Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

perfect_guy

#251 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by perfect_guy » 13/01/2015 22:38

insaneinthebrain wrote:al je zamaglilo veceras, nista se ne vidi :shock:
u subotu naveče je bila baš katastrofa na stupu, bukvalno ako nema auta oko tebe skoro nemoguće držati putanju u traci

avetinja

#252 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by avetinja » 13/01/2015 22:50

Dobrinja80 wrote:
Red Wolf wrote:
__Phoenix__ wrote:Koliki je minimum za uvoz iz EU, euro 3? Ne može se nekom zabraniti da vozi golfa, ali rigorozniji tehnički pregled i saobraćajna kontrola svakako...
Vozi ti sta hoces al da je euro 4 motor norma i nema zime-magle,sad je euro 3 tacno

GRAS je uvezao autobuse koje je zabranjeno uvoziti jer nisu euro 3 ni blizu. To su oni turski, oni što piše donacija Turske. Kako samo čade.
Ali su maksimalno neudobni. Kada sjedneš ne znaš kud ćeš sa nogama, jer da se raširiš ne možeš, pošto bi time zauzeo i drugo mjesto, a da ih skupiš ne možeš, jer smeta onom ispred tebe.

homega

#253 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by homega » 13/01/2015 22:53

insaneinthebrain wrote:al je zamaglilo veceras, nista se ne vidi :shock:

Hajd' nek' su konačno i vozači "maglenjaci" dočekali priliku da im uključena svjetla za maglu s obje strane auta imaju svrhu :D

amar1994

#254 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by amar1994 » 05/09/2016 14:16

izgleda , sezona grijanja na cvrsto smece je pocela , vec smrdi zrak na govna koja loze , fujjj :twisted: :-) :-) :run:
posljedica skupe cijene plina i nemara vlasti kantona

man_464

#255 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by man_464 » 05/09/2016 18:26

Što se tiče autobusa, oni su Euro 1 i ne podliježu pravilniku jer su poklon.

Ako je gradu sa 100.000 auta i više sigurno problem 30-ak takvih autobusa........................ :-)

Bolje bi bilo da se masa neispravnih automobila i zagađivača kojih ima na hiljade i hiljade podvrgne isključenju iz saobračaja, a da se narod vozi gradskim prevozom koji bi trebao da bude redovniji. 1 autobus = 150 putnika. 1 automobil 5 putnika. Koliko samo više 30 auta čadi od jednog busa.

trambusek88

#256 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by trambusek88 » 05/09/2016 19:29

Ma za njih je morala ići posebna uredba. Podliježu oni pravilniku, ali je državno ministarstvo saobraćaja shodno ovlastima izdalo odobrenje za njihov uvoz.

Ispunjavaju Euro 2 normu kao i Japanci.

http://otohafiyesi.com/2012/04/30/iettn ... -inceleme/

Haris.ba

#257 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Haris.ba » 05/09/2016 22:25

Vi čekajte vlast da nešta uradi. Ja sam osigurao kuću na mjestu gdje nema ni smoga, a ni magle.

To što neko vidi širinu oko Hrasnice - neka zna da je to vodozaštitna zona. I da tamo i ne bi trebalo biti građenja.

Sarajevo ima sasvim dovoljno prostora za građenje. Nizvodno ulivanja Miljacke u Bosnu pukla ravnica. Samo treba riješiti plavnjenje. Polahko se i to počelo rješavati. A dodatno, izgradnjom planiranih cesta otvoriće se i brdski krajevi uz Sarajevo.

I uz obalu Željeznice ima strašan prostor za izgradnju.

Industrijski prostor uz željeznicu od zgrade Energoinvesta će polahko početi zauzimati stambeni prostor.

Ne znam da li bi da sutra donesu se strožiji i počnu poštivati postojeći propisi došlo do nekog boljitka. Ovdje ko da svi žive u 80im. Mikroklima Sarajeva se promjenila. Da li je to ciklus ne znam.

Uglavnom, budućnost Sarajeva je da će se nastaviti gušiti. Nema kritične mase ljudi koji su spremni snositi troškove borbe za ekologiju. Sarajevo će završiti na segmentu Euronews -a "bez komentara" kao evropski Šangaj. Djeca neće znati izaći napolje bez filter maski.

Dodatno, nikada se neće obnoviti žičara za Trebević. Nije političarima u interesu da narod vidi da u sred januara postoji plavo nebo.

P.S.
Nema potrebe praviti spajanje Dobrinje i Hrasnice cestom ispod aerodroma. Ima dovoljno prostora uz entitetsku granicu da se spoji Dobrinja preko Butmira sa Sokolović Kolonijom te Hrasnicom. Pa i da se ostavi tramvajski koridor. Ali, ta cesta iz niza razloga nije u interesu političarima.

kritichar

#258 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by kritichar » 06/09/2016 10:05

Šta bi s onim tunelom kroz Ivan za ventilaciju? :mrgreen:

Haris.ba

#259 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Haris.ba » 06/09/2016 14:23

http://grading.ba/aktuelnosti/258-tunel ... ajevu.html
Tunelima na Ivan-sedlu do čistijeg zraka u Sarajevu

Trasom autoceste koridora 5C planirano je probijanje dva tunela na Ivan-sedlu, a protok zraka koji će se stvoriti izgradnjom cijevi bit će od velike koristi, jer će njegovim strujanjem kroz tunel biti smanjena zagađenost u Sarajevu. Projekt koji je urađen poklapa se s idejnim projektom koji je bio osmišljen prije 50 godina, kada su se Sarajlije, kao i proteklih dana, gušile u sumpordioksidu zbog slabe ili nikakve cirkulacije zraka, a probijanje tunela bilo je jedno od rješenja za ovaj dugogodišnji problem.

Bolja cirkulacija

Profesor na Saobraćajnom fakultetu u Sarajevu Osman Lindov kazao je da se izgradnja dva tunela na trasi koridora 5C već projektira.

- Prečnik tunela predviđen je za autocestu, tako da će pomoći u boljoj cirkulaciji zraka. Znam da je ideja o probijanju tunela kroz Ivan i ranije postojala radi reguliranja cirkulacije i ovaj se projekt poklopio s tim. To će zasigurno pogodovati boljoj cirkulaciji zraka za samu kotlinu Sarajeva - kaže prof. Lindov.

Bivši gradonačelnik Sarajeva Salko Selimović u razgovoru za "Dnevni avaz" prisjetio se ranije ideje probijanja tunela kroz Ivan-sedlo.

Stav stručnjaka

- Zagađenost zraka i tada je bila prevelika. Zbog toga su se stručnjaci usaglasili da se napravi tunel na Ivan-sedlu da bi zrak mogao bolje cirkulirati. Osim tog tunela, bilo je riječi i o probijanju tunela prema Lukavici i Vogošći. No, s obzirom na to da su u pitanju bili skupi projekti, od toga se, naravno, odustalo. Jedna od ideja bila je i postavljanje velikih vjetrenjača na Bembaši, ali je i to propalo - ističe Selimović.

Prema njegovim riječima, otvaranje bilo kakvog prostora za cirkulaciju ustajalog zraka bit će od velike koristi.

- Budući da je Sarajevo u kotlini i da se u posljednje vrijeme loži sve i svašta, a i povećan je broj vozila, izgradnja tunela na izlazima iz Sarajeva definitivno će "otjerati" zagađeni zrak iz ove kotline - kaže Selimović.

Projekt nije bio tehnički izvodljiv

Sarajevo je grad na 500 metara nadmorske visine, a okružen je mnogim visokim planinama i faktički se nalazi u kotlini koja, kada nema vjetra, ne omogućava strujanje zraka, kazao je klimatolog Željko Majstorović.

- Ideja pravljenja tunela kroz Ivan-sedlo postojala je prije 50 godina. Projekt je pokrenuo profesor s Mašinskog fakulteta. No, propao jer nije bio tehnički izvodljiv. Zimi se stvara ledeno jezero, jer je hladniji zrak teži od toplog i taloži se na dnu kotline, pa imamo ovoliko zagađenje i maglu. Sada je sloj zagađenosti dinamičan, jer zrak ne cirkulira - kaže Majstorović.
A ima i tema:

http://forum.klix.ba/nazif-gljiva-vizio ... 08356.html

I da citiram tekst sa te teme:

by mk ultra » 11/01/2013 13:13

:idea: znaci vi bi progurali 141.5 km2 X 1.5km priblizno 2.123*10^11 m^3 zraka, i to samo iznad urbanog dijela grada kroz tunel, pa recimo precnika 15m ... ja vam se divim 8-)
by VjecitiStudent » 16/01/2013 09:37

Nakon što je prije nekoliko dana, u željezničkom tunelu ispred Ivana aktivirana promaja, zrak u Sarajevu je potpuno očiščen.
Eksperti sa Saobraćajnog fakulteta, hvala vam!
A i tebi Nazife.

karanana

#260 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by karanana » 07/09/2016 10:41

smijesni su.
posebno ovaj lindov, zivi u nekom sf filmu.
promaha je u bosnjaka jedan veliki fenomen koji je uzrok svega, i dobrog i loseg.

kritichar

#261 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by kritichar » 07/09/2016 10:49

Treba još jedan tunel probušiti kroz Romaniju i onda će zrak cirkulisat :mrgreen:

Hendrix

#262 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Hendrix » 07/09/2016 11:15

Hahaha... Osman Lindov, dezurni ekspert za saobracaj, nuklearnu energiju, atomske cestice, geologiju, medicinu, pravo, politiku i mikroprocesore...uvijek dostupan strucnom casopisu pod imenom Avaz, koji kotira veoma visoko u naucnim krugovima sirom svijeta.

Da nam je vise ovakvih umova...daleko bi dogurali... :D

sahara1428

#263 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by sahara1428 » 26/09/2016 17:08

Na osnovu rezultata mjerenja, obrađenih može se zaključiti da stanje kvaliteta zraka za 2013.
godinu za parametre SO2, NOx i PM10 na stanicama Otoka i Alipašina spada u kategoriju III –
prekomjerno zagađen zrak, za sva tri polutanta
Površina Kantona Sarajevo iznosi 1.268,7 km2, od toga u kategoriju I spada 1.232 km2 (97,2 %), u
kategoriju II 14 km2 (1 %), a u kategoriju III oko 22 km2 (1,8 %). Međutim, većina područja
urbanog dijela Grada Sarajevo i Ilidže spadaju u Kategoriju II i III
. Ostali urbani centri, kao što su Vogošća, Ilijaš i Hadžići imaju kvalitet zraka kategorije I. Također, u kategoriju III spadaju i područja u zapadnom dijelu Kantona gdje se nalazi veći broj kamenoloma, betonara i druge građevinske operative, koja je u 2013. godini bila zaposlena na izgradnji koridora Vc- na dionici Jošanica-Tarčin.
Nek je Ministarstvo utvrdilo...

http://mpz.ks.gov.ba/sites/mpz.ks.gov.b ... ja_ver.pdf

a donijeli su i neke odluke da vidimo šta će raditi u nadolazećoj sezoni gušenja

http://mpz.ks.gov.ba/sites/mpz.ks.gov.b ... -_zrak.pdf

Tomahawk11
Globalni moderator

#264 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Tomahawk11 » 23/12/2016 16:23

Sta kazu, parni-neparni...pa ko ce to kontrolisati, hljeba vam i soli :-)

bitanga_sa_otesa

#265 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by bitanga_sa_otesa » 23/12/2016 16:30

Tomahawk11 wrote:Sta kazu, parni-neparni...pa ko ce to kontrolisati, hljeba vam i soli :-)
:lol: :lol: :lol:

insaneinthebrain

#266 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by insaneinthebrain » 23/12/2016 16:45

taman posla za policiju koja nista ne radi, nek fata parne i neparne vozace po ulici :izet: 8-)

made_in_sarajevo

#267 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by made_in_sarajevo » 23/12/2016 16:52

Evo punjenja budjeta preko nevjerovatne gluposti za auta,a tek firme. Kad mi posalju za pdv ja cu reci parni neparni evo toliko vam dodjem :D. Bas me zanima kako da ljudi idu na posao i kuci koji rade po 10+km udaljeni od kuce,a inace gras je redovan :D i inace kako da firme posluju sa ovim glupostima. Bolje auta prepoloviti lafo nego se potruditi malo bolje,a tokom cijele godine se isti broj auta vrti po gradu ali nema veze sve je ovo radi auta :D. Ja bi jos na plin uveo 200KM dodatno na registraciju,cuj neko bi na plin da vozi

Poslano sa mog SM-N9005 koristeći Tapatalk

mirzet87sa

#268 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mirzet87sa » 23/12/2016 17:55

Jel ovo zajebancija ili sta!? Cuj fatat parne, neparne tablice :shock:

kloniran

#269 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by kloniran » 23/12/2016 18:03

made_in_sarajevo wrote:Evo punjenja budjeta preko nevjerovatne gluposti za auta,a tek firme. Kad mi posalju za pdv ja cu reci parni neparni evo toliko vam dodjem :D. Bas me zanima kako da ljudi idu na posao i kuci koji rade po 10+km udaljeni od kuce,a inace gras je redovan :D i inace kako da firme posluju sa ovim glupostima. Bolje auta prepoloviti lafo nego se potruditi malo bolje,a tokom cijele godine se isti broj auta vrti po gradu ali nema veze sve je ovo radi auta :D. Ja bi jos na plin uveo 200KM dodatno na registraciju,cuj neko bi na plin da vozi

Poslano sa mog SM-N9005 koristeći Tapatalk

Majke mi ovo je kap koja je prelila casu, vec duze vrijeme razmišljam da napustim ovo prkno od zemlje a ovo ce dramaticno ubrzati odluku.
Hebote, 20 km imam do posla i dvaput bih morao mijenjati prijevoz, ako uvedu ovo moram krenuti bar dva sata prije na posao jer je gras tako redovan da se ne mozes nikako pouzdati u njega.

Svi se zaletili daj da maknemo stara auta, a niko da pogleda u dimnjake kuca, 2000 kuca koje loze ugalj zagade isto ko sva auta u sarajevu ako ne i vise kad vidis kako dimi iz dimnjaka, i niko ni po mudima da se pocese da se to rijesi, ali zato daj zabrane saobracaja gdje ce u realnom sektoru da visi dosta otkaza ovih dana, jar gazdu boli kurac sto nema autobusa.

bitanga_sa_otesa

#270 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by bitanga_sa_otesa » 23/12/2016 18:21

kloniran wrote: a niko da pogleda u dimnjake kuca, 2000 kuca koje loze ugalj zagade isto ko sva auta u sarajevu ako ne i vise kad vidis kako dimi iz dimnjaka, i niko ni po mudima da se pocese da se to rijesi
drva i cumur ok ,ali ja ih dosta znam sto se griju na staro ulje... :run: takodjer iverice od ormara...puno ljepila...

strong69

#271 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by strong69 » 23/12/2016 18:25

Ne psujem pa necu ni ovdje. Nije pristojno. Neka se zapitaju zasto gradovi u EU poticu i subvencionisu korištenje prirodnog gasa a zabranjuju korištenje uglja. Ugalj je najjeftinije ali i najprljavije gorivo i kao takvo je najveći krivac za zagađenje.

Broj korisnika prirodnog gasa je PREPOLOVLJEN zbog njegove cijene i prebacivanja duga na teret građana kroz visoku cijenu u prethodnom periodu.

Drugo, neka isključe auta koja su na cesti a koja ne ispunjavaju tehničke uslove. Takvih je mnogo.

Treće, ko ce nadoknaditi gubitak firmama koje se bave trgovinom i distribucijom hrane ako ovo uvedu?

muha_sa

#272 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by muha_sa » 23/12/2016 18:29

baška što su skoro sve i jedan park pretvorili u stanbeno naselje

al nije tema :-) :run:

autoskolee

#273 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by autoskolee » 23/12/2016 18:31

Ma ne smiju uvesti to parni neparni.. to je samo da se "vidi" da fol nesta rade..

kloniran

#274 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by kloniran » 23/12/2016 18:34

bitanga_sa_otesa wrote:
kloniran wrote: a niko da pogleda u dimnjake kuca, 2000 kuca koje loze ugalj zagade isto ko sva auta u sarajevu ako ne i vise kad vidis kako dimi iz dimnjaka, i niko ni po mudima da se pocese da se to rijesi
drva i cumur ok ,ali ja ih dosta znam sto se griju na staro ulje... :run: takodjer iverice od ormara...puno ljepila...
ma nema sta se ne lozi, u komsiluku kad nalozi par kuca, zaboravi provjetravanje kuce za taj dan, ne mozes izaci napolje koliko ujeda za disne puteve, i to je ok, a nisu ok stara auta koja ce se voziti max sat vremena u toku dana da odes i vratis se s posla.

Sto se mene tice nek zabrane sad sve ispod euro 3 norme da se ikako moze registrovati, al nek vrate da se moze uvesti euro 3, ali euro 3 po izduvnim gasovima a ne na papiru.
Ja cu svoje odmah na otpad odvuci i uvesti bolje.
Tamam skuckas pare da uvezes pristojno auto, stoka uvede zabranu uvoza, a pristojan euro 4 je bar 2000€ skuplji i onda se zale sto raja vozi stara auta.

Nek uvedu ko poslije rata povlastice za ove koji ce dati auta na otpad da makar oslobode poreza prilikom uvoza, al jok samo sirotinju lupaj po dzepu :twisted:

izvozimo struju po 6,5 kf, a ne mozemo po istoj cijeni dati zimi da narod koristi za grijanje.

strong69

#275 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by strong69 » 23/12/2016 18:59

Prilikom registracije placamo (izmedu ostalog) i za zastitu voda i zastitu okolisa. Neka neko objasni kako se ova sredstva koriste?

Post Reply