Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#1 Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by zateznistub »

Odavno kontam da otvorim topic na ovu temu. Stvarno mi je postala jako iritantna činjenica da moj grad iz dana u dan, iz godine u godinu postaje sve prljavije i prljavije. Gledam često hrakanje iz auta, prosipanje pepeljare dok čeka da plane zeleno...gledam kako neko iznad mene skoro pa svaki dan baca smeće kroz prozor...
Ove slike su samo sa jedne trolejboske stanice na Dobrinji...
Image
Image
Image

Šta možemo uraditi mi kao pojedinci, kao zajednica? Zašto su ljudi takvi, sumnjam da smeće i opuške ovako bacaju i po kući...
User avatar
Truba
Posts: 81197
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by Truba »

ja sam se i prestao obazirati na to

ništa dok ne budu kazne 500 za ovo
mario001
Posts: 2200
Joined: 26/09/2015 22:38

#3 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by mario001 »

Pusaci, niza rasa
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#4 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by zateznistub »

Black swan wrote:ja sam se i prestao obazirati na to

ništa dok ne budu kazne 500 za ovo
Još kad bi biokoda te kazne i sprovodi... :(

Ja se obazirem jer mi zaista smeta ovolika količina poganluka, a duša nam je druge etiketirati kao prljave...
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#5 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by mousstapha »

Najvise opusaka i kutija od cigara. Cini se da na stanicama fali i normalnih kanta za smece. Znam da su nekad postavljali one kartonske kutije. :-)
kostarikanac
Posts: 86
Joined: 26/10/2015 15:41

#6 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by kostarikanac »

Samo uvesti drastične novčane kazne, recimo nekih 300 - 500KM. Ja ti garantujem da bi prije naletio na medvjeda u centru grada nego na opušak kada bi se to uvelo. Stoku možeš kontrolisati jedino je biješ, ili novčano ili palicom. Trebamo napraviti neku peticiju da se uvedu ove kazne. Isto tako bi trebala neka peticija pa da napokon krenu racije po gradu, jer nije normalno da svaki drugi balavac hoda naoružan. Sarajevo može biti itekako čisto i lijepo, ali se moramo izboriti sa primitivcima. Revolveraše, čakijaše, autokradljivce, piromane, i ostalu bagru moramo smjestiti iza rešetaka, a ostalima uvesti novčane kazne i mirna Bosna! :bih: :bih: :bih:
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#7 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by zateznistub »

kostarikanac wrote:Samo uvesti drastične novčane kazne, recimo nekih 300 - 500KM. Ja ti garantujem da bi prije naletio na medvjeda u centru grada nego na opušak kada bi se to uvelo. Stoku možeš kontrolisati jedino je biješ, ili novčano ili palicom. Trebamo napraviti neku peticiju da se uvedu ove kazne. Isto tako bi trebala neka peticija pa da napokon krenu racije po gradu, jer nije normalno da svaki drugi balavac hoda naoružan. Sarajevo može biti itekako čisto i lijepo, ali se moramo izboriti sa primitivcima. Revolveraše, čakijaše, autokradljivce, piromane, i ostalu bagru moramo smjestiti iza rešetaka, a ostalima uvesti novčane kazne i mirna Bosna! :bih: :bih: :bih:
Apsolutno sam za drkonske kazne, samo se bojim da u ovakvoj drzavi nema ko da to i sprovede, kao u ostalom i u saobraćaju i svemu ostalom-imas kazne ali ne i policajce da ih sprovode...
User avatar
petunija
Posts: 3025
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#8 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by petunija »

kostarikanac wrote:Samo uvesti drastične novčane kazne, recimo nekih 300 - 500KM. Ja ti garantujem da bi prije naletio na medvjeda u centru grada nego na opušak kada bi se to uvelo. Stoku možeš kontrolisati jedino je biješ, ili novčano ili palicom. Trebamo napraviti neku peticiju da se uvedu ove kazne. Isto tako bi trebala neka peticija pa da napokon krenu racije po gradu, jer nije normalno da svaki drugi balavac hoda naoružan. Sarajevo može biti itekako čisto i lijepo, ali se moramo izboriti sa primitivcima. Revolveraše, čakijaše, autokradljivce, piromane, i ostalu bagru moramo smjestiti iza rešetaka, a ostalima uvesti novčane kazne i mirna Bosna! :bih: :bih: :bih:
Mislim da u zakonu ovo već postoji, samo što se ne primjenjuje, kao i mnogo toga drugog :(
I meni se često desi da vidim kako neko, onako papanski, ispusti maramicu ili kutiju od cigara na trotoar. I onda kontam i da nešto kažem, idiot/idiotkinja će me napasti kao šta mene briga, ko sam ja itd, tako da, iako mi smeta, samo produžim dalje :(
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#9 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by bull21 »

mousstapha wrote:Najvise opusaka i kutija od cigara. Cini se da na stanicama fali i normalnih kanta za smece. Znam da su nekad postavljali one kartonske kutije. :-)
Stavljali su oni i normalne kante al' pogodi šta se dešavalo... krala ih đubrad! Da ne vjeruješ!
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#10 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by zateznistub »

petunija wrote:
kostarikanac wrote:Samo uvesti drastične novčane kazne, recimo nekih 300 - 500KM. Ja ti garantujem da bi prije naletio na medvjeda u centru grada nego na opušak kada bi se to uvelo. Stoku možeš kontrolisati jedino je biješ, ili novčano ili palicom. Trebamo napraviti neku peticiju da se uvedu ove kazne. Isto tako bi trebala neka peticija pa da napokon krenu racije po gradu, jer nije normalno da svaki drugi balavac hoda naoružan. Sarajevo može biti itekako čisto i lijepo, ali se moramo izboriti sa primitivcima. Revolveraše, čakijaše, autokradljivce, piromane, i ostalu bagru moramo smjestiti iza rešetaka, a ostalima uvesti novčane kazne i mirna Bosna! :bih: :bih: :bih:
Mislim da u zakonu ovo već postoji, samo što se ne primjenjuje, kao i mnogo toga drugog :(
I meni se često desi da vidim kako neko, onako papanski, ispusti maramicu ili kutiju od cigara na trotoar. I onda kontam i da nešto kažem, idiot/idiotkinja će me napasti kao šta mene briga, ko sam ja itd, tako da, iako mi smeta, samo produžim dalje :(
Najčešći odgovor na taj i sličan prigovor bude - "Šta je, nije tvoje"! Od tog odgovora mi bude ružno...

Pa nije ni tvoje, papčino...
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#11 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by Henry Chinaski »

Vlast koja bi pokušala uvesti red, bila bi pometena na narednim izborima.
Zar stvarno mislite da ljudi ovdje žele da budu disciplinovani i kulturni? Doduše, možda ima pokoji.
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#12 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by mousstapha »

bull21 wrote:
mousstapha wrote:Najvise opusaka i kutija od cigara. Cini se da na stanicama fali i normalnih kanta za smece. Znam da su nekad postavljali one kartonske kutije. :-)
Stavljali su oni i normalne kante al' pogodi šta se dešavalo... krala ih đubrad! Da ne vjeruješ!
Ah ja ima i to. Ma sve vise kontam da samo mi obicna FAIL drzava. Nismo u stanju rijesiti nijedan problem od kradje i paljenja automobila, pa do gradskog saobracaja i naplate karata i ovakvo banalnog primjera poput smeca na ulici. Uz sve ovo i mi kao gradjani poprimamo jedan mentalitet koji doprinosi ovakvom stanju.
User avatar
Sephora
Posts: 9477
Joined: 01/07/2013 14:37

#13 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by Sephora »

zateznistub wrote:Odavno kontam da otvorim topic na ovu temu. Stvarno mi je postala jako iritantna činjenica da moj grad iz dana u dan, iz godine u godinu postaje sve prljavije i prljavije. Gledam često hrakanje iz auta, prosipanje pepeljare dok čeka da plane zeleno...gledam kako neko iznad mene skoro pa svaki dan baca smeće kroz prozor...
Ove slike su samo sa jedne trolejboske stanice na Dobrinji...
Image
Image
Image

Šta možemo uraditi mi kao pojedinci, kao zajednica? Zašto su ljudi takvi, sumnjam da smeće i opuške ovako bacaju i po kući...
Strasno..

Kako ce jedno djete, koje vidi jednu odraslu osobu, da baca smece /opuske po cesti, nauciti cemu sluzi kanta za smece...

Sramota...

Postoji li dovoljan broj kanti za smece: pepeljara u gradu...?!
User avatar
petunija
Posts: 3025
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#14 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by petunija »

Henry Chinaski wrote:Vlast koja bi pokušala uvesti red, bila bi pometena na narednim izborima.
Zar stvarno mislite da ljudi ovdje žele da budu disciplinovani i kulturni? Doduše, možda ima pokoji.
Ovo i ja često govorim
@zatezni, u pravu si, čovjeku bude muka, a "mora" da ćuti :(
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#15 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by sheilak »

zar je sarajevo ikada bilo cisto?
petunija wrote:
Henry Chinaski wrote:Vlast koja bi pokušala uvesti red, bila bi pometena na narednim izborima.
Zar stvarno mislite da ljudi ovdje žele da budu disciplinovani i kulturni? Doduše, možda ima pokoji.
Ovo i ja često govorim
@zatezni, u pravu si, čovjeku bude muka, a "mora" da ćuti :(
slazem se s henryem. al ne mora se sutjeti. ne mislim sad na neke masovne demonstracije protiv hrakanja u javnosti. vec idiotu koji to radi na sred ceste diskretno skrenes paznju kakvom socnom psovkom. jer na molbu da to ne radi taj ti se nece ni osvrnuti.

al fakat, grad je toliko prljav, prosto ti se nekad gadi hodati sarajevom.
hali gali halid
Posts: 2352
Joined: 08/10/2007 22:45

#16 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by hali gali halid »

Stoka baca smeće/opuške gdje stigne, a na pojedinim mjestima ja ne znam da li udju komunalci ikako da pokupe smeće...
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#17 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by zateznistub »

sheilak wrote:zar je sarajevo ikada bilo cisto?
petunija wrote:
Henry Chinaski wrote:Vlast koja bi pokušala uvesti red, bila bi pometena na narednim izborima.
Zar stvarno mislite da ljudi ovdje žele da budu disciplinovani i kulturni? Doduše, možda ima pokoji.
Ovo i ja često govorim
@zatezni, u pravu si, čovjeku bude muka, a "mora" da ćuti :(
slazem se s henryem. al ne mora se sutjeti. ne mislim sad na neke masovne demonstracije protiv hrakanja u javnosti. vec idiotu koji to radi na sred ceste diskretno skrenes paznju kakvom socnom psovkom. jer na molbu da to ne radi taj ti se nece ni osvrnuti.

al fakat, grad je toliko prljav, prosto ti se nekad gadi hodati sarajevom.
Sarajevo jeste bilo čišće, a boldirano, e pa oni ne rade na tov frekvenciji...
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#18 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by bull21 »

sheilak wrote:zar je sarajevo ikada bilo cisto?
petunija wrote:
Henry Chinaski wrote:Vlast koja bi pokušala uvesti red, bila bi pometena na narednim izborima.
Zar stvarno mislite da ljudi ovdje žele da budu disciplinovani i kulturni? Doduše, možda ima pokoji.
Ovo i ja često govorim
@zatezni, u pravu si, čovjeku bude muka, a "mora" da ćuti :(
slazem se s henryem. al ne mora se sutjeti. ne mislim sad na neke masovne demonstracije protiv hrakanja u javnosti. vec idiotu koji to radi na sred ceste diskretno skrenes paznju kakvom socnom psovkom. jer na molbu da to ne radi taj ti se nece ni osvrnuti.

al fakat, grad je toliko prljav, prosto ti se nekad gadi hodati sarajevom.
Nema fajde skretati ikome pažnju na bilo šta. Nedavno je čiko u sred Vilsonova (gore kod muzeja, kod vode) odlučio da se olakša. Bez obzira što su mame sa djecom bile na svega par metara iza njega, jebiga, lakše je na sred livade da se ispiša nego da ode do Importane Centra (koji se nalazi dvije minute odatle), do Tite (dvadeset sekundi) ili do SCC (oko 3 minute) pa da tamo iskoristi halu (niko mu ne bi prigovorio). Jok, lakše je da djeca gledaju ćunu i da uče kako se piški u javnosti. Otres'o ga papak i otiš'o, njemu je to sasvim normalno.

Poenta - možeš ti govoriti šta hoćeš, kad je tako naučilo - naučilo je i nema fajde.

P.S. Haj' dobro sve ali hajde ti sad zamisli šta taj sve dotakne na putu do kuće... javni prevoz, druge ruke, gelendere... i onda me neko pita što stalno perem ruke i što mi je 'fist-bump' najbolji pozdrav :D
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#19 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by sheilak »

pa ako su mame s djecom (a i ostali ljudi) samo se zgrazavale, snebivale i upirale prstom ne ucinivsi nista da se ciko dozove, onda ciko ni nece nauciti da se usred grada (pa bez obzira kojeg) ne smije urinirati. da su mame, tate, a i ostali ljudi ciki s poluspustenim hlacama dali do znanja, na adekvatan nacin, da to tako ne ide, on a mu na pamet ne bi palo da to vise radi. barem eto ne tu.

zna se kako se sa takvim ljudim postupa- na nacin na koji ce razumjeti, koji ce im se urezati u sjecanje. pa ako treba i kandzijom. :D (ovo figurativno, moze i letvom). kad vec policija ne smije to.
__Phoenix__
Posts: 2668
Joined: 25/10/2013 20:44

#20 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by __Phoenix__ »

Postoji li još eko policija?
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#21 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by zateznistub »

__Phoenix__ wrote:Postoji li još eko policija?
Nekidan sam vidio jednog malog-zelenog...
User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#22 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by jao_situacije »

prvo stoka je došla u sarajevo i radi šta hoće
drugo stoka vlada stokom i bira famalijarnu stoku da vodi komunalna preduzeća
treće stoka se zaposlila u komunalna preduzeća i boli ih kurac za čistoću grada
četvrto nema dovoljno kanti za smeće po gradu
ja sam neki dan nosio papir i otpadak kući jer nije bilo kante nigdje po putu
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#23 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by mousstapha »

Gdje ces kockastoj glavi reci da je nekulturan!? To je nazalost samo uputnica do Koseva.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#24 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by Keiko »

Kaze nema ko da provodi zakone!!! Pa imamo najveci drzavni / entitetski / kantonalni / opcinski / mjesno-zajednicki / haustorski upravni aparat na svijetu i hiljade uhljebljenih tecica i amidzica. Da se to malo rascisti po kancelarijama, bilo bi ih dovoljno za uniformice i tekice pa nek zapisuju i kaznjavaju. Tek tako bi zaradili svoje plate umjesto sto po citav dan vise na Facebooku i ispijaju kafe o tudjem trosku.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#25 Re: Lijepo i čisto, moje Sarajevo

Post by O'zone »

Keiko wrote:Kaze nema ko da provodi zakone!!! Pa imamo najveci drzavni / entitetski / kantonalni / opcinski / mjesno-zajednicki / haustorski upravni aparat na svijetu i hiljade uhljebljenih tecica i amidzica. Da se to malo rascisti po kancelarijama, bilo bi ih dovoljno za uniformice i tekice pa nek zapisuju i kaznjavaju. Tek tako bi zaradili svoje plate umjesto sto po citav dan vise na Facebooku i ispijaju kafe o tudjem trosku.
Ma koga boli k..c za kaznom

http://www.klix.ba/vijesti/bih/ko-jos-m ... /151130007

Niko ne jebe ni ustavni sud a kamo li opštinske


Samo diktatura. Ništa drugo. Vojska i policija na ulici i sve dok se uvede u red
Post Reply