Istočno Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#4751 Re: Istočno Sarajevo

Post by El_comadante »

Grean wrote: 13/01/2022 17:10
El_comadante wrote: 13/01/2022 17:05
Pa dobro investitor bira lokaciju po svom izboru. Drugs stvar ja bih volio vise raditi na Trebevicu u miru nego u gradskoj guzvi I buci.
U redu je to (njemu) s tim da je i moje u redu da bih mu udario tarabu u Sarajevu gdje god moze, ne bih dao ni na jednom tenderu da prodje....da se pitam.

I da imam pravo da ga smatram prodanom dusom, mozda ne u rangu Kusturice ali negdje na nekoj skali blaza prodana dusa.
Dodao bih jos ovo: kod Nas imas vise nivoa vlasti I ako nema vertikale onda svako svakog koci. Kod srba se zna Dodik i SNSD se sve pita i lakse se dogovoriti. Nazalost.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#4752 Re: Istočno Sarajevo

Post by Grean »

Image

Ove ljubicaste parcele u donjem dijelu su (bile) odredjene za IT park, tu je i AlJazeera planirala objekat od kojeg evo ni do danas nista.

A nije u nekoj vrevi, Šip tacno iznad buduce I transferzale.

Ali jebi ga, daj da se gleda grad ko na dlanu furka.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4753 Re: Istočno Sarajevo

Post by drndalo »

Grean wrote: 09/01/2022 16:00 Interesuje me ova IT firma iz Sarajeva koja je napravila svoj objekat na Trebevicu u Istocnom, gdje oni placaju porez ako su regiatrovani u Sarajevu? Gdje doprinose, socijalno, zdravstveno? Gdje porez placaju njihovi radnici?
Pa kad si inace jako angazovan na lajanju protiv te firme i protiv lokacije, ocekivao bih i da malo sam istrazis sta se gdje placa...

Kako sam nekad u firmi uplacivao za platu vezana davanja, znam da tu ima puno nivoa... Dio se placa po sjedistu firme, a dio po prebivalistu zaposlenog. Porezi, doprinosi, naknade... Porez na dohodak zaposlenog se placa po Opstini zaposlenog. Kantonalni budzeti, zavodi kantonalni, nerezidentni racun za one iz drugog entiteta ili tako nesto...
Pokusavam da razumijem mentalni sklop koji se odlucio na taj korak.
Jesmo li glasali za kapitalizam, liberalizam i slicno? Komunisti nas urnisali...?

E pa onda ako vlasniku tim aranzmanom ostane 3 mil. para vise, ode on gdje mu ostane vise... Ili mislis da se oni bave altruizmom i mirom u svijetu?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24407
Joined: 08/09/2005 20:08

#4754 Re: Istočno Sarajevo

Post by Haris.ba »

Grean wrote: 13/01/2022 21:01 Image

Ove ljubicaste parcele u donjem dijelu su (bile) odredjene za IT park, tu je i AlJazeera planirala objekat od kojeg evo ni do danas nista.

A nije u nekoj vrevi, Šip tacno iznad buduce I transferzale.

Ali jebi ga, daj da se gleda grad ko na dlanu furka.
Necemo da se pogledamo u ogledalo. Neki veliki problem postoji u Sarajevu. Nista, ali nista ne moze da se napravi bez neke kontroverze.

Evo, gdje su ti objekti u IT parku, gdje je zapelo? Sto ih nema?

Sanilend je trazio iznad vrela Bosne da pravi objekat na Igmanu. Ok, zasticeno podrucje. Ali, zar nema bas nigdje drugo da mi se ponudi? Ode covjek na Trebevic.

Ovi informaticari trazili lokaciju, bila neka prica da su trazili bazene na Bentbasi. Nebitno, daj im negdje drugo. Naumpalo im da gledaju grad sa visoka? Pa zar nema neke lokacije da im se ispuni zelja? Nema? A u RS ima?

Kod nas izgleda sve naopako nasadjeno. Citava konstrukcija postavljena na samo da nesta ne moze.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#4755 Re: Istočno Sarajevo

Post by Grean »

Haris.ba wrote: 13/01/2022 22:17
Necemo da se pogledamo u ogledalo. Neki veliki problem postoji u Sarajevu. Nista, ali nista ne moze da se napravi bez neke kontroverze.

Evo, gdje su ti objekti u IT parku, gdje je zapelo? Sto ih nema?

Sanilend je trazio iznad vrela Bosne da pravi objekat na Igmanu. Ok, zasticeno podrucje. Ali, zar nema bas nigdje drugo da mi se ponudi? Ode covjek na Trebevic.

Ovi informaticari trazili lokaciju, bila neka prica da su trazili bazene na Bentbasi. Nebitno, daj im negdje drugo. Naumpalo im da gledaju grad sa visoka? Pa zar nema neke lokacije da im se ispuni zelja? Nema? A u RS ima?

Kod nas izgleda sve naopako nasadjeno. Citava konstrukcija postavljena na samo da nesta ne moze.
Ne znam, mozda sto treba platiti zemlju a devastacija Trebevica vjerovatno jeftinija.

Kako god mozda ima svega, vjerovatno i peripetija ali ipak otici tamo je dno.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65595
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4756 Re: Istočno Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

Jest tebi
User avatar
Haris.ba
Posts: 24407
Joined: 08/09/2005 20:08

#4757 Re: Istočno Sarajevo

Post by Haris.ba »

Grean wrote: 13/01/2022 22:27 Kako god mozda ima svega, vjerovatno i peripetija ali ipak otici tamo je dno.
Pa kad nema u Sarajevu. Ponuda i potraznja.
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4758 Re: Istočno Sarajevo

Post by Truba »

Dobro ga rokaju
A ja vamo gledam bbc prekidanje programa zbog smrti princa filipa
User avatar
sime_cipol
Posts: 15990
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#4759 Re: Istočno Sarajevo

Post by sime_cipol »

Jesu ovo krenuli preko rijeke :D
pritchard
Posts: 609
Joined: 24/04/2011 19:02

#4760 Re: Istočno Sarajevo

Post by pritchard »

Haris.ba wrote: 13/01/2022 22:17
Necemo da se pogledamo u ogledalo. Neki veliki problem postoji u Sarajevu. Nista, ali nista ne moze da se napravi bez neke kontroverze.

Evo, gdje su ti objekti u IT parku, gdje je zapelo? Sto ih nema?

Sanilend je trazio iznad vrela Bosne da pravi objekat na Igmanu. Ok, zasticeno podrucje. Ali, zar nema bas nigdje drugo da mi se ponudi? Ode covjek na Trebevic.

Ovi informaticari trazili lokaciju, bila neka prica da su trazili bazene na Bentbasi. Nebitno, daj im negdje drugo. Naumpalo im da gledaju grad sa visoka? Pa zar nema neke lokacije da im se ispuni zelja? Nema? A u RS ima?

Kod nas izgleda sve naopako nasadjeno. Citava konstrukcija postavljena na samo da nesta ne moze.
Vi Bosanci šudan narod što kaže ona gospođa Ceger iz Vize.

Srbi se pojedoše što anam oni, muslimani, pokupovaše vekovni Trebević (Symphony, Sunnyland, oni novi stanovi), Bošnjaci se bune što su ovi napravili Symphony gore u prirodi da budu u gradu, a ipak u šumici... :D Još da mi upadnemo na neki način gore nekim npr skywalkom pa da bude bosanski lonac.

Što se tiče Šipa, valjda Infobip i Al Jazeera čekaju da se napravi onaj dio I. transverzale.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15990
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#4761 Re: Istočno Sarajevo

Post by sime_cipol »

Eh ako budu cekali I. Transverzalu :lol:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24407
Joined: 08/09/2005 20:08

#4762 Re: Istočno Sarajevo

Post by Haris.ba »

sime_cipol wrote: 14/01/2022 04:00 Eh ako budu cekali I. Transverzalu :lol:
Cekaju Godoa.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#4763 Re: Istočno Sarajevo

Post by Bosanac sa dna kace »

Do prosle godine , ne znam kako je ove, na Brus kad se ode ni ne primijetite da ste presli u RS...sta mislite zasto?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#4764 Re: Istočno Sarajevo

Post by Bosanac sa dna kace »

nepass1 wrote: 13/01/2022 18:12 Bio danas, poslala me zena, inace ne zalazim
Vise srpskih zastava odavno nisam vidio
da su pametni da ostanu samo na zastavama...ovaj sultanskoh trobojci, što neko reče mahmutovači
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4765 Re: Istočno Sarajevo

Post by Truba »

Image

nekoć klizište
danas plivalište
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4766 Re: Istočno Sarajevo

Post by Truba »

sekularizam na srpski način :D

Image
User avatar
konektovan
Posts: 40082
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#4767 Re: Istočno Sarajevo

Post by konektovan »

Black swan wrote: 24/01/2022 12:46 Image

nekoć klizište
danas plivalište
U govnima plivati...ovo je hrabrost. :-)
Hebote, ovdje nema šta se ne baca u vodu...
pritchard
Posts: 609
Joined: 24/04/2011 19:02

#4768 Re: Istočno Sarajevo

Post by pritchard »

Urbanizam po principu cesta-parking-šarena zgrada-parking-cesta-zgrada-cesta-parking-zgrada-parking-cesta-parking-zgrada...

Maloprije prolazim kroz Lukavicu i kontam koja je šteta što su onako isprznili po čistoj livadi umjesto da su nastavili šablonski Dobrinju raditi. Znam okolnosti, sve znam, nego onako čisto zdrav razum.
Jedino što od tog izgrađenog dijela vrijedi je djelić stare Dobrinje. Po mom mišljenju urbicid à la Tibra samo što cijela Tibra može stati u jedan dio lukavičkog bloka pa je učinjena šteta tu negdje. Još kad pomislim da će i ostale slobodne parcele u proces betonizacije. :-)
PM72
Posts: 17647
Joined: 30/04/2012 16:54

#4769 Re: Istočno Sarajevo

Post by PM72 »

Te prazne livade u Lukavici su bile kasarne JNA...
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19149
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#4770 Re: Istočno Sarajevo

Post by teskeredzic_22 »

pritchard wrote: 24/01/2022 18:58 Urbanizam po principu cesta-parking-šarena zgrada-parking-cesta-zgrada-cesta-parking-zgrada-parking-cesta-parking-zgrada...

Maloprije prolazim kroz Lukavicu i kontam koja je šteta što su onako isprznili po čistoj livadi umjesto da su nastavili šablonski Dobrinju raditi. Znam okolnosti, sve znam, nego onako čisto zdrav razum.
Jedino što od tog izgrađenog dijela vrijedi je djelić stare Dobrinje. Po mom mišljenju urbicid à la Tibra samo što cijela Tibra može stati u jedan dio lukavičkog bloka pa je učinjena šteta tu negdje. Još kad pomislim da će i ostale slobodne parcele u proces betonizacije. :-)
Lukavica se gradi planski.
Možda to nije Bog zna kako dobar ili stručan arhitekta ili urbanista ali plan postoji.
U Lukavici nema visokih zgrada.
Ona je uglavnom izgrađena uz ili okolo kruga nekadašnje kasarne "Slaviša Vajner Čiča" , najveće u Bosni i Hercgovini , tlo je močvarno , moralo se nasuti jako puno tampona i zato nema visokih zgrada.

Lukavica ima hiljadu nedostataka za život , ideoloških , loša komunalna infrastruktura , nedostatak javnog prevoza , izuzetno loša građanska svijest "susjeda" , sve je to za opravdanu kritiku i raspravu.

Ali reći da je gradnjom Tibre i Lukavice napravljena jednaka infrastrukturna šteta nije samo čist bezobrazluk , nego i goli varvarizam , objest.

Lukavica je za Tibru Ljubljana ili Bled , sve u jednom.
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#4771 Re: Istočno Sarajevo

Post by Sociolog »

teskeredzic_22 wrote: 24/01/2022 19:17
pritchard wrote: 24/01/2022 18:58 Urbanizam po principu cesta-parking-šarena zgrada-parking-cesta-zgrada-cesta-parking-zgrada-parking-cesta-parking-zgrada...

Maloprije prolazim kroz Lukavicu i kontam koja je šteta što su onako isprznili po čistoj livadi umjesto da su nastavili šablonski Dobrinju raditi. Znam okolnosti, sve znam, nego onako čisto zdrav razum.
Jedino što od tog izgrađenog dijela vrijedi je djelić stare Dobrinje. Po mom mišljenju urbicid à la Tibra samo što cijela Tibra može stati u jedan dio lukavičkog bloka pa je učinjena šteta tu negdje. Još kad pomislim da će i ostale slobodne parcele u proces betonizacije. :-)
Lukavica se gradi planski.
Možda to nije Bog zna kako dobar ili stručan arhitekta ili urbanista ali plan postoji.
U Lukavici nema visokih zgrada.
Ona je uglavnom izgrađena uz ili okolo kruga nekadašnje kasarne "Slaviša Vajner Čiča" , najveće u Bosni i Hercgovini , tlo je močvarno , moralo se nasuti jako puno tampona i zato nema visokih zgrada.

Lukavica ima hiljadu nedostataka za život , ideoloških , loša komunalna infrastruktura , nedostatak javnog prevoza , izuzetno loša građanska svijest "susjeda" , sve je to za opravdanu kritiku i raspravu.

Ali reći da je gradnjom Tibre i Lukavice napravljena jednaka infrastrukturna šteta nije samo čist bezobrazluk , nego i goli varvarizam , objest.

Lukavica je za Tibru Ljubljana ili Bled , sve u jednom.
Recimo uzimimo od 2017..ko kupuje stanove u Lukavici?

Ko naseljava vise Lukavicu?
Jedini oni imaju prirast
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19149
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#4772 Re: Istočno Sarajevo

Post by teskeredzic_22 »

Sociolog wrote: 24/01/2022 19:38
Ko naseljava vise Lukavicu?
Jedini oni imaju prirast
Jedan dio mladi bračni parovi koji izlaze iz porodičnih kuća , recimo do 20 %.
Jedan dio ljudi koji su na bilo koji način vezani poslovno uz Sarajevo sa te šire regije i to plafon do 20%.
Dio svakako za one koji rentaju stanove do 20 %.

Ostatak - Sarajevo , vrlo jednostavno.

Stan u Lukavici (uz sve gore nabrojane nedostatke) na lijepom mjestu , u zgradi s parkingom i sa lijepim pogledom u novogradnji je još uvijek cca 1800 KM/m2.

Ko ima želudac a nema pare ili ko hoće da zaradi bilo rentom , bilo preprodajom , bilo štednjom - kupiće.
pritchard
Posts: 609
Joined: 24/04/2011 19:02

#4773 Re: Istočno Sarajevo

Post by pritchard »

Dzizs, opusti se. Moj fokus je na unistenom potencijalu.

Ona Tibranska abominacija je svakako mogla biti daleko ugodnija no sve i da je ostvaren njen maksimalni potencijal, ne bi mogla parirati maksimalnom potencijalu Lukavice u nekom paralelnom univerzumu naravno. :D

I ta neka urednija i bolja Tibra bi bila okruzena neplanskim kucama, uz sami jako prometni bulevar, pojacano aero, audio i vizualno zagadjenje, na uskom prostoru itd.
S druge strane, Lukavica je mogla biti produzena i uduplana Dobrinja sa kilometrima setnica, zelenila, finih zgradica itd sve tamo do Mladica i prave sume, a dobili smo ovo ispod sa fotki. Kazem "smo" jer ostavljam van diskusije cinjenicno stanje kojeg smo svjesni, no i to ce se sigurno nekad promijeniti. Ja sam ratno godiste, ali znam sa starih slika da se tamo pocelo graditi od nule, sa livade doslovno.

Da se razumijemo, oba ova naselja (ako se Tibra moze tako nazvati, ona je samo dio Stupa) su po mom misljenju definitivno najgore sto Sarajevo ima ponuditi kada je rijec o naseljima sa visespratnicama. Tibra je osmi, a Lukavica sedmi krug pakla, tako bih to poredao. Deveti neka ostane za neke jos vece ekstreme koje nadam se necemo gledati po Sarajevu. ;)

Image
Image
Image
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#4774 Re: Istočno Sarajevo

Post by El_comadante »

pritchard wrote: 25/01/2022 12:54 Dzizs, opusti se. Moj fokus je na unistenom potencijalu.

Ona Tibranska abominacija je svakako mogla biti daleko ugodnija no sve i da je ostvaren njen maksimalni potencijal, ne bi mogla parirati maksimalnom potencijalu Lukavice u nekom paralelnom univerzumu naravno. :D

I ta neka urednija i bolja Tibra bi bila okruzena neplanskim kucama, uz sami jako prometni bulevar, pojacano aero, audio i vizualno zagadjenje, na uskom prostoru itd.
S druge strane, Lukavica je mogla biti produzena i uduplana Dobrinja sa kilometrima setnica, zelenila, finih zgradica itd sve tamo do Mladica i prave sume, a dobili smo ovo ispod sa fotki. Kazem "smo" jer ostavljam van diskusije cinjenicno stanje kojeg smo svjesni, no i to ce se sigurno nekad promijeniti. Ja sam ratno godiste, ali znam sa starih slika da se tamo pocelo graditi od nule, sa livade doslovno.

Da se razumijemo, oba ova naselja (ako se Tibra moze tako nazvati, ona je samo dio Stupa) su po mom misljenju definitivno najgore sto Sarajevo ima ponuditi kada je rijec o naseljima sa visespratnicama. Tibra je osmi, a Lukavica sedmi krug pakla, tako bih to poredao. Deveti neka ostane za neke jos vece ekstreme koje nadam se necemo gledati po Sarajevu. ;)

Image
Image
Image
Slazem se da se moglo mnogo bolje isplanirati. Ipak je ovde bila samo livada bez objekata koje je treabalo rusiti. Ali hajd sta ces sad.
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4775 Re: Istočno Sarajevo

Post by Truba »

ljudi rade ljudi grade

:mrgreen:
Post Reply