Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
the_stick
Posts: 1170
Joined: 16/02/2002 00:00

#13676 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by the_stick »

da on moze istrcati polumaraton i on bi bio ponosan. ovako jadan ima komplekse od trkaca (i vjerovatno posebno trkacica) koji mogu.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3778
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#13677 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Vitezanin »

Ljudi očito ne razumiju funkciju modernog grada danas. Ili grada koji to teži biti.
Ali informacija za sve one koji se vode rečenicom "zatvorili su opet cijeli grad" : ovih događaja će biti sve više i više. Europski gradovi aktivno smanjuju utjecaj i značaj automobila u centrima i težište se prebacuje na gradski prijevoz, bicikla, rekreaciju i sl. Bolje vam je da to prihvatite inače ćete se bezveze nervirati.
Evo u Travniku glavna džada pretvorena u pješačku zonu prije koji dan: ludilo je nastalo među ekipom koja je navikla stati i upaliti sva četiri pa srknuti espresso ili otići na pijacu. Jer zaboga, treba platiti marku parking i hodati 200 metara. Propast svijeta, šta nam to rade od grada itd itd
Dajte ljudi.
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#13678 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Naslovnica »

Jarane, iluzorno je pričati o zdravim životnim trendovima i zatvaranju saobraćajnica u Sarajevu, kada se kao alternativa nudi karina od javnog prevoza.
Ono, uzmi biciklo i idi gdje si naumio, tako nekako, jel to odgovor?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#13679 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

Tako je. Provodi ti sta hoces ali mi moras pruziti alternativu.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#13680 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Tesla Edison »

Naslovnica wrote: 20/09/2021 18:09 Jarane, iluzorno je pričati o zdravim životnim trendovima i zatvaranju saobraćajnica u Sarajevu, kada se kao alternativa nudi karina od javnog prevoza.
Ono, uzmi biciklo i idi gdje si naumio, tako nekako, jel to odgovor?
Pa nakon rekonstrukcije i sa novim vozilima, biće to dobar javni prijevoz.
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#13681 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Naslovnica »

Tesla Edison wrote: 20/09/2021 18:17
Naslovnica wrote: 20/09/2021 18:09 Jarane, iluzorno je pričati o zdravim životnim trendovima i zatvaranju saobraćajnica u Sarajevu, kada se kao alternativa nudi karina od javnog prevoza.
Ono, uzmi biciklo i idi gdje si naumio, tako nekako, jel to odgovor?
Pa nakon rekonstrukcije i sa novim vozilima, biće to dobar javni prijevoz.
OK, nadajmo se da će biti tako.
A do tada se manite zatvaranja glavnih saobraćajnica petkom popodne, kada je najveća špica u Sarajevu (kao što su debili uradili prije mjesec-dva).
User avatar
sehohari
Posts: 7871
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#13682 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by sehohari »

_BataZiv_0809 wrote: 20/09/2021 18:12 Tako je. Provodi ti sta hoces ali mi moras pruziti alternativu.
Pa ako ćemo realno, i ovo na zapadu nije neka alternativa.

Ne daju ti da ideš autom, a ne žele da obezbijede jeftiniji (ako ne i besplatan kao u Luksemburgu) prevoz. Karta za doći-vratiti se izađe 6 eura. Nije to ni u Njemačkoj ili Austriji mala para.

Problem kod nas je da i ako se napravi ova nova pruga i kupe novi tramvaji, to nije dovoljno za grad kao što je Sarajevo. Javni prevoz kakav je sada je napravljen za neki grad od 150-200 hiljada stanovnika (i to ako je u dobrom stanju). Opet fali metro, neki (ozbiljniji) gradski voz i veća tramvajska mreža.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#13683 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Tesla Edison »

Naslovnica wrote: 20/09/2021 18:21
Tesla Edison wrote: 20/09/2021 18:17

Pa nakon rekonstrukcije i sa novim vozilima, biće to dobar javni prijevoz.
OK, nadajmo se da će biti tako.
A do tada se manite zatvaranja glavnih saobraćajnica petkom popodne, kada je najveća špica u Sarajevu (kao što su debili uradili prije mjesec-dva).
Ja sam za to da se kompletan grad zatvori za motorna vozila, nakon završetka rekonstrukcije pruge, i nabavke novih vozila.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#13684 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Grean »

Tesla Edison wrote: 20/09/2021 18:17
Naslovnica wrote: 20/09/2021 18:09 Jarane, iluzorno je pričati o zdravim životnim trendovima i zatvaranju saobraćajnica u Sarajevu, kada se kao alternativa nudi karina od javnog prevoza.
Ono, uzmi biciklo i idi gdje si naumio, tako nekako, jel to odgovor?
Pa nakon rekonstrukcije i sa novim vozilima, biće to dobar javni prijevoz.
Tacnije bit ce za one koji su "uz tramvaj" a i to je pitanje. Sta sa ostalima?
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#13685 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Naslovnica »

Tesla Edison wrote: 20/09/2021 18:26
Naslovnica wrote: 20/09/2021 18:21
OK, nadajmo se da će biti tako.
A do tada se manite zatvaranja glavnih saobraćajnica petkom popodne, kada je najveća špica u Sarajevu (kao što su debili uradili prije mjesec-dva).
Ja sam za to da se kompletan grad zatvori za motorna vozila, nakon završetka rekonstrukcije pruge, i nabavke novih vozila.
Poznato mi je tvoje stajalište vezano za gradski prevoz.
Nadam se da si svjestan da Sarajevo nije samo uz trasu tramvajske pruge?
Kako da neko, na taj način, dođe sa Dobrinje na Koševo, ili sa Aneksa u Velešiće?
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#13686 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Tesla Edison »

Grean wrote: 20/09/2021 18:28
Tesla Edison wrote: 20/09/2021 18:17

Pa nakon rekonstrukcije i sa novim vozilima, biće to dobar javni prijevoz.
Tacnije bit ce za one koji su "uz tramvaj" a i to je pitanje. Sta sa ostalima?
Glavna saobraćajnica, sjeverna i južna longitudinala + Dobrinja. Od Ilidže do Bentbaše, od Sabora Bosanskog do Kobilje Glave. Ostaviti u prometu samo tranzit Istok.

Gdje nema tramvaja, ima trola i to od Dobrinje do Vogošće (kad se završi iduće godine).

Sve izvan toga, romobil, bicikl, pješak,..... čuvajmo zdravlje, skidajmo kile,....
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#13687 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Naslovnica »

Tesla Edison wrote: 20/09/2021 18:33
Grean wrote: 20/09/2021 18:28

Tacnije bit ce za one koji su "uz tramvaj" a i to je pitanje. Sta sa ostalima?
Glavna saobraćajnica, sjeverna i južna longitudinala + Dobrinja. Od Ilidže do Bentbaše, od Sabora Bosanskog do Kobilje Glave. Ostaviti u prometu samo tranzit Istok.

Gdje nema tramvaja, ima trola i to od Dobrinje do Vogošće (kad se završi iduće godine).

Sve izvan toga, romobil, bicikl, pješak,..... čuvajmo zdravlje, skidajmo kile,....
Čekaj, koje bi konkretno saobraćajnice zatvorio?
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#13688 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Tesla Edison »

Naslovnica wrote: 20/09/2021 18:30
Tesla Edison wrote: 20/09/2021 18:26
Ja sam za to da se kompletan grad zatvori za motorna vozila, nakon završetka rekonstrukcije pruge, i nabavke novih vozila.
Poznato mi je tvoje stajalište vezano za gradski prevoz.
Nadam se da si svjestan da Sarajevo nije samo uz trasu tramvajske pruge?
Kako da neko, na taj način, dođe sa Dobrinje na Koševo, ili sa Aneksa u Velešiće?
Trola. Hem ide obnova do Vogošće, hem idu nova vozila.

Za ostalo, romobil, bicikla, električni minibusi,....

Za Velešiće bi mogla i jedna žičara da legne, što da ne. Vratnik i Bistrik isto tako. Mada bi sve iznad tranzita bilo svakako otvoreno za saobraćaj.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#13689 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Tesla Edison »

Naslovnica wrote: 20/09/2021 18:34
Tesla Edison wrote: 20/09/2021 18:33
Glavna saobraćajnica, sjeverna i južna longitudinala + Dobrinja. Od Ilidže do Bentbaše, od Sabora Bosanskog do Kobilje Glave. Ostaviti u prometu samo tranzit Istok.

Gdje nema tramvaja, ima trola i to od Dobrinje do Vogošće (kad se završi iduće godine).

Sve izvan toga, romobil, bicikl, pješak,..... čuvajmo zdravlje, skidajmo kile,....
Čekaj, koje bi konkretno saobraćajnice zatvorio?
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#13690 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Naslovnica »

Tesla Edison wrote: 20/09/2021 18:36
Naslovnica wrote: 20/09/2021 18:34
Čekaj, koje bi konkretno saobraćajnice zatvorio?
Ma jok ba, ne da od toga nema ništa, nego je suvišno i raspravljati.
Samo GA uraditi, mnogo bi ovom gradu laknulo što se tiče prometa.
last mohicans
Posts: 11603
Joined: 09/08/2012 23:19

#13691 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by last mohicans »

Kako se romobilom skidaju kg i biva zdraviji? Nije grad samo po uzusu modernih forumasa. 10% stanovinistva mozda koristi alternativna sredstva prevoza. Boga mi kao da svaki stanovnik ima mogucnost doci do posla, grada, skole, nebitno gdje biciklom, romobilom,pjeske.. Stotine hiljada ljudi zivi na padinskim dijelovima ili udaljenim poput Ilidze, Vogosce i sl.
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#13692 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Naslovnica »

Neka prodaju to što imaju, i kupe šta uz tramvajsku.
Ako treba neka podignu i kredit za eventualnu doplatu.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#13693 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Tesla Edison »

Naslovnica wrote: 20/09/2021 18:40
Tesla Edison wrote: 20/09/2021 18:36
Ma jok ba, ne da od toga nema ništa, nego je suvišno i raspravljati.
Samo GA uraditi, mnogo bi ovom gradu laknulo što se tiče prometa.
A jebemu mater, pustite me da maštam bar na forumu :D

Ono, svaka kuća ima romobil, umjesto auta. Auto mu deponovano na veliki parking u Hrasnici. Fino, uzmem romobil i do tramvajske stanice. Ostavim ga tu, znam da ga niko neće uzeti, uđem u Štadlerov tramvaj koji miriše. Unutra klima, wifi, na čaršiju sa Ilidže za 20 minuta. Izađem na čaršiji, uđem u žičaru i pravo na Zmajevac. Popijem kafu, kosim liftom se spustim do Panjine Kule, odem tetki malo u zijaret. Poslije prošetam do stare američke ambasade, sjedem na trolu, ono čista nova trola, dođem do otoke, kupim šta na pijaci, onda u tramvaj koji opet miriše, romobil me čeka gdje sam ga ostavio i pravac kuća. Nema kriminala. Svaki ćošak pod video nadzorom, policija ima ovlasti odmah da ti presudi na licu mjesta, lopovluk iskorjenjen,....

Ljepota :D
mistek
Posts: 3371
Joined: 23/05/2010 15:16

#13694 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mistek »

Ma uređenje gradskog saobraćaja da valja skroz je decenijama daleko :) Hajde eto novi tramvaji i pruga, ali sve stanice moraju biti kao Otoka, a malo je reći da je to na nekim teško za realizovati (a koliko će tek vremena trebati) :D Onda neophodno to čuveno povezivanje Hrasnice, hajd eto i da može tokom 10-ak godina :D Trola do Vogošće isto. Ali, mora se raditi i renoviranje mreže za trole, nove trole i uređenje tog sektora generalno. I, kad sve to urade, tek dođemo na buseve i minibuseve, gdje je stanje očajno. A gdje je sistem naplate, karte, izvještavanje kad dolazi tramvaj/trola i sl. :D

A ovi nekakvi kosi liftovi ili žičare su generalno dobra ideja, nisu čak ni skupa varijanta :-D
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#13695 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Naslovnica »

Tesla Edison wrote: 20/09/2021 18:49
Naslovnica wrote: 20/09/2021 18:40
Ma jok ba, ne da od toga nema ništa, nego je suvišno i raspravljati.
Samo GA uraditi, mnogo bi ovom gradu laknulo što se tiče prometa.
A jebemu mater, pustite me da maštam bar na forumu :D

Ono, svaka kuća ima romobil, umjesto auta. Auto mu deponovano na veliki parking u Hrasnici. Fino, uzmem romobil i do tramvajske stanice. Ostavim ga tu, znam da ga niko neće uzeti, uđem u Štadlerov tramvaj koji miriše. Unutra klima, wifi, na čaršiju sa Ilidže za 20 minuta. Izađem na čaršiji, uđem u žičaru i pravo na Zmajevac. Popijem kafu, kosim liftom se spustim do Panjine Kule, odem tetki malo u zijaret. Poslije prošetam do stare američke ambasade, sjedem na trolu, ono čista nova trola, dođem do otoke, kupim šta na pijaci, onda u tramvaj koji opet miriše, romobil me čeka gdje sam ga ostavio i pravac kuća. Nema kriminala. Svaki ćošak pod video nadzorom, policija ima ovlasti odmah da ti presudi na licu mjesta, lopovluk iskorjenjen,....

Ljepota :D
Izvini.
🥺
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#13696 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Grean »

Jedina alternativa je naplata ulaza u grad, ko' London pa da se makar ne vozaju oni koji ne moraju i vozaju se sto im je ceif.

Ali i to je u nasoj situaciji naucna fantastika.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#13697 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Tesla Edison »

Naslovnica wrote: 20/09/2021 18:55
Tesla Edison wrote: 20/09/2021 18:49

A jebemu mater, pustite me da maštam bar na forumu :D

Ono, svaka kuća ima romobil, umjesto auta. Auto mu deponovano na veliki parking u Hrasnici. Fino, uzmem romobil i do tramvajske stanice. Ostavim ga tu, znam da ga niko neće uzeti, uđem u Štadlerov tramvaj koji miriše. Unutra klima, wifi, na čaršiju sa Ilidže za 20 minuta. Izađem na čaršiji, uđem u žičaru i pravo na Zmajevac. Popijem kafu, kosim liftom se spustim do Panjine Kule, odem tetki malo u zijaret. Poslije prošetam do stare američke ambasade, sjedem na trolu, ono čista nova trola, dođem do otoke, kupim šta na pijaci, onda u tramvaj koji opet miriše, romobil me čeka gdje sam ga ostavio i pravac kuća. Nema kriminala. Svaki ćošak pod video nadzorom, policija ima ovlasti odmah da ti presudi na licu mjesta, lopovluk iskorjenjen,....

Ljepota :D
Izvini.
🥺
:kiss:
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#13698 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Tesla Edison »

Grean wrote: 20/09/2021 18:57 Jedina alternativa je naplata ulaza u grad, ko' London pa da se makar ne vozaju oni koji ne moraju i vozaju se sto im je ceif.

Ali i to je u nasoj situaciji naucna fantastika.
Naš mentalitet ništa ne dozvoljava. Ono bi zbog toga izašlo na proteste, a 30 godina tiranije trpi i šuti.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 12642
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#13699 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Evolution_IV »

Tesla Edison wrote: 20/09/2021 18:59
Grean wrote: 20/09/2021 18:57 Jedina alternativa je naplata ulaza u grad, ko' London pa da se makar ne vozaju oni koji ne moraju i vozaju se sto im je ceif.

Ali i to je u nasoj situaciji naucna fantastika.
Naš mentalitet ništa ne dozvoljava. Ono bi zbog toga izašlo na proteste, a 30 godina tiranije trpi i šuti.
cim bude minimalna neto plata u sarajevu 1000+KM(bez toplog i karte) slobodno, do tad evo neka stvar onome ko misli o tome i slicnim naplatama :thumbup:
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#13700 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Hajvan »

to nije u korelaciji s dobrim saboracajnim rijesenjima
Post Reply