rasizam u našem gradu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Ljakan
Posts: 4684
Joined: 07/01/2014 09:48
Location: tuspas mene i sviju nas

#101 Re: rasizam u našem gradu

Post by Ljakan »

Banksy wrote:Image
Od kad je ovo?Kakve veze ima sa ovim danas?Ovde izgleda niko ne prati sta se prica nego svako svoju politiku....
Covjek objasnio fino nisu imala isprave,bili bez roditelja.
Ende.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#102 Re: rasizam u našem gradu

Post by sabina1 »

Ljakan wrote:
Banksy wrote:Image
Od kad je ovo?Kakve veze ima sa ovim danas?Ovde izgleda niko ne prati sta se prica nego svako svoju politiku....
Covjek objasnio fino nisu imala isprave,bili bez roditelja.
Ende.
2015 godina , Ilidža , Sarajevo , ljeto.
Umjesto riječi Židov/ka umetnuti Cigan/ka (gluho bilo ni govora da napišeš Rom/kinja).

Koja frapantna a neprijatna sličnost !!!
User avatar
Ljakan
Posts: 4684
Joined: 07/01/2014 09:48
Location: tuspas mene i sviju nas

#103 Re: rasizam u našem gradu

Post by Ljakan »

Pito sam od kad je ovaj text pisan,sto sam citiro,kakve veze ima on sa ilidzom?Nema slicnosti nikakve.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#104 Re: rasizam u našem gradu

Post by Banksy »

Ljakan wrote:
Inace,covjek je odavno u poslu i zna vrlo dobro sta moze a sta ne.
Pozdravi čovjeka ...
User avatar
Ljakan
Posts: 4684
Joined: 07/01/2014 09:48
Location: tuspas mene i sviju nas

#105 Re: rasizam u našem gradu

Post by Ljakan »

Banksy wrote:
Ljakan wrote:
Inace,covjek je odavno u poslu i zna vrlo dobro sta moze a sta ne.
Pozdravi čovjeka ...
Hocu,sto izbjegavas odgovor kakve veze ima tvoj text koji je pisam u tom nekom periodu kad zidovi nisu smjeli disat sto se kaze i ovim sto se danas zbiva?Kakva je to paralela?
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#106 Re: rasizam u našem gradu

Post by sabina1 »

Ljakan wrote:
Banksy wrote:
Ljakan wrote:
Inace,covjek je odavno u poslu i zna vrlo dobro sta moze a sta ne.
Pozdravi čovjeka ...
Hocu,sto izbjegavas odgovor kakve veze ima tvoj text koji je pisam u tom nekom periodu kad zidovi nisu smjeli disat sto se kaze i ovim sto se danas zbiva?Kakva je to paralela?
Jasna.
User avatar
Ljakan
Posts: 4684
Joined: 07/01/2014 09:48
Location: tuspas mene i sviju nas

#107 Re: rasizam u našem gradu

Post by Ljakan »

tvsabina wrote: Jasna.
Kome jasna? Meni nije uopste jasna niti ce ikad bit.Jedno je to vrijeme,ratno ovo je sasvim drugo i slicnost ama bas nikakva.Ovde ti romi smiju jebat sve po spisku ako im nedas marku,smiju te pljunut ako im nedas da ti ociste sajbu na kolima ama bas sve smiju a zidovi tad nisu smjeli nista.Znaci poređenje niđe veze.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40654
Joined: 29/06/2011 23:39

#108 Re: rasizam u našem gradu

Post by dječak sa šibicama »

Kako nisu smjeli nista, kad se vidi da su drsko dolazili na Jezero da se kupaju :oops:
User avatar
Ljakan
Posts: 4684
Joined: 07/01/2014 09:48
Location: tuspas mene i sviju nas

#109 Re: rasizam u našem gradu

Post by Ljakan »

Jest. :lol:

Samo gluposti pisu kad im odgovoris i ne djelis misljenje il ide da si debil il ide da nemas pojma o zivotu a najlaksa varijanta je kao sto ovaj rece"pozdravi ga" :lol: :lol:
Nit znam covjeka nit me interesuje samo stvari gledam iz neutralnog ugla.Bez mrznje prema gazdi i prema romima.
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#110 Re: rasizam u našem gradu

Post by bumerangss »

Fakat ne znam da neko ko ima imalo razuma i pameti smije da se kupa u javnim tako malim bazenima!!?? :-)
Ja prvi i kad se kupam u kadi ne mogu da izdrzim a da makar malo ne pisnem :D
Moj jaran kaze da mu nema veceg cejfa nego da sjedi u toplom bazenu s rukom u kupacem i da ga istrese gledajuci neku zgodnu crnu mokru vrckavu... :izet: Mozda ima stotine vanbracne djece a alimentaciju ne placa :lol:
Sve dame koje ne mogu ostati trudne sa svojim muzevima, neka odu na bazen i velika je vjerovatnoca da preko noci zatrudne :run:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#111 Re: rasizam u našem gradu

Post by S4mpion »

tvsabina wrote:
2015 godina , Ilidža , Sarajevo , ljeto.
Umjesto riječi Židov/ka umetnuti Cigan/ka (gluho bilo ni govora da napišeš Rom/kinja).

Koja frapantna a neprijatna sličnost !!!
Bez uvrede, ali ti vlastita imena Roma pišeš malim slovima, što je poprilično rasistički.
User avatar
brad90
Posts: 698
Joined: 28/05/2011 07:37
Location: DVASPORTA.BA DALEKO NAJOZBILJNIJI FORUM NA NEBU INTERNETA

#112 Re: rasizam u našem gradu

Post by brad90 »

oni traze pare ja dam oni odu na bayen jer su lagali da su bolesni i da imaju operaciju ja im dam pare oni odu dole i on im neda da udju ijako ima da okupas prije ulaska ja ne odem na bazen koliko puta dao pare njima da pomognem oni htjeli na bazen a lagal ida su bolesn ion im nije dao na kraju ni oni n i ja na bazenu nismo bili i zato nam je ovako kako jeste

bozija pravda
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#113 Re: rasizam u našem gradu

Post by razonoda »

brad90 wrote:oni traze pare ja dam oni odu na bayen jer su lagali da su bolesni i da imaju operaciju ja im dam pare oni odu dole i on im neda da udju ijako ima da okupas prije ulaska ja ne odem na bazen koliko puta dao pare njima da pomognem oni htjeli na bazen a lagal ida su bolesn ion im nije dao na kraju ni oni n i ja na bazenu nismo bili i zato nam je ovako kako jeste

bozija pravda
:saveta: :nija:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#114 Re: rasizam u našem gradu

Post by vješalica »

tvsabina wrote:
Banksy wrote:Image
Pojasni ti to...ljudima....Cigani su znaš prljavi pa su zbog toga izbačeni....
Nisu izbaceni cigani,nego prljavi ljudi ili cak osobe koje se ne drze kucnog reda na bazenu
dresdener78
Posts: 912
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#115 Re: rasizam u našem gradu

Post by dresdener78 »

vješalica wrote:
Nisu izbaceni cigani,nego prljavi ljudi ili cak osobe koje se ne drze kucnog reda na bazenu
:thumbup:

Fascinantno je kako neki forumaši pokušavaju razvijati priču o odvratnom rasizmu prema nesretnim i nedužnim Romima.

Em ja sam rođen u gradu koji zbog perverzne socijalne politike i političke korektnosti ima trenutno oko 25 posto ciganskog stanovništva. Namjerno odbijam političku korektnost i naziv Romi jer to je naziv ustvari netačan i diskriminira Olahe, Sintije i druge koji NISU Romi.

To što vole razni samozvani intelektualci soliti pamet drugima o nekom rasizmu je tipično za osobe iskompleksirane. Nešto malo na osnovi mojih cjeloživotnih iskustava:
Nije problem u nekoj boji kože ili u nekim kulturnim tradicijama ili u naglasku ili vrag zna čemu.
U mome rodnom gradu ima crnaca crnih kao ćumur koji normalno rade i to naprimjer kao zaštitari u supermarketima - da bijela raja ne krade. Nikome ne smetaju.

Prošle godine sam bio sa drugarom u BiH, Amer koji je proputovao do sada 115 zemalja i radi kao putopisac. Kaže meni "čovječe to ti je zanimljivo, proputovao sam toliko zemalja i gdje god ima cigana u većem broju ostali ne mogu da izdrže sa njima nikako".

Problem je u nekom mentalitetu ili bolje rečeno totalno drugačijim vrijednostima koje veći dio ove grupe prihvaća i koje jesu SUPROTNE vrijednostima i ponašanju većinskog društva.

- Dakle minimalno interesovanje za školovanjem, nekom kvalifikacijom, redovnim i normalnim radom.
- Čudna kombinacija kukavičluka, nepoštenosti prema bijelim (Gadžovima) lijenosti i života sa dana na dan.
- Pogrdan stav prema onima koji se bave nekim "bijelim" radom" jer najveći frajer je onaj ko najbolje oguli bijelog Gadžu.
- Ukoliko ih na bilo koji način tjerate da poštuju nešto kao pravila, odmah imaju usta puna RASIZMA što je voda na mlin raznih onih antirasističkih aktivista i drugih mudrosera.
- Ovo zadnje se tiče najosnovnijih pravila suživota dakle naprimjer da se neobavlja nužda u zajedničkim prostorijama stambenih zgrada, da se ne prave derneci svaki dan do 2 sata ujutro jer pola ulice ustaje u 5 ujutro na posao, da postoji nešto kao električno zvono na vratima tako da nije normalno stajati na ulici i vrištati kao imbecil HEEEEEEEJ BOOOLAN IZLAZIIIIIIIIIIIIIIIIIII JEBEM TI ....
Isto kao osnovne lične higijene dakle ne kupam se jedan put sedmično na javnom kupalištu. Kad su kod nas zbog cigana zabranili ulaz na kupalište SVIM muškarcima u onim kupaćim šorcevima, dakle smiju muškarci samo u gaćama za plivaće tipa Speedo ili Boxers, kratkim elastičnim gdje se vidi da su to gaće za plivanje i da se ne nose neprekidno nekoliko dana na tijelu. Joooj to je vama bilo priča o odvratnom bijelom rasizmu prema jadnim ciganima...

Molim one intelektualce koji sravnjivaju rasističke izjave o drskosti Jevreja koristećih javna kupališta sa slučajevima zabrane ulaska osobama koje ne poštuju NIJEDNO osnovno pravilo počevši od lične higijene, da sebi uzmu na koji mjesec dana kući jednu takvu porodicu koja pati od rasizma. Napeto očekujem izvještaj ima li još nešto od njihovog stana / kuće nakon tog mjeseca.

EDIT: Takvi ljudi obavljaju inače u mome rodnom gradu higijenu na sljedeći način u javnim fontanama, na glavnom trgu.
Image

Policija nije intervenisala jer se svi drotovi plaše da će ih neko nazvati RASISTIMA.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#116 Re: rasizam u našem gradu

Post by vješalica »

ma džabalesku objašnjavaš
kad prose,kad kradu,kad bihuzure turiste,kad prave deponije po gradu od kuća i sl. nema nigdje nikoga da to sankcioniše jer će neka "moralna" duša to osuditi i obilježiti kao fašizam :lol: :P
mudrac2
Posts: 994
Joined: 29/01/2015 13:00

#117 Re: rasizam u našem gradu

Post by mudrac2 »

juče u tramvaju, ciganka i troje djece, od blata se boja kože i ne vidi. Usmrdili su čitav tramvaj, a slika je slijedeća. Ciganka sjedi i uživa u vožnji. Jedno dijete pali šibice. Drugo skače po sjedištu, a treće preskače sa jednog sjedišta na drugo preko naslonjača, naravno hodajući po sjedištima. Satra2 tramvaj u pitanju. Smrad je bio neizdržlji, vrućina, tako da sam morao napustiti vozilo.
I još bi ovakve trebalo pustiti na bazen? Da je države istjerali bi ih i iz tramvaja.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#118 Re: rasizam u našem gradu

Post by animals »

,Zasto su bas cigani izlozeni rasizmu u svakoj drzavi..
imali tu i njihove krivice ili je sve do rasista
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#119 Re: rasizam u našem gradu

Post by vješalica »

mudrac2 wrote:juče u tramvaju, ciganka i troje djece, od blata se boja kože i ne vidi. Usmrdili su čitav tramvaj, a slika je slijedeća. Ciganka sjedi i uživa u vožnji. Jedno dijete pali šibice. Drugo skače po sjedištu, a treće preskače sa jednog sjedišta na drugo preko naslonjača, naravno hodajući po sjedištima. Satra2 tramvaj u pitanju. Smrad je bio neizdržlji, vrućina, tako da sam morao napustiti vozilo.
I još bi ovakve trebalo pustiti na bazen? Da je države istjerali bi ih i iz tramvaja.
onda bi država bila rasistička i trebala bi amerika da uvede red ratom :lol:
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6765
Joined: 20/02/2013 14:14

#120 Re: rasizam u našem gradu

Post by Cherry-Cherry »

Džaba pišete. Danas je moderno biti politički korektan, a i kul je biti u nekoj mudroserskoj, nevladinoj organizaciji i palamuditi o pravima roma i zato dobivati novac naravno. Opet kažem, a neko je još to napisao, neka ovi mudroseri uzmu po jednu romsku porodicu kod sebe kući, pa nam jave kako im je. :-D

@Vješalica, @Animals, @Mudrac, @Dresdener :thumbup: :thumbup:
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#121 Re: rasizam u našem gradu

Post by sunceKOtepsija »

bazen, nisu platile kartu
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#122 Re: rasizam u našem gradu

Post by JThomas »

Cherry-Cherry wrote:Džaba pišete. Danas je moderno biti politički korektan, a i kul je biti u nekoj mudroserskoj, nevladinoj organizaciji i palamuditi o pravima roma i zato dobivati novac naravno. Opet kažem, a neko je još to napisao, neka ovi mudroseri uzmu po jednu romsku porodicu kod sebe kući, pa nam jave kako im je. :-D

@Vješalica, @Animals, @Mudrac, @Dresdener :thumbup: :thumbup:
ovako manje-više svi balkanci pričaju gdje su oni većina i gdje oni tlače. a kad dođu na zapad shvatanja naprasno odu ulijevo i prema političkoj korektnosti, tamo bismo da nas nijemac gleda isto ko nijemca, da nam napravi bogomolju i kulturni centar o svom trošku i da se ne buni ako nećemo da učimo jezik, u protivnom je nacista. u svojoj avliji desno, u tuđoj lijevo.
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#123 Re: rasizam u našem gradu

Post by artime »

Cherry-Cherry wrote:Džaba pišete. Danas je moderno biti politički korektan, a i kul je biti u nekoj mudroserskoj, nevladinoj organizaciji i palamuditi o pravima roma i zato dobivati novac naravno. Opet kažem, a neko je još to napisao, neka ovi mudroseri uzmu po jednu romsku porodicu kod sebe kući, pa nam jave kako im je. :-D

@Vješalica, @Animals, @Mudrac, @Dresdener :thumbup: :thumbup:
Ovo je istina. Ali po mom misljenju nije sada sto je to IN ili moderno, nego zato sto svako krece od sebe. Koja je slucajnost sto smo rodjeni bas u bijelog balkanskoj porodici, a ne u romskoj. Svako se moze naci na njihovom mjestu. Zato ne treba lako osudjivati.Svakako smo donji u ovoj drzavi. Cijeli zivot smo neka podrasa. Zamisli kako je romima. Niko ih nece iz razloga vec navedenih.
ALi opet sta mi znamo. Romi su vrhunac druge "rase" kod nas.
Na guardianu vijest negdje u Americi policajac upucao nenaoruzanog covjeka u glavu. Ovaj jedva ostao ziv, ako je uopste prezivio dosad.. I onda dole skrolas vijest i procitas da je Hispanic :roll: Ono sve ti je jasno, u vecini slucajeva... definitivno postoji ta moralna vertikala koju svi mi licemjerno (ne nuzno negativno, it is what it is filozofija) isticemo.
Ali sve je to vjestacki nametnuto. Zamislite nas u prirodi sa tim istim rasama. Mislim da bi naglasak bio na prezivljavanju, a ne po izgledu, boji koze itd.
User avatar
Warashii
Posts: 4259
Joined: 13/09/2011 12:55

#124 Re: rasizam u našem gradu

Post by Warashii »

Jbga ovo je jedna stvar u kojoj je jako tesko donijeti neki zakljucak.
Ljudi su kao i drugi s tim da su poprilicno problematicni, i ne ovo nije generalizovanje to je fakat.
U zivotu znam manje "normalnih" Roma nego li ovih drugih. Volio bi da mi neko dokaze da u njegovom slucaju je drugacije.
Opet kada se sve oduzme i sabere nije ni ona druga strana puno bolja ali je cinjenica da "nas drugih" ima vise pa je nemoguce da svi budu za 5.
Dakle Romi su sami stvorili sliku o sebi, ne vjerujem da je to bas konstantno do nas "rasista".
Bude mi zao najvise djece do nekih 10 godina koja su natjerana na prosjacenje od strane sefova, ko je i Zenice mislim da je upoznat sa kucom u kojoj zivi jedno 20 djece u Lukovom Polju a da te "gazde" vozaju Maseratije i sl. Nedavno se napravila zgrada za Rome na Bristu ( Zenica ) da se pomogne pripadnicima istih danas je ista u ocajnom stanju, trebali su placati nekih 30-ak KM mjesecno kao neki vid kirije, malo ko placa, najcesce je "ne radimo", "mi smo Romi", "odakle mi" a istu stvar mene ne pita ni Elektro ni Vodovod ni Alba kada ispostave racun, jbga ja moram da radim, zaradim i da platim.
Dakle oni problem moraju rjesavati sa sobom a ne da neko drugi rjesava njihov problem.
Za Njemacku, Francusku, Italiju i sl. me ne interesuje kako se ko odnosi prema Bosancima a opet za usporedbu koji je odnos tih pobrojanih prema Bosancima a koji prema Romima i zasto?
Dakle jesam za pomoc i integrisanje Roma ali sve dok i oni pomazu sebi.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#125 Re: rasizam u našem gradu

Post by JThomas »

pa ove što žive "normalno" naši i ne gledaju kao rome. jel ih svejedno manje od ovih što lutaju i žive po čergama - i ja mislim da jeste. ali to ne mijenja činjenicu da najveći broj nas ima višestruke aršine. na bilo kojoj temi o našim ljudima na zapadu, ili o muslimanima na zapadu može se pročitati ovo o čemu ja govorim. istim tim ljudima smeta što šveđanin gleda somalijca svisoka. a ne može ga gledati toliko svisoka koliko prosječni bosanca gleda roma ili albanca, a u nekim slučajevima i "došlju" iz drugog kraja bosne ili neposrednog komšiluka.
Post Reply