SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
konektovan
Posts: 40549
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#51251 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by konektovan »

crveni_makovi wrote: 16/01/2022 17:56 Koliko li je uobičajeno izaći u šetnju na Igman i nositi pištolj sa sobom.
Kod nas ništa nije normalno,..pa ni šetanje po planini. Ko šeta često po planini, velike su šanse da naletiš na divlje životinje a i na "pirate" :mrgreen: klošare, narkomane, lopove koji će te u gaćama samo ostaviti, ako ne pružiš otpor. Ne mislim na šetanje oko benetona i igmanskih skakaonica...
User avatar
konektovan
Posts: 40549
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#51252 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by konektovan »

Haris.ba wrote: 16/01/2022 19:45 Je li mora pas imati brnjicu na planini?
Ne mora,...da bolje diše. :lol:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#51253 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by foxlife »

Haris.ba wrote: 16/01/2022 19:45 Je li mora pas imati brnjicu na planini?
mislim da nema veze mjesto nego ima li ljudi okolo
ako ima mora imati bez obzira gdje se nalazi
neka me ispravi neko ako grijesim
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#51254 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by striker_sarajevo »

Samo ga ti drzi na lancu, s brnjicom. Nemoj da on voda tebe, vodaj ti njega. Pruzaj mu ljubav, fizicku aktivnost, zdravstvenu njegu. Brini se o licnoj higijeni psa, prostoru u kojem boravi. Hrani ga kvalitetno, dresiraj, socijalizuj s ostalim zivotinjama i ljudima. Kupi govna koja ostavi iza sebe na ulici. Pruzi mu zivot. Ako nemas finansija, vremena, onda jednostavno nije za tebe.
no_sikiriki
Posts: 17168
Joined: 11/12/2012 13:21

#51255 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by no_sikiriki »

foxlife wrote: 16/01/2022 19:41
no_sikiriki wrote: 16/01/2022 19:19 Mene sva ova priča podsjeća na "debate" o silovanju. Krive žene, što su se obukle ovako ili onako...pa eto, možemo i pištolje potezati, nije on kriv nego vlasnik psa što ga je pustio da uopće hoda ka njemu.

Zastrašujuće šta je ljudima normalno/prihvatljivo.
to dvoje se ne moze porediti jer nisam nikada cuo da se neko boji zena i ako se boji nisam nikad cuo da je takve zena napala da je mora silovati zbog toga dok je kod pasa sasvim obrnuto i itekako ima slucajeva gdje pas napadne zbog ovog ili onog razloga nekoga ili prilazi nekome ko se boji psa
jednostavno jer psu ne mozes reci e nemoj njemu prilaziti boji te se
Može se porediti, ne u kontekstu same kriminalne radnje, nego toga da se krivica prebacuje sa nasilnika na žrtvu.
Jedno je ako je pas napao momka, pa on povukao pištolj u samoodbrani. Iako je naravno upitno otkud mu pištolj, ali to je druga tema.
Drugo je ako neki pas kreće u tvom pravcu i to na povodcu, i ti povlačiš pištolj i prijetiš, i to pred djetetom. Ne interesuje me nikakav strah - odmakneš se i kažeš osobi da skloni psa od tebe. Ne povlačiš nikakve pištolje, ako si normalan.

Šta misliš kakva je to trauma za to dijete koje je pištolj vjerovatno samo vidjelo u filmovima gdje se ljudi ubijaju?
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#51256 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by striker_sarajevo »

Haris.ba wrote: 16/01/2022 19:45 Je li mora pas imati brnjicu na planini?
http://mup.ks.gov.ba/sites/mup.ks.gov.b ... -pas_1.pdf
zdruzdjo
Posts: 5209
Joined: 16/08/2009 00:27

#51257 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by zdruzdjo »

Imam 3 psa. Dva su mali kucni a jedan je u avliji. Taj u avliji je Malinoa(belgijski ovcar).
Niti jednom od svojih pasa nikad ne bih dozvolio da pridju tek tako nekome. Kad ih vodam negdje, drzim ih na kratkom povodcu. Ako cu se mimoici sa nekim blizu, uvijek drzim povodac jako. Jednostavno ne znam da li se neko boji jer mu ne pise na celu i zasto da stresam ljude bezveze. Pogotovo Malinou. Velika je i izgleda bas ostro. O snazi da ne pricam. Mada prije cu ja nekoga ujesti nego sto ce ona. Ali sama velicina je ono sto ljudima prvo upada u oci, pa i onaj ko se ne boji, ce biti malo "zategnut". Kcerki (koja je kao grančica) ne dozvoljavam da je vodi na povodcu. Nema ona snage da je iskontrolise ako psu proleti macka ispred nosa i odluci da trzne. Ili ako neko kome se svidi odluci da pridje i pomazi je.
Drugo, ja prvi ne volim kad mi prilazi tek tako neciji pas. Ne pise na celu ni psu ni vlasniku kakav je pas a kakav je i vlasnik. I kad vidim da neciji pas ili lutalica ide prema meni sa "zainteresovani" pogledom, uvijek se malkice zategnemi na oprezu sam. Pogotovo kad je kcerka sa mnom. Kad vidim da neki kockastoglavi debilcic ili neka "kokica" vodi pit bulla sa "prsnikom", obavezno se sklonim. Kontrola takvih pasa sa prsnikom je ravna nuli. Da ne pricam kad zensko vodi takvog psa. Prije ce joj iscupati ruku iz kuka nego sto ce ona uspjeti da ga zaustavi i iskontrolise.

Uooooopste ne osudjujem lika sa pistoljem. Mozda se covjek jednostavno boji. Mozda ga je kao djete napao neki pa ima traumu. Mozda je religiozan i ne dozvoljava psecu slinu tj da ga lizne ili sl. Mada sam protiv tog flash-ovanja pistoljem ali mnogi vlasnici kontaju da ako oni neizmjerno vole svog psa, treba svi da ga vole. Srecem pravih bolesnika po tom pitanju.
User avatar
basicm
Posts: 10461
Joined: 16/01/2012 21:38

#51258 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by basicm »

Vazan detalj je to da samo znamo jednu stranu price, a isto tako znamo da vlasnici pasa dosta puta nisu objektivni, tako da…
Cim se naziva psihopatom po internetu objektivnost je upitna.
Son1
Posts: 1215
Joined: 24/07/2012 16:29

#51259 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Son1 »

Razdragano potrcao prema njima, a oni da ga roknu, 100%
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#51260 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by foxlife »

no_sikiriki wrote: 16/01/2022 19:48
foxlife wrote: 16/01/2022 19:41

to dvoje se ne moze porediti jer nisam nikada cuo da se neko boji zena i ako se boji nisam nikad cuo da je takve zena napala da je mora silovati zbog toga dok je kod pasa sasvim obrnuto i itekako ima slucajeva gdje pas napadne zbog ovog ili onog razloga nekoga ili prilazi nekome ko se boji psa
jednostavno jer psu ne mozes reci e nemoj njemu prilaziti boji te se
Može se porediti, ne u kontekstu same kriminalne radnje, nego toga da se krivica prebacuje sa nasilnika na žrtvu.
Jedno je ako je pas napao momka, pa on povukao pištolj u samoodbrani. Iako je naravno upitno otkud mu pištolj, ali to je druga tema.
Drugo je ako neki pas kreće u tvom pravcu i to na povodcu, i ti povlačiš pištolj i prijetiš, i to pred djetetom. Ne interesuje me nikakav strah - odmakneš se i kažeš osobi da skloni psa od tebe. Ne povlačiš nikakve pištolje, ako si normalan.

Šta misliš kakva je to trauma za to dijete koje je pištolj vjerovatno samo vidjelo u filmovima gdje se ljudi ubijaju?
ne moze se porediti jer je krivica i na vlasniku psa za razliku od zene u minicu
sama kaze potrcao prema njima ili kako se vec izrazila nebitno
pa i na mene da potrci pas bez obzira je li se bojim pasa ili ne vjerovatno bih reagovao odbrambeno bilo to pistolj drvo sa strane ili sta vec svejedno
problem je sto vlasnici pasa uglavnom puste pse i najvise sto urade je kazu ma nece on nista umiljat je
jeste za tebe nije za nekog drugog
cuj ne interesuje me nikakav strah
pa ni njega ne interesuje strah djeteta i zene kad vidi da pas ide prema njemu
jbt zasto gledate stvari jednostrano
krivi su oboje ova sto tako olako pusta psa cak i na povodcu a on jer nosi pistolj

a mislis li da on ne moze imati traume?
evo forumas jedan iznad se javio da mu se djevojcica boji psa nenormalno iako nije nikad imala lose iskustvo sa istima
zasto? ko zna strah je strah nebitno je li to dijete ili odrasla osoba
i ti se bojis mozda visine pa ti niko nece otvoriti vrata od aviona iako si ti na drugom kraju gdje si relativno sigurna
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#51261 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by drug_profi »

pa bezbeli je bila bezazlena porodica i bezazlen pas.
Pitam te da li bi na svakog potezao pistolj.

A zajebo bi se jednom, sigurno je.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#51262 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by dječak sa šibicama »

no_sikiriki wrote: 16/01/2022 19:48 Šta misliš kakva je to trauma za to dijete koje je pištolj vjerovatno samo vidjelo u filmovima gdje se ljudi ubijaju?
Da, toliko djecobriznika na temi a nijedan da postavi pitanje kakve ce traume dijete imati od potezanja pistolja.

Na rende kora...
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#51263 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by crveni_makovi »

BadBoy wrote: 16/01/2022 19:29
zdruzdjo wrote: 16/01/2022 19:28

Vjeruj da je potrebnije nego sto mislis. Ogroman broj lisica ima bjesnilo. O tome se suti. Kad su zarazene totalno nemaju percepciju straha i prilaze ljudima a tada nek ti je bog na pomoci. Veliki broj je pasa koji su napusteni koje vlasnici dovedu u sumu i puste da se snalaze sami. Vremenom bas podivljaju i vise su mentalno vuk nego pas. Pogotovo ako oforme neki copor.
Prije par godina je bila ekipa sanera narkomana koja je ordinirala na trebevicu. Furke sa satro sudarima, otimanjem auta itd....

Znaci veoma je potrebno.
Ti nisu bili obični šaneri narkomani nego dobro uvezana ekipa koja je bila u talu i sa policijom. Bio nedavno članak, uhapsili su neke ja mislim.
Ma ja. Nema odavno te uvezane ekipe.
Slažem se da se treba paziti i pasa lutalica i valjda i tih lisica (mada njih vidjeh više ispod kruške kod moje kuće nego tokom mojih brojnih lunjanja po Trebevicu (nikad nijednu) ali pištolj ne bih nosila.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#51264 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by dječak sa šibicama »

Pistolj se ni ne smije nositi bez dozvole, ali selektivno postivanje zakona dozvoljeno cak i pozeljno.

Zanima me sta roditelji male djece misle o situaciji da im neko potegne pistolj na dijete. Jel se i ta trauma racuna u traume.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#51265 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by drug_profi »

Pistolj sam nosao i po gradu u vecernjim setnjama dok je vrvilo od migranata.
Nosim ga kad idem hodat po planini, kad idme nocit na vikendici i sl.
I jesam ga nabavio da mi ne bude zao sto ga nemam, a pazim se da ne zazalim sto ga imam.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#51266 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by invincible1921 »

Ko god kera pusta bez brnjice ili nedaj boze povodca zasluzuje da mu se istog oduzme...pistolj je mozda pretjerivanje al sta znas mozda ga je ker napao?

Kako god smijesan spin "povuko pistolj na dijete" jes eto sigurno je njima prijetio...

Yebalj vas kerovi ko da nije dosta sto svako malo neka horor price izadje o napadu istih...

Ako ga je ker napao zalim samo sto ga nije rokno.

Da je ne znam kakav ker BRATE NE MOZES GA MEDJU LJUDE DOVODIT PUSTENOG...yeebe mi se jel opasan, jel se samo igra, jel istreniran...
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#51267 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by drug_profi »

invincible1921 wrote: 16/01/2022 20:03 Ko god kera pusta bez brnjice ili nedaj boze povodca zasluzuje da mu se istog oduzme...pistolj je mozda pretjerivanje al sta znas mozda ga je ker napao?

Kako god smijesan spin "povuko pistolj na dijete" jes eto sigurno je njima prijetio...

Yebalj vas kerovi ko da nije dosta sto svako malo neka horor price izadje o napadu istih...

Ako ga je ker napao zalim samo sto ga nije rokno.

Da je ne znam kakav ker BRATE NE MOZES GA MEDJU LJUDE DOVODIT PUSTENOG...yeebe mi se jel opasan, jel se samo igra, jel istreniran...
Nije svaki pas isti. To zapamti.
kao sto ni svaki covjek nije isti.
I oko tebe je vise opasnih ljudi koji nisu vezani nego sto ce ikad biti odvezanih pasa....
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#51268 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by dječak sa šibicama »

Koliko tek horor prica izadje zbog nosaca pistolja.
User avatar
konektovan
Posts: 40549
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#51269 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by konektovan »

zdruzdjo wrote: 16/01/2022 19:53 Imam 3 psa. Dva su mali kucni a jedan je u avliji. Taj u avliji je Malinoa(belgijski ovcar).
Niti jednom od svojih pasa nikad ne bih dozvolio da pridju tek tako nekome. Kad ih vodam negdje, drzim ih na kratkom povodcu. Ako cu se mimoici sa nekim blizu, uvijek drzim povodac jako. Jednostavno ne znam da li se neko boji jer mu ne pise na celu i zasto da stresam ljude bezveze. Pogotovo Malinou. Velika je i izgleda bas ostro. O snazi da ne pricam. Mada prije cu ja nekoga ujesti nego sto ce ona. Ali sama velicina je ono sto ljudima prvo upada u oci, pa i onaj ko se ne boji, ce biti malo "zategnut". Kcerki (koja je kao grančica) ne dozvoljavam da je vodi na povodcu. Nema ona snage da je iskontrolise ako psu proleti macka ispred nosa i odluci da trzne. Ili ako neko kome se svidi odluci da pridje i pomazi je.
Drugo, ja prvi ne volim kad mi prilazi tek tako neciji pas. Ne pise na celu ni psu ni vlasniku kakav je pas a kakav je i vlasnik. I kad vidim da neciji pas ili lutalica ide prema meni sa "zainteresovani" pogledom, uvijek se malkice zategnemi na oprezu sam. Pogotovo kad je kcerka sa mnom. Kad vidim da neki kockastoglavi debilcic ili neka "kokica" vodi pit bulla sa "prsnikom", obavezno se sklonim. Kontrola takvih pasa sa prsnikom je ravna nuli. Da ne pricam kad zensko vodi takvog psa. Prije ce joj iscupati ruku iz kuka nego sto ce ona uspjeti da ga zaustavi i iskontrolise.

Uooooopste ne osudjujem lika sa pistoljem. Mozda se covjek jednostavno boji. Mozda ga je kao djete napao neki pa ima traumu. Mozda je religiozan i ne dozvoljava psecu slinu tj da ga lizne ili sl. Mada sam protiv tog flash-ovanja pistoljem ali mnogi vlasnici kontaju da ako oni neizmjerno vole svog psa, treba svi da ga vole. Srecem pravih bolesnika po tom pitanju.
Aferim zdruzdjo. :thumbup:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#51270 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by foxlife »

upravo zato su krivi oboje u ovoj situaciji
i ovaj s pistoljem i vlasnica
jedino je dijete tu najebalo sto ce eventualno imati traume zbog mame glupace
vrbas1979
Posts: 1384
Joined: 27/06/2012 13:34

#51271 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by vrbas1979 »

Haris.ba wrote: 16/01/2022 18:02
foxlife wrote: 16/01/2022 17:57

Vise nego sto mislimo
Mnogi.

Nekoliko divljih zivotinja sam sreo na Igmanskom putu.
Kojih živ bio? I da si bio ugrožen?
Zečeve, srne, vjererice, lisice?
Šta bi sada planinari trebali sa sobom nosati kalašnjikove, a ko želi da prenoći u šatoru pod zvijezdama i zolje i bacače plamena?
Koji klinac, kakve divlje životinje.
Onaj ko se boji životinja i nosa oružje i ne treba ići u planinu.
U biti svako ko nosi oružje ili nije normalan ili je pička ili kompleksaš.
no_sikiriki
Posts: 17168
Joined: 11/12/2012 13:21

#51272 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by no_sikiriki »

Odlično. Od sada nosim pištolj u grad naveče, pa ako mi slučajno kakav muškarac priđe (možda da pita koliko je sati, nebitno), ja ću ga repetirati prema njemu. Ne znam ja šta može biti, mene je možda strah muškaraca, možda imam loša iskustva, šta ako hoće da me siluje, opljačka...
Last edited by no_sikiriki on 16/01/2022 20:08, edited 1 time in total.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#51273 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by invincible1921 »

drug_profi wrote: 16/01/2022 20:04
invincible1921 wrote: 16/01/2022 20:03 Ko god kera pusta bez brnjice ili nedaj boze povodca zasluzuje da mu se istog oduzme...pistolj je mozda pretjerivanje al sta znas mozda ga je ker napao?

Kako god smijesan spin "povuko pistolj na dijete" jes eto sigurno je njima prijetio...

Yebalj vas kerovi ko da nije dosta sto svako malo neka horor price izadje o napadu istih...

Ako ga je ker napao zalim samo sto ga nije rokno.

Da je ne znam kakav ker BRATE NE MOZES GA MEDJU LJUDE DOVODIT PUSTENOG...yeebe mi se jel opasan, jel se samo igra, jel istreniran...
Nije svaki pas isti. To zapamti.
kao sto ni svaki covjek nije isti.
I oko tebe je vise opasnih ljudi koji nisu vezani nego sto ce ikad biti odvezanih pasa....
Vidi znam ja to, ne znam cijelu pricu pa necu sad da sudim, mozda je ovaj fkt nekakav idiot..tako da necu da mu sudim..

Medjutim, da na mjestima gdje ima ljudi pustas kera bez povdca...NEMAM OPRAVDANJA!
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#51274 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by dječak sa šibicama »

Na migrante pucati bez upozorenja, sta on ima meni prilaziti.
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#51275 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by striker_sarajevo »

Zakonski ti psa ne smijes voditi bez brnjice i lanca. Ne smije lajati. Za napad psa direktno odgovaras ti kao vlasnik, kaznit ces se pored novcane kazne i kaznom zatvora. Razdragano trcanje prema nekome ko to ne zeli te dovodi u direktno krsenje zakona, zaboravi to.
Post Reply