SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
duga puska
Posts: 823
Joined: 08/02/2012 21:40

#42301 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by duga puska »

Uhhhhhhhhhhhhh
Tragedija ogromna
Sociolog
Posts: 4348
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#42302 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Sociolog »

Haris.ba wrote: 01/01/2021 18:53
muha_sa wrote: 01/01/2021 16:50 Prestrašno :( :(

Mislim da je ružno pored ovolike tragedije komentirat i nagadjat kako je i gdje plin iscurio i slicno pošto još ništa zvanicno objavljeno nije. U Avazu procitah da je plinsko crijevo puklo.
Nek narod komentarise.

Mozda nekoga prepadne, pa natjera da kupi ugljen monoksid /ugljendioksid detektor, sta vec odgovara.
Pa se spasi neciji zivot u buducnosti.

Sjecam se kada je nastradala kcerka profesorice sa prava od sagorjevanja plinske peci, da je narod poceo da kupuje te detektore, nestasica bila u gradu.
Irma rahmetli 2012 godine sjecam se.

Koliko kostaku ti detektori? Jesu li mobilni?
Juka Jebach
Posts: 839
Joined: 18/04/2017 22:53

#42303 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Juka Jebach »

https://www.olx.ba/artikal/35358568/det ... 5db-23915/

Evo jedan sa pika, ima bateriju u sebi koja traje kazu 10 godina tako da je mobilan.
User avatar
mk ultra
Posts: 19527
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#42304 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mk ultra »

malocvijece wrote: 01/01/2021 19:14
Haris.ba wrote: 01/01/2021 18:53
muha_sa wrote: 01/01/2021 16:50 Prestrašno :( :(

Mislim da je ružno pored ovolike tragedije komentirat i nagadjat kako je i gdje plin iscurio i slicno pošto još ništa zvanicno objavljeno nije. U Avazu procitah da je plinsko crijevo puklo.
Nek narod komentarise.

Mozda nekoga prepadne, pa natjera da kupi ugljen monoksid /ugljendioksid detektor, sta vec odgovara.
Pa se spasi neciji zivot u buducnosti.

Sjecam se kada je nastradala kcerka profesorice sa prava od sagorjevanja plinske peci, da je narod poceo da kupuje te detektore, nestasica bila u gradu.

Sad kad spominješ, da se mene pita, ja bih to zakonom naredila.
Pa i gdje je zakonom obavezno, gleda se da se to izbjegne

Jebem ti ovu drzavu
Ima 5 godina ovdje po forumu pisem o tim stvarima, sebi sam postao dosadan, ali pravilnici u FBiH vezani za sigurnost, požare, struju, su toliko stari i šuplji da je to sramotno :-)

U KS su u svim firmama gdje se rukuje plinskim bocama (npr na plinskom viljuskaru) obavezali ljude na da prođu obuku za rukovanje plinskim bocama... domacinstva niko ne kontrolise, pogotovo ne van KS
Onda ima problema sa plinskim bocama koje ne prolaze petogodisni HVP, jer danas se svako ziv bavi punjenjem boca (ne samo Istrabenz, Messer i Proming koji to redovno rade na svojim bocama) pa ima i tih fazona jer takve boce znaju da puknu... tako da prije upotrebe potrazite žig inspektora

FBiH je sto se ovih stvari tice na nivou africkih zemalja
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#42305 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by JThomas »

i sve to neko potpiše da je u redu.
golman
Posts: 2684
Joined: 23/01/2014 22:33
Location: na golu

#42306 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by golman »

last mohicans wrote: 01/01/2021 20:06 Index pise da je navodno bila i 9 osoba,neki momak koji je nekoliko sati nakon ponoci otisao,jer radi na Blidinju. Čak pišu da ga je odvezao jedan od ovih preminulih. Do 4 ujutro su se javljali rodbini. Kako se sve brzo odigralo. Koliko treba da se to desi,nisam pametan. Je li ih to malo pomalo šamutilo ili je tek tad počelo sagorijevanja ispušatati u kucu.
Kad su zaspali, ugusili se u snu. Nije prvi put da se ovako nesto desi, samo sto je ovde bilo vise osoba.
Sto se tice ovog devetog, nije ovaj njega odvezao jer mora da radi, nego ga je navodno otjerao.
Ali ajde sad da ne nagadjamo, pisace se o tome narednih dana itekako.
noviclan
Posts: 10980
Joined: 31/10/2013 06:48

#42307 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by noviclan »

golman wrote: 01/01/2021 21:50
last mohicans wrote: 01/01/2021 20:06 Index pise da je navodno bila i 9 osoba,neki momak koji je nekoliko sati nakon ponoci otisao,jer radi na Blidinju. Čak pišu da ga je odvezao jedan od ovih preminulih. Do 4 ujutro su se javljali rodbini. Kako se sve brzo odigralo. Koliko treba da se to desi,nisam pametan. Je li ih to malo pomalo šamutilo ili je tek tad počelo sagorijevanja ispušatati u kucu.
Kad su zaspali, ugusili se u snu. Nije prvi put da se ovako nesto desi, samo sto je ovde bilo vise osoba.
Sto se tice ovog devetog, nije ovaj njega odvezao jer mora da radi, nego ga je navodno otjerao.
Ali ajde sad da ne nagadjamo, pisace se o tome narednih dana itekako.
Znaci deveti ih sve naguzijo
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#42308 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by bitanga_sa_otesa »

neko u komentarima je pisao da su se navodno grijali na plinski top u zatvorenom :(
e sad da li je vjerovati tome...
noviclan
Posts: 10980
Joined: 31/10/2013 06:48

#42309 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by noviclan »

Gazda vikend kuce zna razlog 99%
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#42310 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by BadBoy »

Prije par godina se isto tako ugušio u snu čovjek na Vratniku, dimnjak bio začepljen...

Ljudi, ne kažu dzaba, sigurnosna pravila su krvlju pisana... Čuvajte se i poštujete minimum tih nekih standarda... Provjeriti plinske instalacije, čistiti dimnjake redovno, ne kupovati "divlje" plinske boce itd...
caseytron
Posts: 2090
Joined: 01/06/2016 16:42

#42311 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by caseytron »

Uzmite ljudi detektore 50-tak KM kostaju i mirnije spavate. Nebitno na sta se grijete, mene bi vise strah bilo zaspati da mi je pec puna cumura nego sa plinom, ali detektor i mirna Bosna.
User avatar
mk ultra
Posts: 19527
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#42312 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mk ultra »

Edukacija edukacija edukacija...

Kad si zadnji put vidio bilo sta sto ima veze sa sigurnoscu
U HR npr ove i prosle godine su imali akciju zamjene starih dimnjacnih bojlera, na drzavnoj TV se to prikazivalo, opasnosti od CO, ako zastita na bojleru zakaze, koristenje nape zajedno sa bojerom. Ovdje nista, zivot prejeftin a ovo su djeca, i buducih 8 porodica :(

Ili kao sto je u BBI Cordoba planula iz razloga sto neko stavi grijalicu za vanjsku upotrebu u zatvoren prostor

Nikakve edukacije o riziku, nista, na bilo kojem nivou. Zapadno balkanski Kongo
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#42313 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by bitanga_sa_otesa »

mk ultra wrote: 01/01/2021 22:37 Edukacija edukacija edukacija...


Nikakve edukacije o riziku, nista, na bilo kojem nivou. Zapadno balkanski Kongo
upravo.ljudi ne znaju najosnovnije stvari koje se uce iz fizike u osnovnoj skoli... :(
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#42314 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by JThomas »

to ide pod - šta će to meni, pa neću biti fizičar. u školi se uče nepotrebne stvari, itd.
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#42315 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by zposao »

JThomas wrote: 01/01/2021 21:43 i sve to neko potpiše da je u redu.
Kao i svve ostalo u ovoj državi. Sve neko potpiše da je u dure. Pa taman se i ne slagao sa time. A većinom ljudi idu linijom manjeg otpora jer ako ustalasa močvaru može ugroziti svoj posao. Sve je to plod korupcije. Duboke, sistemske korupcije koju svi mi živimo pa čak je i ne primjećujemo.
Svaki put kad ideš protiv svog razuma i savjesti kao i protiv razumnih sigurnosnih propisa, svaki put sudjeluješ u korupciji.

Evo ovih dana je aktuelna tema o zemljotresima. Bog dragi zna šta bi bilo u nas kad bi grunuo neki jači. To su se izdavale dozvole šakom i kapom po klizištima, nadograđivale mansarde koje po projektu zgrade ne bi smjele postojati, izbijali se nosivi zidovi, spajali prostori, itd... Sve smo to mi kao društvo prihvatili kao normalan obrazac.
zigson
Posts: 3031
Joined: 04/04/2015 22:17

#42316 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by zigson »

zposao wrote: 01/01/2021 23:12
JThomas wrote: 01/01/2021 21:43 i sve to neko potpiše da je u redu.
Kao i svve ostalo u ovoj državi. Sve neko potpiše da je u dure. Pa taman se i ne slagao sa time. A većinom ljudi idu linijom manjeg otpora jer ako ustalasa močvaru može ugroziti svoj posao. Sve je to plod korupcije. Duboke, sistemske korupcije koju svi mi živimo pa čak je i ne primjećujemo.
Svaki put kad ideš protiv svog razuma i savjesti kao i protiv razumnih sigurnosnih propisa, svaki put sudjeluješ u korupciji.

Evo ovih dana je aktuelna tema o zemljotresima. Bog dragi zna šta bi bilo u nas kad bi grunuo neki jači. To su se izdavale dozvole šakom i kapom po klizištima, nadograđivale mansarde koje po projektu zgrade ne bi smjele postojati, izbijali se nosivi zidovi, spajali prostori, itd... Sve smo to mi kao društvo prihvatili kao normalan obrazac.
Mi smo ti narod zvani "ne talasaj"
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66215
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#42317 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by _BataZiv_0809 »

Vec su krenule teorije zavjere :-)
User avatar
emigrazione
Posts: 7370
Joined: 01/09/2010 13:40

#42318 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by emigrazione »

Desila se tragedija, ali ne treba se sad ponasati kao da ljudi u BiH masovno umiru od CO...vise pcela ubije ljudi nego agregat
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#42319 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Chmoljo »

zposao wrote: 01/01/2021 23:12
JThomas wrote: 01/01/2021 21:43 i sve to neko potpiše da je u redu.
Kao i svve ostalo u ovoj državi. Sve neko potpiše da je u dure. Pa taman se i ne slagao sa time. A većinom ljudi idu linijom manjeg otpora jer ako ustalasa močvaru može ugroziti svoj posao. Sve je to plod korupcije. Duboke, sistemske korupcije koju svi mi živimo pa čak je i ne primjećujemo.
Svaki put kad ideš protiv svog razuma i savjesti kao i protiv razumnih sigurnosnih propisa, svaki put sudjeluješ u korupciji.

Evo ovih dana je aktuelna tema o zemljotresima. Bog dragi zna šta bi bilo u nas kad bi grunuo neki jači. To su se izdavale dozvole šakom i kapom po klizištima, nadograđivale mansarde koje po projektu zgrade ne bi smjele postojati, izbijali se nosivi zidovi, spajali prostori, itd... Sve smo to mi kao društvo prihvatili kao normalan obrazac.
pa nema potrebe za hipotetikom. bila je 2014. bile su poplave. sve jasno ko dan.

ogromna volja individualaca koji se organizuju da pomognu nas obično drži da sve ne popuca po šavovima. sistem je nepostojeći.
tukizahou
Posts: 1127
Joined: 23/12/2020 01:31

#42320 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by tukizahou »

sta je ono bilo isto neka tragedija jel siroki,mostar,kad su oni mladi jedne godine poginuli,ne sjecam se tacno,kao kroz maglu,saobracajna sta li je?
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#42321 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by JanuaryJones »

Ko je odgovoran u ovom slučaju? Vlasnik vikendice? Imaju li ti agregati i plinski topovi naljepnice upozorenja? Ko to pali, gazda ili gosti?
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#42322 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by zposao »

emigrazione wrote: 01/01/2021 23:45 Desila se tragedija, ali ne treba se sad ponasati kao da ljudi u BiH masovno umiru od CO...vise pcela ubije ljudi nego agregat
Da, u pravu si. Nesreće i tragedije se dešavaju i kad je sve savršeno a kako neće tamo gdje ljudi ostave prostora nesreći.
Možda je moj komentar bio malo oftopic, ali ne može se čovjek oteti utisku da nas kao društvo ili Bog ili neka luda sreća drži da potpuno ne padnemo u kaos jer javašluka, lopovluka, talova, korupcije, nepoštenja nam ne fali...
U nas se ljudi od malih nogu smiju onome ko se boji ili ko želi sve raditi po propisima. Takav je vazda jado, papak, šošon, zdapi, plašljivac itd...
Šta god se radi, uvijek si okružen okolinom koja te uvjerava da se ne mora držati propisa ko pijan plota nego da može i jeftinije, brže, sa manje truda, ulaganja itd... Sve može svakako ali do jednom.
Kad se dogodi neko sranje onda se društvo digne na noge.
Ja sam uvjeren da mi nismo daleko od turske i albanske gradnje koju smo imali priliku vidjeti na nedavnim zemljotresima. Nije problem u propisima, problem je što se dosta toga radi na svoju ruku. Koliko je samo objekata u nas izgrađeno bez ikakvih papira i na zemlji na kojoj nikad ne bi smjeli biti. To možda zvuči kao oftopic, ali sve će nam to jednom doći kao bumerang u glavu. Svako zanemarivanje pravila i kodeksa kad tad dođe na naplatu.
I isto bi to svako od nas mogao dari primjer iz bilo kojeg segmenta života.

Što reče Chmoljo, nas koliko toliko drže savjesni pojedinci, "mali obični ljudi" u manjini, koji protiv struje i uprkos podsmjehu okoline odgovorno, često i na vlastitu štetu, rade svoj posao savjesno i pošteno.

Ali kad je sistem nakrivo nasađen, kada se poštenje, rad, trud, znanje i zalaganje ne cijene, dobijemo to što vidimo. Ko nekog zna može raditi šta hoće, može se i na najviše funkcije bez adekvatne diplome, moze se izigravati sistem i time se smijati u lice običnim poštenim ljudima.

Nekako imam osjecaj da je sve povezano. Svaki naš postupak kada pristanemo na korupciju dovodi so toga da smo za jedan inkrementalni dio gore društvo. Kao što jednom neko reče "svi smo mi za sve odgovorni".
Problem je kad nesrece i tragedije dozivljavamo kao nesto sto se ne moze nama desiti nego isključivo drugima. Te da je nepažnja pojedinca kriva za velike nesrece. A upravo suprotno. Pojedinci (svi mi) su proizveli sistem koji žive. A sistem proizvodi nove pojedince. Živimo u trulom sistemu kojem smo svi pridonijeli.
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#42323 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by zposao »

Chmoljo wrote: 02/01/2021 00:57
zposao wrote: 01/01/2021 23:12
JThomas wrote: 01/01/2021 21:43 i sve to neko potpiše da je u redu.
Kao i svve ostalo u ovoj državi. Sve neko potpiše da je u dure. Pa taman se i ne slagao sa time. A većinom ljudi idu linijom manjeg otpora jer ako ustalasa močvaru može ugroziti svoj posao. Sve je to plod korupcije. Duboke, sistemske korupcije koju svi mi živimo pa čak je i ne primjećujemo.
Svaki put kad ideš protiv svog razuma i savjesti kao i protiv razumnih sigurnosnih propisa, svaki put sudjeluješ u korupciji.

Evo ovih dana je aktuelna tema o zemljotresima. Bog dragi zna šta bi bilo u nas kad bi grunuo neki jači. To su se izdavale dozvole šakom i kapom po klizištima, nadograđivale mansarde koje po projektu zgrade ne bi smjele postojati, izbijali se nosivi zidovi, spajali prostori, itd... Sve smo to mi kao društvo prihvatili kao normalan obrazac.
pa nema potrebe za hipotetikom. bila je 2014. bile su poplave. sve jasno ko dan.

ogromna volja individualaca koji se organizuju da pomognu nas obično drži da sve ne popuca po šavovima. sistem je nepostojeći.
Da u pravu si. Ali eto to mi sve zaboravljamo.

Ko se sad sjeća neke tričave radijacijske afere na ukicama Sarajeva od prije par mjeseci... itd. U normalnim drustvima bi to bila afera desetljeca. U nas par dana ibrećenja i dosta.

Svi smo mi prešutno dali svoj pristanak da živimo u takvom društvu gdje je pošten i savjestan rad eksces koji treba ismijati i u korjenu sasjeci. A zaobilaženje pravila se uzdiže kao ideal.
Uz to nacionalni nam je sport odricanje od odgovornosti za bilo šta. U ovoj državi niko ni za šta nije odgovoran. Podji od najvisih funkcija pa ih pitaj za šta su odgovorni, reci ce da nisu ni za šta. Svako bi se pitao, svako bi pare a niko ni za sta nije odgovoran.
Redovito nakon neke gadne afere nahebe neki tamo osrednji nebitni činovnik koji je bio dovoljno naivan da stavi svoj potpis.

Dobro nam je kakvi smo.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#42324 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Admir_1984 »

Iskreno pojma nisam imao o toj vrsti plina i da je tako opasno jer nema mirisa i šanse da preživiš su nikakve ako zaspeš. Ovaj normalni plin osjetis pa i imaš neko vrijeme da reagujes, a gledaj ovde osam osoba usmrti samo tako :(

Jel ovi bojleri (grijanje) na struju imaju takav sistem ?
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#42325 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Hakiz »

Admir_1984 wrote: 02/01/2021 02:15 Iskreno pojma nisam imao o toj vrsti plina i da je tako opasno jer nema mirisa i šanse da preživiš su nikakve ako zaspeš. Ovaj normalni plin osjetis pa i imaš neko vrijeme da reagujes, a gledaj ovde osam osoba usmrti samo tako :(

Jel ovi bojleri (grijanje) na struju imaju takav sistem ?
Taj "normalni plin" takođe nema miris, nego se miris naknadno dodaje u boce da bi se osjetilo ako boca popusti.

Koliko ja znam, u gradske gasne instalacije se ne dodaje taj miris, dakle ako plin za bojler dolazi infrastrukturom gradskog snabdjevača plinom, neće se osjetiti ako procuri.

Znači, kako god neko koristio plin, neka nabavi senzor. Ako je nekome 50-ak KM previše za sigurnost, njegovo pravo.
Post Reply