SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji

#20426 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Chmoljo » 27/03/2018 14:35

petunija wrote:Kakva ljudska prava? Onog momenta kad se uđe u zatvor prestaju ljudska prava. Lik ubije/ siluje..., doživotno unesreći neku porodicu i treba da ima ljudska prava?! :-) Pa ne mogu vjerovati šta ovdje čitam :shock:
naravno da ne prestaju.

julisiz es grant

#20427 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by julisiz es grant » 27/03/2018 14:35

petunija wrote:
julisiz es grant wrote:Jer je zdravstvena zaštita osnovno ljudsko pravo, o kome god da se radi. A za zatvorenike se ona reguliše tako što zatvori imaju ugovore sa medicinskim ustanovama o pružanju zdravstvenih usluga, ili imaju svog ljekara.
Takođe i pravo na hranu, čistu odjeću, mogućnost rehabilitacije...a sve je to zatvor dužan da obezbijedi, jer je zatvorenik živo biće sa ljudskim pravima, koje nije u stanju da ostvari sam, jer je onemogućen činjenicom da je zatvoren.
Za rad zatvorenici dobijaju novac, ali se isti ne može koristiti u zatvoru. Mislim da im ga isplate nakon što odsluže kaznu.
Kakva ljudska prava? Onog momenta kad se uđe u zatvor prestaju ljudska prava. Lik ubije/ siluje..., doživotno unesreći neku porodicu i treba da ima ljudska prava?! :-) Pa ne mogu vjerovati šta ovdje čitam :shock:
Na žalost, ili na sreću, kako ko gleda, ne prestaju. Zatvorenici imaju većinu ljudskih prava, osim onih koja su im uskraćena samim tim što su u zatvoru. Dakle, nemaju pravo da jedan dio svog života budu slobodni građani, da politički biraju i budu birani, da svoje vrijeme i poslove organizuju kako hoće, već moraju poštovati pravila institucije.

zavezata-vreca

#20428 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by zavezata-vreca » 27/03/2018 14:39

zavide ti bruda .. drž seeee ... podzemlje je uz tebe :izet:

DaffyDuck

#20429 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaffyDuck » 27/03/2018 14:40

julisiz es grant wrote:
DaffyDuck wrote:
BadBoy wrote:
Ma na ovom forumu ne možeš ulaziti u takve normalne i zdravorazumske rasprave o svrsi zatvora (rehabilitacija i resocijalizacija) nego čisto treba iznositi krvožedne floskule tipa "ma sve bi ja to po kratkom postupuku i porodici ispostavio račun", "svi bi oni meni na teški rad" itd. To raja voli da čuje.
Da, socioloska definicija. I sta je s praksom u BiH? Daj mi primjer rehabilitacije i resocijalizacije??
Daj mi primjer ko je preuzeo odgovornost za svoje postupke i nesto znacajno promijenio u svom zivotu?
Ovakav sistem "ljudskih prava" koja su veca za kriminalce nego za obicni narod je nakardan i PRAKSA (kroz rehabilitciju i resocijalizaciju) nam samo pokazuje povratnike u vrsenju krivicnih dijela koje nije strah zatvora jer tamo budu siti, suhi, natoplom, sa pogodnostima televizije, interneta, telefona, teretana i proteina. Za njih raj- da odmore.
Razlika između "običnog naroda" i zatvorenika je što "običan narod" ima slobodu izbora da nađe sebi izvor finansiranja zadovoljenja svojih životnih potreba...u državi ili van nje. Ukoliko se ne radi o različitim ugroženim i onesposobljenim kategorijama za koje se brinu određene službe.
Zatvorenici taj izbor nemaju. Dok su u zatvoru, sve što im treba za život, rad, učenje, rehabilitaciju...mora zatvor da obezbijedi.
Dakle, zatvorenik je bio dio "obicnog naroda" dok to svojim postupkom i djelovanjem sam nije promijenio. Odnosno doprinijeo da se promijeni. Nismo ga mi natjerali, jel. Sto nije sebi nasao izvor finansiranja- il jest= opljackao banku??
i jer je "obican građanin" SVOJIM postupcima doveo do toga da postane zatvorenik -ponavljam:
I slijedece dvije opcije:
1. Kad izadjes iz zatvora duzan si drzavi PLATIT koliko si kostao u zatvoru. Kao kredit, u mjesecnim ratama.
2. Da ne bi bio u "dugu" kad izadjes, izvoli raditi dok sluzis kaznu. Onda to valjda nije prisilni rad.

To sto ti pricas i meni objasnjavas jeste kao da je njima rođenjem određeno da postanu zatvorenici pa eto, mora im se obezbjediti :roll:

Edin H.

#20430 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Edin H. » 27/03/2018 14:45

Zejnep wrote:
Sada ovdje priznajem da sam ušao u vezu sa djevojkom u koju sam se zaljubio, prvi put u životu, i to je bio okidač da pobjegnem. Zbog toga sam izgubio sve, pa i ženu koju volim – kazao je Sejfović
:place:
koji kreten :facepalm:
Tuzna I srceparajuca ljubavna prica :(

julisiz es grant

#20431 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by julisiz es grant » 27/03/2018 14:46

Upravo time što se ogriješio o zakon, zatvorenik i postaje zatvorenik i gubi svoju slobodu, što, ovisno o djelu, može trajati jako dugo.
Ali za to vrijeme neko je dužan da brine o njemu, jer on sam to ne može. A to je ustanova u kojoj služi kaznu.

petunija

#20432 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by petunija » 27/03/2018 14:50

Krasno,
počinjem polako shvatati zašto se u ovoj zemlji isplati biti kriminalac.

julisiz es grant

#20433 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by julisiz es grant » 27/03/2018 14:55

Znači, isplati se i lijepo je biti u zatvoru?
5, 10, 15, 20, 40...godina. Ima ljudi osuđenih na jako dugo. Ući u zatvor kao mlad čovjek, a izaći kao sredovječan ili star...ili ući star pa umrijeti u zatvoru...ne znam da je to bilo čiji životni cilj. A to se zatvorenicima dešava, vjerovali ili ne.

petunija

#20434 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by petunija » 27/03/2018 14:58

I šta predlažeš? Da ih sažaljevamo, udijelimo sadaku, šta?
Ne daj bože da ni ti ni bilo ko bude žrtvom ali zamisli da ti člana porodice neko ubije? Ili siluje? Šta bi ti, pomilovao ga po glavi i rekao eto, nemoj drugi put :?

julisiz es grant

#20435 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by julisiz es grant » 27/03/2018 15:01

petunija wrote:I šta predlažeš? Da ih sažaljevamo, udijelimo sadaku, šta?
Ne daj bože da ni ti ni bilo ko bude žrtvom ali zamisli da ti člana porodice neko ubije? Ili siluje? Šta bi ti, pomilovao ga po glavi i rekao eto, nemoj drugi put :?
Ne. Nego bih tražio da bude što strožije osuđen. Zato i postoje kazne zatvora do 45 godina, u drugim zemljama i doživotne (u hvaljenoj Jugi šta god da se uradi maksimalna kazna bila je 20 godina...i smrtna koja se vršila mnogo rijeđe nego se to percipira). Ali dok je u zatvoru ne može se, i ne smije, pustiti da krepa od gladi i bolesti. To je sve. zatvor je uvijek kazna, nikada nagrada.

Haris.ba

#20436 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Haris.ba » 27/03/2018 15:03

Zato ja zagovaram uvođenje smrtne kazne. I onda nema ovih problema. Za teško ubistvo - smrtna kazna vješanjem na Baščaršiji. Za silovanje hemijska kastracija i zatvor.

Ali, ljudska prava... :D

petunija

#20437 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by petunija » 27/03/2018 15:12

@julius,
tu se već slažem, strožije kazne, da
Ali i dok služe kaznu, naravno da neće skapati od gladi ili bolesti, ali davati im internet, proteine...izvini to je već luksuz.
A slažem se i sa onim da bi ih trebalo tjerati da rade, tako će prije shvatiti poentu zatvora. Zašto skota pustiti da se izležava cijeli dan, dokolica majka svih poroka...

julisiz es grant

#20438 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by julisiz es grant » 27/03/2018 15:17

petunija wrote:@julius,
tu se već slažem, strožije kazne, da
Ali i dok služe kaznu, naravno da neće skapati od gladi ili bolesti, ali davati im internet, proteine...izvini to je već luksuz.
A slažem se i sa onim da bi ih trebalo tjerati da rade, zašto skota pustiti da se izležava cijeli dan, tako će prije shvatiti poentu zatvora. Ovako, pošto je dokolica majka svih poroka...
Nemaju pristup internetu...to što im čuvari ili posjeta prošvercaju telefone stvar je interne kontrole rada osoblja.
Vjerujem da će se dolaskom novog direktora u sarajevski CZ i to promijeniti.
Treba reći i da Sejfović još nije na robiji...mislim da je u pritvoru inače režim blaži jer su oni tehnički nevini.
Zenica i Foča, gdje uvijek leže oni najgori (ubice, ratni zločinci) daleko su od raja siguran sam, iako priznajem da nisam bio unutar njihovih zidina :D

BadBoy

#20439 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by BadBoy » 27/03/2018 15:24

Kao što rekoh, vrlo teške teme kojima se bave cijele grane nauka (kriminologija, sociologija, filozofija, pravo, itd.

Naravno da niko ne zagovara da se pomiluje po glavi i kaže "nemoj drugi put", ali ima tu niz drugih faktora koji se moraju uzeti u obzir. Obični ljudi samo žele vidjeti brzu osvetu.

petunija

#20440 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by petunija » 27/03/2018 15:41

Ne radi se o brzoj osveti. Treba samo da osoba koja počini zločin snosi adekvatne posljedice. I da to bude upozorenje ostalima u pokušaju. Da dobro razmisle prije nego potegnu oružje/skinu hlače/ ili u ovom slučaju, upru po gasu.
Samo saznanje da će se izvući ili biti blago kažnjeni zapravo djeluje ohrabrujuće za ovakve kokošare.
I ono što se ne smije zaboraviti, familije oštećenih, ni krive ni dužne, dobiju doživotnu robiju u vidu patnje.

Dope_Man

#20441 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Dope_Man » 27/03/2018 16:17

Slazem se sa petunijom. Jednostavno se danas otislo predaleko u ''ljudskim pravima'' za zatvorenike. Prije svega, i zatvorenik kao i ja pocinje kao slobodan covjek sa svim pravima i odgovornostima. Svojim djelima dospije u zatvor, ne slucajno ili po rodjenju, vec po svom izboru da prekrsi zakone koji su tu da nam zivot svima bude iole uredjen i siguran.

Kad je vec tamo gubi neka prava, prije svega pravo na slobodu, pa i glasanje itd.. ali nije izgubio sposobnost da radi i privredjuje. Ja se potpuno slazem s radom u zatvoru. Hoces da jedes? Dobro, eto ti posao i radi da zaradis to jelo koje si danas dobio. Ili ako imas kes placaj ga izvana, ali besplatno neces dobiti osim ako je potpuno nesposoban za bilo kakav rad. E to bi po meni bio pravedan sistem koji ne bi tjerao mene i tebe da placamo hranu i druge pogodnosti kriminalcima vec bi sami za njih radili (pri cemu bi svakako sve osim osnovnih i bile nedostupne poput interneta). Za rehabilitaciju (koje u praksi nema) je dovoljna i biblioteka sa knjigama, a mnogo manje im opcija daje da budu stetni i da nastave kriminalno djelovanje i iza resetaka.

supercali

#20442 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by supercali » 27/03/2018 16:33

Ja imam osjecaj da je ovaj julius neki u administraciji i da mu odgovara oavj nered u drzavi kao i strankama na vlasti da bi ostali u foteljama a to motaju u floskule ljudska prava i sl
Njima nered odgovara jer se obicni gradjani plase sejfovica i kompanije da im sutra ne naude jer vrlo lako moze izaci iz zatvora i to jaci nego sto je bio a nikako rehabilitovan
Sa ovim sitnim kriminalcima oni odrzavaju strah u ljudima dok se bogate i dok sebe stite
Njoma treba obezbijediti samo hranu krevet i doktora i to je to
I rad na javnim radovima
Pustite suplju prisilni rad
Niko te nije silio ni da pljackas banku jer si imao izbora a kad zajebes drzavu na ovaj i onaj nacin budi spreman da nemas 100% prava jer moras se oduziti

Ubica a imaju nekakve vikende pa nisu u vojsci jbt
Meni ni jedan zatvorenik ne bi presao kapiju fok ne bi odlezao kaznu jer u protivnom kazna nema smisla

julisiz es grant

#20443 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by julisiz es grant » 27/03/2018 16:38

Dope_Man wrote:Slazem se sa petunijom. Jednostavno se danas otislo predaleko u ''ljudskim pravima'' za zatvorenike. Prije svega, i zatvorenik kao i ja pocinje kao slobodan covjek sa svim pravima i odgovornostima. Svojim djelima dospije u zatvor, ne slucajno ili po rodjenju, vec po svom izboru da prekrsi zakone koji su tu da nam zivot svima bude iole uredjen i siguran.

Kad je vec tamo gubi neka prava, prije svega pravo na slobodu, pa i glasanje itd.. ali nije izgubio sposobnost da radi i privredjuje. Ja se potpuno slazem s radom u zatvoru. Hoces da jedes? Dobro, eto ti posao i radi da zaradis to jelo koje si danas dobio. Ili ako imas kes placaj ga izvana, ali besplatno neces dobiti osim ako je potpuno nesposoban za bilo kakav rad. E to bi po meni bio pravedan sistem koji ne bi tjerao mene i tebe da placamo hranu i druge pogodnosti kriminalcima vec bi sami za njih radili (pri cemu bi svakako sve osim osnovnih i bile nedostupne poput interneta). Za rehabilitaciju (koje u praksi nema) je dovoljna i biblioteka sa knjigama, a mnogo manje im opcija daje da budu stetni i da nastave kriminalno djelovanje i iza resetaka.
Ako nekome oduzmeš slobodu, a zatim ga uslovljavaš da radi da bi mu dao da jede, to više nije zatvor, nego ropstvo.

supercali

#20444 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by supercali » 27/03/2018 16:51

julisiz es grant wrote:
Dope_Man wrote:Slazem se sa petunijom. Jednostavno se danas otislo predaleko u ''ljudskim pravima'' za zatvorenike. Prije svega, i zatvorenik kao i ja pocinje kao slobodan covjek sa svim pravima i odgovornostima. Svojim djelima dospije u zatvor, ne slucajno ili po rodjenju, vec po svom izboru da prekrsi zakone koji su tu da nam zivot svima bude iole uredjen i siguran.

Ako nekome oduzmeš slobodu, a zatim ga uslovljavaš da radi da bi mu dao da jede, to više nije zatvor, nego ropstvo.
Pa to je taj izabrao niko ga nije tjerao da radi zlocine i sl
Kad to uradis budi spreman da budes rob jer si zasluzio

drug_profi

#20445 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by drug_profi » 27/03/2018 16:55

Pa nije dospio u zatvor prostim usudom, nego svojom krivnjom.
Dakle odabrao je taj put.
Zato se i kaze robija.
A resocijalizacija radom je jedina moguca.
I one koji hoce da rade bi trebalo i tretirati drugacije, dati im povlastice, internet, moguce skracenje kazne i sl.

JThomas

#20446 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by JThomas » 27/03/2018 17:06

al' šta kaže novi direktor će popraviti... :lol:

zavešće red... :lol: :lol:

biglebovski

#20447 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by biglebovski » 27/03/2018 17:21

Nismo mi jaka država da radimo resocijalizaciju u zatvorima, to košta puno, nego smo nasljedili sistem koji, kao i sve ostalo, što namjerno, što iz neznanja, nismo u stanju adaptirati. S druge strane, država je potpisnica određenih međunarodnih akata koje mora poštovati, pa tako i postupanje sa zatvorenicima, kalorije, m2 i šta ti ja znam. Naša vlast radi na tome da se približi određenim standardima, ali kod nas sve to ide polako, uglavnom zbog korupcije. Primjer su tzv. forenzika i maloljetni počinioci koji ama nikako ne bi smjeli u istu ustanovu sa "običnim" zatvorenicima, pa ovi naši to nešto rješavaju, trude se i tako. A u suštini, svaki zatvor je izvor ogromnog novca, što od korupcije (izlasci, godišnji, zaposlenje, šverc...) što od rezultata rada zatvorenika i imovine koju institucija posjeduje (ugostiteljski objekti, voćnjaci, ekonomski objekti pa čak i proizvodni pogoni poput namjenske u Zenici koja sasvim solidno posluje, bar je tako bilo). Nema nigdje da nađeš radnika u proizvodnji da ti radi za 180 KM mjesečno.
Pritvorska pravila su strožija od zatvorskih i to je sasvim druga vrsta postupanja.
I da, najveće belaje u zatvorima radi ekipa tzv. recidivisti, godina do pet bukse i po meni bi ja te povratnike u činjenju kd-ova, puno-puno strožije kažnjavao ako ponove djelo. U suštini, nedo bog nikome zatvora, kad klapnu rešetke i sva ona atmosfera, nije ugodno ni kad si posjetilac a kamoli na duži period.

jao_situacije

#20448 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by jao_situacije » 27/03/2018 17:40

insomnia78 wrote:
Zejnep wrote:
JThomas wrote:"viđenijim" zatvorenicima se apsolutno rutinski donose telefoni, i po više komada. droga isto. a vidjeli smo da može i oružje.

E pa ja ću umrijeti a neću se prestati čuditi tome.
To se desava i vani po zatvorima
ne treba ništa pričati ovako je po zatvorima u cijelom regionu a i šire

ništa nije izmišljeno

BadBoy

#20449 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by BadBoy » 27/03/2018 18:11

Saobraćajna nesreća sa smrtnom posljedicom? Nenasilna krivična djela? Ljudi koji su iz mladosti ili ludosti napravili grešku?

Svi misle da su u zatvoru samo silovatelji i serijske ubice.

Zejnep

#20450 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Zejnep » 27/03/2018 18:15

Zar mobitel, pristup internetu i proteini spadaju u ljudska prava, pobogu? :-)

Post Reply