Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#14001 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Novi_Nick »

mistek wrote: 18/10/2021 16:46
addem wrote: 18/10/2021 15:56 Auta ima i previse al porast broja auta nije pratio razvoj infrastrukture. Sarajevo je bez transferzala selendra obicna. Ulazis ko u Kakanj sa pojedinih pravaca. Zapusteno sve godinama, od GRASa, preko zakona o registraciji vozila, zakona o parkiralistima. U gradu treba mnogo javnih garaza al ne grade se. Jedna od rijetkih izgrađenih je ona pored vijecnice, e takvih u centru treba mozda jos 5.
Pa čim je pokrenuta ona o garaži na Trgu oslobođenja - Alija Izetbegović, ko guske se pojaviše oni koji to kritikuju, jer imaju razlozi :D I eto, valjda je sad duša na mjestu. A, blago rečeno, bila je potrebna, i ta, i ako je izvodivo na mjestu Metalca, i kod pozorišta, a da ne spominjem kad bi ono ruglo u Mula Mustafe Bašeskije pretvorili u funkcionalnu garažu.

I kad smo kod garaža, meni nikad neće biti jasno što je Koldžo pored Robota na Socijalnom napravio onaj bezvezni parking. Sada, kada se naplaćuje, i to masno, popunjenost mu je nikakva. Zar nije bilo pametnije ukopati ko kod Vijećnice, pa da gore imaš iskoristivu površinu? A uz fin aranžman sa ljudima koji rade okolo (općina, EP, Robot) moglo se to lijepo popuniti. Ne bi vala bila loša ni varijanta da je nekome omogućio gradnju nekog poslovnog objekta u razumnim gabaritima, a da za uzvrat ispod bude garaža. Ali, cijenim da bi lijep trg/park sa garažom ispod ondje bili pun pogodak :D
Odlican prijedlog, samo da ga jos neko od nadleznih prihvati i realizuje a isto vrijedi i za sve slicne parkinge u gradu.
User avatar
mk ultra
Posts: 19220
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#14002 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mk ultra »

Adano, znate li vi sta je planirano na pargingu kod EP? :mrgreen:

Isto tako, ovo je odlicna prilika da se dokaze da je nerentabilan i nepotreban parking
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65572
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#14003 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

mk ultra wrote: 18/10/2021 18:33 Adano, znate li vi sta je planirano na pargingu kod EP? :mrgreen:

Isto tako, ovo je odlicna prilika da se dokaze da je nerentabilan i nepotreban parking
Sta je planirano?

SPO?
User avatar
mk ultra
Posts: 19220
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#14004 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mk ultra »

_BataZiv_0809 wrote: 18/10/2021 18:41
mk ultra wrote: 18/10/2021 18:33 Adano, znate li vi sta je planirano na pargingu kod EP? :mrgreen:

Isto tako, ovo je odlicna prilika da se dokaze da je nerentabilan i nepotreban parking
Sta je planirano?

SPO?
Koliko ja znam Đamija :skoljka:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65572
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#14005 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

mk ultra wrote: 18/10/2021 18:50
_BataZiv_0809 wrote: 18/10/2021 18:41

Sta je planirano?

SPO?
Koliko ja znam Đamija :skoljka:
Dobro si.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#14006 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by u-pet-deka »

Kao prvo onaj buvljak na Stupskom Brdu / Stupu treba ukinuti. Gdje ono ima. Doslovno buvljak na sred glavne ceste koja povezuje jedan glavni grad i međunarodni aerodrom. Stupska petlja od svog prvog dana qurcu nije valjala. I za doba SFRJ tamo su bile gužve, samo danas dodatni problem je spoj na autocestu. Tako da danas ta petlja je postala ulazna kapija u grad, te nato glavni put do aerodorma. :roll:
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#14007 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Novi_Nick »

mk ultra wrote: 18/10/2021 18:33 Adano, znate li vi sta je planirano na pargingu kod EP? :mrgreen:

Isto tako, ovo je odlicna prilika da se dokaze da je nerentabilan i nepotreban parking
Cuo sam da je planirana podzemna garaza na 5 spratova.
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#14008 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mistek »

Ma plan o džamiji je u biti ugašen izgradnjom džamije na Grbavici II. Džamija ima smisla negdje s druge strane ceste :-D Eventualnom izgradnjom još koje zgrade u Kolodvorskoj, tu će biti potrebna i džamija.

Fazon je što je ovo na Socijalnom općinsko zemljište i što su mogli raditi šta im je ćejf s tim. Doduše, prije ovog je bio onaj RVI parking, ni na šta nije ličilo, pa je sad i ovo premija :D Ali, top lokacija što se tiče Novog Sarajeva.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#14009 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by u-pet-deka »

Kome treba toliki broj džamija?
User avatar
Cossack
Posts: 7141
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#14010 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Cossack »

u-pet-deka wrote: 18/10/2021 23:29 Kome treba toliki broj džamija?
Vjernicima koji idu u džamije?
noviclan
Posts: 10806
Joined: 31/10/2013 06:48

#14011 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by noviclan »

Cossack wrote: 19/10/2021 00:37
u-pet-deka wrote: 18/10/2021 23:29 Kome treba toliki broj džamija?
Vjernicima koji idu u džamije?
Jedino petkom kad su velike velike guzve
User avatar
nineinchnails
Posts: 1665
Joined: 24/02/2009 12:09

#14012 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by nineinchnails »

Džamije su potrebne da se uhljebi prevelik broj imama i vjerskih radnika, kao i da se označi teritorija, ali i da se omete regulacioni plan. Npr. džamija na Stupu ima tu funkciju. Auta koja se uključuju na cestu kod džamije nemaju ulivnu traku i česti su sudari. Na vrijeme se to govorilo prije gradnje džamije, ali se nije ispoštovalo. Bitnije je da Sarajevo izgleda kao Teheran s te strane ulaza u grad (ima na netu fotografija, sličnost je nevjerovatna, ali mi sad mrsko tražiti).
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#14013 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by breuer »

nineinchnails wrote: 19/10/2021 09:05 Džamije su potrebne da se uhljebi prevelik broj imama i vjerskih radnika, kao i da se označi teritorija, ali i da se omete regulacioni plan. Npr. džamija na Stupu ima tu funkciju. Auta koja se uključuju na cestu kod džamije nemaju ulivnu traku i česti su sudari. Na vrijeme se to govorilo prije gradnje džamije, ali se nije ispoštovalo. Bitnije je da Sarajevo izgleda kao Teheran s te strane ulaza u grad (ima na netu fotografija, sličnost je nevjerovatna, ali mi sad mrsko tražiti).
nažalost tačno
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1447
Joined: 09/09/2019 10:05

#14014 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Mate_Miso_Kovac »

Ako bi se gledala iskljucivo potreba, mnogo bi bitnije onda bilo graditi bordele, a ne dzamije...Malo gdje je toliko isfrustriranog svijeta kao ovdje. Amsterdamski red light distrikt bi nam malo bio 8)
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#14015 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mistek »

Ne treba bezveze okretati priču na gradnju džamija, tema saobraćajnice :D A znamo na šta ta rasprava vazda liči. Svi bi da se gradi nacionalni stadion koji je krcat 2 puta godišnje, a vazda je frka oko džamija, koje su krcate 100-tinjak puta godišnje :D Petkom bude haos, tokom ramazana isto, bajramima da ne pričam :D

Realno, 99% izgrađenih džamija u Sarajevu nema ovu funkciju koju forumaš iznad ističe. Evo recimo u Novom Sarajevu o kojem pričamo je od rata 7 njih (ako koju ne izostavljam) i nijedna vala nema tu ulogu. Ako posmatramo ove u ravnom dijelu, svaka lijepo uklopljena, ne strši, odrađeno bolje nego bilo kakvi drugi objekti u gradu. U načelu, u cijelom gradu, jedino ta na Stupu strši :D

A i majke mi nikad neću shvatiti što je ljude strah džamija ili bilo kakvih religijskih objekata :D
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#14016 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by foxlife »

nema tu straha od dzamija crkvi i sl nego od tog nekog zapisavanja teritorija pa ih naredaju i gdje treba i gdje ne treba samo da se vidi da je to crkva dzamija ili sta vec
da se ja licno pitam sve bih to pretvorio u klubove a vjeru neka ljudi prakticiraju kuci al se ja ne pitam tako da nece nikad do toga doci globalno posebno ne ovdje

tema saobracajnice
ne treba pretjerivati sa ulicama u gradu jer smo u dolini i kad bi izgradili saobracajnice da izdrze broj auta koji ima ili ce eventualno biti bilo bi ono fahrino 14 traka glavne i imao bi jedan red zgrada sa obe strane i sve ostalo u brdu
treba poboljsati gradski prevoz a i svijest ljudi promjeniti da nesto sto je daleko kilometar nije potrebno vozilo nego setnja ako je u pitanju zdrav covjek ili neki drugi vid previza biciklo gradski prevoz ako je dostupan itd
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#14017 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mistek »

foxlife wrote: 19/10/2021 11:54 nema tu straha od dzamija crkvi i sl nego od tog nekog zapisavanja teritorija pa ih naredaju i gdje treba i gdje ne treba samo da se vidi da je to crkva dzamija ili sta vec
da se ja licno pitam sve bih to pretvorio u klubove a vjeru neka ljudi prakticiraju kuci al se ja ne pitam tako da nece nikad do toga doci globalno posebno ne ovdje
Ma sve je to uredu, u izmiješanim sredinama posebno ima tog "zapišavanja teritorija", ali isto tako kažem u Sarajevu niti jedna nije izgrađena besmisleno i bez potrebe, ta na Stupu je na nemjestu jedina i to je to. A sve je stvar potrebe, kad bude potrebe za 5 stadiona u Sarajevu, biće :D Kad bude potrebe za 300 klubova, biće :D
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#14018 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by foxlife »

mistek wrote: 19/10/2021 12:04
foxlife wrote: 19/10/2021 11:54 nema tu straha od dzamija crkvi i sl nego od tog nekog zapisavanja teritorija pa ih naredaju i gdje treba i gdje ne treba samo da se vidi da je to crkva dzamija ili sta vec
da se ja licno pitam sve bih to pretvorio u klubove a vjeru neka ljudi prakticiraju kuci al se ja ne pitam tako da nece nikad do toga doci globalno posebno ne ovdje
Ma sve je to uredu, u izmiješanim sredinama posebno ima tog "zapišavanja teritorija", ali isto tako kažem u Sarajevu niti jedna nije izgrađena besmisleno i bez potrebe, ta na Stupu je na nemjestu jedina i to je to. A sve je stvar potrebe, kad bude potrebe za 5 stadiona u Sarajevu, biće :D Kad bude potrebe za 300 klubova, biće :D
razumijemo se samo kazem
zeli se nabiti vjerski objekat i gdje treba i gdje ne treba u smislu mjesta ne same svrhe objekta
objekat ko objekat boli me briga bilo dzamija ili poslovna zgrada nesto drugo peto deseto isto dodje samo da ne smeta
imamo onu stambenu na grbavici koja smeta al dobro to je napravljeno prije pa je to malo drugacija prica
User avatar
nineinchnails
Posts: 1665
Joined: 24/02/2009 12:09

#14019 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by nineinchnails »

Potreba je za četiri saobraćajne trake od Stupa do Aerodroma, pa nikad. Sve je drugo preče.
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#14020 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by El_comadante »

eto ispade džamije problem za putnu infrastrukturu. zašto se nepravi od stupske petlje dalje prema RSu? tu nema niti jedne džamije na trasi. šta je problem sa ul. džemala bjedića? također nema džamije. šta je problem sa I transverzalom, sa južnom, i mnogim drugim putevima i saobraćajnicama? džamija nije sigurno ali eto spomenu se ponekad jer nekome smetaju.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65572
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#14021 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

Priorireti su problem.
User avatar
drndalo
Posts: 22735
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#14022 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by drndalo »

El_comadante wrote: 19/10/2021 17:48 eto ispade džamije problem za putnu infrastrukturu. zašto se nepravi od stupske petlje dalje prema RSu? tu nema niti jedne džamije na trasi. šta je problem sa ul. džemala bjedića? također nema džamije. šta je problem sa I transverzalom, sa južnom, i mnogim drugim putevima i saobraćajnicama? džamija nije sigurno ali eto spomenu se ponekad jer nekome smetaju.
Ne iskrivljuj rijeci i ne glumi Dzamijo-smetanje... Konkretna prica ovdje o Dzamiji je krenula od informacije da joj je Koldzo bio namijenio lokaciju kod Elektroprivrede... Mislim, hello-u, ima li i jedna slobodna povrsina koju necemo betonirati, ili koju necemo umjesto da je ozelenimo, izgraditi, bilo PSO-om, pa cak i Dzamijom? Sta je Dzamija ? Extra-teritorijalna lokacija Boga na zemlji ? Ili objekat koji isto kao i drugi moze biti neplanski, nelegalan, itd...? Zasto ? Jer ga prave ljudi, a znamo koliko ljudi mogu biti kvarna roba... Koliko je udaljen taj parking od Dzamije u Hrasnom, i od one druge na Grbavici II kod Strojorada? Imaju cak i 3 mosta na tom potezu...
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#14023 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mistek »

Samo što je informacija da joj je "Koldžo namijenio lokaciju kod EP" totalno netačna. :D Informacija o džamiji kod EP je bila aktuelna za Komšićevog upravljanja općinom. Izgradnjom džamije Hadžu Ummu Arifa Zabadne na Grbavici II, ta ideja o džamiji kod EP je potpuno ugašena. Dakle, mitološka informacija :D Od 1992. na ovamo nije napravljena niti jedna džamija na mjestu gdje nema potrebe za njom :) A, kao što sam rekao, vrlo prikladno i lijepo su riješeni i Grbavica I, i Grbavica II, i Čengić Vila u tom smislu, sa super arhitektonskim rješenjima, na super mjestima :-D

Ali, kao što rekoh, za 5 ili 10 godina će se pojaviti potreba da se pravi džamija na Alipašinom Mostu ili u Kolodvorskoj, a onda će ići ova mitologija kao predstavljanje stvarnih informacija :D
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#14024 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by El_comadante »

drndalo wrote: 19/10/2021 17:59
El_comadante wrote: 19/10/2021 17:48 eto ispade džamije problem za putnu infrastrukturu. zašto se nepravi od stupske petlje dalje prema RSu? tu nema niti jedne džamije na trasi. šta je problem sa ul. džemala bjedića? također nema džamije. šta je problem sa I transverzalom, sa južnom, i mnogim drugim putevima i saobraćajnicama? džamija nije sigurno ali eto spomenu se ponekad jer nekome smetaju.
Ne iskrivljuj rijeci i ne glumi Dzamijo-smetanje... Konkretna prica ovdje o Dzamiji je krenula od informacije da joj je Koldzo bio namijenio lokaciju kod Elektroprivrede... Mislim, hello-u, ima li i jedna slobodna povrsina koju necemo betonirati, ili koju necemo umjesto da je ozelenimo, izgraditi, bilo PSO-om, pa cak i Dzamijom? Sta je Dzamija ? Extra-teritorijalna lokacija Boga na zemlji ? Ili objekat koji isto kao i drugi moze biti neplanski, nelegalan, itd...? Zasto ? Jer ga prave ljudi, a znamo koliko ljudi mogu biti kvarna roba... Koliko je udaljen taj parking od Dzamije u Hrasnom, i od one druge na Grbavici II kod Strojorada? Imaju cak i 3 mosta na tom potezu...
vidiš odatatle je krenula priča i spoemnuto je da je to fake news. i onda je otišla priča o džamijama i spoemuta je džamija na stupu itd. a de mi reci ko smo ti i ja da kažemo da li može/treba biti džamiji na tom lokalitetu ili bilo kom drugom lokalitetu? valjda imaju nadležna tijela koji se time bave šta je kome i gdje prioritet. mi kao građani se možemo žaliti i predlagati ali ima ko o tome odlučuje.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5935
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#14025 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by studiorum_tuzlaensis »

Na desnoj strani Miljacke nema džmije na cijelom potezu od Magribije (M Dvor) do Čengić Vile. :P
Post Reply