Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 24845
Joined: 08/09/2005 20:08

#14776 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

Laplace wrote: 28/05/2022 10:57

Ako se ograda smatra sastavnim dijelom kuće, onda ne smije biti na manje od tri metra od granica njegove parcele. Koliko ja znam, čvrste betonske građevine moraju biti udaljene bar tri metra od granica parcele.
Betonska gradjevina moze biti i na granici parcele. Ali, ne svudam Nije to problem. Fazon je sto ograde uz cestu moraju biti providne, odredjene visine.

To opet nije poenta teksta. Poenta je da je neko morao zaginuti da bi se ograde porusile. A, trebalo je bez toga. Da je godinama cesta uska. Da ni opcina ne otkupljuje da se prosiri, niti da gradjani poklanjaju da se prosiri (ko da normalna saobracajnica ne povecava cijenu nekretnine).
User avatar
Laplace
Posts: 10412
Joined: 19/11/2012 18:37

#14777 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Laplace »

Haris.ba wrote: 28/05/2022 12:48
Laplace wrote: 28/05/2022 10:57

Ako se ograda smatra sastavnim dijelom kuće, onda ne smije biti na manje od tri metra od granica njegove parcele. Koliko ja znam, čvrste betonske građevine moraju biti udaljene bar tri metra od granica parcele.
Betonska gradjevina moze biti i na granici parcele. Ali, ne svudam Nije to problem. Fazon je sto ograde uz cestu moraju biti providne, odredjene visine.

To opet nije poenta teksta. Poenta je da je neko morao zaginuti da bi se ograde porusile. A, trebalo je bez toga. Da je godinama cesta uska. Da ni opcina ne otkupljuje da se prosiri, niti da gradjani poklanjaju da se prosiri (ko da normalna saobracajnica ne povecava cijenu nekretnine).
Naveo je da je ograda dio kuće a koliko ja znam kuća ne smije biti na manje od tri metra od granice parcele (bar tako su mi govorili kad sam trebao na svojoj parceli praviti kuću). Opet, ako ograda nije dio kuće (a nije, ne znam odakel mu ideja da jeste), onda može biti (i logično je d a i jeste) na granici parcele ali ne kao Kineski zid nego onako kako si opisao.

Inače, na našim cestama je maltene pravilo da se sa sporednog puta na mnogo mjesta moraš na glavni put ubaciti na rizik jer od ograde ne vidiš doslovno ništa. Ako je negdje i postavljeno ogledalo naši ljudi ga ili zakrenu ili razbiju.
DebelinJoe
Posts: 1619
Joined: 03/03/2021 20:06

#14778 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by DebelinJoe »

Nedžarići mi kao naselje nikada nisu bili jasni.

Image

U geografskom centru sarajevske kotline, na poziciji da bude elitno naselje a ono obično selo. I tu ružno selo. Četničko naselje prije rata, a čudan i neugledan šmek ostao mu je i nakon rata.

Nije mi je jasno zašto se tokom gradnje Dobrinje i aerodromskog Dobrinja nije proširila par stotina metara prema tramvajskoj liniji i tako spojio grad u cjelinu.

Kada sam ranije imao priliku i potrebu poslom doći u Nedžariće, uvijek mi je bila muka jer bismo se obično u onim uličicama izgubili i ja i onaj ko je bio bio vozač. Par puta sam dostavljao nešto baš u OŠ Aleksa Šantić i uvijek bih se izgubio. Inače sam uvijek snalažljiv u prostoru, proputovao značajan dio Evrope i onda se izgubim u pišljivim Nedžarićima.

Iz te škole bi mi rekli:: Znate, nas je baš teško naći...

Nedžarići su baš truba...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24845
Joined: 08/09/2005 20:08

#14779 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

DebelinJoe wrote: 28/05/2022 23:17
Nije mi je jasno zašto se tokom gradnje Dobrinje i aerodromskog Dobrinja nije proširila par stotina metara prema tramvajskoj liniji i tako spojio grad u cjelinu.

Nije se stiglo. Olimpijada je pogurala potrebu za Dobrinjom, i nije se finansijski moglo vise. Nije taj kraj bio izgradjen ko danas. Imaju stare satelitske snimke tog dijela. Klasicne stare kuce sarajevske kotline sa finom okucnicom.
I onda se desio rat. Da nije bilo rata bio bi tramvaj za Dobrinju i na tom prostoru bi bila neka verzija Vojnickog polja. Kad pogledas Vojnicko polje iz zraka mozes vidjeti kako su to bili zamislili.
Laplace wrote: 28/05/2022 16:43
Naveo je da je ograda dio kuće a koliko ja znam kuća ne smije biti na manje od tri metra od granice parcele (bar tako su mi govorili kad sam trebao na svojoj parceli praviti kuću). Opet, ako ograda nije dio kuće (a nije, ne znam odakel mu ideja da jeste), onda može biti (i logično je d a i jeste) na granici parcele ali ne kao Kineski zid nego onako kako si opisao.
Na prijeratnim dozvolama se davalo uz kucu dozvola za izgradnju ograde. To je tada bilo logicno iz nekoliko razloga. Isto ko sto danas nije logicno iz nekoliko razloga, i trazi se posebna dozvola za ogradu.

Kompleksno je sta i kako je prije bilo. Pokusacu samo u jednoj recenici. Postojao je pojam.gradsko gradjevinsko zemljiste u koje je spadao i taj prostor - sto je znacilo da tu drzava moze da gradi i planira kako joj se cefne, a svi ostali su u rezimu "cekanja" dok se zemljiste (iako su na njemu i kuce i ograde) ne privede namjeni (izgrade moderne zgrade, saobracajnice...).
Last edited by Haris.ba on 28/05/2022 23:45, edited 1 time in total.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#14780 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Van Halen »

Ti si dobar,ja sam neki dan u Živinicama navigaciju uključio :run:
User avatar
mk ultra
Posts: 19518
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#14781 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mk ultra »

Izgradile se živinic paydo
User avatar
Thorgerson
Posts: 8545
Joined: 15/04/2015 11:26

#14782 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Thorgerson »

DebelinJoe wrote: 28/05/2022 23:17 Nedžarići mi kao naselje nikada nisu bili jasni.

Image

U geografskom centru sarajevske kotline, na poziciji da bude elitno naselje a ono obično selo. I tu ružno selo. Četničko naselje prije rata, a čudan i neugledan šmek ostao mu je i nakon rata.

Nije mi je jasno zašto se tokom gradnje Dobrinje i aerodromskog Dobrinja nije proširila par stotina metara prema tramvajskoj liniji i tako spojio grad u cjelinu.

Kada sam ranije imao priliku i potrebu poslom doći u Nedžariće, uvijek mi je bila muka jer bismo se obično u onim uličicama izgubili i ja i onaj ko je bio bio vozač. Par puta sam dostavljao nešto baš u OŠ Aleksa Šantić i uvijek bih se izgubio. Inače sam uvijek snalažljiv u prostoru, proputovao značajan dio Evrope i onda se izgubim u pišljivim Nedžarićima.

Iz te škole bi mi rekli:: Znate, nas je baš teško naći...

Nedžarići su baš truba...
Upravo tako. Nedzarici bi svim nekakvim pravilima trebali biti jedno lijepo naselje, gdje bi se ljudi otimali da zive.

Ovako je to jedna dzungla.

Dzungla pocinje od Nedzarica, prostire se dalje do Dobrinje, pa tamo onda prema Kasindolskoj, i prema Stupu.

To je jedna dzungla gdje nemas 50 metara normalne ulice sa trotoarom.

To je dzungla gdje se loze gume, lesevi i bog zna sta jos je gorljivo.

To su zidane ograde, spratnosti kuca se krecu od 1 pa do 6 etaza. Da. Sest etaza kuca. Fasade u svim duginim bojama. Ruglo nad ruglima. I onda stave jos lole za roza kucu 450 000 KM.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#14783 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by bitanga_sa_otesa »

Thorgerson wrote: 30/05/2022 19:29

To je jedna dzungla gdje nemas 50 metara normalne ulice sa trotoarom.

To je dzungla gdje se loze gume, lesevi i bog zna sta jos je gorljivo.

To su zidane ograde, spratnosti kuca se krecu od 1 pa do 6 etaza. Da. Sest etaza kuca. Fasade u svim duginim bojama. Ruglo nad ruglima. I onda stave jos lole za roza kucu 450 000 KM.
u prevodu to je buca i buljakov u ravnici :lol:
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#14784 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by So What! »

Jedan moj post na tu temu od prošle godine:
So What! wrote: 16/02/2021 10:51Merhametli pamet, koja talase izbjeglica iz Istocne Bosne i masovnu migraciju iz Sandzaka, nije znala organizovati u neki urbanisticki i civilizovani okvir.

Iako je poslije rata bio metez, i nisi mogao ocekivati da ljudi bas u siromastvu misle o urbanizmu, isto tako mogao si uvesti kakav-takav mehanizam da to sprijeci vec 1998. godine kada je grad stao na noge.

I finalno, odgovor na sve, savremena BiH, a pogotovo Sarajevo je zemlja kupovine socijalnog mira, dopustaj sve ljudima i tako ces zadrzati mir, jer ako im ne dopustis sve, onda im nesto moras dati zauzvrat, tako da je laksa opcija ovo prvo.

Sta koga briga sto se grad unistava i to dugorocno sa divljom gradnjom, ako ces tim ustupkom pribavit sebi glasove. Nakon 20 godina, tim ljudima, asfaltiraj, uvedi kanalizaciju, plin i poboljsaj vodovod i ti si ga tu ukopao, a sebi si omogucio da vladas. Pa na ovim ljudima, Semir Efendic i slicni vladaju evo godinama, zahvaljujuci dodvoravanju glasacima iz ovih favela.

Pored padinskih dijelova grada, koji se osim par naselja poput Vraca ili Velesica, nisu nikada ni urbanizovali, mene dusa boli zbog ovih ravnijih dijelova. Tacno je moguce vidjeti gdje je urbanizacija grada stala i odakle je nastala anarhija poput kancerogenih celija. Stupsko Brdo, Nedzarici i dijelovi Dobrinje su mogli biti Pariz, da ovaj horor nije dopusten. Pa da su barem ako nista, ove kuce u neke redove poredali, nego ovako divljacki ih nabacali, jos po trasi zamisljene tramvajske pruge.

Doci ce vrijeme kada ce se ovaj problem morati rijesiti na neki nacin, pogotovo ako se desi neka nesreca, a Bogami hrabar ce biti onaj koji odluci zavesti red medju divljom gradnjom po Sarajevu.

Image

User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#14785 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by So What! »

User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#14786 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by bitanga_sa_otesa »

niko tu nista ne radi....
DebelinJoe
Posts: 1619
Joined: 03/03/2021 20:06

#14787 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by DebelinJoe »

Thorgerson wrote: 30/05/2022 19:29
DebelinJoe wrote: 28/05/2022 23:17 Nedžarići mi kao naselje nikada nisu bili jasni.

Image

U geografskom centru sarajevske kotline, na poziciji da bude elitno naselje a ono obično selo. I tu ružno selo. Četničko naselje prije rata, a čudan i neugledan šmek ostao mu je i nakon rata.

Nije mi je jasno zašto se tokom gradnje Dobrinje i aerodromskog Dobrinja nije proširila par stotina metara prema tramvajskoj liniji i tako spojio grad u cjelinu.

Kada sam ranije imao priliku i potrebu poslom doći u Nedžariće, uvijek mi je bila muka jer bismo se obično u onim uličicama izgubili i ja i onaj ko je bio bio vozač. Par puta sam dostavljao nešto baš u OŠ Aleksa Šantić i uvijek bih se izgubio. Inače sam uvijek snalažljiv u prostoru, proputovao značajan dio Evrope i onda se izgubim u pišljivim Nedžarićima.

Iz te škole bi mi rekli:: Znate, nas je baš teško naći...

Nedžarići su baš truba...
Upravo tako. Nedzarici bi svim nekakvim pravilima trebali biti jedno lijepo naselje, gdje bi se ljudi otimali da zive.

Ovako je to jedna dzungla.

Dzungla pocinje od Nedzarica, prostire se dalje do Dobrinje, pa tamo onda prema Kasindolskoj, i prema Stupu.

To je jedna dzungla gdje nemas 50 metara normalne ulice sa trotoarom.

To je dzungla gdje se loze gume, lesevi i bog zna sta jos je gorljivo.

To su zidane ograde, spratnosti kuca se krecu od 1 pa do 6 etaza. Da. Sest etaza kuca. Fasade u svim duginim bojama. Ruglo nad ruglima. I onda stave jos lole za roza kucu 450 000 KM.
Eso Radeljas je živio u Nedžarićima.
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#14788 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Horcrux »

So What! wrote: 30/05/2022 22:13
bitanga_sa_otesa wrote: 30/05/2022 22:16 niko tu nista ne radi....
Moze li mi iko objasniti kako se ovi infrastrukturni projekti, a koji su nam trebali biti gotovi jos jucer, ne mogu raditi brzom dinamikom? Sto nema, sta ja znam: rad u tri smjene, rad vikendom ili da ne prodje sat vremena a da neko nesto ne radi? Sta je problem? Novac? Ljudstvo? Mehanizacija?
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#14789 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by problemnatravunu »

Kompleksno pitanje, a i odgovor bi bio kompleksan.
Ima tu svega,
od korupcije i nepotizma,
nesposobnosti i podobnosti ,
loše definiranih raznoraznih zakonskih odredbi ,
kurcobolje ,
vjerovatno nismo baš ni sa parama "jaki",
uticaja naftnih lobija
.
.
.
Već smo pominjali nekoliko krucijalnih projekata koji neće biti gotovi ni za 100 godina, kako izgleda....:
nulta transferzala,
prva transferzala,
ova gore pomenuta,
gradski (auto)put,
južna longitudinala u punoj dužini (da trolejbuski saobraćaj dobije svoj pravi smisao),
Džemala Bijedića cijelom dužinom 2+2
.
.
.
.
DebelinJoe
Posts: 1619
Joined: 03/03/2021 20:06

#14790 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by DebelinJoe »

problemnatravunu wrote: 31/05/2022 06:32 Kompleksno pitanje, a i odgovor bi bio kompleksan.
Ima tu svega,
od korupcije i nepotizma,
nesposobnosti i podobnosti ,
loše definiranih raznoraznih zakonskih odredbi ,
kurcobolje ,
vjerovatno nismo baš ni sa parama "jaki",
uticaja naftnih lobija
.
.
.
Već smo pominjali nekoliko krucijalnih projekata koji neće biti gotovi ni za 100 godina, kako izgleda....:
nulta transferzala,
prva transferzala,
ova gore pomenuta,
gradski (auto)put,
južna longitudinala u punoj dužini (da trolejbuski saobraćaj dobije svoj pravi smisao),
Džemala Bijedića cijelom dužinom 2+2
.
.
.
.
Imamo loše inžinjere, posebno gradevinske.
neki
Posts: 6694
Joined: 17/02/2005 07:57

#14791 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by neki »

DebelinJoe wrote: 31/05/2022 10:50
problemnatravunu wrote: 31/05/2022 06:32 Kompleksno pitanje, a i odgovor bi bio kompleksan.
Ima tu svega,
od korupcije i nepotizma,
nesposobnosti i podobnosti ,
loše definiranih raznoraznih zakonskih odredbi ,
kurcobolje ,
vjerovatno nismo baš ni sa parama "jaki",
uticaja naftnih lobija
.
.
.
Već smo pominjali nekoliko krucijalnih projekata koji neće biti gotovi ni za 100 godina, kako izgleda....:
nulta transferzala,
prva transferzala,
ova gore pomenuta,
gradski (auto)put,
južna longitudinala u punoj dužini (da trolejbuski saobraćaj dobije svoj pravi smisao),
Džemala Bijedića cijelom dužinom 2+2
.
.
.
.
Imamo loše inžinjere, posebno gradevinske.
Nisu loši inžinjeri nego planeri...a kod nas infrastrukturne projekte planiraju i projektuju uglavnom načelnici opština
User avatar
Haris.ba
Posts: 24845
Joined: 08/09/2005 20:08

#14792 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

neki wrote: 31/05/2022 11:07 Nisu loši inžinjeri nego planeri...a kod nas infrastrukturne projekte planiraju i projektuju uglavnom načelnici opština
Plan izgradnje je donesen 60ih godina. Ne vidim da je taj plan sa nekim manjkavostima.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66189
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#14793 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

bitanga_sa_otesa wrote: 30/05/2022 22:16 niko tu nista ne radi....
:lol:
User avatar
Ateista
Posts: 46570
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#14794 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Ateista »

neki wrote: 31/05/2022 11:07
DebelinJoe wrote: 31/05/2022 10:50

Imamo loše inžinjere, posebno gradevinske.
Nisu loši inžinjeri nego planeri...a kod nas infrastrukturne projekte planiraju i projektuju uglavnom načelnici opština
Problem su investitori, odnosno vlade koje trebaju da obezbijede novac. Planeri i inzinjeri mogu svasta smisliti i isplanirati, ali se to ne moze napraviti dok neko ne obezbijedi novac.
Nije ni da su nam inzinjeri neka pljacka, glavni grad nam ima samo dvije denivelisane raskrsnice, ostalo je plafon naseg inzinjerstva da stave kruzni tok, i to obicni, nikom ne pada na pamet da proba turbo kt isprojektovati. I ovo moze biti dijelom do investitora koji ne daju pare za skuplja rjesenja, ali mislim da ima i do inzinjers.
Last edited by Ateista on 01/06/2022 14:19, edited 1 time in total.
User avatar
shape of despair
Posts: 3107
Joined: 09/04/2008 18:41

#14795 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by shape of despair »

Ja kad vidim radnika da nešto radi na niskogradnji zaibretim se.
Pored brojnih primjera za jedan za koji znam da se isto traljavo radi ali je kratka dionica prema Bjelašnici.
Zar toliko treba vremena 500m rekonstrukcije puta.
Svaki put kad naiđem mehanizacija samo stoji. Vidi se napredak ali je toliki ko da dvojica rade samo
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#14796 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by bitanga_sa_otesa »

_BataZiv_0809 wrote: 01/06/2022 06:42
bitanga_sa_otesa wrote: 30/05/2022 22:16 niko tu nista ne radi....
:lol:
Majke mi ,nedavno su za 7 dana 3x ostetili jedan kabl,kopaju za neki Podzid i mi izmjestili kabl,vidim na snimku nista se nije pomaklo s te tacke....
noviclan
Posts: 10961
Joined: 31/10/2013 06:48

#14797 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by noviclan »

Zna li neko, da li je za vikend isao,
Počeli radovi na rekonstrukciji saobraćajnice prema Bjelašnici
http://www.klix.ba/clanak/220527077
Gdje se izvode ovi radovi, da li su zakopali i na relaciji od kruprca do npr ratne dzamije hvala na informaciji
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#14798 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by starii »

Horcrux wrote: 30/05/2022 23:40
So What! wrote: 30/05/2022 22:13
bitanga_sa_otesa wrote: 30/05/2022 22:16 niko tu nista ne radi....
Moze li mi iko objasniti kako se ovi infrastrukturni projekti, a koji su nam trebali biti gotovi jos jucer, ne mogu raditi brzom dinamikom? Sto nema, sta ja znam: rad u tri smjene, rad vikendom ili da ne prodje sat vremena a da neko nesto ne radi? Sta je problem? Novac? Ljudstvo? Mehanizacija?
pa sad će se raditi užurbano, otvaranje oko oktobra pred izbore :D
Karikaturist
Posts: 3829
Joined: 20/12/2020 10:03

#14799 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Karikaturist »

Sve od pobrojanog plus kurcobolja, bezobrazluk i bahatost..Moze im se pa to ide tako..
gidra
Posts: 3575
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#14800 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by gidra »

noviclan wrote: 02/06/2022 08:47 Zna li neko, da li je za vikend isao,
Počeli radovi na rekonstrukciji saobraćajnice prema Bjelašnici
http://www.klix.ba/clanak/220527077
Gdje se izvode ovi radovi, da li su zakopali i na relaciji od kruprca do npr ratne dzamije hvala na informaciji
Pa piše ti..Bijele vode-Šabići.
Kad prođeš Babin Do i prođeš skretanje ka Javorovom Dolu i kreneš dalje putem ka selima Lukavac, Šabići, Umoljani itd.
Rekonstrukcija se radi u ravnici, dio puta kada prođeš planinarski dom Željezničar, pa prođeš neki novi objekat/planinski restoran sa ziplineom i spustiš se niz one krivine onda naletiš na ove radove.
Post Reply