SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
mk ultra
Posts: 19479
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#42326 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mk ultra »

Hakiz wrote: 02/01/2021 03:20
Admir_1984 wrote: 02/01/2021 02:15 Iskreno pojma nisam imao o toj vrsti plina i da je tako opasno jer nema mirisa i šanse da preživiš su nikakve ako zaspeš. Ovaj normalni plin osjetis pa i imaš neko vrijeme da reagujes, a gledaj ovde osam osoba usmrti samo tako :(

Jel ovi bojleri (grijanje) na struju imaju takav sistem ?
Taj "normalni plin" takođe nema miris, nego se miris naknadno dodaje u boce da bi se osjetilo ako boca popusti.

Koliko ja znam, u gradske gasne instalacije se ne dodaje taj miris, dakle ako plin za bojler dolazi infrastrukturom gradskog snabdjevača plinom, neće se osjetiti ako procuri.

Znači, kako god neko koristio plin, neka nabavi senzor. Ako je nekome 50-ak KM previše za sigurnost, njegovo pravo.
odorans se ubaca na jednom od 3 GMRS stanice koje pokrivaju Sarajevo i na bilo kojem distributivnom nivou ima odorans u gasu

Odoransa nema u transportu

CO je nesto drugo, nastaje pri sagorijevanju bilo kojeg gasa, i ovo je jedino jebeno pravo, sve ostalo se u nekom trenutku skonta ili eksplodira prije nego ugusi

U bocama je propan butan, što nije prirodni gas iz cijevi (95% metan)
bitangeIprinceze
Posts: 4439
Joined: 29/01/2018 22:14

#42327 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by bitangeIprinceze »

MensurM wrote: 31/12/2020 22:00
bitangeIprinceze wrote: 31/12/2020 19:14
MensurM wrote: 31/12/2020 18:59

jesi ti siguran da je ovo vlasnik port04? ne vjerujem...
Dr ti nama reci ima li dje kakvo ubistvo pa ga rasvijetli na svoj način :mrgreen: premlaćivanje je taraba za tebe :P
Joj ima nestanak ove male. Vidi teorija zavjere u komentarima ispod objave.
cebook.com/CrnaHronikaBiHofficial/posts/111495839
E pa eto, daj nam tvoje vještačenje slučaja, mišljenje, zaključke .... ne znam šta čekaš?
JCecotto
Posts: 246
Joined: 29/12/2020 23:35

#42328 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by JCecotto »

@zposao

Sve si rekao, nema se sta dodati.
Pogotovo za ovo da te od djetinjstva sredina kinji i ruga ti se ako postujes pravila.

Npr. trenutno je out postovati izolaciju.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#42329 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by perfect_guy »

zposao wrote: 02/01/2021 01:43
emigrazione wrote: 01/01/2021 23:45 Desila se tragedija, ali ne treba se sad ponasati kao da ljudi u BiH masovno umiru od CO...vise pcela ubije ljudi nego agregat
Da, u pravu si. Nesreće i tragedije se dešavaju i kad je sve savršeno a kako neće tamo gdje ljudi ostave prostora nesreći.
Možda je moj komentar bio malo oftopic, ali ne može se čovjek oteti utisku da nas kao društvo ili Bog ili neka luda sreća drži da potpuno ne padnemo u kaos jer javašluka, lopovluka, talova, korupcije, nepoštenja nam ne fali...
U nas se ljudi od malih nogu smiju onome ko se boji ili ko želi sve raditi po propisima. Takav je vazda jado, papak, šošon, zdapi, plašljivac itd...
Šta god se radi, uvijek si okružen okolinom koja te uvjerava da se ne mora držati propisa ko pijan plota nego da može i jeftinije, brže, sa manje truda, ulaganja itd... Sve može svakako ali do jednom.
Kad se dogodi neko sranje onda se društvo digne na noge.
Ja sam uvjeren da mi nismo daleko od turske i albanske gradnje koju smo imali priliku vidjeti na nedavnim zemljotresima. Nije problem u propisima, problem je što se dosta toga radi na svoju ruku. Koliko je samo objekata u nas izgrađeno bez ikakvih papira i na zemlji na kojoj nikad ne bi smjeli biti. To možda zvuči kao oftopic, ali sve će nam to jednom doći kao bumerang u glavu. Svako zanemarivanje pravila i kodeksa kad tad dođe na naplatu.
I isto bi to svako od nas mogao dari primjer iz bilo kojeg segmenta života.

Što reče Chmoljo, nas koliko toliko drže savjesni pojedinci, "mali obični ljudi" u manjini, koji protiv struje i uprkos podsmjehu okoline odgovorno, često i na vlastitu štetu, rade svoj posao savjesno i pošteno.

Ali kad je sistem nakrivo nasađen, kada se poštenje, rad, trud, znanje i zalaganje ne cijene, dobijemo to što vidimo. Ko nekog zna može raditi šta hoće, može se i na najviše funkcije bez adekvatne diplome, moze se izigravati sistem i time se smijati u lice običnim poštenim ljudima.

Nekako imam osjecaj da je sve povezano. Svaki naš postupak kada pristanemo na korupciju dovodi so toga da smo za jedan inkrementalni dio gore društvo. Kao što jednom neko reče "svi smo mi za sve odgovorni".
Problem je kad nesrece i tragedije dozivljavamo kao nesto sto se ne moze nama desiti nego isključivo drugima. Te da je nepažnja pojedinca kriva za velike nesrece. A upravo suprotno. Pojedinci (svi mi) su proizveli sistem koji žive. A sistem proizvodi nove pojedince. Živimo u trulom sistemu kojem smo svi pridonijeli.
i onda se inspekcije naklate regularnim jer "moraju" nešto naći
smijesni_ste
Posts: 5974
Joined: 09/10/2009 16:46

#42330 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by smijesni_ste »

Imam rodbine u tim krajevima i mama pričala sad sa njima, jedna naša rodica im predavala u školi (moguće svima) :(

Takodjer spominju jednu djevojku koja je ranije izišla zbog obaveza sa zabave pa haj ga znaj sad šta je istina dok ne bude zvanično nešto :cry:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#42331 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by vjeshalica »

“Koliko sam čuo, to su dvije prostorije koje djeli samo prozor, koji je bio otvoren. U jednoj je bio agregat, a u drugoj mladići i djevojke. Agregat uzima kisik iz prostorija i ispušta štetne plinove i tako je navodno došlo do gušenja”, kaže jedan od mještana, navodeći da vikendica nema struju.

Svi su, kako kaže izvor, nađeni u prizemlju u jednoj prostoriji. Navodi se i da su mladići i djevojke vjerovatno zaspali, a da nisu bili svjesni opasnosti koja vreba iz agregata.

Naravno, tačne okolonosti nesreće bi trebala utvrditi policija i tužiteljstvo

https://klix.ba/novi-detalji-tragedij ... li-tijela/
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#42332 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Haris.ba »

Ko ima plinski/gasni bojler u stanu, u kuci neka kupi CO detektor. To je produkt sagorjevanja plina.

Ko hoce jos sigurnosti neka kupi detektor zemnog gasa, ako im negdje na instalaciji popusti dotok gasa da moze javiti

Koliko znam svi ti dektektori se prave na 5 godina trajanje. Pa tada treba zamjeniti.

Ko ima stari plinski bojler koji nije tzv fasadni, neka ga zamjeni.

Agregat na gorivo koji proizvodi struju je isto ko auto. Ljudi se ubijaju ispuhom iz auspuha u zatvorenim garazama.

Stubne plinske grijalice su za otvorene prostore. Vidjao sam ih prije po otvorenim dijelovima kafica i restorana vani, ali sad ih ne vidjam. Samo one elektricne sto lice na zidne stare grijalice za banje.
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#42333 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Qler »

Ja imam dimnjacni plinski bojler, i zimi zaboravimo da napa postoji. Imamo i detektor CO, a i prije ove nesrece sam narucio u drugi, čisto da sam sigurniji. Uvijek se pazi, redovno provjetrava, ali opet opreza nikad dosta.
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#42334 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by BadBoy »

zposao wrote: 02/01/2021 01:43
emigrazione wrote: 01/01/2021 23:45 Desila se tragedija, ali ne treba se sad ponasati kao da ljudi u BiH masovno umiru od CO...vise pcela ubije ljudi nego agregat
Da, u pravu si. Nesreće i tragedije se dešavaju i kad je sve savršeno a kako neće tamo gdje ljudi ostave prostora nesreći.
Možda je moj komentar bio malo oftopic, ali ne može se čovjek oteti utisku da nas kao društvo ili Bog ili neka luda sreća drži da potpuno ne padnemo u kaos jer javašluka, lopovluka, talova, korupcije, nepoštenja nam ne fali...
U nas se ljudi od malih nogu smiju onome ko se boji ili ko želi sve raditi po propisima. Takav je vazda jado, papak, šošon, zdapi, plašljivac itd...
Šta god se radi, uvijek si okružen okolinom koja te uvjerava da se ne mora držati propisa ko pijan plota nego da može i jeftinije, brže, sa manje truda, ulaganja itd... Sve može svakako ali do jednom.
Kad se dogodi neko sranje onda se društvo digne na noge.
Ja sam uvjeren da mi nismo daleko od turske i albanske gradnje koju smo imali priliku vidjeti na nedavnim zemljotresima. Nije problem u propisima, problem je što se dosta toga radi na svoju ruku. Koliko je samo objekata u nas izgrađeno bez ikakvih papira i na zemlji na kojoj nikad ne bi smjeli biti. To možda zvuči kao oftopic, ali sve će nam to jednom doći kao bumerang u glavu. Svako zanemarivanje pravila i kodeksa kad tad dođe na naplatu.
I isto bi to svako od nas mogao dari primjer iz bilo kojeg segmenta života.

Što reče Chmoljo, nas koliko toliko drže savjesni pojedinci, "mali obični ljudi" u manjini, koji protiv struje i uprkos podsmjehu okoline odgovorno, često i na vlastitu štetu, rade svoj posao savjesno i pošteno.

Ali kad je sistem nakrivo nasađen, kada se poštenje, rad, trud, znanje i zalaganje ne cijene, dobijemo to što vidimo. Ko nekog zna može raditi šta hoće, može se i na najviše funkcije bez adekvatne diplome, moze se izigravati sistem i time se smijati u lice običnim poštenim ljudima.

Nekako imam osjecaj da je sve povezano. Svaki naš postupak kada pristanemo na korupciju dovodi so toga da smo za jedan inkrementalni dio gore društvo. Kao što jednom neko reče "svi smo mi za sve odgovorni".
Problem je kad nesrece i tragedije dozivljavamo kao nesto sto se ne moze nama desiti nego isključivo drugima. Te da je nepažnja pojedinca kriva za velike nesrece. A upravo suprotno. Pojedinci (svi mi) su proizveli sistem koji žive. A sistem proizvodi nove pojedince. Živimo u trulom sistemu kojem smo svi pridonijeli.
Druže, svaka ti je na mjestu. Ova država i ovo društvo je aktivno opasno po svoje građane.
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#42335 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by NediM17 »

@mk ultra

Da li su kondenzacijski plinski bojleri sigurni?
Kod njih se ne moze desiti curenje CO u prostoriju?
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#42336 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by BadBoy »

Koliko ja znam može kod svakog ako su instalacije neispravne i ako odvod ispušnih gasova nije dobar (začepljen dimnjak). To kondenzacijski se odnosi samo na veću efikasnost takvih bojlera... Neka me mk ultra ispravi ako griješim
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#42337 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by NediM17 »

Ne samo u efikasnosti, razlika je i u komorama za sagorjevanje, otvorena kod starih atmo bojlera vs. zatvorena kod turbo i kondenzacijskih.
I, naravno, ako je dimnjak zacepljen bojler bi se trebao ugasiti.
Gasna instalacija je drugi par cipela.
Last edited by NediM17 on 02/01/2021 15:07, edited 1 time in total.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#42338 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Admir_1984 »

Jel moguće kod ovih valijant plinskih bojlera da se desi taj CO što nema mirisa?
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#42339 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Qler »

Moguce je, pogotovo kod starijih.

Plin je bas zajeban, ako se ne pazi. A opet tako malo treba da pazis da ne napravis sranje.
User avatar
mk ultra
Posts: 19479
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#42340 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mk ultra »

BadBoy wrote: 02/01/2021 15:03 Koliko ja znam može kod svakog ako su instalacije neispravne i ako odvod ispušnih gasova nije dobar (začepljen dimnjak). To kondenzacijski se odnosi samo na veću efikasnost takvih bojlera... Neka me mk ultra ispravi ako griješim
Dimnjacni bojler uzima zrak iz prostorije
Fasadni iz vana i odmah izbaca vani, tako da se ne moze smatrati otvorenim lozistem kako je to slucaj sa dimnjacnim
Npr. U prostoriji u kojoj se nalazi dimnjacni bojler sigurno su projektovane rešetke na vratima za dodatni zrak koji bojler koristi
Sto se toga tice saeajevo gas ne prikljucuje svasta garantujem...
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#42341 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by NediM17 »

Pa kod svega sto moze da gori stvara se CO prilikom izgaranja, od drveta, uglja, plina, nafte...
Najjaci su mi oni sto ih je strah plina a loze cvrsta goriva u ko zna kakve peci i dimnjake.
JCecotto
Posts: 246
Joined: 29/12/2020 23:35

#42342 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by JCecotto »

mk ultra wrote: 02/01/2021 15:09
BadBoy wrote: 02/01/2021 15:03 Koliko ja znam može kod svakog ako su instalacije neispravne i ako odvod ispušnih gasova nije dobar (začepljen dimnjak). To kondenzacijski se odnosi samo na veću efikasnost takvih bojlera... Neka me mk ultra ispravi ako griješim
Dimnjacni bojler uzima zrak iz prostorije
Fasadni iz vana i odmah izbaca vani, tako da se ne moze smatrati otvorenim lozistem kako je to slucaj sa dimnjacnim
Npr. U prostoriji u kojoj se nalazi dimnjacni bojler sigurno su projektovane rešetke na vratima za dodatni zrak koji bojler koristi
Sto se toga tice saeajevo gas ne prikljucuje svasta garantujem...
Meni je nedavno dolazila inspekcija iz Sarajevo Gasa.
Dobio sam instrukcije sta moram dodatno prilagoditi ( povecati broj rupa na vratima od kupatila, zamijeniti alu dimnjak i jos par sitnica ) da bih dobio upotrebnu dozvolu. Nakon 7 dana su dosli opet da prekontrolisu da li je odradjeno prema uputama.
A radi se o stanu gdje je plinski bojler postojao prije 37 godina, znaci nije novokomponovana gradnja.
To mi je stvarno ok i prihvatio sam bez pogovora, cak sta vise drago mi je sto su dosli.
U starom stanu manje kvadrature nam je napa redovno gasila bojler, jer je izvlacila neophodni zrak.

Npr. stariji model bojlera napa nece ugasiti, a onda rezultat moze biti situacija slicna ovoj u Posusju.
Last edited by JCecotto on 02/01/2021 17:35, edited 1 time in total.
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#42343 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by NediM17 »

Malo je sranja sta idioti rade, znam za slucaj gdje su na svoju ruku uveli dimnjacni bojler u ventilaciju u kupatilu, otrovala se djevojka u nekom od stanova iznad, ostala je jedva ziva ali sa teskim posljedicama. :(
Problematicno je i ako ima vise potrosaca po etazama u jednoj dimnjacnoj cijevi.
Znam da je u zgradi gdje sam davno stanovao na Grbavici a koja je izgradjena pocetkom 60ih svaki stan imao svoju zasebnu dimnjacnu cijev, nadam se da je to slucaj i u ovim danasnjim novogradnjama.
JCecotto
Posts: 246
Joined: 29/12/2020 23:35

#42344 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by JCecotto »

Postala je normala da prikljucuju bojlere i nape na najblizu cijev. Pricam s komsijama na tu temu i ne mogu da vjerujem koje je to odsustvo pameti.
Jel to zbog edukacije sto neko ranije rece... ali imas zdrav razum *ebemu.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6765
Joined: 20/02/2013 14:14

#42345 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Cherry-Cherry »

To sve govori, kako smo mi neobrazovan, primitivan i neinteligentan narod. A volimo pametovati o svemu.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#42346 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Grean »

NediM17 wrote: 02/01/2021 15:41 Malo je sranja sta idioti rade, znam za slucaj gdje su na svoju ruku uveli dimnjacni bojler u ventilaciju u kupatilu, otrovala se djevojka u nekom od stanova iznad, ostala je jedva ziva ali sa teskim posljedicama. :(
Problematicno je i ako ima vise potrosaca po etazama u jednoj dimnjacnoj cijevi.
Znam da je u zgradi gdje sam davno stanovao na Grbavici a koja je izgradjena pocetkom 60ih svaki stan imao svoju zasebnu dimnjacnu cijev, nadam se da je to slucaj i u ovim danasnjim novogradnjama.
Ne znam, kod nas u zgradi je navodno zidni bojler koji je prikljucen na ventilaciju. Navodno ovi nisu rizicni poput dimnjacnih.

Kad sam pitao kako da razlikujem je li zidni ili dimnjacni rekli su mi da je zidni zatvoren sa gornje strane dok dimnjacni nema limeni poklopac. Provjerio, uporedio sa dimnjacnim koji nam je bio tada ugradjen u kuci i stvarno se razlikuju po ovom opisu.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#42347 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Guadalajara »

NediM17 wrote: 02/01/2021 15:41 Malo je sranja sta idioti rade, znam za slucaj gdje su na svoju ruku uveli dimnjacni bojler u ventilaciju u kupatilu, otrovala se djevojka u nekom od stanova iznad, ostala je jedva ziva ali sa teskim posljedicama. :(
Problematicno je i ako ima vise potrosaca po etazama u jednoj dimnjacnoj cijevi.
Znam da je u zgradi gdje sam davno stanovao na Grbavici a koja je izgradjena pocetkom 60ih svaki stan imao svoju zasebnu dimnjacnu cijev, nadam se da je to slucaj i u ovim danasnjim novogradnjama.
Ja sam imao iskustvo na Dobrinji, komsinica sa treceg sprata prikljucila pec na drva na ventilaciju...A mi gore na zadnjem spratu :shock: Jos ja stavio onu plasticnu shubu na otvor sto se moze pomjerati otvoreno/zatvoreno zbog dotoka svjezeg zraka...Ja kad vjetar puhne...pa sve onaj dim vjetar vrati nazad... :? Da Bog sacuva...Jednom spavao...probudim se...puna soba dima...ne mozes nista da vidis :shock:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#42348 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Guadalajara »

Admir_1984 wrote: 02/01/2021 15:07 Jel moguće kod ovih valijant plinskih bojlera da se desi taj CO što nema mirisa?
Kod mene ako Vailant bojler radi...bas se cuje ko da je kotlovnica :lol: Sam se pali gasi kad je na termostatu ugasen... :D

Ako je star, plati ciscenje 50-70 KM :)
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#42349 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by BadBoy »

Cherry-Cherry wrote: 02/01/2021 18:31 To sve govori, kako smo mi neobrazovan, primitivan i neinteligentan narod. A volimo pametovati o svemu.
Ova pandemija je to dokazala ja mislim svima
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#42350 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by NediM17 »

Guadalajara wrote: 02/01/2021 19:09
NediM17 wrote: 02/01/2021 15:41 Malo je sranja sta idioti rade, znam za slucaj gdje su na svoju ruku uveli dimnjacni bojler u ventilaciju u kupatilu, otrovala se djevojka u nekom od stanova iznad, ostala je jedva ziva ali sa teskim posljedicama. :(
Problematicno je i ako ima vise potrosaca po etazama u jednoj dimnjacnoj cijevi.
Znam da je u zgradi gdje sam davno stanovao na Grbavici a koja je izgradjena pocetkom 60ih svaki stan imao svoju zasebnu dimnjacnu cijev, nadam se da je to slucaj i u ovim danasnjim novogradnjama.
Ja sam imao iskustvo na Dobrinji, komsinica sa treceg sprata prikljucila pec na drva na ventilaciju...A mi gore na zadnjem spratu :shock: Jos ja stavio onu plasticnu shubu na otvor sto se moze pomjerati otvoreno/zatvoreno zbog dotoka svjezeg zraka...Ja kad vjetar puhne...pa sve onaj dim vjetar vrati nazad... :? Da Bog sacuva...Jednom spavao...probudim se...puna soba dima...ne mozes nista da vidis :shock:
Dobro si ti pros'o pa je bilo dima, da nije samo hinjski CO bio.
Ovog forumasa @Grean nisam bas skont'o. I ako je fasadni bojler on ide na vanjski zid odakle uzima i svjezi zrak i izbacuje sagorjele gasove, ne kontam u kakvu je ventilaciju uveden.
Post Reply