Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Black swan

#476 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Black swan » 29/10/2013 17:00

tako je po hrasnici :skoljka:

starii

#477 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by starii » 30/10/2013 06:25

Black swan wrote:tako je po hrasnici :skoljka:
za misli po alipasinom ovako naslagana drva :)

StupskaBitanga

#478 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by StupskaBitanga » 30/10/2013 11:00

Biće ovoga sve više i više
Sve veći broj ljui u stambenim zgradama prelazi na drva i to je već postalo alarmantno

salik79

#479 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by salik79 » 30/10/2013 19:30

Djubrad, od kako je ovo ljepse vrijeme i toplije danju, nisu sve skupa 24 sata grijali. Niti jedno vecer nisu upalili grijanje, iako se temperatura nocu spusta na 5˙C. Veceras sam opet primoran grijati se na struju. Nista osim masovnog otkazivanja "koristenja" (ne)usluga Toplana ne moze promijeniti ovakav javasluk. :-x

Oni ce mene tjerati na potpisivanje "ugovora"...PU!

VjecitiStudent

#480 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by VjecitiStudent » 30/10/2013 19:41

Hemera wrote:
VjecitiStudent wrote:Sarajevo 2015. godine
:lol: :lol: :thumbup: :thumbup:
Nije mi bila namjera da se šalim.

Hemera

#481 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Hemera » 31/10/2013 07:33

jutros grijanje nije upaljeno
vjerovatno ganjaju ucjenjivacke metode poskupljenja

drndalo

#482 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by drndalo » 31/10/2013 09:08

Kod mene na AP jeste, mada samo da umlace radijatore...

motorola01

#483 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by motorola01 » 31/10/2013 13:15

Placate li vi njima to grijanje? Ne mogu da vjerujem da im placate nesto cega nema. Znaci oni "odvrcu" grijanje kako je njima cejf u toku dana :-)
Takodjer ne mogu da vjerujem da nijedan advokat ili advokatska kuca nije pretresla sve zakone u vezi centralnog grijanja u Bosni i Hercegovini i da nisu pronasli mogucnost tuzbe/zalbe koja bi pila vode na sudu. Tu mislim na mogucnost umanjenja cijene grijanja recimo u vasem slucaju ( gdje lopovi ukljucuju kako je njima cejf), mogucnost odjavljivanja usluge bez placanja ikakvih pausala, mogucnost naredbe da se izmjeste cijeve iz privatnog posjeda-stana/kuce itd..
Tu bi milione, desetine miliona zgrnuli kad bi malo procesljali zakone i pronasli nacin za nesto od gore navedenog.

nineinchnails

#484 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by nineinchnails » 31/10/2013 14:20

Ugovor sa Toplanama, u kojem bukvalno stoji "ti nama placaj, a mi cemo te mozda grijati", necu da potpisem!

karanana

#485 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by karanana » 31/10/2013 14:26

al najbolje je ono kad za svako poskupljenje kazu da ce se za socijalno ugrozene kategorije naci subvencije. po kojem osnovu se definisu socijalne kategorije? po visini plate i penzije? ulaze li u tu njihovu racunicu i troskovni dijelovi?

ko je socijalna kategorija?
da li je socijalna kategorija osoba sa platom od recimo 500 maraka i sa vlastitim stanom, a osoba sa platom od recimo 1200 maraka i kreditom za stan od 700 maraka nije socijalna kategorija?

najabem im se svega zgodonog i jebozovnog u familijama.

kunja

#486 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by kunja » 02/11/2013 13:43

Jutros su malo uključili, evo sada hladni radijatori, a 02.11.2013 je, NAJVIŠA dnevna je je 18 danas. Stoka bezobrazna. Hajd što ga nisu palili dok je bilo ružno vrijeme, ali ovo sad je stvarno previše. Račun za struju mi je ogroman za prošli mjesec jer sam pola oktobra palila radijatore jer kao nije započela grijna sezona. Njima očito isto i kada započne.
Ja im ugovor neću potpisivati.Zvala sam ih danas i nakon prebacivanja na treći broj telefona mi je rečeno da su isključili cijelom gradu i da će predveče uklučiti.

drndalo

#487 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by drndalo » 02/11/2013 16:59

Ugovor cu im potpisati, *^^#$$#$**()()_ , a placanje ce biti u skladu sa ostvarenim rezultatima grijanja... Vec sam prosli mjesec sa "pre-paid-a" presao na post-paid... Dobice ih, jednom...

kunja

#488 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by kunja » 03/11/2013 12:20

Evo ni danas ne radi (jutros su malo upalili). Ja cu ovaj mjesec zapisivati koliko su dana grijali, pa koliko para, toliko muzike. Još najavljuju dizanje cijene za 27%. Yeah, right...

neocekivana_sila

#489 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by neocekivana_sila » 03/11/2013 12:32

ovo je zaista nedopustivo..ne griju, a uredno naplacuju racune.
Ima li iko ideju kako da ih tuzimo..bilo bi dobro alarmirati medije.

Evo ima neki dezurni broj 650 979, dezurni za intervencije je duzan svaki poziv evidentirati i procesuirati. Mislim da bismo svi trebali reagovati i izvrsiti pritisak na ovo pljackanje. Kaze kad je napolju 12 st C, nema grijanja..pa imamo djecu u kucama, jesu li oni normalni??? :?

kunja

#490 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by kunja » 03/11/2013 12:50

I meni je naumpalo malo alarmirati medije, za početak Klix-u pisati neka napišu kakav članak. Toplane su dobile mail od mene jučer, pa čekam šta će mi ljubazna gospoda iz službe marketinga i prodaje ovaj put odgovoriti.

oldtajmer

#491 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by oldtajmer » 03/11/2013 12:54

evo jos malo pa mjesec kako ne griju :evil: pa ce opet biti bueeee nemamo para bueeeeee skupi energenti bueeeee
a to sto naplacuju uslugu koje nema to nikom nista,pa gdje su pare koje ljudi placaju mamicu vam lopovsku
iz toplana kazu da je vlada donijela uredbu da se ne grije iznad 12 stepeni tako da su oni nemocni,mada i kad je 5 stepeni kod mene je grijanje na pola pa se tek ugrijem kada su minusi

neocekivana_sila

#492 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by neocekivana_sila » 03/11/2013 16:35

dok mi budemo sutjeli, ovi ce nam kozu oderati..trebamo svi zvati, pisati, buniti se

kunja

#493 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by kunja » 04/11/2013 19:59

Bosanci da se bune? Kod nas je politika poklopi se i suti.

mali_balon

#494 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by mali_balon » 05/11/2013 14:53

astrid wrote:
astrid wrote:..nastavak

KJKP TOPLANE SARAJEVO
- na ruke direktora –
Sarajevo, Semira Frašte 22

PREDMET: Primjedbe na Ugovor o korištenju toplotne energije

Poštovani,

Prema uputi službenika vašeg odjela u ul. Dž. Bijedića, upoznala sam se sa prijedlogom Ugovorao korištenju toplotne energije objavljenom na WEB stranici Toplana (u daljem tekstu: Ugovor), kao tekstom koji treba da potpišu korisnici. Dakle, za mene je to konačna verzija iako je na sajtu još uvijek označena kao prijedlog.

Obavještavam Vas da ne želim potpisati ovakav Ugovor jer nije u skladu sa Uredbom, a u odredjenom dijelu je i suprotan odredbama Uredbe o opštim uslovima za proizvodnju, isporuku i korištenje toplotne energije koju je donijela kantonalna Vlada 10.1.2013. a koja je takođe objavljena na vašem WEB sajtu (u daljem tekstu: Uredba).

Ključne primjedbe na Ugovor su:

U članu 3., nedostatak energenata je naveden kao slučaj više sile, na koji Toplane ne mogu uticati. To nije u skladu sa članom 30. Uredbe kojim su definisani slučajevi više sile. Takodje, to se protivi zdravom razumu jer je osnovni posao Toplana da obezbijede energente, osnovne i alternativne. Mi građani kupujemo vaše usluge, i ne zanimaju nas poteškoće koje imate u njihovom izvršavanju. Da li se Vi pitate kad na primjer dogovorite servis na automobilu koje probleme ima Vaš serviser da izvrši tu uslugu? Naravno da ne, Vaše je da platite a njegovo da se snađe u svom poslu.
Predviđeno je samo umanjenje računa u slučaju neadekvatnog kvaliteta vaše usluge (ispod 20 °C, ± 1°), a ne i srazmjerno umanjenje računa za vrijeme negrijanja u sezoni grijanja, bez obzira na odgovornost Toplana. Ne mogu da prihvatim ugovornu obavezu da plaćam toplotnu energiju i kad se ona ne isporučuje, kao što je to bio slučaj i do sada. Naravno, ovo se ne odnosi na one koji imaju odgovarajuće obračunsko mjerno mjesto i kojima se zaračunava stvarni utrošak.
To mjerno mjesto nije sadržano u Ugovoru iako je njegov obavezan sadržaj shodno članu 13. Uredbe, niti je precizirano kako se mjeri potrošnja. Ovdje se postavlja i pitanje – da li mjerno mjesto nije sadržano u Ugovoru zato što za ovu zgradu obračunsko mjerno mjesto nije ni uspostavljeno?
Sve što je vezano za finansijske relacije davaoca usluga-Toplana i korisnika usluge mora biti sadržano u Ugovoru, bez obzira što je definisano i Uredbom. Stoga objašnjenje toplana da odredbe o umanjenju računa nisu u Ugovoru, jer su u Uredbi, nije prihvatljivo. A i upitno je koliko je to u skladu sa Zakonom o obligacionim odnosima.
Prema članu 2. Ugovora, korisnik treba da prihvati i Tarifni sistem, a koji na vašem sajtu nije dostupan, pa se korisnička ugovorna strana ne može ni upoznati sa onim što bi trebalo da prihvati kao ugovornu, i to finansijku, obavezu. Takođe, taj Tarifni sistem nije definisan (ko ga je donio, kada, kako je promjenjljiv itd), što je sve u svemu neprihvatljivo.

Na kraju, evo pregled koji jasno pokazuje koliko su se Toplane pridržavale Uredbe u pogledu pripreme Ugovora. Slijedi odgovarajući član Uredbe a na kraju svake tačke je oznaka DA (Ugovor je u skladu sa Uredbom ) ili NE (nije u skladu).

Član 13. o opštim uslovima za proizvodnju, isporuku i korištenje toplotne energije koju je donijela kantonalna Vlada 10.1.2013., glasi:

(Ugovor o korištenju toplotne energije)
(1) Ugovor o korištenju toplotne energije zaključuju davalac usluge i korisnik usluge.
(2) Ugovor iz stava 1. ovog člana sadrži:
a) podatke o ugovornim stranama, (DA)
b) predmet ugovora, (DA)
c) podatke o priključnoj snazi i ostalim energetskim veličinama, (NE)
d) podatke o obračunskom mjernom mjestu, (NE)
e) podatke o kategoriji potrošnje, (NE)
f) način prikupljanja, prijenosa i provjere mjernih podataka, (NE)
g) način izvještavanja i razmjene podataka, (NE)
h) adresu dostave računa, (DA)
i) način obračuna i naplate, (NE/DA)
j) nivo kvaliteta toplotne energije, (NE)
k) količinu i dinamiku isporuke toplotne energije, (NE/DA)
l) uslove pristupa obračunskom mjernom mjestu i očitanju, (NE)
m) način utvrđivanja i naknada štete u slučaju neizvršenja ili neurednog izvršenja
ugovora, (DJELIMIČNO)
n) uslove raskida ugovora i dužini otkaznog roka, (NE)
o) način rješavanja sporova, (DA)
p) ostale međusobne odnose. (NE)

Poštovani, ne mislim da mogu promijeniti svijet pa vjerovatno ni ovo što nazivate Ugovorom, ali vjerujem da mi ovo pismo-prigovor može biti oslobađajuća okolnost u slučaju podnošenja prekršajne prijave zbog nepotpisivanja.

Napominjem da ću kopiju dostaviti i nadležnim kantonalnim organima radi ocjene usklađenosti Ugovora sa Uredbom, ali tražiti i zaštitu povodom propisa kantonalne Vlade kojim je zaprijećena kazna za nepotpisivanje ugovora samo korisnicima usluge, a ne i davaocu usluge kako predviđa član 49. Zakona o komunalnoj djelatnosti, što predstavlja svojevrsnu ucjenu građana. Tekst Zakona je uzet sa sajta http://dp.ks.gov.ba/sites/dp.ks.gov.ba/ ... ostima.pdf i http://dp.ks.gov.ba/sites/dp.ks.gov.ba/ ... pravka.pdf.

Pozdrav,

Prije potpisivanja,pozeljno i procitati sta potpisujes!
Ovo sam poslao, a danas sam dobio njihov odgovor u kojem je bio ocekivani sadrzaj
Sada cu im samo poslati odgovr na ovo da je to sto sam ja nezaposlen takodje visa sila.

Image

starii

#495 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by starii » 05/11/2013 16:50

ova mu zadnje recenica sto pocinje...S obzirom na navedeno..... znaci ko te j***, potpisaces kad tad a i platiti :)

daxon

#496 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by daxon » 05/11/2013 18:23

Ali ovo je najjače
nedostatak energenata za koji se tvrdi da nije u skladu sa članom 30. Uredbe, predstavlja očito pogrešno tumačenje, jer nedostatak energrtskog goriva kojije izvan uticaja davaoca usluge, zaista jeste slučaj više sile i nikako se drugačije ne može tumačiti.
:-) :lol:

mali_balon

#497 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by mali_balon » 05/11/2013 18:29

starii wrote:ova mu zadnje recenica sto pocinje...S obzirom na navedeno..... znaci ko te j***, potpisaces kad tad a i platiti :)
Naravno, a i boli njega neka stvar hocu li platiti li ne.

@daxton
tu recenicu cu mu citirati kada budem odgovarao na dopis, "jer nedostatak plateznih sredstava zbog nezaplslenosti koja je izvan uticaja primaoca usluge je zaista visa sila nikako se drugacije ne moze tumaciti"

mayab

#498 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by mayab » 06/11/2013 06:26

mali_balon wrote:
starii wrote:ova mu zadnje recenica sto pocinje...S obzirom na navedeno..... znaci ko te j***, potpisaces kad tad a i platiti :)
Naravno, a i boli njega neka stvar hocu li platiti li ne.

@daxton
tu recenicu cu mu citirati kada budem odgovarao na dopis, "jer nedostatak plateznih sredstava zbog nezaplslenosti koja je izvan uticaja primaoca usluge je zaista visa sila nikako se drugacije ne moze tumaciti"
:thumbup:

drndalo

#499 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by drndalo » 06/11/2013 07:53

daxon wrote:Ali ovo je najjače
nedostatak energenata za koji se tvrdi da nije u skladu sa članom 30. Uredbe, predstavlja očito pogrešno tumačenje, jer nedostatak energrtskog goriva kojije izvan uticaja davaoca usluge, zaista jeste slučaj više sile i nikako se drugačije ne može tumačiti.
:-) :lol:
Nedostatak energetskog goriva nije slucaj vise sile, jer da ga plate, imali bi ga...

Wind

#500 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Wind » 06/11/2013 08:05

Kakva drskost!! Navikli na monopol i ne znaju se drugačije ponašat.
Šta god ti njima kažeš oni po svom. Baš da vidim koga će to kazniti i koliko. Ja ga neću potpisat.

Post Reply