SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#20401 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by JThomas »

"viđenijim" zatvorenicima se apsolutno rutinski donose telefoni, i po više komada. droga isto. a vidjeli smo da može i oružje.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#20402 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Zejnep »

JThomas wrote:"viđenijim" zatvorenicima se apsolutno rutinski donose telefoni, i po više komada. droga isto. a vidjeli smo da može i oružje.

E pa ja ću umrijeti a neću se prestati čuditi tome.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#20403 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by vješalica »

Zejnep wrote:Vidi im vode, kupovne, đe će oni sa česme vode piti :-)
Sjefovic je takav kakav jeste i to se sve zna
Ali vise upadati malogradjanskim komentarima je glupost
Da vidis zatvore i luxuz vani ovo je obicni neuredni paščaraluk gdje prde i smrde brude u 2 kvadrata
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#20404 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaffyDuck »

vješalica wrote:
Zejnep wrote:Vidi im vode, kupovne, đe će oni sa česme vode piti :-)
Sjefovic je takav kakav jeste i to se sve zna
Ali vise upadati malogradjanskim komentarima je glupost
Da vidis zatvore i luxuz vani ovo je obicni neuredni paščaraluk gdje prde i smrde brude u 2 kvadrata
:? :?

Hoces da kazes da treba da budemo sretni sto prde u 5 kvadrata i jer je "vani" luksuz zatvor :?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#20405 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by julisiz es grant »

DaffyDuck wrote:
vješalica wrote:
Zejnep wrote:Vidi im vode, kupovne, đe će oni sa česme vode piti :-)
Sjefovic je takav kakav jeste i to se sve zna
Ali vise upadati malogradjanskim komentarima je glupost
Da vidis zatvore i luxuz vani ovo je obicni neuredni paščaraluk gdje prde i smrde brude u 2 kvadrata
:? :?

Hoces da kazes da treba da budemo sretni sto prde u 5 kvadrata i jer je "vani" luksuz zatvor :?
Da. Šta bi ti? Pobio ih? zatvor je zatvor, da je najluksuzniji. Da je lijepo biti u zatvoru, bilo kakvom, ne bi ljudi tražili sve moguće načine, legalne i ilegalne, da se iz njega iščupaju.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#20406 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by insomnia78 »

Zejnep wrote:
JThomas wrote:"viđenijim" zatvorenicima se apsolutno rutinski donose telefoni, i po više komada. droga isto. a vidjeli smo da može i oružje.

E pa ja ću umrijeti a neću se prestati čuditi tome.
To se desava i vani po zatvorima
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#20407 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaffyDuck »

julisiz es grant wrote:
DaffyDuck wrote:
vješalica wrote: Sjefovic je takav kakav jeste i to se sve zna
Ali vise upadati malogradjanskim komentarima je glupost
Da vidis zatvore i luxuz vani ovo je obicni neuredni paščaraluk gdje prde i smrde brude u 2 kvadrata
:? :?

Hoces da kazes da treba da budemo sretni sto prde u 5 kvadrata i jer je "vani" luksuz zatvor :?
Da. Šta bi ti? Pobio ih? zatvor je zatvor, da je najluksuzniji. Da je lijepo biti u zatvoru, bilo kakvom, ne bi ljudi tražili sve moguće načine, legalne i ilegalne, da se iz njega iščupaju.
Ja bi da zamijenim tezu kostanja jednog zatvorenika naspram djeteta u BiH. Jel to problem??

I slijedece dvije opcije:
1. Kad izadjes iz zatvora duzan si drzavi PLATIT koliko si kostao u zatvoru. Kao kredit, u mjesecnim ratama.
2. Da ne bi bio u "dugu" kad izadjes, izvoli raditi dok sluzis kaznu. Onda to valjda nije prisilni rad.

A da ti unaprijed kazem odakle mi logika. Pa sto bi mi, poreski obveznici, placali recimo svoja lijecenja i lijecenja svoje djece na koje nismo doprinijeli svojim nesavjesnim ponasanjem a jos da placamo kriminalcima koji su svjesno pocinili prekrsaje, pljacke, ubistva itd.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#20408 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by julisiz es grant »

Jer je zdravstvena zaštita osnovno ljudsko pravo, o kome god da se radi. A za zatvorenike se ona reguliše tako što zatvori imaju ugovore sa medicinskim ustanovama o pružanju zdravstvenih usluga, ili imaju svog ljekara.
Takođe i pravo na hranu, čistu odjeću, mogućnost rehabilitacije...a sve je to zatvor dužan da obezbijedi, jer je zatvorenik živo biće sa ljudskim pravima, koje nije u stanju da ostvari sam, jer je onemogućen činjenicom da je zatvoren.
Za rad zatvorenici dobijaju novac, ali se isti ne može koristiti u zatvoru. Mislim da im ga isplate nakon što odsluže kaznu.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#20409 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaffyDuck »

julisiz es grant wrote:Jer je zdravstvena zaštita osnovno ljudsko pravo, o kome god da se radi. A za zatvorenike se ona reguliše tako što zatvori imaju ugovore sa medicinskim ustanovama o pružanju zdravstvenih usluga, ili imaju svog ljekara.
Takođe i pravo na hranu, čistu odjeću, mogućnost rehabilitacije...a sve je to zatvor dužan da obezbijedi, jer je zatvorenik živo biće sa ljudskim pravima, koje nije u stanju da ostvari sam, jer je onemogućen činjenicom da je zatvoren.
Za rad zatvorenici dobijaju novac, ali se isti ne može koristiti u zatvoru. Mislim da im ga isplate nakon što odsluže kaznu.
opet se vracamo u krug... ko placa zatvor?
I kazem, dvije opcije.

Samo se puno toga promijenilo- zdravstvena zastita je bila ljudsko pravo, a medicina nauka (humana nauka sa iskljucivim ciljem lijecenja)- sad je to grana privrede, odnosno biznis sa krajnjim ciljem profita. Il im se isplatis il ne.
BadBoy
Posts: 8086
Joined: 01/11/2005 21:55

#20410 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by BadBoy »

julisiz es grant wrote:Jer je zdravstvena zaštita osnovno ljudsko pravo, o kome god da se radi. A za zatvorenike se ona reguliše tako što zatvori imaju ugovore sa medicinskim ustanovama o pružanju zdravstvenih usluga, ili imaju svog ljekara.
Takođe i pravo na hranu, čistu odjeću, mogućnost rehabilitacije...a sve je to zatvor dužan da obezbijedi, jer je zatvorenik živo biće sa ljudskim pravima, koje nije u stanju da ostvari sam, jer je onemogućen činjenicom da je zatvoren.
Za rad zatvorenici dobijaju novac, ali se isti ne može koristiti u zatvoru. Mislim da im ga isplate nakon što odsluže kaznu.
Ma na ovom forumu ne možeš ulaziti u takve normalne i zdravorazumske rasprave o svrsi zatvora (rehabilitacija i resocijalizacija) nego čisto treba iznositi krvožedne floskule tipa "ma sve bi ja to po kratkom postupuku i porodici ispostavio račun", "svi bi oni meni na teški rad" itd. To raja voli da čuje.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#20411 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaffyDuck »

BadBoy wrote:
Ma na ovom forumu ne možeš ulaziti u takve normalne i zdravorazumske rasprave o svrsi zatvora (rehabilitacija i resocijalizacija) nego čisto treba iznositi krvožedne floskule tipa "ma sve bi ja to po kratkom postupuku i porodici ispostavio račun", "svi bi oni meni na teški rad" itd. To raja voli da čuje.
Da, socioloska definicija. I sta je s praksom u BiH? Daj mi primjer rehabilitacije i resocijalizacije??
Daj mi primjer ko je preuzeo odgovornost za svoje postupke i nesto znacajno promijenio u svom zivotu?
Ovakav sistem "ljudskih prava" koja su veca za kriminalce nego za obicni narod je nakardan i PRAKSA (kroz rehabilitciju i resocijalizaciju) nam samo pokazuje povratnike u vrsenju krivicnih dijela koje nije strah zatvora jer tamo budu siti, suhi, natoplom, sa pogodnostima televizije, interneta, telefona, teretana i proteina. Za njih raj- da odmore.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#20412 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by julisiz es grant »

Zatvore, kao i sve druge državne institucije, finansira država iz svog budžeta, koji se puni na različite načine.
Specifičnost zatvora je što je njegova uloga da se brine o izuzetno velikom broju ljudi koji su tu smješteni na različito duge vremenske periode. Jedine ustanove usporedive po funkciji sa zatvorima su starački domovi i domovi za nezbrinutu djecu.
A svakodnevna briga za stotine ljudi koji su u potpunosti ovisni o ustanovi u kojoj provode određen, manji ili veći dio života, košta.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#20413 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by julisiz es grant »

DaffyDuck wrote:
BadBoy wrote:
Ma na ovom forumu ne možeš ulaziti u takve normalne i zdravorazumske rasprave o svrsi zatvora (rehabilitacija i resocijalizacija) nego čisto treba iznositi krvožedne floskule tipa "ma sve bi ja to po kratkom postupuku i porodici ispostavio račun", "svi bi oni meni na teški rad" itd. To raja voli da čuje.
Da, socioloska definicija. I sta je s praksom u BiH? Daj mi primjer rehabilitacije i resocijalizacije??
Daj mi primjer ko je preuzeo odgovornost za svoje postupke i nesto znacajno promijenio u svom zivotu?
Ovakav sistem "ljudskih prava" koja su veca za kriminalce nego za obicni narod je nakardan i PRAKSA (kroz rehabilitciju i resocijalizaciju) nam samo pokazuje povratnike u vrsenju krivicnih dijela koje nije strah zatvora jer tamo budu siti, suhi, natoplom, sa pogodnostima televizije, interneta, telefona, teretana i proteina. Za njih raj- da odmore.
Razlika između "običnog naroda" i zatvorenika je što "običan narod" ima slobodu izbora da nađe sebi izvor finansiranja zadovoljenja svojih životnih potreba...u državi ili van nje. Ukoliko se ne radi o različitim ugroženim i onesposobljenim kategorijama za koje se brinu određene službe.
Zatvorenici taj izbor nemaju. Dok su u zatvoru, sve što im treba za život, rad, učenje, rehabilitaciju...mora zatvor da obezbijedi.
User avatar
petunija
Posts: 3038
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#20414 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by petunija »

julisiz es grant wrote:Jer je zdravstvena zaštita osnovno ljudsko pravo, o kome god da se radi. A za zatvorenike se ona reguliše tako što zatvori imaju ugovore sa medicinskim ustanovama o pružanju zdravstvenih usluga, ili imaju svog ljekara.
Takođe i pravo na hranu, čistu odjeću, mogućnost rehabilitacije...a sve je to zatvor dužan da obezbijedi, jer je zatvorenik živo biće sa ljudskim pravima, koje nije u stanju da ostvari sam, jer je onemogućen činjenicom da je zatvoren.
Za rad zatvorenici dobijaju novac, ali se isti ne može koristiti u zatvoru. Mislim da im ga isplate nakon što odsluže kaznu.
Kakva ljudska prava? Onog momenta kad se uđe u zatvor prestaju ljudska prava. Lik ubije/ siluje..., doživotno unesreći neku porodicu i treba da ima ljudska prava?! :-) Pa ne mogu vjerovati šta ovdje čitam :shock:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#20415 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Chmoljo »

petunija wrote:Kakva ljudska prava? Onog momenta kad se uđe u zatvor prestaju ljudska prava. Lik ubije/ siluje..., doživotno unesreći neku porodicu i treba da ima ljudska prava?! :-) Pa ne mogu vjerovati šta ovdje čitam :shock:
naravno da ne prestaju.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#20416 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by julisiz es grant »

petunija wrote:
julisiz es grant wrote:Jer je zdravstvena zaštita osnovno ljudsko pravo, o kome god da se radi. A za zatvorenike se ona reguliše tako što zatvori imaju ugovore sa medicinskim ustanovama o pružanju zdravstvenih usluga, ili imaju svog ljekara.
Takođe i pravo na hranu, čistu odjeću, mogućnost rehabilitacije...a sve je to zatvor dužan da obezbijedi, jer je zatvorenik živo biće sa ljudskim pravima, koje nije u stanju da ostvari sam, jer je onemogućen činjenicom da je zatvoren.
Za rad zatvorenici dobijaju novac, ali se isti ne može koristiti u zatvoru. Mislim da im ga isplate nakon što odsluže kaznu.
Kakva ljudska prava? Onog momenta kad se uđe u zatvor prestaju ljudska prava. Lik ubije/ siluje..., doživotno unesreći neku porodicu i treba da ima ljudska prava?! :-) Pa ne mogu vjerovati šta ovdje čitam :shock:
Na žalost, ili na sreću, kako ko gleda, ne prestaju. Zatvorenici imaju većinu ljudskih prava, osim onih koja su im uskraćena samim tim što su u zatvoru. Dakle, nemaju pravo da jedan dio svog života budu slobodni građani, da politički biraju i budu birani, da svoje vrijeme i poslove organizuju kako hoće, već moraju poštovati pravila institucije.
User avatar
zavezata-vreca
Posts: 890
Joined: 04/02/2016 00:17

#20417 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by zavezata-vreca »

zavide ti bruda .. drž seeee ... podzemlje je uz tebe :izet:
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#20418 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaffyDuck »

julisiz es grant wrote:
DaffyDuck wrote:
BadBoy wrote:
Ma na ovom forumu ne možeš ulaziti u takve normalne i zdravorazumske rasprave o svrsi zatvora (rehabilitacija i resocijalizacija) nego čisto treba iznositi krvožedne floskule tipa "ma sve bi ja to po kratkom postupuku i porodici ispostavio račun", "svi bi oni meni na teški rad" itd. To raja voli da čuje.
Da, socioloska definicija. I sta je s praksom u BiH? Daj mi primjer rehabilitacije i resocijalizacije??
Daj mi primjer ko je preuzeo odgovornost za svoje postupke i nesto znacajno promijenio u svom zivotu?
Ovakav sistem "ljudskih prava" koja su veca za kriminalce nego za obicni narod je nakardan i PRAKSA (kroz rehabilitciju i resocijalizaciju) nam samo pokazuje povratnike u vrsenju krivicnih dijela koje nije strah zatvora jer tamo budu siti, suhi, natoplom, sa pogodnostima televizije, interneta, telefona, teretana i proteina. Za njih raj- da odmore.
Razlika između "običnog naroda" i zatvorenika je što "običan narod" ima slobodu izbora da nađe sebi izvor finansiranja zadovoljenja svojih životnih potreba...u državi ili van nje. Ukoliko se ne radi o različitim ugroženim i onesposobljenim kategorijama za koje se brinu određene službe.
Zatvorenici taj izbor nemaju. Dok su u zatvoru, sve što im treba za život, rad, učenje, rehabilitaciju...mora zatvor da obezbijedi.
Dakle, zatvorenik je bio dio "obicnog naroda" dok to svojim postupkom i djelovanjem sam nije promijenio. Odnosno doprinijeo da se promijeni. Nismo ga mi natjerali, jel. Sto nije sebi nasao izvor finansiranja- il jest= opljackao banku??
i jer je "obican građanin" SVOJIM postupcima doveo do toga da postane zatvorenik -ponavljam:
I slijedece dvije opcije:
1. Kad izadjes iz zatvora duzan si drzavi PLATIT koliko si kostao u zatvoru. Kao kredit, u mjesecnim ratama.
2. Da ne bi bio u "dugu" kad izadjes, izvoli raditi dok sluzis kaznu. Onda to valjda nije prisilni rad.


To sto ti pricas i meni objasnjavas jeste kao da je njima rođenjem određeno da postanu zatvorenici pa eto, mora im se obezbjediti :roll:
User avatar
Edin H.
Posts: 47020
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#20419 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Edin H. »

Zejnep wrote:
Sada ovdje priznajem da sam ušao u vezu sa djevojkom u koju sam se zaljubio, prvi put u životu, i to je bio okidač da pobjegnem. Zbog toga sam izgubio sve, pa i ženu koju volim – kazao je Sejfović
:place:
koji kreten :facepalm:
Tuzna I srceparajuca ljubavna prica :(
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#20420 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by julisiz es grant »

Upravo time što se ogriješio o zakon, zatvorenik i postaje zatvorenik i gubi svoju slobodu, što, ovisno o djelu, može trajati jako dugo.
Ali za to vrijeme neko je dužan da brine o njemu, jer on sam to ne može. A to je ustanova u kojoj služi kaznu.
User avatar
petunija
Posts: 3038
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#20421 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by petunija »

Krasno,
počinjem polako shvatati zašto se u ovoj zemlji isplati biti kriminalac.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#20422 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by julisiz es grant »

Znači, isplati se i lijepo je biti u zatvoru?
5, 10, 15, 20, 40...godina. Ima ljudi osuđenih na jako dugo. Ući u zatvor kao mlad čovjek, a izaći kao sredovječan ili star...ili ući star pa umrijeti u zatvoru...ne znam da je to bilo čiji životni cilj. A to se zatvorenicima dešava, vjerovali ili ne.
User avatar
petunija
Posts: 3038
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#20423 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by petunija »

I šta predlažeš? Da ih sažaljevamo, udijelimo sadaku, šta?
Ne daj bože da ni ti ni bilo ko bude žrtvom ali zamisli da ti člana porodice neko ubije? Ili siluje? Šta bi ti, pomilovao ga po glavi i rekao eto, nemoj drugi put :?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#20424 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by julisiz es grant »

petunija wrote:I šta predlažeš? Da ih sažaljevamo, udijelimo sadaku, šta?
Ne daj bože da ni ti ni bilo ko bude žrtvom ali zamisli da ti člana porodice neko ubije? Ili siluje? Šta bi ti, pomilovao ga po glavi i rekao eto, nemoj drugi put :?
Ne. Nego bih tražio da bude što strožije osuđen. Zato i postoje kazne zatvora do 45 godina, u drugim zemljama i doživotne (u hvaljenoj Jugi šta god da se uradi maksimalna kazna bila je 20 godina...i smrtna koja se vršila mnogo rijeđe nego se to percipira). Ali dok je u zatvoru ne može se, i ne smije, pustiti da krepa od gladi i bolesti. To je sve. zatvor je uvijek kazna, nikada nagrada.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24825
Joined: 08/09/2005 20:08

#20425 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Haris.ba »

petunija wrote:I šta predlažeš? Da ih sažaljevamo, udijelimo sadaku, šta?
Ne daj bože da ni ti ni bilo ko bude žrtvom ali zamisli da ti člana porodice neko ubije? Ili siluje? Šta bi ti, pomilovao ga po glavi i rekao eto, nemoj drugi put :?
Zato ja zagovaram uvođenje smrtne kazne. I onda nema ovih problema. Za teško ubistvo - smrtna kazna vješanjem na Baščaršiji. Za silovanje hemijska kastracija i zatvor.

Ali, ljudska prava... :D
Post Reply