Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Laplace
Posts: 10249
Joined: 19/11/2012 18:37

#15476 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Laplace »

vanjki wrote: 29/11/2022 23:39
Haris.ba wrote: 22/11/2022 10:16

Moglo je, moglo. Ali, se nije htjelo....

Otkud odjednom dva nelegalna objekta se pojavise na trasi gdje je eksproprijacija trebala biti zavrsena? :D

Ima razloga sto se medijski nista ne prenosi o toj dionici.
Ovo nije istina eksproprijacija je davno zavrsena.. Ovdje jedino Euroasfalt koci,jer nema masina na raspolaganju a Steta suti. Znao se pred izbore slikati
Da je ovo normalna država (pa da je makar i država) pa da se zapitamo kako to da tender dobije firma koja nema na raspolaganju dovoljno mašina da obavi posao... Ali,u banana republici je i to normalno.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24388
Joined: 08/09/2005 20:08

#15477 e: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

thekupus wrote: 30/11/2022 01:11
vanjki wrote: 29/11/2022 23:39

Ovo nije istina eksproprijacija je davno zavrsena.. Ovdje jedino Euroasfalt koci,jer nema masina na raspolaganju a Steta suti. Znao se pred izbore slikati
To govoriš da ja lažem? Eto pogledaj sjednicu prošlu vijeća KS, pa ćeš vidjeti da je tek sad dato odobrenje za još objekata
Dzaba, on je nanijetio da je u pravu. Nece ti on ni sekunde promjeniti misljenje.
vanjki
Posts: 1787
Joined: 26/10/2006 17:37

#15478 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by vanjki »

thekupus wrote: 30/11/2022 01:11
vanjki wrote: 29/11/2022 23:39

Ovo nije istina eksproprijacija je davno zavrsena.. Ovdje jedino Euroasfalt koci,jer nema masina na raspolaganju a Steta suti. Znao se pred izbore slikati
To govoriš da ja lažem? Eto pogledaj sjednicu prošlu vijeća KS, pa ćeš vidjeti da je tek sad dato odobrenje za još objekata
Ja znam tačno da je Efendic rekao prije nekoliko mjeseci da je eksproprijacija zavrsena. Ako su oni slagali,onda lazem tebe. Hajde pronadji nam tu odluku
User avatar
thekupus
Posts: 6787
Joined: 25/06/2011 22:38

#15479 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by thekupus »

vanjki wrote: 30/11/2022 16:02
thekupus wrote: 30/11/2022 01:11

To govoriš da ja lažem? Eto pogledaj sjednicu prošlu vijeća KS, pa ćeš vidjeti da je tek sad dato odobrenje za još objekata
Ja znam tačno da je Efendic rekao prije nekoliko mjeseci da je eksproprijacija zavrsena. Ako su oni slagali,onda lazem tebe. Hajde pronadji nam tu odluku

https://skupstina.ks.gov.ba/prijedlog-o ... -puteve-22
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#15480 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by VladaFBiH »

vanjki wrote: 30/11/2022 16:02
thekupus wrote: 30/11/2022 01:11

To govoriš da ja lažem? Eto pogledaj sjednicu prošlu vijeća KS, pa ćeš vidjeti da je tek sad dato odobrenje za još objekata
Ja znam tačno da je Efendic rekao prije nekoliko mjeseci da je eksproprijacija zavrsena. Ako su oni slagali,onda lazem tebe. Hajde pronadji nam tu odluku
Meni i dalje nije jasno šta je to eksproprijacija PRIVREMENIH objekata osim ako nije "pranje para". U samom ugovoru mora stajati da ima privremenu dozvolu do dovođenja zemljišta/objekta krajnjoj namjeni i tu se sva prava "vlasnika privremenih objekata" završavaju.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24388
Joined: 08/09/2005 20:08

#15481 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

VladaFBiH wrote: 01/12/2022 08:47 Meni i dalje nije jasno šta je to eksproprijacija PRIVREMENIH objekata osim ako nije "pranje para". U samom ugovoru mora stajati da ima privremenu dozvolu do dovođenja zemljišta/objekta krajnjoj namjeni i tu se sva prava "vlasnika privremenih objekata" završavaju.
Jednog finog ljeta gospodnjeg kada se krenulo sa izgradnjom autoputa oko Sarajeva skontalo se da najveca lova ne lezi na kupovini parcela i redanjem sadnica tresnji metar razdaljine po parceli.
Sto ne bi donijeli neku specijalnu odluku da se "privremeni objekti" naplacaju od drzave? Nacemo neki socijalni slucaj, to provuci kroz medije, i eto. Sve po zakonu. I sada na tom slucaju se sire saobracajnice gdje se primjenjuje taj princip.
User avatar
video
Posts: 6769
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#15482 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by video »

A ono EBRD kredit, uslovi davanja za isti, njihova pravila, folovi golovi...
Da se razumijemo, nisam za ta basnoslovna placanja za objekte i posjede a pogotovo ikakva placanja tim privremenim/nelegalnim objektima. Cak bi donio zakon da se sve mora vratiti u stanje prije izgradnje objekta i to, naravno, o trosku "vlasnika" istog.
Mozda se moglo ici na tu varijantu da se KT gradi ne kreditnim sredstvima ;-) (skupljena iz domacih izvora)pa bi ovi svi,privremeno/nelegalni dobili dupe u nogu :izet:
Cak je na pocetku i bila prica da ce tako i biti sve dok se, ocito, ne odluci da se ide "sve po EBRD zakonu".

Btw, raducka se opet :shock: (za nepovjeovati) pomalo na KT. Laganini se izdizu stubovi.
HelaS
Posts: 5383
Joined: 22/09/2018 13:21

#15483 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by HelaS »

VladaFBiH wrote: 01/12/2022 08:47
vanjki wrote: 30/11/2022 16:02

Ja znam tačno da je Efendic rekao prije nekoliko mjeseci da je eksproprijacija zavrsena. Ako su oni slagali,onda lazem tebe. Hajde pronadji nam tu odluku
Meni i dalje nije jasno šta je to eksproprijacija PRIVREMENIH objekata osim ako nije "pranje para". U samom ugovoru mora stajati da ima privremenu dozvolu do dovođenja zemljišta/objekta krajnjoj namjeni i tu se sva prava "vlasnika privremenih objekata" završavaju.
Neko je još 2021. godine provukao eksproprijaciju privremenih objekata u njihovoj trenutnoj vrijednosti, kroz Odluku o usvajanju okvira za otkup imovine i naknade radi realizacije Projekta izgradnje gradskih saobraćajnica u Kantonu Sarajevo :-)
Clan 7.
(Rješavanje imovinsko-pravnih odnosa za privremene poslovne objekte)
(1) Vlasniku privremenog poslovnog objekta kome je od strane općine izdata privremena urbanistička saglasnost ili odobrenje za građenje, kao i za privremene poslovne objekte sa kojima je naknadno izvršen pravni promet, pripada pravo na naknadu u visini građevinske vrijednosti prema zatečenom stanju na krajnji datum kako je propisano ovom odlukom.
https://skupstina.ks.gov.ba/sites/skups ... ajnice.pdf
vanjki
Posts: 1787
Joined: 26/10/2006 17:37

#15484 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by vanjki »

thekupus wrote: 30/11/2022 20:06
vanjki wrote: 30/11/2022 16:02

Ja znam tačno da je Efendic rekao prije nekoliko mjeseci da je eksproprijacija zavrsena. Ako su oni slagali,onda lazem tebe. Hajde pronadji nam tu odluku
https://www.klix.ba/biznis/investicije/ ... /220429133
vanjki
Posts: 1787
Joined: 26/10/2006 17:37

#15485 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by vanjki »

HelaS wrote: 01/12/2022 09:47
VladaFBiH wrote: 01/12/2022 08:47

Meni i dalje nije jasno šta je to eksproprijacija PRIVREMENIH objekata osim ako nije "pranje para". U samom ugovoru mora stajati da ima privremenu dozvolu do dovođenja zemljišta/objekta krajnjoj namjeni i tu se sva prava "vlasnika privremenih objekata" završavaju.
Neko je još 2021. godine provukao eksproprijaciju privremenih objekata u njihovoj trenutnoj vrijednosti, kroz Odluku o usvajanju okvira za otkup imovine i naknade radi realizacije Projekta izgradnje gradskih saobraćajnica u Kantonu Sarajevo :-)
Clan 7.
(Rješavanje imovinsko-pravnih odnosa za privremene poslovne objekte)
(1) Vlasniku privremenog poslovnog objekta kome je od strane općine izdata privremena urbanistička saglasnost ili odobrenje za građenje, kao i za privremene poslovne objekte sa kojima je naknadno izvršen pravni promet, pripada pravo na naknadu u visini građevinske vrijednosti prema zatečenom stanju na krajnji datum kako je propisano ovom odlukom.
https://skupstina.ks.gov.ba/sites/skups ... ajnice.pdf
Odluka iz aprila:. https://www.klix.ba/biznis/investicije/ ... /220429133
HelaS
Posts: 5383
Joined: 22/09/2018 13:21

#15486 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by HelaS »

vanjki wrote: 01/12/2022 18:22
HelaS wrote: 01/12/2022 09:47

Neko je još 2021. godine provukao eksproprijaciju privremenih objekata u njihovoj trenutnoj vrijednosti, kroz Odluku o usvajanju okvira za otkup imovine i naknade radi realizacije Projekta izgradnje gradskih saobraćajnica u Kantonu Sarajevo :-)


https://skupstina.ks.gov.ba/sites/skups ... ajnice.pdf
Odluka iz aprila:. https://www.klix.ba/biznis/investicije/ ... /220429133
Apsolutno je nebitno od kojeg datuma je Odluka, iako se radi o istoj, samo različitim formama. Bitno je da je neko provukao pravo vlasniku privremenog poslovnog objekta i njegovu privremenu urbanističku saglasnost ili odobrenje za građenje ili za privremene poslovne objekte, da mu pripada pravo na naknadu u eksproprijaciji prilikom gradnje gradskih saobraćajnica u Sarajevu :-)
User avatar
Laplace
Posts: 10249
Joined: 19/11/2012 18:37

#15487 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Laplace »

Neki dan su me u Podlugovima fino zeznuli sa tim radovima. Vidim zastoj na dijelu gdje se cesta rekonstruisala pa rekoh da je zaobiđem lokalnom cestom. Malo morgen! I nju su blokirali sa dvije mašine, ne možeš ni biciklom proći. Nazad pa u kolonu.

Nema šta, baš su genijalni - počnu radove na svim dionicama a nigdje ne završe pa se ti snalazi kako ćeš na posao.
User avatar
mk ultra
Posts: 19223
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#15488 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mk ultra »

Image

Volio bih da vidim ko je korisnu saobracajnicu napravio beskorisnom
Pride kad ujutro najargaju kuda ce onda? Svi u rikverc? Mislim da gluplje rješenje nisam vidio u životu
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#15489 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by bitanga_sa_otesa »

jel ovo neki novi kruzni tokic??
User avatar
Logovan
Posts: 94159
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#15490 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Logovan »

A sta bi ovo trebalo predstavljati?
kakaljin
Posts: 11595
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#15491 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by kakaljin »

Slijepa ulica sa okretaljkom da se lakse okrene neko. Tako ja vidim ovo na slici.

Po meni dobra stvar da se ne moras rikvercom vracati
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#15492 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by bitanga_sa_otesa »

ako je to ,odlicna je stvar,to je bio pristupni put za 3 trafostanice ,sad kad bude kvar ,samo se okrenu na tom kruznom tokicu i nazad,tako i ovi iz vodovoda i iz sarajevogasa ,vatrogasci isto :D
HelaS
Posts: 5383
Joined: 22/09/2018 13:21

#15493 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by HelaS »

kakaljin wrote: 02/12/2022 20:59 Slijepa ulica sa okretaljkom da se lakse okrene neko. Tako ja vidim ovo na slici.

Po meni dobra stvar da se ne moras rikvercom vracati
:thumbup:
User avatar
nepass1
Posts: 9510
Joined: 06/07/2017 07:35

#15494 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by nepass1 »

bitanga_sa_otesa wrote: 02/12/2022 21:06 ako je to ,odlicna je stvar,to je bio pristupni put za 3 trafostanice ,sad kad bude kvar ,samo se okrenu na tom kruznom tokicu i nazad,tako i ovi iz vodovoda i iz sarajevogasa ,vatrogasci isto :D
Ma ako je sudjeno da izgori izgorice sa i bez vatrogasaca
User avatar
Laplace
Posts: 10249
Joined: 19/11/2012 18:37

#15495 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Laplace »

mk ultra wrote: 02/12/2022 17:39 Image

Volio bih da vidim ko je korisnu saobracajnicu napravio beskorisnom
Pride kad ujutro najargaju kuda ce onda? Svi u rikverc? Mislim da gluplje rješenje nisam vidio u životu
Ovo fino asfaltiraju, naprave kružni tok i oni koji se zalete samo naprave krug i nazad. :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24388
Joined: 08/09/2005 20:08

#15496 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

Je li ikome ista jasno?
Ova saobraćajna mreža trebala bi ići sljedećim dionicama: Grbavica (od pomoćnog Željinog stadiona do semafora za Vraca), od semafora kod Željezničke do Šipa (izlaz na budući tunel, buduće dionice preko Vogošće do Jošanice), od Grasa do kružnog na Otoci, od izlaska s autoputa u Boljakovom do mosta, od Mojmila do kružnog u Hrasnom. Radovi idu nešto sporije, i za to postoji objašnjenje.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3534
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#15497 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by JavierBosnia »

Haris.ba wrote: 12/12/2022 14:18 Je li ikome ista jasno?
Ova saobraćajna mreža trebala bi ići sljedećim dionicama: Grbavica (od pomoćnog Željinog stadiona do semafora za Vraca), od semafora kod Željezničke do Šipa (izlaz na budući tunel, buduće dionice preko Vogošće do Jošanice), od Grasa do kružnog na Otoci, od izlaska s autoputa u Boljakovom do mosta, od Mojmila do kružnog u Hrasnom. Radovi idu nešto sporije, i za to postoji objašnjenje.
Cini mi se da govori o vise dionica. Grbavica - Vraca (juzna longitudinala) spoj za Zagrebackom
Semafor kod Zeljeznice do Sipa (1 transferzala)
Od grasa (remize) pa do kruznog na otoci pored elpija ona dionica da se prosiri
od izlaza sa autoputa do mosta u boljakovom (to je ovo sto sad prave i prosiruju)
od mojmila do kruznog u hrasnom isto juzna samo drugi dio prema dobrinji

valjda je to?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24388
Joined: 08/09/2005 20:08

#15498 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

JavierBosnia wrote: 12/12/2022 21:17 Od grasa (remize) pa do kruznog na otoci pored elpija ona dionica da se prosiri
Bice zanimljivo jer nije planirano da se siri tuda. Ali, nije bilo ni ono sto je prosireno u Dzemala Bijedica

Stvar je sto je to mozda i najvaznija dionica sjeverne longitudinale koja bi trebala napraviti novu trasu koja bi se sutra kopcala kod Merkatora Lozionicka.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3534
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#15499 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by JavierBosnia »

Haris.ba wrote: 12/12/2022 23:03
JavierBosnia wrote: 12/12/2022 21:17 Od grasa (remize) pa do kruznog na otoci pored elpija ona dionica da se prosiri
Bice zanimljivo jer nije planirano da se siri tuda. Ali, nije bilo ni ono sto je prosireno u Dzemala Bijedica

Stvar je sto je to mozda i najvaznija dionica sjeverne longitudinale koja bi trebala napraviti novu trasu koja bi se sutra kopcala kod Merkatora Lozionicka.
Kako mislis nije planirano kada se pricalo i raspravljalo sta ce biti sa Elpijem i kruzni kao tu bi neki trebao biti, ima li mjesta, nema li i sl
User avatar
Haris.ba
Posts: 24388
Joined: 08/09/2005 20:08

#15500 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

JavierBosnia wrote: 12/12/2022 23:24
Haris.ba wrote: 12/12/2022 23:03

Bice zanimljivo jer nije planirano da se siri tuda. Ali, nije bilo ni ono sto je prosireno u Dzemala Bijedica

Stvar je sto je to mozda i najvaznija dionica sjeverne longitudinale koja bi trebala napraviti novu trasu koja bi se sutra kopcala kod Merkatora Lozionicka.
Kako mislis nije planirano kada se pricalo i raspravljalo sta ce biti sa Elpijem i kruzni kao tu bi neki trebao biti, ima li mjesta, nema li i sl
Pa nije. Planirana cesta dvije trake. Kruzni kod Elpija i onda cesta 4 trake ide novom trasom prema pruzi. Ona trenutna dionica od Elpija do kruznog na Dzemala Bijedica kod pijace ostaje 2 trake za servis naselja a ne za tranzitni saobracaj.
Post Reply