeteta koje je izbačeno iz naše škole je bio ambasador.
Dosta dugo je držao sina izvan nevolja, iako se ovaj svojski trudio da pravi belaj.
Na kraju se završilo kako se završilo.

Mislim da mi nismo ni prva ni zadnja škola iz koje je izbačen, ali je ovaj frajer u osnovnoj mlatio drugu djecu, bukvalno.
Kasnije sam vidio da je zaglavio na tezim drogama, ali ne znam kako je završio...

Tako da škola može izbaciti i "uticajnog", a isto tako "uticajni" može sam sebi grob iskopati zbog nedostatka posljedica za svoja sranja.
noviclan
Posts: 10978
Joined: 31/10/2013 06:48

#57216 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by noviclan »

Benq wrote: 15/05/2022 00:12
insaneinthebrain wrote: 14/05/2022 20:29 i opet samoubice na romobilima :-)

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /220514083
Eno nesreca hejbet u kojima ucestvuju motoristi, mora da su i oni samoubice (doduse neki i jesu kako voze.., isto ko i pojedinci sa romobilima, biciklima..), eno na istoj lokaciji na Drveniji, u 100m dva pjesaka umalo zijanise zivot na pjesackom.. Ne treba suditi nikome tako brzo jer se ne zna pod kojim okolnostima je doslo do nesrece, posebno kad se radi o nesreci na pjesackom.

Vozio sam skuter, bicikl, sad romobil, cega se sve nagledam i koliko idiota za volanom ima, to se ne moze opisat, tipkaju i pricaju na mobitel dok voze, ne gledaju nista ispred sebe. Ispred svoje zgrade na pjesackom redovno cekam po par minuta da se neko smiluje da me pusti, i ako me jedan pusti, onaj iz druge trake nece u 90% slucajeva.
Da li je ovdje kriv vozac logana ili vozac romobila koji nije pregurao romobil preko pjesackog prijelaza
User avatar
vjeshalica
Posts: 17262
Joined: 31/03/2019 14:56

#57217 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by vjeshalica »

Vidjeli smo kako je biciklista na Skenderiji zavrsio na taxisti. Kamere maximalno svugdje treba postaviti pa da vidimo.
Forsaken
Posts: 825
Joined: 11/02/2005 10:51

#57218 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Forsaken »

sto se tice romobila neki dan lik vozi sredinom ceste jednosmjerne u suprotnom smjeru, na usima noise canceling headphones i mlatara glavom zatvorenih ociju(uziva coek u muzici). izbjegavam ga, i trubim, ne jebe ni 2%.

Posto nisam upucen al pretpostavljam da:
- romobil mozes voziti bez vozacke dozvole?
- da li se romobilom vozi cestom ili trotoarom?

tacnije, ovo koliko razumijem je totalno divlje i moze raditi ko sta hoce?
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10189
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#57219 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Benq »

noviclan wrote: 15/05/2022 04:39 Da li je ovdje kriv vozac logana ili vozac romobila koji nije pregurao romobil preko pjesackog prijelaza
Tesko je reci, jer nema detaljnih informacija sta se zapravo desilo, kako god bilo, pjesacki je i vozac je duzan da stane i propusti sta god se krece po pjesackom.

Ja licno na svakom semaforu sidjem sa romobila i guram pord sebe, jer idem na posao s njim, i lutrija je hoce li neko stati da predjem ili ne, jednostavno vecina vozaca je u svom svijetu i ne gleda druge ucesnike u saobracaju. Dok sam vozio skuter, taksisti su obozavali da te preteknu i opale po kocnici da se zabijes u njih.
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10189
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#57220 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Benq »

Forsaken wrote: 15/05/2022 07:04 sto se tice romobila neki dan lik vozi sredinom ceste jednosmjerne u suprotnom smjeru, na usima noise canceling headphones i mlatara glavom zatvorenih ociju(uziva coek u muzici). izbjegavam ga, i trubim, ne jebe ni 2%.

Posto nisam upucen al pretpostavljam da:
- romobil mozes voziti bez vozacke dozvole?
- da li se romobilom vozi cestom ili trotoarom?

tacnije, ovo koliko razumijem je totalno divlje i moze raditi ko sta hoce?
Nijedno prevozno sredstvo nije opasno, opasna je budala koja ga vozi, svaki dan su puni portali svakakvih nesreca, nerijetko sa smrtnim ishodom, ljudi jurcaju, pricaju na mobitel, tipkaju poruke, trkaju se.. ovoga je bilo i bice.

Pricao sam sa jednim saobracajnim policajcem u vezi romobila, covjek kaze da se romobili trenutno tretiraju kao vozila za zabavu, odnosno ne odvajaju ih u zakonu od bicikla. Gdje nema biciklisticke trake, vozi se trotoarom, a ako nije moguce trotoarom, vozi se ivicom desnog dijela kolovozne trake.

Romobili se kod nas trenutno voze bez ikakve kontrole, babo kupi djetetu od 10 godina romobil koji ide 25-35 na sat ne misleci o posljedicama. Svakodnevno imamo nesrece na putevima i sa biciklistima, to je jednostavno tako, ko pazi nece nikad imat problem, ko je samoziv i trazi svoja prava na silu, zna se kako takav sazvrsi.

P.S. Slusalice ne smijes imati u oba uha kad prelazis pjesacki ili vozis kolovozom, dopustena je samo jedna slusalica u tom slucaju, ili da ih vozac potpuno skine.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#57221 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by uglavnomja »

jedno pitanje:

hoce li se sada porsche sto je udario studenta na drveniji vratiti vlasnici u zenici, posto nikad nije preveden sa nje?

:D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24864
Joined: 08/09/2005 20:08

#57222 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Haris.ba »

Benq wrote: 15/05/2022 09:12
Pricao sam sa jednim saobracajnim policajcem u vezi romobila, covjek kaze da se romobili trenutno tretiraju kao vozila za zabavu, odnosno ne odvajaju ih u zakonu od bicikla. Gdje nema biciklisticke trake, vozi se trotoarom, a ako nije moguce trotoarom, vozi se ivicom desnog dijela kolovozne trake.
Zar se bicikla i romobili smiju voziti trotoarom?
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10189
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#57223 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Benq »

Haris.ba wrote: 15/05/2022 09:39
Benq wrote: 15/05/2022 09:12
Pricao sam sa jednim saobracajnim policajcem u vezi romobila, covjek kaze da se romobili trenutno tretiraju kao vozila za zabavu, odnosno ne odvajaju ih u zakonu od bicikla. Gdje nema biciklisticke trake, vozi se trotoarom, a ako nije moguce trotoarom, vozi se ivicom desnog dijela kolovozne trake.
Zar se bicikla i romobili smiju voziti trotoarom?
Napisah da sam pricao sa policijom u vezi tih stvari i kakav odgovor sam dobio, ne razumijem pitanje.

Kada budemo imali infrastrukturu za bicikla i romobile, tada ce se valjda manje voziti po cestama i trotoarima.
bitangeIprinceze
Posts: 4439
Joined: 29/01/2018 22:14

#57224 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by bitangeIprinceze »

uglavnomja wrote: 15/05/2022 09:36 jedno pitanje:

hoce li se sada porsche sto je udario studenta na drveniji vratiti vlasnici u zenici, posto nikad nije preveden sa nje?

:D
Cekamo Armina da proklije iz dubine zemlje, vodi se kao nestali
User avatar
Haris.ba
Posts: 24864
Joined: 08/09/2005 20:08

#57225 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Haris.ba »

Benq wrote: 15/05/2022 09:54
Haris.ba wrote: 15/05/2022 09:39

Zar se bicikla i romobili smiju voziti trotoarom?
Napisah da sam pricao sa policijom u vezi tih stvari i kakav odgovor sam dobio, ne razumijem pitanje.

Kada budemo imali infrastrukturu za bicikla i romobile, tada ce se valjda manje voziti po cestama i trotoarima.
Pitam da li je bilo neke zakonske promjene. Jer koliko se sjecam bilo je da se bicikla i romobili ne smiju voziti trotoarom. Tj.smiju se voziti cestom.

Jer u slucaju belaja, sudara i slicno ne vrijedi reko mi jaran policajac, vec sta pise u zakonu. I ne pika se sto nema infrastrukture.
Član 39

(Biciklističke staze)

(1) Radi sigurnosti biciklista, biciklističke staze moraju biti višim nivoom ili na drugi način odvojene od kolovoza i obilježene horizontalnom i vertikalnom signalizacijom.

(2) Ako za vožnju bicikla ne postoji posebno izgrađena staza, tada se za vožnju mora koristiti kolovoz u širini od najviše jednog metra od desne ivice kolovoza.

(4) Biciklističkim stazama i biciklističkim trakama dozvoljeno je kretanje bicikala, mopeda ukoliko je pokretan snagom vozača i električnih balansirajućih prijevoznih sredstava.
Post Reply