Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 24381
Joined: 08/09/2005 20:08

#14076 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

mk ultra wrote: 22/10/2021 21:50 Kako god bice kategorija autoceste znaci potpuno ograđeno, to se trazi kako god
Ja mislim da to nigdje ne pise. Pise da se pravi spoj sa autoputem i 9 transferzale. Pogleda lovu koja je odvojena, nema FBiH, to je prosirenje Safeta Zajke.

Ni u jednom planu raskrsnica GA i 9 transferzale nije u planovima. Znaci ne radi se o autoputu.
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#14077 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mistek »

Nije ovo autoput, ovo je proširenje Safeta Zajke. Na priču o GA, svi će reći da on ide južnije od ovog, što je i logično, jer ne možeš odsjeći naselje ukidanjem ulice Safeta Zajke. Eh sad, idealna bi opcija bila da prave GA, a ne ovo, jer Safeta Zajke je mogla i ostati ovakva, ali obzirom da GA neće biti decenijama makar, onda je ovo sasvim ok projekat. Realno, kružni Briješće-raskrsnica Boljakov je jedan od najvećih čepova u gradu posljednjih godina. Ovim bi se to trebalo solidno riješiti, kao i kružnim na spoju sa IX, ako se taj kružni uopšte pravi :)

Nego, koji je rok za ovo? Da je normalno, završili bi u roku 6 mjeseci maksimalno.
User avatar
Haris033
Posts: 3824
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#14078 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris033 »

EA kao izvođač radova je znak da će to ići presporo. Mafijaška firma po ne znam koji put dobija na tenderu, lafo počne sa izvođenjem radova mjesec-dva, a onda se desi “neki problem”, trazi se još novaca, pa se prekine sa radovima, a na gradilistu ostave jednu građ. mašinu..

Zadnji primjer, kružni tok na IX transverzali. Nesto ceprkali mjesec dana, a nakon toga evo već 5 mjeseci ništa ne rade, a jedan rovokopač sa njihovim logom stoji koa spomenik.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15959
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#14079 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by sime_cipol »

Koliko je EA uzeo poslova, kao da ima 50 000 radnika :-)
User avatar
Thorgerson
Posts: 8508
Joined: 15/04/2015 11:26

#14080 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Thorgerson »

Pa Dzemala B su radili 2 god haman. Eno jos nije gotovo. I odg rumeni na pitanje novinara kao nije to bas tako, kao kad su krenuli da rade zavrsili sve za 5-6 mjeseci, misleci valjda na efektivni rad. Ja gledam i ne vjerujem. Derem se na tv, i novinara, pitaj ga koliko je cesta bila raskopana jel 4-5 mj il dvije godine. Konju.

Uvijek je vadiona na gras, na vodovod, na telekom itd. Ok, mozda i argumentovano se zale na njih al to mene kao gradjanina boli qrqc. Uzeo si posao, rekao si zavrsit za 300 dana i ti radis 600 dana. Izvoli nasadi se na kosti vodovodu 24/7 al uradi posao.

Jok, oni naidju na problem, bace alat i kazu eto sad je do vodovoda kad oni rijese, pa cemo mi. Il sad je do elektrodistribucije kad oni zavrse, mi cemo nastavit radit.

I onda 500m ceste prave 2 godine. :-)

Hocu da kazem ovaj spoj nece bit gotov do 2024. Zivi bili, pa vidjeli. A obzirom da nikakav rok nisu ni stavili, mozda sam i previse optimistican.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#14081 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Novi_Nick »

Koliko je duga ta 9 transverzala, ne mogu da vjerujem da ce kostati sve skupa oko 20 miliona Eura?
User avatar
mayab
Posts: 27015
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#14082 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mayab »

Image

to je ovo, jel tako, dakle faking 600m ravne ceste i u ravnom , valjda je dosta pola godine da se to završi (al u kurcu)
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20397
Joined: 12/08/2013 12:51

#14083 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by insaneinthebrain »

EA samo da Hranjen zavrsi pa ce poceti ovo. i valja rijesiti IP odnose. to zna uzeti po par godina. znaci za 3 godine ce biti zavrseno :zzzz:
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#14084 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by nosara »

Sta god da urade, guzve ce biti sve gore i vece. Dakle, lagano i strpljivo. :bih:
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#14085 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Vitezanin »

Ovim će samo odgoditi tj prebaciti čep s jednog kružnog toka ( s ovog "privremenog" na silasku u Safeta Zajke) na drugi (imat ćemo dva čepa zapravo) i umjesto gužvi samo na Stupskoj petlji (gdje se sada većina vozila prebaci s autoputa) imat ćemo i novi čep na semaforu na silasku s IX transverzale na Bulevar Meše Selimovića jer će se tu povećati obim prometa. To sam nekako laički zaključio. Znači, ništa ovdje ne dobivamo, a dobili smo i korak naprijed u eliminisanju mogućnosti da imamo gradski autoput ili makar brzu cestu onako kako bi to trebalo biti.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#14086 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by nosara »

Vitezanin wrote: 23/10/2021 13:11 Ovim će samo odgoditi tj prebaciti čep s jednog kružnog toka ( s ovog "privremenog" na silasku u Safeta Zajke) na drugi (imat ćemo dva čepa zapravo) i umjesto gužvi samo na Stupskoj petlji (gdje se sada većina vozila prebaci s autoputa) imat ćemo i novi čep na semaforu na silasku s IX transverzale na Bulevar Meše Selimovića jer će se tu povećati obim prometa. To sam nekako laički zaključio. Znači, ništa ovdje ne dobivamo, a dobili smo i korak naprijed u eliminisanju mogućnosti da imamo gradski autoput ili makar brzu cestu onako kako bi to trebalo biti.
Ne znaju iznivelirati saht, a kako ce znati rijesiti gordijeve prometne cvorove u metropoli.

Pare se trose, peru, uzima se lopatom, prave se kruzni koji nikom ne trebaju, guzve sve vece, situacija sve ludja... dakle, smisao ispunjen. :bih:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24381
Joined: 08/09/2005 20:08

#14087 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

Vitezanin wrote: 23/10/2021 13:11 Ovim će samo odgoditi tj prebaciti čep s jednog kružnog toka ( s ovog "privremenog" na silasku u Safeta Zajke) na drugi (imat ćemo dva čepa zapravo) i umjesto gužvi samo na Stupskoj petlji (gdje se sada većina vozila prebaci s autoputa) imat ćemo i novi čep na semaforu na silasku s IX transverzale na Bulevar Meše Selimovića jer će se tu povećati obim prometa. To sam nekako laički zaključio. Znači, ništa ovdje ne dobivamo, a dobili smo i korak naprijed u eliminisanju mogućnosti da imamo gradski autoput ili makar brzu cestu onako kako bi to trebalo biti.
Zavisi. Ja recimo mislim da je pogreska forsirati da 9 trasferzala na ovaj nacin bude spojena sa autoputem. Jer ce se koristiti za tranzit.

Ali, ako to odgovara ljudima sjeverno od pruge sta cu im ja.
Bolje da su ostavili 9 trasferzalu samo za lokalni saobracaj kako je i bilo planirano.

Ovako dobar dio tranzita ce ici na 9 transferzalu da izbjegne Stupsku petlju.

Safeta Zajke je po obimu saobracaja svakako trebalo prosiriti.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#14088 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Novi_Nick »

insaneinthebrain wrote: 23/10/2021 09:02 EA samo da Hranjen zavrsi pa ce poceti ovo. i valja rijesiti IP odnose. to zna uzeti po par godina. znaci za 3 godine ce biti zavrseno :zzzz:
Po vasoj prici izgleda da ovaj Euro Asfalt uredno pljacka poreske obveznike kantona Sarajevo i da je to jedna rupa bez dna.
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#14089 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mistek »

Vitezanin wrote: 23/10/2021 13:11 Ovim će samo odgoditi tj prebaciti čep s jednog kružnog toka ( s ovog "privremenog" na silasku u Safeta Zajke) na drugi (imat ćemo dva čepa zapravo) i umjesto gužvi samo na Stupskoj petlji (gdje se sada većina vozila prebaci s autoputa) imat ćemo i novi čep na semaforu na silasku s IX transverzale na Bulevar Meše Selimovića jer će se tu povećati obim prometa. To sam nekako laički zaključio. Znači, ništa ovdje ne dobivamo, a dobili smo i korak naprijed u eliminisanju mogućnosti da imamo gradski autoput ili makar brzu cestu onako kako bi to trebalo biti.
Uglavnom je tako na većini raskrsnica i onom što se radi, ali ovdje bi ipak trebalo da bude rasterećenje. Nije gužva na kružnom koji je sada na križanju sa Safeta Zajke zbog kružnog, nego zbog semafora kod škole u Boljakovu. Da tu nema semafora, odnosno da postoji traka za skretanje lijevo i bez semafora, ne bi ondje bilo gužve uopšte :) Sa kružnim tokom na spoju sa IX transverzalom, ovaj problem će biti riješen u velikoj mjeri, čak i bez dvije trake od jednog do drugog kružnog. A, te dvije trake će ulazak u sam grad učiniti malo primjerenijim, svakako lakšim. Ako naprave po 2 ulazne i izlazne trake na oba kružna, a trebalo bi, onda će to sigurno funkcionisati dosta dobro. Neće svi koji dođu sa autoputa ići prema Džemala Bijedića, dosta raje nastavlja Drinskom i kad se to podijeli, biće sasvim ok.

Meni je ovaj plan uredu. Problem će biti opet dosta priključaka sa sjeverne strane, ali ako se pogleda karta, ovaj dio fakat ne utječe na potencijalni GA. Servisna saobraćajnica svakako treba i to je ok. S ovim i dvanaestom transverzalom do aerodroma ili entitetske granice još bolje, zapadni ulazi u grad bi bili puno ljepši i dosta smisleno riješeni.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16988
Joined: 31/03/2019 14:56

#14090 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by vjeshalica »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/kanton- ... /211021062

Jel.ovo odgovor za adaptivno upravljanje saobracajem izmedju ostalog?
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#14091 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by nosara »

Ma samo metnu koji kruzni, nek' se raji zanebesa od voznje u krug, nema veze sto nigdje nece stici. Nije zurba. :bih:
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#14092 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Vitezanin »

Neko je pitao za tunel do Darive, kuda bi išao. Evo ovdje mreža planiranih saobraćajnica, neko je već stavljao kartu, ali ne mogu naći

https://ms.ks.gov.ba/sites/ms.ks.gov.ba ... 1600_0.jpg
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#14093 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Dimu1927 »

noviclan wrote: 22/10/2021 18:30 ImageImage

Too tana naj nacelnik
konacno da se malo uredi ovo, 3 trake a na vecini dionice ne znas za koji je smjer srednja, nit ima strelica niti je puna niti nista... nek su ovo malo uredili. poredali su i ove vibro trake prije pjesackih
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#14094 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by dječak sa šibicama »

Vitezanin wrote: 24/10/2021 12:18 Neko je pitao za tunel do Darive, kuda bi išao. Evo ovdje mreža planiranih saobraćajnica, neko je već stavljao kartu, ali ne mogu naći

https://ms.ks.gov.ba/sites/ms.ks.gov.ba ... 1600_0.jpg
Pa da, i govorilo se da je izlaz planiran kod hotela Saraj odnosno negdje u Nevjestinoj ispod zute tabije.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#14095 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Novi_Nick »

nosara wrote: 24/10/2021 10:40 Ma samo metnu koji kruzni, nek' se raji zanebesa od voznje u krug, nema veze sto nigdje nece stici. Nije zurba. :bih:
To se zove voznja u krug, bez pocetka i kraja :thumbup: :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#14096 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by bitanga_sa_otesa »

nosara wrote: 24/10/2021 10:40 Ma samo metnu koji kruzni, nek' se raji zanebesa od voznje u krug, nema veze sto nigdje nece stici. Nije zurba. :bih:
kome se zuri nek krene sat ranije ,ha ja :D
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#14097 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Dimu1927 »

bitanga_sa_otesa wrote: 24/10/2021 20:35
nosara wrote: 24/10/2021 10:40 Ma samo metnu koji kruzni, nek' se raji zanebesa od voznje u krug, nema veze sto nigdje nece stici. Nije zurba. :bih:
kome se zuri nek krene sat ranije ,ha ja :D
jel mi ono stalno govorimo kako je u njemacoj ?

pa i u njemackoj ljudi putuju sat vremena na posao, samo sto tamo predju 50 km a u sarajevu 5, ali sta ima veze, bitno je da nam je ko u njemackoj :D
kakaljin
Posts: 11595
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#14098 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by kakaljin »

Dimu1927 wrote: 24/10/2021 20:48
bitanga_sa_otesa wrote: 24/10/2021 20:35

kome se zuri nek krene sat ranije ,ha ja :D
jel mi ono stalno govorimo kako je u njemacoj ?

pa i u njemackoj ljudi putuju sat vremena na posao, samo sto tamo predju 50 km a u sarajevu 5, ali sta ima veze, bitno je da nam je ko u njemackoj :D
To je to, priblizavamo se europi :D :D :D :D :D

Vrijeme je bitno, a kilometraza se ne racuna
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#14099 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by bitanga_sa_otesa »

takoe poyyy :bih:
selma 83
Posts: 621
Joined: 10/12/2010 18:45

#14100 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by selma 83 »

Vitezanin wrote: 23/10/2021 13:11 Ovim će samo odgoditi tj prebaciti čep s jednog kružnog toka ( s ovog "privremenog" na silasku u Safeta Zajke) na drugi (imat ćemo dva čepa zapravo) i umjesto gužvi samo na Stupskoj petlji (gdje se sada većina vozila prebaci s autoputa) imat ćemo i novi čep na semaforu na silasku s IX transverzale na Bulevar Meše Selimovića jer će se tu povećati obim prometa. To sam nekako laički zaključio. Znači, ništa ovdje ne dobivamo, a dobili smo i korak naprijed u eliminisanju mogućnosti da imamo gradski autoput ili makar brzu cestu onako kako bi to trebalo biti.
A jesi li pomislio da će podvožnjak u Buća potoku biti malo manje opterećen. Pa ljudi kad se vraćaju kući ne mogu po pola sata proći tim djelom. Stoje kombiji, busevi, komunalci "Rad". Nekad su tražili da se bivša rampa ponovo aktivira, jer vozova i nema faktički. Uglavnom dio od Hife do Zelenog mosta pa i dalje kod Boljakova(semafor) idu u kolonama po pola sata. iz suprotnog isto. I još kad se izlije voda u podvožnjak imamo supicu. Dobivamo itekako...ako išta Visočani, Brezani, Zeničani, neće ići kroz Buća P. razumno zar ne? ;-)
Post Reply