Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#14701 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by So What! »

Logovan wrote: 29/04/2022 22:35 A ko je uopšte Semir Efendić da se nešto pita oko tako bitnog projekta? I kako ga do sada niko nije spustio?
Nažalost, načelnik najmnogoljudnije općine u državi i bio je važna karika u tome da se izgura 2x2 od kružnog toka u Briješću do novog kružnog toka u Boljakovom Potoku, kako bi sahranio Gradski autoput.

Na svu sreću iz SDA je izopćen, prije nego su mu dali ozbiljniju poziciju gdje bi bio još opasniji, a na zadnjim lokalnim izborima Adnan Delić mu je bio za petama, što se činilo nemogućim da jedan do tada popriličan anonimus ugrozi vladavinu jednog od najpopularnijih gradskih načelnika. On je srećom preuzeo da vodi mrtvu stranku, za koju sam siguran da deset Semira ne može dići iz mrtvih.

Što se tiče rada u općini, Semira bi se moglo i pohvaliti, jer ima rezultata konkretnih rezultata iza sebe, ali sve to pada u vodu, otkako je počeo da priča o ukidanju pruge i premještanju Željezničke stanice sa Marijin Dvora u Rajlovac. Srećom tu nije mogao puno da učini, ali će se ustanoviti da je izrazito opasan sa inicijativom da minira projekat gradskog autoputa.

Semir je i sam iz Briješća, a opće je poznatao da sva ta padinska naselja koja su ostala iza pruge su na neki način i odvojena od glavnih urbanih tokova u Sarajevu. Pruga je jedan barijera, koju taj čovjek vidi da približi te ljude gradu, a Gradski Autoput bi dodatno zakucao status tih naselja, a plus bi prešao preko Bosnaplasta, firme u vlasništvu mu mentora Ćesira.

Nadam se da sljedeće izbore, Efendić gubi i da ćemo vidjeti pojačanu inicijativu da se Gradski autoput napravi, a to je moguće samo ako trojka preuzme Novi Grad.
ibizza
Posts: 4578
Joined: 05/06/2008 00:46

#14702 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by ibizza »

Ima li neko okvirnu cifru, koliko bi koštao gradski autoputa od Bentbaše do Halilovića?
User avatar
sime_cipol
Posts: 16292
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#14703 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by sime_cipol »

ibizza wrote: 29/04/2022 23:27 Ima li neko okvirnu cifru, koliko bi koštao gradski autoputa od Bentbaše do Halilovića?
Ja cu bubnuti cijenu, ali iskreno mislim tesko ispod 250mil KM.
mistek
Posts: 3391
Joined: 23/05/2010 15:16

#14704 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mistek »

A čija nadležnost bi bila izradnja tog GA? Može li to Kanton bez Federacije? Pisao sam već, ali mislim da GA niko nema u ozbiljnim planovima, samo Efendić otvoreno kaže da ga opstuište radi glasova s padinskih dijelova općine. Da postoji plan i želja za GA valjda bi se radilo na njemu na području drugih općine makar. Evo, najjednotavnije, od Pofalića do Velešića, makar projektovao :)
User avatar
mayab
Posts: 27171
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#14705 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mayab »

Najgore je što ovde mi teoretišemo o tom gradskom autoputu, a od toga nema ništa, a tko zna hoće li ikada i biti , a s druge strane nekoliko početih projekata koji bi sigurno poboljšali stanje prometa se skoro ništa ne mrdaju s mjesta,
tipa 9. transferzale, pa Južne longitudinale, pa 1. transferzale , pa spoja stupske petlje barem do aerodroma.... a sad se tu "ukazuje" kao dobra stvar da se ul. Džemala Bijedića komplet riješi u 2+2...ali mrka kapa , presporo, prejadno to ide (bolje reći ne ide, jer se na dosta pomenutih dionica , zapravo trenutno ništa i ne dešava)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24840
Joined: 08/09/2005 20:08

#14706 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

mayab wrote: 30/04/2022 07:51 Najgore je što ovde mi teoretišemo o tom gradskom autoputu, a od toga nema ništa, a tko zna hoće li ikada i biti , a s druge strane nekoliko početih projekata koji bi sigurno poboljšali stanje prometa se skoro ništa ne mrdaju s mjesta,
tipa 9. transferzale, pa Južne longitudinale, pa 1. transferzale , pa spoja stupske petlje barem do aerodroma.... a sad se tu "ukazuje" kao dobra stvar da se ul. Džemala Bijedića komplet riješi u 2+2...ali mrka kapa , presporo, prejadno to ide (bolje reći ne ide, jer se na dosta pomenutih dionica , zapravo trenutno ništa i ne dešava)
Pogledajte malo medijski kako saopcenja idu.
Bivsa firma novog direktora autocesta crta brzu cestu (dobila posao). Pare za izgradnju se planiraju sa federalnog nivoa (ko sto su date i za prvu transferzalu).
Efendic izlazi odmah i daje saopcenje o sukobu interesa.
Mislim da se pojednostavljuje pricom da on ne zeli cestu zato sto bi presla preko neke parcele. Staviti u kontekst odakle ide prica da se dize pruga i prebaci glavna zeljeznicka u Rajlovac. I ostaje ogroman pojas zemlje citavom duzinom grada za stanogradnju.

9.transferzala je stekala zbog poslovnih prostora koje Efendic nije dao rusiti bez naknade. Plus, mijenjao se projekat u hodu. Dok mu nisu ustimali kruzni koji otezqva pa mozda i skoro onemogucava brzu cestu....
1.transferzala je slicna prica.
Juzna je isto u Efendicevim rukama - nesta oko regulacionog se ucrtavaju.
Dzemala Bijedica je bila 1+1 cesta (i plan je i bio da takva ostane). I izmedju ostalih Efendic je gurao da bude 2+2. Tako da je haman u hodu promjenjen plan. Zbog toga je i stekala izgradnja. U hodu se rjesavala papirologija za zemlju. I jos se rjesava.
User avatar
Laplace
Posts: 10394
Joined: 19/11/2012 18:37

#14707 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Laplace »

tramvajtrojka wrote: 29/04/2022 15:28 https://www.klix.ba/vijesti/bih/potpisa ... /220429100

krece izgradnja tunela kobilja glava
Tek se potpisuju ugovori a likovi znaju da je tender naštiman, da su pokrali pare i da je sve namješteno. Garant znaju i da će rokovi biti probijeni prije tunela i da će se fušeriti. Nostradamus prop'o.
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#14708 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by So What! »

Laplace wrote: 30/04/2022 11:24
tramvajtrojka wrote: 29/04/2022 15:28 https://www.klix.ba/vijesti/bih/potpisa ... /220429100

krece izgradnja tunela kobilja glava
Tek se potpisuju ugovori a likovi znaju da je tender naštiman, da su pokrali pare i da je sve namješteno. Garant znaju i da će rokovi biti probijeni prije tunela i da će se fušeriti. Nostradamus prop'o.
Kako EBRD-ov tender može biti naštiman?
User avatar
Laplace
Posts: 10394
Joined: 19/11/2012 18:37

#14709 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Laplace »

So What! wrote: 30/04/2022 20:59
Laplace wrote: 30/04/2022 11:24

Tek se potpisuju ugovori a likovi znaju da je tender naštiman, da su pokrali pare i da je sve namješteno. Garant znaju i da će rokovi biti probijeni prije tunela i da će se fušeriti. Nostradamus prop'o.
Kako EBRD-ov tender može biti naštiman?
Pojma nemam. Valjda to ovi zeleni Nostradamusi znaju.
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#14710 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by So What! »

Laplace wrote: 30/04/2022 21:40Pojma nemam. Valjda to ovi zeleni Nostradamusi znaju.
U ovome se ogleda sav besmisao te izjave.

Međunarodni tender, pod strogim nadzorom stranaca u saradnji sa Direkcijom za ceste KS, u kojem ne vlada SDA već Trojka, koji su više puta obarali tendere u našoj zemlji, ako se ne ispoštuju procedure, uredno izabrali Euro-Asfalt.

Kakvi god da su, trenutno su najrelevantniji da izgrade ovaj tunel.
User avatar
Qler
Posts: 23600
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#14711 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Qler »

Khm.... Sarkazam...
User avatar
Laplace
Posts: 10394
Joined: 19/11/2012 18:37

#14712 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Laplace »

So What! wrote: 01/05/2022 00:08
Laplace wrote: 30/04/2022 21:40Pojma nemam. Valjda to ovi zeleni Nostradamusi znaju.
U ovome se ogleda sav besmisao te izjave.

Međunarodni tender, pod strogim nadzorom stranaca u saradnji sa Direkcijom za ceste KS, u kojem ne vlada SDA već Trojka, koji su više puta obarali tendere u našoj zemlji, ako se ne ispoštuju procedure, uredno izabrali Euro-Asfalt.

Kakvi god da su, trenutno su najrelevantniji da izgrade ovaj tunel.
Promakao ti je sarkazam. Prouči Poov zakon. https://sh.wikipedia.org/wiki/Poeov_zakon
Bez namigujućeg smješka ili druge nesumnjive oznake humora, nemoguće je napraviti parodiju na fundamentalizam koju neko neće shvatiti ozbiljno.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16292
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#14714 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by sime_cipol »

I na stanici Otoka treba, smjer prema Ilidzi
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10780
Joined: 27/04/2021 22:52

#14715 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by tramvajtrojka »

sime_cipol wrote: 01/05/2022 11:41 I na stanici Otoka treba, smjer prema Ilidzi
Image

i ponovno mi izmisljamo toplu vodu bolje uzeti desetak ovih vozila kao u bg da se stalno vozaju gradom i kamere automatski snimaju saobracajne prekrsaje efikasniji sistem i plus pokrivas citav grad i nema dal smijem kaznu napisati ahbabu na poziciji nego sistem automatski salje kazne :zjev:
User avatar
thekupus
Posts: 6809
Joined: 25/06/2011 22:38

#14716 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by thekupus »

tramvajtrojka wrote: 01/05/2022 11:44
sime_cipol wrote: 01/05/2022 11:41 I na stanici Otoka treba, smjer prema Ilidzi
Image

i ponovno mi izmisljamo toplu vodu bolje uzeti desetak ovih vozila kao u bg da se stalno vozaju gradom i kamere automatski snimaju saobracajne prekrsaje efikasniji sistem i plus pokrivas citav grad i nema dal smijem kaznu napisati ahbabu na poziciji nego sistem automatski salje kazne :zjev:
onaj ko bi ovo uveo, ne bi više ni glasa dobio
vole ljudi da nema pravila, to ti je čudo jedno
tj. vole da se pravila odnose na druge, a ne na njih
Dimu1927
Posts: 3999
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#14717 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Dimu1927 »

_Reds_ wrote: 29/04/2022 22:47 @thekupus
Kad je penny dobio dozvole za objekte i kad ih je izgradio?

Ko je bio nacelnik opcine?

Koliko me sjecanje sluzi penny je tu godinama prije Ajnadzica.

I zeleni su tu imali vlast 4/30.
dzaba pises druze, nece ti odgovoriti, kao sto ni meni nije par stranica prije, nakon sto je napisao da je penny full legalizovan zahvaljujuci sda, a ja ga ispravio. usutio se naravno, jer je njegova svita sad odlucila poklanjati pennyju vrhunsko zemljiste na sipu, i jos omoguciti 2 godine rada na staroj lokaciji. kad to ne moze spakovati prosloj vlasti onda se usuti. a sto se tice nacelnika znamo valjda ko je bio dok se penny sirio... :skoljka:

penny nema nikakve papire, cak ni upotrebne dozvole za ovo sto je napravio. ima samo dozvole za obnovu starih objekata u gabaritima koji su bili tu, naravno u privremenoj formi
User avatar
thekupus
Posts: 6809
Joined: 25/06/2011 22:38

#14718 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by thekupus »

Dimu1927 wrote: 01/05/2022 16:14
_Reds_ wrote: 29/04/2022 22:47 @thekupus
Kad je penny dobio dozvole za objekte i kad ih je izgradio?

Ko je bio nacelnik opcine?

Koliko me sjecanje sluzi penny je tu godinama prije Ajnadzica.

I zeleni su tu imali vlast 4/30.
dzaba pises druze, nece ti odgovoriti, kao sto ni meni nije par stranica prije, nakon sto je napisao da je penny full legalizovan zahvaljujuci sda, a ja ga ispravio. usutio se naravno, jer je njegova svita sad odlucila poklanjati pennyju vrhunsko zemljiste na sipu, i jos omoguciti 2 godine rada na staroj lokaciji. kad to ne moze spakovati prosloj vlasti onda se usuti. a sto se tice nacelnika znamo valjda ko je bio dok se penny sirio... :skoljka:

penny nema nikakve papire, cak ni upotrebne dozvole za ovo sto je napravio. ima samo dozvole za obnovu starih objekata u gabaritima koji su bili tu, naravno u privremenoj formi
Znaš li ti pisati išta osim laži? Ignorisao sam glupost od redsa jer se samo neko ko je pao s marsa može praviti da ne zna da je Penny sve papire dobio za vrijeme SDA načelnika. I mala djeca u Sarajevu znaju kako je Mesud Hrbat Sudo stekao prvi novac u ratu, koliko je novca dao za SDA kampanje, i koliko mu se vraća na sve moguće načine dajući mu sve moguće dozvole. Priča o tome kako je jedno vrijeme načelnik bio SDP-ovac, pa kao Penny je možda tad dobio dozvole, to je priča za malu djecu. Penny je dobio dozvole i od Zavoda za izgradnju, koji SDA drži godinama bez ikakve promjene.

A ne znam zašto lažeš za ovo da si kao meni nešto dokazao, kad svi mogu vratiti par stranica i vidjeti da si namjerno izvrnuo moje riječi. Tačno je da sad Penny ucjenjuje trenutnu vlast tražeći ogromne novce, zemljište i uz to dvije godine da ih se ne dira. Mala djeca u centru znaju ko im je to omogućio po jaranskoj stranačkoj liniji, i to iz SDA. Sigurno će u sljedećim godinama biti i sudskih procesa vezano za to, ako dokumentacija nije potpuno nestala.
Dimu1927
Posts: 3999
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#14719 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Dimu1927 »

te papire koje je dobio si samo ti izgleda vidio, svi znaju sta samo ima od papira, tj vec sam dva puta napisao sta ima.

ako ima sve te dozvole bujrum nam dokazi
User avatar
mk ultra
Posts: 19517
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#14720 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mk ultra »

Katastar ba

Sve sto je u centru je legalno, u novom sarajevu gradi se i radi na tuđoj zemlji i naravno blokira se sve iako je na tuđoj zemlji. Ovaj veliki obekt ne moze imati nikakav dokument osim privremenog
Cak ako ima regularan prikljucak struje, moze se i EDS dovesti na sud zasto je to obezjbeđeno

Image

Image

Image
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#14721 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by jasib »

mk ultra wrote: 01/05/2022 17:21 Katastar ba

Sve sto je u centru je legalno, u novom sarajevu gradi se i radi na tuđoj zemlji i naravno blokira se sve iako je na tuđoj zemlji. Ovaj veliki obekt ne moze imati nikakav dokument osim privremenog
Cak ako ima regularan prikljucak struje, moze se i EDS dovesti na sud zasto je to obezjbeđeno
Spoiler
Show
Image

Image

Image


Je li JP Željeznice Federacije BiH ikako imalo pravo na prodaju svoje nekretnine, ove parcele k.č. 136/1, nad kojom je sada vlasnik Penny Plus d.o.o.?
User avatar
_Reds_
Posts: 9365
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#14722 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by _Reds_ »

Kupus postaje botina na kvadrat, pričaš ovdje priču bez ikakvog utemeljenja.

Bolan nebio kako je moguće da neko uopće napravi onakve objekte bez dozvola?

Ako ima te dozvole daj da ih vidimo? Dozvole se dobiju prije gradnje, koliko je znam zakon o gradnju.

Neces ti da odgovoriš iz nekih drugih razloga.

Šta bi sa stadionom Koševo?
User avatar
thekupus
Posts: 6809
Joined: 25/06/2011 22:38

#14723 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by thekupus »

Ok, nemaju dozvola, nisu uopće izgrađeni, cesta se gradi regularno, penny ne postoji, nema nikakve veze sa SDA to.

Šta je sa stadionom?
Tadin
Posts: 57
Joined: 05/08/2018 10:30

#14724 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Tadin »

Logovan wrote: 29/04/2022 22:35 A ko je uopšte Semir Efendić da se nešto pita oko tako bitnog projekta? I kako ga do sada niko nije spustio?
Koliko sam upratio, čovjek se čini sasvim dobar načelnik sa relativno transparetnim i proaktivnim poslovanjem, za razliku od prošlih načelnika ostalih KS općina što su pometeni na prošlim izborima.
Dosta zanimljivih projekata je implementirano, servisi općine uredno rade, sve na nivou, tako da razumijem zašto toliko ljudi glasa za njega.
Nažalost, što se tiče cesta i prometnih rješenja čini mi se da nema kvalitetnog savjetnika u tom polju.
Ceste u profilu 2+2 koje trebaju biti tranzitne on pretvara u lokane i servisne, čime gube svoju svrhu.
Kombinirajući to sa lošom signalizacijom, velikim brojem spojeva i semafora dolazi se do polovičnog rješenja, koje zapravo to i nije. Tu ulaze i a trans i džemala bijedića.
Sad se dosta aktivno uključuju i u priču o gradskom autoputu, gurajući neku svoju viziju.
S obzirom da to implementira federalni nivo, zanimljivo bi moglo biti.
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#14725 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by So What! »

_Reds_ wrote: 01/05/2022 23:25 Kupus postaje botina na kvadrat, pričaš ovdje priču bez ikakvog utemeljenja.

Bolan nebio kako je moguće da neko uopće napravi onakve objekte bez dozvola?

Ako ima te dozvole daj da ih vidimo? Dozvole se dobiju prije gradnje, koliko je znam zakon o gradnju.

Neces ti da odgovoriš iz nekih drugih razloga.

Šta bi sa stadionom Koševo?
Vala ako je kupus bot, onda su svi na ovom forumu nečiji botovi.
Post Reply