Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#12527 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by breuer »

Efendić baš potencira Lumion

sve mu je nekako gayasto i roskasto
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#12528 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by So What! »

Sarajevo: Ovako bi trebao izgledati kružni vijadukt u naselju Boljakov Potok
Image

Semir Efendić, načelnik Općine Novi Grad Sarajevo, na Facebooku je objavio fotografije na kojima se vidi transformacija prostora u Boljakovom Potoku, odnosno kako će izgledati kružni vijadukt na spoju Devete transverzale i ulice Safeta Zajke.

Radovi na trećoj fazi IX transverzale, odnosno veze IX transverzale s ulicom Safeta Zajke, gdje će biti izgrađen kružni vijadukt, a čija je izgradnja ugovorena, počeli su prije mjesec.

Kompletan objekt kružnog toka će se nalaziti na stubovima, cijeli prostor platoa od oko 2.000 kvadrata ispod njega bit će u funkciji naselja. Jedan dio tog prostora će biti namijenjen za parkiranje vozila, ali i za poslovne i druge sadržaje, kao i pješačku zonu.



Ovo saobraćajno rješenje predstavljat će cjelinu koja će vozačima omogućiti da u kratkom vremenu iz ulice Džemala Bijedića, koja se proširuje na četiri saobraćajne trake, preko IX transverzale dođu do autoputa.

Vrijednost kružnog vijadukta je oko 4,9 miliona KM, a finansira se sredstvima Ministarstva saobraćaja, Direkcije za puteve KS i Općine Novi Grad. Cijeli projekt IX transverzale koštat će oko 16 miliona KM.
Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#12529 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by So What! »

Forumerrer
Posts: 832
Joined: 14/06/2014 17:27

#12530 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Forumerrer »

A cekajte, hoce li ovo biti povezano sa autoputem uopce (tj. onim dijelom GA) i kada je to planirano? Kada se pravi nastavak (pretpostavljam do kruznog toka)?

Jel to ta prica da je Efendic unistio GA sa onim kruznim tokom?

Znaci umjesto da imamo direktan spoj, trebat ce neko iz Dzemala Bijedica da ide na ovu transferzalu, pa na ovaj kruzni vijadukt, pa kroz Safet Zajko na kruzni tok? Koji idiotluk.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24381
Joined: 08/09/2005 20:08

#12531 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

Forumerrer wrote: 02/04/2021 21:09 A cekajte, hoce li ovo biti povezano sa autoputem uopce (tj. onim dijelom GA) i kada je to planirano? Kada se pravi nastavak (pretpostavljam do kruznog toka)?

Jel to ta prica da je Efendic unistio GA sa onim kruznim tokom?

Znaci umjesto da imamo direktan spoj, trebat ce neko iz Dzemala Bijedica da ide na ovu transferzalu, pa na ovaj kruzni vijadukt, pa kroz Safet Zajko na kruzni tok? Koji idiotluk.
Izbori imaju posljedice.

Nikada nije ni planirano iz tog dijela Dzemala Bijedica moci se spojiti na GA direktno sa 9 transferzale (kad bi se GA nastavio).

Planirani spojevi GA su napravljeni kruzni na 12 tranferzali, i tek u Buca potoku. Postojeci kruzni na Safeta Zajke gdje ima spoj na GA je navodno privremeni spoj, da se GA nastavi on bi bio ukinut, ili bi samo ostavili izlaz da ima prema autoputu.

Fazon je sto je kruzni koji se pravi na 9 transferzali tako pravi da GA mora da ide trasom pruge. A nije tako moralo.

Prvobitni plan je bio da se ostavi prostor izmedju pruge i kruznog da prodje GA.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#12532 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by foxlife »

pa je li jos uvijek moguce da taj GA prodje do velesica ili dokle vec ide prvobitno
User avatar
Haris033
Posts: 3824
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#12533 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris033 »

Moguće je, ali samo na stubovima iznad zeljeznicke pruge.
kakaljin
Posts: 11595
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#12534 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by kakaljin »

Haris033 wrote: 03/04/2021 15:09 Moguće je, ali samo na stubovima iznad zeljeznicke pruge.
Izgleda da ce tako biti
Concord
Posts: 952
Joined: 14/12/2017 15:51

#12535 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Concord »

kakaljin wrote: 03/04/2021 15:47 Izgleda da ce tako biti
Ako uopste ikad i bude gradskog autoputa.
zilog
Posts: 7468
Joined: 06/03/2009 11:19

#12536 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by zilog »

foxlife wrote: 03/04/2021 15:07 pa je li jos uvijek moguce da taj GA prodje do velesica ili dokle vec ide prvobitno
Probijene su dvije cijevi tunela na Ciglanama. Sada se koristi samo jedna. Tuda bi trebao proci GA.
Pa onda kod gradjevinskog fakulteta opet tunel ispod Bjelava i Vratnika i izlaz ispod Bijele tabije, ili kod spoja stare obilaznice...
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#12537 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by holowey »

zilog wrote: 03/04/2021 23:50
foxlife wrote: 03/04/2021 15:07 pa je li jos uvijek moguce da taj GA prodje do velesica ili dokle vec ide prvobitno
Probijene su dvije cijevi tunela na Ciglanama. Sada se koristi samo jedna. Tuda bi trebao proci GA.
Pa onda kod gradjevinskog fakulteta opet tunel ispod Bjelava i Vratnika i izlaz ispod Bijele tabije, ili kod spoja stare obilaznice...
taj zamisljeni tunel ce biti izgradjen nikad, a mozda ni tad...
zilog
Posts: 7468
Joined: 06/03/2009 11:19

#12538 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by zilog »

holowey wrote: 03/04/2021 23:52
zilog wrote: 03/04/2021 23:50
foxlife wrote: 03/04/2021 15:07 pa je li jos uvijek moguce da taj GA prodje do velesica ili dokle vec ide prvobitno
Probijene su dvije cijevi tunela na Ciglanama. Sada se koristi samo jedna. Tuda bi trebao proci GA.
Pa onda kod gradjevinskog fakulteta opet tunel ispod Bjelava i Vratnika i izlaz ispod Bijele tabije, ili kod spoja stare obilaznice...
taj zamisljeni tunel ce biti izgradjen nikad, a mozda ni tad...
To je tunel od nekih 2800 metara.

Pa u Mostaru se na Vc grade takvi tuneli. Zasto bi to bio problem, ako bi se trajno rijesilo pitanje tranzitnog saobracaja kroz centar grada?
the_stick
Posts: 1170
Joined: 16/02/2002 00:00

#12539 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by the_stick »

zilog wrote: 03/04/2021 23:59
holowey wrote: 03/04/2021 23:52
zilog wrote: 03/04/2021 23:50

Probijene su dvije cijevi tunela na Ciglanama. Sada se koristi samo jedna. Tuda bi trebao proci GA.
Pa onda kod gradjevinskog fakulteta opet tunel ispod Bjelava i Vratnika i izlaz ispod Bijele tabije, ili kod spoja stare obilaznice...
taj zamisljeni tunel ce biti izgradjen nikad, a mozda ni tad...
To je tunel od nekih 2800 metara.

Pa u Mostaru se na Vc grade takvi tuneli. Zasto bi to bio problem, ako bi se trajno rijesilo pitanje tranzitnog saobracaja kroz centar grada?
Mozda je do mene, ali ne vidim nikako kako je realno da tunel prodje ispod mahale na bjelavama? A onda da bi se spojio na tranzit, trebao bi dalje da zaroni ispod bascarsije, a onda se krene dizati ispod bistrika i da na kraju izroni na tranzitu... nisam gradjevinac, ali zar je tako nesto fakat moguce? Tunel koji bi se spustao i onda opet dizao? Kako jbt?
zilog
Posts: 7468
Joined: 06/03/2009 11:19

#12540 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by zilog »

the_stick wrote: 04/04/2021 00:12
zilog wrote: 03/04/2021 23:59
holowey wrote: 03/04/2021 23:52
taj zamisljeni tunel ce biti izgradjen nikad, a mozda ni tad...
To je tunel od nekih 2800 metara.

Pa u Mostaru se na Vc grade takvi tuneli. Zasto bi to bio problem, ako bi se trajno rijesilo pitanje tranzitnog saobracaja kroz centar grada?
Mozda je do mene, ali ne vidim nikako kako je realno da tunel prodje ispod mahale na bjelavama? A onda da bi se spojio na tranzit, trebao bi dalje da zaroni ispod bascarsije, a onda se krene dizati ispod bistrika i da na kraju izroni na tranzitu... nisam gradjevinac, ali zar je tako nesto fakat moguce? Tunel koji bi se spustao i onda opet dizao? Kako jbt?
Ne, tunel bi bio izmedju ovih tacaka:

VC87+XP Sarajevo
i
VC5X+X6 Sarajevo

Ukucaj plus kodove na maps
the_stick
Posts: 1170
Joined: 16/02/2002 00:00

#12541 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by the_stick »

Ok... ispod bjelava i vratnika... ne znam fakat... veci dio zivota sam zivio na bjelavama... jedan komsija vec vise od 10 godina ne moze da proda kucu u mahali jer se na njoj ne smije raditi nikakvo prosirenje jer kao tu treba da prodje taj fantomski autoput... opet kazem, nisam te struke da bih znao da li je to tehnicki moguce, ali nikako ne mogu da zamislim da je to realno... na kojoj dubini ispod naselja je to zamisljeno? Kakvi su rizici da komplet naselje propadne? Nesto mi govori da busiti tunel kroz planine kod Mostara nije isto sto i busiti tunel ispod naselja?
User avatar
_Reds_
Posts: 9324
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#12542 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by _Reds_ »

the_stick wrote: 04/04/2021 00:28 Ok... ispod bjelava i vratnika... ne znam fakat... veci dio zivota sam zivio na bjelavama... jedan komsija vec vise od 10 godina ne moze da proda kucu u mahali jer se na njoj ne smije raditi nikakvo prosirenje jer kao tu treba da prodje taj fantomski autoput... opet kazem, nisam te struke da bih znao da li je to tehnicki moguce, ali nikako ne mogu da zamislim da je to realno... na kojoj dubini ispod naselja je to zamisljeno? Kakvi su rizici da komplet naselje propadne? Nesto mi govori da busiti tunel kroz planine kod Mostara nije isto sto i busiti tunel ispod naselja?
Pa eno ti na tranzitu kuce na tunelu.
zilog
Posts: 7468
Joined: 06/03/2009 11:19

#12543 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by zilog »

the_stick wrote: 04/04/2021 00:28 Ok... ispod bjelava i vratnika... ne znam fakat... veci dio zivota sam zivio na bjelavama... jedan komsija vec vise od 10 godina ne moze da proda kucu u mahali jer se na njoj ne smije raditi nikakvo prosirenje jer kao tu treba da prodje taj fantomski autoput... opet kazem, nisam te struke da bih znao da li je to tehnicki moguce, ali nikako ne mogu da zamislim da je to realno... na kojoj dubini ispod naselja je to zamisljeno? Kakvi su rizici da komplet naselje propadne? Nesto mi govori da busiti tunel kroz planine kod Mostara nije isto sto i busiti tunel ispod naselja?
Kosevsko brdo stoji, iako je tunel busen pred olimpijadu. Takve stvari su danas rutina...
Ne kazem da mi ne bi znali da nesto zahebemo, ali pravilo je da je sigurno...
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#12544 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Gray »

Haris033 wrote: 03/04/2021 15:09 Moguće je, ali samo na stubovima iznad zeljeznicke pruge.

Meni se cini da može i ispod IX transverzale, tj pored pruge i ispod novog nadvoznjaka sto se napravio, da po jedan smjer prolazi između stubova. Prema Google maps tu ima oko 70-80 metara širine od pruge do objekata, mislim da je to sasvim dovoljno da se tu provuče autoput.

Pod uslovom da ima visine, a i to se vjerovatno moze riješiti da se ukopa malo cesta.
mahalik
Posts: 1917
Joined: 12/09/2009 16:48

#12545 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mahalik »

Evo ovdje piše da je ono na Šipu što su napravili put u nigdje
https://istinomjer.ba/spora-realizacija ... re-u-ks-u/
User avatar
Haris.ba
Posts: 24381
Joined: 08/09/2005 20:08

#12546 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

mahalik wrote: 04/04/2021 09:59 Evo ovdje piše da je ono na Šipu što su napravili put u nigdje
https://istinomjer.ba/spora-realizacija ... re-u-ks-u/
Tamo pise i kada se napravi tunel Kobilja glava da ce se moci koristiti. Nece ni tad ta dionica na Sipu biti upotrebljiva. Gdje ces iz tunela sa strane Vogosce? Treba jos ceste da bi se doslo do spoja u Vogosci.
mahalik
Posts: 1917
Joined: 12/09/2009 16:48

#12547 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mahalik »

Dobro to ali govorim ono kod hyundai salona.
the_stick
Posts: 1170
Joined: 16/02/2002 00:00

#12548 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by the_stick »

zilog wrote: 04/04/2021 00:44
the_stick wrote: 04/04/2021 00:28 Ok... ispod bjelava i vratnika... ne znam fakat... veci dio zivota sam zivio na bjelavama... jedan komsija vec vise od 10 godina ne moze da proda kucu u mahali jer se na njoj ne smije raditi nikakvo prosirenje jer kao tu treba da prodje taj fantomski autoput... opet kazem, nisam te struke da bih znao da li je to tehnicki moguce, ali nikako ne mogu da zamislim da je to realno... na kojoj dubini ispod naselja je to zamisljeno? Kakvi su rizici da komplet naselje propadne? Nesto mi govori da busiti tunel kroz planine kod Mostara nije isto sto i busiti tunel ispod naselja?
Kosevsko brdo stoji, iako je tunel busen pred olimpijadu. Takve stvari su danas rutina...
Ne kazem da mi ne bi znali da nesto zahebemo, ali pravilo je da je sigurno...
Da, upravu si, iako je tunel ispod kosevskog dosta kraci, pretpostavljam da je princip isti. Sad mi dodatno ostaje nejasno zasto je prosirenje komsijine kuce problem jer je na trasi tog puta, ako bi to svakako trebala ici duboko ispod naselja.

E sad me tu kopka jos jedna stvar. Ako treba da ide tunel, teoretski ne uzuripra nikoga i ne ide nikome preko zemlje/kuce. Jel bi to teoretski znacilo da nemas nikakvih problema sa eksproprijacijom? Samo nacrtaj, dodijeli tender i busi misko?

Bilo kako bilo, kao sto je neko iznad napisao, mislim da je opce misljenje da se taj tunel nece izgraditi nikad, a mozda ni tad... a cini se da bi bio bas cool...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24381
Joined: 08/09/2005 20:08

#12549 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

mahalik wrote: 04/04/2021 10:13 Dobro to ali govorim ono kod hyundai salona.
Studiraju cestu, utvrdjuju. Ne znam kakav im je plan. Ali, to izmjestanje Alipasine stp planiraju meni nema smisla dok ne naprave petlju, kruzni sa prvom tranferzalom. Iako prva nece jos dugo nema smisla to ne zavrsiti jer sada kada nema prometa je sansa to zavrsiti bez zurbe.
mahalik
Posts: 1917
Joined: 12/09/2009 16:48

#12550 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mahalik »

Pa eto gore piše da je potrebno uraditi još dvije faze za koje nisu riješili imovinska prava.
Pa što su ovo do sada radili?
Post Reply