Sarajevo u Ratu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#1451 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Banksy »

exliberal-ex wrote:
Ja znam jednog tipa, radio u predsjednistvu i krenuo kuci i taman smotao prema kosevu metak doleti od pravca bolnice i po sred prsa, pade covjek pred nama ....sta ti je ..koji ti je...joj pogodjen....sta ba pogodjen gdje...u prsa...mi mu skinemo kosulju metak ga pogotio tacno iznad srca u rebro, nije mogao da probije kost samo ostao zabijen, mi ga izvadili sa prstima...odvezli ga u bolnicu nisu mu ni kopce stavili. Ostao mu za uspomenu, par mjeseci nakon toga se ispali za hrvatsku :wink: ,,,,, kao ranjenik
I šta kažeš, iz bolnice pucali na prolaznike?
Seawolf
Posts: 7735
Joined: 14/06/2012 22:59

#1452 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Seawolf »

dječak sa šibicama wrote: Djevojka iz moje mahale, poginula u Predsjednistvu, bila prevodilac ako se dobro sjecam. Snajper je smaknuo. E sad kako, odakle, jedino je moguce sa Osmica ili stijene na Zlatistu, ali 1500 metara je udaljeno... jel moguce takav pogodak ostvariti?

Sad nisam siguran da je ubijena bas u uredu, ili je negdje pored zgrade predsjednistva, ali to je u pet deka.
Najprecizniji kalibar kojim su snajperisti VRS-e gađali ljude po Sarajevu, od 92-e do 95-e, je .300 Winchester Magnum (7,62 x 67 mm). Iz preciznog oružja ovoga kalibra, sa kvalitetnim optičkim nišanom, može se postići precizan prvi pogodak na udaljenosti od 1.500 m.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#1453 Re: Sarajevo u Ratu

Post by exliberal-ex »

Banksy wrote:
exliberal-ex wrote:
Ja znam jednog tipa, radio u predsjednistvu i krenuo kuci i taman smotao prema kosevu metak doleti od pravca bolnice i po sred prsa, pade covjek pred nama ....sta ti je ..koji ti je...joj pogodjen....sta ba pogodjen gdje...u prsa...mi mu skinemo kosulju metak ga pogotio tacno iznad srca u rebro, nije mogao da probije kost samo ostao zabijen, mi ga izvadili sa prstima...odvezli ga u bolnicu nisu mu ni kopce stavili. Ostao mu za uspomenu, par mjeseci nakon toga se ispali za hrvatsku :wink: ,,,,, kao ranjenik
I šta kažeš, iz bolnice pucali na prolaznike?
Od pravca kosevske bolnice doletilo, ovo se desilo na raskrsnici titove I kralja tomislava
tacno kod one trafike gdje je autobus stajao, to je ispaljeno ko zna gdje, nahorevo, poljine....
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#1454 Re: Sarajevo u Ratu

Post by exliberal-ex »

dječak sa šibicama wrote:
exliberal-ex wrote:
Ja znam jednog tipa, radio u predsjednistvu i krenuo kuci i taman smotao prema kosevu metak doleti od pravca bolnice i po sred prsa, pade covjek pred nama ....sta ti je ..koji ti je...joj pogodjen....sta ba pogodjen gdje...u prsa...mi mu skinemo kosulju metak ga pogotio tacno iznad srca u rebro, nije mogao da probije kost samo ostao zabijen, mi ga izvadili sa prstima...odvezli ga u bolnicu nisu mu ni kopce stavili. Ostao mu za uspomenu, par mjeseci nakon toga se ispali za hrvatsku :wink: ,,,,, kao ranjenik
Djevojka iz moje mahale, poginula u Predsjednistvu, bila prevodilac ako se dobro sjecam. Snajper je smaknuo. E sad kako, odakle, jedino je moguce sa Osmica ili stijene na Zlatistu, ali 1500 metara je udaljeno... jel moguce takav pogodak ostvariti?

Sad nisam siguran da je ubijena bas u uredu, ili je negdje pored zgrade predsjednistva, ali to je u pet deka.
Ja znam za jednu sto je poginula na trecem spratu , otisla na rucak u restoran koji je bio na vrhu i koji je okrenut direktno u zlatiste, direktno u glavu....nepitaj kako znam
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#1455 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Banksy »

exliberal-ex wrote:
Banksy wrote:
exliberal-ex wrote:
Ja znam jednog tipa, radio u predsjednistvu i krenuo kuci i taman smotao prema kosevu metak doleti od pravca bolnice i po sred prsa, pade covjek pred nama ....sta ti je ..koji ti je...joj pogodjen....sta ba pogodjen gdje...u prsa...mi mu skinemo kosulju metak ga pogotio tacno iznad srca u rebro, nije mogao da probije kost samo ostao zabijen, mi ga izvadili sa prstima...odvezli ga u bolnicu nisu mu ni kopce stavili. Ostao mu za uspomenu, par mjeseci nakon toga se ispali za hrvatsku :wink: ,,,,, kao ranjenik
I šta kažeš, iz bolnice pucali na prolaznike?
Od pravca kosevske bolnice doletilo, ovo se desilo na raskrsnici titove I kralja tomislava
tacno kod one trafike gdje je autobus stajao, to je ispaljeno ko zna gdje, nahorevo, poljine....
:-)

Moglo je ''doletiti'' jedino da je metak bio navođen. Čuj, od koševske bolnice...

Ta raskrsnica i plato, i sva ostala gradska bočna križanja s Titovom i sve bočne ulice, su bile pokrivene s Trebevića, odakle se sve vidjelo kao na dlanu,

Image
Image

Image
Image


zbog čega je svaka takva raskrsnica s bočnim ulicama imala ovo:
Image


a kako je bilo provesti se preko takve raskrsnice i iznad ''trafike gdje je autobus stajao'', kamoli pješice preći preko, vidi se na početku ovog snimka,




Svaki naredni pokušaj salonskog trolanja, tvoj i bilo čiji, prijavljujem moderaciji.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#1456 Re: Sarajevo u Ratu

Post by exliberal-ex »

Banksy wrote:
exliberal-ex wrote:
Banksy wrote:
I šta kažeš, iz bolnice pucali na prolaznike?
Od pravca kosevske bolnice doletilo, ovo se desilo na raskrsnici titove I kralja tomislava
tacno kod one trafike gdje je autobus stajao, to je ispaljeno ko zna gdje, nahorevo, poljine....
:-)

Moglo je ''doletiti'' jedino da je metak bio navođen. Čuj, od koševske bolnice...

Ta raskrsnica i plato, i sva ostala gradska bočna križanja s Titovom i sve bočne ulice, su bile pokrivene s Trebevića, odakle se sve vidjelo kao na dlanu,


Image
Image



Svaki naredni pokušaj salonskog trolanja, tvoj i bilo čiji, prijavljujem moderaciji.
Banksy jel vidis zuti autobus , e on je pogodjen oko te lokacije , u trenutku kad je pogodjen isao je prema svom stanu koji je bio u prvoj zgradi koja je bila ispod gradjevine ( kad izadjes iz tunela pa predjes nadvoznjakom do raskrsnice bolnicka/patriotske lige neboder sa desne strane )
Njegovo ime je Pero ( zaboravio sam prezime, bio je neka hdz cvaka u izvrsnom vjecu)
metak je bio u krajnjem padu, da je ispaljen blize ubio bi ga ali nije ima snage ni rebro da slomi a kamo da probije , kazem ti prstima ga iscupali jer je virio iz prsa
Ti mozes prijavljivat sta hoces I kome hoces ali mi nemozes zabranit da kazem sta sam licno vidio I dozivio


ps

samo da dodam mozda sam se krivo izrazio da je dosao od bolnice, mislio sam da kazem iz pravca pionirske doline....zaborave se nazivi
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#1457 Re: Sarajevo u Ratu

Post by agent_zero »

http://www.sarajevopodopsadom.com

Ovdje u fotogalerijama ima zaista odličnih fotografija. :thumbup:

Neke, začudo, prvi put vidim i poslije toliko godina...
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#1458 Re: Sarajevo u Ratu

Post by dust in the wind »

može li mi neko pomoći... tražim klip djeca kao voze fiću u Sarajevu... simuliraju vožnju fiće, a sve oko njih razrušeno...
Ejch-ju-es-i-aj-en
Posts: 90
Joined: 04/08/2007 20:33

#1459 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Ejch-ju-es-i-aj-en »

Ne znam je li na ovo slučajno misliš, ovdje "voze" bubu. Na 0:40 otprilike :)

User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1460 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Truba »

ja sve ove priloge mogu gledati
ALI BEZ TONA
nemam snage za zvukove :|
vidim na fejsu da živi u los anđelesu
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1461 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Dozer »

Banksy wrote:Moglo je ''doletiti'' jedino da je metak bio navođen. Čuj, od koševske bolnice...
Ne bih da se mijesam, ali - moglo je doletiti iz pravca Kosevske bolnice.

Iz pravca bolnice, ne "iz bolnice". S obzirom na opis, tu se radilo o tzv. "umornom metku", odnosno metku ispaljenom s velike daljine. Dalje, s obzirom na mogce lokacije ispaljena i nultu tacku (mjesto pogotka), to je vjerovatno bio metak ispaljen pod velikim uglom prema nebu, i na cilju je bio u slobodnom padu, sto znaci bez velike energije.

Kako to izgleda na G-Maps, tj. pravci iz kojih je taj metak mogao stici, a da izgleda "iz pravca bolnice"...

Image
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#1462 Re: Sarajevo u Ratu

Post by trambusek88 »

User avatar
thekupus
Posts: 6813
Joined: 25/06/2011 22:38

#1463 Re: Sarajevo u Ratu

Post by thekupus »

Stari kenjac wrote:
Vitezanin wrote:Image

Koji je ovo mudonja sliko, jebo sliku svoju? :shock: Vitezanin :thumbup:
Zoran FIlipovic, u ratu ga cetnici trazili, strani mediji objavljivali njegove slike pod pseudonimom ZORO (danas ima izdavacku kucu sa istim imenom). Dva puta ulazio u Sarajevo u ratu, usao u Vukovar, Dubrovnik... Uglavnom, mudonja i pol
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#1464 Re: Sarajevo u Ratu

Post by exliberal-ex »

Dozer wrote:
Banksy wrote:Moglo je ''doletiti'' jedino da je metak bio navođen. Čuj, od koševske bolnice...
Ne bih da se mijesam, ali - moglo je doletiti iz pravca Kosevske bolnice.

Iz pravca bolnice, ne "iz bolnice". S obzirom na opis, tu se radilo o tzv. "umornom metku", odnosno metku ispaljenom s velike daljine. Dalje, s obzirom na mogce lokacije ispaljena i nultu tacku (mjesto pogotka), to je vjerovatno bio metak ispaljen pod velikim uglom prema nebu, i na cilju je bio u slobodnom padu, sto znaci bez velike energije.

Kako to izgleda na G-Maps, tj. pravci iz kojih je taj metak mogao stici, a da izgleda "iz pravca bolnice"...

Image

Hvala na slici, kao sto sam i sam napisao u postu metak je bio u finalnom padu, nije imao snagu ni da slomi rebro nego je ostao da viri , izvukli ga prstima
Odakle je dosao ko zna...
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#1465 Re: Sarajevo u Ratu

Post by trambusek88 »

thekupus wrote:
Stari kenjac wrote:
Vitezanin wrote:Image

Koji je ovo mudonja sliko, jebo sliku svoju? :shock: Vitezanin :thumbup:
Zoran FIlipovic, u ratu ga cetnici trazili, strani mediji objavljivali njegove slike pod pseudonimom ZORO (danas ima izdavacku kucu sa istim imenom). Dva puta ulazio u Sarajevo u ratu, usao u Vukovar, Dubrovnik... Uglavnom, mudonja i pol
Tramvaj 265
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#1466 Re: Sarajevo u Ratu

Post by miki27A »

Trazeci datum rodjenja prof Bakarsica (datum smrti znam), naletim na ovu stranicu, pa da podijelim jer ima dosta slika Sarajeva:
http://www.newcombat.net/PopsTT/kemal.html
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#1467 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Banksy »

miki27A wrote:Trazeci datum rodjenja prof Bakarsica (datum smrti znam), naletim na ovu stranicu, pa da podijelim jer ima dosta slika Sarajeva:
http://www.newcombat.net/PopsTT/kemal.html
Hvala za link... http://www.newcombat.net/article_two_tr ... ajevo.html
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#1468 Re: Sarajevo u Ratu

Post by agent_zero »

Fantastičnih klipova ima na ovom yt kanalu "sarajevo pod opsadom", mnoge nikad nisam vidio, npr. ovaj prilikom iseljavanja KMT (gledao sam uživo iseljavanje, ali sa druge strane gdje su naši ono malo tehnike što su ostavili odvozili):

User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1469 Re: Sarajevo u Ratu

Post by pirpa »

.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8585
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#1470 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Pitar sa Kariba »

@Sarajmen spomenuo si na drugoj temi Mileta Plakalovica i knjigu. Evo skena mobitelom :D fragmenata iz knjige za april `92 perom Alekseja Nejmana.
Image
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#1471 Re: Sarajevo u Ratu

Post by kiligonzales »

agent_zero wrote:http://www.sarajevopodopsadom.com

Ovdje u fotogalerijama ima zaista odličnih fotografija. :thumbup:

Neke, začudo, prvi put vidim i poslije toliko godina...
Fina galerija slika
https://www.facebook.com/sarajevoinwar/
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#1472 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Innovation »

kiligonzales wrote:
agent_zero wrote:http://www.sarajevopodopsadom.com

Ovdje u fotogalerijama ima zaista odličnih fotografija. :thumbup:

Neke, začudo, prvi put vidim i poslije toliko godina...
Fina galerija slika
https://www.facebook.com/sarajevoinwar/
:thumbup: :(
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1473 Re: Sarajevo u Ratu

Post by muha_sa »

smrdim/vijest/fikret-logic-pr ... eva-242979

Image


Fikret Logić prkosi zaboravu: Napravio pano s ucrtanim granicama opkoljenog Sarajeva


Ove godine navršava se 25 godina od početka opsade Sarajeva. Kako vrijeme odmiče, sve manje je onih koji se sjećaju gdje je bila granica opkoljenog grada i šta se sve dešavalo tokom tog teškog perioda.

Kako bi sačuvao činjenice od zaborava, Fikret Logić iz Sarajeva, bivši radnik JP Geodetski zavod koji se bavio tematskom kartografijom, odlučio je napraviti pano opkoljenog grada sa granicom opsade, spiskom mjesta urbicida i masakra, te drugim podacima.

-Dugo sam razmišljao o tome da napravim jedan takav pano. Problem mi je bio kako tačno utvrditi granicu opsade iako sam mnogo toga znao. Onda sam se povezao sa ljudima koji su imali precizne i zvanične podatke, objedinio ih i uvrstio ih u mapu – rekao je Logić u razgovoru za Faktor.

Podsjeća da je opsada glavnog grada BiH trajala više od 1.400 dana, te da je za to vrijeme na opkoljeno Sarajevo ispaljeno oko pola miliona projektila, odnosno u prosjeku 329 dnevno, a najviše 22. jula 1993, kada je palo čak 3.777 granata. Ranjeno je više od 50.000 osoba, a ubijena 11.541 osoba, od čega 1.601 dijete.

Navodi i da je za to vrijeme odigrano 40 pozorišnih premijera, te da su Sarajlije preživljavale sa samo 159 grama hrane dnevno.

Još mnogo podataka navedeno je na mapi, koja bi, prema Logićevim riječima, trebala biti postavljena u sarajevskim muzejima i ulicama grada. Određenih pregovora o tome je bilo, ali još niko od nadležnih mu nije ništa konkretno odgovorio.

- Imam dva odrasla sina, 27 i 26 godina starosti, i pitam ih znaju li gdje je bila granica opsade, šta se ovdje dešavalo, a oni, nažalost, malo toga znaju. Zato sam želio sve ovo napraviti, da bude na jednom mjestu, da se ne zaboravi – kaže Logić, dodajući da je njegova ideja bila da se pano postavi u Velikom parku.

- To bi bilo idealno mjesto za pano, da ga ljudi vide, strani turisti koji dolaze u naš grad, ali i građani naše zemlje - govori Logić, te dodaje da bi ova mjesta trebala pronaći svoje mjesto i u školama.

Veličina panoa je 2,2 puta 1,6 metara, a postoji i varijanta 1,5 puta 1,1 metara manje vidljivosti.
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#1474 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Innovation »

:(
muha_sa wrote:smrdim/vijest/fikret-logic-pr ... eva-242979

Image


Fikret Logić prkosi zaboravu: Napravio pano s ucrtanim granicama opkoljenog Sarajeva


Ove godine navršava se 25 godina od početka opsade Sarajeva. Kako vrijeme odmiče, sve manje je onih koji se sjećaju gdje je bila granica opkoljenog grada i šta se sve dešavalo tokom tog teškog perioda.

Kako bi sačuvao činjenice od zaborava, Fikret Logić iz Sarajeva, bivši radnik JP Geodetski zavod koji se bavio tematskom kartografijom, odlučio je napraviti pano opkoljenog grada sa granicom opsade, spiskom mjesta urbicida i masakra, te drugim podacima.

-Dugo sam razmišljao o tome da napravim jedan takav pano. Problem mi je bio kako tačno utvrditi granicu opsade iako sam mnogo toga znao. Onda sam se povezao sa ljudima koji su imali precizne i zvanične podatke, objedinio ih i uvrstio ih u mapu – rekao je Logić u razgovoru za Faktor.

Podsjeća da je opsada glavnog grada BiH trajala više od 1.400 dana, te da je za to vrijeme na opkoljeno Sarajevo ispaljeno oko pola miliona projektila, odnosno u prosjeku 329 dnevno, a najviše 22. jula 1993, kada je palo čak 3.777 granata. Ranjeno je više od 50.000 osoba, a ubijena 11.541 osoba, od čega 1.601 dijete.

Navodi i da je za to vrijeme odigrano 40 pozorišnih premijera, te da su Sarajlije preživljavale sa samo 159 grama hrane dnevno.

Još mnogo podataka navedeno je na mapi, koja bi, prema Logićevim riječima, trebala biti postavljena u sarajevskim muzejima i ulicama grada. Određenih pregovora o tome je bilo, ali još niko od nadležnih mu nije ništa konkretno odgovorio.

- Imam dva odrasla sina, 27 i 26 godina starosti, i pitam ih znaju li gdje je bila granica opsade, šta se ovdje dešavalo, a oni, nažalost, malo toga znaju. Zato sam želio sve ovo napraviti, da bude na jednom mjestu, da se ne zaboravi – kaže Logić, dodajući da je njegova ideja bila da se pano postavi u Velikom parku.

- To bi bilo idealno mjesto za pano, da ga ljudi vide, strani turisti koji dolaze u naš grad, ali i građani naše zemlje - govori Logić, te dodaje da bi ova mjesta trebala pronaći svoje mjesto i u školama.

Veličina panoa je 2,2 puta 1,6 metara, a postoji i varijanta 1,5 puta 1,1 metara manje vidljivosti.
:thumbup:
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1475 Re: Sarajevo u Ratu

Post by muha_sa »

Post Reply