Istočno Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#4326 Re: Istočno Sarajevo

Post by amko761 »

Kad se ukine RS automatski se ukida i Istočno Sarajevo valjda. Ha ja.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40828
Joined: 29/06/2011 23:39

#4327 Re: Istočno Sarajevo

Post by dječak sa šibicama »

Takodje nije ni daleko kako se na prvu cini, preko Vraca si u gradu za deset minuta, produzis malo dalje spustis se niz Kovacice ili Sirokacu Soukbunar, izbjeci ces i guzve od Vraca prema centru.

Od kako je ova "nova Otoka" izgradjena, duze putujes od Cvile do stupske petlje nego od IS do centra Sarajeva. Duplo duze u nekim spicama.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17256
Joined: 31/03/2019 14:56

#4328 Re: Istočno Sarajevo

Post by vjeshalica »

_BataZiv_0809 wrote: 05/08/2021 13:37 Lukavicu treba porediti sa Tibrom (Stup, Buca Potok, Alipasin most), Novom Otokom, Miljackom, Venetom, Izvorom itd....

Ne treba je porediti sa Dobrinjom jer su to dva svijeta. Dobrinja nije gradjena da se prodaje uz profit. Lukavica jeste.
:kiss:
Dobrinja je jedino smisleno naselje u kojem je fokus na kvaliteti zivljenja. Finese bi je ucinile boljom, utopljavanje zgrada, rekonstrukcije kao "pancirke" i ostalo sto sam nabrojala,jer je rat vrijeme i lopovluk ucinio svoje
Lukavica je za socijalne slucajeve kolektivni smjestaj faca koje nemaju nikakve kriterije u zivotu
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66210
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4329 Re: Istočno Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

dječak sa šibicama wrote: 05/08/2021 13:37 Od kako je ova "nova Otoka" izgradjena, duze putujes od Cvile do stupske petlje nego od IS do centra Sarajeva. Duplo duze u nekim spicama.
Prolaznost relacije Stup Bascarsija ce se jos i pogorsati kad se (ako) useli ona rugoba Sarajevo Tower.
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#4330 Re: Istočno Sarajevo

Post by bluesjunior »

vjeshalica wrote: 05/08/2021 13:41
_BataZiv_0809 wrote: 05/08/2021 13:37 Lukavicu treba porediti sa Tibrom (Stup, Buca Potok, Alipasin most), Novom Otokom, Miljackom, Venetom, Izvorom itd....

Ne treba je porediti sa Dobrinjom jer su to dva svijeta. Dobrinja nije gradjena da se prodaje uz profit. Lukavica jeste.
:kiss:
Dobrinja je jedino smisleno naselje u kojem je fokus na kvaliteti zivljenja. Finese bi je ucinile boljom, utopljavanje zgrada, rekonstrukcije kao "pancirke" i ostalo sto sam nabrojala,jer je rat vrijeme i lopovluk ucinio svoje
:thumbup: Lukavica je za socijalne slucajeve kolektivni smjestaj faca koje nemaju nikakve kriterije u zivotu
:thumbup:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24862
Joined: 08/09/2005 20:08

#4331 Re: Istočno Sarajevo

Post by Haris.ba »

dječak sa šibicama wrote: 05/08/2021 13:37 Takodje nije ni daleko kako se na prvu cini, preko Vraca si u gradu za deset minuta, produzis malo dalje spustis se niz Kovacice ili Sirokacu Soukbunar, izbjeci ces i guzve od Vraca prema centru.

Od kako je ova "nova Otoka" izgradjena, duze putujes od Cvile do stupske petlje nego od IS do centra Sarajeva. Duplo duze u nekim spicama.
Meni nije jasno zasto, ali gledam da su svi regulacioni planovi zadrzali iz grada tunele prema Lukavici. :D
_BataZiv_0809 wrote: 05/08/2021 13:37 Lukavicu treba porediti sa Tibrom (Stup, Buca Potok, Alipasin most), Novom Otokom, Miljackom, Venetom, Izvorom itd....

Ne treba je porediti sa Dobrinjom jer su to dva svijeta. Dobrinja nije gradjena da se prodaje uz profit. Lukavica jeste.
Pricao sam nedavno sa seficom urbanizma u Lukavici.

Oni su odlucili praviti manje objekte sa 5 spratova bez lifta. Time omogucavaju da investitor moze sa manjom investicijom popunjavati parcele. Nacrta investitoru niz, i nek popunjavaju. Nisu lose to zamislili.

Gradnja je srednja zalost, da i Tibra izgleda kvalitet. Ali, ipak postuju neka pravila urbanizma, te ne izgleda naselje ko Kandahar.
A, i nemaju toliki pritisak za stanogradnjom.

Vidio sam da ima prostora oko zgrada za drvorede. Vjerovatno ce sa vremenom i to doci na red. Gdje ce drvored na Novoj Otoki, Miljackoj i slicnim naseljima oko zgrada?
Last edited by Haris.ba on 05/08/2021 13:54, edited 2 times in total.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40828
Joined: 29/06/2011 23:39

#4332 Re: Istočno Sarajevo

Post by dječak sa šibicama »

IS nije za socijalne slucajeve, daleko od toga, imam jaranicu koja radi tamo u Hilandarskoj, ima kontakt sa lokalnim stanovnistvom i dobar dio stanara su visoko obrazovani likovi, ima i ruralnih dosljaka dosta posebno Rogatica, Gorazde, Romanija, ali jako puno je porodica sa djecom gdje su roditelji intelektualci.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40828
Joined: 29/06/2011 23:39

#4333 Re: Istočno Sarajevo

Post by dječak sa šibicama »

I u SFRJ su imali viziju sirenja grada dole, sto je logicno, ne mozda usko Lukavice to je doslo sa ratom i granicom, postojao je jako dobar plan gradnje niza naselja niz ili uz Zeljeznicu, gledao sam taj prostorni plan i to je bar na mapi izgledalo prilicno svjetski, kao gradilo bi se od Butmira prema Vojkovicima.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17256
Joined: 31/03/2019 14:56

#4334 Re: Istočno Sarajevo

Post by vjeshalica »

Haris.ba wrote: 05/08/2021 13:48

Gradnja je srednja zalost, da i Tibra izgleda kvalitet. Ali, ipak postuju neka pravila urbanizma, te ne izgleda naselje ko Kandahar.
A, i nemaju toliki pritisak za stanogradnjom.
Kao sto su na primjer ispostovali pravila urbanizma u ovom slucaju te nastavili sa gradnjom

https://www.slobodnaevropa.org/a/zausta ... 03486.html

Nemoj dakle da siris ublehe
Pritisak seljacina da prodaju smece od stanove u smecu od zgrade je nenadjebiv problem seljacke olosi koja unistava sve oko sebe pogotovo tamo gdje po prirodi stvari nije takvo nesto planirano
Last edited by vjeshalica on 05/08/2021 13:56, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66210
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4335 Re: Istočno Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

Haris.ba wrote: 05/08/2021 13:48
A, i nemaju toliki pritisak za stanogradnjom.
Ja bih rekao da je ovo kljuc.

Da je situacija normalna kao sto nije i da se grad "prirodno" a ne politicki tamo sirio, ne bih imao dilema gdje kupiti stan.

Ovako nek je svako na svom i mirna Bosna. Dok svi ne odemo u Njemacku.
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#4336 Re: Istočno Sarajevo

Post by breuer »

vjeshalica wrote: 05/08/2021 13:29
breuer wrote: 05/08/2021 13:22

čovjek uopšte ne priča nebuloze...možda nije ljepše od određenih dielova Ilidže i Dobrinje, al je sređenije i mnogo urbanije nego bilo koje novo sarajevsko naselje...

pa zaboga, nama mesar iz Kiseljaka određuje stanogradnju u posljednjih 15 godina...o čemu mi pričamo...
Dobrinja nije naselje koje je odredio mesar iz Kiseljaka vec je sagradjeno prije rata kvalitetnim stanovima i dobar dio Dobrinje i ostao u sadasnjem IS koje je ruinirano novim modelom gradjenja.
I ti si dokaz da nemas pojma kada je Dobrinja napravljena.
Na Dobrinji NISU zgrade nakrcane kao Tibra ili ostatak "centra grada" zbijeno i sjebano....
prvo nauči čitati 😂

a i zaključivati
User avatar
vjeshalica
Posts: 17256
Joined: 31/03/2019 14:56

#4337 Re: Istočno Sarajevo

Post by vjeshalica »

dječak sa šibicama wrote: 05/08/2021 13:51 IS nije za socijalne slucajeve, daleko od toga, imam jaranicu koja radi tamo u Hilandarskoj, ima kontakt sa lokalnim stanovnistvom i dobar dio stanara su visoko obrazovani likovi, ima i ruralnih dosljaka dosta posebno Rogatica, Gorazde, Romanija, ali jako puno je porodica sa djecom gdje su roditelji intelektualci.
IS itekako jeste za mentalitet socijalnih slucajeva, kupis stan i kupi ga 2 sprata nize neki rokalj iz Han Pijeska kojeg je samo rat uspio dovuci iz neke rupe za međede prema Milićima
User avatar
drag_gost
Posts: 5537
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#4338 Re: Istočno Sarajevo

Post by drag_gost »

dječak sa šibicama wrote: 05/08/2021 13:51 IS nije za socijalne slucajeve, daleko od toga, imam jaranicu koja radi tamo u Hilandarskoj, ima kontakt sa lokalnim stanovnistvom i dobar dio stanara su visoko obrazovani likovi, ima i ruralnih dosljaka dosta posebno Rogatica, Gorazde, Romanija, ali jako puno je porodica sa djecom gdje su roditelji intelektualci.
Upravo tako. Dosta npr. programera iz Sarajeva je u Lukavici kupilo stanove. Dosta je ljudi generalno iz centra odselilo dolje. 10 puta je ljepse prosetati navecer Lukavicom nego recimo Ilidzom ili Dobrinjom.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66210
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4339 Re: Istočno Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

vjeshalica wrote: 05/08/2021 13:58
dječak sa šibicama wrote: 05/08/2021 13:51 IS nije za socijalne slucajeve, daleko od toga, imam jaranicu koja radi tamo u Hilandarskoj, ima kontakt sa lokalnim stanovnistvom i dobar dio stanara su visoko obrazovani likovi, ima i ruralnih dosljaka dosta posebno Rogatica, Gorazde, Romanija, ali jako puno je porodica sa djecom gdje su roditelji intelektualci.
IS itekako jeste za mentalitet socijalnih slucajeva, kupis stan i kupi ga 2 sprata nize neki rokalj iz Han Pijeska kojeg je samo rat uspio dovuci iz neke rupe za međede prema Milićima
Ne nedostaje ni nama rokalja samo su porijeklom sa drugih toponima.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24862
Joined: 08/09/2005 20:08

#4340 Re: Istočno Sarajevo

Post by Haris.ba »

vjeshalica wrote: 05/08/2021 13:55
Nemoj dakle da siris ublehe
Shvatam ja da sve sto ti ne mozes da shvatis je ubleha.

Zgrada koju si postavila je inat zgrada, vise kao zapisivanje teritorije.
A urbanisticki gledano, nije neki problem.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17256
Joined: 31/03/2019 14:56

#4341 Re: Istočno Sarajevo

Post by vjeshalica »

:lol:
Ilidza i Dobrinja dva neuporediva svijeta pogotovo IS.,nije kvalitet zivota sto su mladi programeri kupili stanove, kakvo je to proteziranje tih faca kao neke dramaticno bolje kulturoloske razlike u odnosu na Federalno Sarajevo ? IS se nazor pokusava predstaviti kao kvalitetno mjesto za zivot...smijesno.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17256
Joined: 31/03/2019 14:56

#4342 Re: Istočno Sarajevo

Post by vjeshalica »

Haris.ba wrote: 05/08/2021 14:04
vjeshalica wrote: 05/08/2021 13:55
Nemoj dakle da siris ublehe
Shvatam ja da sve sto ti ne mozes da shvatis je ubleha.

Zgrada koju si postavila je inat zgrada, vise kao zapisivanje teritorije.
A urbanisticki gledano, nije neki problem.
Hah kako nije problem, kad nemate parking?
Neko da je zelio na parkingu koji je namjenski osmisljen za tu namjenu zbog zgrada, da pravi zgradu, ne bi napravio tu parking.

Urbanisticki seljakluk smetljarcina is anam onog "sarajeva" ako se uopce moze nazvati to vise ikakvim sarajevom
Vidi se koliko ti je politika i interes koji ostvsrujes u istoj (a milion puta sam ti rekla to) izaprala mozak
User avatar
Haris.ba
Posts: 24862
Joined: 08/09/2005 20:08

#4343 Re: Istočno Sarajevo

Post by Haris.ba »

vjeshalica wrote: 05/08/2021 14:06 Vidi se koliko ti je politika i interes koji ostvsrujes u istoj (a milion puta sam ti rekla to) izaprala mozak
E ako si ti milion puta nesta rekla, to ne znaci da je tako.

Nego, o cemu pricas? Gluho bilo neko ce procitati i pomisliti da nesta znas.
User avatar
drag_gost
Posts: 5537
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#4344 Re: Istočno Sarajevo

Post by drag_gost »

Ne, nego se Dobrinja pokusava predstaviti kao kvalitetno mjesto za zivot, ne da je smijesno, nego je nekako i tuzno. I jeste, jedan od faktora kvaliteta zivota je sto su visokoobrazovani mladi ljudi (i programeri medju njima) masovno odlucili u Lukavici kupovati stanove. Jako je bitan taj komsiluk. Stotine kafica, pubova, parkova, ravnica, ima dosta i prirodnog hlada, stanovi dosta jeftiniji, planski naravno sa ciljem naseljavanja. Novo uglavnom sve. Sve su to jako lijepi, privlacni faktori. Kao sto napisah, jako mnogo raje iz centra je otislo u Lukavicu. Sa druge strane Dobrinja nekako oronula.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17256
Joined: 31/03/2019 14:56

#4345 Re: Istočno Sarajevo

Post by vjeshalica »

Haris.ba wrote: 05/08/2021 14:11
vjeshalica wrote: 05/08/2021 14:06 Vidi se koliko ti je politika i interes koji ostvsrujes u istoj (a milion puta sam ti rekla to) izaprala mozak
E ako si ti milion puta nesta rekla, to ne znaci da je tako.

Nego, o cemu pricas? Gluho bilo neko ce procitati i pomisliti da nesta znas.
Ne da ja pricam, vec i ti dokazujes.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#4346 Re: Istočno Sarajevo

Post by Hajvan »

Sve ce ovo jednom postati Istocno Sarajevo
User avatar
vjeshalica
Posts: 17256
Joined: 31/03/2019 14:56

#4347 Re: Istočno Sarajevo

Post by vjeshalica »

drag_gost wrote: 05/08/2021 14:12 Ne, nego se Dobrinja pokusava predstaviti kao kvalitetno mjesto za zivot, ne da je smijesno, nego je nekako i tuzno. I jeste, jedan od faktora kvaliteta zivota je sto su visokoobrazovani mladi ljudi (i programeri medju njima) masovno odlucili u Lukavici kupovati stanove. Jako je bitan taj komsiluk. Stotine kafica, pubova, parkova, ravnica, ima dosta i prirodnog hlada, stanovi dosta jeftiniji, planski naravno sa ciljem naseljavanja. Novo uglavnom sve. Sve su to jako lijepi, privlacni faktori. Kao sto napisah, jako mnogo raje iz centra je otislo u Lukavicu. Sa druge strane Dobrinja nekako oronula.
Ne ,pojedinci pokusavaju napraviti paralelu da je Dobrinja = novogradnja Sarajevska, sto nije ni priblizno tacno, i faliti IS kao idejno rjesenje kvalitete gradjenja i da je puno bolje,javi se za 10 godina da vidimo taj kvalitet. Dobrinja od gradnje ga nije izgubila osim u finesama, a IS ce postati brlog "intelektualaca" faca iz Bratunca,Pala,Milica,Han Pijeska,Vlasenice,Sokoca i slicno.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24862
Joined: 08/09/2005 20:08

#4348 Re: Istočno Sarajevo

Post by Haris.ba »

vjeshalica wrote: 05/08/2021 14:13 Ne da ja pricam, vec i ti dokazujes.
Tvoji zakljucci su mi nebitni.

Radi drugih, neke znaju da fantaziras. Sta su uzroci, ne znam. Niti mi je bitno.
User avatar
drag_gost
Posts: 5537
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#4349 Re: Istočno Sarajevo

Post by drag_gost »

vjeshalica wrote: 05/08/2021 14:16
drag_gost wrote: 05/08/2021 14:12 Ne, nego se Dobrinja pokusava predstaviti kao kvalitetno mjesto za zivot, ne da je smijesno, nego je nekako i tuzno. I jeste, jedan od faktora kvaliteta zivota je sto su visokoobrazovani mladi ljudi (i programeri medju njima) masovno odlucili u Lukavici kupovati stanove. Jako je bitan taj komsiluk. Stotine kafica, pubova, parkova, ravnica, ima dosta i prirodnog hlada, stanovi dosta jeftiniji, planski naravno sa ciljem naseljavanja. Novo uglavnom sve. Sve su to jako lijepi, privlacni faktori. Kao sto napisah, jako mnogo raje iz centra je otislo u Lukavicu. Sa druge strane Dobrinja nekako oronula.
Ne ,pojedinci pokusavaju napraviti paralelu da je Dobrinja = novogradnja Sarajevska, sto nije ni priblizno tacno, i faliti IS kao idejno rjesenje kvalitete gradjenja i da je puno bolje,javi se za 10 godina da vidimo taj kvalitet. Dobrinja od gradnje ga nije izgubila osim u finesama, a IS ce postati brlog "intelektualaca" faca iz Bratunca,Pala,Milica,Han Pijeska,Vlasenice,Sokoca i slicno.
Ne, nego je Dobrinja sve to sto govoris. Ja sam ti vec napisao koliko je visokoobrazovanih ljudi iz Sarajeva u Lukavici pokupovalo stanove. Ne samo iz Sarajeva, nego i iz drugih dijelova BiH. Javi se i ti za 10 godina da vidimo taj kvalitet. Ovdje imamo novogradnju, jako dosta lijepog sadrzaja, a na Dobrinji sve nekako obraslo, zaraslo. Jebiga, nije Lukavica kriva zbog toga. Neka svako zivi gdje mu odgovara i gdje moze.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40828
Joined: 29/06/2011 23:39

#4350 Re: Istočno Sarajevo

Post by dječak sa šibicama »

Srecom, kod nas nema rokalja.
Post Reply