Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3534
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#14376 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by JavierBosnia »

Thorgerson wrote: 22/11/2021 00:58

Ovo ostalo je nemoguce ukinuti. Kako ces ukinuti prvi semafor poslije KT? Tu je raskrnsica, prostora za KT nema. Pa covjece tu kad se ugasi semafor znas li kakav haos nastaje ujutro?!

I ne kontam sta ti smeta sto moras stati na jedno crveno? Na A transverzali nikad, ali nikad nije guzva. I vidi cuda guzva i haos budu upravo kada ne rade semafori.
Pitas me kako mislim ukinut semafor poslije KT??? Pa tako mozda sto ce neko prohodat pisljivih 50 metara do kruznog i preci ulicu, ili ako je autom otici i okrenuti se na stranu na koju treba.

Nije to jedno crveno nego 4! I to da su bar uklopljeni pa da se prodje, nego nije ni to. Eto nek je tebi odlicno odradjena ta dionica, komsija Avdo bi je bolje isplanirao
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#14377 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Naslovnica »

JavierBosnia wrote: 22/11/2021 10:48
Thorgerson wrote: 22/11/2021 00:58

Ovo ostalo je nemoguce ukinuti. Kako ces ukinuti prvi semafor poslije KT? Tu je raskrnsica, prostora za KT nema. Pa covjece tu kad se ugasi semafor znas li kakav haos nastaje ujutro?!

I ne kontam sta ti smeta sto moras stati na jedno crveno? Na A transverzali nikad, ali nikad nije guzva. I vidi cuda guzva i haos budu upravo kada ne rade semafori.
Pitas me kako mislim ukinut semafor poslije KT??? Pa tako mozda sto ce neko prohodat pisljivih 50 metara do kruznog i preci ulicu, ili ako je autom otici i okrenuti se na stranu na koju treba.

Nije to jedno crveno nego 4! I to da su bar uklopljeni pa da se prodje, nego nije ni to. Eto nek je tebi odlicno odradjena ta dionica, komsija Avdo bi je bolje isplanirao
Ono je dionica sa nekoliko nebuloznih projektnih rješenja da mi se plače kako su sjebali onolike pare i dionicu.
Spoj sa Braćom Mulić i onih nekoliko semafora okolo te raskrsnice je za udžbenika kako sjebati win-win situaciju.
last mohicans
Posts: 11684
Joined: 09/08/2012 23:19

#14378 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by last mohicans »

A tek sto se krse duple pune na Dz.Bijedica,kao u priči. Hajde kad izlazis iz BCC,imas alternativu,ali ispod kruznog imas Primus Balkan,onu teretanu, Ibys hotel, pumpu, s desne strane onu prodavncu iverice,gdje se okrenuti, ici na semafor kod FiSa, pa u FiS ili dolje nize kod pumpe,eventualno polukruzno kod ASE,gdje 99% vozača nece otici da napravi polukruzno. Mislim da je dobro rjesenje bilo isjeci jedno zeleno ostrvo kod ASE,da se moze lijevo,bez da ides na drugi semafor.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24383
Joined: 08/09/2005 20:08

#14379 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

last mohicans wrote: 22/11/2021 11:11 A tek sto se krse duple pune na Dz.Bijedica,kao u priči. Hajde kad izlazis iz BCC,imas alternativu,ali ispod kruznog imas Primus Balkan,onu teretanu, Ibys hotel, pumpu, s desne strane onu prodavncu iverice,gdje se okrenuti, ici na semafor kod FiSa, pa u FiS ili dolje nize kod pumpe,eventualno polukruzno kod ASE,gdje 99% vozača nece otici da napravi polukruzno. Mislim da je dobro rjesenje bilo isjeci jedno zeleno ostrvo kod ASE,da se moze lijevo,bez da ides na drugi semafor.
Bice kruzni na Dzeme Bijedica i 9 transferzale.

Bice krizni na Dzeme Bijedica i Srdjana Aleksica.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#14380 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Thorgerson »

JavierBosnia wrote: 22/11/2021 10:48
Thorgerson wrote: 22/11/2021 00:58

Ovo ostalo je nemoguce ukinuti. Kako ces ukinuti prvi semafor poslije KT? Tu je raskrnsica, prostora za KT nema. Pa covjece tu kad se ugasi semafor znas li kakav haos nastaje ujutro?!

I ne kontam sta ti smeta sto moras stati na jedno crveno? Na A transverzali nikad, ali nikad nije guzva. I vidi cuda guzva i haos budu upravo kada ne rade semafori.
Pitas me kako mislim ukinut semafor poslije KT??? Pa tako mozda sto ce neko prohodat pisljivih 50 metara do kruznog i preci ulicu, ili ako je autom otici i okrenuti se na stranu na koju treba.

Nije to jedno crveno nego 4! I to da su bar uklopljeni pa da se prodje, nego nije ni to. Eto nek je tebi odlicno odradjena ta dionica, komsija Avdo bi je bolje isplanirao
Shvatas li da je tu poprilicno prometna raskrsnica. Nisu tu semafori zbog pjesaka.

Imas Dobrinju 5, gdje uvijek na semaforu stoji po 5-6 auta. Potom nasuprot imas cestu od vojnickog, doma zdravlja uvijek ima auta.

I kako bi ti eto to rijesio? Sta, stavio pravi prvenstva prolaza za 4 trake?

Kazem ti znam kakav je haos kada ne rade semafori. Ovo rjesenje je najoptimalnijesama cinjenica da nema guzvi to dokazuje. Sve ide glatko, nikad nema guzve. Auta koja cekaju crveno gotovo uvijek u potpunosti sva prodju kad se upalo zeleno. Ne kontam sta je problem.

E sad to sto se tebi licno ne dopada sto ga ne mozes zagasat do aerodroma bez stajanja, jbg.
User avatar
mk ultra
Posts: 19222
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#14381 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mk ultra »

Haris.ba wrote: 22/11/2021 11:52
last mohicans wrote: 22/11/2021 11:11 A tek sto se krse duple pune na Dz.Bijedica,kao u priči. Hajde kad izlazis iz BCC,imas alternativu,ali ispod kruznog imas Primus Balkan,onu teretanu, Ibys hotel, pumpu, s desne strane onu prodavncu iverice,gdje se okrenuti, ici na semafor kod FiSa, pa u FiS ili dolje nize kod pumpe,eventualno polukruzno kod ASE,gdje 99% vozača nece otici da napravi polukruzno. Mislim da je dobro rjesenje bilo isjeci jedno zeleno ostrvo kod ASE,da se moze lijevo,bez da ides na drugi semafor.
Bice kruzni na Dzeme Bijedica i 9 transferzale.

Bice krizni na Dzeme Bijedica i Srdjana Aleksica.
To ne mijenja cinjenicu da ce kruzni DzBijedica i IX transferzale biti zacepljen radi semafora na bulevaru... I sad je guzva od semafora do raskrsnice

Time KT gubi smisao ali i kompletan prelaz

Zato je GA otac
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3534
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#14382 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by JavierBosnia »

Thorgerson wrote: 22/11/2021 18:15 jbg.
Ides iz pravca aerodroma hoces lijevo prema domu zdravlja, okrenes se na kruzni i skrenes.
Ides iz pravca biroa, hoces prema aerodromu/dom zdravlja, kruzni i furaj
Iz pravca doma zdravlja hoces prema birou ili mojmilu ides na zamisljeni kruzni prema aerodromu i vratis se

Znaci u 80% slucajeva je da se skrene desno i iskljuci se ili otici samo, al samooo 50 metara dalje i okrenut se na kruznom u zeljenom smjeru. Za to ti treba 10 sekundi

Meni ne smeta, ja tu prodjem jednom u 10 dana, a ne gasam po gradu, idem do 70. I kad tako idem stajem 5 puta na dionici gdje ne bih trebao nikako. Sa jos jednim kruznim tu bi se trebalo ukinut 3/4 semafora u najgorem slucaju, eto i da ostavimo taj tu sto spominjes, ako to ne bi poboljsalo saobracaj tu jebi me
pemanapemani
Posts: 5347
Joined: 09/09/2008 15:12

#14383 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by pemanapemani »

JavierBosnia wrote: 22/11/2021 19:48
Thorgerson wrote: 22/11/2021 18:15 jbg.
Ides iz pravca aerodroma hoces lijevo prema domu zdravlja, okrenes se na kruzni i skrenes.
Ides iz pravca biroa, hoces prema aerodromu/dom zdravlja, kruzni i furaj
Iz pravca doma zdravlja hoces prema birou ili mojmilu ides na zamisljeni kruzni prema aerodromu i vratis se

Znaci u 80% slucajeva je da se skrene desno i iskljuci se ili otici samo, al samooo 50 metara dalje i okrenut se na kruznom u zeljenom smjeru. Za to ti treba 10 sekundi

Meni ne smeta, ja tu prodjem jednom u 10 dana, a ne gasam po gradu, idem do 70. I kad tako idem stajem 5 puta na dionici gdje ne bih trebao nikako. Sa jos jednim kruznim tu bi se trebalo ukinut 3/4 semafora u najgorem slucaju, eto i da ostavimo taj tu sto spominjes, ako to ne bi poboljsalo saobracaj tu jebi me
Jednim kruznim se mogao rijesiti semafor kod Planike i onaj pred Petrol pumpom. Bukvalno 20 metara asfalta.
selma 83
Posts: 621
Joined: 10/12/2010 18:45

#14384 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by selma 83 »

noviclan wrote: 22/11/2021 04:51 E dobro si napisao step nece propasti ako ne zabije semafor, koliko su ih do sada zabili ne nece sada odrzavaj
pozz, a zašto skidaju identične rešetke(nosače) iznad kolovoza. Zadnji primjer iza energopetrola prema Apoteci Dina. Haj kad je hrđavo i izbušeno gelerima ali ovaj je bio ok, ofarban, bez rupa od gelera. Tu su prije rata postavili sve rešetke identično , ljepota vidjeti sklad. Sve do Heco p. su bile u skladu ti nosači i na bočnim ulicama. E sad sa bočnih ulica su poskidali(ove iznad portale) ,Izlaz: Gras, Kumrovec, zadnji na 9.transverzali :? . ko to odlučuje :?: .jest negdje neko opalio sa autom, oštetio, ali to je na 1 stub bilo...uglavnom kod Apoteke Dina su zbog kopanja vodovoda maknuli komplet stub(stavljen samo od 2metra stub). i sad iznad kolovoza stoji samo 1 semafor iznad...što ga diraš, kad ga je neko po lijepom šablonu i standardu predratnom postavio. ;-)
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#14385 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by bitanga_sa_otesa »

jbga, skocila cijena zeljeza na otpadu :D
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#14386 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Thorgerson »

JavierBosnia wrote: 22/11/2021 19:48
Thorgerson wrote: 22/11/2021 18:15 jbg.
Ides iz pravca aerodroma hoces lijevo prema domu zdravlja, okrenes se na kruzni i skrenes.
Ides iz pravca biroa, hoces prema aerodromu/dom zdravlja, kruzni i furaj
Iz pravca doma zdravlja hoces prema birou ili mojmilu ides na zamisljeni kruzni prema aerodromu i vratis se

Znaci u 80% slucajeva je da se skrene desno i iskljuci se ili otici samo, al samooo 50 metara dalje i okrenut se na kruznom u zeljenom smjeru. Za to ti treba 10 sekundi

Meni ne smeta, ja tu prodjem jednom u 10 dana, a ne gasam po gradu, idem do 70. I kad tako idem stajem 5 puta na dionici gdje ne bih trebao nikako. Sa jos jednim kruznim tu bi se trebalo ukinut 3/4 semafora u najgorem slucaju, eto i da ostavimo taj tu sto spominjes, ako to ne bi poboljsalo saobracaj tu jebi me
Haha pa ti stvarno mislis da bi to raja postovala? Naravno da ne bi. Tu bi bilo udesa na kamaru. Ti haman ko ovi europejci sto dodju iz normalnih zemalja pa im eto cudno sto se nasi politicari ne mogu dogovoriti.

I dan danas vozaci iz pravca Mojmila, skrecu prema Petrolu preko 2 pune.

Eno ti kod Binga novog, raja izlazi i ide preko pjesackog ostrva lijevo da skrene. Malo nize je drugi izlaz iz Binga i ovo sto ti pises, odes na KT okrenes se i ides prema gradu.

I to neku noc sam vidio kolonu auta motaju hladno lijevo, 4-5 auta proslo.

Kad je policija tu, kazni. Al 97% vremena policije nema.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3534
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#14387 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by JavierBosnia »

U zadnjoj recenici si sve rekao, skrece se preko pune i kod Hife u svrakinom. A sve to samo zato sto se prolazi nekaznjeno. Stavi kameru kod binga ili tu kod petrola, pa svako ko predje cestitka na adresu. Onda vjeruj da nece biti prekrsaja.

To sto policija ne radi svoj posao i sto vozaci iskoristavaju da krse propise nije opravdanje da se neke stvari nakaradno rade
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#14388 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Qler »

Ja kod petrol uvijek odem na semafor pa dole polu kružno kod onih nekih vina, pa čekam semafor i onda nazad... I gledam ove što skreću na punu i kontam ko je tu budala...
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10459
Joined: 27/04/2021 22:52

#14389 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by tramvajtrojka »

Qler wrote: 22/11/2021 22:33 Ja kod petrol uvijek odem na semafor pa dole polu kružno kod onih nekih vina, pa čekam semafor i onda nazad... I gledam ove što skreću na punu i kontam ko je tu budala...
tako ja pjeske neki dan kod proming pumpe na pješačkom prelazim kad hamsa iz pravca makbela preko duple pune ga svinta i na pumpu da je nisam vidio pukla bi me na pješačkom ja joj na pumpi pridjem govorim jesi li normalna ona haj sta fali ako nju nisam odlezao necu nikoga :run:
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#14390 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Novi_Nick »

Thorgerson
Zar se na KT nebi mogli postaviti semafori sa kamerama i senzorima. Pa kada dodje do ekstremnih guzvi i zacepljenja u saobracaju i KT, recimo ujutro i nakon posla ili iz nekog drugog razloga, kamere to vide i automatski salju signal da se semafori ukljuce i regulisu saobracaju u KT. A kada kamere na semaforima vide da nema vise guzve i zacepljenja ispred KT salju odmah signal da se samafori iskljuce.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24383
Joined: 08/09/2005 20:08

#14391 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

mk ultra wrote: 22/11/2021 19:45
Haris.ba wrote: 22/11/2021 11:52

Bice kruzni na Dzeme Bijedica i 9 transferzale.

Bice krizni na Dzeme Bijedica i Srdjana Aleksica.
To ne mijenja cinjenicu da ce kruzni DzBijedica i IX transferzale biti zacepljen radi semafora na bulevaru... I sad je guzva od semafora do raskrsnice

Time KT gubi smisao ali i kompletan prelaz

Zato je GA otac
Sad ispade bolje da nista nisu pravili. :D
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#14392 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mistek »

Ima par tih mjesta u gradu gdje je puna za lijevo skretanje, a gdje se masovno krši to. Nek policija izađe 2 dana u mjesecu, nasumice, 2 sata, riješit će problem. Drugo, ja fakat ne znam što se na takvim mjestima, kao što je kod Binga u DŽB ili kod Petrola na A transverzali ne stavi fizička barijera. Makar ono malo gumeno čudo koje će koliko toliko onemogućiti takva sranja. Jer, dio ljudi to radi iz bezobrazluka, ali dio je onih, i to dobar dio, koji ne shvataju funkcionisanje saobraćaja u 2021. godini i koji ne razmišljaju uopšte kakva je tu linija i smije li se. Riješili bi tako 90% problema.

A IX će biti zakrčena zbog semafora, ovako ili onako, kad je špica. Tu ne pomaže ništa. Zapravo, pomogla bi Džemala Bijedića u punom profilu, od Stupa do Kvadranta :-D
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#14393 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by un1ted »

Sto bi neko radio proaktivno ako ne mora?
User avatar
mk ultra
Posts: 19222
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#14394 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mk ultra »

Haris.ba wrote: 22/11/2021 23:51
mk ultra wrote: 22/11/2021 19:45

To ne mijenja cinjenicu da ce kruzni DzBijedica i IX transferzale biti zacepljen radi semafora na bulevaru... I sad je guzva od semafora do raskrsnice

Time KT gubi smisao ali i kompletan prelaz

Zato je GA otac
Sad ispade bolje da nista nisu pravili. :D
Pa zamisli kolonu od semafora na bulevaru do prvog KT pa preko mosta do drugog KT koji ce jednako biti zakocen... I da ako ce tako uraditi nista se postici nece, jer ce KT i jedan i drugi biti blokirani kolonama...

GA izlaz gdje treba i vozdrica
User avatar
Haris.ba
Posts: 24383
Joined: 08/09/2005 20:08

#14395 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

mk ultra wrote: 23/11/2021 01:24 Pa zamisli kolonu od semafora na bulevaru do prvog KT pa preko mosta do drugog KT koji ce jednako biti zakocen... I da ako ce tako uraditi nista se postici nece, jer ce KT i jedan i drugi biti blokirani kolonama...
Ne moze biti gore nego sto je bilo.

A za tranzit ce se koristiti ta ruta sve dok se ne napravi GA. A GA je dzenaza bila, i tako.
Registarska oznaka
Posts: 1078
Joined: 20/04/2015 12:53

#14396 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Registarska oznaka »

Evo na koji nacin rijesiti guzvu sa ispravno napravljenim kruznim tokom.
Ovako su morali uraditi na pofalicima, sto nisu nzm. Ovako bi morali napraviti u DZB.

Image
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#14397 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mistek »

Ma na Pofalićima im nije kasno dodati traku direktno iz ulice Put Života prema FDS. Ostalo je sasvim ok.

Ali, neće ovo biti nigdje ovako, jer ne znaju. :D
User avatar
sefket_ramadani
Posts: 451
Joined: 07/03/2018 18:22

#14398 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by sefket_ramadani »

Registarska oznaka wrote: 23/11/2021 13:52 Evo na koji nacin rijesiti guzvu sa ispravno napravljenim kruznim tokom.
Ovako su morali uraditi na pofalicima, sto nisu nzm. Ovako bi morali napraviti u DZB.

Image
ovo je komplikovano za travnicke inzenjere
noviclan
Posts: 10806
Joined: 31/10/2013 06:48

#14399 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by noviclan »

E ovo su kruzni gdje te uputi gdje ces a nije kao nasi sto oni iz unutarnje trube onom u vanjskoj heeeej sto me ne propustis heeej
kakaljin
Posts: 11595
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#14400 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by kakaljin »

noviclan wrote: 24/11/2021 04:52 E ovo su kruzni gdje te uputi gdje ces a nije kao nasi sto oni iz unutarnje trube onom u vanjskoj heeeej sto me ne propustis heeej
Ovi su samo sa fizickom barijerom dok kod nas je bez bariere, i opet da svi voze normalno moglo bi se proci sve fino, jer na slici ovdje je kad udjes iz desne u kruzni izlazis samo na prvi izlaz, sto je i po pravilu i kod nasih kruznih sa dva ulaza i izlaza
Post Reply