Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
neki
Posts: 6678
Joined: 17/02/2005 07:57

#12551 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by neki »

the_stick wrote: 04/04/2021 10:19
zilog wrote: 04/04/2021 00:44
the_stick wrote: 04/04/2021 00:28 Ok... ispod bjelava i vratnika... ne znam fakat... veci dio zivota sam zivio na bjelavama... jedan komsija vec vise od 10 godina ne moze da proda kucu u mahali jer se na njoj ne smije raditi nikakvo prosirenje jer kao tu treba da prodje taj fantomski autoput... opet kazem, nisam te struke da bih znao da li je to tehnicki moguce, ali nikako ne mogu da zamislim da je to realno... na kojoj dubini ispod naselja je to zamisljeno? Kakvi su rizici da komplet naselje propadne? Nesto mi govori da busiti tunel kroz planine kod Mostara nije isto sto i busiti tunel ispod naselja?
Kosevsko brdo stoji, iako je tunel busen pred olimpijadu. Takve stvari su danas rutina...
Ne kazem da mi ne bi znali da nesto zahebemo, ali pravilo je da je sigurno...
Da, upravu si, iako je tunel ispod kosevskog dosta kraci, pretpostavljam da je princip isti. Sad mi dodatno ostaje nejasno zasto je prosirenje komsijine kuce problem jer je na trasi tog puta, ako bi to svakako trebala ici duboko ispod naselja.

E sad me tu kopka jos jedna stvar. Ako treba da ide tunel, teoretski ne uzuripra nikoga i ne ide nikome preko zemlje/kuce. Jel bi to teoretski znacilo da nemas nikakvih problema sa eksproprijacijom? Samo nacrtaj, dodijeli tender i busi misko?

Bilo kako bilo, kao sto je neko iznad napisao, mislim da je opce misljenje da se taj tunel nece izgraditi nikad, a mozda ni tad... a cini se da bi bio bas cool...
Nije to jedan tunel nego dva, koji bi bili povezani nadvožnjakom iznad ulice cadordzijina, pa moguće da ti komisija tu negdje ima kuću gdje bi bio nadvožnjak..
A taj tunel uopste nije komplikovan ni skup za izgraditi, posebno uzevši u obzir benefite koje bi grad s njim dobio..jedino sto nedostaje kod nas je vizija, ne samo kod onih sto odlučuju nego i kod običnog naroda, pa i na forumu većina jedva dočeka da napise “to se neće nikad izgraditi”..
User avatar
mk ultra
Posts: 19446
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#12552 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mk ultra »

Dzemala bijedića je sveopći haos i žalost šta je općina NG uradila sa onim. Ima li jebemu ikakve odgovornosti ili je sve divljina

Šta su ono rekli u maju kraj radova, nema sanse ni do aprila naredne godine
Jutros telekom nesto kratko radio, poalije prolazim izvrnut šaht od kanalizacije (vertikalno stoji)
Jedna traka je funkcionalna, ako vec mora onako a evo mora i vjerovatno xe biti onako narednih najmanje 8mjeseci, onda napravi jednosmjerno od grasa ka halilovicima.
noviclan
Posts: 10865
Joined: 31/10/2013 06:48

#12553 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by noviclan »

Katastofa najgore sto prokopaju pa zatrpaju pa kroz mejsec opet tako i tako i tako doduse sada su sto si i napisao intenzivirali radove pojela se traka od prominga do miljacke
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13149
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#12554 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Evolution_IV »

mk ultra wrote: 04/04/2021 11:16 Dzemala bijedića je sveopći haos i žalost šta je općina NG uradila sa onim. Ima li jebemu ikakve odgovornosti ili je sve divljina

Šta su ono rekli u maju kraj radova, nema sanse ni do aprila naredne godine
Jutros telekom nesto kratko radio, poalije prolazim izvrnut šaht od kanalizacije (vertikalno stoji)
Jedna traka je funkcionalna, ako vec mora onako a evo mora i vjerovatno xe biti onako narednih najmanje 8mjeseci, onda napravi jednosmjerno od grasa ka halilovicima.
joj popizdio sam juce,necu zadugo tuda proci :run:
the_stick
Posts: 1170
Joined: 16/02/2002 00:00

#12555 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by the_stick »

neki wrote: 04/04/2021 10:52
the_stick wrote: 04/04/2021 10:19
zilog wrote: 04/04/2021 00:44

Kosevsko brdo stoji, iako je tunel busen pred olimpijadu. Takve stvari su danas rutina...
Ne kazem da mi ne bi znali da nesto zahebemo, ali pravilo je da je sigurno...
Da, upravu si, iako je tunel ispod kosevskog dosta kraci, pretpostavljam da je princip isti. Sad mi dodatno ostaje nejasno zasto je prosirenje komsijine kuce problem jer je na trasi tog puta, ako bi to svakako trebala ici duboko ispod naselja.

E sad me tu kopka jos jedna stvar. Ako treba da ide tunel, teoretski ne uzuripra nikoga i ne ide nikome preko zemlje/kuce. Jel bi to teoretski znacilo da nemas nikakvih problema sa eksproprijacijom? Samo nacrtaj, dodijeli tender i busi misko?

Bilo kako bilo, kao sto je neko iznad napisao, mislim da je opce misljenje da se taj tunel nece izgraditi nikad, a mozda ni tad... a cini se da bi bio bas cool...
Nije to jedan tunel nego dva, koji bi bili povezani nadvožnjakom iznad ulice cadordzijina, pa moguće da ti komisija tu negdje ima kuću gdje bi bio nadvožnjak..
A taj tunel uopste nije komplikovan ni skup za izgraditi, posebno uzevši u obzir benefite koje bi grad s njim dobio..jedino sto nedostaje kod nas je vizija, ne samo kod onih sto odlučuju nego i kod običnog naroda, pa i na forumu većina jedva dočeka da napise “to se neće nikad izgraditi”..
Imam ja viziju mahale u kojoj sam se rodio i u kojoj sam odrastao... i od kako znam za sebe prica se o nekakvoj famoznoj cesti koju je neko zamislio 50.ih... kod nas jebenu tramvajsku stanicu prave godinu dana, pricaju 2 godine o prioritetnoj I transverzali gdje su zapoceli gradiliste od 140 metara... i sad bi forumski ‘narod’ trebao vizionarski pricati o cesti kroz mahalu, o kojoj cak ni vlasti ne pricaju 20 godina... uz svo duzno postovanje, to o cemu pricas nema veze sa vizijom nego sa fantazijom... al’ ok, posto imas potrebu da ovdje pises s neke svoje zamisljene visine, nek’ bude da si ti vizionar... a nas koji u tu cestu ne vjerujemo zovi kako hoces... ja ostajem pri tome da bi ta cesta bila cool, ali ne vjerujem da ce se ostvariti na za 200 godina... a volio bih da si ti, vizionar, upravu...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24763
Joined: 08/09/2005 20:08

#12556 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

noviclan wrote: 04/04/2021 11:19 Katastofa najgore sto prokopaju pa zatrpaju pa kroz mejsec opet tako i tako i tako doduse sada su sto si i napisao intenzivirali radove pojela se traka od prominga do miljacke
Garantujem kad se sve zavrsi za pola mjeseca ce neko prokopati opet.
zilog
Posts: 7496
Joined: 06/03/2009 11:19

#12557 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by zilog »

El_comadante
Posts: 7914
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#12558 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by El_comadante »

polagano sa Bjelavam, da bar hoče nešta završiti ili ovo za Vogošču ili vamo prema Dobrinji.
kabas
Posts: 74
Joined: 10/01/2017 12:43

#12559 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by kabas »

El_comadante wrote: 04/04/2021 17:15 polagano sa Bjelavam, da bar hoče nešta završiti ili ovo za Vogošču ili vamo prema Dobrinji.
Vjerovatno si upravu, ali po meni je tunel Bjelave možda i najvažniji, jer će riješiti problem auta u tranzitu, koji sada prolaze kroj najuži centar grada.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#12560 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by foxlife »

mi ako dozivimo ovo do zeljeznicke dobro je a kamoli ovo bjelave dariva i sl
zilog
Posts: 7496
Joined: 06/03/2009 11:19

#12561 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by zilog »

Realno, tunel ispod Bjelava i Vratnika ce biti potreban tek kada GA dodje do Ciglana, ali je tada neminovnost, jer GA ne bi imao smisla bez prihvatanja istocnog tranzita. U profilu sa dvije cijevi, za razliku od ovog videa.

Vec sam rekao da se ovakvi i veci tuneli skoro rutinski projektuju i grade na Vc. Zasto onda ne rijesiti i pitanje tranzita kroz sam grad.
kritikos
Posts: 784
Joined: 12/01/2018 09:17

#12562 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by kritikos »

Image

Na drugo forum uvidjeh ovu sliku kuda bi mogao GA proći i ima mi smisla.
neki
Posts: 6678
Joined: 17/02/2005 07:57

#12563 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by neki »

kritikos wrote: 04/04/2021 21:31 Image

Na drugo forum uvidjeh ovu sliku kuda bi mogao GA proći i ima mi smisla.
Besmisleno..sve je to privatna zemlja i trebalo bi im novca ko za tri IX transferzale da je otkupe..
El_comadante
Posts: 7914
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#12564 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by El_comadante »

kabas wrote: 04/04/2021 18:32
El_comadante wrote: 04/04/2021 17:15 polagano sa Bjelavam, da bar hoče nešta završiti ili ovo za Vogošču ili vamo prema Dobrinji.
Vjerovatno si upravu, ali po meni je tunel Bjelave možda i najvažniji, jer će riješiti problem auta u tranzitu, koji sada prolaze kroj najuži centar grada.
naravno da je bitan taj tunel, pogotovo kada se napravi autoput ili brza cesta SA - BG preko Višegrada, ali za to ime vremena a nema para toliko za sve projekte.
zilog
Posts: 7496
Joined: 06/03/2009 11:19

#12565 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by zilog »

Kada bi se GA podigao iznad pruge (nema problema sa imovinskim odnosima), to bi za 6 km mosta bilo ispod 180 miliona eura. Kao osnovu sam uzeo most Pocitelj podignut na 100 metara (dakle najskuplji).

Tunel sa dvije cijevi bi bio ispod 100 miliona (osnova tunel Ivan).

Sa petljama, neka je ukupno 300 miliona EUR, sto je samo djelic onoga sto ce, kroz gorivo, gradjani KS izdvojiti za gradnju autoputeva u narednih 10-ak godina. Radujemo se Vc, a vecina njime nece ni dva puta godisnje proci.

Zasto onda ne zasukati rukave i napraviti nesto sto nam svima treba?
Ako nista drugo, makar zbog malo cisceg zraka...
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#12566 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mistek »

Ideja da GA ide trasom kako je nacrtano na slici iznad izgleda neloše ovako, ali gdje će dalje :D Hajde ovih prvih 500m i nekako, ne znam čije su, ali nema ništa toliko bitno, pa recimo da bi se moglo srediti. Nakon toga, slijedi hejbet objekata :D

Inače, meni fakat nije jasno kuda provući taj GA u visini Otoke, Čengić Vile, Malte, na toj strani sve puno, a na kontra nemoguće. Na Pofalićima da ne pričam :D
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#12567 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by STARx »

zilog wrote: 04/04/2021 22:30 Kada bi se GA podigao iznad pruge (nema problema sa imovinskim odnosima), to bi za 6 km mosta bilo ispod 180 miliona eura. Kao osnovu sam uzeo most Pocitelj podignut na 100 metara (dakle najskuplji).

Tunel sa dvije cijevi bi bio ispod 100 miliona (osnova tunel Ivan).

Sa petljama, neka je ukupno 300 miliona EUR, sto je samo djelic onoga sto ce, kroz gorivo, gradjani KS izdvojiti za gradnju autoputeva u narednih 10-ak godina. Radujemo se Vc, a vecina njime nece ni dva puta godisnje proci.

Zasto onda ne zasukati rukave i napraviti nesto sto nam svima treba?
Ako nista drugo, makar zbog malo cisceg zraka...
I ide iznad pruge prema pofalicima, fds, iza milkosa, prema velesicima, izlazi na brdu kod hotela grand
El_comadante
Posts: 7914
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#12568 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by El_comadante »

ovamo će na Grabvici samo onu zgradu ismjestiti i spokiti taj dio tu i to je to za sada.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#12569 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Grean »

the_stick wrote: 04/04/2021 00:28 Ok... ispod bjelava i vratnika... ne znam fakat... veci dio zivota sam zivio na bjelavama... jedan komsija vec vise od 10 godina ne moze da proda kucu u mahali jer se na njoj ne smije raditi nikakvo prosirenje jer kao tu treba da prodje taj fantomski autoput... opet kazem, nisam te struke da bih znao da li je to tehnicki moguce, ali nikako ne mogu da zamislim da je to realno... na kojoj dubini ispod naselja je to zamisljeno? Kakvi su rizici da komplet naselje propadne? Nesto mi govori da busiti tunel kroz planine kod Mostara nije isto sto i busiti tunel ispod naselja?
Pisao sam o ovom ranije, od kad sam se rodio pricaju o tom, ljudima imovina blokirana (i onda se pitaju sto divlja gradnja) a od tog nikad nista nece biti.

Znam bas za kucu koja je kao na planiranoj trasi, spoj Himze Polovine i Bardakcija i kao sad bi ulica HP trebalo da nastavi dalje prema Starom gradu a ta kuca je tacno na zamisljenom pravcu (iza kuce je vakufska zemlja i spusta se prema Budakovicima i Kartalu). Niti je mogu prodati, niti graditi, zive u prilicno neuslovnoj kuci jer je Zavod za izgradnju nekad 70' ih naumio nekakvu cestu.

Uz to je nejasno kako su zamislili taj pravac i cemu to kad su u Himze Polovine napravili zgrade, nema sanse da zaobidjes okuku u kojoj se jedva dva auta mimoidju. Znaci ulica je klasicna mahalska uska ulica u onom dijelu Nove Breke.

Besmisleno ali ko te pita. Nije njihova briga sto su nekom umrtvili 50 - 100 hiljada koje im mozda zivot znace.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8525
Joined: 15/04/2015 11:26

#12570 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Thorgerson »

zilog wrote: 04/04/2021 22:30 Kada bi se GA podigao iznad pruge (nema problema sa imovinskim odnosima), to bi za 6 km mosta bilo ispod 180 miliona eura. Kao osnovu sam uzeo most Pocitelj podignut na 100 metara (dakle najskuplji).

Tunel sa dvije cijevi bi bio ispod 100 miliona (osnova tunel Ivan).

Sa petljama, neka je ukupno 300 miliona EUR, sto je samo djelic onoga sto ce, kroz gorivo, gradjani KS izdvojiti za gradnju autoputeva u narednih 10-ak godina. Radujemo se Vc, a vecina njime nece ni dva puta godisnje proci.

Zasto onda ne zasukati rukave i napraviti nesto sto nam svima treba?
Ako nista drugo, makar zbog malo cisceg zraka...
Druze, oni ravnu trasu od 800 m tamo iza rtva trkeljaju evo dvije godine, nidokle. Jos rjeseno sve. Dakle nema imovinsko pravnih problema.

IX trans onaj vijadukt kolko se pravi ima 3 - 4 godine.

Zaobilaznicu pravili 10 godina.

Treba biti realan. GA zaboravite. Znam, krivo je i meni i tuzno, ali je tako.

I ja bih kaznio svakog od ovih glavonja koji bude potezao takve teme, bez konkretnih datuma, planova i sl.

A ne ono, pravicemo.
zilog
Posts: 7496
Joined: 06/03/2009 11:19

#12571 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by zilog »

Thorgerson wrote: 05/04/2021 23:20
zilog wrote: 04/04/2021 22:30 Kada bi se GA podigao iznad pruge (nema problema sa imovinskim odnosima), to bi za 6 km mosta bilo ispod 180 miliona eura. Kao osnovu sam uzeo most Pocitelj podignut na 100 metara (dakle najskuplji).

Tunel sa dvije cijevi bi bio ispod 100 miliona (osnova tunel Ivan).

Sa petljama, neka je ukupno 300 miliona EUR, sto je samo djelic onoga sto ce, kroz gorivo, gradjani KS izdvojiti za gradnju autoputeva u narednih 10-ak godina. Radujemo se Vc, a vecina njime nece ni dva puta godisnje proci.

Zasto onda ne zasukati rukave i napraviti nesto sto nam svima treba?
Ako nista drugo, makar zbog malo cisceg zraka...
Druze, oni ravnu trasu od 800 m tamo iza rtva trkeljaju evo dvije godine, nidokle. Jos rjeseno sve. Dakle nema imovinsko pravnih problema.

IX trans onaj vijadukt kolko se pravi ima 3 - 4 godine.

Zaobilaznicu pravili 10 godina.

Treba biti realan. GA zaboravite. Znam, krivo je i meni i tuzno, ali je tako.

I ja bih kaznio svakog od ovih glavonja koji bude potezao takve teme, bez konkretnih datuma, planova i sl.

A ne ono, pravicemo.
Upravo oni koji su krivi za sadasnje stanje i hoce da zaboravimo GA, a pare ce se svakako potrositi, to ne sumnjaj. Citajuci defetisticke postove, sigurno trljaju ruke. Isto kao da mi neko, nakon debakla sa respiratorima, kaze da je nerealno sto ocekujem da treba nabaviti vakcine i da ih treba zaboraviti...

E pa ja necu da zaboravim, odnosno kad budem htio zaboraviti iselicu se odavde.

Cuj, treba biti realan?
NE, realno je ovo sto zelim, a nerealno i NADREALNO je pomiriti se sa idiotlukom i nesposobnoscu (ne kazem tebi).

Nase je da diskutujemo i nadjemo odgovore na tri pitanja:
Treba li nam?
Moze li se to napraviti?
Kako finansirati?
User avatar
Rootboi
Posts: 20587
Joined: 07/06/2011 17:14

#12572 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Rootboi »

Koliko će još proći vremena prije nego se oni trotoari asfaltiraju što je vodovod kopao , od Opštine Novi grad do Otoke i gore od Telekoma na Malti do kampusa, stoji mjesecima onako?
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#12573 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by STARx »

Rootboi wrote: 12/04/2021 21:57 Koliko će još proći vremena prije nego se oni trotoari asfaltiraju što je vodovod kopao , od Opštine Novi grad do Otoke i gore od Telekoma na Malti do kampusa, stoji mjesecima onako?
Onoliko koliko je potrebno da neko prijavi inspekciji ili opstini novo sarajevo. Vodovod ih samostalno asvaltirati nece nikad. Ja koristim onu aplikaciju moj centar, doduse za opstinu centar. I radi. Odgovore unutar 24-48h, problem bude saniran relativno brzo.
User avatar
mk ultra
Posts: 19446
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#12574 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mk ultra »

Rootboi wrote: 12/04/2021 21:57 Koliko će još proći vremena prije nego se oni trotoari asfaltiraju što je vodovod kopao , od Opštine Novi grad do Otoke i gore od Telekoma na Malti do kampusa, stoji mjesecima onako?
Dok firma koja radi (Mibral) ne zavrsi radove, onda se vrsi vracanje u prvobitno stanje, dakle oktobar 2021
User avatar
Rootboi
Posts: 20587
Joined: 07/06/2011 17:14

#12575 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Rootboi »

Pola godine :-)
Užas :jbt:
Post Reply