SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#59251 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by liaar »

Tad je takvo vrijeme bilo, nećemo živjeti u starom periodu. I meni je dedo sa 18 se oženio, babo mu rahmetli dao 10 KM tadašnjih, i okrajak hljeba. Dedo rintao 40 godina, tek u njemačku kad je otišao uzeo prvi put godišnji, pola godišnjeg dođe ovdje pola rinta privatno :D
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#59252 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Spit_fire »

ZuzuTop wrote: 15/08/2022 11:52
Spit_fire wrote: 15/08/2022 11:41

Koliko god bila teska situacija ipak je u BiH svakom "Luksuz najeftiniji"

Ovdje mu je esencijalno da ima auto, da ide na kafu, da igra kladaru, da izlazi subotom itd..a nedje vani se odrekne toga, jer haj sto mu nije esencijalno odjednom nego tamo je taj lukusz bas skup..onda upredi platu tamo i vamo i u sustini u najmanju ruku bi isto zivoo kad bi vamo imo stil zivota ko u dijspori

Sto se posla tice, nije ga lako nac al i raja zanivjeta bar ova mladja...u Njemackoj moze i vnago jest kasikom a u BiH mora bit gospodin, nije vise samo bitna ni plata ni uslovi bitno je pored ovo dvije da je i posao "za gospodu"...jer ne moze on svasta radit

Sto se tice budzetilja, jedina prednost tu je mozda za ove SSS jer ce zaraditi malo manje nego u realnom sektoru al jbg nece ni radit nisra. Sto se tice VSS prosjek plate je negdje 1400 KM, realno to je danas para koju konobar u malo boljem lokalu zaradi..

Nije sjano u drzavi al bgm promijenile su se neke stvari
Mladima je plafon zavrsit medicine I pravac Njemacka.
A ko da ih krivi kada su nam razni politicari unistili drzavu.Sistematsko unistavanje drzave je dovelo do toga da je bolje biti medicinski tehnicar u Njem nego da ovde imas svoju obrtnicku radnju il Kako se vec kaze.
Ne bi se slozio...mozda grijesim al tu ima vise do kompleksa..

Da ne ulazim u to jel bolje il nije, al mislim da je kompleks jer ovdje ce bit stava "dje cu rec nekom da sam moler ofirno kumee"..kad je vani konta moze vazda rec "ja sam iz njemacke"..

Banalan primjer odu ljudi tamo zive u nakim nedodjijama odrekli se kompletnog drustvenog aspekta zivota za prosjecan zivot u njemackoj, a vecina ih je i tamo od 1.do1....pa isto ko da niko nema internet pa ne moze provjerit da me frajer laze kad me ubjeduje da je sa 2200 eura on tamo babuka..

Sto se tice primjera..ajd evo ponudi mladoj osobi u sarajevu da radi...evo nez da se niko ne uvrijedi lupicu malo grad neki tipa jablanica..da mu das 5000 platu i vrh poso, sta mislis koliko bi ih pristalo? Dok u Njemackoj more i prat zicugu u nakom selu sa 2k stanovnika ..jbg mozda je to seubjektivan stav ali ja kazem otiso bi iz teske nevolje ili da dobijem priliku zivota...po meni ici samo da bi otiso nema nikakvog smisla i mislim da su mnogi od njih jako nesretne osobe
ZuzuTop
Posts: 393
Joined: 02/03/2022 12:44

#59253 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by ZuzuTop »

Spit_fire wrote: 15/08/2022 13:01
ZuzuTop wrote: 15/08/2022 11:52
Mladima je plafon zavrsit medicine I pravac Njemacka.
A ko da ih krivi kada su nam razni politicari unistili drzavu.Sistematsko unistavanje drzave je dovelo do toga da je bolje biti medicinski tehnicar u Njem nego da ovde imas svoju obrtnicku radnju il Kako se vec kaze.
Ne bi se slozio...mozda grijesim al tu ima vise do kompleksa..

Da ne ulazim u to jel bolje il nije, al mislim da je komplekse jer ovdje ce bit stava "dje cu rec nekom da sam moler ofirno kumee"..kad je vani konta moze vazda rec "ja sam iz njemacke"..

Banalan primjer odu ljudi tamo zive u nakim nedodjijama odrekli se kompletnog drustvenog aspekta zivota za prosjecan zivot u njemackoj, a vecina ih je i tamo od 1.do1....pa isto ko da niko nema internet pa ne moze provjerit da me frajer laze kad me ubjeduje da je sa 2200 eura on tamo babuka..

Sto se tice primjera..ajd evo ponudi mladoj osobi u sarajevu da radi...evo nez da se niko ne uvrijedi lupicu malo grad neki tipa jablanica..da mu das 5000 platu i vrh poso, sta mislis koliko bi ih pristalo? Dok u Njemackoj more i prat zicugu u nakom selu sa 2k stanovnika ..jbg mozda je to seubjektivan stav ali ja kazem otiso bi iz teske nevolje ili da dobijem priliku zivota...po meni ici samo da bi otiso nema nikakvog smisla i mislim da su mnogi od njih jako nesretne osobe
Kompleksi I sta ce reci komsija uniste dosta omladine.I dosta roditelja gura djecu u neke profesije a djeca to ne zele.niti imaju znanja...Nema ko da ih uputi.Dosta puta cujem sta cu ja radit za milju bla bla I uvjek kazem bolje radi za bilo sta ,trazi drugo I usavrsavaj se nego zjalit po kafama.
Ja sam nekad davno otisao (2001) pa ne mogu reci kako sad to sve tacno ide al fakat se primjeti da je omladina bezvoljna.Dosta depresija ima u Bosni samo to je Jos taboo tema.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#59254 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Spit_fire »

ZuzuTop wrote: 15/08/2022 13:17
Spit_fire wrote: 15/08/2022 13:01

Ne bi se slozio...mozda grijesim al tu ima vise do kompleksa..

Da ne ulazim u to jel bolje il nije, al mislim da je komplekse jer ovdje ce bit stava "dje cu rec nekom da sam moler ofirno kumee"..kad je vani konta moze vazda rec "ja sam iz njemacke"..

Banalan primjer odu ljudi tamo zive u nakim nedodjijama odrekli se kompletnog drustvenog aspekta zivota za prosjecan zivot u njemackoj, a vecina ih je i tamo od 1.do1....pa isto ko da niko nema internet pa ne moze provjerit da me frajer laze kad me ubjeduje da je sa 2200 eura on tamo babuka..

Sto se tice primjera..ajd evo ponudi mladoj osobi u sarajevu da radi...evo nez da se niko ne uvrijedi lupicu malo grad neki tipa jablanica..da mu das 5000 platu i vrh poso, sta mislis koliko bi ih pristalo? Dok u Njemackoj more i prat zicugu u nakom selu sa 2k stanovnika ..jbg mozda je to seubjektivan stav ali ja kazem otiso bi iz teske nevolje ili da dobijem priliku zivota...po meni ici samo da bi otiso nema nikakvog smisla i mislim da su mnogi od njih jako nesretne osobe
Kompleksi I sta ce reci komsija uniste dosta omladine.I dosta roditelja gura djecu u neke profesije a djeca to ne zele.niti imaju znanja...Nema ko da ih uputi.Dosta puta cujem sta cu ja radit za milju bla bla I uvjek kazem bolje radi za bilo sta ,trazi drugo I usavrsavaj se nego zjalit po kafama.
Ja sam nekad davno otisao (2001) pa ne mogu reci kako sad to sve tacno ide al fakat se primjeti da je omladina bezvoljna.Dosta depresija ima u Bosni samo to je Jos taboo tema.
:thumbup: apsolutno

Dodao bih jos da mnogi hoce nesto a ni sami ne znaju sta bi i kako da dodju do toga...necu da mudrujem al i sam sam bio takav jedno vrijeme..onda skontas sta ti je cilj vidis mozes li ti to i onda prihvatis da moras odnekud poceti...ja sam promijenio kompletno obrazovanje, vidio sam da od prvog izbora nema hajra, zavrsio drugi faks, ispito trziste prije toga vidio dje se pronalazim, sta je konkuretno,zavrsio usput dosta nekih kurseva, radio 3 godine za vrijeme studija nekakve prakse, radio za 400 part time radi iskustva al sve mi se to isplatilo...i nakon svega toga dodje mi haver kaze "Joj jes tebi top poso mozes li mene malo usmjerit kako da se ubacim" :lol:
User avatar
laserShow
Posts: 4053
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#59255 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by laserShow »

Izgleda da ste vi samo u dodiru s peracima guJica. Koliko naseg ima naseg sposonog naroda koji radi od 8 do 16h, nakon toga uziva u ZIVOTU. Mada ne da mmi se naprdjivati, ko zeli bolje, ide vani, ko ne zeli, radit ce i za 500KM, samo neka je redovno.

Ima i kod nas +2k plata, moze se zivjeti dobro, sve dok ti ne zatreba drzava.
ZuzuTop
Posts: 393
Joined: 02/03/2022 12:44

#59256 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by ZuzuTop »

Spit_fire wrote: 15/08/2022 13:27
ZuzuTop wrote: 15/08/2022 13:17
Kompleksi I sta ce reci komsija uniste dosta omladine.I dosta roditelja gura djecu u neke profesije a djeca to ne zele.niti imaju znanja...Nema ko da ih uputi.Dosta puta cujem sta cu ja radit za milju bla bla I uvjek kazem bolje radi za bilo sta ,trazi drugo I usavrsavaj se nego zjalit po kafama.
Ja sam nekad davno otisao (2001) pa ne mogu reci kako sad to sve tacno ide al fakat se primjeti da je omladina bezvoljna.Dosta depresija ima u Bosni samo to je Jos taboo tema.
:thumbup: apsolutno

Dodao bih jos da mnogi hoce nesto a ni sami ne znaju sta bi i kako da dodju do toga...necu da mudrujem al i sam sam bio takav jedno vrijeme..onda skontas sta ti je cilj vidis mozes li ti to i onda prihvatis da moras odnekud poceti...ja sam promijenio kompletno obrazovanje, vidio sam da od prvog izbora nema hajra, zavrsio drugi faks, ispito trziste prije toga vidio dje se pronalazim, sta je konkuretno,zavrsio usput dosta nekih kurseva, radio 3 godine za vrijeme studija nekakve prakse, radio za 400 part time radi iskustva al sve mi se to isplatilo...i nakon svega toga dodje mi haver kaze "Joj jes tebi top poso mozes li mene malo usmjerit kako da se ubacim" :lol:
A svaka cast za motivaciju I sve.
I ja sam tako lutao, dok se nisam nasao.Radio od kuhinje,preko kosenja trave dok nisam dosao sa mozgom gdje I sta trebam BiH treba uvesti konsultacije Ili neko usmjerenje gdje da ides dalje.Mogu samo zamisliti kakvi smo talenata izgubili radi loseg skolstva Ili slabe motivacije...
I naravno djecu treba odselamiti iz kuce cim napune 18 g . :lol:
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#59257 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Spit_fire »

laserShow wrote: 15/08/2022 14:07 Izgleda da ste vi samo u dodiru s peracima guJica. Koliko naseg ima naseg sposonog naroda koji radi od 8 do 16h, nakon toga uziva u ZIVOTU. Mada ne da mmi se naprdjivati, ko zeli bolje, ide vani, ko ne zeli, radit ce i za 500KM, samo neka je redovno.

Ima i kod nas +2k plata, moze se zivjeti dobro, sve dok ti ne zatreba drzava.
Nismo, ali nemoj da se lazemo vecina ljudi koji tamo su gospoda bili bi i ovdje..vecina mladih koji ide zna se na koje poslove idu
User avatar
nepass1
Posts: 9520
Joined: 06/07/2017 07:35

#59258 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by nepass1 »

laserShow wrote: 15/08/2022 14:07 Izgleda da ste vi samo u dodiru s peracima guJica. Koliko naseg ima naseg sposonog naroda koji radi od 8 do 16h, nakon toga uziva u ZIVOTU. Mada ne da mmi se naprdjivati, ko zeli bolje, ide vani, ko ne zeli, radit ce i za 500KM, samo neka je redovno.

Ima i kod nas +2k plata, moze se zivjeti dobro, sve dok ti ne zatreba drzava.
To je to, sve je ok, solidno se zivi ali kad zatrrba drzava pocnes razmisljati da ides
ZuzuTop
Posts: 393
Joined: 02/03/2022 12:44

#59259 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by ZuzuTop »

nepass1 wrote: 15/08/2022 14:51
laserShow wrote: 15/08/2022 14:07 Izgleda da ste vi samo u dodiru s peracima guJica. Koliko naseg ima naseg sposonog naroda koji radi od 8 do 16h, nakon toga uziva u ZIVOTU. Mada ne da mmi se naprdjivati, ko zeli bolje, ide vani, ko ne zeli, radit ce i za 500KM, samo neka je redovno.

Ima i kod nas +2k plata, moze se zivjeti dobro, sve dok ti ne zatreba drzava.
To je to, sve je ok, solidno se zivi ali kad zatrrba drzava pocnes razmisljati da ides
Takvi najvise idu radi djece I njihove buducnosti...nije sve u parama
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#59260 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by studiorum_tuzlaensis »

I u crnoj hronici seru o svabiji...
ZuzuTop
Posts: 393
Joined: 02/03/2022 12:44

#59261 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by ZuzuTop »

studiorum_tuzlaensis wrote: 15/08/2022 15:00 I u crnoj hronici seru o svabiji...
Gdje to vidis pored Boze Vrece
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#59262 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Qler »

Joj sto rece nece niko u Jablanicu, ja planiram kad djeca odrastu da sebi kupim stan, tako Konjic, Jablanica.. ispod Ivana :) pun mi je K i smoga, i guzvi i svega. Daj neki manji grad, miran, da imam malo zivota a ne da cir dobijem svaki put u saobracaj kad trebam...
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#59263 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mk ultra »

Qler wrote: 15/08/2022 15:25 Joj sto rece nece niko u Jablanicu, ja planiram kad djeca odrastu da sebi kupim stan, tako Konjic, Jablanica.. ispod Ivana :) pun mi je K i smoga, i guzvi i svega. Daj neki manji grad, miran, da imam malo zivota a ne da cir dobijem svaki put u saobracaj kad trebam...
Bihać ;-)
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#59264 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Qler »

Kljuc mi je lijep :) ali daleko mi, ovako djeca ostanu u gradu, a ja sam iz Konjica kad Dilfas napravi auto put za cas tu.
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#59265 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by drug_profi »

E onda ćeš u Bradini kupiti kuću... :mrgreen:
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#59266 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Qler »

Konjic mi je nekako lijep, Neretva, nije prevelik grad, nije ni premal, nije daleko od Sarajeva a opet druga klima skroz... sweet spot :)
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#59267 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Spit_fire »

Qler wrote: 15/08/2022 15:25 Joj sto rece nece niko u Jablanicu, ja planiram kad djeca odrastu da sebi kupim stan, tako Konjic, Jablanica.. ispod Ivana :) pun mi je K i smoga, i guzvi i svega. Daj neki manji grad, miran, da imam malo zivota a ne da cir dobijem svaki put u saobracaj kad trebam...
A dobro sta se odma nadje prozvanim :D ja sam govorio kako vecina mladih razmislja, ne penzionera il starijih :D
User avatar
Logovan
Posts: 94165
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#59268 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Logovan »

Qler wrote: 15/08/2022 15:37 Konjic mi je nekako lijep, Neretva, nije prevelik grad, nije ni premal, nije daleko od Sarajeva a opet druga klima skroz... sweet spot :)
Uskoro ce biti jos blizi Sarajevu zbog one nove dionice autoputa. Eto ti guzvi u Konjicu. :D
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#59269 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Van Halen »

Danas guzva u gradu,vozim kad pored mene prolazi motor beogradskih tablica. Frajko istetoviran,bahat,s njim plavka deru se na raju sto im se ne sklone,i lagano na biciklisticku stazu i motorom prema gradu velikom brzinom. Da je bio neko s biciklom teško da bi izbjegao
User avatar
sime_cipol
Posts: 15984
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#59270 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by sime_cipol »

Qler wrote: 15/08/2022 15:25 Joj sto rece nece niko u Jablanicu, ja planiram kad djeca odrastu da sebi kupim stan, tako Konjic, Jablanica.. ispod Ivana :) pun mi je K i smoga, i guzvi i svega. Daj neki manji grad, miran, da imam malo zivota a ne da cir dobijem svaki put u saobracaj kad trebam...
Kod mene kolega prosle godine u Capljini kupio stan od 40 kv za 50k. More na pola sata :D
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#59271 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Hakiz »

Qler wrote: 15/08/2022 15:37 Konjic mi je nekako lijep, Neretva, nije prevelik grad, nije ni premal, nije daleko od Sarajeva a opet druga klima skroz... sweet spot :)
A dođe se u godine, nemoć, bolest, a bolnica daleko i u smogu...

"Off grid" valja dok si mlad, kada si star treba tamo gdje ti je sve blizu. I ravno.
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#59272 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by suspect_zero »

Hakiz wrote: 15/08/2022 18:29
Qler wrote: 15/08/2022 15:37 Konjic mi je nekako lijep, Neretva, nije prevelik grad, nije ni premal, nije daleko od Sarajeva a opet druga klima skroz... sweet spot :)
A dođe se u godine, nemoć, bolest, a bolnica daleko i u smogu...

"Off grid" valja dok si mlad, kada si star treba tamo gdje ti je sve blizu. I ravno.

Da, opet se zarati on u Titin bunker :D ...a đe ćemo mi :roll: :oops:
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#59273 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Hakiz »

suspect_zero wrote: 15/08/2022 18:47
Hakiz wrote: 15/08/2022 18:29

A dođe se u godine, nemoć, bolest, a bolnica daleko i u smogu...

"Off grid" valja dok si mlad, kada si star treba tamo gdje ti je sve blizu. I ravno.

Da, opet se zarati on u Titin bunker :D ...a đe ćemo mi :roll: :oops:
Trezor?
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#59274 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by suspect_zero »

Ne možemo stati, dok ubaci minder za Zahiragu, pa otoman za Turković, pa kakvih šamrljica za Fadila, Genjca, Asima... :(

Odosmo u 📴 :D
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#59275 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by suspect_zero »

https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/76 ... edio-sin-5

Ovoga raja sa Dobrinje dobro zna, hairli momak :roll: :oops: ....ne kontam što se žena oglašava nakon haman mjesec od tuče :?
Post Reply