Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#14501 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mistek »

_Reds_ wrote: 27/12/2021 12:43 I šta se postiže time uopće.
Onaj kružni tok kod kvadrat pijace haos pravi.
Ujutro je gužava sa svih strana tog kružnog toka. I ovamo od već Miljacke bude gužava, tamo isto sa druge strane od velepekare.

Priritetnije bi bilo da nastave prema Nedžarićima i da se spoji Stup i Azići tamo iza, da se mora na glavnu.
Pa ne postiže ništa dok ne bi spojili sve od kružnog kod pijace do Grasa 4 trake. Ovo što sad Efendić spomenu je jedino smisleno rješenje, ali daj Bože da to ima veze sa realnošću. Kružni se može proširiti, prostora ima, za 4 trake jedino Elpi smeta. Onda haman i ne bi bilo potrebe za kružni tu, jedan kod pijace i jedan kod Grasa, taman. Međutim, nema od toga ništa.

Slažem se i da im je lakše raditi na kontra stranu. Neće otkočiti čep, ali makar bismo mogli imati uljudnu saobraćajnicu sve do Stupa, dosta lahko.

Meni isto nije jasno da niko ne pokreće priču o proširenju VI transverzale sve do kružnog toka. Ondje je isto haos, mogu misliti kako je ljudima koji žive u Buća Potoku. Ja sam se par puta zadesio da moram proći u špici, baš slom živaca dobijem. Prostora za 4 trake ima sve do famoznog podvožnjaka. Eh sad, da ne kažem da bi tu mogli raditi nešto potpuno novo, ali mogli bi proširiti čak i kroz podvožnjak na makar 3 trake.
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#14502 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by vanjki »

mistek wrote: 27/12/2021 10:55 A po RP Elpi leti? Pa i tu je natezanje od par godina u najavi :) Ako već tu raščiste, odatle do kružnog toka kod Kvadrant pijace je vala dosta čisto, samo promijeniti RP.

Bilo bi dobro da završe ovo što Šteta najavljuje, plus da završe do Srđana Aleksića ovih 50m i kružni tok. Dalje ne vjerujem do 2025. išta da će biti :D
Elpi nije upitan. Kao sto sam napisao ima jedna mala praonica i iza kuca. Tu se rusi i pravi kruzni tok
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#14503 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by azdralovic »

ja sam ovaj RP vidio, kruzni tok je prije elpija, gdje je sada onaj restoran i praonica

https://zpr.ks.gov.ba/sites/zpr.ks.gov. ... dopune.pdf
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#14504 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by _Reds_ »

Kužni kod kvadrat pijace je premali da primi tu količinu saobraćaja (automobila) i sa 4 trake do njega ne bi ništa riješili, vjerovatno i veću gužu u tom kružnom napravili.
Taj kružni umjesto da ubrzava, u praksi usporava, pogotovo ove koji dolaze iz Džemala Bijedića, jer ovi iz Buća Potoka imaju prednost, odnosno prije se uključe u kružni.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#14505 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Gray »

pa rekao je da je plan i da se povecaju dimenzije tog kruznog toka, a mislim da ce IX kada bude gotova dosta rasteretiti tqj kruzni tok, jer sada je haos na njemu u spici zbgo saobracaja prema buca potoki
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#14506 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mistek »

azdralovic wrote: 27/12/2021 13:02 ja sam ovaj RP vidio, kruzni tok je prije elpija, gdje je sada onaj restoran i praonica

https://zpr.ks.gov.ba/sites/zpr.ks.gov. ... dopune.pdf
Je li ovo zvanični i trenutni RP? Meni ova cesta iza Elpija nema smisla, haman nemoguća za provući. Ovo je sve ok uz sjevernu longitudinalu. Ako će spojiti makar ovaj dio, onda ok. Mada, nema ništa od toga.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24765
Joined: 08/09/2005 20:08

#14507 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

mistek wrote: 27/12/2021 13:46
azdralovic wrote: 27/12/2021 13:02 ja sam ovaj RP vidio, kruzni tok je prije elpija, gdje je sada onaj restoran i praonica

https://zpr.ks.gov.ba/sites/zpr.ks.gov. ... dopune.pdf
Je li ovo zvanični i trenutni RP? Meni ova cesta iza Elpija nema smisla, haman nemoguća za provući. Ovo je sve ok uz sjevernu longitudinalu. Ako će spojiti makar ovaj dio, onda ok. Mada, nema ništa od toga.
Pa ta cesta iza Elpija je glavni fazon, i to i jeste sjeverna longitudinala. Ima prostora, i sve se prilagodjava toj cesti. Pa sto mislis da je zgrada Dijamant onako islala sto je ispala. Ali, izgleda da oni ovo u hodu mijenjaju.

Ima ta jedna ideja da Dzemala Bijedica naprave tranzitom. I vidite da sve ide u tom smjeru.

Sire Safeta Zajke sa autoputa, kopcaju te na 9 transferzalu, Dzemala Bijedica sire pravo sve do raskrsnice na Cvili pa 5 transferzalom gdje prave spoj sa juznom longitudinalom kod Bosmala, pravac na tranzit.
Kako ce to proci kod gradjana Cvile i zbog osnovne skole, ne znam.
Last edited by Haris.ba on 27/12/2021 13:56, edited 5 times in total.
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1473
Joined: 09/09/2019 10:05

#14508 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Mate_Miso_Kovac »

Ulica 21. Maj uredno stoji na RPu, umjesto Safeta Zajke. Dijamant isplaniran kao manja zgrada od elpija :D :evil:
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#14509 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by azdralovic »

Mate_Miso_Kovac wrote: 27/12/2021 13:51 Ulica 21. Maj uredno stoji na RPu, umjesto Safeta Zajke. Dijamant isplaniran kao manja zgrada od elpija :D :evil:
ma to sam zakacio samo zbog slike, po datumima ovaj je posljednji koji je objavljen online
cesta isto izgleda to je poenta

https://zpr.ks.gov.ba/sites/zpr.ks.gov. ... at_b17.pdf
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1473
Joined: 09/09/2019 10:05

#14510 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Mate_Miso_Kovac »

Ma znam, samo kazem :P Vazda se ovdje pravo lijepo crtalo. Talentirani autokedaši i 3dmaksaši rade svoj posao dobro :D Al kad overlordi iz Mehmeda Spahe odluce nesto i kad neimari zakopaju, ide druga priča... :D
User avatar
mk ultra
Posts: 19447
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#14511 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mk ultra »

Mate_Miso_Kovac wrote: 27/12/2021 13:58 Ma znam, samo kazem :P Vazda se ovdje pravo lijepo crtalo. Talentirani autokedaši i 3dmaksaši rade svoj posao dobro :D Al kad overlordi iz Mehmeda Spahe odluce nesto i kad neimari zakopaju, ide druga priča... :D
kod njih je licencirani
User avatar
Thorgerson
Posts: 8526
Joined: 15/04/2015 11:26

#14512 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Thorgerson »

A ko je uopste pokrenuo ovo prosirenje Dz Bijedica i zasto?

Ja koliko znam po planu treba da ide sjeverna long, 4 trake. I da se spaja sa XII trans. Dakle spoj sa I transverzalom kod americke ambasade. Zavrsen je dio do Merkatora.

I oni umjesto da dalje rade na tome, oni vrse ove neke improvizacije, prosiruju Dzemala Bijedica koja uopste nije longitudinala, bice koristi od nje, ali ce se guzve samo prebacivati dalje. Npr. 4 trake od pijace do Nedzarica ne znace nista, kad te onda u Nedzaricima ceka cep, i moras ici lijevo na glavnu da izadjes.

Isto ovu spojevi na autoput da bog sacuva. Teeeeske improvizacije, koje nemaju smisla. Bacanje para, umjesto da se rade projekti za koje je struka rekla da se rade. To su na toj sjevernoj strani gradski autoput i sjeverna long.

Znam ja da je lakse, vec postojecu cestu prosiriti, staviti kruzni. Ali to ne rjesava probleme.

Vidimo na juznoj stanje. Da prodjes ti relativno brzo dio Grbavice, al te sva guzva doceka ili na Vracama ili na aneksu.

I ovo ce nam se sve odbiti od glavu kad zavrse sve ovo komadice ove i opet budu guzve. Zivi bili pa vidjeli.
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#14513 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mistek »

Ma sjevernu na Malti je praktično nemoguće provući. Jednostavno, to je komplikovanije od bilo čega. Ovo što se radi bi imalo smisla, kad bi se završavalo. Južna bi i ovako imala dobar dio svoje funkcije da se riješi famozna zgrada. Uvezivanjem kroz Novi Grad, što nije toliko naučnofantastično, pola problema bi bilo riješeno. Nulta, prva, dvanaesta, sve su to ok projekti koji rješavaju dio problema. Kada bi to bilo riješeno, sasvim bi pristojno rješenje bilo proširena ulica Džemala Bijedića, ali skroz do spoja sa XII transverzalom. I ovo po RP, kako je predviđen ovaj prelom na sjevernu, to je isto sasvim ok, samo što od toga neće biti ništa.

GA i sjeverna su prekomplikovani. Može se na njima raditi, ali ako im za prvu transverzalu treba 10 godina, onda bi za ove dvije trebalo milion, otprilike. I čak nema to veze sa tromosti, da smo u Njemačkoj, slično bi bilo. Prekomplikovana situacija. Ali: nulta, prva, deveta, dvanaesta, južna longitudinala i Džemala Bijedića. Evo, da se samo ovo riješi, prodisao bi grad.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#14514 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by foxlife »

Thorgerson wrote: 27/12/2021 16:00 A ko je uopste pokrenuo ovo prosirenje Dz Bijedica i zasto?

Ja koliko znam po planu treba da ide sjeverna long, 4 trake. I da se spaja sa XII trans. Dakle spoj sa I transverzalom kod americke ambasade. Zavrsen je dio do Merkatora.

I oni umjesto da dalje rade na tome, oni vrse ove neke improvizacije, prosiruju Dzemala Bijedica koja uopste nije longitudinala, bice koristi od nje, ali ce se guzve samo prebacivati dalje. Npr. 4 trake od pijace do Nedzarica ne znace nista, kad te onda u Nedzaricima ceka cep, i moras ici lijevo na glavnu da izadjes.

Isto ovu spojevi na autoput da bog sacuva. Teeeeske improvizacije, koje nemaju smisla. Bacanje para, umjesto da se rade projekti za koje je struka rekla da se rade. To su na toj sjevernoj strani gradski autoput i sjeverna long.

Znam ja da je lakse, vec postojecu cestu prosiriti, staviti kruzni. Ali to ne rjesava probleme.

Vidimo na juznoj stanje. Da prodjes ti relativno brzo dio Grbavice, al te sva guzva doceka ili na Vracama ili na aneksu.

I ovo ce nam se sve odbiti od glavu kad zavrse sve ovo komadice ove i opet budu guzve. Zivi bili pa vidjeli.
pa tu sjevernu oda americke ambasade pa dole prema fisu i gdje vec treba da zavrsili je vjerovatno zajebalo naselje miljacka i ova nova zgrada tamo kod rada i vjerovatno buduce zgrade koje ce se tu graditi
boli pojedince neka stvar za cestom i buducnosti saobracaja nego daj da uzmu milione na zgradama i to je to
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#14515 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Gray »

Zar sjeverna ne ide ispred Miljacke i binga, ove 4 trake što su sada proširili?
BadBoy
Posts: 8074
Joined: 01/11/2005 21:55

#14516 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by BadBoy »

mistek wrote: 27/12/2021 16:17 Ma sjevernu na Malti je praktično nemoguće provući. Jednostavno, to je komplikovanije od bilo čega. Ovo što se radi bi imalo smisla, kad bi se završavalo. Južna bi i ovako imala dobar dio svoje funkcije da se riješi famozna zgrada. Uvezivanjem kroz Novi Grad, što nije toliko naučnofantastično, pola problema bi bilo riješeno. Nulta, prva, dvanaesta, sve su to ok projekti koji rješavaju dio problema. Kada bi to bilo riješeno, sasvim bi pristojno rješenje bilo proširena ulica Džemala Bijedića, ali skroz do spoja sa XII transverzalom. I ovo po RP, kako je predviđen ovaj prelom na sjevernu, to je isto sasvim ok, samo što od toga neće biti ništa.

GA i sjeverna su prekomplikovani. Može se na njima raditi, ali ako im za prvu transverzalu treba 10 godina, onda bi za ove dvije trebalo milion, otprilike. I čak nema to veze sa tromosti, da smo u Njemačkoj, slično bi bilo. Prekomplikovana situacija. Ali: nulta, prva, deveta, dvanaesta, južna longitudinala i Džemala Bijedića. Evo, da se samo ovo riješi, prodisao bi grad.
Opet danas haos, kolaps, Apokalipsa na raskrsnici Vrbanja i Vils. Ko Lahore semafor ništa ne znači, krah civilizacije
User avatar
Haris.ba
Posts: 24765
Joined: 08/09/2005 20:08

#14517 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

Gray wrote: 27/12/2021 20:31 Zar sjeverna ne ide ispred Miljacke i binga, ove 4 trake što su sada proširili?
Ide. To je sjeverna. Zavrsava u Doglodima sa spojem na autoput.

P.S.
Nedavno na obali Miljacke kod 12 trasferzale tacno na trasi sjeverne long.dozvolili onom vulkanizeru da postavi konstrukciju za poslovni. To smo mi.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#14518 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Gray »

Pa znaci da ne smeta naselje Miljacka sjevernoj, kao što foxlife kaže iznad.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24765
Joined: 08/09/2005 20:08

#14519 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

Gray wrote: 27/12/2021 20:35 Pa znaci da ne smeta naselje Miljacka sjevernoj, kao što foxlife kaže iznad.
Ne smeta. Pored naselja Miljacka prolazi sjeverna longitudinala. Evo, odnedavno u profilu 2+2.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65934
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#14520 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

Haris.ba wrote: 27/12/2021 20:33
Nedavno na obali Miljacke kod 12 trasferzale tacno na trasi sjeverne long.dozvolili onom vulkanizeru da postavi konstrukciju za poslovni. To smo mi.
Gdje je to
User avatar
Haris.ba
Posts: 24765
Joined: 08/09/2005 20:08

#14521 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

_BataZiv_0809 wrote: 27/12/2021 20:40
Haris.ba wrote: 19/12/2489 18:46
Nedavno na obali Miljacke kod 12 trasferzale tacno na trasi sjeverne long.dozvolili onom vulkanizeru da postavi konstrukciju za poslovni. To smo mi.
Gdje je to
12 transferzala (od Stupske petlje prema autoputu) na obali Miljacke prije Wisa trznog centra.

Obalom je trebala sjeverna da ide prema Doglodima.

Pa mogli su sada tu cestu uraditi da se spoji sa parkom Safet Zajko. Nema 500 metara.

Plus dobijas spoj sa novim mostom preko Miljacke kojeg je Efendic rekonstruisao, i eto te ispred Hece.
Last edited by Haris.ba on 27/12/2021 20:45, edited 1 time in total.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#14522 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by foxlife »

Gray wrote: 27/12/2021 20:31 Zar sjeverna ne ide ispred Miljacke i binga, ove 4 trake što su sada proširili?
ne ide to je dzemala bijedica sjeverna or otprilike malte ne postoji kao ulica nego je sve kroz baste kuce ogradjene prostore i sl
pogledaj na karti i idi otprilike ravno ovom gore ulicom put zivota i vidjet ces kako bi isla i gdje zavrsava
mozda bi se negdje kod sadasnjeg kruznog spajala na dzemala al nikako prije grasa i sl
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#14523 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by foxlife »

Haris.ba wrote: 27/12/2021 20:37
Gray wrote: 27/12/2021 20:35 Pa znaci da ne smeta naselje Miljacka sjevernoj, kao što foxlife kaže iznad.
Ne smeta. Pored naselja Miljacka prolazi sjeverna longitudinala. Evo, odnedavno u profilu 2+2.
nije to sjeverna
to je dzemala bijedica kao sto i postoji
User avatar
Haris.ba
Posts: 24765
Joined: 08/09/2005 20:08

#14524 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

foxlife wrote: 27/12/2021 20:45
Haris.ba wrote: 27/12/2021 20:37

Ne smeta. Pored naselja Miljacka prolazi sjeverna longitudinala. Evo, odnedavno u profilu 2+2.
nije to sjeverna
to je dzemala bijedica kao sto i postoji
Na prvoj strani teme ima karta. A na prosloj strani imas i regulacioni spoja na Dzemala Bijedica.

Image
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#14525 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by foxlife »

Haris.ba wrote: 27/12/2021 20:53
foxlife wrote: 27/12/2021 20:45

nije to sjeverna
to je dzemala bijedica kao sto i postoji
Na prvoj strani teme ima karta. A na prosloj strani imas i regulacioni spoja na Dzemala Bijedica.

Image
Super znaci da su izgradnjom miljacke izmjenili plan sto na karti pokazuje ovo ostro skretanje bas tu negdje oko grasa
Ja sam pisao o originalnoj sjevernoj longitudali koja je planirana kad su planirali skolovani urbanisti
Ok tu sam pogrijesio

Ps. Opet sjeverna nije gdje je elpi i sl
Post Reply